Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 134
 1. #21
  i/e larguar Maska e Nellye_pr
  Antarsuar
  01-05-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  E medet

  thote nje dijetar:" stupcin qe e kam per vete po me del booll mua sa qe nuk po kam kohe qe tiu biii te tjereve me te..."

  Nuk eshte e vertet ajo qka thuan ata injorant te cilet nuk e shohin veten e tyre dhe e konsiderojne ate si diqka superirore ndaje te tjereve....
  Veq ta dine mire se burrat qe i ka dhene kosove asnjehere nuk i ka pase shqiperia...

  nese ne kosovaret i kemi emrat islam dhe jemi te kenaqur me ta atehere ju me: kristina , david e robert e kui ne hamam ta dije une qfare emra jane keta

  nese turqia na ka lene mbrapa kush po na lene sot mbrapa ,mos po vijne turqit e po e vendosin Nanon e kolabracionistet e tij aty ne krye apo jemi ne...

  Sa ishte lufta ne kosova maqedonet ua liruam kosovareve edhe shtepit e tyre pa asnje qira per derisa ne shqiperi kane paguar qera .... nuk po, e them me i ofendu ata qe kane dhene kontribut per ne po kjo eshte realitet

  e shume e shume tjera qe me te vertet njeriu kur i shiqon gjerat vetem me sy e nuk i sheh ato me mendje flet keshtu..
  dhe natyrisht ne nuk perkrahim asnje okupim nga askush po ne shqipetaret
  dijm te flasim e nuk dijm te punojme

  He

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga christina54
  ne shqiperi nuk eshte e vertete qe shqiptaret jane te perzier me turq..kjo ka ndodhur ne kosove dhe maqedoni.kjo duket qarte ne emrat qe ata kane nga fanatizmi islamik dhe mos folja mire e shqipes nga ana tyre.bile femrat shqiptare maqedonase jane te mbuluara me shami dhe nuk i dallon nga marokenet kuptohet jo te gjitha.
  Christines:
  shqiptaret e Maqedonise e Kosoves i kane ruejte fort emrat dhe fene myslimane se kjo ishte nje menyre per te mos u identifikuar me pushtuesat sllave... ne te njejten menyre ne i kemi humbur emrat e vjeter myslimane, per shkak te politikes se shtetit tone komunist... po nuk e kuptove kete gje kot merr pjese ne kete debat... Pyetja asht per perziemje gjaku dhe jo per perziemje gjuhesore- kulturore...

  Nismetarit te temes:
  me sa di un' shqiptaret jo vetem nuk jane perzie me turqit, por me asnji prej pushtuesave shekullore qe na kane mesy'. kjo rezulton prej provave gjenetike qe jane ba para disa dhete vjeareve... geni shqiptar ka mbete i paster... gjithsesi nuk duhet te kapemi shume te geni...
  mendoj se faktori islam ne Shqipni ka kontribu' shume ne peshtimin e kombit... vete feja islame e njeh kombin... dhe i ban thirrje kombeve ta ruejne dhe ta fitojne pamvarsine... i njajti kontribut asht dhane ne perqindje ma te vogel prej feve te tjera...
  Turqija na ka borxhe shumeshekullore te cilat ajo po i shlyen me politiken e ndihmes ushtarake te pakursyeme qe ka dhane veanerisht mbas viteve te diktatures...

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  bum

  Postuar m par nga LONDON-TIRONC
  Vetem tregoni pak me shume kujdes ne vezhgimin e tipareve te me se shumti meshkujve shqiptare edhe do ta kuptoni me mire se tiparet e tyre tregojne se si popull jemi ure lidhese mes gjakut europian edhe atij aziatik,fytyrat si sopate,pamje te eger kafsherore,mimike jeniceresh....
  sinqerisht qe nuk kam as deshire as nge te citoj te gjitha kokolepso- maniako- erdhemiturare- trape-mashtrape- lleqet qe shkruhen te kjo teme...

  Ven re i dashtun tironc se racat nuk ndahen simbas kontinentave dhe se raca shqiptare asht ma e pastra gjenetikisht nder racen e bardhe... mjafton nji liber ma i thjeshti i ETNOLOGJISE... ETNOLOGI, E... qe te bindesh per kete... Shipenija vertet ndodhet ne lidje te Europes, po jo aq ne lindje sa te jete mes Europes dhe Azise... Rumenet jane edhe ma ne Lindje, por askush nuk ka pohu' se ata jane perziemje e racave europine- me ate aziatike...
  se ve ne dushim se shqipatret njifen nga hunda dhe nga disa tipare te theksueme, qe nuk kane te bajne fare me ato turke, vese ne rastin e turqve me origjine shqipetare... si e dini ne kohen e Titos dhe ne disa etapa te tjera historike nji numer i jashtezakonshem shqiptaresh prej krahinave te Kosoves, Maqeonise, amerise, etj... jane shvendose me dhune a prej hallit drejt Turqise...

  Nese turqit bajne pjese ne at ka ti quen race aziatike, ateher ku bakan pjese, kinezet, japonezet, mongolezet, tajlandezet... po idianet te kush race bajne pjese...

  LEXONI SA ME SHUME LIBRA DHE SA ME PAK FORUME...

 4. #24
  i/e larguar Maska e Jamarber
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nellye
  -kurre te tjereve nuke ju thuhet,injorate,me pare duhet te pyetni veten mose jeni ju injorate qe ofendoni nje grup te caktuare njerezish ngaqe nuk gjeni dot argumente per ti kundershtuare
  -kushe ka dhane ma shume burra kosova a shqipnia,nuke mundeshe ti me vlersu e hedhe poshte asnjanen pale eshte historia mjaft e pasur ,dhe e shkruare qarte nga koha e kastriotit e gjer ne ditet tona
  -nese keni ju emra mysliman dhe jeni te kenaqur me to,
  ne nuke po jua shajme ase nuke po kerkojm t jau nderrojm,sepse te tille emra ka kudo ku ka shqiptare pore po te kujtoj:
  =emrat,,gjergj,gjon,donika,kristina,davita,vojsava ,marie etj,,jane emraqe kane egzistu qe para periudhes se kastriotit ,dhe jane emra te vjeter shqiptaresh qe i kane pasure dikure edhe te paret tu para se t ja u hiqte turku me dhune.
  -sa per pritjen e kosovarve te hikun nga lufta,ka qene nje nder aktet ma humane edhe ne bote,ni popullsi e varfen tremilionshe te presi ne shpiat e veta 800 mije veta(ne qofte se dikushe qe nuk ka pase buke me hanger ju ka kerkue me pague nej shpenzim ka ba shum mire sepse ata i kishin djemt tuj shetit me benca neper europe)
  -me kete pike jam dakort,qe njeriu kure i shikon gjerat vetem me sy jo me mendje,flete ato gjera qe keni shkruare ju me siper,tek postimi 21

  pershendetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jamarber : 15-12-2003 m 06:00

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e troptit
  Antarsuar
  04-07-2002
  Vendndodhja
  Ne ate pjese te tokes qe me takon
  Postime
  109
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Tung!
  Znj.Christina!
  Injoranca juaj eshte per tu admiruar! Shpresoj qe ajo te mos shkoje kot, po ndonje psikolog belg ta studioje, se me siguri do te marre cmimin Nobel!
  Ti akuzon shqipetaret e kosoves se ata na qenkan me pak shqiptare se ti sepse, sipas teje, nuk na flitkan mire shqipen! Po ti moj zogez, a ia ke ba nojhere vetes pyetjen se cfare shqipeje di ti, edhe sa mire e di ate fare shqipe? Ti je ndikuar shume nga ato cfare shtypi perendimor, me mire disa gazetare qe nuk dine as shqip e nuk njohin aspak realitetin shqiptar. I vetmi qellim i disa qenjeve dykembesore te tilla eshte te ushqehen, e per nje gje te tille jane gati te deklarojne cdo gje.Ata kerkojne thjesht te shesin artikujt e tyre, "mjaft realiste", gazetave qe ofrojne me shume , e per kete i fryjne artikujt e tyre qe te duken sa me sensacional!
  Kur shprehesh: Shqipetaret e kosoves, me falni te Dardanise, e ata te maqedonise, a e kuptoni deri ne fund se cfare thoni? Apo flisni thjesht se keni nje te care poshte hundes, e po beni prova teknike?!Shqiptaret jane Shqiptare sepse ata i bashkojne zakonet mijevjecare te perbashketa e gjuha themelore gjithashtu mijevjecare e perbashket.Shqiptaret jane nje komb!Kudo qofshin ata!Apo sipas teje Arbereshet qe jane ne Itali, shumica e te cileve mbajne emra katolike italiane, nuk jane shqiptare. Provo nje here t'jua thuash ne fytyre, e te siguroj qe do te pendohesh.
  Shqiptaret u kthyen ne myslimane jo sepse iua deshi zemra te linin fene e tyre paresore, qe ishte krishterimi, por sepse hapi nga feja katolike tek ajo ortodokse ishte shume i shkurter e per kete mjaft i rrezikshem per te ardhmen e kombit tone.Veshja me fene myslimane do ti siguronte kombin tone jetegjatesine persa perandoria Otomane do te jetonte.Kjo zgjedhje mbartete me vete e dhe rezikun qe kjo veshje te kthehej me kalimin e kohes, aspak te shkurter,ne nje lekure gati te vertete te cilen do te ishte mmjaft e veshtire ta hiqte kur dielli do te fillonte te zbardhte edhe per ne.Nese nuk e ke vene re, te ftoj te shikosh harten e te shikosh me kujdes territoret qe u muslimanizuan, jane ne masen 90% territore kufitare, ndermjet nesh e fqinjeve tane te "dashur".
  Kjo veshje do te kthehej ne shekullin e 19-te e me pas ne menyre edhe me tragjike ne ate te 20-te, ne varrin tone levizes, qe do te na shoqeronte ne tragjedite tona te hershme e te tashme.
  Rilindasit, sic e thote e dhe emri qe ata i dhane vetes, kerkonin RI-LINDJEN, e kombit tone.Ata studiuan historine e himnizuan SKENDERBEUN,e luften e tij pikerisht kunder perandorise otomane, mbrojteses nr 1 te fese islame e te perhapjes se saj.Lufta e Skenderbeut per 25 vjet ka simbolizuar jo vetem ne Shqiperi por ne mbare Boten e atehershme, Luften e Krishterimit kunder Islamizmit.Pra ishin keta njerez qe jetonin jo vetem ne Stamboll, por edhe ne Bukuesht, Sofije e Selanik, qe u tregonin shqipetareve se ata jane nji edhe pse falen zotave te ndryshem.
  Vaso Pasha, ose me mire Pashko Vasa, ka qene pasha i Libanit.Ai vete edhe pse elitene Otomane, iu kujtonte shqipetareve se feja e tyre eshte Shqiptaria, sepse natyrisht nuk mond t'ju thoshte behuni katolik, sepse ia hiqnin koken perpara se te mbaronte frazen.Nese e ke degju ndonjhere se kush eshte Jeronim De Rada, po te them nje fraze te nje vjershe te tij, qe shpreh se si ndiheshin shqiptaret ne Itali pas 350 vjetesh mergim.- ARBERIA mat'ane detit na kujton se ne te huaj jemi tek ky dhe!Po ta theksoj pas 350 vjetesh jete ne toke te huaj ata e ndjejne veten hala SHQIPTAR!Mund te me japesh nje shembull tjeter historik, perjashto Hebrejte, qe nje popullsi e emigruar ka arritur jo vetem ta ruaje vetedijen e saj kombetare por edhe ta zhvilloje e t'i behet krah levizjes Rilindese Kombetare ne Atdhe, edhe pas nje periudhe te tille, te kaluar e rrethuar krejtesisht nga gjuhe e zakone te tjera ne shtete shume me te zhvilluar sesa ai i veti?
  JO NEGOCIATA! VETVENDOSJE! WE SHALL NEVER FORGET!

 6. #26
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Desha t'i pergjigjem Frasherit.Nuk mund te quash Kristinen injorante sepse fjala injorance do te thote padije dhe nga mesazhet e saj ky fakt nuk verifikohet.Pastaj nese do te flasim per vellezerit Frasheri eshte e ditur boterisht se ishin turkomane dhe kjo gje ne nje kohe kur ne Turqi eshte e vertete po ndodhte nje revolucion kulturor,dhe kene shkruajtur me shume per Turqine se sa per Shqiperine.Nese do te flasim per gjakun e kulluar shqipta lejomeni t'ju the se egziston aq sa egzistonte edhe gjaku i kulluar gjerman(pardon arian).Nese vertet doni te dini se sa te kulluar jemi si gjak ju keshilloj te lexoni Histaria e Skenderbeut e te vetmit atdhetar poliedrik shqiptar qe kemi ne shqiptaret atdhedashes ose me mire Fan Noli(E ketu s'duhet te perziejme bindjet apo idete fetare apo vendlindjen).Pra mendoj se eshtja nuk eshte tek gjaku apo tek perzierja e rraces por tek ndjenja atdhetare qe secili prej nesh ushqen ne vetevete.Turqit eshte e vertete qe na sunduan per 5 shekuj e do te mjaftonte vetem ky element per ti dukur pergjithmone nga liste e dashamiresve tane,por sidoqofte nuk kane ndikuar ne doket tona me shume se sa greket opo serbet.Le ta themi hapur feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Per sa i perket feve te tjera jane shume te siperfaqeshme,pa rrenje.Eketu dua te shtoj dika per kosovaret dhe shqiptaret maqedonas myslymane.E keqja e ketyre shqiptareve nuk eshte se jane mysylmane(ne fund te fundit islamizmi eshte pjelle e krishterizmit)por se pranojne te rrojne akoma ne injorancen ku i lane turqit dhe mendojne se e vetmja gje qe mund ti lartesoje pak eshte feja(provoni te pysni nje mysylman se do te thote ky apo ai varg i kuranit ose thjesht domethenien e fese mysylmane).Pastaj po te arrijme tek greket mjafton fakti se nuk kane vetem nje popull nga ku rrjedhin por, nje shumice,biles as vendin ku jetojne sot nuk mund te provojne se ka qene i tyre qe ne prehistori(Troja ndodhet ne Turqi dhe me kete i kemi thene te gjitha).Edhe ne gjithashtu rrjedhim nga nje shumice popullsish ilire por ama vendi ka qene gjithmone i joni.Per sa i perket serbeve nuk ia vlen as ti permendim neper forumet tona.Pra Frasher kerkojme qe te mos ofendojme njeri tjetrin me kot sepse perderisa shkruajme ne kete forum do te thote qe jemi shqiptare qe e duam atdhene dhe nje gje te tille duam edhe ta bejme te njohur.Me respekt per te gjithe atdhedashesit Gazment Gripshi.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-12-2003
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  38
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A ka pasur perzirje te popullsise turke me ate shqiptare?

  Para se gjithash Cristina me vjen shume keq qe nuk ke lexuar sa duhet per ta dhene nje vlersim te tille. Po shihet se jeni shume e ceket ne shprehjet e tua, ndoshta si pasoje e mos informimit apo informimit te mbrapsht qe dikush u'a ka dhene juve.
  Sa i perket perzierjes mes popullit Turk dhe Shqiptar me duhet te them se fjala popull eshte shume e gjere dhe nuk i perfshin as Turqit e as Shqiptaret, sepse te thuash populli Shqiptar nuk eshte e sakte, kete duhet ta zavendsojme me Kombi shqiptar apo kombi turk ndersa qe te dyjat jane njesi te popullit. Mirepo qe t'i kuptosh me mire keto lexo edhe pak me shume.....
  Perzierje nuk ka pasur dhe as nuk do te ket sepse nese beson ne Zot ne cfare do menyre do te shohesh ne fund se para Zotit te gjithe njerzit do te dalin njesoj ne Diten e Gjykimit. Aty nuk do te kete dallime mes atij apo kombit tjeter aty do te jet ne Pyetje Besimi apo mosbesimi i njeritu ne Krijuesin e tyre Fuqiplote.
  Ne parasegjithash jemi nje komb e kemi nje gjuhe (me dy dialekte kryesore), mirepo kemi besime ne Zot pak te ndryshme.
  Kurse ajo qe thuani per femrat e mbuluara ne Maqedoni une do t'ju parashtroja juve nje pyetje shume te thjeshte: A e dini arsyen pse ato jane mbuluar apo vetem e keni thene ate permendsh...?pse nuk ju ka pelqyer si duket mbulesa ather meru pak me shume me keto gjera qe t'y po te preokupojn, para se t'a japesh mendimin tend.....

 8. #28
  @njoftime.com Maska e Benni
  Antarsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  anes Elbes, anes Sprees
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  sfetigrad-o,

  ti lale kerkove ndonje shkrim kundra akuzave qe na bejne Titogradi, Beogradi dhe Athina me shoke e shoqe...

  Beni nuk ka ndonje material shkencor kundra kesaj akuze.

  Lexova postimet e mesiperme dhe vura re se ne vend te materialeve qe ti kerkove:
  forumistat po sjellin nje duel se kush eshte me shqiptar se tjetri,
  kush e ka gjakun 100 % shqiptar dhe kush e ka te perzier,
  kush eshte i zgjuar dhe kush eshte injoront.

  Pa dashur ta devijoj drejtimin qe i kane dhene kerkeses tende pararendesit e mij,
  po hedh mendimin tim ne lidhje me sa kerkove per forumet sllavo / greke:

  Osmanet (jo Turqit e sotem) per ~ 500 vjet u perhapen ne zonat Ballkanike dhe me gjere e me gjate...
  me misione ushtarake (etj.) ne sherbim te portes se larte.
  Pra kane qene emigrant ushtarak si ne tokat qe flitet (sot) shqip, ashtu edhe ne ato ku flitet serbishtja apo greqishtja.

  Osmanet ne pergjithsi shkonin ne ekspedita pa grate e tyre.

  Grate dhe nevojat fiziologjike ata i plotesonin atje ku ngrinin caderet.
  Ne ate kohe nuk ka patur as abortime dhe as perzervativa,

  Legjendat tregojne per nje fshat shqiptar me emrin Sopot,
  atje disa gra arriten te hidhen ne gremine
  sepse nuk deshen te binin ne duart e jenicereve te babezitur.
  (vitin se kur e se qysh dhe se sa ishin nuk e mbaj mend.......)
  vetkuptohet se jo te gjitha grate shqiptare u hodhen ne gremina,
  stergjyshja ime nuk u hodh se nuk kishte shkemb aty afer fshatit te saj.......

  Legjendat gjithashtu tregojne se Turqit nuk te falnin,
  bile kur nuk kishin pulen hanin (i binin) edhe sorre(s)n!
  (prandaj kane ardhur deri ne ditet tona shprehjet si:
  o Peqinso, o Kavajso, o Elbasonllio, o Gjakovaro me mbathje te kuqe... etj..etj..)

  dhe kete avaz ata e kenduan 500 vjet me radhe....

  N.q.se ka legjenda si te Sopotareve edhe ne Forumet sllavo / greke, na i sill edhe neve kendej
  qe te mos mburremi se vetem stergjyshet tona kane bere rezistence!

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  it
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Hej !

  Se pari desha te pyes se kush e ndryshoj titullin e temes qe hapa une . Une kisha vene titullin : A ka pasur perzierje te popullsise turke me ate shqiptare gjate pushtimit ottoman ? Dmth ishte nje pyetje dhe jo : Perzierja e popullsise turke me ate shqiptare . Kjo ngjan sikur eshte nje fakt i kryer .


  Postuar m par nga Benni
  sfetigrad-o,

  Osmanet ne pergjithsi shkonin ne ekspedita pa grate e tyre.

  Grate dhe nevojat fiziologjike ata i plotesonin atje ku ngrinin caderet.
  Ne ate kohe nuk ka patur as abortime dhe as perzervativa,


  dhe kete avaz ata e kenduan 500 vjet me radhe....


  !
  Jeniceret njiheshin per njerez brutal dhe shpesh perdhunonin dhe gra . Ke harruar nje fakt vella se jeniceret ishin musliman te betuar . Dmth ato nuk mund te perdhunonin grate muslimane kurre kurre kurre .Kjo eshte nje nga arsyet e shumta qe ne u beme muslimane mendoj .Kurse ne greqi dhe serbi e imagjinoni vete se sfare ka ndodhur . Eshte edhe fakt historik qe kane ndodhur perdhunime ne mase .

  Me te vertete une e hapa kete teme me qellim qe te dilte ndonje studim apo qofte edhe mendime te njerzve ketu.Nuk me vjen aspak keq qe ca super injorante bejne ndarje dhe percarje midis nesh po ajo qe me vjen keq eshte se shume behen pre e ketyre provokimeve qesharake .

  me acaroi vecanerisht nje pergjigje e London Tironc qe thote se ne jemi gjak i perzier me aziatiket me ftyra si sopate etj etj .
  O Tiranovic ca ka ndodh mer ? [color=darkblue[/color].....[/color]


  Po te shofesh p.sh nje shqiptar te zakonshem nuk ka dallime me europjanet e tjere .(dallime te vogla ka se cdo popull ka vecantine e tij po dallime rrenjesore nuk ka ) .

  Gjithashtu kushtet cnjerzore qe ka jetuar ky brez nen regjimin komunist ku mungonin elementet baze te rritjes qumshti e mishi etj kane ndikuar ne zhvillimin e tyre . I ka bere me te shkurter .

  Shqiptaret i perkasin me se shumti rraces Dinarike qe eshte nje rrace europjane e vjeter me shume se 4000 vjet dhe duhet te jemi krenar per kete .

  -------------------------------------------------------
  kujdes fjalorin!
  [eni]
  Ndryshuar pr her t fundit nga Eni : 16-12-2003 m 09:46
  Through my genes ancestors
  are calling me ,
  Not to waste the blood they
  gave for Liberty,
  This invasion we must force
  to cease,
  Or their souls will not rest
  in peace ,
  From the Eagle's Lands you
  must disappear,
  All you Invaders and you
  traitors too,
  We will be your shadow
  we will be your fear,
  With bullets and death,
  we will bless you ,
  Untill free of snakes is
  the Eagle's Nest ,
  No way , never I will rest !

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  Angli
  Mosha
  43
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Njatjeta te gjitheve.

  Kjo teme eshte nje gje qe nuk duhet te na preokupoje shume.

  Eshte e vertete qe ne ishim te pushtuar per 500 vjet nga Turqit dhe po te flesh me qen do te ngrihesh me pleshta. Kur them "pleshta" mendoj dhe permasen e tyre.

  Por qe te jemi me realist le te flasim me konkretisht. Per shembull Turqit qe mund te kene ardhur ne Shqiperi do te kene ardhur t'i sherbejne rregjimit. Dhe si te tille ata jane vendosur ne qendra urbane, si psh Shkoder Prizren Shkup Tetove Korce Gjirokaster Diber Janine Elbasan. Keto kane qene per arsye se kane qene qendra te kater vilajeteve te banuar nga Shqipetaret por ka mundesi qe te kene emigruar per nje jete me te mire ne kete pjese te perandorise. Te gjithe e dime sa e mire eshte Fushe- Kosova dhe fusha ne Tetove. Por vendosja e disa turqve ne keto vise nuk do te thote qe Shqipetaret jane te perzier me Turq.

  Psh ne Mat une nuk di ndonje familje qe te kete prejardhje nga Turqia. Shumica e familjeve jane autoktone Matjane ose te ardhura nga Dibra ne dyndjet e Shqipetareve nga Serbet ose te ardhura nga Mirdita dhe krahina te tjera larguar per gjak. Keto familje te ardhura nga Dibra natyrisht qe jane Shqipetare se po ishin Turke ne ket rast rreziku do te shkonin ne Turqi dhe nuk do te rrinin ne nje vend tjeter Shqipetar qe mund te ishte nje shenjester tjeter e Serbeve ne nje kohe te shkurter.

  Po ashtu nuk mund te themi se ato familje me mbiemer mysliman ishin turq. Ato mund te ishin grada te dhena nga sundimi per ata qe sherbenin te mbildhnin taksa ose ushtri kur ata e kerkonin ose ishin klerike ,psh Hoxha, Shehu,etj

  Po te flasim per krahina te tjera ne veri si ne Mirdite, Puke Tropoje Malsi e Madhe Turqit nuk munden te fusin dhe fene atje e jo me te jetonin atje. Pa ofenduar ndonjerin asnje nuk do te donte te jetonte atje pervec atyre qe ishin lindur atje.

  Po te mendojme qe shumica e popullsise jetonte ne fshat kjo pakice Turke nuk do te kishte as me te paktin impakt ne perberjen e popullsise Shqipetare.

  Pra vec me sy te lire mund te shohim se ne nuk kemi ndonje perzierje me Turqte pa dashur syrin e ndonje historiani te madh.

  Mua me behet "qejfi" per te gjitha ato sharjet ofendimet qe ju i bete njeri tjetrit se provoni se jemi puro Shqipetare pasi ajo eshte e vetmja gje qe e bejme mire ne Shipetaret ofendojme njeri tjetrin.


  Ti SHQIPERI me jep nder
  Me jep emrin SHQIPETAR.

 11. #31
  i/e larguar Maska e Jamarber
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  persa i perket mirdites dhe pukesqe permendet
  me vjen shume keqe se paskeni fare pake njohuri,
  MIRDITA eshte e vetmja krahine shqiptare qe eshte 100 perqind katolike,dhe arsyet nuke jane se ishte ven shume malore,sepse:
  dibra,tropoja kukesi bulqiza e malesite e shkodres jane vende shume me te thella e malore se mirdita,pore turku i mbajti nan sundim dhe u nderroj dhe fe e zakone,pore jo gjakun.
  mirdit ka ba me qindra beteja me turqit dhe ka udhehequr shpeshe luften kundra turkut ne gjithe veriun e shqiperise.
  per keto qe po flase disponoj materiale,historike me emra prijesish e luftetaresh me data egzakte ,dhe vende ku u zhvilluane si betejat me turkun,ashtu edhe kuvende te ndryshme te zones veriut.
  pershendetje

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  Angli
  Mosha
  43
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me fal Jamarber por nuk thashe dicka per tu ofenduar.

  Sa njohuri kam per Mirditen ti nuk ke ku i sheh ne shkrimin e mesiperm.

  Nuk kam asgje per mirditoret dhe i respektoj ato dhe fene e tyre megjithese ajo nuk i ben ato me shume Shqipetare se ne. Jam nip ne fis te ardhur nga Mirdita ne Mat. Ato erdhen te shperngulur nga gjaku. Kane vendosur perseri mardhenie me pjesen tjeter te gjakut ne Mirdite dhe pas 200-300 vjetesh. Pra pas pese gjashte brezash. Por dua te them se kjo pjese ne Mat eshte musliman. Do te thuash se ato nuk jane Shqipetare? Apo do te thuash se jane Turqezuar?! Do te thuash se ato nuk jane patriote sa Mirditoret kur ato kane derdhur gjak ne Qafe te Tujanit kunder Serbit ne Mat apo ne mbrojtje te Plaves e Gucise kunder Malit te Zi dhe Turqise. Po si fisi i dajave te mij jane te pakten pese gjashte fise qe dihen mire se jane nga Mirdita me prejardhje dhe jane muslimane por dhe shume patriote kur e ka dashte nevoja.

  Mbijetesa Shqipetare Jamarber nuk eshte varur vetem nga qendresa kunder Turqise por edhe kunder Grekeve ne Jug dhe kunder serbeve ne Veri. Ti e di shume mire qe Mirdita eshte e rrethuar nga Shqipetare musliman dhe dihet se keto kane qene qendresa kryesore kunder Serbise.

  Pra desha te thosha cdo krahine dhe cdo Shqipetar pa ndonje dallim feje ka dhene kontributin e tij ne mbijetesen KOMBETARE. Pra po them ne mbijetuam si KOMB jo si krahina.

 13. #33
  i/e larguar Maska e Jamarber
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  NORDIK
  lexoj mire mesazhun tim se me vjen shume keqe qe dikushe me dashje me tjeterson fjalet e mija.

  -une nuk te kam ofenduare ty se tregoj historine e mosnenshtrimit te krahines time
  -une nuke kam ofenduare ty kure kame thane se ne shum krahina shqiptareve turku ju nderroj fene pore jo gjakun
  -une nuk te ofendoj ty kure te them se turku per 500 vjete erdhi per te na zhdukur si komb jo per mike
  -une nuke te kame ofenduare ty kure te them se ti nuke njeh historine e mirdites dhe te veriut sepse ti e manifeston edhe ne shkrimin e fundit

  te ftoj te njekesh historine e mirdites dhe disa krahinave te shqiperise,tek tema:
  MIRDITA VATER E QENDRESES ANTIOSMANE
  -une nuke te ofendoj ty po te them se turku ka qene e keqja ma e madhe e shqiperise dhe shqiptareve
  -ti nuk duhet te ofendohesh kure une them se te pareve tone jau nderruan fene me dhune sepse me qefe nuk do ta kishin nderruare
  -ti nuk duhet te ofendohesh po te them une se feja kristjane eshte feja me e vjeter ne bote dhe dikure e kane besuare gjithe shqiptaret,edhe te paret tu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jamarber : 17-12-2003 m 16:25

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-08-2002
  Vendndodhja
  Montreal, Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Jarigas

  Nuk dini se 'flisni! Frashrit na paskan qn "turkoman"? M vjen keq q kam menduar se po marr pjes n nj forum intelektual. Mnyra e t shkruajturit me epitete e prgjithsime tregon nivel shum t ult shkollor. Mos ishte pr Naim Frashrin, njrin nga turkomant e tu, ti nuk do flisje shqip sot. M vjen keq q shkruani gjra t tilla pr Frashrit dhe ngre nj figur q e msoi shqipen kur ishte 24 vje.
  Mos pyesni se 'bn vendi pr ty, por se 'mund t bsh ti pr vendin tnd.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-11-2003
  Vendndodhja
  prage
  Mosha
  33
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Christina me vjen shume keq qe ke marre kaq shume kritika deri tani dhe qe kjo teme u kthye ne fyerje kunder teje.Por me te vertete eshte hera e pare qe ne jeten time degjoj dicka te tille si teoria jote perreth Naimit.Per te tjerat nuk po flas,sepse me duket e kote qe te te mbush mendjen per gjera qe tashme te jane ngulitur ne koke dhe flet sikur te dije gjithcka.Heronjte qe e kane mbrojtur atdheun me pushke Christina dhe ia kane zgjatur jeten Shqiperise me jeten e tyre ,kane qene te panumert .Dhe ne kete toke sigurisht kane nje vend te vecante.Ndersa heronjte qe i kane mbrojtur atdheut idealin,ata nga te cilet mund te shkruajme ne gjuhen tone Christina, jane te nje brumi tjeter,prej te cilit nuk mund te gatuhet kushdo .Normalisht pervec ndonje perjashtimi.Tani kuptova se ka edhe me mendjendritur se Naimi.
  Me respekt!
  thjesht ...shkurt...qarte...

 16. #36
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  46
  Postime
  5,391
  Faleminderit
  392
  246 falenderime n 210 postime
  Frasherit

  Me shume respekt ju drejtohem o mendjendriturkur ju kujtoj se shqipja flitej edhe para lindjes se te nderuarit poet,te cilit asnje nuk mund t'i mohoje meritat si i tille.Por deri aty sa t'i japim meriten zotit Frasheri(me vjen keq qe ti e merr si dika personale)per lindje dhe ruajtjen ne kohe te gjuhes shqipe me duket shume shkencore.Na fal per nivelin e ulet te kultures sone.


  Me respekt per nje bashkeatdhetar...............Gazment Gripshi
  Jarigas

 17. #37
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Przierje t popullsis turke me at shqiptare n trojet e tona shqiptare nuk ka pasur, n asnj mnyr.
  Kurse nj przierje e till po ka ndodhur n Turqi, n mes shqiptarve t atjeshm dhe turqve, por edhe atje n nj mas shum t vogl. Qyteti me m s shumti shqiptar n bot sht Stambolli, ka mbi 2 milion shqiptar dhe edhe sot e dallojn veten nga turqit. Atje nj njeriu t race t bardh i thon shqiptar shqiptart kurse arnaut turqit sepse turqit jan shum t zeshkt dhe shum afr me t zit, poashtu kan edhe mustaqe mbi 90 prqind e tyre.
  Neve shqiptart jemi populli m i pastr n Ballkan e ndoshta edhe n bot sepse nuk kemi qen superfuqi q t asimilojn kombe tjera, bile prkundrazi kemi me miliona njerz t gjakut ton q jan t asimiluar n italian, turq, serb e grek e ka jo.
  Christina, se si mund t bsh nj gabim t till uditem fare.
  S pari, pr punn e emrave sht puna e fes dhe poashtu puna e serbit q sot shum atje kan emra arab apo turq, por q tani me lirin q t gjith jan duke i shqiptarizuar jo vetm emrat por edhe mbiemrat. Dhe edhe punn e fes, tani t gjith atje jan duke ju larguar fes islame.
  Pr punn e gjuhs, lirisht mund t them se 90 prqind e kosovarve dhe shqiptaro-maqedonve e shkruajn m mir se juve gjuhn e sotme t unisuar, duke pasur parasysh gabimet e tuaja drejtshkrimore e rrjedhimisht edhe e flasin m mir se juve gjuhn e unisuar sepse poqese bn gabime n shkrim, i ke ato edhe n t folur. Po shqiptart e krishter t Kosovs dhe shqiptaro-maqedonsave, edhe ata e flasin gjuhn njlloj sikur popullsia tjetr, ata ka jan sipas juve?
  Pse, gjuha jon ka dialekte nuk mund t thuhet se nj dialekt sht shqip e tjetri jo apo m i przier. Dialekte kan edhe gjermanishtja, italishtja 27 me sa di un e shum gjuh tjera t vjetra, por asnjri dialekt nuk e bn at pjes t popullsis q e flet at m kombtar se tjetrin.
  Edhe pse pr punn e dialekteve, si jam shprehur edhe disa her tjera nuk sht me interes pr neve ti kemi duke pasur parasysh kostot e ndarjeve dhe prarjeve q na ka krijuar e na krijon n t ardhme, pra kto duhet t zhduken prfundimisht.
  Dhe mendoj se kjo do t bhet shpejt, ose me rishikimin edhe njher t gjuhs s folur dhe brjen e nj baraspeshe midis dialekteve ose edhe kshtu si sht.

  Mendoj se kjo tem nuk do t duhej t ishte hapur, ne t gjith e dijm dhe pothuajse e kemi n do libr historie se me k jemi m t afrt e me k nuk jemi.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 18. #38
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Jamarbr pr punn e turqve t Prizrenit, edhe ata jan shqiptar.
  Kshtu ka pasur edhe n qytetet tjera t Kosovs, por ata jan vetm qytetar t vjetr ku edhe ka qen m vshtir t ruhet kombi. Ata edhe gjuhn q e flasin n mes vete sht nj miks shqip-turqisht-serbisht dhe nuk kuptohen me turq.
  Ata jan duke u kthyer n rrnj dhe shpejt nuk do t kemi t till por problemi qndron te ata t Maqedonis, t cilt do ta ken m t vshtir t kthehen pr shkak se sllavt e atjeshit i nxisin q t rrijn ashtu sepse duan q t ket sa m pak shqiptar atje.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Antarsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  656
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja edhe nje teme per te dale shume lehte nga tema.
  " KOKEFORTET(shqiptaret) EDHE PSE TE PUSHTUAR PER SHEKUJ ME RADHE, KURRE NUK E VESHEN PETKUN E PERKULJES"
  ky citat eshte e gjetur ne Egjipt shkruar 3 shekuj me pare.
  Mjafton te besojme kete te shkruar nga asnjanes ose ose kurrsesi dashamires te historise sone, por dashamires te se vertetes.
  Ndarja krahinore me argumente nuk me pelqen aspak te perdoret nga askush, sepse eshte thjesht e pabaze dhe e dyta eshte si nje gjemb me shumbe ne kufirin e ndarjes shpirterore shqiptare-shqiptare.
  Shqiptaret jane njesoj. Ne KOSOVE ne MALESI, MAQEDONI dhe ne SHQIPERI. Skemi pse kapemi tek nje shami me shume apo qeleshe
  Ne SHQIPERI 50 vjet te sundimit komunist ndikuan shume ne crrenjosjen e fese (sidomos asaj muslimane pasi ajo i kishte edhe rrenjet me te ceketa se fete tjera) Nga kjo brezi para nesh dhe ne jemi rritur ne nej ambient ateist. Emrat tane nga "Taxhedin" "Ibrahim" "Mahmut"Mahmudie" Shyhrete" "Nafie" SUlejman" "Sinan" u kthyen ne Clirim" "Gezim" Shpetim" "Afrim" "Agron " Arben" Lulzime" Afrime" etj etj me origjine shqiptare.
  (vazhdojme jashte teme)
  Per "Frasherin"
  ti qe pretendon te jesh pasardhes i "Frasherllinjeve pse nuk na tregon ku jane nipat dhe mbesat e vellezrve "frasheri"
  A nuk ishte djali i Samiut minister i sporteve ne Turqi dhe nuk dinte asnje fjale shqip???????????????
  Askush nuk e mohon dot rolin e tyre ne rilindjen kombetare, askush nuk e mohon qe Abdyli ishte nje nder kryesoret ne "lidhjen shqiptare te Prizerenit" POR te kthehemi tek tema : a nuk jane keta qe u perzien me turqit..biles jo u perzien por u tjetersuan ne turq. (e them me keqardhje kete)
  ........
  Per MIRDITEN sigurisht qe mund te krenohet cdo njeri edhe une qe nuk jam Mirditor ne kete aspekt
  Mirdita nuk u kthyen ne musliman jo se e ndihmoj terreni, por e ndihmoj shpirti i madh Eshte fat i keq qe nuk ishin te gjitha qytetet nga pak mirditor Mirditoret edhe ne myzeqe te kishin qene perseri do ishin katolike
  Lexoni dhe mesoni se asimilimi i fese nuk u be me dhune.
  Ka edhe krahina te tjera si Mirdita qe ishin dhe mbeten 100% katolike
  Dukagjini psh
  Brenda teme:
  Faktikisht eshte per tu gezuar nga fakti , duke marre parasysh kohen e gjate dhe me kryesoren ndrrimin e fese, qe populli shqiptar ne nje perqindje te madhe mbeti i paster.
  Kjo ka ndodhur nga urrejtja e madhe qe kishte populli shqiptar ( i cfardo feje qofte) per turqit.
  Te kemi parasysh epitetet qe populli therriste grate turke, te kemi parasysh se si e shihte opinioni nje shqiptar qe martohej me turke. Diskrimini i opinionit ndaj ketyre vazhdonte me breza.
  Askush nuk donte te lidhte krushqi me nje familje qe ishte e perzier me turq. Ky lloj diskriminimi tek shqiptaret ne kete aspekt eshte edhe sot
  Pra mund te themi duke u ndjere mire per kete qe nuk jemi te perzier me turqit, le te kemi shume doke dhe zakone nga ata , le te kemi ne fjalorin e perditshem shume fjale turko-arabe, le te kete fise dhe ndonje fshat me popullsi turke te asimiluar si shqiptare .
  Ne jemi shqiptar te paster dhe nuk do na duhen 500 vjet per tu larguar nga mbetjet qe la "kolera" 500 vjecare turke
  faleminderit per mirkuptimin
  Dreri
  muzg i heshtur

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-08-2002
  Vendndodhja
  Montreal, Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ktu nuk sht n pyetje asimilimi i shqiptarve n troje t huaja por pastrtia e gjakut shqiptar n trojet e saj. Frashrit nuk e shpikn gjuhn shqipe por e rilindn at. E pastruan nga fjalt e huaja dhe shkruajtn letrsi hyjnore.

  Naimi i tha bots se sht krenar se sht shqiptar. 100 vjet mbas tij, ata q sot thon se jan shqiptar e nesr "vorio-epirot" ngatrrojn fen me kombsin dhe dialektin me gjuhn. Dje dikush thonte se ishte turk,dikush latin e dikush grek. Sot ka shum nga ata q i thon vetes grek pikrisht pr munges krenarie. Nuk ngatrrohet gjaku por mendja e njeriut t shkret.
  Mos pyesni se 'bn vendi pr ty, por se 'mund t bsh ti pr vendin tnd.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Letersia Shqiptare
  Nga new-man n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 11:28
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •