Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230

    Thenie per Shkrimin e Shenjte

    St. Athanasius (c.296-373):

    Shkrimet e shenjta jane te mjaftueshem per shpalljen e te vertetes.

    (Against the Heathen, I:3, quoted in Carl A. Volz, Faith and Practice in the Early Church [Minneapolis: Augsburg Publishing House, 1983], p. 147.)

    St. Cyril of Jerusalem (c.310-386):

    Ne lidhje me hyjnoren dhe misteret e shenjta te Besimit, as edhe nje thenie e rastit nuk duhet bere pa Shkrimet e Shenjta. Edhe une qe po ju them keto gjera, mos me besoni plotesisht derisa te merrni proven se gjerat qe une shpall vijne nga Shkrimet Hyjnore. Sepse shpetimi ne te cilin ne besojme nuk varet nga mencuria e te arsyetuarit, por nga demostrimi nga Shkrimet e Shenjta.

    (Catechetical Lectures, IV:17, in The Nicene and Post-Nicene Fathers [Grand Rapids, Michigan: William B. Eerdmans Publishing Company, 1983 reprint], Second Series, Volume VII, p. 23.)

    St. Gregory of Nyssa (330-395):

    ...nuk na eshte dhene leja qe te quajme si te vertete cdo gje qe ne vjen per mbare. Sepse rregulli dhe norma e cdo doktrine eshte Shkrimi i Shenjte. Dhe ne te duhet te fiksojme syte tane, dhe te miratojme vetem cfare eshte ne harmoni me keto shkrime.

    (On the Soul and the Resurrection, quoted in Jaroslav Pelikan, The Emergence of the Catholic Tradition [Chicago: University of Chicago Press, 1971], p. 50.)

    St. John Chrysostom (c.347-407):

    Prandaj te shqyrtojme faktet. Sepse, si nuk eshte absurde qe kur per parate nuk i besojme llogarive te te tjereve, por i besojme llogarise sone; ndersa kur llogarisim fakte [teologjike] pranojme kollaj idete e te tjereve. Prandaj, ju lutem te gjitheve, qe te mos i vini rendesi cfare mendon ky apo ai njeri per kete apo ate gje, por te kerkoni gjithcka ne Shkrimin.

    (Homily 13 on 2 Corinthians, in The Nicene and Post-Nicene Fathers, First Series, Volume XII, p. 346.)

    St. Basil i Madh(c.329-379):

    Me akuzojne per ndryshime, dhe e bazojne akuzen e tyre ne rrefimin tim per tre hipostasa [persona], dhe me fajesojne mua se shpall nje Miresi, nje Pushtet, nje Hyj. Duke bere keshtu, nuk jane duke ndjekur te verteten. Ankesa e tyre eshte se tradita e tyre nuk e pranon nje gje te tille dhe se Shkrimi nuk bie dakord me kete. Cila eshte pergjigja ime? Nuk me duket e drejte qe tradita te merret si ligji dhe rregull i ortodoksise [shenimi im: mesimit te drejte, te vertete]. Nese tradita duhet te pranohet si prove e te vertetes, atehere edhe une kam te drejten per te ndjekur traditen time. Nese ata e hedhin poshte kete, ne nuk jemi te detyruar t'i ndjekim ata. Prandaj, le te vendosi Shkrimi i frymezuar prej Perendise, dhe te pranojme si te vertete ate doktrine qe eshte ne perputhje me Fjalen e Perendise.

    (Letter 189 [to Eustathius the physician], 3, in The Nicene and Post-Nicene Fathers, Second Series, Volume VIII, p. 229.)

  2. #2
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Prape une do te kisha nje parashtrim per kete lloj teme, meqe ke sjelle the theniet nga Eterit me kryesore ortodokse:

    Citimet e tyre duhen pare brenda kontekstit te asaj qe ata duan te thone, brenda asaj qe ata besojne. Se jane keta Eter, ne baze te te cileve une kam shkruajtur per nocionin e Kishes si burim doktrinor, dhe ata kane qene doktrinalisht ortodokse.

    Dhe ne shkrimet e mia, po te kuptohen drejte nuk ulet vlera e Shkrimit, por jepet vendosja e tij ne raport te drejte me Kishen, Traditen dhe doktrinen ne pergjithesi.

    Prandaj uroj qe te mos keqinterpretohen ato thenie.

Tema tė Ngjashme

  1. Kisha ėshtė Njė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
  3. Njė vėshtrim i shkurtėr historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  5. Ortodoksia dhe Shqipėria
    Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •