Close

Rezultati i Sondazhit: Do te zgjidhnit familjen apo dashurine?

Votues
16. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Familjen

  9 56.25%
 • Dashurine

  6 37.50%
 • Se di

  1 6.25%
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime

  Question Familja apo Dashuria ?

  Sikur duhet te zgjidhnit midis familjes dhe te dashurit/dashures, ke do te zgjidhnit?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Kjo eshte zgjidhja me e veshtire ne jete qe duhet te besh.. Dhe besoj sinqerisht qe asnjerit mos ti bie. Do votoj se di.. sepse te them te drejten varet nga situata. N.q.f une doja dike me gjith shpirti e dua te ndaj jeten time.. dhe prinderit e mi me bejn te zgjedh sepse ata nuk e duan ate njeri atehere do mendoja se prinderit e mi me duan me kushte..mendoj kjo gje do me vriste jasht mase dhe nuk besoj se do kisha nje jete te bekuar pa prinderit ne jeten time. N.q.f i dashuri ime me thoshte te zgjidhja ate mbi prinderit e mi sepse e zem se ai nuk i do verdall.. dhe atehere une do zgjidhja prinderit e mi ne cast. Keshtu si thash varet.. Une dua ti kem te dy ne jeten time se vetem atehere do kem nje jet te mire e te kompletuar.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 3. #3
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  16-10-2003
  Vendndodhja
  italy
  Mosha
  29
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  veshtire te kthesh pergjigje pa kaluar kete situacion
  familja esht importante por po ashtu edhe dashuria
  un zgjodha dashurin sepse me kalimin e kohes famiglia si fa 1 abitudine, dhe arrin ta pranoje lidhjen tende..por prap nqs prinderit te duan te lumtur duhet te pranosh ate qe ke zgjedhur ti per te kaluar jeten tende.. ne fund te fundit un do te jetoj me personin e jo familja...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Zgjodha familjen, sado qe nuk kam rene ne dashur, prap besoj se do zgjidhja familjen sepse jam shume e afer me ta, dhe nuk mund ta hedh posh per nje person tjeter qe e dua...
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-11-2003
  Vendndodhja
  ne nje cep te keti planeti
  Mosha
  37
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une per veten time kam zgjedhur dashurin/por kjo sdo thot se nuk i dua familjen.
  ________________________________________ SHKODRANJA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga polikseni : 09-12-2003 mė 20:02
  NJERIU I MIRE LIND I TILLE NJERIU I KEQ LIND I TILLE KESHTUQE MOS U MUNDONI KOT LINDIN TE TILLE NUK BAHEN DOT/

 6. #6
  VlonjaT Maska e BlEdIi
  Anėtarėsuar
  11-10-2002
  Vendndodhja
  Nj
  Mosha
  36
  Postime
  418
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Re: Familja apo Dashuria ?

  Postuar mė parė nga Veshtrusja
  Sikur duhet te zgjidhnit midis familjes dhe te dashurit/dashures, ke do te zgjidhnit?
  Para shume kohesh kam hapur dhe un nje tem te till ne forumin Ne kerkim te romances,por nuk arrita te merja nje pergjigje ashtu si e mendoja un....

  Familja per mua eshte gjeja me e shtrenjt ne kete bot,ashtu si dhe dashuria qe eshte lumturia me e shtrenjt.
  Nese familja te ve kusht kur ti ke arritur te gjesh dashurin mund te jet dhe gabim por dhe te ket te drejt...varet nga njeriu te cilin ke zgjedhur.Familja asnjehere nuk i do te keqen femijes se vet,prandaj dhe te flet nje fjal me shume.
  Pra qe te mos vihesh ne nje pozit te tille duhet dhe te mendohesh mire para se te zgjedhesh.
  Ju do thoni se dashuria te verbon,un ju them JO nese ju do te vini dhe mendjen ne pune...dhe nese arrini kete nuk do te viheni ne nje pozit te tille ku te arrini te zgjidhni ndermjet familjes dhe dashuris.(nuk po flas per prinder te humbur (nese me lejohet ti quaj te till) qe akoma ecin me kanune...flas per njerez qe kan llogjiken e duhur.

  Sa per vete jam i bindur qe familja nuk do me nderhyj ne mes te dashuris sepse e di ne ca rruge jam.

  P.s: Nuk votova,do te votoja nese ne nje te vetme do te perfshiheshin te dyja (familja dhe dashuria)

  Bledi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlEdIi : 10-12-2003 mė 02:45
  "O bindu o permendu o merr malet e cemendu"

 7. #7
  jeto i lire ose vdis Maska e shahisti
  Anėtarėsuar
  28-09-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  41
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une preferoj familjen,pastaj varet ne c'baza eshte krijuar ajo dashuri.Por sidoqofte une do te thosha se familja eshte e lidhur me dashurine dhe te dyja nuk do kishin kuptim pa njera tjetren.Perseri une do te thosha familja eshte gjeja me e shtrenjte ashtu sic e tha dhe Bledi me larte.
  Nuk ka me qorre nga ai qe nuk do te shohi me syte e tija[/FONT][/COLOR]

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-10-2003
  Vendndodhja
  prishtina
  Mosha
  48
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mua familja ėshtė gjeja me e shtrejt ne botė, po qe fati, zgjodhe te dashurin e le familjen,ju garantoj se do te zhgenjehsh tėrė jeten, se te deri sa te jesh gjallė ju duhet bekim i prindrive atėher nuk eshte zgjidhje dashuri por familja, ata duhet dėgjuar se janė prindrit tanė edhe aq ma shum qe kanė edhe pervoj.
  Po zgjodhe te dashurin me pajtimin e familjes ju do te jeni te lumtur e po ashtu edhe i dashuri/e dashura e juaj.
  e nderuar

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2002
  Vendndodhja
  Dubai
  Mosha
  39
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per tim secila ka ate rendesine e vet ne jeten e njeriut. Se P.sh. dashuria per familjen ka nje sens te vecante e ndersa dashuria per te dashuren/te dashurin ka tjeter. Keshtu qe po te zgjidhje njeren do t'i thyeje zemren tjetres. Me dhuroje ndjenja te dyjave.
  Mos i bej tjetrit nje te keqe qe ai nuk do te ta bente ty, dhe gjithashtu mos i bej nje te mire qe ai kurre nuk do ta bente per ty!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2002
  Vendndodhja
  Dubai
  Mosha
  39
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per tim secila ka ate rendesine e vet ne jeten e njeriut. Se P.sh. dashuria per familjen ka nje sens te vecante e ndersa dashuria per te dashuren/te dashurin ka tjeter. Keshtu qe po te zgjidhje njeren do t'i thyeje zemren tjetres. Me mire dhuroji ndjenja te dyjave.
  Mos i bej tjetrit nje te keqe qe ai nuk do te ta bente ty, dhe gjithashtu mos i bej nje te mire qe ai kurre nuk do ta bente per ty!

 11. #11
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Familja padyshim qe eshte e shenjte por kur nuk funksionon eshte si i vdekuri qe nuk merr fryme.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 12. #12
  Shqiperi, O mema ime... Maska e arnaut
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  outter space
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Veshtruese, ti gjithmone hap tema interesante por te veshtira per ti dhene nje pergjigjie.
  Edhe ne kete rast nuk mund te japesh nje pergjigjie te plote nqs nuk e ke provuar te jesh ne ate situate. Mgjth kjo gje varet nga mosha, rrethanat, mentaliteti, familja dhe i/e dashura.
  Arsyet qe familja te kundershton ne dashuri jane:
  1- Mendojne se partneri nuk eshte ne nivelin tend. Kjo eshte nje gje qe ndodh me shpesh ne moshen e adoleshences dhe jane gabime qe behen nga cdo njeri. Nqs partneri nuk eshte ne nivelin tend (nga ana kulturore) duam apo sduam ta pranojme eshte nje problem qe nqs nuk te duket i vlefshem per tu marre ne konsiderate ne fazen qe te "kane hedhur hi syve" do te shfaqet me vone ne jete. Prandaj me te drejte te paralajmeron per te shmangur vuajtjet e ardhshme.
  2- Arsyeja tjeter eshte mentaliteti i vjeter i familjeve qe te martojne me shkese. Ky, per mendimin tim, eshte nje zakon i vjeter qe duhet zhdukur sepse nuk sjell asnje te mire. Ne nje rast te tille do zgjidhja dashurine mbi familjen (dhe pse familja ime nuk do me vinte nje nje situate te atille).
  Per mua familja eshte gjeja me e shenjte e njeriut dhe nqs te kundershtojne per dicka pergjithesisht e bejne nga eksperienca personale per te evituar gabime te mundshme. Personalisht familja ime ndikon ne cdo vendim qe marr ne jete, nuk mund te marr nje vendim pa u keshilluar me ta njehere.
  Por vjen nje kohe qe femija krijon familjen e tij, dhe zgjidhja perfekte do ishte qe te mbaje te dyja. Jam e bindur se nqs dhe familja dhe femija jane te arsyeshem nuk do te arrinin ne nje dileme te tille.
  Te pershendes!
  Enderrat i kemi se pa ato nuk do duronim dot te verteten.
  Remark

 13. #13
  ga ga Maska e bunny
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  si ne realitet zgjodha familjen edhe ketu po ashtu...:-)
  bunny
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 14. #14
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mendoj se kesaj teme duhej t'i paraprinte nje tjeter teme per ta ndihmuar. Tema qe sugjeroj eshte: C'ESHTE FAMILJA.
  Pasi te diskutonim per kete koncept atehere mund te kalonim tek tema per te cilen bashkebisedojme. Disa nuk e kane idene se cfar eshte familja dhe nuk dine ta vleresojne. E keqja qendron ne faktin se disa, krijojne familje dhe i japin vetes pushtetin e pamerituar. Familja eshte projekti me serioz ne jeten e njeriut. Duke shpresuar ne mirkuptim...
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  E sinqerta
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  34
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me pelqen shume kjo teme per arsye, se e kam perjetuar ne realitet nje situate si kjo. Dhe mund tju jap pergjigje nga eksperienca ime. Une mendoj se ne kete rast une kisha te beja me dy lloj dashurish, ajo e familjes dhe ajo e te dashurit apo njeriut qe ke prane zemres. Per mendimin tim nuk mund te besh zgjedhje, se cilen dashuri do te zgjidhje sepse nuk i mat dot , dy dashuri te ndryshme, por mund te besh zgjedhjen e te ardhmes. Ne situaten time une zgjodha familjen sepse ashtu erdhen punet. Zgjodha familjen sepese e dija qe ata donin te miren time, dhe e di qe familja nuk do me hidhte kurre poshte, por nje njeri qe e do dhe te do , kur dicka ndodh midis jush ai mund te hedhi poshte se nuk te ka gje. Ky ishte mendimi im , une doja te shkruaja me, po do behej nje histori shume e gjate, prandaj i rash shkurt.
  Pershendetje
  nga Karamele
  All that you have within you, all that your heart desires, all that your nature so specially fits you for--that or the counterpart of it waits embedded in the great Whole, for you. It will surely come to you.

 16. #16
  "innocent child" Maska e strawberrygirl_
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Vendndodhja
  in my dreams
  Mosha
  34
  Postime
  128
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  hmm

  Familja eshte gjeja me e shtrenjte ne bote, dhe pa bekimin e familjes nuk mund te jesh i lumtur. Ne qofte se zgjedh dashurine me pranimin e familjes athere do te ndjesh nje lumturi dhe nje gezim, sepse pa familja nuk ka kuptim jeta. Gjithashtu dashuria eshte dicka e shtrenjte, dhe duhen konsideruar shume gjera perpara se te behet vendimi. Dashuria te verbon, dhe te verbon mire, nuk shikon drejt, sidomos kur je ne vitet e para te adoleshences. Eshte dicka e thjeshte dhe e komplikuar ne te njejten kohe. Por prinderit, nqse nderhyjne ne mardhenjet tende me te dashurin/dashuren, ata kane nje arsye te vlefshme. Ndoshta ky njeri qe ti ke zgjedhur eshte nen veten tende, nuk eshte njeri qe prinderit e tu kane menduar qe ti do te zgjidhje, dhe athere fillojne konfliktet. Por ata asnjehere nuk duan qe femija i tyre te mos jete i lumtur, gjithmone mundohen te na drejtojne ne rrugen e drejte.
  Une kam qene ne kete situate dhe kam zgjedhur familjen, por nuk them dot qe mund te beja te njejten zgjidhje ne qofte se e njejta gje ndodh perseri. Gjithcka varet nga situata. Kisha me shume per te thene por nuk desha qe te zgjatej shume.
  Pershendetje
  strawberrygirl_
  Love is like fog -- there is no mountain on which it does not rest
  ....makes the impossible possible
  ....rules without rules.

 17. #17
  "innocent child" Maska e strawberrygirl_
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Vendndodhja
  in my dreams
  Mosha
  34
  Postime
  128
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  "...a story always sounds clear enough at a distance, but the nearer you get to the scene, the vaguer it becomes".
  Love is like fog -- there is no mountain on which it does not rest
  ....makes the impossible possible
  ....rules without rules.

 18. #18
  mes jetes e vdekjes Maska e kristal
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  41
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jeni bere shume interesante per te bere nje dallim mes familjes dhe dashurise.

  Keto jane dy gjera te gershetuara mes njera tjetres por ne asnje moment nuk peshon njera me shume se tjetra,e kur i shikon ne hollesi, kane te njejtat vlera, te njejten rendesi,e kush eshte ai apo ajo, qe thote dashuria: duke lene pas dere familjen, qe te ka rritur e te ka mesuar cfare eshte dashuria, duke mos tentuar qe dashuria duhet lene menjane.

  Te dyja kane nje vlere si busulla me kahe te ndryshme me baze te perbashket.

  kristal
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kristal : 16-12-2003 mė 14:49

 19. #19
  Veteran Maska e stiljano
  Anėtarėsuar
  23-11-2003
  Vendndodhja
  Ne Hėnė
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mua dashuria eshte e shtrenjte por mos te harrojme qe edhe familja eshte!

  NJE DASHURI E GJEN, NJE FAMILJE NUK E GJEN
  ___________________________
  Me Duaj Kur Me Ke MOS ME KERKO KUR TE DUHEM

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Mosha
  49
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Familja ne zemer dashuria ne shpirt,pra do te zgjedhni te dashuren ama pa zemer do ta zgjedhni dhe e kunderta. Une do preferoja kombinimin.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria ėshtė virtyti mė i madh
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
 2. Koncepti i Dashurisė Kristiane
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
 3. Dashuria rilind ēdo ditė
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
 4. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 07:04
 5. Shoqėria, dashuria, dhe familja
  Nga Arbushi nė forumin Vogėlushėt shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 21:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •