Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 71

Tema: Ilir Shaqiri

  1. #21
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    O trimi i vellait, i urte e i mire
    O cohu buzeqesh, O cohu buzeqesh
    E mos rri shtrire, mos rri
    O cohu Jusuf Gervalle nga varri
    .........

    Kenga eshte shume e bukur, ka edhe percjellje kori, dhe edhe mua me ka marre malli ta degjoi. Eshte ne nje nga albumet e Ilirit, publikuar ne fillimvitet e 90-ta, dhe albasoul nuk e ka kete album per momentin.

    Po e gjete, vendose linkun ketu, se edhe une do kisha shume deshire ta degjoja.

    Tung Tung

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2005
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    3

    pershendetje

    Citim Postuar mė parė nga dodoni
    O trimi i vellait, i urte e i mire
    O cohu buzeqesh, O cohu buzeqesh
    E mos rri shtrire, mos rri
    O cohu Jusuf Gervalle nga varri
    .........

    Kenga eshte shume e bukur, ka edhe percjellje kori, dhe edhe mua me ka marre malli ta degjoi. Eshte ne nje nga albumet e Ilirit, publikuar ne fillimvitet e 90-ta, dhe albasoul nuk e ka kete album per momentin.

    Po e gjete, vendose linkun ketu, se edhe une do kisha shume deshire ta degjoja.

    Tung Tung
    Po di ti si tiullohet kenga se tani do ishte me lehte ta gjejme??

  3. #23
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Jo Acid nuk e di.

    Por do e kerkoj edhe une, dhe po e gjeta do e sjell linkun ketu.

  4. #24
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Kjo ėshtė njė nga kėngėt me pėrmasa mė legjendare qė mund tė kem dėgjuar ndonjėherė dhe megjithmend i ėshtė rrėnqethur mishi cdo lloj njėriu me cfarėdolloj kombėsie qė kam hasur nga ballkani kur ja kam vėnė. Nuk e di mirė historinė e komandantit dhe mėndjes kryesore mbrapa kryengritjes kosovare, por mė duket se e kanė vrarė nė spital si nėpėr ato filmat. Mbase dikush mund tė na tregonte ku mund tė gjej mė shumė informacion pėr Gėrvallėn dhe gjithashtu tė postoj tekstin e kėngės kėtu po qe.

    Kjo kėngė eshte nga albumi "Tinguj tė zjarrtė" qė nuk e gjen nė Amerikė por dhe nė shqipėri ėshtė shumė vėshtirė ta gjesh dhe nuk e kam marrė vesh psenė ndonjėherė pasi ka kėngėt mė tė bukura tė Shaqirit. Kėnga me thėnė tė drejtėn duke qėnė se kam njė album shumė tė vjetėr dhe titujt nuk pėrputhen nuk ja di tamam titullin si e ka.

    Ka mundėsi tė jetė "Kėnga e pambaruar" ose "Rruga e flamurit". Eshtė i njėjti album qė ka dhe Jam Evropė Jam Evropė qė nuk e ke online. Mė duket para disa kohėsh kam arritur ti bėj njė rregjistrim nė MP3 kėsaj qė ju kėrkoni dhe po e vendos sot ose nesėr.

    Sic tha dhe dodoni pėr mendimin tim ėshtė kėnga mė madhėshtore. Po qe po e postoj pak mė vonė adresėn me yousendit.com dhe rapidshare qė tė ketė burime shumė. Mirė do ishte ti rivendosnit nėse keni linja tė shpejta qė ta marrin dhe tė tjerė kėtė kėngė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 28-05-2005 mė 23:14

  5. #25
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Ndeshkuesi falemnderit per linkun por kualiteti nuk qenka i mire. Eshte veshtire ta gjesh e ta blesh sot sepse ky album eshte publikuar me 1993 apo keshtu ne fillimvitet e 90-ta. Une e kam pasur kete album.

    Jusuf Gervalla ka qene nje nga kreret kryesore te levizjes se armatosur per clirimin e Kosoves dhe trojeve tjera shqiptare nen ish-Jugosllavi. Ka qene gazetar, publicist, poet, kengetar etj. etj.

    E ka vrare UDB ne Gjermani me 1982, se pari e kane plagosur me snajper, dhe pastaj kur e dergojne ne spital, doktori serb i UDB-se, ne spitalin gjerman e vret perfundimisht. Aq mire ka qene e pergaditur vrasja e tij nga UDB. Bashke me te, kane vrare edhe vellain e tij Bardhoshin dhe Kadri Zeken.

    Ketu ke me shume informacion per te
    http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=11176

    Me duket qe zeri ne fillim dhe mbarim te kenges eshte zeri i Jusuf Gervalles duke kenduar nje nga kenget e tija, por nuk jam i sigurte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 29-05-2005 mė 03:11

  6. #26
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    cila kenge eshte?? je i sigurte qe eshte ilir shaqiri?? jam munduar ta gjej por sja dij titullin kenges....

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-04-2005
    Vendndodhja
    te guri i shqipes
    Postime
    92
    Citim Postuar mė parė nga rudo
    cila kenge eshte?? je i sigurte qe eshte ilir shaqiri?? jam munduar ta gjej por sja dij titullin kenges....
    Edhe une nuk e di titullin por shiqoj emisionet dhe do ta degjosh.
    Ajo eshte nje cope prej 5 sekondash.
    Fjala e urte,eshte fjale e zjarte

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-04-2005
    Vendndodhja
    te guri i shqipes
    Postime
    92
    Citim Postuar mė parė nga rudo
    cila kenge eshte?? je i sigurte qe eshte ilir shaqiri?? jam munduar ta gjej por sja dij titullin kenges....
    E gjeta titullin.
    "Azem Bejta"
    Fjala e urte,eshte fjale e zjarte

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-06-2005
    Postime
    10
    dmth e kendon Ilir shaqiri??? dhe ku mund ta gjejm ne qofte se e din??

  10. #30

    Ilir Shaqiri

    Kenget e ilir shaqirit ishin logjistike per UCK-ne


    Ilir Shaqiri u lind ne Buroje te Drenices me 06.12.1960.

    Mesimet fillore i ka bere ne Turiqec, ato te mesmet per farmaci ne Prizren, te lartat ne gjuhe dhe letersi shqipe ne Prizren e Prishtine.

    Ne vitin 1978 del per here te pare para publikut ne Shtepine e kultures ne Prizren.

    Ne vitin 1983 ne festivalin "Rapsodet Kendojne" ne Drenice merr Cmimin e pare nga juria profesionale.

    Ne vitin 1984 me Shoqerin Kulturore "Akumulatori" te Mitrovies ne festivalin e Kaqanikut vleresohet si interpretues i shkelqyeshem dhe vokal me ardhmeri te sigurt.

    Me 1985 se bashku me heroin e sotshem te kombit shqiptare Hamez Jashari ka formuar ansamblin folklorik "Drenica", dhe te njejtin ansambel e kane udhehequr deri me 1990.

    Me 1985 ne festivalin "Theranda 85" vlersohet per interpretim.

    Ne vitin 1988 boton albumin e pare "D'jem petrita ka rrit Drenica".

    Ne vitin 1989 "Luma e kuqe ka lidh bese".

    Ne vitin 1989 "Fale te qofte gjaku Kosove".

    Ne vitin 1990 "Fjalet e Qiririt" dhe videoprojektin e pare ne boten e kultures shqiptare "Plisat udhetojne kah dielli".

    Ne vitin 1991 ka mbaruar dy kurse per solokendim ne Tirane.

    Ne vitin 1991 doli me albumin "Kenge e rralle" dhe video projektin "kthehu" te gjiruar nga RTSH-Tirane.

    Ne vitin 1992 doli me albumin "Ketu kam folene" dhe ka marr Cmimin e pare te publikut ne festivalin "Festarb" 1992 ne Shkup, festivali i pare ku bashkoi te gjithe krijuesit shqiptare.

    Me 1993 doli me albumin "Liri", dhe videoprojektin "Zeri i atdheut".

    Mori pjese ne festivalin e kenges ne RTSH me kengen e Naim Gjoshit Udhet e mia.

    Me 1994 botoi albumin "Tingujt e Zjarrt" dhe pjesemarrje n efestivalin e kenges ne RTSH me kengem e Naim Gjoshit Jam Evrope.

    Me 1994 ka marr pjese ne festivalin nderkombetar "Folkmoot USA" 1994 ne Karolinen Veriore dhe eshte nderuar me nje qmim special.

    Ne vitin 1995 ne festivalin "Kenga Shqiptare" ne Prishtine merr dy qmimet e para ate te jurise dhe te publikut.

    Me 1997 realizoi filmin televiziv "A.D-Vite te rendesishme" me regjizorin Is Qosja.

    Me 1998 botoi albumin "Ketu Shkelqen Plisi", dhe mbajti 68 koncerte ne perkrahje te UCK-se neper Evrope: Gjermani, Zvicerr, Belgjike, Angli, Itali, Norvegji, Suedi, Austri, Holande dhe Shqiperi.

    Me 6 mars 1999 merr pjese ne pervjetorin e pare te renies se Komandantit legjendar Adem Jashari ne Prekaz, gjat luftes.

    Me 1999 boton "Clirimtari".

    Me 2000 boton "Garda e Kosoves".

    Me 2001 boton "Kenget e Perndritjes".

    Me 2002 boton "Bota e Rinise" Ilir Shaqiri eshte autor i permbi 400 kengeve te lehta, popullore dhe folklorike.

    Ai ka marr pjese ne me shume se 1000 koncerte dhe permbi 900 prej tyre jane humanitare.

    Nga viti 1988 eshte kengetari me i kerkuar ne te gjitha radiot shqiptare kudo ku jetojne shqiptaret. Kenget e tij jane prezantuar ne shume radio dhe TV te botes.

    Ai jeton dhe punon ne Prishtine ne studion e tije "Iliria".

    Ne koncertin nderkombetar te Berukselit 1999 ai eshte cilsuar dhe vleresuar si kengetari "EMBLEMATIK I BALLKANIT



    JA VLERSIMET E TETJERVE PER ILIRIN

    Rexhep Munishi
    etnomuzikolog: Ilir Shaqiri ka stil tė mvetėsishėm prej artisti. (2000)

    Bahtir Sheholli
    etnomuzikolog: Iliri hapi njė pus tė ri krijimtarie,por asnjėher nuk pėshtyu nė te vjetrin. (1995)

    Rexhep Qosja
    nderi i kombit: Kėnga e tijė then mure. (1994)

    Naim Gjoshi
    kompozitor: Nė zėrin e tijė ėshtė mbledhur e tėrė drama kosovare, kėngėt e mia do tė ishin ndryshe pa zėrin e tijė. (1998)

    Ali Lleshi
    publicist: Pushka e tij ka tė shtime tė madhe dhe shėnjestėr tė kalkulauar. (1994)

    Mehmet Kajtazi
    shkrimtar: Kur kėndon Iliri ma zgjon Ilirinė. (1997)

    Nafije Grainca
    publiciste: Ai ėshtė ringjallje e ndjenjave kombėtare. (1997)

    Gjeneral Kudusi Lame: Nė luftėn e Kosovės luftuam me pushkė e topa ndėrsa Iliri ka luftuar me raketa. (2002)

    Isa Qosja
    regjizor: Tė tjerve ua kisha ndaluar ti kėndojnė atdheut. (1998)

    Minire Fetahu
    gazetare e kulturės: Emri i tij ėshtė sinonim i kėngės sė bukur shqiptare. (1996)

    Sami Piraj
    gazetar kulture: Ai din mė sė miri ta jetsojė kėngėn epike,ashtu si i ka hije asajė. (1993)

    Agim Vinca
    shkrimtar: Iliri i artikuloi mė sė miri kėrkesat e shqiptarėve tė Kosovės pėrmes artit tė kėngės. (1994)

    Xhevdet Gashi
    kompozitor: Iliri krijon muzikė tepėr etnike dhe mua mė jep mundėsi tė mėdha pėr orkestrim dinjitoz. (2002)

    Abdullah Zymberi
    Dr. i gjuhės shqipe: Nė kėngėt e tijė fusha ėshtė mė e gjelbruar,mali ėshtė mė i lartė,atdheu mė i dashur. (1995)

    Vaqe Zela
    A artiste e popullit: Me zėrin e tijė Kosovėn e ndjejė mė afėr. (1992)

    Fatmir Limaj: Kėngėt e tijė ishin logjistikė pėr UCK-nė. (2000)

    Nexhmije Pagarusha: Ai futi fjalėn intelektuale nė kėngė. (1996)

    John Arcadius
    Artist belg: Ilir Shaqiri ėshtė emblematiku i muzikės shqiptare nė Europė. (1999)

    Aurela Gaqe
    kėngėtare: Ilir Shaqiri i ėshtė pėrkushtuar me serjozitet e pėrgjegjsi kėngės sė bukur shqiptare. (1997)

  11. #31
    1.2.3...I
    Anėtarėsuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Thumbs up

    Shume eshte i mire.Ky eshte Legjend e muzikes mbar shqiptare PIK
    Aman ja tani po ndegjoj nje kenge te tijen''Ketu shkelqen plisi''
    Eshte nje artist i vertet

  12. #32
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Iliri me te vertete eshte legjende e gjalle e muzikes shqiptare.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2005
    Postime
    359
    Iliri eshte ilir i muzikes ilire!

  14. #34
    ILIR SHAQIRI eshte nje nder kengetaret me te medhenj te kombit tone.
    Gjithmone ILIRI kendon per tokat arbenore, per luftetaret e lirise, per deshmoert.
    ILIRI eshte njeri i madh i kombit tone.

    Rrnofte per jete ILIR SHAQIRI

  15. #35
    Zemra Kumanoves Maska e Kumanovarja
    Anėtarėsuar
    20-08-2004
    Vendndodhja
    Kam shetitur ane e mbane qe nga Shkodra ne Sarande ,Te gjitha vendet i kalova me e bukur KUMANOVA
    Postime
    142
    NR 1 Kam nder dhe rrespekt ndaj tij si person .dhe kam knaqesi te Degjoj Muziken e tij .Ilir Shaqiri me kenget e tije ka bere shume shqi[tare te len vendet e huja dhe te kapin pushket ..
    Ismet Jasharri yll epoke,
    Rreze drite vepra jote,
    Si vigan nė shekuj rritesh,
    I pavdekshėm n'zemėr t'Shqipes

  16. #36
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    ilir shaqiri eshte nje kengetar qe i ka kushtuar shume me kenge te bukura ēeshtjes shqipetare nje hero i vertet i musikes shqipetare

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Sa here nigjoj Ilir Shaqirin tuj knue me bahet mishi kokrra kokrra, aq i mire asht. cdo kange e tij i kushtohet Atdheut.

  18. #38
    MBRET Maska e ILIRI I MADH
    Anėtarėsuar
    06-12-2005
    Vendndodhja
    Manastir, Ilirida
    Postime
    162

    Ilir Shaqiri - Ushtar Kavaja (Video qe e kam bere une)


  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    urime.
    shume kenge patriotike.

  20. #40
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anėtarėsuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Shume bukur .

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shaqiri kėrcėnohet me rikthimin e UĒK-sė
    Nga Faik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-12-2008, 19:05
  2. Hysni Shaqiri jep dorėheqjen nga BDI
    Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 03-06-2008, 21:14
  3. Moisiu: Bahri Shaqiri, shefi i ri i SHISH
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 16-03-2005, 19:22
  4. A do te kete serrisht konflikt ne Maqedoni?
    Nga Tigrimelara nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 17-09-2002, 14:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •