Close
Faqja 11 prej 20 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 381
  1. #201
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812
    Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
    lol

    Prezantimi ne shqip perdoret kur ben te mundur njohjen e dy vetave, thuhet psh qe po i prezanton me njeri-tjetrin.

    Ti kur thua prezentim e ke fjalen per paraqitje?

    Kam njohur plot shqiptare nga Kosova, Mali i zi dhe Maqedonia qe perdornin ngjyren "blu" ne ligjerate.
    Athua ku i paske njoft keta dhe a ishin tamam kosovar mos tu kan pėrzier gjė se shum shum po mė befason, se nė kosov nuk e pėrdorim fare kėt shprehje.Mvjen keq por mos u mndoni tė na bindni pė ca mendime tė kota qe i hudhni kuture kėtu ,mund ta e thuash kėshtu"Kam njoft plot shqiptar nga kosova qė e NJihnin kėt fjali e jo qė e pėrdornin,pasi kė fjali e njoh dhe un shum mir, ama e mėsuam nė shqipėri si refugjat kur ishim,por prap nuk e pėrdor,veq nė raste tė ralla me njerėz nga shqipria kur dua tua lehtėsoj kuptimin e bisedės qė bėjmė.
    Duajeni njėri tjetrin.

  2. #202
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    Temė Intersante!
    Ėshte e vertetė se nė Kosovė kohėt e fundit eshte "prish" gjuha Shqipe, Shkaket jan se na mbyten keta te Huajt, sa lirohemi nga njė popull na merr ne dorė nje popull tjeter. Dhe tash i vuajm pasojat,
    M'vjen keq qe po me duhet te te kundershtoj por nuk eshte e vertet qe eshte prishur gjuha Shqipe vetem ne Kosove, bile bile ne Kosove eshte prishur gjuha me se pakti, ne krahasim me Shqiprine, Mak(q)edonin dhe Malin e zi, mos i krahaso ti Shqiptaret e Kosoves me rrugaqet e Prishtines (dhe rrugaqet e qyteteve tjera te medhaja n'Kosove) qe e flliqen gjuhen.

    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    ta marrim nje person nga Tirana Dhe nje Tjeter nga Kosova por jo nga Prishtina, nga nje qytet tjeter, ti thuesh te bisedojn nuk merren vesh mes veti ose anasjlletas, Shqiptar jemi nuk merremi vesh dotė.
    Jo, pikerisht nje Cooler nga Prishtina duhet ta marish per nje eksperimet te tille, se ata jan qe nuk i mer vesh askush, aq shum e kan flliqe gjuhen tone te shenjet sa qe as mes vete nuk merren vesh dot.

    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    Unė Mendojė se deri dikundė Mėsuesit dhe Prindėt janė fajtor, Mėsuesi se gjatė ores Mesimore nuk e korigjon nxėnėsin se ku gabon qe heren tejter ta pėrmirsoj gabimin, e Prindėt ne Shtepi po ashtu.
    Ketu ke plotsisht te drejt, sepse mesuesja/i duhet menjehere t'ia terhek vrejtjen dhe ti korrigjoj nxensit per gabimin me te vogel, po ashtu edhe prinderit ne shtepi duhet se pari vet te flasin gjuhen e pastert (lexoje dialektin e pastert pa fjale te huaja) dhe ti korrigjojne femijet e tyre nese ata perdorin ndonje fjale te huaj gjat bisedave me dikend, pra eshte shume me rendesi qe ne Shkollat tona te flitet gjuha standarte Shqipe perfekt dhe sa me e pastert qe eshte e mundur, dhe ne shtepite tona te flitet dialektet tona sa me te pasterta qe eshte e mundur, pra pa fjale te huaja.

    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    Por edhe vet ne Rinia jemi fajtor, ta merrni shembull, hyrni ne kanalin #shqiperia, shefni si shkruajn chatistat, pastaj hyrni ne kanalin #dardania dhe shefni si shkrujn Kosovaret(Ne Drejtshkrim eshte pyetja) Pastaj shkoni ne Nje server/chat Anglez ose te Huaj Shefni si Shkrujn deri edhe nje (')(apostrof) nuk e harrojn se jo mė ta shkruajn nje shkronje te madhe me te vogel, Po te mesojm te shkruajm ne chat mire te mos perdorim fjale e huaja,nese kemi pak kujdes gjuha vete do te Rregullohet, Nuk e kam Pare deri tashti per me se 2 vjet gati qe merrem me chate as edhe NJE Shqiptar te vetem te shrkuaj Shqip pa ndonje fjal te huaj. Une deri ne Moshem 14 vjeqare kam kryer shkollen ne Kosovė, dhe nuk kam msuar aq shum ne lėnden "Gjuhe Dhe Letersi Shqipe" mendojsha me veten, "Shqip di te flas pse te mos mesoj nje lėnde tjeter sa qe humb kohen tu mesu ne Gjuhe Shqipe", por se kisha ditė, se tashti ne Austri qe jam, pe shohe vet (nje ä ta besh a) te ulet nota,dhe merr vrejte nga Mesuesi, patjeter duhet me mesu mire. Pse nuk e kemi patur keshtu edhe ne Kosove, kete nuk e di.
    Padyshim qe ne vet i kemi fajet, se nuk brengosemi fort per gjerat e imta, themi "hajt se s'ka gajle", kjo eshte dobsi e rrezikshme per te gjith.

    E sa per Austrianet, a e ke vrejt se si ata kur flasin mes vete ne rruge apo dikund tjeter, i flasin gjithmone dialektet e tyre, kurse ne shkolla e flasin gjuhen standarde gjermane perfekt.

    Une jetoj ne Zvicer dhe ketu nuk ka asnje zviceran qe e flet gjuhen standarde gjermane ne rruge apo ne shtepi, zviceranet (por edhe Gjermanet dhe Austrianet) i flasin gjithmone dialektet e tyre ne rruge dhe ne shtepi, kete jua garantoj me koke, kurse neper shkolla iu duhet te gjithve ta mesojne dhe ta flasin perfekt gjuhen standarde gjermane apo siē e quajn ata Hochdeutsch.

    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    Une per vetin tem gjithmonė kam qef te Shkruaj mire ne drejtėshkrim, apo edhe te flas bukur Shqipė po ka njerz qe te folesh nje fjalė si me dialekt, do tė tė thote " Mendemadhė" nuk e di, ju duket atyre se flasesh me mendjemadhsi.
    Kurse per mua personalisht ma shume ka rendesi te flas dhe shkruaj dialektin tim perfekt dhe sa me pastert qe eshte mundur, pra pa fjale te huaja, sesa gjuhen standarde Shqipe, per mua gjuha standarde nuk ka edhe aq shume vlere, sepse eshte thjsht nje gjuhe e re artificiale pa kurrfar historie e krijuar ne vitet 1968-1972 nga disa bothlepires (me falni ne shprehje) te Enver Hoxhes.


    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    E din si ėshtė nė kėtė rast Kosova me Shqiperin?

    Si nje femije ne Barkun e Nėnes krahasuar me nje plak 95 vjeq!
    Ne mes te shkrimit tend i paske fole disa fjale shume me vend, por ketu ne fund e paske dhi bigen shum keq shoki ...

    Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi
    E din pse ?

    Qe nga 1912 jeni Shtet dhe gaboheni ne raste te tilla, Ne ende nuk jemi Shtet,(d.m.th ende nuk kemi lindur, ndersa Plaku 95 Vjeq eshte Shqiperia!)
    Ne jemi ne dorė te te huajve, dhe po presim te behemi Shtet!
    Po ēfar shteti Shipnia more a ēka po thue, shujė se po t'ninė naj kush e knaqet tu kesh me ty.

  3. #203
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    ngjyra blu paska shume versione ,gje qe i keni thene me larte .
    po qe ngjyres blu apo te kalter ti thoshin thoshin ngjyre "gure kali"
    se kisha besuar ndonjeher ,gjithmone mendoja se kjo i pershtatej ngjyres se kalit ,po kur e mora vesh u habita me te vertet ,se ngjyra gur kali ishte ngjyra blu ose boiqelli .e sa do rrojme do mesojme .
    e bastaruam te shkreten gjuhe shqipe !!
    hahahhahahahhahah

    d.m.th nuk paske pa kurre gurkali

    s'eshte per tu habitur se edhe une nja dy-tre here kur kam qene femije kam pa te dajt e mi asi far gurkali dhe me kurre ... me kujtohet qe me perlqente shum ajo ngjyre e kaltert e atyre gurve
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 04-04-2007 mė 20:52

  4. #204
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    ngjyra blu paska shume versione ,gje qe i keni thene me larte .
    po qe ngjyres blu apo te kalter ti thoshin thoshin ngjyre "gure kali"
    se kisha besuar ndonjeher ,gjithmone mendoja se kjo i pershtatej ngjyres se kalit ,po kur e mora vesh u habita me te vertet ,se ngjyra gur kali ishte ngjyra blu ose boiqelli .e sa do rrojme do mesojme .
    e bastaruam te shkreten gjuhe shqipe !!
    Jo Alnosa mos u ngatėro me ato qė thon mė sipėr,se ngjyrė Gurė kali nuk ekziston fare por kan ngatėruar nje lloj bari qė perdorej pėr shėrimin e njėlloj smundje tek shtazėt (e qė nuk me kujtohet tashi emri i smundjes) e i cili gurė kishte ngjyren e kaltėrt,ndersa emrin mund ta kish mar ngase kan shėruar dhe kuaj me tė.
    Me tė mira Bela.
    Duajeni njėri tjetrin.

  5. #205
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Bela70 , krejt bukur , teme me vend , vetem se kishe haruar se edhe fjala "BASTARDIM" eshte barbarizem .

    Hmmm si duket kjo eshte ironike , personi qe flet kunder fjaleve te huaja ne fjalorin tone , e perdor nje te tille vete , edhe ate tek emri i temes !!!

  6. #206
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
    Bela70 , krejt bukur , teme me vend , vetem se kishe haruar se edhe fjala "BASTARDIM" eshte barbarizem .

    Hmmm si duket kjo eshte ironike , personi qe flet kunder fjaleve te huaja ne fjalorin tone , e perdor nje te tille vete , edhe ate tek emri i temes !!!
    Shum bukur nga ti,e kam pritur kėt kritik prej shum kohėsh dhe ja qė erdhi.Po edi se fjala bastardim ėshtė e huaj(mduket se vjen nga italishtja)ama e kam futur pė ta e kuptuar mė leht se pėr qfar e kam fjalen kėtu nė kėt tem,dhe mos e mer ti nė at mėnyr tash pasi un kam hap kėtė tem duhet sigurisht ta e di e ta e flas gjuhen "perfekt" ehhuuu kam dhe un mjaft fjal tė huaja nė gjuhen qė e flas(duke e mar parasysh edhe se nga cil qytet vij ,ku shqipen e sakatosim fare)por un kėtu po mundohem qė sėbashku tė korigjojmė njėri tjetėrin ,pra me sa mundėsi qė kemi ti heqim bėto fjal tė huaja "barbarizma".
    Me tė mira Bela.
    Duajeni njėri tjetrin.

  7. #207
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga bela70
    Shum bukur nga ti,e kam pritur kėt kritik prej shum kohėsh dhe ja qė erdhi.Po edi se fjala bastardim ėshtė e huaj(mduket se vjen nga italishtja)ama e kam futur pė ta e kuptuar mė leht se pėr qfar e kam fjalen kėtu nė kėt tem,dhe mos e mer ti nė at mėnyr tash pasi un kam hap kėtė tem duhet sigurisht ta e di e ta e flas gjuhen "perfekt" ehhuuu kam dhe un mjaft fjal tė huaja nė gjuhen qė e flas(duke e mar parasysh edhe se nga cil qytet vij ,ku shqipen e sakatosim fare)por un kėtu po mundohem qė sėbashku tė korigjojmė njėri tjetėrin ,pra me sa mundėsi qė kemi ti heqim bėto fjal tė huaja "barbarizma".
    Me tė mira Bela.

    E pata vetem me qellim shakaje . E kuptoj qe secili nga ne ,ne fjaloret tane kemi fjale te huaja me bollek , qe disa here "pa dashje i perdorim" .
    Por si do qe te jete , vete fakti qe dikush ka hapur nje teme te tille , tregon se neve shqiptaret ndergjegjesohemi , nder te tjerat me i dale zot gjuhes sone te bukur , andaj te uroj per kete teme dhe njekoheshisht kam shprese qe si shqiptare duke ndihumar njeri tjeterin me fjale te pastra shqipe , do te pastrojme gjuhen tone nga kjo semundje e keqe ( semundje e keqe = fjalet e huaja ) .

    Me respekt Gostivari_usa

  8. #208
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Se ku i more ti statistikat dhe lere qe po e dike se sa shqiptare ka bota por paske te dhena te vertetuara se sa prej tyre e perdorin shprehjen "blu" ne vend te se kaltertes. Ne Kosove jaran nuk ka shqiptar qe e perdor shprehjen blu. Mbi 60% te atyre qe e kan degjuar kete shprehje nuk e dijjne cfare do te thote.

    Vetem ne kosove jetojne mbi 2 milon shqptar. Bile bazuar ne numrin e shqiptareve te kosoves ne vitet '80 dhe rritjen natyrale, ky numer eshte tejkaluar qysh ne vitet '90.

    Shqiperia nuk ka mbi 3,5 milion shqiptar dhe prej tyre mbi 1,5 milion nuk e perdorin fare kete shprehje kjo i ben 3,5 milon shqiptar qe nuk e njohin kete shprehje si thesar te gjuhes amtare. Duke mos llogaritur shqiptaret e maqedonise te cileve nuk u dihet numri i sakt per shkaqe politike si dhe mosregjistrimit, e njeherit, mosdhenies se qertifikatave te lindjes dhe leternjoftimeve, te cilet poashtu nuk e perdorin kete shprehje. Te gjitha keto pa llogaritur numrin e shqiptareve te Mailt te Zi dhe Serbise jugore te cilet kurre nuk e kan perdorur kete shprehje, deshmon se ti, -jo vetem qe nuk ke lidhje me tru, por por se nuk ke tru fare, prandaj nuk ke as mundesi teorike per ta realizuar nje lidhje te tille, pa llogaritur diasporen shqiptare e cila mbi 80% i takon dialektit verior te cilet kurre ne jete nuk e kan perdorur kete shprehje. Kurse numri i tyre sipas 9 milionshit tend paraprak e zbret edhe "parashikimin" tim prej 33%-shit perfundi nje 30%-shi praktik.

    Ju faleminderit per prezentim.
    People Albania Top of Page
    Population:
    3,581,655 (July 2006 est.) Source: https://www.cia.gov/cia/publications...k/geos/al.html
    Me fal se nuk po e dikam popullsine e republikes ku kam lindur dhe jetoj, dhe aq me teper te folmen qe perdorin ne kete republike se na dalin ca rrota k... dhe teper inteligjente si puna e ketij Baptisti fondamentalist. Me fal ore zoteri por une nuk kam aq tru sa "JU" dhe inteligjence te llogaris popullsine e republikes time e te kuptoj fjalet qe perdorin aty. Me thuaj pak zotrote sa vjet shkolle ke?????

  9. #209
    Larguar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    282
    Citim Postuar mė parė nga bela70
    Shum bukur nga ti,e kam pritur kėt kritik prej shum kohėsh dhe ja qė erdhi.Po edi se fjala bastardim ėshtė e huaj(mduket se vjen nga italishtja)ama e kam futur pė ta e kuptuar mė leht se pėr qfar e kam fjalen kėtu nė kėt tem,dhe mos e mer ti nė at mėnyr tash pasi un kam hap kėtė tem duhet sigurisht ta e di e ta e flas gjuhen "perfekt" ehhuuu kam dhe un mjaft fjal tė huaja nė gjuhen qė e flas(duke e mar parasysh edhe se nga cil qytet vij ,ku shqipen e sakatosim fare)por un kėtu po mundohem qė sėbashku tė korigjojmė njėri tjetėrin ,pra me sa mundėsi qė kemi ti heqim bėto fjal tė huaja "barbarizma".
    Me tė mira Bela.
    "Barbarizma" me duket se eshte fjale e huaj.Ne shqip themi:- huazime.(fjale e marre nga nje gjuhe tjeter,e futur ne gjuhen tone per aresye te ndryshme nga nje gjuhe tjeter.
    Ndersa" barbarizma" e perdorim per t'i emeruar figurativish ne letraren e shkruar ose te folur keto huazime.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DAJO : 05-04-2007 mė 08:53

  10. #210
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83
    People Albania Top of Page
    Population:
    3,581,655 (July 2006 est.) Source: https://www.cia.gov/cia/publications...k/geos/al.html
    Me fal se nuk po e dikam popullsine e republikes ku kam lindur dhe jetoj, dhe aq me teper te folmen qe perdorin ne kete republike se na dalin ca rrota k... dhe teper inteligjente si puna e ketij Baptisti fondamentalist. Me fal ore zoteri por une nuk kam aq tru sa "JU" dhe inteligjence te llogaris popullsine e republikes time e te kuptoj fjalet qe perdorin aty. Me thuaj pak zotrote sa vjet shkolle ke?????
    Zoteri.
    Ke sjellur numrin e banoreve te Shqiperise. (E me sa di une, nder te tjere, ne Shqiperi ka edhe kineze).

    Kurse une kisha shkruar:
    "Shqiperia nuk ka mbi 3,5 milion shqiptar"

    Nder tjera: Nuk e kam ditur se edhe Budapesti gjindet ne Shqiperi, as qe une qenkam "fundamentalist", aq me pak se nuk paska mundesi te dalin rrotat te k... me intelegjent se ti.

    Ndersa gjykuar sipas "nickut" tend une kam "shkolle" aq sa ke ti moshe.

    Pos te tjerash numri i postimeve tua "ta ben me sy" (382) po ta mbaje te fiksuar ne 380 do t'me kurseje edhe mua nga i 2.087-ti postim dhe statistikat tua boshe.
    Me teper fat ne ndonje "ndreqje te asaj qe s'duhet ndrequr" herave tjera.
    Mirembetsh.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #211
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Zoteri.
    Ke sjellur numrin e banoreve te Shqiperise. (E me sa di une, nder te tjere, ne Shqiperi ka edhe kineze).

    Kurse une kisha shkruar:
    "Shqiperia nuk ka mbi 3,5 milion shqiptar"

    Nder tjera: Nuk e kam ditur se edhe Budapesti gjindet ne Shqiperi, as qe une qenkam "fundamentalist", aq me pak se nuk paska mundesi te dalin rrotat te k... me intelegjent se ti.

    Ndersa gjykuar sipas "nickut" tend une kam "shkolle" aq sa ke ti moshe.

    Pos te tjerash numri i postimeve tua "ta ben me sy" (382) po ta mbaje te fiksuar ne 380 do t'me kurseje edhe mua nga i 2.087-ti postim dhe statistikat tua boshe.
    Me teper fat ne ndonje "ndreqje te asaj qe s'duhet ndrequr" herave tjera.
    Mirembetsh.
    Statistika qe kam sjelle une eshte mare nga CIA factbook e cila i referohet INSTAT. Shqiperia ka kineze vetem ne Tirane dhe keta behen nja 200 vete, nuk besoj se luajne ndonje rol kaq te madh, pastaj keta nuk jane shtetas shqiptare.
    Lexo me me vemendje se aty thote vendndodhja: Budapest, dmth ku ndodhem aktualisht dhe jo ku kam shtepi e katandi. Sa per moshen une nuk e di se ka ndonje shkolle ne bote qe zgjat 24 vjet, e shumta njeriu mund te beje 22 vjet nese ben dhe Ph.D. Sa per numrin e postimeve nje fjale e urte shqipe thote -"Fol pak e sak" dhe "kush flet shume edhe gabon". Varet se ca poston e jo se sa poston. Dua dhe te te kujtoj kete fjalen tjeter-mos me thuaj mua "eja baba te te tregoj arat".

  12. #212
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Po problemi eshte pikerisht aty se vetem shqiptaret qe duke pasur shprehjen kalter si ekuivalent te sakte te shprehjes angleze blu qe eshte plotesisht e barabarte me kuptimin "kalter" kete huazim e kan cvendosur ne mendjen e tyre per te shenjuar nje te kalter me te erret.
    Cfare ngjyre ka qielli naten pra? te kalter Apo e kalter e erret, lol

    Sa per retorikat e tjera, Baptist nuk kam kohe te merrem me ty, po me vjen keq te them se sado te perpiqesh shqipja jote nuk mund te kete kurre saktesine e shqipes time

    Edhe dicka, "e kalter" nuk eshte monopol i shqiptareve te jo-Shqiperise, nuk e ke pare ndonjehere "Syrin e kalter" ne Sarande?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D&G Feminine : 05-04-2007 mė 11:16

  13. #213
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Me kete rast pershendes Baptistin bashke me Belen dhe ironine e tyre te pacmuar me nje vjershe nga Ali Podrimja "Pike e zeze ne blu "

  14. #214
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
    Cfare ngjyre ka qielli naten pra? te kalter Apo e kalter e erret, lol

    Sa per retorikat e tjera, Baptist nuk kam kohe te merrem me ty, po me vjen keq te them se sado te perpiqesh shqipja jote nuk mund te kete kurre saktesine e shqipes time

    Edhe dicka, "e kalter" nuk eshte monopol i shqiptareve te jo-Shqiperise, nuk e ke pare ndonjehere "Syrin e kalter" ne Sarande?
    Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
    Me kete rast pershendes Baptistin bashke me Belen dhe ironine e tyre te pacmuar me nje vjershe nga Ali Podrimja "Pike e zeze ne blu "

    Ty nuk te kam dhene kurrfare pergjegje as ne repliken e kaluar, sepse ti e di, por tani e dijne edhe te tjeret...,

    "...monopol i shqiptareve te jo-Shqiperise..."

    se ti nuk e meritoje as kete pergjegje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #215
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83
    Statistika qe kam sjelle une eshte mare nga CIA factbook e cila i referohet INSTAT. Shqiperia ka kineze vetem ne Tirane dhe keta behen nja 200 vete, nuk besoj se luajne ndonje rol kaq te madh, pastaj keta nuk jane shtetas shqiptare.
    Lexo me me vemendje se aty thote vendndodhja: Budapest, dmth ku ndodhem aktualisht dhe jo ku kam shtepi e katandi. Sa per moshen une nuk e di se ka ndonje shkolle ne bote qe zgjat 24 vjet, e shumta njeriu mund te beje 22 vjet nese ben dhe Ph.D. Sa per numrin e postimeve nje fjale e urte shqipe thote -"Fol pak e sak" dhe "kush flet shume edhe gabon". Varet se ca poston e jo se sa poston. Dua dhe te te kujtoj kete fjalen tjeter-mos me thuaj mua "eja baba te te tregoj arat".
    Mos me lodh te lutem! Nuk e kam ndermend te merrem me raste qe nuk kan shprese per permiresim...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #216
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    lol, you are actually entertaining to a certain point

    te jo - Shqiperise dmth atyre qe nuk jetojne apo e kane origjinen nga Shqiperia zyrtare, dmth behet fjale per shqiptaret e Kosoves, Maqedonise etc. Me thjesht se kaq nuk kam si te ta shpjegoj

  17. #217
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Ty nuk te kam dhene kurrfare pergjegje as ne repliken e kaluar, sepse ti e di, por tani e dijne edhe te tjeret...,

    "...monopol i shqiptareve te jo-Shqiperise..."

    se ti nuk e meritoje as kete pergjegje.
    Po mos beni keshtu he burra ...Me erdhi inat me ju se nganjehere kapeni kot se koti ne disa gjera per te cilat besoni se i dini shume mire. Ju flisni per republiken e Shqiperise sikur te mos kishit lene pellembe toke te saj pa shkelur. Sa per dijeni mos kujto se jam i paditur per Kosoven, kam qene ne shumicen e katundeve e pothuajse ne te gjitha qytetet. Prej kah je ti se du me e dite? Kam edhe un shtetsi Kosove a e di ket?

  18. #218
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Ikja Nga Prishtina. Pas dhjete ditesh ne kryeqytetin e Kosoves, duke pare debimet dhe trenat e mbushur, korrespondentja jone u detyrua te ike. Pas pergatitjes se materialeve per nje jave me emrin e saj te fshehur, tani ajo tregon debimin e saj dhe udhetimin permes kufirit Maqedonas.

    Nga Gjeraqina Tuhina ne Prishtine

    Nuk mund te them se ata ishin te sjellshem, por nuk ishin abuzive. Ne u befasuam. Nuk kishte te shtena, as drejtime armesh. Kater ushtare te rinj me uniforma blu te erret te Ministrise se Brendshme (MUP) trokiten fort mbi dere dhe thane, " Ju duhet te ikni. Keni vetem pesembedhjete minuta."
    Burimi: http://iwpr.net/?apc_state=henibcr19...q&s=f&o=252233

    KJo Tuhina eshte kosovare apo jo? S'kam degjuar deri tani ndonje kosovar duke thene ushtare me uniforma te kaltra...

  19. #219
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Edvin, pse lodhesh me gazetare pa emer?
    Poeti me i madh i Kosoves (te pakten per mua) Ali Podrimja, fitoi Penden e Argjendte ne poezi ne 2006 nga Ministria e Kultures e Shqiperise, me vellimin poetik "Pike e zeze ne blu"!

  20. #220
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Perjashtimet nuk perbejne rregull!
    Te thash qe nuk me intereson me mendimi yt.

    Cdo here qe poston, po me bind me teper se mungesa e lidhjes me tru te vjen si rezultat i mungeses se trurit e jo i lidhjes.

    Gjeraqina Tuhina nuk ka qene fare ne Kosove gjate bombardimit. Gjaraqina Tuhina mund te mos jete fare kosovare dhe nje zot e di se cfare sajese eshte. Ta thote emri e mbiemri.
    Emer i tmerreshem dhe mbiemer i pakuptimte per kosovarin.

    Askush nuk e pelqen menyren e te folurit te saj, aq me pak paftyresine e saj gazetareske. Dyshoj te kete kryer ndonjehere ne jete fakultet, -ndoshta ndonje kurs te shpejte "gazetarie" si gjithe pseudo-gazetaret tjere te gjenerates se okupimit apo "demokracise" suaj andej. -Te nje kategorie jane!

    Nje qe raportonte per luften nga "vendngjarja"; qe prezentohej se raportonte nga fushebeteja [!] permes celularit te saj, gjersa pinte makiato te kafeneja e bllokut te quajtur "Qafe" ne qender te Prishtines, eshte e qarte qe nuk di ship por njekohesisht se eshte edhe i/e paftyre.

    Ajo dhe shume te tjere te cilet nga injoranca dhe mosdija e vet mendojne se cdo fjale qe degjohet nga televizionet e shqiperise eshte me e drejte se Gjuha Shqipe, i takojne te njejtit brum si ti, qe per arsye se te bene "moderator" ke filluar te mendosh se je edhe i mencur!

    Nuk e kam ndermend te merrem me sherimin e sindromeve qe kane kapluar mediokritetet te shoqerise shqiptare. Iu dha posti mendon si iu dha edhe truri, shkoi tre muaj ne mergim tani mendon se eshte me i mencuri te katund, keto jane gjera te para gjithandej territoreve shqiptare dhe nuk mendoj se mund te sherohen me dy-tri shkrime ketu ne forum.

    Nuk ka ushtare me "uniforma blu" zoteri. Mbase per ju andej kufirit me atdheun cdo gje qe ka uniforme dhe mban nje pushke eshte edhe ushtar. Edhe Tuhina e Gjore ka menduar te njejten, aq dinte aq llumoste. Ajo mjerake as sot nuk e njeh dallimin mes "MUP" dhe "JNA" [Polici-Ushtri] prej ngado qofshin...

    Te lutem,
    mos m'u drejto me, se nuk ia vlene te te pergjigjem.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 11 prej 20 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
    Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •