Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Post Shume i arrirre ky forum!

  Urime krijuesit te ketij forumi gjithashtu edhe te tjereve qe kane vene ato skica e ato foto ketu.
  Te them te drejten jane shume te bukura dhe mua me pelqyen shume edhe pse disa i kisha te para.
  Une studioj per arkitekture ne politkinikun e torinos qe eshte nje nder politekniket me te njohur ne europe dhe ne bote.
  Jam ne vit te pare dhe do doja qe ketu te shkembenim edhe mendime per te ardhmen e arkitektures ose te artit te ndertimit.
  Dhe nje here urime.

  kjo eshte porta nuova ne torino nje nga veprat me te medha ne itali.
  e ndertuar rreth vitit 1860.

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Kacaku basket,

  I kemi shkembyer ca fjale per patriotizmin e Elsa Liles tek forumi Votime dhe Sondazhe. Tani po lexoj se jeton ne Itali dhe per me shume studion per arkitekture. Edhe pse ne vitin e pare provo te na sjellesh dicka nga ndonje detyre qe po ben.
  Ne vitin e pare mesa di dega e arkitektures zhvillon dhe histori arti, keshtu qe mund te na sjellesh dicka mbi objektet arkitektonike te Italise.


  Pershendetje!

 3. #3
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  po keni te drejte dita persa i perkete asaj qe une po zhvilloj ne shkolle.
  Jam duke ndjekur historine e arkitektures kontemporeane e cila flet per arkitekuren e viteve 1300 e prapa.
  doja te thoja qe sa per detyrat e mija jam ne laboratoin e urbaniztikes dhe nuk di nqs do ishin te vlefshme mgjth kam edhe materila nga te cilat mund te shkepus shume keshilla te vlefshme.

  ps:dita une mendoj se thjeshte thame mendimet tona persa i perket elsa liles :p
  gjithe te mirat nga klodi

 4. #4
  Mea Astrum Maska e arli
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  34
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Arkitektura ne shqiperi

  Deshiroja te debatoja me te gjithe ata qe kane deshire , njohuri , mbi arkitekturen ne pergjithesi dhe per ate shipetare ne vecanti...............
  Do te jene te mirepritur te gjithe studentet brenda dhe jashte vendit.
  Me respekt Arli.;)

 5. #5
  Mea Astrum Maska e arli
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  34
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hej besoj se administratorja jone ka nje bagazh me te madh se tonin ,, nqs se me lejohet dua t'ju bej nje pyetje Fiori : A ka mundesi shqiperia me urbanistiken e saj te behet nje kryeqytet i vertete europian (pa marre parasysh problemet e tjera 1-ekonomike 2-sociale.
  Kurse persa i perket gaudse per ate ekzistojne vetem linjat jo te drejta se (te lakuara) se te drejtat jane per njerezit e thjeshte ....

  Me respekt Arli
  none is none

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  arli pershendetje

  Nuk shikoj ndonje arsye perse Shqiperia mos behet kryeqytet per Europen. Po keto gjera nuk behen me fjale dhe do thoja ne kete aspekt jane pikerisht dy faktoret qe ke permendur ti me lart, nder me te rendesishmit ne realizimin e kesaj "enderre". Shqiperise nuk i mungojne arkitektet, as planimetristet apo inxhinieret.

  Me sa kam degjuar Xhamia e Vjeter ne Kor eshte nje nder xhamite me te vjetra te ballkanit si dhe nga me te medhate (per nje kohe) dhe me te bukurat. Cfare i uli piket eshte termeti i madh i 60tes i cili shkaterroi pjese te saj. (ky shembull mu kujtua tani) por cfare dua te them eshte se si nje nga truallet me te vjetra ne Europe kemi ndertime me histori te vjeter, te cilat ja ngrene vlerat ne kete rast. Kuptohet dora e re e ndryshimit eshte me e rendesishmja ne keto momente.


  p.s. Nuk do e quaja veten eksperte ne kete fushe.

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Arli

  Shum respekte nga un. Tani pr tani jam student n Arkitektur, dhe kam shum dshir t msoj edhe m shum ndaj Arkitekturs Shqiptare. M von do t hap edhe nj tem t veant pr t, por tani nuk kam aq shum informacion sa duhet. Edhe ti student je apo amator/professionist?

  Gjithsesi, n Shqipri ekziston nj shoqat e Arkitektve Shqiptar. Aty edhe kontaktohen me njri-tjetrin, por edhe kryejn biseda ndaj arkitekturs n Shqipri. Kam qef q nj dit t shpejt t marr pjes n kt shoqat! Un mendoj se me nj organizim m t mir t arkitektve, inxhinijerve, dhe urbanistve Shqiptar, Shqipria, por edhe t tra trojet Shqiptare t ken nj linj t prbashkt zhvillimi. far do ta bj t fuqishm arkitekturn dhe planifikimin n Shqipri do t'jet edhe nj mirorganizim i t tr Arkitektve Shqiptar. Psh si sht AIA (American Institute of Architecture) q gati merr shum vendime pr arkitekturn n SH.B.A. Shoqata n Shqipri gjari tani i prket vetm RSHs, por un shpresoj q s shpejti ajo t zgjerohet dhe t prbj edhe Kosovn, Maqedonin perndimore, dhe gjithashtu amrin (megjithse vshtir pr kt t fundit). Nuk besoj se nj bashkimi i till nuk lejohet. Kjo shoqat sht nj OJQ, dmth mund t'i hapi kraht n t gjitha trojet Shqiptare. Mirorganizmi i saj do t jet nj gj tepr fenomenale sepse mund t ndihmoj n ruajtjen e stilistikave arkitektonike t qyteteve Shqiptare, t organizoj mbeldhje dhe diskutime ndaj zhvillimit t sotm t qyteteve Shqiptare, t prmnden Urbanistikat e qyteteve t mdha si Tirana, Prishtina, Durrsi, etj etj. Prishtina ka nj prhapje Urbanistike tepr t zhvilluar mir, plus, nj harmoni ndrtimesh dhe ndarjesh t lagjeve. Kjo n saj t komisionit bashkiak t qytetit t Prishtins. Ja vlen pr t'u prmndur q ishte qeveria Serbe edhe ajo q ndikoj n kt mirprganizim, megjithse tani duhet q ne t miroganizohemi vet. Tirana sht "NO COMMENT", nuk ka m keq se ku t shkoj. Pallate ngjitur me njra-tjetr q s'kan kuptim fare. sht nj masakr urbanistike far i ka qlluar Tirans.

  Arkitektura nuk sht vese, "sa e bukur sht nj ndrtes" por sht m tepr. sht jeta q e rrethon, edhe ajo jet q arrin t prmblidhet me an t ksaj ndrtese. N Tiran, nj lagje, psh t marrim lagjen e Tirans s Re (nga jam un me origjin ;)), sot n nj rrug gjen nj vil dy katshe, dhe nj ndrtes 11 katshe ngjitur saj. Harmonia nuk ekziston, lagjia s'harrin t prkufizohet, a sht lagje shtpiake (dmth me vila), apo sht lagje me ndrtesa t larta. sht vrtet keq far i ka ndodhur Tirans.

  Megjithat, besoj se duhet t angazhohemi m shum n formimin dhe forcimin e shoqats s Arkitektve, dhe Urbanistve, dhe n kt mynyr mund t ndikohet m shum edhe n vendimet e KRT-s, kshtuq edhe t ket nj alternativ qarkullues n qytetet tona.

  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 17-04-2003 m 08:20

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  SHASH

  Pak m shum prsa i prket SHASH (Shoqata e Arkitektve t Shqipris)

  sht themeluar nga Ark. Petraq Kolevica m 1991. Sot sht riorganizuar n baz t statutit t UMAR-it (Shoqata e Arkitektve t Mesdheut) dhe e UIA-s (Shoqata botrore e Arkitektve) dhe sht duke shtrir degt e saj n t tra qytetet kryesore t Shqipris. Sot pas nj ngecjeje 10 vjeare t ksaj shoqate, numri i antarsimit n t sht shtuar n gati m shum se 50 arkitekt, urbanist, etj gjat vitit t fundit. Shoqata mbahet gjall me an t kuotave t antarsis, por edhe nga dhurimet e arkitektve. Kjo shoqat aderon, dhe merr pjes tashm n mbledhjet e UMAR-it, ku jan pjesmarrs shtetet: Italia, Franca, Spanja, Greqia, Malta, Egjypti, Izraeli, Turqia, etj. Kjo shoqat po bn prpjekjen q sa ma shum student t Universitetit, arkitekt t rinj, por edhe me prvoj, t shohin jo vetm teknollogji t reja me ekspozimet nga jasht, por t ken kontakte me projektime apo konkurse bashkohore ndrkombtare si n Shqipri por edhe jasht saj. Pallati i Kongreseve dhe godina t tjera si shmbull, ndonse pak, jan vepra t arkitektve Shqiptar. N shoqat nuk vihet vetm pr t marr, por edhe pr t dhn, secili sipas fushs s vet, sektorit apo profesionit q ushtron n shtet, studiot private apo n Universitet. Arkitektve t shoqats, me an t SHASH, tani po i drgohen kushtet e Bashkis s Tirans pr lejet e ndrtimit, duke krkuar njkohsisht nga ana e SHASH q t shkurtohen burokracit ligjore dhe t shmanget subjektivizmi teknik n dhnien e gjykimeve. Duhet q t respektohet njri-tjetri jo duke i ulur, por duke i ngritur tarifat e projektimeve, pr rritjen e cilsis s projekteve. Shoqata gjithashtu po mundohet q t oj gjeri n fund t drejtn e autorit gjeri n prfundim t objekteve. Nuk sht i rndsishm vetm projekti n letr, por ai duhet ndjekur gjeri n fund. Tani sht pr t'u prshndetur fakti se tashm nga KRT-t e fundit t RSHs, kjo shoqat sht thirrur rregullisht dhe dgjohet. Nj tjetr piksynim q kjo shoqat do t harrij n Shqipri sht studimi urbanistik i zonave t qyteteve Shqiptare, psh si sht br n Milano me Milano 2 dhe 3, por etj. "Arkitektt q punojn n shtet, n studiot private, dhe n Universitet, s'duhet t jen indiferent n dhnien e gjykimeve t tyre kudo, pamvarsisht se projektet e tyre jan t lidhur me hallkat vendimarrse, bashkiake apo shtetrore"*. N Itali arkitekti bashkpunon me piktorin e artit aplikativ, dhe kjo n shum raste ka dhn suksese t mdhaja.

  SHASH nuk mbron dhe nuk do t mbroj shkelsit e ligjit, sepse nuk e ka n fizionomin e puns s saj kt gj, por ajo s'sht as polici ndrtimore e as gjykat pr to. SHASH do t gjej rrugt e mundshme pr t ndrhyr n Qeveri pr probleme t tilla t mprehta. Bota e ndershme e krijuesit t apasionuar me at q krijon duhet t japi shmbujt e ideve idealiste n Shqipri por edhe si arkitektur bashkohore, pra nga arkitektt tan m t mir si Butka, Luarasi, Lufi, Kolevica, Mosko, omi, Velo, Kolaneci, Faja, Myftiu, Bukallbashi, gjeri tek m t rinjt, etj etj.
  Pr planifikimet e fundit q po ndrmerr Qeveria e RSHs, Shoqata e Arkitektve Shqiptar, me kapacitetin q ka n gjirin e vet, duke trhequr mendimin e kualifikuar si ai i studentve tek ai i profesionalistve t shquar, krahas Shoqats s Ndrtuesve, do ta thot m me siguri, me forc dhe me profesionalizm fjaln e vet.

  *Kjo sht nj prmbledhje q i kam br nj artikulli t shkruar n "Gazeta Shqiptare" m 23 Maj, 2002 nga Ark. Agron JANO. Artikulli titullohet "Pushtetart t Dgjojn Arkitektt" :)
  Agron Jano sot sht edhe drejtuesi i SHASH-it.

  p.s. nse doni t tre artikullin m bni nj MP q t'ju a ePostoj sepse u mundova ta bashkngjis si zip, por sht m i madh se 100kb. Dokumenti sht n pdf, dhe j'u kshilloj ta lexoni sepse sht tepr interesant. Un shkrova m sipr vetm far flet pr shoqatn n vetvete, dmth q prshkron drejtprsdrejti SHASH-in. :)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2003
  Vendndodhja
  korce
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kjo eshte nje nga punet e mia per nje xhami ne Korce. Ju lutem jam i hapur per sygjerime.
  Respekt, Kacaku

 10. #10
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Kaak!

  Nga ana e fasads duket shum interesant! Do t dshiroja t shihja edhe planimetrin e kateve, por edhe faqet e tjera, dhe po pate mundsi edhe ndonj prerje t trthort n brndsi. Si sht ndrtesa n lidhje me truallin, me ndrtesat ose rrugt prreth? Cilat jan madhsit, etj etj.

  Kaak nse i ke kto t dhna dhe vizatime, sht mir t hapsh nj tem t veant pr to, dhe kush ka mendim do t sugjeroj ose do t'i komentoj. Un mund t them se fasada e prparme duket shum e veant pr nj xhami, por sht vshtir q t jap nj opinion pr trsin e ndrtess. Shoh q ke prdorur nj program pr t, duket shum bukur. E ke vendosur se far materjali do t jen? Dmth, ka shum pr t diskutuar :)

  M fal se nuk t'u prezantova, un jam student pr arkitektur n Kaliforni, edhe ti student je apo profesionist?

  Gjith t mirat
  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 23-04-2003 m 22:49

 11. #11
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  te me falni per mungesat e mia por kam qene shume i ngarkuar me provime dhe mesime.
  se shpejti do tiu sjell disa materiale te bukura rreth studime qe jane bere per shqiperine.

  ps: po fotot qe kane qene ketu ku jane zhdukur?

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Bujanoc, Prishtin
  Mosha
  40
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  faleminderit qe na tregove per rendesin e fakultetit te Torinos, nuk e apskemi ditur, " ne te mjeret kemi studjuar ne Tirane ", hahahahahahahahahahahah

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-10-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile pershendetje

  mu be qejfi qe m ne fund gjeta dike qe studion per arkitekture n it
  un dua t studjoj ne nj qytet afer me brescian se aty kam motren
  por sdi se ku se n milano esht sh veshtir m kan thene ?po munde me thuaj dicka per konkursin dhe se ca duhet t mesoj

 14. #14
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  34
  Postime
  1,726
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  art girl me sa di une afer me briscian nje tjeter universitet i mire eshte ai i bergamos.Mgjth edhe keto universitete si qender kane Politecnicon e Milanos(flasim per bergamo,brescia,lodi etj etj)
  Do interesohem dhe do te te lajmeroj me nje mp se kush do te ishte nje zgjidhje e mire per ty.
  Nje keshille:

  Me mire me te veshtiren sot qe te kesh me te lehten neser.

  klodi

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •