Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  "Ja grat e vajzat shqiptare q vuajtn n burgjet e Enverit"

  Dshmia e Tanush Kasos: "N qelit e hetuesis, ka pasur raste kur gra e vajza jan nderuar e forc nga ndonj kryepolic ose hetues si Nevzat Haznedari, Xhavit Struga, e Sknder Kosova.

  "Dashnor Kaloi

  Kalvari i gjat i Musine Kokalarit
  Dikur thuhej:"Burgu pr burrat sht". Dhe me t vrtet, q nga krijimi i shtetit shqiptar e deri sa u shfaq komunizmi, historia e vendit ton nuk ka njohur asnj grua t burgosur pr motive politike. Fill pas vendosjes s pushtetit komunist, n burgjet shqiptare u dukn t dnuarat e para politike. Ndr ato, m e hershmja duhet t ket qen intelektualja e trimresha gjirokastrite Musine Kokalari, e cila m 12 nntor 1944 ende pa marr fund lufta e pa u vendosur qeveria n Tiran, u arrestua nga larot e Enver Hoxhs, vetm pr idealet kombtare e demokratike q ajo ushqente, t cilat binin ndesh me doktrinn marksiste. U mbajt n fshehtsi dy jav, diku n zonat q i kishin nn kontroll brigadat e kuqe dhe mbasi ia vran pa gjyq t dy vllezrit e saj Vesimin dhe Muntazin, gjithashtu intelektual dhe atdhetar t shquar, e liruan, pr ta burgosur prsri n janar t vitit 1946, mbas nj aktiviteti t shkurtr, q ajo ndrmori kundr regjimit gjakatar t porsa instaluar n Shqipri. Musineja do t kalonte krenare dhe e paprkulur, pr afr 40 vjet, npr kalvarin e burgjeve dhe t internimit, duke u br simbol i qndress dhe i virtytit t femrs shqiptare. Kjo vajz e talentuar, q ishte diplomuar n universitetin e Roms, autore e tre librave dhe e shum shkrimeve publicistike, t cilat synonin emancipimin e femrs dhe prparimin e kombit, Musineja, q ishte nj nga themelueset e Partis Social-Demokrate Shqiptare, do t'i mbyllte syt prgjithmon e harruar dhe e vetmuar, n vnd-internimin e saj n Rrshen t Mirdits, m 14 gusht 1983, pa mundur t shihte prmbytjen e tiranis komuniste dhe agimin e liris e t demokracis, pr t cilat e shkriu jetn.

  Grat q u burgosn e internuan
  Me qindra gra e vajza prej familjesh fisnike, me nj edukat e kultur t shklqyer, por edhe plaka t mome e fshatare t thjeshta, regjimi komunist i prplasi pa mshir npr burgje, ku vuanin e keqtrajtoheshin njlloj si burrat; por edhe qndronin njlloj si burrat, si amazona t vrteta, prandaj i quanin edhe "burrnesha". Faji i vetm i tyre ishte se nuk i prkisnin komunizmit, sepse donin nj Shqipri t lir e demokratike. I akuzuan pr "agjitacion e propagand kundr pushtetit", pr "pjesmarrje n kryengritje t armatosur", pr "strehim t arratisurish", pr "mosdenoncim", pr "mbajtje armsh pa leje", pr "sabotim ekonomik", pr "tentativ arratisjeje", pr "tradhti t lart", etj etj. Disa gra e vajza t guximshme, i kishin konsumuar trsisht ose pjesrisht kto nene, pr t cilat akuzoheshin. Ato kishin qen kurdoher pran burrave, n luftn e shenjt pr liri, pr rrzimin e diktaturs komuniste. T tjera vetm dyshoheshin si t tilla, por ishin arrestuar e dnuar pa kurrfar provash. Shum prej tyre ishin viktima t hakmarrjes politike t regjimit t Hoxhs, i cili nuk kishte 't'u bnte burrave, vllezrve e baballarve t tyre, q luftonin maleve pr liri ose q kishin shkuar jasht shtetit, ku prpiqeshin e punonin pr shtjen kombtare. Nga torturat dhe vuajtjet pa fund, ato gra e vajza aq t brishta e t bukura, u thinjn e u plakn para kohe. Shum nga ato nuk patn fatin t gzoheshin me fmij. Ato u privuan nga e drejta natyrore pr t qen nna. Puna e rnd e krahut, varfria dhe "biografia" nuk iu ndan as mbas daljes nga burgu, gjer n vdekje. Kshtu kaluan npr kalvarin e burgjeve komuniste m shum se 7367 gra e vajza, ndr t cilat kujtojm: Musine Kokalari, Neva Frashri, Olimbi Gavoi, Frida Sadedini, Lavdie Petrela, Marie Ranxi, Marta Doda, Dylbere Pazari, Hazize Ferhati, Qefsere Bega, Liri Prifti, Shega Klcyra, Semiramis Vrlaci, Erifili Bezhani, Rita Koka, Merushe Topulli, Elza Koh, Fatime Hoxha, Luie Kola, Elsa ika, Asamble Hatibi, Sanie Kosova, Gabriela Radiba, Fatbardha Qorri, Ana Daja, Terezina Pali, Adile Boletini, Vera Dema, Nexhibe Taraku, Agime Pipa, Drita Kosturi, Dhora Leka, Lefteri Dvorani, Ganimet Toptani, Ganimet Cuka, Mereme Gjuta, Pranvera Keqi, Qerime Bone, Viola Beqiri, Bianka Ballii, Sanie Kollinaku, Xhovana Qatja, Nurie Koculi, Hanza Borshi, Mih Riko, Samo Doko, Dodona Dako, Marika Dhima, Ana Dhamo, Zhaneta Ogranaja, Simona Koldai, Dragica Mosko, Alije Sula, Fiqiret Prishtina, Gjylso Kalo, Elena Preza, Delfiniz Prenushi, Merita Sokoli, Derka Panizeni, Mine Shima, Afrdita Hajrullai, Fatime Deme, Nadire Shima, Hilmie Lakasi, Lumturi Bakiri, Liri Mitrovica, Lindita Beka, Marie Levendi, Suzana Topiu, Pranvera Lamaj, Behije Kalaja etj.

  Burgjet ku vuajtn grat
  Grat e burgosura n vitet e para, mbaheshin n burgjet e burrave, t qyteteve t ndryshme, si Kor, Tiran, Shkodr, etj por n dhoma t veanta. M 1957, grat u grumbulluan n burgun e Artizanatit, n Tiran, ku bnin pun t ndryshme si rrobaqepsi, hekurosje, kopshtari, pastrime t ndryshme etj. Burrat e ktij burgu ishin t ndar e nuk komunikonin me to. M 1961, u krijua nj kamp i puns s detyruar pr grat, afr qytetit t Kuovs, ku shfrytzoheshin n pun t rnda bujqsore. M 1970, u vendosn n fshatin Kosov t Dumres, 50 km larg Elbasanit. Kushtet e diferencuara higjenike, q jan t nevojshme pr to, nuk mereshin aspak parasysh nga komanda e burgut. Papastrtia, era e rnd dhe parazitt e koks e t trupit, prbnin nj tortur me vete pr ato fatzeza. Ligji nuk prfillte as grat shtatzana. Ato dnoheshin e mbaheshin njlloj si t tjerat. Pr tu prmendur sht rasti i Liri Gegs, e cila duke qen me barr, u arrestua dhe u pushkatua bashk me t shoqin, Dali Ndreun, q t dy militant t lufts nacional-lirimtare. Kjo u b e njohur botrisht nga nj fjalim i Nikita Hrushovit. Por nuk sht i vetmi rasti i pushkatimit t grave shtatzana. T tilla kan vdekur nga keqtrajtimi n hetuesi. Nuk lejohej asnj mjek i familjes t bnte autopsin e tyre. Njihen disa raste lindjesh n burg, t grave t arrestuara n gjendjen e shtatzanis, t cilat nuk paraqisnin kurrfar rrezikshmrie shoqrore. N burg, por sidomos n birucat e izolimit, disa hetues t autorizuar, prpiqeshin t'i nnshtronin grat duke i prdhunuar. N burgun e Burrelit, si tregonin t burgosurit e vjetr, grat qndronin t bashkuara si nj trup i vetm. Musineja me shoqe, nuk lejonin t'i shkpusnin polict prej tyre, vajzat e reja, gjoja pr t fshir e pastruar korridoret dhe oborrin. Ato drgonin ndonj plak pr t br pastrimin. Kshtu e ruanin nderin dhe krenarin e tyre. Por, gjat paraburgimit, n qelit e hetuesis, ka pasur raste kur ndonjra sht nderuar me forc,nga ndonj kryepolic ose hetues si Nevzat Haznedari, Xhavit Struga, Sknder Kosova dhe ndonj tjetr i pajisur me "carta bianca". Disa gra jan vetvrar gjat hetuesis dhe t tjera jan mendur. Drejtsia komuniste nuk shqetsohej fare, kur arrestonte nnat me fmij, duke shkatrruar kshtu familjen. Ndofta ky ishte dhe qllimi i fsheht i saj. Pr Sigurimin e Shtetit, do grua e huaj e martuar me nj shqiptar, ishte nj "agjente e huaj", q duhej survejuar gjithmon dhe n rastin m t par t arrestohej, t dnohej dhe t asgjesohej ose t largohej nga Shqipria. Esht nj list e tr e ktyre grave fatkeq, t cilat dashuria njerzore i solli n kt vend "romantik" t Ballkanit dhe q pastaj kaluan npr kalvarin e burgjeve komuniste. Po prmendim disa prej tyre: Xhovana Simoneti, italiane; martuar me Haki Qatn, nga Tirana. Q t dy u burgosn dy her: Bianka Ballii austriake, e martuar me Nedin Balliin, nga Elbasani. Bri dhjet vjet burg n gjendje mendurie. Mbas lirimit vdiq n spitalin psiqiatrik. Barbara Orgocka, polake; burgosur si edhe i shoqi, inxhinier, Vasil Orgocka, nga Kora. Vanda Tiko, polake, martuar me mjekun Lefter Tiko nga Kora. Burgosur t dy. Elena Cami ruse, martuar me ing Minella Cami, nga Kora. Burgosur t dy. Dina Thai, ruse, e martuar me Ahmet Thain, nga Shijaku. Arrestuar q t dy. Barbara Haxhihasani, hungareze. I shoqi, Fatos Haxhihasani, vari vehten n hetuesi. Ajo u mend n burg. Viola Beqiri, ifute ruse; me arsim t lart. Akuzohej pr spiunazh. Sigurimi e detyroi burrin dhe fmijt q ta braktisnin. Si pasoj e burgosjes ose e pushkatimit t njerzve t familjes s tyre dhe e lufts psiqike q bhej mbi to, mjaft nna, motra, gra e vajza me ndjenja t brishta, kan humbur aftsin mendore. Disa prej tyre kan kaluar deri n vetvrasje. Kshtu prfundoi e shoqja e Teme Sejkos, q i vran burrin dhe nj djal, ndrsa tjetrin ia burgosn. Bujana, vajza e urt dhe e zgjuar e Tuk Jakovs, edhe sot endet e mendur npr Tiran. Nuk mund t mos mendej edhe Mereme Gjuta, s cils ia hodhn te pragu i ders fmijt e saj, t br shosh nga plumbat e komunistve, teksa u orvatn t shptonin nga thonjt e diktaturs dhe t dilnin n botn e lir. Sikur t mos mjaftonte kjo, kriminelt e Sigurimit e burgosn at nn fatkeqe.


  GRATE SHQIPTARE QE VUJATEN NE BURGJET E ENVER HOXHESMusine Kokalari

  Neva Frashri
  Olimbi Gavoi
  Frida Sadedini
  Lavdie Petrela
  Marie Ranxi
  Marta Doda
  Dylbere Pazari
  Hazize Ferhati
  Qefsere Bega
  Liri Prifti
  Shega Klcyra
  Semiramis Vrlaci
  Erifili Bezhani
  Rita Koka
  Merushe Topulli
  Elza Koh, Fatime
  Hoxha, Luie Kola
  Elsa ika
  Asamble Hatibi
  Sanie Kosova
  Gabriela Radiba
  Fatbardha Qorri
  Ana Daja
  Terezina Pali
  Adile Boletini
  Vera Dema
  Nexhibe Taraku
  Agime Pipa
  Drita Kosturi
  Dhora Leka
  Lefteri Dvorani
  Ganimet Toptani
  Ganimet Cuka
  Mereme Gjuta
  Pranvera Keqi
  Qerime Bone
  Viola Beqiri
  Bianka Ballii
  Sanie Kollinaku
  Xhovana Qatja
  Nurie Koculi
  Hanza Borshi
  Mih Riko
  Samo Doko
  Dodona Dako
  Marika Dhima
  Ana Dhamo
  Zhaneta Ogranaja
  Simona Koldai
  Dragica Mosko
  Alije Sula
  Fiqiret Prishtina
  Gjylso Kalo
  Elena Preza
  Delfiniz Prenushi
  Merita Sokoli
  Derka Panizeni
  Mine Shima
  Afrdita Hajrullai
  Fatime Deme
  Nadire Shima
  Hilmie Lakasi
  Lumturi Bakiri
  Liri Mitrovica
  Lindita Beka
  Marie Levendi
  Suzana Topiu
  Pranvera Lamaj
  Behije Kalaja
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nderime maksimale per keto gra.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Keto PO qe jane per t'i ngritur kapelen!
  La vita bella...

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Ja sa ndihmohen sot grate e persekutuara te asaj kohe.

  Ku qndron padrejtsia e shtetit shqiptar, ndaj Zhaneta Ogranaja?

  Zonja Zhaneta, sht e lnduar nga forcat politike, t cilat vazhdojn ta prbuzin, ta fyejn shpirtrisht, ta anatemojn, pr dnimet q jan br n adres t saj, duke e akuzuar, se Zhaneta sht agjente e komunizmit dhe poliagjente e Serbis, kur ajo sht nj grua intelektuale, krijuese e veant n llojin e saj krijues. Kshtu, asaj i sht mohuar e drejta pr tu strehuar n shtpit saj, t cilat jan sekuestruar pas arratisjes s saj. Zhaneta, ka pasur dy shtpi, Njrn n Tiran n rrugn "Myslym Shyri", Kulla 2- dhe n qytetin e Fierit (ku ka jetuar me bashkshortin dhe dy fmijt, i cili sot nuk jeton m). Zhanetn i sht dhn nj dhom n ish shkolln e Partis, me autorizim pr strehim nga bashkia Tiran. Zhaneta sot jeton n kushte tmerrsisht t mjerueshme, ku dhoma e saj, nuk ka nj banj pr nevoja personale, as uj t as drita. Zhaneta pr kushtet skandaloze t vendbanimit, pr padrejtsin e sekuestrimit t banesave dhe moskthimin e pronave t paluejtshe (si jan dy shtpit e banimit) sht drejtuar dhe ankuar n disa institucione t shtetit: Kshillit t Lart t Drejtsis, Presidentit, t dy krerve t partive m t mdha n vend, Avokatit t Popullit, por kan kaluar 18 VJET dhe nj muaj e gjysm sfundi dhe askush nuk ka denjuar ta pres n zyre e jo m ta dgjoj pr problemin shum akut e jetik q ka gruaja 70 vjeare, q pr fjaln e lir, vuajti n sistemn monist, dhe po vuan srish edhe n sistemin demokratik. M n fund, i drgon edhe nj letr (t fundit) kryeministrit Sali Berisha.  Ja teksti i letrs!  Kryeministri z.Sali Berisha

  I drejtohem Kryeministris t vendos pr shtjen e strehimit tim, duke qen se:

  1.Jam nga t dnuarit n Shqipri e pastrehuar, konform ligjeve juridike duhet t strehohem falas.

  2.Jam refugjate politike e OKB pr n SHBA. Jam kthyer n Shqipri me vullnetin tim t lir duke pasur baz ligjore vendlindjen. Si e till e riatdhesuar kam 18 vjet pa shtpi, m kan vendosur n shkolln e partis n nj burg tjetr t llojit, ku duhet t jem analoge e nj gjirizi fammadh n oborrin e Kryeqyteti shqiptar pa drita e uj.

  3.I lutem Kryeministrit shqiptar, t kuptoj vendosjen time n Pogradec ku kam br nj kontrat siprmarrje me nj ndrtues banesash, dhe ka nj vit q banoj atje e cila ka nj mim prej 3.000.000.

  4.M kuptoni pr detyrimin q ka nj vit q po e krkoj, detyrimi i baness nuk ka lidhje me dmshprblimin e burgut, por me vendim t posam konform dokumenteve ndrkombtare t m njihet riatdhesimi dhe shtpia, sepse kontraktuesit m kan krcnuar t m hedhin n rrug.  Juve jeni n brendsi t problemit tim

  5-Prsa i takon dmshprblimit tim t burgosurve politik jam e mendimit q duhen tatuar dshmitart e djeshm, t cilt jan pasuruar ose t vuajn dnimin sa ne, ata jan xhelat.

  Ndrkoh, dua q nga ky dmshprblim tu bhet pjes fmijve q kan vuajtur nga un, sot t dy fmijt ankohen se ua kam nxir jetn duke qen n burgjet shqiptare burgjet shqiptare. Dhe ata jan rritur si bonjak.

  Mendoj gjithashtu q fenomeni i shkolls s partis si sistem prfitimi kriminal, sht barbaria e shekullit q prezanton ndrsjelltas pr shtetasit dhe pr shtetin, nj bot t egr dhe barbare. Ju lutem merrni n dorzim, arkipelagun e shkolls s partis kt objekt social dhe vendosni qytetart me strehim normal, konform gjendjes s tyre, me qllim q edhe ata t bjn nj jet t rregull qytetare.

  Nuk ka pse t aplikohet ky sistem marramends me pabesi, me magji, me censur absurd mbi pafajsin pr t fituar trofe pr persekutort e vjetr, si t persekutuar e viktima t rendeve sociale, kot npr marrdhniet njerzore dhe as t sovranve, duke I shrbyer shrbimit sekret shtetror me perversin dinakri, si rrjet dhe karem pr t krijuar fatalitete n shoqri pr hir t shkallve, rangjeve dhe srt, kur antivlera po zhduk vlerat, nn do privim me skllevr, pengje t konvertuar n bashkpuntor q kan qen dhe mbeten hajdut t fatit njerzor. Ju lutem kuptoni q kjo vetdije kriminale persekuton prvese individve, rendet edhe sovranet n do koh n bot. N udhn e prsosmris, mendoj q lindja e nj hakmarrje t re pengon prparimin e humanizmit.

  Me detyrim Qytetar

  Zhaneta Ogranaja  Pas marrjes s letrs, Zhanets i vjen nj prgjigje me datn 5.5 2008, ku i krkohet q t paraqitet tek Zyra e Pritjes n Drejtorin e Marrdhnieve me Publikun n Kryeministri, do dit n orn 13.00. Por pritja nuk pati asnj rezultat pozitiv dhe gjendja vazhdon t jet e pazgjidhur. Zhanets nuk i jepet e drejta e strehimit n vendin e vet, e jo m t'i jepet shtpia e saj.  far ndodhi me Zhanetn kur vajti t merrte prgjigjen e letrs n Kryeministri?!  Zhaneta duke dashur t mos e kujtonte at dit, e cila mbeti e fyer nga punonjsit e policis q shrbejn n Kryeministri, ajo rrfen: "Oficeri i shrbimit tek porta ishte prgatitur pr t m abandonuar n pritje, megjithse emri im i pari. Kur u futa n salln e pritjes, njra nga npunset e shrbimit krkoi t m bnte kontroll fizik dhe antn donte ta mbante aty. Un kategorish refuzova kt mnyr t sjellurit n shrbimin e popullit, duke refuzuar edhe takimin q do t realizoja. Teksa po dilja tek dera e madhe e oficerit t shrbimi, nj tuf me ushtarak mu suln duke krkuar t m bnin kontroll fizik, bile kishin n duar edhe shkopinjt e goms me t cilt m krcnuan. U prballa me injorancn e plot t shrbimit dhe m erdhi keq q n kryeministri punoni njerz q jan t pakultur, pa edukat prball nj gruaje 70 vjeare, q i ka dhn demokracis shqiptare, jetn, rinin, familjen dhe fmijt, kur dihet askush nuk mund t veproj mbi personin, pa dokumente juridik. Cila dor e fsheht, organizo akte t tilla turpi n demokracin shqiptare, t denigrimit t figurs s disidentes s vetmes grua n Shqipri??? U ndjeva tepr e fyer, me nj goditje t tmerrshme, m shum se sa kur jam arratisur, dhe uditem pse duan t na dbojn kta njerz nga atdheu?; prfundoi e prlotur zonja 70 vjeare Zhaneta Ogranaja.  Diskriminim n shtetin demokratik.  N t njjtn koh, kur n shum vende t bots si Italia, Greqia, Gjermania, etje., kan integruar mijra emigrant shqiptar, ndrsa pr azilanten e OKB-s, Ogranaja e cila riatdhesohet n vendin e saj, (me dshirn e saj) shteti shqiptar nuk i prgjigjet pa u integruar n rangjet politike, nuk ka vend pr shtetasit e tij n vendin e tyre. Kjo politik, indiferente e qeveris shqiptare sht e turpshme, prball ktij fakti rrqeths dhe flagrant t poetes disidente Zhaneta Ogranaja, e cila dje provoi n kurrizin e saj burgun politik, sot provon diskriminim n shtetin demokratik, duke mos e i zgjidhur problemet gruar s par disidente n Shqipri.

  E Marte, 17 Qershor 2008


  Gazeta Ndryshe

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e pa-emer
  Antarsuar
  26-09-2009
  Vendndodhja
  ne parajse--aty ku sje Ti
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nderimet ma te mdhaja edhe nga une...No coment .....heroine
  fotografia-hobi im

 6. #6
  E di qeni ku fle lepuri. Maska e lepurush
  Antarsuar
  29-04-2008
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dito Lexo Postimin
  Ku qndron padrejtsia e shtetit shqiptar, ndaj Zhaneta Ogranaja?

  Zonja Zhaneta, sht e lnduar nga forcat politike, t cilat vazhdojn ta prbuzin, ta fyejn shpirtrisht, ta anatemojn, pr dnimet q jan br n adres t saj, duke e akuzuar, se Zhaneta sht agjente e komunizmit dhe poliagjente e Serbis, kur ajo sht nj grua intelektuale, krijuese e veant n llojin e saj krijues. Kshtu, asaj i sht mohuar e drejta pr tu strehuar n shtpit saj, t cilat jan sekuestruar pas arratisjes s saj. Zhaneta, ka pasur dy shtpi, Njrn n Tiran n rrugn "Myslym Shyri", Kulla 2- dhe n qytetin e Fierit (ku ka jetuar me bashkshortin dhe dy fmijt, i cili sot nuk jeton m). Zhanetn i sht dhn nj dhom n ish shkolln e Partis, me autorizim pr strehim nga bashkia Tiran. Zhaneta sot jeton n kushte tmerrsisht t mjerueshme, ku dhoma e saj, nuk ka nj banj pr nevoja personale, as uj t as drita. Zhaneta pr kushtet skandaloze t vendbanimit, pr padrejtsin e sekuestrimit t banesave dhe moskthimin e pronave t paluejtshe (si jan dy shtpit e banimit) sht drejtuar dhe ankuar n disa institucione t shtetit: Kshillit t Lart t Drejtsis, Presidentit, t dy krerve t partive m t mdha n vend, Avokatit t Popullit, por kan kaluar 18 VJET dhe nj muaj e gjysm sfundi dhe askush nuk ka denjuar ta pres n zyre e jo m ta dgjoj pr problemin shum akut e jetik q ka gruaja 70 vjeare, q pr fjaln e lir, vuajti n sistemn monist, dhe po vuan srish edhe n sistemin demokratik. M n fund, i drgon edhe nj letr (t fundit) kryeministrit Sali Berisha.  Ja teksti i letrs!  Kryeministri z.Sali Berisha

  I drejtohem Kryeministris t vendos pr shtjen e strehimit tim, duke qen se:

  1.Jam nga t dnuarit n Shqipri e pastrehuar, konform ligjeve juridike duhet t strehohem falas.

  2.Jam refugjate politike e OKB pr n SHBA. Jam kthyer n Shqipri me vullnetin tim t lir duke pasur baz ligjore vendlindjen. Si e till e riatdhesuar kam 18 vjet pa shtpi, m kan vendosur n shkolln e partis n nj burg tjetr t llojit, ku duhet t jem analoge e nj gjirizi fammadh n oborrin e Kryeqyteti shqiptar pa drita e uj.

  3.I lutem Kryeministrit shqiptar, t kuptoj vendosjen time n Pogradec ku kam br nj kontrat siprmarrje me nj ndrtues banesash, dhe ka nj vit q banoj atje e cila ka nj mim prej 3.000.000.

  4.M kuptoni pr detyrimin q ka nj vit q po e krkoj, detyrimi i baness nuk ka lidhje me dmshprblimin e burgut, por me vendim t posam konform dokumenteve ndrkombtare t m njihet riatdhesimi dhe shtpia, sepse kontraktuesit m kan krcnuar t m hedhin n rrug.  Juve jeni n brendsi t problemit tim

  5-Prsa i takon dmshprblimit tim t burgosurve politik jam e mendimit q duhen tatuar dshmitart e djeshm, t cilt jan pasuruar ose t vuajn dnimin sa ne, ata jan xhelat.

  Ndrkoh, dua q nga ky dmshprblim tu bhet pjes fmijve q kan vuajtur nga un, sot t dy fmijt ankohen se ua kam nxir jetn duke qen n burgjet shqiptare burgjet shqiptare. Dhe ata jan rritur si bonjak.

  Mendoj gjithashtu q fenomeni i shkolls s partis si sistem prfitimi kriminal, sht barbaria e shekullit q prezanton ndrsjelltas pr shtetasit dhe pr shtetin, nj bot t egr dhe barbare. Ju lutem merrni n dorzim, arkipelagun e shkolls s partis kt objekt social dhe vendosni qytetart me strehim normal, konform gjendjes s tyre, me qllim q edhe ata t bjn nj jet t rregull qytetare.

  Nuk ka pse t aplikohet ky sistem marramends me pabesi, me magji, me censur absurd mbi pafajsin pr t fituar trofe pr persekutort e vjetr, si t persekutuar e viktima t rendeve sociale, kot npr marrdhniet njerzore dhe as t sovranve, duke I shrbyer shrbimit sekret shtetror me perversin dinakri, si rrjet dhe karem pr t krijuar fatalitete n shoqri pr hir t shkallve, rangjeve dhe srt, kur antivlera po zhduk vlerat, nn do privim me skllevr, pengje t konvertuar n bashkpuntor q kan qen dhe mbeten hajdut t fatit njerzor. Ju lutem kuptoni q kjo vetdije kriminale persekuton prvese individve, rendet edhe sovranet n do koh n bot. N udhn e prsosmris, mendoj q lindja e nj hakmarrje t re pengon prparimin e humanizmit.

  Me detyrim Qytetar

  Zhaneta Ogranaja  Pas marrjes s letrs, Zhanets i vjen nj prgjigje me datn 5.5 2008, ku i krkohet q t paraqitet tek Zyra e Pritjes n Drejtorin e Marrdhnieve me Publikun n Kryeministri, do dit n orn 13.00. Por pritja nuk pati asnj rezultat pozitiv dhe gjendja vazhdon t jet e pazgjidhur. Zhanets nuk i jepet e drejta e strehimit n vendin e vet, e jo m t'i jepet shtpia e saj.  far ndodhi me Zhanetn kur vajti t merrte prgjigjen e letrs n Kryeministri?!  Zhaneta duke dashur t mos e kujtonte at dit, e cila mbeti e fyer nga punonjsit e policis q shrbejn n Kryeministri, ajo rrfen: "Oficeri i shrbimit tek porta ishte prgatitur pr t m abandonuar n pritje, megjithse emri im i pari. Kur u futa n salln e pritjes, njra nga npunset e shrbimit krkoi t m bnte kontroll fizik dhe antn donte ta mbante aty. Un kategorish refuzova kt mnyr t sjellurit n shrbimin e popullit, duke refuzuar edhe takimin q do t realizoja. Teksa po dilja tek dera e madhe e oficerit t shrbimi, nj tuf me ushtarak mu suln duke krkuar t m bnin kontroll fizik, bile kishin n duar edhe shkopinjt e goms me t cilt m krcnuan. U prballa me injorancn e plot t shrbimit dhe m erdhi keq q n kryeministri punoni njerz q jan t pakultur, pa edukat prball nj gruaje 70 vjeare, q i ka dhn demokracis shqiptare, jetn, rinin, familjen dhe fmijt, kur dihet askush nuk mund t veproj mbi personin, pa dokumente juridik. Cila dor e fsheht, organizo akte t tilla turpi n demokracin shqiptare, t denigrimit t figurs s disidentes s vetmes grua n Shqipri??? U ndjeva tepr e fyer, me nj goditje t tmerrshme, m shum se sa kur jam arratisur, dhe uditem pse duan t na dbojn kta njerz nga atdheu?; prfundoi e prlotur zonja 70 vjeare Zhaneta Ogranaja.  Diskriminim n shtetin demokratik.  N t njjtn koh, kur n shum vende t bots si Italia, Greqia, Gjermania, etje., kan integruar mijra emigrant shqiptar, ndrsa pr azilanten e OKB-s, Ogranaja e cila riatdhesohet n vendin e saj, (me dshirn e saj) shteti shqiptar nuk i prgjigjet pa u integruar n rangjet politike, nuk ka vend pr shtetasit e tij n vendin e tyre. Kjo politik, indiferente e qeveris shqiptare sht e turpshme, prball ktij fakti rrqeths dhe flagrant t poetes disidente Zhaneta Ogranaja, e cila dje provoi n kurrizin e saj burgun politik, sot provon diskriminim n shtetin demokratik, duke mos e i zgjidhur problemet gruar s par disidente n Shqipri.

  E Marte, 17 Qershor 2008


  Gazeta Ndryshe

  Nuk e di si eshte bere e denuare politike Zhanete Ogranaja ,ka qene kuke e bukur ,edhe tani plake dhe ....
  Na krijoi dhe nje shoqate te grave kur erdhi demokracia ,se na ben dhe ca poezira ,ordinere sharlatane ,sa t'ia hedhesh syte e kupton kush eshte .
  Eshte turp ti krahasosh keto gra me Zhaneta qeflien ,s'po flas me se prishet.
  Dituria prehet n zemrn e atij q ka mend, por ajo q sht n zemrn e budallenjve merret vesh.

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 4. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •