Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
  1. #21
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Dang girl! You just opened a bag of worms me kete Wallerian degeneration. Libri im vec 3 rrjeshta me numurim ka mbi te se me duket se akoma s'i dine te gjitha detajet.
    Por sic e the dhe vete, nderprerja e kontaktit ne pjese te ndryshme te aksonit con ne humbje te myelin. Dmth, ketu bishti i neuronit shkaterrohet (kurse ne MS nuk shkaterrohet)

    Une e kisha fjalen per Guillain Barre Syndrome kur pyeta per ekuivalenten e MS ne PNS. Eshte semundje e rralle prandaj zor se e gjen ne libra.
    Ja se cfare i ndodh pacientit: 1 jave - 10 dite pas nje gripi viral pacienti ndjen keputje qe fillon nga kembet dhe vjen e ngjitet (ne krahe, muskujt e fytyres). Sic duket virusi e shkaterron myelinen po s'jam shume e sigurte.

    Kjo semundje prek axonet qe kane diameter shume te trashe (motor) dhe qe kane shume myelin (touch dhe sensory vibrations). Kurse Pain (dhimbja) dhe Temperatura jane te paprekshme sepse keto kane fibra me diameter shume te holle.

    Problemi kryesor: Humbje e myelines ne Phrenic Nerve (eshte nervi qe shkon ne diafragem i cila kur stimulohet shkakton thithjen e ajrit.) Keshtu qe, ne rastin e te semureve me Guillian Barre, ata vec e nxjerrin ajrin dhe s'kane mundesi te furnizohen me oksigjen.

    Kura: Pacienti vendoset ne aspirator derisa te ndodhe rigjenerimi i ketyre axoneve.
    Prognoza eshte shume e mire po u kap shpejt

    angel, correct me nese jam gabim, ok? I'd love to learn
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-03-2003
    Vendndodhja
    Bruksel
    Postime
    256
    po neuroza cfare eshte?
    "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

  3. #23
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Ambrida, shqyrtoje pak me shume ate termin ose na e thuaj si quhet ne anglisht apo ne ndonje gjuhe tjeter. Turp eshte te them, po s'e di se cdo te thote ne shqip "neuroze."

    Dhe oh, per ate postin tjeter mbi epilepsine, do te te shkruaj kur te kem kohe por ka shume shkaqe dhe do doja te dija se c'moshe ka ky i semure dhe nese e ka pas me pare?

    me te mira,
    bradykinin
    If I Only Could....

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-03-2003
    Vendndodhja
    Bruksel
    Postime
    256
    neuroza une e di qe ne shqip i thone nje semundje te sistemit nervor pak a shume si depresioni por me tutje s di,vetem kam degjuar qe thone ky person vuan nga neuroza.

    Sa per ate rastin e epilepsise,personi eshte vajze 18 vjece eshte hera e pare qe e ka kapur.Nqs mundesh te na thuash dicka do te ishte me interes per kete rast.
    Faleminderit bradykinin!
    "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

  5. #25
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498

    KOKA QE KUPTOJNE

    Kjo eshte per te qeshur dhe per te qare. Kete histori e kam degjuar ne nje lekture.

    Nje profesor francez emri i te cilit nuk me kujtohet tani, ka qene nje nder te paret qe ka studiuar funksionet e pjeseve te ndryshme te trurit.
    Ky cfare bente? Shkonte tek sheshi i qytetit ku u pritej koka me guillotine krimineleve dhe te denuarve te ligjit dhe sapo koka ndahej nga trupi dhe binte ne toke, ky i thoshte kokes, "If you understand me, blink twice." (Nese me kupton, kapsalliti syte dy here). Dhe per cudine e tij kokat benin egzaktesisht sic u thoshte ky. E kjo ndodh vec per pak sekonda derisa te mbaroje sasia e gjakut qe eshte aktualisht ne tru.

    Imagjino sa e trishtueshme do ishte sikur shkencetaret te arrinin deri aty sa te krijonin mundesine qe te benin transplante koke. Lol! E pastaj do thonin per gabimet qe do benin...hej, s'e kam fajin une se s'eshte koka ime
    If I Only Could....

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Vajzaklasike
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    3

    O miso

    Se e tha ne ajo tjetra para meje, mire e ke moj mire e ke po kujt ja the. E ca na thu ti ne kot na si koti mi jo po neuroni jo talloni. Amon mi goce mos na rrecito libra rrusho. Ke gjo ne dore me na prescribe noi ilac qe sna e jep mjeku, po kto rrecitime leji se tu lodhen duret duke more pjese ka librat.
    Qingji vogel pse mendushem
    Be be ba
    Pse me ri ashtu trishtushem
    Be be ba

    Eja eja bashke ne arre
    Tring tring tring
    Une mbledh lule ti ha bare
    Tring tring tring

  7. #27
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Citim Postuar mė parė nga Vajzaklasike
    Se e tha ne ajo tjetra para meje, mire e ke moj mire e ke po kujt ja the. E ca na thu ti ne kot na si koti mi jo po neuroni jo talloni. Amon mi goce mos na rrecito libra rrusho. Ke gjo ne dore me na prescribe noi ilac qe sna e jep mjeku, po kto rrecitime leji se tu lodhen duret duke more pjese ka librat.
    Hahaha! Vajza klasike, pershendetje njehere. Si e ke cunin, mire? Urime, vecse me vonese.

    Nese e ke per Shkodragirl ato qe thua ne mesazh, duhet ta inkurajosh qe te shkruaje me shume sepse keshtu interesohet te lexoje me teper ne lidhje me shkencen sepse sic e tha vete, sapo i eshte futur fushes se mjekesise.
    Nese e ke thene per mua se lexova titullin, "O missi", e para, kushdo qe i futet kesaj fushe, me libra ne duar do rrije derisa te vdese, na pelqen neve apo jo, sepse je i pergjegjshem per jeten e tjetrit. Dhe cdo informacion shkencor qe njerezit postojne ketu apo dhe e perdorin ne jeten e perditeshme, nga librat eshte marre. Megjithate, une s'kam kopjuar ndonje liber. Keto informacione, nje student i vitit tim duhet t'i dije permendesh sepse perndryshe, cifisht jashte

    Tani, per cfar ilaci ke nevoje ti zemra qe s'ta jep mjeku Se s'i dihet, ndoshta te bejme ndonje derman po do presesh pak derisa te mbarojme shkollen

    Ciao!
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
    Anėtarėsuar
    24-02-2004
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    188
    oJ DOKTORRESHA kam nje komshi dhe shkoi tek doktorri dhe i tha me dhemb koka sa here vendos gishtin ne koke po keshtu dhe trupi ku e vendos gishtin tek barku dhe ku pinte caj i dhimbte syri pse ti ndodhin keto
    "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


    33:23.
    Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

  9. #29
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Citim Postuar mė parė nga Fjala e drejte
    oJ DOKTORRESHA kam nje komshi dhe shkoi tek doktorri dhe i tha me dhemb koka sa here vendos gishtin ne koke po keshtu dhe trupi ku e vendos gishtin tek barku dhe ku pinte caj i dhimbte syri pse ti ndodhin keto
    O fjala e drejte, dhe une kam nje komshi qe shkoi tek tekniku i televizorit sepse i kishte ikur zeri televizorit. Ky i fundit e kontrolloi televizorin dhe me pas e pyeti kete komshiun tim, "Po mire, c'te ka televizori?" "S'e di," iu kthye ky, "une po kruaja veshin me gjilpere kur fappp i iku zeri televizorit" Edhe ky komshiu yt te njejten problem si komshiu im me duket se paska
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
    Anėtarėsuar
    24-02-2004
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    188
    Thuaji komshiut qe ti rregullohet televizori mos e kruaj veshin duke degjuar televizor por duke degjuar radion se radio kushton me pak lollllllllllllllllllllllllllll.
    "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


    33:23.
    Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi

  11. #31
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Ehuuu, si shume vone per keshilla per komshiun tim, fjale e drejte. Po ti komshiut tend jepi nje keshille, mos ta preke as koken e as stomakun me dore. Dhe mos pije me kafe. Ok?
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Kanceri i gjirit, pse shkaktohet
    Nga s0ni nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 20-03-2010, 11:29
  2. Sistemi politik i Shqiperise dhe sistemi politik i Kosoves
    Nga Ibrahimfeimi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-11-2008, 15:13
  3. Kur dashuria bėhet sėmundje?!
    Nga Gimi3 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 22-09-2007, 17:17
  4. Disa sėmundje dhe ilaēi pėr to
    Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-07-2005, 13:09
  5. Kur dashuria bėhet sėmundje ?
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-05-2005, 16:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •