Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime

  Question A eshte shoqeria ajo qe...

  A eshte shoqeria ajo qe cakton se cfare eshte e drejte apo e padrejt per pjestaret e saj? A mund te jete standarti moral qe eshte i pranuar ne nje shoqeri i gabuar?

 2. #2
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Moralin dhe normat e tij i cakton shoqeria. Morali eshte nje koncept shume i gjere ne vetvete dhe mund te kerkoje shume hapsire per t'u percaktuar. Shoqeria eshte ajo qe cakton c'eshte e drejte dhe cfar nuk eshte. Standarti moral limitohet nga shoqeria. Te gjithe e kane konceptin e moralit. Ata qe jane jashte e dine fare mire se jane te papranueshem nga shoqeria por u pelqen te bejne snobin. Morali i nje njeriu percaktohet nga sjellja, menyra si vishet, aftesia per te ndertuar raporte dhe per te respektuar te tjeret.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Me te vertete ne shume shoqeri njihen ato qe quhen vlera dhe antivlera.Te cilat ne shume vende i percaktojne njerzit por keto ndryshojne nga njeri vend ne tjeterin nga njeri shtet ne tjetrin.psh do iu jepja nje shembull.
  Nje amerikan shkon ne nje restorant ne tailand dhe kamarieri e keshillon ne menune dhe amerikani i thote ok duke i ngritur gishtin .Por tailandezet e moren per ters kete gjest .Po keshtu ne shqiptaret e kemi si shenje miqesie te shkeli syrin kurse po tia besh italianeve ose ndonje shtetasi tjeter me sy e merr per ters.Keto ishin disa shembuj ne lidhje me normat dhe zakonet e vendeve .Por brenda tyre hyjne dhe normat morale te cilat shpesh here vendosen nga njerzit dhe gabimi eshte shume i dukshem.Marrim rastin e lejimit te homosksualizmit nga shteti ne shume vende ose te prostuticionit droges dhe shume veseve qe jane faktore qe ndikojne per keq ne shoqeri.Per mendimin tim ka nje ndikim psikologjik i cili sikur e motivon dhe i jep njeriut te drejten e kryerjes se dickaje kur ate e lejon shteti.
  Sepse ne mendjet njerzore egziston nocioni qe cdo gje qe nuk ndalojet eshte e lejuar

  Pra nese shteti nuk e ndalon dicka njerzit e marrin si vlere ose si te lejuar dhe e zbatojne ate.
  Lere pastaj se ne shume shoqeri nuk egziston fare koncepti vlera dhe antivlera e mire dhe e keqe cdo gje iu duket sikur eshte e mire nen hijen e shijimit te jetes.Ne fund behen pishman sa e kane shijuar jeten mbrapsht ose duke demtuar veten e tyre.Pra koncepti "liri" tek shume njerez e kane kuptuar shume keq. .Shume here njerzit abuzojne me fjalen te drejte ose liri sepse e drejta e dikujt eshte deri ne aty sa mos cenosh te drejten e te tjereve dhe mos jesh prishesh ekulibri ne shoqerine humane dhe ate materiale.Jam i lire thote nje pederast .Ku shkon kjo liri kur ai ka thyer ligjet hyjnore dhe njerzore ka dale nga natyra e tij si njeri.Pastaj njeriu si i kufizuar ne llogjike dhe aftesi ai nuk e njeh shume mire veten e tij ambientin qe e rrethon individet e tjere dhe deshirat mentalitet e tyre dhe per kete arsye si pasoje e kufizueshmerise se tij dhe ndjekjes se deshirave shpesh here keto ne kundershtim me shendetin e tij ose moralin njerzor ai vendos ligje dhe rregulla qe cenojne ndergjegjen dhe moralin njerzor duke sjelle prishje degjenerim, konflikte ,semundje etj. .Edhe nese studion socologjine dhe historine do te shikojme se gjithmone origjina e vendosjes se vlerave dhe antivlerave jane marre nga feja duke i treguar njeriut se kush veprim mendim eshte i mire dhe kush eshte i keq .Po keshtu ne shume vende bazohen ne normat fetare per rregullat e shumta te tyre ligjore disa te tjere i kane anashkaluar.Ka vende qe nuk i lejojne veset e njeriut ne mynyre te prere kurse disa te tjera vendosin ligje per parandalim mirepo keto ligje nuk kane dhene rezultate .Psh per te ndaluar duhanin ose drogen jane vendosur aksiza te forta nga shteti.A nuk do ishte mire te ishte nje ndalim i drejteperdrejte.
  Prostuticioni eshte i ligjeruar ne shume vende me qellim mos perhapjen e semundjeve .
  Pra ne vend qe te ndalojen fenomenin qe ne origjine deshirojne te menjanojne ose zvogelojne pasojat
  Une per vete vlerat e antivlerat i zgjedh me ane te religjonit sepse Zoti e di kush e shte mire per mua dhe kush eshte e keqe per mua dhe me ka njoftuar te ndalohem prej te keqijave dhe te veproj te domosdoshmet.Sa te rrine shkencetaret dhe psikologet dhe sociologet te zbulojne pasojat dhe efektet e disa veprimeve i kam gati prej Krijuesit tim dhe nuk ndikohem fare nga shoqeria per dicka nese ajo eshte ne kundershtim me opinionin qe egziston ne ate shoqeri, dhe jam krenar dhe jam i pavarur nga ky opinion.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klevis2000 : 31-10-2003 mė 10:52

 4. #4
  Zog-Zotnijet....
  Anėtarėsuar
  22-04-2003
  Vendndodhja
  bristol/angli/npun teme..
  Mosha
  36
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  se di taman tverteten

  mmmm tem interesante......un do te thosha seee kjo pun asht si puna a asaj pytjesa/tfamshme Kush e Ka Ba???Pula Vezen apo Veza Pulen???????besoj ma par duhet me ju pergjigj ksaj pytje masandej me kalu te njerziot.......do tmundohem me lexu sa ma shum shkrime rreth ksaj teme....kiss{un ty,ti atyne,ata te tjerve etj etj}
  Mos E Maj Mendjen nKobure Per Mi Kndu Gjithmon Trimnis
  Se Me Qa Shohim Neper Filma->Iky Shekull Asht i Dashnis
  ------------------------------------------------------------------------
  ----Me--Shum--Rrespekt--Per--JU-->Degjoni--Kte-Kang --Nga--SCORPIONS----

 5. #5
  Perjashtuar Maska e deniel
  Anėtarėsuar
  01-07-2003
  Vendndodhja
  shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim duhet qe shoqeria dhe shteti te ndikoje me opinionin ose nderhyrjen e tyre ne normat e moralit se perndryshe humb koncepti i te qenurit gabim.

 6. #6
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shteti e ka te thjeshte; Neper dikastere dhe shkolla te vendose norma. Kujt i hyn ne pune dekolteja apo kurrizi jashte i nje gjimnazisteje. Me kete look shkeput dhe vemendjen e shokeve nga mesimi.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Ata qe jane jashte e dine fare mire se jane te papranueshem nga shoqeria por u pelqen te bejne snobin.
  A nuk varet te njeriu kjo? Ndoshta varet dhe se sa arrin ti kuptojn ato morale te caktuara nga shoqeria.

  zakonet e vendeve
  Sa i perket zakoneve, ne amerik mendoj se do i behesh qejfi dikujt sikur tja beje me sy.

  Per mendimin tim ka nje ndikim psikologjik i cili sikur e motivon dhe i jep njeriut te drejten e kryerjes se dickaje kur ate e lejon shteti. Sepse ne mendjet njerzore egziston nocioni qe cdo gje qe nuk ndalojet eshte e lejuar. Pra nese shteti nuk e ndalon dicka njerzit e marrin si vlere ose si te lejuar dhe e zbatojne ate.
  Jam dakort me ty. (pavaresisht se ka perjashtime) Por pyetja ime: a eshte njeriu i vetedijeshem i ktij ndikimit psikologjik?

  Jam i lire thote nje pederast .Ku shkon kjo liri kur ai ka thyer ligjet hyjnore dhe njerzore ka dale nga natyra e tij si njeri.
  Me vjen mire qe permende nje shembull te tille sepse kjo me kthen te pyetja qe bera ne fillim : A mund te jete standarti moral qe eshte i pranuar ne nje shoqeri i gabuar?

  Pra, sikur te pranohet homoseksualiteti ne nje shoqeri si dicka e drejte dhe e lire apo e moralshme, a eshte kjo gje me te vertete e tille vetem se e pranon shoqeria? Per mua, jo.

  Per mendimin tim duhet qe shoqeria dhe shteti te ndikoje me opinionin ose nderhyrjen e tyre ne normat e moralit se perndryshe humb koncepti i te qenurit gabim.
  Sigurisht qe ndikojn, por a eshte ky ndikim gjithmon per me "mire"?

  Me kete look shkeput dhe vemendjen e shokeve nga mesimi.
  Per mendimin tim, mendja shkeputet aty ku nuk eshte studenti i interesuar.

 8. #8
  consider the source Maska e vullnet_a
  Anėtarėsuar
  22-04-2003
  Vendndodhja
  New Zealand
  Mosha
  38
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nga morali di vetem se e moralshme eshte ajo pas se ciles ndjena mire kurse e pamoralshme ajo pas se ciles ndjena keq. Gjithnje duke mos marrparasysh at se qka pranon dhe nuk pranon shoqria. Nese dikush vepron jasht normave te shoqeris perderisa ajo nuk ndikon ne shoqeri ne menyre negative ather -mire se vini ne shekullin 21
  Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.

 9. #9
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Per mendimin tim, mendja shkeputet aty ku nuk eshte studenti i interesuar. [/B][/QUOTE]
  --------------------------------
  Nese nje nxenes do te kishte perballe tabelen te mbushur plot nga mesuesi dhe nje shoqe me shume te zhveshur se sa te veshur, sado i shkelqyer te ishte, ve bast qe do te interesohej me shume per shoqen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 04-11-2003 mė 06:07
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 10. #10
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Nese nje nxenes do te kishte perballe tabelen te mbushur plot nga mesuesi dhe nje shoqe me shume te zhveshur se sa te veshur, sado i shkelqyer te ishte, ve bast qe do te interesohej me shume per shoqen.
  Pikerisht aty qendron interesimi. Une nuk mund ta quaj ate student (mashkullin) te interesuar per te mesuar kur ai nuk eshte i perqendruar te mesimi. Njeriu di dhe te rezistoj. Njeriu shkon ne shkolle dite per dite dhe ka vajza qe vishen mire ka dhe nga ato qe vishen me tej te mires (ekzagjerojn) por kjo sdo te thot se nuk ka student (meshkuj) te cilet se kan mendjen te mesimi.

  Per mendimin tim, ai qe eshte me te vertet i interesuar per te mesuar, e gjen kohen e pershtatshme per te pare femren dhe jo gjat mesimit.

  Sinqerisht,
  Veshtrusja.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-10-2003
  Vendndodhja
  prishtina
  Mosha
  48
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  morali eshte nji norm e lart njerzore me te cilen une mendoj se
  pasqyrohet baza e shoqeris. Po edhe nje ju tregoj po qe se ti je i moralsm e nese takon fati me jetue me tė pa moralshem, po ju betohem se edhe ti do te besh e pa morashme dua ta di mendimin tuaj a eshte ashtu?
  e nderuar

 12. #12
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Ka ndikime nga shoqeria kuptohet, por niveli i ndikimit varet te cdo njeri.

  Ne nje moshe te madhe shoqeria mund te na ndikoj aq sa e lejojm ne te na ndikoj, dhe njeriu edhe mund te ndryshoj.

  Ndersa ne nje moshe te vogel...ka njerez qe mund ta dallojn te miren nga ne keqja edhe pse mund te kene nje influence te keqe ne jete sepse mund te shohin te tjeret si shembull (pra jo te drejtohet te ambienti qe e rrethon) dhe te arri te koceptoj vete se cfare eshte e mire. Por mendoj se kjo ndodhe shume rralle.

 13. #13
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Lightbulb Re: A eshte shoqeria ajo qe...

  Veshtrusja


  A eshte
  shoqeria ajo qe cakton se cfare eshte e drejte apo e padrejt per pjestaret e saj?
  MORALI duhet tė jetė pėrcaktori !

  Cka ėshtė MORALI ?

  Veprimi sipas Librit tė shpallur HYJNOR , tė ndaluarit nė kufijtė e tij , pėrvehtėsimi i vlerave edukative tė tijė, marja mėsim nga rastet dhe tregimet e tijė, meditimi rreth thellesisė sė kuptimeve tė tijė dhe drejteleximi i tijė .

  Ky ėshtė MORALI !


  Pėrshėndetje Veshtrusja

Tema tė Ngjashme

 1. Shoqėria "Bashkimi" nė 100 vjetorin e saj.
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-11-2010, 19:34
 2. Dėshmitarėt e Jehovait dhe vetvrasja
  Nga Arrnubi nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 05:38
 3. Njeriu dhe shoqėria civile
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 03:46
 4. Bursa
  Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 13:42
 5. Shoqėria politike dhe demokracia
  Nga Albo nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 08:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •