Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 69
 1. #21
  xumparja
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  33
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  O Pedro, na pergjigju icik ksaj pyetjes se qeke absolutisht kundra!  O Lec
  Po ta shtroj (jo per te te mbushur mendjen) nga dy kendveshtrime.
  Ti miku im, nje dite te bukur dashurohesh me nje vajze qe e don dhe te do.
  Martoheni, ndertoni nje shtepi te bukur, beni dhe tre femije te bukur si dhe ti e jot shoqe. Tre vajza qe ti i do si driten e syve.
  Nje dite te bukur, ndersa ti je ne pune, nje manjak seksual, apo nje hajdut ordiner, hyn ne shtepine tende ku ndohet drita e syve te tu, pra jot shoqe dhe 3 vajzat e tua, dhe ai meqe kapet, ose se eshte manjak, jo vetem i perdhunon (largqofte) po dhe i vret, e ua pret mishin cika cika. A do flisje me per qenie kundra denimit me vdekje?

  Kendveshtrimi i dyte, un tani, si taksapagues, ate kriminelin qe vrau femijet e Lecit (largqofte) me duhet ta mbaj me buke, ti paguaj dhe Tv, e ai te rrije ne burg e te ngreje pesha, te lexoje libra, e ti paguaj doktorrin sa here i dhemb koka, megjithese un mendohem 2 here para se te shof doktorrin vete, se s'kena pare, ndersa ai krimineli i ka te gjitha falas.

  Si mendon ti, me mire ti paguaje shteti (dmth ti e un, se dhe ti paguan per ate doktorrin e atij qe te vrau familjen) apo 1 plumb, 150 lek, dhe ne te s'emes shkofte?


  Nuk po ti them me tendence Lec, po mendohu pak pergjate ketyre vijave te mendimit, dhe mu pergjigj, me ndonje argument ama.
  Faleminderit!  Kete ia kisha shkruar Lecit kepostimi # 9
  Problemi nuk qendron ke denimi me vdekje po ke termat si ajo "absolutisht"
  Po sikur o Pedro, ata qe u perdhunuan e u vrane te ishin nena e motra jote (largqofte?)
  Zot mos na provo thuj!
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pedro shikoje me vemendje kete shkrimin !
  ______________________________________________
  [B]Doja ti pyesja keta persona:Sipas jush kush do te jua jepte juve te drejten e marrjes se jetes se tjetrit?,
  -------------------------------------------------------------------------
  Flm per pyetjen qe bere. Une dua te te pyes ty, sekush i paska dhen te drejte kriminelit te te vras ty apo dike tjeter?
  Nje gje eshte shume e thjesht dhe fare s'do koment se nese krimineli nuk futet ne burg apo nuk vritet per nje krim apo disa radhazi, ai sigurisht se do te vazhdoje t'i radhite njeren pas tjetres krimet e tjera dhe kurr s'do te ndalet,sepse ai do gjake te freket. Une mendoj se frika nga Zoti dhe Ligji, jane dhe qetesia ne rruzullin tokesor, perndryshe njeri-tjetrin do hanim si ne kohen primitive, kur njeriu ishte i njejte me kafshen. Dua te fokusoj nje shembull shume te thjeshte: e tham edhe me larte se ne kohen e Enverit nuk ka pasur kurrfare krimesh, gje qe eshte shume e vertet, por cfare krimesh ndodhen menjehere pas ketij regjimi? Te gjithe jemi deshmitare qe nga e 90-ta se sa njerez u fryne kallash vertikalohorizontalisht, pa qare koken fare. Po te kishte ndodhur nje gje e tille ne kohen e xhaxhit, cfare do bente me keta njerez ai?! Do i varte ne litare mu ne mes te Sheshit Skenderbe,sikur se dhe i ka varur.
  Pra,frika e ndale krimin.

  Faleminderit !

 3. #23
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fringo, perseri e them qe une per veten time jam absolutisht kundra denimit me vdekje; arsyeja eshte, sic e kam shkruar me lart, une kete lloj "ligji" e konsideroj akt barbaresk. Po ashtu sic eshte edhe vetegjyqesia.

  Zeri,
  as me ka shkuar kurre neper mend, qe atij kriminelit mund t“ia kete dhene dikush te drejten per te vrare.
  Une per vete jam ateist, megjithate do te doja te pyesja ata qe besojne ne Fé: Duke qene se vetem Zoti na qenka ai, i cili ka te drejte te marre jeten e njeriut, cili qenka ai njeri, qe e ngre veten e tij ne poziten e Zotit duke vendosur mbi fatin e njerezve? Nese nje shoqeri eshte primitive apo jo, kjo percaktohet nga qendrimi qe ajo mban ndaj jetes se tjetrit.

  Pastaj, kur une thashe qe jam kundra denimit me vdekje, nuk do te thote qe jam kundra denimit te krimineleve. Ka te tjera lloje denimesh, te cilat jane me te dhimbshme se vdekja. Vdekja eshte vetem nje lloj clirimi.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 4. #24
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Personalisht jam kunder ekzistences se denimit me vdekje ne nje shtet demokratik.
  Denimi kapital deri me sot eshte provuar qe nuk parandalon krimet e renda. Madje ne disa raste as nuk i pakeson keto krime, madje i shton. Mund te sjell si shembull Iranin, ku pasi u vendos vendimi me vdekje per tregtaret e lendeve narkotike, numri i ketyre te fundit u rrit 300%(!!!!!!!).
  Mendimi im eshte se shteti ne nje shoqeri demokratike dhe te hapur duhet te kete karakter korrektues ose denues, por kurresesi HAKMARRES-GJAKMARRES. Ne nje shtet ku parimi "ASKUSH NUK KA TE DREJTE TIA MARRI JETEN DIKUJT", nuk mund te jete shteti ai qe i merr jeten dikujt tjeter ( qofte ky serial killer apo perdhunues). Sepse nuk mund te vendosesh drejtesi duke kryer te njejtin krim.
  Nuk po permend rastet e shumta kur dikush ka qene i pafajshem dhe eshte ekzekutuar. Po ne kete rast kur shteti ( gjykatesit, juristet, prokuroret etj) i kane marre jeten dikujt, a eshte bere me ta e njejta gje ( pra te ekzekutohen)? JO! Perse pra te tille njerez duhet te kene imunitet dhe te mos denohen dhe ata perse vrane nje te pafajshem? Madje ne pergjithesi ata vazhdojne te ushtrojne detyrat e tyre shteterore. Pra ne kete rast kemi "vrases me imunitet". Perse? Cfare me teper kane keta njerez nga ai i pafajshmi qe vrane?

  Dhe detyrimisht shtrohet pyetja: A duhet te luaje shteti rolin e xhelatit, ekzekutuesit apo te kete rol ndermjetesi , mbrojtes, korrektues, denues?

  Gjithashtu logjika e tipit "po te ishin te afermit e tu ata qe u vrane" per mua eshte logjike kalamajsh , logjike emocionesh dhe ndjenjash. Por drejtesia dhe logjika ne strukturen e nje shteti duhet te jete jashte emocioneve dhe ndjenjave. Drejtesia eshte e verber! Dhe asnji ligj kur votohet ne parlament nuk vihet kurre nen parimin "po te ishin te afermit e tu" apo "po te kishte ndodhur dhe ty keshtu do flisje". Dhe ligji i denimit kapital nuk ben perjashtim nga ligjet e tjere dhe nga llogjika qe pershkon ligjet e tjera.
  "Who is John Galt?"

 5. #25
  xumparja
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  33
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Toro, dmth ty te duket llogjike qe Zan Caushi rri e lexon ne biblioteken e burgut, ben stervitje, i shef nonen e baben, del merr ajer te paster, jep intervista per gazeten, bo tifozzlik futbolli dhe politik, ndersa bijt nonave qe ai vrau jane ne dhe?
  Dmth as per raste ekstreme nuk je dakort?
  Ndoshta jam un gabim, nuk e di.
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 6. #26
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Nuk e dija se po te ekzekutoje Zan Caushin dhe cdo Zani dmth do kthente ne jete perseri ata qe vrau Zani. Mos ngaterrojme "privilegjet" qe ka Zani ne burg me te drejten e jetes. Jane dy gjera komplet te ndryshme. Nese konsideron se ai ka shume privilegje, tjeter pune ti hiqet privilegji i biblotekes se burgut,gjimnastika, televizoret etj, tjeter ti hiqet e drejta e jetes.
  Nuk ka raste ekstreme kur ben vrasje. Si merr nji jete, si merr 100, perseri je vrases.
  Sadisfaksioni i te afermeve te viktimave te Zanit ne kete rast eshte qe te shohin vrasesin te kalbet brenda nje qelie burgu.
  "Who is John Galt?"

 7. #27
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Shembull:

  Sikur nje njeri te perdhenoj dhe te vrasi nje femij te vogel (larg qoft).

  Une per vete do mendoja se ai njeri, jo ajo kafshe qe hiqet si njeri, ai kriminel do e merritonte denimin me vdekje.

  Sepse per mua ai do ishte denimi maksimal per nje krime te tille. Nuk deshiroj te perdor anglishten, por Amerikanet gjithmon diskutojn JUSTICE. Fjala me e perafert duhet te jete DREJTESIA.

  Pse te denohet nje njeri me vdekje? Sepse eshte e drejte qe nje njeri te marre denimin qe merriton ne baz te krimit.

 8. #28
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  OK, ket e morem vesh....Po vrave do te vrasin.....Por po perdhunove? Mos valle duhet te perdhunohet i pandehuri? Kjo eshte llogjika juaj?

  Megjithate askush nuk u pergjigj ( ose nuk dha mendim) se cili duhet te ishte denimi per gjykatesit, juristet etj kur dikush ishte denuar me vdekje per nje krim qe nuk e ka bere. Dhe kur dikush denon nje te pafajshem me vdekje, atehere eshte ajo qe amerikanet quajne "first degree murder"-vrasje me paramendim. Pra nuk ka aspak ndryshim nga ai "serial killer", vrasesi, perdhunuesi etj.
  Mund te permend "ceshtjen Sako dhe Vanzetti" qe beri buje ne vitet '20. U denuan me vdekje ne karrike elektrike dhe megjithese ishin te pafajshem. Perfundimisht emri i tyre u "pastrua" vetem ne vitin 1973 ( 48 vjet pas vrasjes se tyre nga shteti). Kur shteti ( gjykatesit -prokuroret)pra paska te drejte ti marri jeten dikujt dhe ta hedhin lumin me nje "falje" pas 50 vjetesh, perse mos ta kene dhe kete te drejte dhe ata perdhunuesit apo vrasesit e tjere? Dhe "Sako dhe Vanzetti" nuk jane vecse nje rast ( me i bujshmi) ne vargun e te pafajshmeve qe jane denuar me vdekje ( disa qindra vetem ne SHBA).
  Ju zonja dhe zoterinj qe kerkoni aq kollaj denimin me vdekje, cfare do te thonit kur nje i pafajshem do te kishte humbur jeten si pasoje "zemerimit" tuaj dhe kenaqjes se "egos" suaj per hakmarrje? A nuk do ishit dhe ju ne te njejten kategori me ate qe vret pa pike pergjegjesie? A nuk do tju bente dhe ju kjo deshire per te denuar nje njeri me vdekje ( qofte dhe i pafajshem) ne nje kategori me Zan Caushin?
  "Who is John Galt?"

 9. #29
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Qe te denosh nje kriminel nuk do te thot te demoralizosh veten. Qe te denosh dike me vdekje qe e merriton vdekjen nuk me demoralizon mua, qe te kryesh perdhenim si per te fajeshem si per te pafajeshem eshte akt imoral. Kur fut nje njeri ne burg sepse e merriton, nuk eshte demoralizim per mua sepse po e kufizoj jeten e ktij njeriu, qe ta fus veten time ne burg bashke me ate njeri eshte budallek.

  Drejtesia:

  Per mendimin tim, nuk eshte krim te denosh dike qe e meriton. Krim eshte te denosh dike qe se merriton. Dhe denimi nuk do te thot te demoralizosh veten.

  Megjithate askush nuk u pergjigj ( ose nuk dha mendim) se cili duhet te ishte denimi per gjykatesit, juristet etj kur dikush ishte denuar me vdekje per nje krim qe nuk e ka bere.
  Me fal nuk e kisha lexuar kete, prandaj dhe nuk te jam drejtuar ty. Megjithate, edhe ne burg mund te futet nje i pafajeshem, por mos do te thuash se nuk duhet te ekzistojn burgjet?

  Pra nuk ka aspak ndryshim nga ai "serial killer", vrasesi, perdhunuesi etj.
  Ka shume ndryshim midis nje vrasesi qe e ben dicka me qellim* per ti dhen vetes satisfaksion dhe nje gjykatesi qe po e ben pa qellim te keq por po e ben per te miren e shoqeris dhe ne emer te drejtesis.

 10. #30
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Ta futesh tjetrin ne burg edhe pse i pafajshem....i merr te drejten te jetoje i lire ( por jeton ama). Kur provohet pafajesia e tij mund te marri dicka si kompesim. Por kur denohet kush me vdekje( pra i hiqet e drejta e jetes) dhe me pas provohet qe eshte i pafajshem, cfare kompesimi mund ti jepet?
  Pra me pak fjale ju jeni gati qe te sakrifikoni jeten e nje te pafajshmi ( i denuar gabimisht me vdekje) per hir te denimit te 1000 te tjereve ( qe mund te jene fajtore). Pra ne thelb jeta e nje njeriu te pafajshem per ju nuk ka vlere. Dhe kjo ju ben ju dhe gjithe sistemin qe mbeshtet denimin me vdekje "vrases me paramendim". Qellimi i mire apo i keq, jane dy ceshtje shume relative ( varet nga situata). Nje gje ka rendesi si vec. Qe si me qellim te mire, si me te keq, kur e denon tjeterin me vdekje, kryen te njejtin krim qe kryen ai.VRET! Pra e mira apo e keqja e qellimit nuk te ben me te ndryshem nga nje vrases. Thjesht motivacioni ndryshon.
  "Who is John Galt?"

 11. #31
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Vetem se mund te jepet nje gjykim i gabuar nuk dmth se cdo gjykim eshte i gabuar. Ne se do te ishte kjo e vertete, atehere perse te ekzistonte fare ligji?

  Kur denon dike me vdekje, po eshte e vertete se VRET, por arsyetimi mbas kesaj lloj vrasje ndryshon. Ashtu si ndryshon kur dikush eshte i semur dhe i kerkon nje njeriu nje gjilper te vdesi, po vdes edhe ai njeri, por po e zgjedhe vete vdekjen. Pra kategoria ndryshon midis nje njeriu qe vret veten me qellim, nje njeriu qe vret dike tjeter me qellim "perverted" kur thon kta, ose me qellim te poshter, dhe ndryshon kur vret nje njeri per te mbrojtur drejtesine ne nje shoqeri.

 12. #32
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Une nuk po shof ndonji mbrojtje drejtesie ne shoqeri me dhenien e denimit me vdekje. Fare thjesht sepse drejtesia eshte nje koncept abstrakt qe ekziston thjesht ne germat e fjales DREJTESI. Deri me sot asnje sistem shoqeror human nuk mund te thote qe ka mbrojtur drejtesine ( madje as sistemet me moderne demokratike).
  "Who is John Galt?"

 13. #33
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Veshtruese,
  Nuk e di perse, por arsyetimi yt me duket i ngjashem me llogjiken e atyre, te cilet ne mesjete digjnin njerezit per herezi.

  Edhe atehere e pranonin qe tek tuk mund te digjej ndonjeri "pa dashje", por duke qene se ne kete menyre shfarosnin shtrigat, ia vlente djegia e tyre.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 14. #34
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  edhe Zoti mund te quhet si nje teme abstrakte, edhe Shpirti mund te quhet si nje teme abstrakte, edhe Dashuria mund te quhet si nje teme abstrakte, e shume te tjera...kjo sdo te thot se nuk ekzistojn dhe nuk do te thot se Drejtesia nuk ekziston.

  Sa i perket sistemeve shoqerore, varet se cfare secila shoqeri konsideron Drejtesi. Pra interpretime jane te ndryshme.

  Por ne qoftese ne jemi duke shprehur mendime tona dhe opinione te nrdyshme, atehere per mua ekziston Drejtesia aty ku njeriu merre denimin maksimal ne proporcion me krimin qe kryen.

  Sa bukur e ke ate shprehjen "Don't do the crime if you can't do the time." Njeriu paguan me dicka per krimet qe kryen, pra mos kryej krime nese nuk deshiron te denohesh, sepse duhet te dish se te pret nje denime, dhe ndoshta eviton krimin.

 15. #35
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Pedro:

  Ne nuk po diskutojm supersticione, dhe une nuk po kerkoj djegjen e njerezeve qe ngrihen kunder pushteti apo qe demonstrojn apo gjera te tilla....

  Por une mendoj se ka raste kur denimi me vdekje i perket krimit qe kryet. Une nuk po them se cdo njeri qe burgoset duhet te vrihet, une po them se per nje krim ekstrem duhet nje denim ekstrem, dhe duhet te ekzistoj ligji me vdekje.

  Pra, vetem se ekziston ky ligj, nuk na jepe te drejten ta perdorim per cdo krime.

  Sinqerisht,
  Veshtrusja

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-10-2003
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne demokraci ka rregulla dhe ligje.Kush i shkel ato duhet te ndeshkohet ose me shqipe marri ate qe meriton.
  Nese ti je nje kriminel dhe ke marre jeten e dikujt tjeter duhet te marresh ate qe meriton(vdekjen).
  Ne nje vend si Shqiperia jone mjerane, ku krimi ben cfare i do qejfi, jo vetem se ka korrupsion por se nuk marrin denimin e meituar,denimi me vdekje eshte nje nga gjerat qe ben qe ligji te tregoje forcen e tij.
  Pa me thoni, si ndjeheni kur degjoni se kriminelet me te medhenj te shqiperise qe kane bere krime si ne mesjete dhe qe vet Hitleri do ti kishte zili jane neper qeli, ku jetojne si pashallare.Dhe ato nena te zeza ,motra ,gra, femije qe kane humbur djemte, vellezerit , burrat apo baballaret ndjehen te parespektuar nga ligji.
  Si ndjeheni kur shikoni ne faqet e para te revistave shqiptare qe e quajne veten prestigjoze :Si kalojne ditet e burgut te perjetshem kriminelet e tmerrshem a thua se jane yjet e Holliwood-it??Une per vete ndjej neveri per gazetarucet qe shkruajne te tilla gjera dhe turp per imazhin tone neper bote.
  Pa me thoni si ndjehen ata qe jane viktima te ketyre krimineleve?
  Keshtu pra Shqiperia duhet te veri ne vend dinjitetin e nje kombi qe Evropa K...a plak po e eksperimenton si kavie.
  Ti trgoje qe drejtesia eshte barabar per te gjithe (dhe jo per ca na qenka nderhyrje ne te drejtat e njeriut edhe pse ata vet kane shkaterruar nje jete qe nuk kthehet me .

  Denimi me vdekje i domosdoshem ne Shqiperi ku krimi ka marre permasa te pa para deri ne perversitet.Krim-rrjedhoja ndeshkim.
  :^lulja

 17. #37
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Postuar mė parė nga Veshtrusja
  .

  Sa bukur e ke ate shprehjen "Don't do the crime if you can't do the time." Njeriu paguan me dicka per krimet qe kryen, pra mos kryej krime nese nuk deshiron te denohesh, sepse duhet te dish se te pret nje denime, dhe ndoshta eviton krimin.
  Shqiperimi i firmes time eshte :"Mos bej krimin kur nuk ben dot kohen ( e burgut)!" Nuk eshte :"Mos bej krimin se do te vrasin!"

  Kercenimi i denimit me vdekje nuk ka ndaluar aspak as "serial killers" as vrasjet me paramendim, as perdhunuesit. Thjesht ve "drejtesine" duke kryer nje krim tjeter.

  Kur flasim shoqeri qe vene drejtesi, nenkuptojme shoqerine moderne demokratike ku jeta e cdo personi ( qofte dhe e vrasesit) eshte e shenjte.Dhe detyra e shtetit demokratik qe eshte i ndertuar nga nje shoqeri demokratike eshte te mbroje jeten, jo ta marri ate. Fare thjesht izolimi i individeve qe jane te rrezikshem per shoqerine, ul rrezikshmerine e tyre dhe qeteson shoqerine qe ata kercenojne. Per kete pune jane burgjet ose sic quhen "shkencerisht" correctional facilities, penetantieries . solitary confinement etj etj.

  Sic the dhe me siper :
  Vetem se mund te jepet nje gjykim i gabuar nuk dmth se cdo gjykim i gabuar . Po me se e vertete. Por ka dicka ama ne kete mes. Ne rast denimi me vdekje nga nje gjykim i gabuar vritet nje i pafajshem. Dhe i merret dicka e pakompesueshme. JETA! Nga shteti qe duhej tia garantonte!
  Shume prej jush permendet "faktet" e te afermeve te viktimave qe ndihen te parespektuar nga ligji. Po sikur ju te ishit ( larg qofte) njeri prej te afermeve te atij qe eshte denuar padrejtesisht me vdekje dhe eshte ekzekutuar? Do te kishit te njejtin mendim ne lidhje me denimin kapital, sikur ta dinit qe nje i afermi juaj ishte i pafajshem, por megjithate ai duhej te merrte "denimin e merituar"?
  "Who is John Galt?"

 18. #38
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Postuar mė parė nga leci

  Ligji me vdekje mund ta zhduke krimin?...JO
  Ligji me vdekje eshte gjykimi i nje krimineli, jo pika mbaruese e gjithe krimeve.

  Jam pro ligjit me vdekje.


  StterollA

 19. #39
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  Shqiperimi i firmes time eshte :"Mos bej krimin kur nuk ben dot kohen ( e burgut)!" Nuk eshte :"Mos bej krimin se do te vrasin!"
  Ke shume te drejte. Ne qoftese e perkthejm fjale per fjale ashtu eshte. Por ne qoftese e interpretojm cfare do te thot ajo besoj se mund te gjesh dhe vendin ku hyn “vdekja”. Atehere :

  Don’t do the crime if you can’t do the time. Mos e bej krimin nese nuk ben dot kohen. “Koha” eshte ajo qe eshte e hapur per interpretime. Sepse qellimi i asaj shprehjes eshte kufizimi i kohes. Pra njeriu ne qoftese burgoset, i kalojn vitet dhe i iken koha ne burg por ne burg ai njeri prap mund ta shfrytezoj kohen ne nje fare menyre pavaresisht se nuk e shfrytezon dot si nje i “lire”.(Plus me konditat e sotme, kush e di cfare trajetimi te mire marrin ne burg) Ndersa “vdekja” eshte gjithashtu nje limitim i “kohes”. Vdekja e eliminon fare kohen qe ke ne kete bote. Pra pavaresisht se ajo shprehja nuk e thot konkretisht implikimin e kohes, ashtu si mund te thuash se koha limitohet ne burg besoj se mund te thuash se limitohet apo eliminohet me vdekje.

  Kercenimi i denimit me vdekje nuk ka ndaluar aspak as "serial killers" as vrasjet me paramendim, as perdhunuesit. Thjesht ve "drejtesine" duke kryer nje krim tjeter.
  Per mendimin tim ketu nuk je shprehur mire. Do te ishte me mire te thoje : Kercenimi me vdekje nuk i ka ndaluar te tere “serial killers” te cilet jane vrases me paramendim apo perdhenuesit, por ka ndaluar disa. Besoj se diku duhet te kete statistika ne lidhje me kete perderi sa ekziston ne shume vende ligji i denimit me vdekje..

  Dhe per mendimin tim, nuk mund te quash denimin e nje njeriu te fajeshem si krime. Denimi eshte denim dhe krimi eshte krime.

  Kur flasim shoqeri qe vene drejtesi, nenkuptojme shoqerine moderne demokratike ku jeta e cdo personi (qofte dhe e vrasesit) eshte e shenjte. Dhe detyra e shtetit demokratik qe eshte i ndertuar nga nje shoqeri demokratike eshte te mbroje jeten, jo ta marri ate. Fare thjesht izolimi i individeve qe jane te rrezikshem per shoqerine, ul rrezikshmerine e tyre dhe qeteson shoqerine qe ata kercenojne. Per kete pune jane burgjet ose sic quhen "shkencerisht" correctional facilities, penetantieries . solitary confinement etj etj.
  Kjo qe ke shprehur eshte vetem nje ane qe mund te diskutohet ne lidhje me ligjin me vdekje, drejtesine, dhe denimin. Dhe per te perdorur termen “shkencore” besoj se pikepamja jote perkrah mendimet “utilitarian”. Por ekziston dhe nje pikepamje tjeter e cila “shkencerisht” quhet “retributive” e cila thot : the punishment must fit the crime. Pra denimi duhet te jete ne proporcion me krimin, dhe jo per hakmarrje por sepse ate do te merritonte krimineli. Nuk kam deshire te hy ne hollesira sepse ka shume argumenta per secilen ane, megjithate fakti se njeriu jeton ne nje demokraci moderne nuk eshte justifikim per te mos patur denimin me vdjeke. Ke te drejte se jeta eshte e shenjte por ne shoqerine tone ashtu si eshte jeta e shenjte eshte edhe “drejtesia” e shenjte dhe ajo drejtesi (apo ligji) eshte nje pjese e madhe qe ndikon ne vazhdimin e k’saj “jete”.


  “Vetem se mund te jepet nje gjykim i gabuar nuk dmth se eshte cdo gjykim i gabuar .” Po me se e vertete. Por ka dicka ama ne kete mes. Ne rast denimi me vdekje nga nje gjykim i gabuar vritet nje i pafajshem. Dhe i merret dicka e pakompesueshme. JETA! Nga shteti qe duhej tia garantonte!
  Ne “demokracine moderne” kane shpikur teknologjine ne vend qe ti minimojn ato gabime, dhe nuk ndodhe shpesh qe nje i pafajshem te denohet. Megjithate, edhe pse mund te vrihet nje i pafajeshem (sigurisht qe kjo eshte nje fatkeqesi e madhe) duhet te besh ballancen se sa mund te kesh shpetuar nese denon me vdekje nje te fajeshem.

  Sinqerisht
  Veshtrusja

  PS : StterollA e ka then tamem : “Ligji me vdekje eshte gjykimi i nje krimineli, jo pika mbaruese e gjithe krimeve.” Sepse, Toro, as ai “izolim” ne burg apo ne ndo nje institucion tjeter nuk i minimon te tera krimet. Por kjo sdo te thot se sduhet te ekzistojn ato institucione. Plus, shpesh here ne “demokracine moderne” mbasi ka kaluar ca kohe ne burg nje vrases, mund te dali prap jashte (“on parole”) dhe mund te vazhdoj me krime, ose thjesht paguan nje njeri nje sasi paraje per ta nxjere, e kush e di sa variacione te ndryshme mund te ekzistojn per te nxjere nje kriminel nga nje institucion. Prandaj vdekja eshte nje zgjedhje me “permanent” te problemit. Une spo them shko e vri cdo njeri qe gabon, por vetem them se duhet te ekzistoj ky ligj ne vend qe te perdoret aty ku merritohet apo aty ku duhet.

 20. #40
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Heqja e denimit me vdekje ne Europe ka patur si qellim luften ndaj krimeve me vrasje ne menyre indirekte dhe ne planin psikollogjik, me pak fjale vete shteti ka hequr dore de jure nga denimi me vdekje duke dhene shembullin i pari ne vleresimin e konceptit "jete" dhe ne zhvleresimin e konceptit "vdekje" . E gjitha ka qene dhe eshte e shoqeruar nga nje fushate sensibilizuese mbi mbrojtjen e jetes dhe te drejtave te njeriut.

  Me lart permendet shpesh termi "shtet demokratik". Ky term ne Europe eshte zevendesuar me "shtet i se drejtes", pasi termat "demokratik" dhe "demokraci" permbajne ne vetvete nje diapazon shume te gjere ne menyren e ushtrimit te pushtetit ne nje shtet, dhe me keto termat mund te spekullohet shume. Rast shume i thjeshte eshte Shqiperia, ku me nje gjysem zeri mund te thuhet qe eshte "demokratike", por ne asnje menyre nuk eshte "shtet i se drejtes".

  Persa i perket "detyrimit" qe Europa "kur..e" (sic thone disa injorante, qe historine e marredhenieve shqiptaro-europiane e kane mesuar nga tregimet e gjyshit, gjate neteve te ftohta te dimrit pa drita) mund te them qe nuk ka asnje lloj detyrimi nga ana e Europes ndaj Shqiperise persa i perket denimit me vdekje.
  E verteta eshte se, duke qene se Europa ne kuadrin e ndertimit dhe ruajtjes se shtetit te se drejtes, si pike kryesore te standarteve te saj demokratike ka mosdenimin me vdekje, atehere cdo anetar i saj eshte i detyruar te mesoje, te kuptoje dhe te respektoje standartet e shoqerise europiane.
  Shqiperise nuk i ka vene njeri litarin ne fyt per tu bere anetar i Bashkimit Europian, por nqs Shqiperia kerkon te behet anetare e EU atehere asaj i duhet te zbatoje standartet europiane. Do te doja te thoja qe Europa tashme eshte mjaft indiferente ndaj Shqiperise, pasi e shikon qe Shqiperia nuk po ben asnje perpjekje per t“iu afruar familjes europiane, biles mund te thuhet fare mire qe Shqiperia nuk e di as vete se c`kerkon.

  E keqja eshte (dhe per mendimin tim ketu qendron gabimi) se ketij populli injorant nuk i eshte shpjeguar perse ligji i denimit me vdekje eshte i gabuar apo jo, por politikanet ia kane prere shkurt (kjo ndoshta edhe prej injorances se tyre), se keshtu e do Europa. Ndoshta "politikanet" (ketu do te perdorja emertimin "halabaket) tane nuk e dine as vete se per cfare eshte fjala.

  Nqs gjykohet se "ngrirja" e ligjit te denimit me vdekje qenka i imponuar dhe i papranueshem per ne, do te ishte me mire qe te "shkrihet" ligji i denimit me vdekje dhe te vazhdojme perhere e me tutje te jetojme "shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut". Vetem. Te izoluar.
  Ndoshta eshte edhe e vertete ajo qe thone per shqiptaret: qe kane mbetur nje shoqeri primitive dhe barbare.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shpėtim Xhyheri
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-02-2009, 11:05
 2. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 06:33
 3. Shėrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:16
 4. Dita kur Unė u kryqėzova
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 06:27
 5. Prostitucioni dhe morali
  Nga tani nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 05-01-2003, 05:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •