Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
 1. #21
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Diabeti, epidemia e mijėvjeēarit tė tretė

  Diabeti ėshtė ērregullimi i metabolizmit qė reflektohet nė paraqitjen e sasisė jonormale tė glukozės nė gjak, si pasojė e rezistencės sė qelizave tė gjakut ndaj insulinės, apo si pasojė e sasisė sė vogėl tė insulinės sė sekretuar nga pankreasi. Janė dy gjendje qė mund tė shkaktohet nga diabeti i sheqerit (diabetes mellitus), hiperglicemia (niveli i lartė i glukozės) dhe hipoglicemia (niveli,i ultė i glukozės).
  Pėr kėtė nė 12 Nėntor tė vitit tė kaluar u mbajt kongresi i 50 i Ditės sė diabetit nė tė cilin u mbajt nė fushatė sensibilizuese pėr mbledhjen e fondeve. Diabeti ėshtė njė epidemi e cila kohėt e fundit po shfaqet nė mjaft raste edhe pse mjekėt janė gjithmonė tė angazhuar me trajtimin e saj. Nė mjekėsi Diabetes mellitus,i cili nė Shqipėri njihet edhe si “sėmundja e sheqerit” ėshtė emėrtimi pėr njė grup sėmundjesh tė shkėmbimit tė lėnėve dhe pėrshkruan shenjat kryesore dhe prejardhjen e tyre si: jashtėqitja e sheqerit nė urinė. Ne gjuhėn mjekėsore ėshtė njė pėrcaktim pėr trazime tė ndryshme tė shkėmbimit tė lėndėve, shfaqja e tė cilit ėshtė njė sasi e tepėrt sheqeri nė gjak. Shkaku ėshtė ose nė mangėsinė e insulinės, njė insulinė ndjeshmėri (insulinė rezistence) ose tė dyja. Sipas shkakut ka lloje tė ndryshme diabeti, qė sidoqoftė kanė lidhje tė pėrbashkėta. Llojet me tė zakonshme janė:
  - diabetes mellitus tip I, quhej mė parė fillim diabeti tė rinjsh ose diabetes mellitus insulinė mvartės dhe karakterizohet nga rėnia ose mungesa e prodhimit tė insulinės.
  - diabetes tip II, quhej mė parė fillim diabeti tė rriturish, diabet qė lidhet me dhjamosjen e njeriut, ose diabetes mellitus joinsulinor mvartės, qė karakterizohet nga rezistenca, qėndrueshmėria e indeve trupore kundėr veprimit insulinor, megjithėse zvogėlon tretjen e insulinės mund tė ndodhė edhe bashkėjetesa me tė. Por skenari i realizuar nuk ėshtė nga mė inkurajuesit. Nė Itali diabeti prek 5-6 pėr qind tė popullatės, ndėrkohė qė vetėm para dhjetė vjetėsh prekte 4 persona nė 100. Nė botė janė rreth 230 milionė persona tė prekur nga kjo sėmundje, dhe pritet qė brenda 20 vjetėve tė ardhshme kjo shifėr tė arrijė nė 350 milionė. Njė situatė e vėshtirė, krijuar nga fakti se taksa e diabetit po rritet sė tepėrmi edhe nė vendet nė zhvillim, nė tė cilat pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės nuk ėshtė akoma nė nivelin e duhur. Edhe nė vendet e zhvilluara diabeti regjistrohet nė taksat me rritje mė tė pėrshpejtuar dhe pėrmasat pėr ta sensibilizuar nuk janė gjithmonė tė mjaftueshme. Prandaj shpenzimet pėr kurimin e diabetit duhet tė kenė edhe njė mbėshtetje qeveritare nga e cila nevojitet 6 pėr qind e shpenzimeve qeveritare kombėtare. Mbi tė gjitha duhet realizuar njė mėnyrė efikase pėr ta luftuar sėmundjen. Sė pari duhet rrėnjosur kultura e praktikimit tė sporteve tė ndryshme pėr tė pasur njė shėndet sa mė tė plotė. Por kjo dėshirė pėr sportin duhet tė “kultivohet” te njeriu duke filluar nga institucionet me tė afėrta: familja dhe shkolla. Por mjekėt specialistė kanė paraqitur katėr prioritete, tė qarta dhe esenciale, nė luftėn kundėr diabeti: trajtimi mjekėsor nė tė gjithė rajonet ėshtė i nevojshėm tė jetė i njėtrajtshėm; po ashtu ėshtė i domosdoshėm edhe njė impenjim ekonomik pėr realizimin e kėrkimeve nė kėtė fushė; si dhe njė staf i specializuar mjekėsh dhe infermieresh nė trajtimin e diabetit. E rėndėsishme ėshtė tė realizohet njė liberalizim dhe shpėrndarje e mjaftueshme e insulinės, e cila ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė shpėtuar jetėn e njė tė sėmuri me diabet. Por kjo privohet nga fuqia ekonomike dhe financiare e njė vendi, sepse pa financimet e duhura nuk mund tė realizohet kjo politikė e cila kėrkon pėrgjegjėsi tė mėdha. Diabeti pėrveē se ėshtė nė problem i madh shėndetėsor, ėshtė dhe njė problem shoqėror dhe pėr kėtė ėshtė e nevojshme njė pėrfshirje e krejt popullatės, pėrfshirė dhe punėn e madhe tė personelit mjekėsor. Lufta ndaj diabetit ėshtė njė nga sfidat m delikate qė bota mjekėsore dhe politike duhet tė pėrballojė. Fjalėt nė tė cilat kjo sfidė duhet tė mbėshtetet janė: racionalitet dhe mirėinformim. Vetėm nė sajė tė sensibilizimit tė detajuar tė sėmundjes qė nė vitet e para tė jetės ėshtė e mundur qė njė jetė e shėndetshme dhe aktive, t’u bėhet njerėzve njė zakon, njė mėnyrė tė sjelluri.

  Kėshilla

  Pasojat qė shfaqen te pacientėt tė cilėt nuk e kanė mbajtur nėn kontroll nivelin e glukozės nė gjak:

  1- Probleme me kėmbėt, nė disa raste tė shfaqura, gangrena e cila shpie edhe deri te amputimi i kėmbės.
  2- Nefropati, ka tė bėjė me sėmundje tė veshkės
  3- Probleme me shikimin, nė disa raste deri nė verbim tė plotė
  4- Komplikacione nė sistemin kardio-vaskular, duke rritur mundėsitė pėr zhvillim tė sėmundjeve tė zemrės apo infarkt.

  Diabeti i sheqerit

  Diabeti i sheqerit ėshtė njė sėmundje endokrino-metabolike, qė ka tė bėjė me mėnyrėn se si organizmi ynė e pėrpunon sheqerin i cili merret me ushqimet e ndryshme.Defekti qėndron nė pamundėsinė e insulinės, pėr tė mbajtur nivelin e sheqerit nė gjak ne vlerat normale. Kur sheqeri ėshtė me tepricė nė gjak, shfaq simptoma tė ndryshme si etje, shtim oreksit, shtim nė peshė, nevojė pėr urinim tė shpeshtė, lodhje tė shpejtė, ulje tė vėmendjes dhe perqėndrimit, si njė dobėsi tė pėrgjithshme. Kėto simptoma nuk ėshtė e thėnė tė jenė tė gjitha tė pranishme tek njė pacient me diabet. Ato mund tė jenė tė veēuara dhe nė shkallė tė ndryshme tė intensitetit tė tyre. Diabeti ndahet nė dy tipa, nė varėsi tė moshės sė pacientit ku shfaqet sėmundja: nė tipin I ai shfaqet nė moshat midis 0-40 vjec dhe tipi II kur shfaqet mbi moshėn 40 vjec.

  Mungesa e insulinės sjell diabetin mellitus

  Rreth 1 milionė vetė nė Shtetet e Bashkuara vuajnė nga diabeti mellitus, i cili ka tė bėjė me rėnien ose mungesėn e prodhimit tė insulines. Ky lloj diabeti mund tė bėhet i vėshtirė pėr t’u trajtuar pasi kėrkon kontroll tė kujdesshėm tė nivelit tė sheqerit nė gjak dhe injeksione tė vazhdueshme me insulinė. Por njė procedurė e re ofron premtime pėr zmbrapsjen me sukses tė diabetit tė tipit 1, pra diabeti mellitus. Shenjat e sėmundjes janė hipoglicemia e papritur qė do tė thotė se organizmi nuk ėshtė nė gjendje tė paralajmėrojė kur sheqeri nė gjak arrin nė nivele tepėr tė ulta. Kjo bėn qė i sėmuri papritur tė humbasė ndjenjat. Organizmi i njerėzve me diabet tė tipit 1 nuk ėshtė nė gjendje tė pėrftojė qeliza qė e bėjnė insulinėn tė kontrollojė nivelet e sheqerit nė gjak. Transplantimi i qelizave qė bėjnė insulinėn tė kontrollojė nivelet e sheqerit nė gjak zgjat afro 30 minuta.

  Qumėshti i gjirit dhe diabeti

  Sipas njė studimi tė kėtyre ditėve, ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri ndihmon jo vetėm pėr mirėrritjen e tyre, por edhe pėr pakėsimin e rrezikut tė diabetit tek nėnat. Sipas Alison Stuebe, mjeke pranė spitalit Brigham, "ushqimi i foshnjeve me qumėsht gjiri pėr njė vit ul 15 pėrqind rrezikun e prekjes sė nėnave nga diabeti". Nė njė studim tė kryer pranė spitalit Brigham morėn pjesė 150 gra. Aty u theksua se, nėse njė nėnė ka dy fėmijė dhe qė tė dy i ushqen me qumėsht gjiri derisa secili prej tyre tė bėhet 1 vjeē, kjo nėnė e ul me 30 pėrqind rrezikun e prekjes nga diabeti.Mbipesha trupore ėshtė njė nga shkaktarėt e diabetit dhe shkencėtarėt mendojnė se pėrdorimi i qumėshtit tė gjirit parandalon mbi peshėn trupore tek nėnat, sepse ēdo nėnnė pėrdor 500 kalori nė ditė pėr tė ushqyer fėmijėn e saj me qumėsht gjiri.

  Si ndikon depresioni tek tė sėmurėt me diabet

  Diabetikėt qė vuajnė nga depresioni, e kanė mė tė vėshtirė tė mbajnė nėn kontroll nivelin e sheqerit nė gjak. Sipas mjekėve pėr tė luftuar kėtė sėmundje tė sėmurėve u rekomandohet ēaji i rozmarinės, i cili ndihmon nė lehtėsimin e gjendjes sė rėndė shpirtėrore. Ēaji i pėrftuar nga zierja e gjetheve tė rozmarinės ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera edhe te personat, qė vuajnė nga tensioni i lartė. Pėr kėta tė sėmurė rekomandohet qė gjatė kohės sė rritjes sė tensionit, tė pijnė menjėherė njė gotė me ēajin e pėrftuar nga bima dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme. Kjo bimė ėshtė e njohur edhe nė ndihmesėn ndaj rritjes sė aktivitetit tė trurit dhe forcimit tė kujtesės. Ēaji i rozmarinės ndihmon mjaft nė pastrimin e rrugėve tė frymėmarrjes. Efekte tė menjėhershme ka dhėnė ky ēaj te personat me grip, tė shoqėruar me rrufė.


  Marre nga: TiranaObserver
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Carpe Diem"

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #22
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Diabeti: Mė tė rrezikuar ata qė marrin gjithmonė ashensorin

  • Mjafton tė pėrdorėsh ashensorin pėr tė shtuar rrezikun pėr tė shfaqur diabetin e sheqerit.

  Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė ekip shkencėtarėsh tė Universitetit tė Misurit nė njė studim tė publikuar nė revistėn “Journal of the American Medical Association” (Jama). Shkencėtarėt kanė marrė nėn shqyrtim disa persona, tė cilėve u ishte kėrkuar tė ulnin nė mėnyrė drastike aktivitetin e tyre fizik, pėr tė parė efektin qė kishte jeta sedentare nė sėmundje kronike si diabeti. Nė fakt janė kryer dy studime njėkohėsisht: Nė tė parėn, personave qė ecnin mesatarisht 6 mijė hapa nė ditė, tė bėnin vetėm 1400 hapa pėr tre javė rresht, duke shmangur nė mėnyrė absolute shkallėt dhe makinėn sa herė qė do e kishin tė mundur njė gjė tė tillė; ndėrsa nė studimin e dytė u ėshtė kėrkuar qė nga 10 mijė hapa nė ditė, tė bėnin vetėm 1400, por vetėm pėr 2 javė. Nė pėrfundim tė studimit, pjesėmarrėsve u ėshtė kėrkuar tė plotėsonin njė test tolerance glukozi dhe njė tė yndyrnave, pėr tė parė aftėsinė e organizmit pėr tė hequr nga gjaku kėto dy substanca. Nga analizimi i tė dhėnave ka rezultuar se mjaftonin dy javė “joaktive” pėr tė treguar rritjen e nivelit tė sheqerit dhe yndyrnave nė gjak, njė kusht ky qė ēon shpesh nė zhvillimin e diabetit tė sheqerit dhe sėmundjeve kardiovaskulare. “Nė pėrgjithėsi ne mendojmė, se ėshtė mjaft e shėndetshme tė kryesh aktivitet fizik, por ky studim ka treguar se dy javė “joaktive” janė mjaft tė rrezikshme”,- ka nėnvizuar Bente Klarlund Pedersen, bashkautor i studimit.

  "Panorama"
  "Carpe Diem"

 4. #23
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Diabeti, origjina e sėmundjes qėndron te kequshqyerja


  Tre milionė persona janė me diabet, ndėrsa tre milionė tė tjerė nuk janė nė dijeni qė vuajnė nga kjo sėmundje. Ky ėshtė alarmi i Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Parandalimin e Diabetit. Ēdo dy sekonda nė botė shfaqet njė rast i ri. Kjo ėshtė risia e fundit e diabetit tė tipit 2 qė ka pushtuar tokėn, cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e pleqėrisė (por qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve prek 30-vjeēarėt). Nė vitin 2007, numri i diabetikėve arriti nė 246 milionė, ndėrsa nė 2025-ėn ėshtė parashikuar qė kjo shifėr tė arrijė nė 380 milionė. Por nėse llogariten prediabetikėt (shenjat e para me glicemi nė pamje normale), vetėm nė vitin 2007 numri i tyre arrinte nė 555 milionė, ndėrsa nė 2025-ėn ai do tė shkojė 789 milionė. Kjo po qė ėshtė njė epidemi e vėrtetė. Zakonisht kur flasim pėr diabetin tė gjithė jemi tė prirė tė mendojmė se kjo anomali vjen si pasojė e mbipeshės. Ēdo vit nga kjo sėmundje vdesin plot katėr milionė persona. Nė fakt, kjo patologji nuk pėrfshin vetėm vendet e pasura, por edhe ato nė zhvillim, veēanėrisht “vendet e reja tė pasura”, siē janė Kina, India, Rusia, Brazili.
  Dieta mesdhetare
  Dieta mesdhetare, qė ėshtė edhe strategjia e duhur parandaluese, duket sikur ėshtė “braktisur” nga tė gjithė. Njerėzit janė tė shėndoshė sot, e diabetikė nesėr, edhe pse shpesh ushqimet diabetike kushtojnė shumė mė pak se ato “mbrojtėse”. Kujt duhet t‘i trembet njeriu: tėrmeteve, luftėrave apo sėmundjeve infektive? Njeriu i mijėvjeēarit tė tretė duhet tė frikėsohet nga zjarri dhe diabeti. Kėto janė dy “bombat”, qė mund tė bllokojnė zhvillimin ekonomik, tė varrosin bilancet, tė nxisin luftėra tė reja klasash: varfanjakė tė uritur, pasanikė tė sėmurė. Nė kėtė rast, fjala e duhur do tė ishte parandalimi drastik, por mesa duket media nuk ėshtė shumė e vėmendshme ndaj kėtij fakti. Kanceri, infarktet dhe Sida janė sėmundjet qė tėrheqin mė shumė vėmendjen e saj.
  Mungesa e informacioneve
  Njė tjetėr dizavantazh mbi kėtė ēėshtje ėshtė edhe shkollimi jo i mjaftueshėm i njerėzve, pra mungesa e informacioneve tė shumta mbi shėndetin dhe ushqimet qė duhen pėrdorur, si pėr shembull: orizi ėshtė mė diabetik se makaronat, apo qė yndyrat e hidrogjenizuara janė mė diabetike se vaji ose gjalpi. Sa vetė e dinė kėtė gjė? Shumė pak, nėse kemi parasysh edhe grafikun zbritės tė njerėzve qė me kalimin e viteve kanė njė pankreas i cili nuk arrin mė tė prodhojė sasinė e duhur tė insulinės.
  Dhe pas kėsaj ē‘ndodh? Nėse sasia e insulinės qė prodhon pankreasi nuk mjafton, atėherė ajo duhet injektuar. Pėr kėtė problem nuk ekzistojnė kura alternative. Pra ėshtė e udhės qė ēdo njeri tė kujdeset pėr veten, tė mos abuzojė me ushqimin apo pijet alkoolike. Nėse pėrpiqeni sadopak, me kalimin e viteve do tė shihni pėrmirėsime dhe jo pėrkeqėsime, veēanėrisht njė kujdes tė veēantė duhet tė tregoni pėr zemrėn. Gjithashtu, njė regjim i rregullt nė tė ngrėnė dhe njė ushqim i freskėt e i pasur me vitamina ndihmon nė mirėqenien e njė individi.
  Rreziku
  Njė nė tre fėmijė ėshtė obezė dhe rrezikon tė sėmuret me diabet kur tė rritet. Kjo pėrqindje ėshtė rritur nė krahasim me 20 vjet mė parė, ku njė nė dhjetė fėmijė ishte obezė. Kėsaj pėrqindjeje i shtohen edhe fėmijėt qė kanė vuajtur mė parė nga mbipesha dhe janė prekur nga diabeti i tipit 1 (13-14 mijė). Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve bėhet fjalė pėr diabetin e tipit 1. Mjekėt pohojnė se deri tani, te fėmijėt e vegjėl janė diagnostikuar thuajse 100 raste tė diabetit tė tipit 2, atij qė lidhet ngushtė me obezitetin. Njė vėmendje e veēantė i duhet kushtuar edhe stilit tė gabuar tė jetesės.


  Ja disa kėshilla kundėr diabetit
  Kėto kėshilla janė tė vlefshme edhe pėr tė moshuarit dhe mė kryesorja ėshtė qė duhet t‘u nėnshtroheni herė pas here kontrolleve mjekėsore: pėr obezėt ēdo vit, ndėrsa pėr njerėzit normalė ēdo 3 vjet.

  Ecni sa mė shumė, pėr shembull duke shkuar mė kėmbė nė shkollė

  Hani nė mėnyrė tė shėndetshme duke pirė sa mė pak lėngje frutash tė konservuara, pasi ato kanė shumė sheqer

  Qėndroni ulur sa mė pak para televizorit, kompjuterit apo video-lojėrave

  Bėni aktivitet tė rregullt fizik dhe flini sa mė shumė

  Kėshilla e fundit: duhet tė hani medoemos mėngjes


  Pėrgatiti: Jonida Tashi
  "Carpe Diem"

 5. #24
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Diabeti, si duhet t’i pėrdorni medikamentet


  Keni vite qė vuani nga diabeti dhe ēdo ditė ju lindin pyetje tė reja rreth sėmundjes suaj? Ēdo ditė pėrballeni me dilemat rreth ushqimeve qė duhet tė hani? Ēfarė ndikon nė ngritjen e nivelit tė sheqerit? Si duhet ta kontrolloni diabetin? Specialistėt e shėndetėsisė kanė dhėnė pėrgjigje pėr pyetjet e pėrditshme tė pacientėve qė vuajnė nga kjo sėmundje.
  1. Si ndikojnė emocionet nė ekuilibrin e diabetit?
  Ekuilibri i diabetit ėshtė shumė i ndjeshėm ndaj emocioneve dhe gjendjes shpirtėrore. Ekziston njė lidhje e ngushtė funksionale ndėrmjet sistemit endokrin dhe atij nervor. Qetėsia shpirtėrore dhe emocionale stabilizon gliceminė dhe lehtėson kontrollin e diabetit. Nė tė kundėrt, shqetėsimet, fatkeqėsitė, grindjet, ankthi dhe frika, nė pėrgjithėsi pasohen nga ēlirimi nė gjak i adrenalinės dhe kortizoilit, hormone qė bllokojnė veprimin e insulinės, duke u bėrė shkak pėr rritjen e glicemisė. Nė kėtė rast mund tė lindė nevoja pėr tė rritur dozėn e zakonshme tė mjekimit qė ju pėrdorni.
  2. Ēfarė masash tė shpejta duhen marrė, kur glicemia ėshtė shumė e lartė?
  Kur glicemia ėshtė shumė e lartė mund tė normalizohet nė kėtė mėnyrė: Pėr tė kompensuar humbjen e lėngjeve duhet tė shtoni sasinė e ujit. Edhe kur ndjeheni keq, ose keni tė vjella, pėrpiquni tė merrni gllėnjka tė shpeshta uji. Kur tė vjellat zgjasin disa orė dhe bėhen tė pakontrollueshme, pėr zėvendėsimin e lėngjeve duhet tė shtroheni nė spital pėr tė marrė infuzion venoz. Injektoni insulinė neutrale pėr tė ulur nivelin e glicemisė. Matni gliceminė dhe acetonin nė urinė, nė intervale tė rregullta. Nė pėrputhje me rezultatet vazhdoni injektimin e insulinės neutrale.
  3. Si ruhet insulina?
  Megjithėse prodhuesit rekomandojnė qė insulinėn ta mbani nė frigorifer, injektimi i insulinės sė ftohtė ėshtė mė i dhimbshėm. Prandaj, rekomandohet mbajtja e insulinės nė temperaturė dhome. Nė kėtė temperaturė, ajo reziston afėrsisht njė muaj. Sidoqoftė, insulina duhet tė mbahet larg ambienteve tė ngrohta, jo mbi 25-50 gradė. Sasia rezervė duhet tė mbahet nė frigorifer nė temperaturė 2-8 gradė. Evitoni ngritjen, sepse mund ta dėmtojė insulinėn.
  4. A janė mė tė shpeshta sėmundjet e lėkurės tek diabetikėt?
  Po, sėmundjet e lėkurės takohen mė shpesh tek diabetikėt. Njė e treta e tyre, gjatė jetės kanė dėmtime tė lėkurės nga diabeti. Mė tė shpeshta janė infeksionet nga bakteret, infeksionet mykotike dhe kruarjet. Kėto lidhen me kontrollin e keq tė diabetit. Infeksionet e lėkurės nga njėra anė prishin ekuilibrin e diabetit, nga ana tjetėr favorizojnė infeksionin. Nė kėtė rast ėshtė i domosdoshėm pėrdorimi i antibiotikėve. Pėr tė evituar infeksionet e lėkurės, diabeti duhet tė mbahet nė ekuilibėr, si dhe t’i kushtohet kujdes higjienės sė lėkurės. Kur ajo ėshtė e thatė, duhet tė zbutet me kremra hidratantė, si dhe duhen pėrdorur sapunė tė pėrshtatshėm.
  5. Mund tė kryejnė ndėrhyrje kirurgjikale diabetikėt?
  Falė kontrollit tė glicemisė qė realizohet sot, diabetikėt mund t’i nėnshtrohen ēdo ndėrhyrjeje kirurgjikale. Ėshtė e rėndėsishme parapėrgatitja e mirė, kujdesi gjatė anestezisė dhe monitorimi i kujdesshėm gjatė operacionit. Me kėto masa ēdo gjė shkon normalisht, si tek njerėzit e zakonshėm.
  6. Pse shkaktohen komplikacionet kronike tė diabetit?
  Komplikacionet kronike pėrbėjnė sėmundjen e vėrtetė tė diabetit. Hiperglicemia e zgjatur nė kohė ėshtė shkaktare e dekompensimit glukomatabolik. Sa mė tė dekompensuar tė jeni dhe sa mė gjatė nė kohė, aq mė i lartė ėshtė rreziku pėr komplikacione. Fillimisht ato mund tė jenė tė heshtura, por mbas disa vitesh shfaqen hapur duke dominuar sėmundjen. Komplikacionet mund tė prekin organe dhe sisteme tė ndryshme. Nė mėnyrėn klasike dėmtojnė enėt e mėdha tė gjakut duke goditur zemrėn, trurin dhe anėsitė e poshtme, si dhe enėt e vogla tė gjakut, duke prekur sytė dhe veshkat. Ekziston gjithashtu neuropatia diabetike, qė dėmton veshkat.
  7. Nėse nė njė diabetik Tip 1, dentisti refuzon tė heqė dhėmballėn, sepse ka frikė nga ndonjė hemorragji apo infeksion, si duhet tė veprojė?
  Diabetikėt duhet tė sigurojnė higjienė korrekte tė gojės dhe kontroll tė shpeshtė te dentisti, madje mė shpesh se njerėzit e tjerė, sepse hipoglicemia favorizon shumimin e baktereve nė gojė, sidomos kur dhėmbėt nuk lahen rregullisht. Ėshtė mirė qė diabeti tė jetė i ekuilibruar para mjekimit te dentisti, pėr tė evituar rrezikun e hiperglicemisė dhe hipoglicemisė. Por kurrsesi nuk ėshtė e justifikuar frika nga hemorragjia, apo kapaciteti i ulėt i anestezisė, si dhe frika nga infeksioni pas heqjes sė dhėmbėve. Dhėmbėt te diabetiku kurohen si te tė gjithė njerėzit e tjerė.
  8. Si shmanget hipoglicemia gjatė dhe mbas raportit seksual?
  Aktiviteti fizik gjatė raportit seksual mund tė shkaktojė rėnie tė sheqerit (hipoglicemi). Kjo nuk do tė thotė qė ju tė keni frikė dhe tė hiqni dorė nga jeta seksuale e qetė dhe e plotė. Pėr tė qenė tė sigurt ėshtė mirė tė matni gliceminė para raportit seksual dhe tė hani diēka, menjėherė mbas tij.
  9. A bėjnė mirė zarzavatet e gjelbra pėr diabetin?
  Po, veēanėrisht tė gjalla (tė papėrpunuara) duhet t’i pėrdorni ēdo ditė, nė drekė dhe darkė, nė sasi tė bollshme. Zarzavatet e gjelbra pėrmbajnė antioksidantė, vitamina, kripėra minerale dhe fibra. Tė gjitha perimet pėrmbajnė vitaminė C nė pėrqindje tė ndryshme, sipas llojit tė bimėve. Njėzet e katėr orė pas kėputjes, ato humbin 10-15 pėr qind tė vitaminės C. Ndėrsa gjatė gatimit perimet humbin jo vetėm gjithė vitaminėn C, por edhe shumicėn e mineraleve. Por uji nė tė cilin ato janė zier pėrmban mikromineralet e dobishme, si kaliumi, magnezi dhe zingu, prandaj dhe mund tė pėrdoret pėr tė gatuar supė. Nisur nga veēoritė e mėsipėrme, zarzavatet e gjelbra janė shumė tė dobishme pėr diabetikun.
  10. Ēfarė pune mund tė bėjė diabetiku?
  Kur diabetiku ėshtė i ekuilibruar mund tė kryejė ēdo punė, si gjithė njerėzit e shėndoshė. Megjithatė, duhen evituar aktivitete me shumė stres dhe shumė sedentare. Gjithashtu, duhen evituar punėt me turne dhe punėt qė sjellin rrezik pėr veten dhe tė tjerėt, nga njė hipoglicemi e mundshme, tek ata qė trajtohen me insulinė, siē mund tė jenė punė tė tilla si pilot avioni, makinist treni, shofer autobusi etj.
  11. Ēfarė ėshtė diabeti i tipit 1 dhe 2?
  Diabeti i tipit 1, mė i riu, ėshtė njė sėmundje auto-agresive nė tė cilėn qelizat e pankreasit qė prodhojnė insulinė janė shkatėrruar. Ndėrsa diabeti i tipit 2, ėshtė njė sindromė qė karakterizohet nga rezistenca e insulinės (hormoni qė transformon sheqerin nė energji), ose nga njė prodhim i tij i zvogėluar, dhe nga alterime tė ndryshme tė metabolizmit, si dhjami nė bark, hipertensioni, rritja e kolesterolit tė keq dhe zvogėlimit tė atij tė mirė, tepricė e triglicerideve.
  12. Kush janė ndryshimet mes diabetit tė tipit 1 dhe 2?
  Diabetik ėshtė kushdo qė e ka gliceminė (nivelin e glukozit) tė barabartė apo mbi 126 mlg pėr decilitėr tė gjakut, por qė nė nivelin e 110 mlg duhet tė bjerė kambana e alarmit. Diabeti i tipit 1 haset nė 5-10 pėr qind tė rasteve, quhet ndryshe dhe diabeti i ri, pasi prek moshat e reja, por mund tė shfaqet deri nė 40-vjeē. Kjo ėshtė njė sėmundje autoimune: pankreasi ėshtė i paaftė tė prodhojė insulinė dhe prodhon shumė pak, dhe si pasojė rritet shumė glicemia. Mekanizmi ndoshta lidhet me antikorpet e drejtpėrdrejtė kundėr qelizave tė pankreasit. Diabeti i tipit 2 haset mė shpesh nė 85-90 pėr qind tė rasteve. Ky tip shfaqet nė moshėn e pjekur, zakonisht mbi 40-vjeē, por kohėt e fundit ėshtė vėnė re njė prekje mė e madhe nė moshat e reja, e lidhur mbi tė gjitha me obezitetin. Disa alterime metabolike dhe tė sjelljes tė shoqėruara me rritjen nė peshė, janė shkaqe tė kėsaj forme tė diabetit dhe obeziteti provokon alterime tė mėtejshme metabolike.

  Kėshilla
  Pacientėt me diabet duhet tė kontrollojnė peshėn
  Duhet tė kufizojnė sheqernat e rafinuara
  Duhet tė rrisin sasinė e fibrės nė dietė
  Yndyrat duhet tė jenė vajra me 1 lidhje dyfishe (si p.sh. vaji i ullirit)
  Duhet t’i shtojnė dietės sė tyre arra
  Efikase janė edhe bajamet

  Shenjat
  Dhimbje barku
  Frymėmarrje tė ngadalta e tė thella
  Prani e ketoneve nė gjak dhe nė urinė
  Ilaēet
  Tiazolidinedionet, veprimi ėshtė i menjėhershėm, por nė disa raste mendohet se ulin rezistencėn periferike ndaj insulinės
  Glinidet, ky lloj bari shkakton sekretim tė shpejtė tė insulinės. Merren para buke dhe ndihmojnė nė kontrollin e glukozės postprandiale (pas ngrėnies)
  Akarboza, ėshtė frenues i alfa-glukozidazės intestinale qė ngadalėson ritmin e pėrthithjes tė glukozės nė gjak.

  "Gazeta Albania"
  "Carpe Diem"

 6. #25
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Diabeti, nė origjinė tė sėmundjes qėndron kequshqyerja

  Tre milionė persona janė me diabet, ndėrsa tre milionė tė tjerė nuk janė nė dijeni qė vuajnė nga kjo sėmundje. Ky ėshtė alarmi i Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Parandalimin e Diabetit.

  Ēdo dy sekonda nė botė shfaqet njė rast i ri. Kjo ėshtė risia e fundit e diabetit tė tipit 2 qė ka pushtuar tokėn, cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e pleqėrisė (por qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve prek 30-vjeēarėt).

  Nė vitin 2007, numri i diabetikėve arriti nė 246 milionė, ndėrsa nė 2025-ėn ėshtė parashikuar qė kjo shifėr tė arrijė nė 380 milionė. Por nėse llogariten prediabetikėt (shenjat e para me glicemi nė pamje normale), vetėm nė vitin 2007 numri i tyre arrinte nė 555 milionė, ndėrsa nė 2025-ėn ai do tė shkojė 789 milionė. Kjo po qė ėshtė njė epidemi e vėrtetė.

  Zakonisht kur flasim pėr diabetin tė gjithė jemi tė prirė tė mendojmė se kjo anomali vjen si pasojė e mbipeshės. Ēdo vit nga kjo sėmundje vdesin plot katėr milionė persona. Nė fakt, kjo patologji nuk pėrfshin vetėm vendet e pasura, por edhe ato nė zhvillim, veēanėrisht "vendet e reja tė pasura", siē janė Kina, India, Rusia, Brazili.

  Dieta mesdhetare, qė ėshtė edhe strategjia e duhur parandaluese, duket sikur ėshtė "braktisur" nga tė gjithė. Njerėzit janė tė shėndoshė sot, e diabetikė nesėr, edhe pse shpesh ushqimet diabetike kushtojnė shumė mė pak se ato "mbrojtėse".

  Kujt duhet t‘i trembet njeriu: tėrmeteve, luftėrave apo sėmundjeve infektive? Njeriu i mijėvjeēarit tė tretė duhet tė frikėsohet nga zjarri dhe diabeti. Kėto janė dy "bombat" qė mund tė bllokojnė zhvillimin ekonomik, tė varrosin bilancet, tė nxisin luftėra tė reja klasash: varfanjakė tė uritur, pasanikė tė sėmurė.

  Nė kėtė rast, fjala e duhur do tė ishte parandalimi drastik, por mesa duket media nuk ėshtė shumė e vėmendshme ndaj kėtij fakti. Kanceri, infarktet dhe Sida janė sėmundjet qė tėrheqin mė shumė vėmendjen e saj.

  Njė tjetėr disavantazh mbi kėtė ēėshtje ėshtė edhe shkollimi jo i mjaftueshėm i njerėzve, pra mungesa e informacioneve tė shumta mbi shėndetin dhe ushqimet qė duhen pėrdorur, si pėr shembull: orizi ėshtė mė diabetik se makaronat, apo qė yndyrat e hidrogjenizuara janė mė diabetike se vaji ose gjalpi.

  Sa vetė e dinė kėtė gjė? Shumė pak, nėse kemi parasysh edhe grafikun zbritės tė njerėzve qė me kalimin e viteve kanė njė pankreas i cili nuk arrin mė tė prodhojė sasinė e duhur tė insulinės.

  Dhe pas kėsaj ē‘ndodh? Nėse sasia e insulinės qė prodhon pankreasi nuk mjafton, atėherė ajo duhet injektuar. Pėr kėtė problem nuk ekzistojnė kura alternative. Pra ėshtė e udhės qė ēdo njeri tė kujdeset pėr veten, tė mos abuzojė me ushqimin apo pijet alkoolike. Nėse pėrpiqeni sadopak, me kalimin e viteve do tė shihni pėrmirėsime dhe jo pėrkeqėsime, veēanėrisht njė kujdes tė veēantė duhet tė tregoni pėr zemrėn.

  Gjithashtu, njė regjim i rregullt nė tė ngrėnė dhe njė ushqim i freskėt e i pasur me vitamina ndihmon nė mirėqenien e njė individi.

  Njė nė tre fėmijė ėshtė obez dhe rrezikon tė sėmuret me diabet kur tė rritet. Kjo pėrqindje ėshtė rritur nė krahasim me 20 vjet mė parė, ku njė nė dhjetė fėmijė ishte obez. Kėsaj pėrqindjeje i shtohen edhe fėmijėt qė kanė vuajtur mė parė nga mbipesha dhe janė prekur nga diabeti i tipit 1 (13-14 mijė).

  Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve bėhet fjalė pėr diabetin e tipit 1. "Deri tani, te fėmijėt e vegjėl janė diagnostikuar thuajse 100 raste tė diabetit tė tipit 2, atij qė lidhet ngushtė me obezitetin".

  Njė vėmendje e veēantė i duhet kushtuar edhe stilit tė gabuar tė jetesės. Ja disa kėshilla kundėr diabetit: tė ecni sa mė shumė, pėr shembull duke shkuar mė kėmbė nė shkollė; duke ngrėnė nė mėnyrė tė shėndetshme e duke pirė sa mė pak lėngje frutash tė konservuara, pasi ato kanė shumė sheqer; duke qėndruar ulur sa mė pak para televizorit, kompjuterit apo video-lojėrave; duke bėrė aktivitet tė rregullt fizik dhe duke fjetur sa mė shumė.

  Gjithashtu edhe njė kėshillė tė fundit: duhet tė hani medoemos mėngjes. Kėto kėshilla janė tė vlefshme edhe pėr tė moshuarit dhe mė kryesorja ėshtė qė duhet t‘u nėnshtroheni herė pas here kontrolleve mjekėsore: pėr obezėt ēdo vit, ndėrsa pėr njerėzit normalė ēdo 3 vjet.


  "Telegrafi"
  "Carpe Diem"

 7. #26
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Kakao pėr diabetikėt

  Njė filxhan kakao e pasuruar me sasi shtesė tė antioksidantėve mund ta pėrmirėsojė funksionimin e enėve tė gjakut te personat me diabet, kanė njoftuar shkencėtarėt gjermanė.

  Studimi i realizuar nė Klinikėn Universitare tė Aachenit, ka treguar se konsumimi ditor i tre filxhanėve me lloje tė kakaos tė cilat pėrmbajnė sasi mė tė madhe tė antioksidantit flavanol, mund ta kthejė funksionin normal tė enėve tė gjakut pėr vetėm njė muaj.

  Sipas revistės, Journal of the American College of Cardiology, niveli i lartė i sheqerit te personat me diabet mund ta dėmtojė murin e enėve tė gjakut dhe nė kėtė mėnyrė ta zvogėlojė fleksibilitetin e tyre, rrit shtypjen e gjakut dhe rrezikun pėr sėmundje tė zemrės dhe goditje nė tru.

  Flavanolet, janė antioksidantė tė pranishėm nė disa pemė dhe perime, ēajin e gjelbėr dhe verė, ndėrsa shkencėtarėt besojnė se ndikimi i tyre nė sistemit vaskular bazohet nė lidhjen e tyre me oksidin e azotit, lidhje kimike e cila ėshtė e rėndėsishme pėr zgjerimin dhe ngushtimin e enėve tė gjakut.

  Studiuesit nė studim kanė pėrdorur njė lloj tė kakaos e cila tani pėr tani nuk ėshtė nė shitje.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-06-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  desha ta bej nje pyetje per mjekun .nena ime momentalisht e ka sheqerin 9 pik qka medoni eshte ne moshen 71 vjeqare .qka me kishit preferu diqka me te sigurt qe mos ti rritet sheqeri .

 10. #28
  i/e regjistruar Maska e diita
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  De
  Postime
  283
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga qendresa09 Lexo Postimin
  desha ta bej nje pyetje per mjekun .nena ime momentalisht e ka sheqerin 9 pik qka medoni eshte ne moshen 71 vjeqare .qka me kishit preferu diqka me te sigurt qe mos ti rritet sheqeri .
  Te sygjeroj ta dergosh te mjeku per kontroll.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar diita pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #29
  i/e regjistruar Maska e Jehonn
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Diabeti

  1. PERKUFIZIMI
  1.1. Glicemia normale
  1.2. Diabeti
  1.3. Intoleranca ndaj glukozes

  2. EPIDEM1OLOGJIA
  3. KLASIFIKIMII DIABETIT
  4. KOMPLIKACIONET

  4.1. Komplikacionet metabolike akute
  4.2. Komplikacionet kronike
  Percaktimi i diabetit eshte arbitrar dhe biologjik: glicemia esell me e madhe se 1,40 g/l (7,7 mmol/l) ne dy dozime. Ne rastet e dyshimta, mundti realizohetprova e hiperglicemise se provokuar orale (HGPO). Kemidytipe diabeti : diaheti tip 1 (insulinovartes) dhe diabeti tip 2 (Joins ulinovartes). Fiziopatologjia dhe komplikacionet akute jane te ndryshme ndersi komplikacionet kronike mbeten te njejta.
  1. PERKUFIZIMI
  — Glicemia normale
  Vlera normale e glicemise normale esell eshte nen 1,20 g/l (6,6 mmol/l).
  — Diabeti
  Diagnoza e diabetit bazohet ne nje kriter te vetem : hiperglicemine kronike, Diagnoza e diabetit vendoset kur glicemia esell ne dy dozime eshte me e larte se 1,40 g/l (7,7 mmol/l). Glicemia qe te jete e vlefshme duhet te dozohet ne plazmen venoze me metoden e glukoze oksidazes.
  Diabeti percaktohet nga dy glicemi esell > 1,40 g/l (7,7 mmol/l).
  Kjo vlere eshte zgjedhur sepse kur glicemia eshte ne menyre konstante nen 1,40 g/l, nuk shfaqen komplikacionet kronike te diabetit. Sipas eksperteve te OBSH (1985) diabeti i sheqerit perkufizohet si gjendjae hiperglicemise kronike qe percaktohet nga faktoret gjenetike dhe ambientale.
  Intoleranca ndaj glukozes
  Kurglicemia esell eshte midis 1,20 dhe 1,40 g/1 (6,6 dhe 7,7 mmol/1), nuk behet fjale as per glicemi normale, as per diabet pa bere ekzaminime te tjera shtese. Nese glicemia gjendet midis ketyre dy vlerave, duhet (me perjashtim terastetve kur eshte e kunderindikuar) te behet hiperglicemia e provokuar ne mige orale.
  I. EPIDEMIOLOGJIA
  Prevalenca e diabetit eshte midis 2 dhe 6 % ne popullaten e vendeve
  perendimore, dhe shume me e larte ne disa etni (sidomos Indianet Pimas).
  Hiperglicemia eshte shume e rralle te te porsalindurit (1 % para 15 vje?) por
  frekuenca e saj rritet me moshen (7 % pas 65 vje9).
  Raporti midis sekseve eshte afersisht 1,
  Diabeti mund te zbulohet ne ?do moshe me shpeshtesine me te madhe rreth
  moshe's 50 vje?.
  3. KLASIFIKIMII DIABETIT
  Dy jane tipet e diabetit te kundert me njeri tjetrin: diabeti tip 1 (insulinovartes) dhe diabeti tip 2 (joinsulinovartes)
  Diabeti tip 1 dhe diabeti tip 2 jane dy semundje te ndryshme si nga ana flziolopatologjike dhe ajo klinike. Ato kane te perbashket simptomat klinike (hiperglicemia) dhe komplikacionet. Duhet theksuar se insulinoterapia (tranzitore ose definitive) mund te behet e domosdoshme gjate diabeti tip 2: ne kete rast flitet per diabet insulinonevojtar ose insulinokerkues.
  Tabela : Karakteristikat e diabetit

  TIPI I DIABETIT DIABETI TIP 1 DIABETI TIP 2
  Frekuenca 15% L 85 %
  Mosha e fillimit <20 >40
  Faktori hereditar i dobe't i forte
  Evolution! akut Evolucioni drejt acidoketozes Jo
  Obeziteti Jo Po
  Shenjat autoimune Po Jo
  Tipi HLA B8,B15,B18, DR3,DR4 Asnje gje e vecante
  Sekretimi i insuline's Mungese absolute Mungese relative
  Rezistenca ndaj insuline's Nukka Ka
  Komplikacionet Po Po  4. KOMPLIKACIONET

  4.1. Komplikacionet metabolike a k tire

  Acidokeloza

  Iishte kornplikacion akul qe ndodh sidomos ne te se'muret me diabel lip, por ne 15 % le rasteve ndodh dhe gjate diabetil tip 2. Ajo mund lejeK zbuluese e semundjes.

  Koma hiperosmolare Ndodh vetem gjate diabetil tip 2, me slipesh le te moshuarit si pasojeel dehidratimit.

  Acidoza laktike

  Eshle me shpesh jatrogjene', ndodh gjate diabetit tip 2 te" mjekuar mel biguanide kur nuk jane respektuar kunderindikacionet.

  Hipoglicemite

  Ato jane te pashmangshme (e te se'muret qe mjekohen me insulini; dhc mund te jenS IS demshme kur nuk korrigjohen shpejt. Te personal e moshuar, esha me mire qe gliccmite le mbahen pak me te rritura (1,5 deri 2,5 g/l ose 8,31 deri!3,9 mmol/l) sesa ala te bejne hipoglicemi qejane shume te rre^ikshme. I

  4.2. Komplikacionet kronike

  Mikroangiopatia diabetike

  Dy tipet e diabetit mund te kene komplikacione mikroangiopatike. Ajo eshtfl pergjegje'se per komplikacionet oftalmologjike dhc rcnale, qe" mund te i^ojifl pe'rkatesisht deri ne verbim ose ne insuficience renale terminals.

  Makroangiopatia diabetike

  Makroangtopatia eshle pasoje e ateroskleroze's dhe mund te preke te gjitu vazat (e gjymtyrgve tc' poshtme, karolidet, koronaret). Faktore te tjerefl aterosklerozes jane : jeta sedentare, pirja e duhanit, obeziteti, hipertetisioJ arterial dhe liiperlipidemite.

  Neuropatia diabetike

  Fiziopatologjia e saj nuk eshte e njohur mire. Mund te takohen sham demtime neurologjike : polineuriti, mono ose rnulti neuriti dhe neuropatia vegjetative (autonome).

  Komplikacione te tjera

  Gjate diabetit mund te takohen edhe komplikacione te tjera : komplikacim^ infeksioze sidomos te lekures, psikike etj.

 13. #30
  i/e regjistruar Maska e Lexuesja
  Anėtarėsuar
  11-11-2003
  Postime
  185
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Meqenese edhe une vuaj nga Diabeti po shkruaj dicka ne lidhje me ndikimin e kesaj semundje mbi mua.

  Para 8 viteve mora vesh se vuaja nga tensioni i larte edhe pse deri ate dite nuk kam pase nevoje per nje aspirin . Vazhdoja ilace gati pese vjet , duke perseritur analizat here pas here mjeku me njoftoi se jam prekur nga Diabeti . Si fillim me dha ilace por pa rezultat , pasi une vete nuk mbaja diete .Kisha nje etje te madhe , pija mbi 4- 5 litra ne dite uje . Keshtu nje dite para vitit te ri hengra mbi 5 hurma , te cilat kan shume sheqer , dhe po ate dite me shkoi sheqeri mbi 500 kur normal eshte 85 gjaku u trash , dhe me ra infrakt ne zemer . Mbas kesaj dite per fat shpetova mire , me filluan insolinen 2 here ne dite plus dhe ilace dhe nuk kisha me etje .
  Ne kete kohe isha 90 kile . Mbas 6 muaj shkova 102 kile . Dhe kjo me erdhi pasi insolina donte regullisht me orar ushqimin . Pasi gjithmon dreka apo darka me gjente ne udhetim (Pasi keshtu eshte puna ime ) mu ulte sheqeri deri ne 35 dhe gjendja ime ishte e keputur dhe me mbulonin djerset dhe u detyroja haja komlet nje cokollate si e uritut pastaj haja dhe dreken .Kjo gjendje me beri tju drejtoja diabetologut . Per fat te mire me ndihmen e diabetologut sot ndjehem mire dhe kam hequr per 3 muaj 8 kile . Me hoqi insolinen dhe me dha nje tip inxheksione qe ka dal i ri ne treg . Kjo lloj inxheksioni te heq urine ta mban stabel diabetin dhe kurre nuk shkon diabeti me poshte se normalja . Kushton 100 euro per 4 jave , Sigurusht ndjehem shume me mire mbaje diete dhe eci ne dite gati 5 km .
  Aty tek diabetologu bera nje kurs 3 ditor ne lidhje me kete semundje dhe pasojat e saj , dhe aty mesova se te gjitha ushqimet qe jane diete dhe shiten me shtrenjte se ushqimet normale kan me shume kohlenhydrate dhe sheqerna .
  Keshtu qe diabetologu me tha : te gjtha ushqimet bliji normal jo diete , mund ti hash por ne nje sasi te vogel sheqernat dhe kohlenhydrate .

  Lexuesja
  Pėrmbi za, qė lėshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lexuesja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te hash embelsira te ze semundja e sheqerit?

 16. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pse thuhet ne popull qe diabetiket nuk duhet te martohen

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Leonso pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jam duke pritur nje kohe te gjate e nuk po mundem me e marre kete pergjigje nga askush. Do te lus dikend te me pergjigjet{ Jam diabetik tip.2. Jam i interesuar ta perdor ilaqin qe do te gjendej me emrin Acidi hidroksicirik ose shkurt AHC ose anglisht (HCA) si dhe Kromiumin. Shkrueht se jane te mire per kete grup diabetikesh. A mud te me thot dikush se a gjendet neper barnagoret tona apo gjetiu, me qfar emeri mund te i kerkoi. Gjithashtu e njejta gje vlen edhe per Kromiumin.

 19. #34
  luftėtare
  Anėtarėsuar
  23-05-2009
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  158
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Leonso Lexo Postimin
  Pse thuhet ne popull qe diabetiket nuk duhet te martohen
  unė nuk e kam ndėgjuar kėtė gjė mė herėt,
  po edhe nėse thuhet kėshtu nė popull, kjo ėshtė shumė e gabuar.

  Diabeti ėshtė njė sėmundje qė vėrtet ta rėndon jetėn, disa herė mė pak e disa herė mė shumė, po jo deri nė atė shkallė, pasi qė mund tė kontrollohet dhe tė bėhet njė jetė normale.

  Nėse e ke fjalėn se kanė ndonjė problem me marrdhėniet seksuale nuk ėshtė e vėrtetė.
  Diebetikėt vetėm mund tė kenė mė tė shpeshta infeksionet e organeve gjenitale tė jashtme dhe tė brendshme, qė normal shkaktojnė probleme por edhe qė kurohen.

  Femrat me diabet mund tė mbesin shtatzėna dhe tė lindin fėmijėn, edhepse shtatzania e tyre numrohet te shtatzanitė me rrezik tė lartė, pasi bebja mund tė rritet shumė dhe normal nė tė ndikon sheqeri i nėnės, pastaj plagėt kurohen mė gjatė, por edhe kjo rregullohet.

  Normalisht se ndikon nė jetėn e njeriut kjo sėmundje,
  nuk ėshtė si te ata qė nuk e kanė sheqerin,
  duhet durim dhe mirkuptim nga tė dy partnerėt, shumė dashuri parasegjithash.

  Por assesi nuk ėshtė shakak i mjaftueshėm qė dikush tė mos martohet pse ka sheqerin.
  Mos i trego Zotit sa i madh ėshtė problemi, por tregoi problemit sa i madh ėshtė Zoti.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Safka pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #35
  luftėtare
  Anėtarėsuar
  23-05-2009
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  158
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  te hash embelsira te ze semundja e sheqerit?
  Ėshtė shkruar shumė pėr sėmundjen e sheqerit,
  nėse i lexon tekstet mė lart, besoj se do ta kuptosh se sheqeri ka njė etiologji tė komplikuar.

  Metabolizmi i secilit njeri ėshtė i ndryshėm,
  disa kanė nevojė pėr mė shumė ėmbėlsira e disa pėr yndyrėra.

  Nėse ha shumė ėmbėlsira edhe s'mundet por edhe bėn vaki tė tė zė sėmundja e sheqerit.
  Nuk ka pėrgjigje strikte po ose jo.
  Mundet e ke tė tillė organizmin qė pankreasi tajon shumė insulin dhe s'ke problem, por mundet edhe qė pankreasi tė ndalet sė tajuari duke mos mundur t'i plotėsojė kėrkesat e organizmit pėr insulin pėr shkak tė sheqerit tė tepėrt dhe i njejti rritet nė gjak.

  Se a do tė ndoshė e para apo e dyta mvaret nga shumė faktorė,
  prandaj nuk mund tė dishė.

  Mė mirė e ke tė ushqehesh me ushqim tė shėndetshėm,
  ndėrsa ėmbėlsirat bėjnė pjesė nė grupin e ushqimit ku duhet tė hahen sa mė pak.
  Mos i trego Zotit sa i madh ėshtė problemi, por tregoi problemit sa i madh ėshtė Zoti.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Safka pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #36
  i/e regjistruar Maska e bleripz
  Anėtarėsuar
  15-06-2005
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a ėshtė e shėrushme kjo sėmundje a mundet qė fazen fillestare tė parandalohet apo ėshtė e pėrhershme qė tėr jetėn tė mos pėrdoresh sheqer dhe tė pėrdoresh barnat?

 24. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga bleripz Lexo Postimin
  a ėshtė e shėrushme kjo sėmundje a mundet qė fazen fillestare tė parandalohet apo ėshtė e pėrhershme qė tėr jetėn tė mos pėrdoresh sheqer dhe tė pėrdoresh barnat?
  nuk eshte e sherueshme por mund ta kontrollosh dieten ne nje menyre qe ska shume sheqere etje pa perdorur insulin apo ilace
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 25. #38
  i/e regjistruar Maska e bleripz
  Anėtarėsuar
  15-06-2005
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mbasi unė jam i ri me diabet po e kam vėshtirė me e pranu kėtė semundje
  a ka ndonjė literatur nė gjuhen shqipe pėr pėr kėtė sėmundje pėr mėnyren e jetėsės dhe tė ushqyerit sidomos pėr ushqimet se cilat mundem me i pėrdor e cilat jo

 26. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2007
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Gjeja me e kollajte eshtete futesh ne google dhe kliko mbi fjalen -diabet-.Ka materiale pa fund.

 27. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime

  Pėr: Diabeti, sėmundja e sheqerit

  Flet Endokrinologia e Klinikės Italiane, Lucia Congedo: Si tė parandaloni diabetin, i cili shkakton probleme nė tru

  Shenjat kryesore tė diabetit, personat e rriskuar dhe terapia pėr tipin 1 dhe 2

  Albert ZHOLI

  Diabeti i tipit 2 shkakton keqfunksionim tė trurit. Studimi i fundit i Shoqatės Amerikane tė Diabetit thekson faktin se krahas shumė patologjive tė tjera tė shkaktuara nga diabeti, diabeti i tipit dy ėshtė shkaktar pėr shumė patologji tė trurit, pėrfshirė dhe sėmundjen e Alzheimer-it. Diabeti pengon qarkullimin e gjakut dhe dobėson enėt e vogla nė tru, duke shkaktuar dėmtimin e indeve, tė cilat ndikojnė edhe nė kryerjen e funksioneve tė nevojshme ditore. Endokrinologia dhe diabetologia e Klinikės Italiane, Dr. Lucia Congedo, nė njė intervistė pėr “Telegraf” sqaron se kjo patologji nuk ėshtė e pakurueshme. “Diabeti i tipit 2 nuk ėshtė i pakurueshėm. Diagnostikimi nė kohė dhe njė trajtim i duhur mund tė japė shumė shpejt rezultatet e duhura”. Mė pas Dr. Congedo sqaron se “me zhvillimin e sėmundjes, identifikohet njė “mekanizėm”, i cili ngrihet pėr shkak tė rritjes sė vazhdueshme tė nivelit tė sheqerit nė gjak dhe tė rezistencės ndaj insulinės. Ky “mekanizėm” vendos njė situatė inflamatore, ku enėt e gjakut gjithnjė e mė shumė ngushtohen dhe indet e trurit dėmtohen. Ndaj nė rezultate tė studimit tė fundit, nėnvizohet fakti se nėse pas moshės 65 vjeēare pėr njė person normal, vėllimi i trurit ulet me 1% nė vit, pėr njė tė sėmurė nga diabeti, mund tė arrijė deri nė 15%”.

  Znj. Congedo, ēfarė ėshtė diabeti i tipit 2 dhe cilat janė shenjat e para?

  Diabeti i tipit 2 karakterizohet nga rezistenca ndaj insulinės dhe nga njė defiēit relativ insuline. Shfaqet zakonisht pas moshės 40 vjeē, por nė disa raste mund tė shfaqet edhe mė herėt sidomos nė pacientėt mbipeshė. Sė fundmi diabeti shfaqet edhe nė fėmijėt qė kanė mėnyre jetese jo tė shėndetshme dhe bėjnė njė jetė sedentare. Shfaqja e sėmundjes nuk pėrbėn manifestime shumė tė dukshme. Ėshtė njė sėmundje qė pėrparon nė fshehtėsi dhe nuk shoqėrohet me shumė simptoma. Diagnostikimi me kėtė sėmundje mund tė ndodhė rastėsisht pas ekzekutimit tė njė sėrė analizash rutine, ose pasi tė jenė shfaqur komplikancat dytėsore qė shoqėrojnė diabetin. Diabeti i tipit 2 ėshtė i lidhur shpesh, por jo gjithmonė, me mbipeshėn dhe obezitetin. Ėshtė njė patologji, tek e cila faktori gjenetik nė familje luan njė rol tė rėndėsishėm.

  Cili ėshtė trajtimi qė ju ofroni nė Klinika Italiane?

  Nė Klinika Italiane ne kemi sjellė eksperiencėn mė tė mirė tė Torvergatės, duke i ofruar pacientėve njė trajtim tė mirė, efikas pėr problemet endokrionologjike dhe pėr diabetin. Pėr sa i pėrket diabetit tė tipit 2, pėrgjithėsisht terapia bazohet nė adaptimin me njė stil jetese korrekte, e cila pėrfshin njė regjim alimentar dhe aktivitet fizik konstan, tė moderuar, por i rregullt. Ne u ofrojmė pacientėve njė regjim tė ri ushqimor, sasitė qė duhen konsumuar, me synim qė tė mbahen nėn kontroll paramentrat e diabetit. Gjithashtu mund tė jetė i nevojshėm njė trajtim farmakologjik. Nėse e gjithė procedura e deritanishme nuk ėshtė e mjaftueshme ose nė rast controindicazionesh pėr pėrdorimin e ipoglicemizanteve orale, ndjehet e nevojshme pėrdorimi i insulinės. Nė ndryshim nga pacientėt me diabet tė tipit 1, personat qė vuajnė nga tipi 2 nuk janė nė varėsi tė trajtimit me insulinė, por mund tė kenė nevojė pėr insulinė pėr tė kontrolluar iperglicemitė.

  Cilat janė shenjat e diabetit tė tipit 1?

  Diabeti i tipit 1 i quajtur ndryshe diabeti insulino dependent e ka gjenezėn nė moshė tė re. Diabeti i tipit 1 shfaqet zakonisht nė fėmijėri ose gjatė adoleshencės. Kjo patologji shkaktohet nga shkatėrrimi total ose i pjesshėm i qelizave pankreatike qė prodhojnė insulinė si rrjedhojė e njė pėrgjigje autoimune. Nė disa raste mund tė shfaqet disa ditė pas njė sėmundjeje infektive. Pėr kėtė motiv terapia farmakologjike e kėsaj sėmundjeje ėshtė ekskluzivisht trajtimi me insulinė, sipas konsultės sė zhvilluar me mjekun. Shfaqja e kėsaj sėmundje ėshtė e papritur dhe simptomat mė klasike janė: etje e madhe dhe ndjenjė tharjeje tė gojės, rritje nė nivelet e urinimit gjatė ditės, rėnie nė peshė dhe ngadalėsim i rritjes trupore, gjendje lodhjeje e konsiderueshme, vėshtirėsi pėr t’u pėrqendruar, ndjesi urie e vazhdueshme, infeksione periodike, shikueshmėria e turbullt dhe me njolla Iperglicemia (glicemia e lartė), nė rast se nuk kontrollohet, mund tė ēojė nė ketoacidozė (prezence e acetonit nė urinė dhe aromė tė rėndė nė frymėn e pacientit). Kjo formė e rendė e manifestimit tė sėmundjes ėshtė nė rrallim vitet e fundit si pasojė e optimizimit tė terapisė.

  Cilat janė faktorėt e riskut tė diabetit tė tipit 1?

  Rastet me diabet tė tipit 1 janė nė rritje pėr arsye ende tė panjohura. Mendohet qė rolin kryesor e luajnė faktorėt rrezikues. Faktorė rrezikues si ambientale, apo rritje nė moshėn e femrave qė lindin fėmijė, apo faktorė alimentarė (dieta qė frekuentojmė), ekspozimi ndaj infeksioneve virale mund tė bėhen shkaku i pikėnisjes sė reaksioneve autoimunitare, ose tė pėrshpejtojnė shkatėrrimin e filluar tė qelizave Beta pankreatike.

  Cila ėshtė terapia pėr diabetin e tipit 1?

  Nė Klinikėn Italiane ofrohet ndjekja dhe trajtimi i dibatetit tė tipit 1, duke kėshilluar nė ēdo ēast qė pacienti krahas terapisė, tė ndjekė njė dietė tė shėndetshme tė shoqėruar me aktivitet fizik nė mėnyrė qė te arrihet njė kontroll i duhur pėr nivelet e glicemisė. Rėndėsi thelbėsore nė terapinė diabetit tė tipit 1 ka autokontrolli i glicemisė. Kjo e fundit ka tė bėjė me kontrollin ditor vetjak tė glicemisė nė gjak.
  Faktorėt e rrezikut pėr diabetin e tipit II

  1. Obeziteti

  2. Dieta ushqimore

  3. Jeta sedentare

  4. Rritja e moshės mesatare

  5. Rezistenca ndaj insulinės

  6. Histori nė familje me diabet


  Shenjat e diabetit

  - Etje e madhe dhe ndjenjė tharjeje tė gojės

  - Rritje nė nivelet e urinimit gjatė ditės

  - Rėnie nė peshė dhe ngadalėsim i rritjes trupore

  - Gjendje lodhjeje e konsiderueshme, vėshtirėsi pėr t’u pėrqendruar

  - Ndjesi urie e vazhdueshme

  - Infeksione periodike

  - Shikueshmėria e turbullt dhe me njolla  Mjekime popullore


  Hipertensioni

  Limon dhe qep

  Njė limon pasi i hiqen bėrthamat dhe njė kokėrr e madhe qepe grihen nė makinė mishi. Kėsaj pėrzierje i shtohet sheqer derisa tė ėmblėsohet. Kavanozi i mbyllur lihet nė qetėsi njė natė. Hahet njė luge kafeje ēdo mėngjes esėll pėr tė ulur hipertensionin.  Anoreksia

  Spec djegės

  Merren 10 gram spec djegės i thatė e i grimcuar hidhet nė 100 mililitra alkool 60 gradė. Ena lihet e mbyllur njė javė duke e tundur herė pas here, pastaj kullohet. Pihet 20-30 pika 2-3 herė nė ditė, nė rastė tė ērregullimit tė brejtjes sė ushqimit dhe anoreksi.  Kapsllėk

  Kamomil

  Pėrzihet nga njė gjysmė luge gjelle lule kamomili, gjethe nenexhiku dhe gjethe sene. Kjo pėrzierje hidhte nė 600 ml ujė dhe zihet 4 minuta. Ena lihet e mbuluar nė qetėsi 15-20 minuta, pastaj kullohet dhe ėmbėlsohet me sheqer ose pėrdoret ashtu siē ėshtė nga njė filxhan nė mėngjes esėll dhe njė filxhan nė darkė para ngrėnies.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sėmundja e dashurisė
  Nga ~Geri~ nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 20:54
 2. Sėmundja e quajtur frikė
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-03-2010, 18:29
 3. SPIRITUALITETI: Kapitulli VII - Sėmundja, vuajtja dhe vdekja
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 02:05
 4. Malarja, sėmundja fantazėm e shekullit 21!!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-12-2004, 21:27
 5. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •