Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 45
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Mimi_1
  Antarsuar
  03-11-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  42
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Post Diabeti, smundja e sheqerit

  Diabeti

  HYRJE
  Diabeti eshte nje semundje qe karakterizohet nga nivel i larte glukoze( ose sheqeri) ne gjak. Ky nivel i larte glukose eshte i shkaktuar nga paftesia e organizmit per te perdorur insulinen e vet per te tretur sheqerin. Mjekesia akoma nuk e di me saktesi perse ndodh nje gje e tille dhe e kane quajtur shkakun: sindroma x, por pergjithsisht besohet se faktoret kryesore qe cojne ne diabet jane : gjenet e predispozuara, ushqim jo i ushqyeshem, mungese aktiviteti fizik, mbipesha.

  SYMPTOMAT, JO SHKAQET
  Historikisht mjekimi i diabetit eshte bere duke luftuar pasojat (simptomat) dhe jo shkaqet qe e shkaktojne ate. Kjo tregon se shume ilace per diabetin parandalojne ate qe diabeti shkakton si per shembull etjen e tepruar, urine, urinimin, irritimin, dobesine the lodhjen. Keto ilace i lehtesojne keto simptoma por ato nuk funksonojne duke bere Organizmin me te ndjeshem ndaj insulines, qe eshte shkaku i 95% te rasteve te diabetit tipi2.

  Shumica e ketyre ilaceve funksionojne duke rritur sasine e insulines se prodhuar nga organizmi, ngadalesuar clirimin e glukozes nga melcia ose duke ngadalsuar thithjen e ushqimit nga zorret. Perderisa keto ilace nuk e rrisin ndjeshmerine e organizmit ndaj insulines keto ilace nuk e fitojne dot luften kunder diabetit ato vecse ju ndihmojne ne nje beteje te humbur.

  Diabetiket qe mbeshteten shume ne ilace pergjithsisht nuk e kontrollojne mire nivelin e glukozes ne gjak. Ne fakt sa here qe glukoza leviz ne zonen e rrezikshme (200 mg/dl) me shume dem i behet trupit dhe mundesia per komplikacione rritet. Kjo u provua ne testimin e madh 10 vjecar qe instituti kombetar amerikan i shendetit beri mbi kontrollin e glukozes tek diabetiket. Studimi tregoi se hiperglicemia (nivel i larte i sheqerit ne gjak) con ne dem nervor dhe vaskular qe nga ana e tyre rrezikojne syte, nervat dhe veshkat. Megjithkete studimi nxorri se kontrolli i kujdesshem i glukozes me ane te nje regjimi te rrepte dhe ushtrime fizike e ul rrezikun per komplikacione nga 50% deri ne75%.

  ILACET KUNDRA DIABETIT
  Doktoret kane 5 kadegori ilacesh per trajtimin e diabetit tipi2, te gjithe ato kane efekte anesore. Dhe nuk ndihmojne nese perdoren te vetem kundra semundjes. Te gjitha keto ilace kerkojne qe se bashku me to te merren masa te tjera per luftimin e diabetit (dieta + ushtrimet fizike+ etj). Nese nuk perfshihet te pakten dieta dhe ushtrimet fizike ju vecse po luftoni nje beteje te humbur kunder nje semundje qe nuk ndalet kurre pavaresisht se ju mund te perdorni ilacin me te fuqishem qe egziston.

  SULFONILURET
  Ky lloj ilaci ka dale ne qarkullim prej vitesh. Eshte mjekin nga goja. Emra te njohur qe kane ne perberje kete ilac jane minodiab dhe diabinese. Ketu futet dhe Daunil (i njohur ne Shqiperi). Keto lloj ilacesh stimulojne pankreasin duke rritur ne kete menyre sasine e insulines qe derdhet ne gjak. Kjo insuline shtese e detyron glukozen te hyje ne muskuj me sforcim. Problemi me kete ilac eshte se ato nuk e rrisin ndjeshmerine e organizmit ndaj insulines por ato rrisin thjesht sasine e insulines (pra sasi dhe jo cilesi).. kjo e zgjidh problemin perkohesisht duke ulur nivelin e glukozes ne gjak por krijon nje problem afatgjat sepse stimulon rritjen ne peshe. Pra ky ilac vecse sa rrit sasine e insulines ne gjak. Por disa diabetike e kane nivelin e insulines shume te larte edhe pa e marre ilacin. Nivel qe mund te shkoje deri ne 5 here me teper se normalja. Procesi i rritjes se insulines ne gjak u shkakton shume diabetikeve hipoglicemi (nivel i ulet sheqeri ne gjak) per kete arsye nje nga pasojat e ilacit eshte se te shtyn te hash sa me shume. Disa diabetike per shkak te uljes se nivelit te sheqerit ne gjak kane pasoja si marramendje, hutim deri ne humbje ndjenjash. Rezultati i hipoglicemise eshte te ushqyerit e tepruar ose e thene ndryshe mbi-ushqimim, qe con ne rritje te peshes trupore. Qe nga ana e vet con ne rritjen e mosndjeshmerise ndaj insulines ( DIABET TIPI2). Por ky eshte efekti i kundert me ate qe ne duam te arrijme. Diabetiket duhet ti humbasin kilogramet e tepert jo ti shtojne ato. Keto lloj ilacesh (sulfoniluret) gjithashtu rrisin kolesterolin dhe trigliceridet, te cilat qe te dyja shkaktojne semundje zemre.

  BIGUANIDET
  Ilacet me kete perberje jane zhvilluar ne vitin1994. ato veprojne nga nje drejtim i ndryshem ne krahasim me sulfoniluret. Ne vend qe te rrisin nivelin e insulines ato ngadalsojne sasine e glukozes qe prodhohet nga melcia dhe zorret e vogla ku tretet ushqimi. Keto ilace jane me te perparuara se te sulfoniluret sepse nuk shkaktojne rritje peshe ose ndonje semundje zemre. Por kete ilace megjithese jane me te perparuara kane disa efekte anesore. Shkaktojne probleme stomaku, diarre, ndjenjen e ngopjes abdominale etj. Njerezit qe vuajne me zemer, melci ose veshka keshillohen te mos e marrin kete ilac. Ilaci tipik qe permban biganide quhet metformin.

  ALFA GLUKOZE NDALUES
  Disa nga keto ilace si pershembull Acarbose, ngadalsojne shperberjen e sheqernave ne zorret e vogla duke nderhyre ne enzimen me te njejtin emer, enzimen alfa glukoze. Kjo enzime ben shperberjen ne sheqernave qe ndodhen ne ushqimet qe hame. Duke ndaluar kete enzime nga funksionimi nuk bejme gje tjeter vecse parandalojme rritjen e sheqerit ne gjak. Efekte anesore: gazra dhe dhimbje te abdomenit, po ashtu diarre. Nuk i keshillohet vecanerisht te semureve me ulcera ose kolitis, gjithashtu shkakton pune te tepruar te melcise qe mund te shkoje ne demtim te saj.

  THISCOLIDINIDION
  Ilaci me i ri e dale ne treg. Emri ne kutine e ilacit: REZULIN.
  Ky eshte ilaci i pare qe ndihmon trupin qe ta perdore me mire insulinen duke stimuluar disa pjeset thithese te indeve te ashtuquajturat vendkalimi nepermjet te cilave glukoza hyn ne qelize nga gjaku. Nga studimet e bera ne paciente qe perdoren kete ilac dhe ilacin e pare (sulfoniluret) rezultoi se megjithese kishte ulje te glukozes perseri kishte rritje ne peshen trupore. Ky ilac ka efekte anesore kryesisht ne melci, ka pasur bile edhe vdekje prej tij. Si dhe shkakton dhimbje, infeksion dhe dhimbje koke.

  INSULINA - E REJA DHE E VJETRA
  Insulina eshte perdorur gjithnje ne diabetin tipi1, ne njerezit te cilet nuk prodhojne dot insuline. Ndersa ne diabetin tipi2 insulina perdoret si mundesia e fundit e mbetur. Ne fakt reth 29% e diabetikeve te tipit2 mjekohen me inxheksione insuline. Dihet se praktikisht diabeti tipi2 me ane te dietes dhe ushtrimeve fizike nuk duhet te arrije ne kete pike te inxheksionit te insulines. Pacienti qe ka arritur ne ate faze qe duhet patjeter inxheksion insuline edhe sikur ta kuptoje me se miri rendesine e dietes (perizes) dhe aktivitetit fizik tashme nuk gjejne dot forca ne personalitetin e tyre qe ta fillojne luften nga e para. Ata ja lene cdo gje ne dore ilaceve. Insulina e zbuluar me 1922 vepron shpejt , brenda disa oresh pasi eshte marre. Insulina detyron melcine te ndaloje prodhimin e glukozes dhe te filloje perdorimin e saj, detyron muskujt te thithin glukozen bile ne nje fare shkalle detyron edhe qelizat e yndyres qe te thithin glukoze. Ka shume rendesi sasia dhe momenti i injektimit te insulines. Me teprice dhe niveli i glukozes ulet shume duke shkaktur hipoglicemi. Shume pak nuk ja del qe te te detyroje qelizat te thithin glukoze. Pra eshte shume delikat menyra se si merret insulina. E cila ka the efekte anesore qe jane hipoglicemi, shtim ne peshe trupore dhe semundje gjaku.

  Bime medicinale natyrale pa efekte anesore:
  Egziston nje bime e kuqe e madhe sa nje kokerr portokalli qe njihet ne botanike me emrin GARCINIA CAMBOGIA. Kjo bime thahet dhe bluhet duke e bere ne kete menyre pluhur. Ky pluhur ka pasur perdorime te ndryshme per shume e shume vite me radhe. Ne Indi perdoret per infeksione te ndryshme. Gjithashtu eshte perdorur si pune camcakezi per te mbajtur te shendetshem dhembet dhe mishin e dhembeve. Ne Indi gjithashtu perdoret si erez ne gatim sidomos ne gjellet e famshme indiane Keri. Ne disa vende bima eshte perdorur si afrodiziak (nxites i epshit seksual). Ne Kine perdoret ne Diabetin tipi2, ne disa semundje melcie dhe per parazite. Duke pare efektet e bimes farmakologet u interesuan shume e me shume se si vepronte kjo bime mbi semundje te ndryshme. Ne vitin 1965 dy studiues zbuluan se lenda vepruese ne kete bime ishte ACIDI HIDROKSICITRIK ose shkurt AHC (anglisht HCA). Pas kesaj kerkimet u perqendruan ne kete perberes kimik te vecante dhe u pa se ky perberes po jepte rezultate shume te papritura. Nje farmakolog i universitetit amerikan i Brandeisit prof. Watson zbuloi i habitur se ky perberes detyron qelizat qe te mos thithin yndyren, cka do te thote se ne kete menyre kemi me pak yndyrna rreth melcise dhe ne pergjithsi ne trup. Ne vitet 70 u bene shume eksperimente ne minj per te verteturar zbulimin e Prof. Watsonit. Pas analizave dhe eksperimenteve te kryera ne laboratoret e firmave te mirnjohura te ilaceve Hoffman-L Roche u konkludua se HCA shkakton uljen e prodhimit te yndyres ne kafshet. Pas kesaj filluan te hidhen idete se ky perbers kimik ka veti qe te ule peshen trupore te njeriu. Eksperimentet ne kafshe vazhduan me tej. Duke zbuluar se kafshet nuk shtuan peshe si me pare pas trajtimit me kete perberes kimik. Studimet konkluduan se HCA bllokon ne fakt depozitimin e yndyres ne trup. Ne trup ndodh nje proces kimik qe quhet cikli i Krebsit, ky proces ne fakt eshte procesi gjate te cilit prodhohet yndyra e trupit qe depozitohet ne pjese te ndryshme te tij. HCA e nderpret kete cikel. Kur ne trup hyn ushqim kalorik me shumice ky proces ben qe energjia nga ushqimi te kthehet ne yndyre. Perberesi HCA duke nderprere kete cikel ben te mundur qe yndyra te mos te depozitohet ne trupin tone.

  ZBULIM I METEJSHEM
  Studime te metejshme ne kafshe treguan se pasi ato kishin marre HCA, kafshet ngopeshin me me pak ushqim se me pare. Pra hanin nje sasi me te vogel ushqimi. HCA i beri kafshet me pak te uritura. Por cfare e shkaktonte kete. Shpjegimi eshte ky: Ne melci ku behet prodhimi glukogjenit nga ushqimi, ritmi i prodhimit te glukogjenit rritet pothuajse dyfish. Kur sasia e glukogjenit rritet ne melci atehere nepermjet nervit Vagus sinjalizohet truri se nuk ka me nevoje per ushqim. Duke bere qe personi te ndaloje te ngrenit. Kerkime te metejshme zbuluan se HCA rrit ritmin e procesit te metabolizmit dhe shpejton diegien e yndyres nga melcia. Te gjithe keta faktore prodhim me ulet i yndyres, ngopja me me pak ushqim se me pare, dhe shpejtimi i diegies se yndyres nga melcia kane nje efekt teper pozitiv mbi diabetiket me diabet tipi2, pra HCA ul se tepermi sasine e yndyres ne gjak.

  Deri me sot nuk eshte zbuluar ende nga shkenca se cfare konkretisht e ben trupin me pak te ndjeshem ndaj insulines duke shkaktur ne kete menyre diabetin tipi2. meqenese nuk dihet me siguri ajo eshte quajtur SINDROMA X, por disa studiues kane bere nje lidhje ndermjet sindromes x dhe disa lloj yndyrnash ne gjak. Behet fjale per yndyrnat qe konsiderohen te demshme nese jane ne nivel te larte, ato jane Triglicerided dhe kolesteroli LDL (quhet dhe kolesterol i keq). Fatkeqsisht kerkimet shkencore mbi HCA jane nderpre prej kompanive farmaceutike sepse ato nuk munden te sigurojne licencen per tregtimin e produkteve te HCA. Duke ditur se shume ilace qe perdoren sot dalin ne treg ne radhe te pare nese i intereson kompanive farmaceutike dhe jo nese ato sherojne semundjen. Ky eshte realiteti i sotem. Megjithate kerkimet kane vazhduar mbi HCA nga institucione te tjera mjeksore qe megjithese nuk kane fuqine e kompanive gjigande farmaceutike kane bere nje pune te admirueshme ne zbulimin e vetive te HCA-se. Keto kerkime mbi efektet e HCA mbi peshen trupore, lipidet e gjakut, ndjeshmeria ndaj insulines, dhe ngopshmeria nga ushqimi te cilat jane faktore shume te rendesishme ne kontrollin dhe kurimin e diabedit tipi2 deshmojne se HCA ka efekt ne ndryshimin e ketyre faktoreve. Ne nje studim qe zgjati 8 jave u ekzaminuan 54 persona te cilet kishin karakteristikat qe tregonin rrezik te madh DIABETI. Ata ishin ne mbipeshe (obez) benin jete jo aktive dhe yndyrnat ne gjak ishin ne nivele jo te mira. Te gjithe keta persona nuk u ishte thene se cfare tablete do u jepej vetem u ishte thene se do u beheshin disa analiza. Gjysmes prej tyre ju dha tableta me HCA, gjysmes tjeter ju dha tablet sheqerke (pa asnje efekt ne trupin e njeriut). Per te dy grupet tabletat ishin njesoj dhe pa asnje ndryshim nga ana e jashtme. Personat e grupit qe mori tabletat HCA humbi mesatarisht 5.5 kg, ndersa personat qe moren tabletat sheqerka (tablete fallco) humben 2.1 kg. Grupi i HCA e pati me te lehte qe te respektonte dieten (perizen) ushqimore sepse nga efekti i HCA e ndiente veten me te ngopur me ushqim se grupi tjeter. Ne analizat e gjakut grupi i HCA pati nje renie te yndyrnave te keqija (triglicerided dhe kolestereli IDL). Gjithashtu personat e ketij grupi raportuan se ndjenin vetem me energjik se me pare. Kjo me siguri per shkak te rritjes se ndjeshmerise se trupi ndaj insulines, pra me teper glukoze kalon nga gjaku ne muskuj. Studime te kesaj natyre kane qene te shumta dhe ato dhane rezultate shume te ngjashme me studimin e mesiperm. Ne nje studim ku pervec njerezve jodiabetike kishte edhe diabetike qe merrnin ilacet tradicionale nga doktori. Personat ishin te moshes 60-65 vjec, burra dhe gra. Ne kete studim personave iu kerkua qe te kishin kujdes me dieten e tyre si dhe te benin jete me aktive persa i perket aktivitetit sportiv. Personave iu dhane 250 mg HCA ne dite duke i marre tre here ne dite 30 minuta para cdo vakti. Gjithashtu atyre iu dha bashke me HCA edhe 100mg kromium ne dite (studimet tregojne se kromiumi ndikon shume pozitivisht ne DIABETIN tipi2). Personat humbem mesatarisht 5 kg per njeri. 1/3 e personave pati ulje te yndyrnave ne gjak, ndersa diabetiket pervec kesaj paten nje ulje te konsiderueshme te glukozes ne gjak. Ne qershor 1998 nje studim mbi preparatet me perberje natyrale sic eshte HCA dha rezultate te ngjashme. Gjate studimit persona qe merrnin pjese vashduan te ushqeheshin si me pare dhe nuk iu kerkua te mbanin diete (perize). Studimi zgjati 10 jave dhe personat humben 5-10 kg per person. Gjithashtu ata raportuan se ndjeheshin me energjik se me pare. Pra HCA nund te perdoret thjesht per humbje peshe. Por duke ditur se mbipesha ndikon ndjeshem mbi diabetin do te thote se HCA ka efekte pozitive mbi diabetin. Drejtori i qendres shendetsore LifeStyle ne Kaliforni USA z.Anton Konte thote se HCA eshte nje preparat natyral teper efektiv kundra mbipeshes si dhe per kontrollin e glukozes ne gjak. Z.Konte ka studiur efektet e HCA per 8 vjet me radhe the thote se HCA ka efekt shume pozitiv dhe se nuk dhene asnje komplikacion ose efekte anesore, HCA ka permiresuar gjendjen shendetsore te pacienteve ne menyre te konsiderueshme. Z.Konte permend nje nga pacientet e tij: Ana Maria. Ajo eshte 51 vjec dhe peshonte 110 kg gjatesia 160cm. Vuan me diabet tipi2. Ajo ka vuajtur pothuajse gjithe jeten e saj me mbipeshen. Ka provuar lloj lloj dietash per tu dobesuar. Para trajtimit me HCA Ana kishte nivelin e glukozes ne gjak 172, kolesteroli ishte i larte gjithashtu 321, gjithashtu triglicerided ishin 276. Konte filloi punen me Ana Marian duke i shpjeguar asaj me hollesi se si funksionon HCA dhe si ndikon ajo ne uljen e glukozes ne gjak. Ana maria mori trajtim me HCA dhe niveli i glukozes ra ne nivelin 128, kolesteroli ra ne 217, dhe trigliceridet rane ne 226. ajo gjithashtu humbi 10 kg. Ana e ndjeu vetem me te shendetshme pas ketyre rezultave dhe iu rrit besimi se ajo mund ta luftonte diabetin dhe mbipeshen e saj ne menyre te sukseshme.

  KROMIUMI
  Pervec HCA ka nje mineral qe gjendet ne organizmin tone qe ndihmon shume ne rritjen ndjeshmerise se trupit ndaj insulines. Ky eshte kromiumi. Studimet e kryera mbi kromiumin tregojne se ai:
  Rrit ndjeshmerine ndaj insulines duke rritur sasine e glukozes dhe amino acideve te thithura nga qelizat.
  Rrit masen muskulare ne njerezit qe ushtrojne aktivitet fizik. Ky faktor ndikon shum ne diabetiket sepse indet muskulore thithin sasi te madhe glukoze.
  Ul sasine e ilaceve tradicionale qe diabetiket kane nevoje te marrin rregullisht. Ne nje studim ne Izrael 47% e pacienteve e ulen dozen e ilaceve qe merrnin, bile edhe ata ne gjendje kritike te cilet merrnin inxheksione insuline e ulen sasine e insulines se injektuar.
  Ul nivelin e kolesterelit dhe te triglicerideve ne diabetiket, keta dy faktore cojne ne komplikacione te tjera tek diabetiket.

  Por studimi me rezultativ eshte ai i kryer nga departamenti amerikan i bujqesise dhe ushqimit. Studimi u krye ne Kine mbi nje numer te madh njerezish diabetike qe vuanin nga DIABETI TIPI2. Ketyre diabetikeve iu dhane 1000 mcg (mikrogram) kromium ne dite. Pas 4 muajsh trajtim me kromium diabetiket kishin nivel normal te glukozes ne gjak ose pak me te larte se normal. Nje grupi tjeter iu dha vetem 200mcg (mikrogram) kromium ne dite dhe ata paten ulje te konsiderueshme te nivelit te glukozes por jo ne nivelin e grupit te pare. Kromiumi nuk ka efekte anesore edhe sikur te merret ne doza shume me te larta se sa me siper dhe per nje kohe me te gjate. Nese filloni nje kure te tille te bazuar ne HCA (Garsinia Cambogia) dhe Kromium duhet te beni analizen e glukozes ne gjak shpesh, ne menyre qe ta dini nivelin tuaj sa me saktesisht. Sepse nese merrni edhe ilacin tuaj (DAUNIL) vazhdimisht ne te njejten doze po ashtu edhe HCA dhe Kromium ka shume mundesi qe glukoza ne gjak te ulet me shume se sa duhet duke ju shkaktuar hipoglicemi (nivel i ulet i glukozes) qe ju shkakton 'uri' te madhe dhe nevoje per tu ushqyer shume. Pra pasi te filloni HCA dhe Kromium rregullisht duhet te masni po rregullisht glukozen ne gjak. Ne kete menyre kur te vereni uljen e glukozes ne gjak duhet te rralloni DAUNIL-in qe merrni. Ka shume mundesi qe DAUNIL-in ta rralloni shume deri sa te mos keni nevoje per te. Kete duhet ta beni gjithnje duke u konsultuar me mjekun specialist.

  DY FJALE PER VITAMINAT DHE MINERALET
  Shume doktore nuk rekomandojne marrjen e vitaminave e mineraleve me tableta. Ata thone se njeriu i merr vitaminat qe i nevojiten nga ushqimi i perditshem dhe nuk ka nevoje per vitamina me tableta. Disa doktore te tjere thone ato nuk bejne as mire as keq por po qe se do ta provosh merri se nuk te gjen gje e keqe prej tyre. Pjesa tjeter e doktoreve perfshi edhe ne autoret e librit (Dr. Vern dhe Dr.Peri) rekomandojne marrjen e vitaminave dhe mineraleve ne tableta, sepse ata kane pare vete rezultate shume pozitive pa asnje efekt anesor. Vitaminat, mineralet, sheqernat, fitokimikatet, proteinat si dhe aminoacidet, yndyrnat, acidet linoleike dhe linolenike jane ushqyes te domosdoshem per trupin e njeriut qe trupi nuk i prodhon dot vete, por i merr nga ushqimi i perditshem. Perdorimi i vitaminave, mineraleve dhe substancave te tjera natyrore eshte nje front i ri i hapur ne luften kunder diabetit dhe semundjeve te tjera. Ndoshta ju mendoni se vitaminat jane karburanti qe trupi djeg cdo dite per jetuar e punuar. Jo, jane kalorite qe vine nga ushqimet ato qe i japin trupit energjine. Vitaminat bejne te mundur qe trupi te trese, thithe dhe metabolizoje ushqimet nga te cilat vjen energjia. Pra vitaminat jane celesi qe ndez motorin e te ushqyerit. Eshte e vertete se menyra me e mire per te mare vitaminat mineralet dhe substanca te tjera eshte me ane te ushqimeve te fresketa: fruta, perime, dritherat, etj etj. Vitaminat qe vijne nga ushqimet kane sasine e duhur dhe jane te kombinuara ne menyre te persosur. Por, megjithate edhe tabletat bejne nje pune te mire ne zevendesimin e tyre. Dhe nuk kane asnje efekt anesor nese nuk teprohet ne sasine e duhur.

 2. #2
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Antarsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hallall miko...

  Je personi me i nderuar ne kete forum.. Vetem nje kerkese kam une.. Mos ndalo !

  Babait time ja gjeten sheqerin 480 sot... Thua te jete cmendur kompjuteri atje ???


  krejt miqesisht,
  huggos
  detyra ime sht q me gjith fuqin time t'i shrbej ktij brezi; duke br kshtu, njkohsisht, kam dhn kontributin tim m t mir edhe p brezin e ardhshm... - george mueller

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Mimi_1
  Antarsuar
  03-11-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  42
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje Huggos!

  sheqeri 480? ky nuk eshte lajm i mire aspak. shpresoj se e kupton edhe vete qe ai duhet te shohe mjekun urgjentisht.
  480 eshte me te vertete shume. Me siguri qe edhe babai yt nuk e ndjen veten mire fizikisht.
  Por nese ai ndjehet mire atehere duhet ta mase sheqerin ne gjak diku tjeter. sepse ka shume raste qe aparatet e sotme elektronike japin rezultate te gabuara per shkaqe te ndryshme. Psh: kane ngaterruar kodin e aparatit me kodin e fletes ku vendoset pika e gjakut; fleta ku vendoset pika e gjakut mund te jete e skaduar(ka kaluar koha brenda te ciles duhet te perdore).

  kur babai im e ka sheqerin te larte( ai ka diabet qe prej disa vitesh) une gjithmone i lutem qe te shkoje dhe ta mase edhe nje here me ndonje aparat tjeter sa per te qene te sigurte.

  kura qe ndjek babai im eshte gjysem kokrre Daunil gjysem ore para buke 3 here ne dite. nuk po ta them kete per te treguar se cfare duhet te beje babai yt. Por thjesht per te te familjarizuar me menyren tradicionale te kurimit. Mos harro dozen e sakte duhet ta jape vetem mjeku i specializuar.

  nga ana tjeter babai im eshte gjithe diten ne levizje dhe kjo e ndihmon shume ne mbajtjen e semundjes nen kontroll.
  Me dieten e cila eshte shume shume e rendesishme ai e shkel ndonje here prandaj ka edhe rritje te herepashereshme te sheqerit. eshte e veshtire ti thuash jo oreksit.
  Babai i nje shokut tim u diagnostikua me Diabet. Ai kishte nje vullnet te hekurt dhe ndoqi dieten e diabetit me perpikmeri.
  dhe natyrisht edhe rezultatet nuk vonuan. Sheqeri i tij ne gjak tani eshte 100. edhe une vete ndoshta nuk e kam kaq mire nivelin e sheqerit.

  nje gje eshte e sigurte.Duhet nje vullnet i hekurt per te ndjekur ate diete. Ky vullnet vjen nese je i mire informuar per rendesine e dietes. Pra i semuri duhet te jete shume i bindur per ate qe po ben. Prandaj edhe thone se Diabetiket duhet te jene mjeke te vetevetes.
  Babai dhe nena ime kane punuar ne Mjekesi per mbi 30 vjet. ata dine shume bile edhe une padashje kam mesuar shume nga bisedat e tyre ne familje.
  kur babai im doli me Diabet ai dinte pothuaj cdo gje qe mjeket dine ne shqiperi per diabetin. Por perseri nuk arrinte ta kontrollonte mire semundjen.
  prandaj mu desh ti futem futem vete semundjes.
  asnjehere nuk mora persiper qe te keshilloj doza ilacesh. kete mund ta beje vetem mjeku kopetent. Por per sa i perket informacioneve te tjera si Dieta, ushtrimet etj qe Diabetiku supozohet se duhet ti dije vete permendesh te gjitha keto informacione i mora persiper ti sqaroj. Fillova nje fushate edukimi me babain tim. nese i thua Diabetekut se nuk duhet te pije alkool me pare duhet ti shqjegosh se cfare pasojash sjell alkoholi. keshtu ai ka me te lehte ti thote jo deshires per alkool.

  Une u gezova shume kur mora vesh se ka tableta qe te ndihmojne ne kontrollin e oreksit(Acidi Hidroksicitrik: AHC) dhe nga ana tjete rrisin efektivitetin e punes se insulines.
  keto tableta perdoren sot gjeresisht nga industria e Fitness-it(palestrat, dietat e dobesimit,etj).
  keto tableta nuk kane efekte anesore, ose te pakten nuk njihet ndonje deri me sot. Megjithse ilacika shume kohe qe ka dale.

  Po ashtu edhe minerali i Kromiumit.
  kur une i dergova fillimisht babait tim HCA dhe kromium ai nuk pranoi ti perdore se nuk besonte ne to. Atehere une i postova shkrimin "DIABETI" te cilen ai e pelqeu. me tha se ndjehej mire se respektonte me shume dieten. tabletat e HCA dhe Kromiumit ia dha nje shokut te vet qe ishte ne nje gjendje shume te keqe.
  Mu desh ti jap leksion shokut te vet ne telefon( hca dhe kromiumi nuk bejne gje pa diet dhe ushtrime) mbi dieten, si llojet e mishrave qe duhet te perdore, menyra me e pershtatshme e gatimit etj.
  pas 1 jave trajtimi me HCA, kromium dhe ndjekje keshillash gatimi(psh: mos e skuq mishin me vaj por fute ne furre dhe piqe pa vaj etj etj) ai shoku pa rezultatet e para pozitive.

  Une personalisht marr nje doze te reduktuar te HCA. per te mbajtur oreksin nen kontroll, se nuk kam kohe te shkoj rregullisht ne palester ose per vrap neper parqe.

  Duke te te treguar pjese nga experinca ime me diabetin shpresoj te te kem ndihmuar sado pak per te ditur me teper mbi te.
  Cdo info mbi diabetin duhet ta trajtosh me kujdes( perfshi edhe ato qe te them une).
  MAT 7 HERE E PRIT 1 HERE.

  te uroj fat ty dhe babait tend

  Mimi_1
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mimi_1 : 13-05-2003 m 04:37

 4. #4
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Diabeti - Semundja e sheqerit

  Njohuri t prgjithshme
  1. Diabeti i sheqerit (diabetes mellitus) sht smundje q ka si tipar rritjen e nivelit t glukozs n gjak.
  2. "Diabet" do t thot "urinim i shpesht". N diabetin e sheqerit, nivelet e rritura t glukozs n gjak shkaktojn rritje t sasis t glukozs n filtratin parsor t prodhuar nga glomeruli; efekti osmotik q shoqrohet me sasin e shtuar t glukozs shkakton rritje t sasis t urins dhe urinim t shpesht.
  3. Diabeti insipid sht smundje krejt tjetr. N diabetin insipid, urinimi i shpesht shkaktohet nga mungesa e hormonit antidiuretik ose nga paaftsia e veshkave pr t'iu prgjigjur hormonit antidiuretik.
  4. Diabeti i sheqerit sht 2 llojesh:
  a. Diabeti tip I shkaktohet nga mungesa e insulins, q vjen si pasoj e shkatrrimit t ishujve t Langerhansit nga sistemi imun. Kta pacient jan zakonisht fmij ose adoleshent t dobt.
  b. Diabeti tip II shkaktohet nga mungesa e insulins, q vjen si pasoj e nevojave t shtuara pr insulin. Pacientt me diabet tip II jan zakonisht t rritur dhe mbipesh.
  5. Komplikimet:
  a. Infeksionet: Candida, Mucor, S aureus.
  b. Smundja vaskulare: (i) Prekja e enve t mdha: infarkt cerebral, smundje koronare. (ii) Ent e vogla: retinit, nefropati diabetike, ulcera t kmbve.
  c. Neuropatia: paksim i ndjeshmris n gjymtyr, parestezi, djegie e duarve, pamjaftueshmri autonomike -- parez gastrike dhe impotenc.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Diabeti tip I
  1. Prek zakonisht moshat e reja.
  2. Njihet edhe si diabet q s'trajtohet dot pa insulin (angl: insulin dependent diabetes mellitus).
  3. Shkaktohet nga shkatrrimi i qelizave beta t ishujve t Langerhansit prej sistemit imun.
  4. Shenjat dhe simptomat: pacienti ha shum, pi shum, urinon shpesh, humbet pesh, dhe mund t ket kriza t ketoacidozs diabetike.
  5. Diagnoza:
  a. Glukoza mbi 200 mg/dl, ose...
  b. Glukoza esll mbi 125 n 2 raste t ndryshme, ose...
  c. Testi i tolerimit t glukozs: glukoza mbi 200 mg/dl 2 or pas marrjes t 75 g glukoz.
  6. Trajtimi: insulin (shih m posht).
  7. Ketoacidoza diabetike:
  a. Ketoacidoza shkaktohet nga mungesa e insulins. N munges t insulins, mlia prodhon trupat ketonik (beta-hidroksibutirat, acetoacetat, aceton).
  b. Shenjat dhe simptomat: dhimbje barku, dehidrim, frymmarrje e tipit Kussmaul (frymmarrje t ngadalta e t thella), rritje e hendekut anionik (anion gap), prani e ketoneve n gjak dhe n urin, hiperkalemi, hiperglicemi.
  c. Trajtimi i ketoacidozs diabetike: lngje intravenoze, kalium, dhe insulin. Insulina jepet pr t frenuar ketogjenezn, jo pr t trajtuar hiperglicemin. Prandaj, nse glukoza normalizohet, insulina vazhdohet e shoqruar me glukoz.

  Diabeti tip II
  1. Prek zakonisht moshat e rritura, t smurt shpesh kan histori familiare me kt smundje.
  2. Njihet edhe si diabet q nuk varet nga insulina (angl: non insulin dependent diabetes mellitus).
  3. Shkaktohet nga:
  a. Mosfunksionimi i mir i qelizave beta, ose...
  b. Nga rezistenca e indeve ndaj insulins; ishujt e Langerhansit fillimisht prpiqen t kaprcejn rezistencn periferike ndaj insulins duke prodhuar m shum insulin. Me kalimin e kohs, ishujt e Langerhansit bhen t paaft pr t prodhuar insulin (plaken para kohe).
  3. Shenjat dhe simptomat: dehidrim, polidipsi, polifagi, poliuri, humbje peshe, lodhje.
  4. Diagnoza:
  a. Glukoza mbi 200 mg/dl, ose...
  b. Glukoza esll mbi 125 n 2 raste t ndryshme, ose...
  c. Testi i tolerimit t glukozs: glukoza mbi 200 mg/dl 2 or pas marrjes t 75 g glukoz.
  5. Trajtimi:
  a. Dieta sht shum e rndsishme. Pacientt me diabet duhet t kontrollojn peshn, duhet t kufizojn sheqernat e rafinuara, dhe duhet t rrisin sasin e fibrs n diet. Yndyrnat duhet t jen vajra me 1 lidhje dyfishe (si p.sh. vaji i ullirit).
  b. Hipoglicemikt oral prdoren pr trajtimin e diabetit tip II, por jo pr diabetin tip I.
  c. Insulina prdoret edhe me diabetin tip II nse smundja nuk i prgjigjet trajtimit me hipoglicemik oral.
  d. Inhibitort e ACE-s e frenojn prparimin e nefropatis diabetike.
  6. Mbikqyrja:
  a. Trajtimi i diabetit sht i suksesshm nse parandalohen ose vonohen e komplikimet.
  b. Studimi i quajtur DCCT (Diabetes control and complications trial) tregoi se sht e rndsishme q niveli i hemoglobins t glikoziluar t mbahet rreth 7-7.5%.
  c. Hemoglobina e glikoziluar (HbA1c) sht treguesi kryesor i kontrollit afatgjat t glukozs. HbA1c tregon pak a shum vlern mesatare t glukozs n gjak gjat 3 muajve t fundit.
  d. Fruktozamina e serumit tregon vlern mesatare t glukozs gjat 2 javve t fundit.
  7. Ketoacidoza diabetike nuk sht e shpesht n pacientt me diabet tip II.
  8. Koma hiperosmolare hiperglicemike:
  (a) Shkaktohet nga hipovolemia, stresi (infeksionet, trauma).
  (b) Glukoza shpesh sht mbi 1000 mg/dl, pa acidoz, me konfuzion ose kom, me pamjaftueshmri akute t veshkave.
  (c) Trajtimi = rehidrim, mortaliteti arrin 50%.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Barnat antidiabetike
  1. Insulina
  (a) N treg gjenden shum lloje insulinash, por par nga ana fiziologjike ka vetm 4 lloje insulinash:
  (b) Insulina ultra e shpejt (Insulina lispro, humalog): Nse merret para buke, injektimi bhet 20 minuta para ngrnies. Pas injektimit, niveli maksimal n gjak arrihet brenda 1 ore dhe efekti zgjat 3-4 or.
  (c) Insulina e shpejt (Regular humulin): Nse merret para buke, injektimi bhet 60 minuta para ngrnies. Efekti zgjat 5-7 or.
  (d) Insulina e ndrmjetme (NPH, lente): Efekti fillon rreth 2 or pas injektimit, arrin kulmin rreth 8-12 or pas injektimit, dhe zgjat m pas se 24 or. Zakonisht pacientt marrin 2 doza n dit.
  (e) Insulina afatgjat (Ultralente humulin): Farmakokinetika sht e ngjashme me insulinn NPH: efekti fillon pak m ngadal dhe zgjat pak m shum. Insulina ultralente shpesh prdoret pr t krijuar nj nivel bazal t insulins n trup, dhe pastaj jepet insulin ultra e shpejt para ngrnies; kjo strategji prpiqet t imitoj fiziologjin normale.
  2. Dukuria 'Dawn' (agimi i diellit) dhe efekti 'Somogyi':
  (a) Dukuria Dawn: rreth ors 5-8 t mngjesit niveli i glukozs n gjak rritet. Mendohet se kjo sht pasoj e sekretimit t hormonit t rritjes n kto or. Dukuria 'Dawn' ndodh n njerzit normal, n ata me diabet tip II, dhe n 75% t atyre me diabet tip I.
  (b) Efekti Somogyi: Dozat e larta t insulins n dark mund t shkaktojn hipoglicemi gjat nats; prgjigja hormonale kompensatore e trupit pastaj shkakton hiperglicemi rreth ors 7 t mngjesit.
  (c) Si dukuria Dawn dhe efekti Somogyi shkaktojn hiperglicemi n mngjes. Pr t dalluar njrn nga tjetra, bhet matja e glukozs gjat nats. Nse niveli i glukozs gjat nats sht i lart, shtohet doza e insulins n dark. Nse niveli i glukozs gjat nats sht i ult, duhet ulur doza e insulins n dark.
  3. Hipoglicemikt oral:
  (a) Metformina i prket klass t biguanideve. Vepron me mekanizm t panjohur. Mendohet se ul rezistencn periferike ndaj insulins. Si efekte ansore prmenden pshtjellimi dhe t vjellat, dhe acidoza laktike. Shpesh shkakton humbje n pesh, dhe prandaj preferohet pr trajtimin e diabetit tip II.
  (b) Klasa e sulfanilureve (p.sh., glyburide, glypizide): kto barna shkaktojn rritje t sekretimit t insulins nga pankreasi. E bjn kt duke bllokuar kanalet ATP-sensitiv t kaliumit n qelizat beta.
  (c) Tiazolidinedionet: troglitazoni sht hequr nga prdorimi pr shkak t efekteve ansore (hepatit fulminant). Rosiglitazoni dhe pioglitazoni jan barna m t reja nga kjo klas. Mekanizmi i veprimit sht i panjohur por mendohet se ulin rezistencn periferike ndaj insulins.
  (d) Glinidet: Nateglinidi dhe repaglinidi. Kto barna shkaktojn sekretim t shpejt t insulins. Merren para buke dhe ndihmojn n kontrollin e glukozs postprandiale (pas ngrnies).
  (e) Akarboza: frenues i alfa-glukozidazs intestinale q ngadalson ritmin e prthithjes t glukozs n gjak. Nuk sht shum i prdorur.

 7. #7
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dicka interesante nga dhoma e emergjencise:

  Procedura standarte per nje pacient qe vjen ne dhomen e emergjencise ne gjendje kome eshte IV qe permban:

  1) Thymine (sepse ndoshta koma eshte shkaktuar nga mungesa e thiamines ne nje pacient qe eshte pijanec)

  2) Dextrose(sepse ndoshta pacienti ka kaluar ne gjendje kome nga mungesa e sheqerit (diabet tip 1). Sasite e larta te sheqerit s'e demtojne organizmin; sasite me te uleta se normalja nuk tolerohen.

  3) Naloxone (nese pacienti ka pire substanca ilegale dhe kjo eshte antidote)
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Insulina eshte nje hormon shume i rendesishem. Prodhohet nga pankreasi, dhe mungesa e saj con deri ne vdekje. Por kur insulina eshte ne nivel te larte ne organizem, quajtur ndryshe Sindroma Rezistuese e Insulines (SRI), mund te shkaktoj probleme te shumta po aq te demshme.

  fare eshte SRI

  SRI njihet me disa emra si psh Sindroma X apo Sindroma Metabolike. SRI fillon kur muskujt, qelizat e yndyres dhe te melcise nuk jane me ne gjendje te vene tamam ne perdorim insulinen. Qelizat, me pak fjale, behen resistente karshi insulines. Si rrjedhim, pancreasi prodhon shume e me shume insulin ne menyre qe te mbaj te stabilizuar nivelin e sheqerit ne gjak. Ne kete menyre niveli i insulines shtohet duke kaluar nivelin normal ne organizem.
  Per shume njerez, SRI, shkaktohet pasi konsumojne shume karbohidrate me pak fiber*, nuk bejne fiskulture mjaftueshem dhe shtojne shume peshe. Niveli i larte i insulines per nje kohe te gjate shkakton nje varg pasojash te demshme qe nga tensioni i larte deri tek nivel i larte i yndyres ne gjak, qe mund te coj dhe ne kancer.
  Ndonjehere, pas shume vitesh te nivelit te larte te insulines, pankreasi lodhet duke prodhuar sasi te tille te larte te insulines dhe nuk prodhon me ne keto nivele. Kjo shkakton rritje te larte te nivelit te sheqerit ne gjak qe con ne diabet te tipit 2.  Disa nga problemet qe shkakton SRI

  - Kancer: Insulina ndihmon ne zhvillimin e qelizave. Shkenctaret spekullojne se nese organizmi ka qeliza me kancer, insulina e larte mund te perbej nje faktor ndihmues ne zhvillimin e shpejte te tij. Studimet kane treguar qe kanceri i zores se trashed dhe i gjoksit mund te kete lidhje me nivelin e larte te insulines ne gjak.
  - Infertilitet: Niveli i larte i insulines mund te nderprese prodhimin normal te hormoneve (psh sindroma e policystitit te vezeve)
  - Semundje te zemres: Niveli i larte i insulines mund te shkaktoje rritje te tensionit dhe nivelit te triglycerides (nje lloj yndyre qe gjendet ne gjak). Mund gjithashtu te uli nivelin e kolesteroles HDL dhe ne kete menyre ben qe kolesterola LDL te behet me funsionale per te pushtuar muret e arterive (formimin e pllakave). Niveli i larte i insulines mund te shkaktoj ngushtimin e arterive duke i cuar ato deri ne mbyllje (krize zemre).
  - Diabet: Pamundesia e trupit per te perdorur tamam insulinen shpesh shkakton diabet te tipit 2.
  - Ka gjithashtu te dhena qe nivele te larta te insulines mund te shkaktojne probleme me veshkat, probleme me tiroiden bile edhe hollim te kockave.


  SRI ka shume mundesi te zhvillohet si sindrome:

  - Nese jeni mbipeshe
  - Nese nuk beni fiskulture
  - Nese jeni mbi 40 vjec
  - Nese dikush ne familjen tuaj ka Diabet te tipit 2, tension te larte apo probleme me zemren
  - Nese keni nivel me te larte se normal te sheqerit ne gjak (100 - 125 ne testin e diabetit, apo gra qe mund te kene patur diabet gjate periudhes se shtatzanise)
  - Nese keni tension te larte (mbi 13 -9) nivel te ulet te HDL (nen 50 per gra dhe nen 40 per burra), ose sasi te madhe te triglycerideve ne gjak (mbi 150)
  - Nese keni Acanthosis Nigricans njolla te trasha, ngjyre kafe sidomos ne qafe dhe poshte kraheve.
  - Nese keni Sindrom te Policystitit te Vezeve (per grate)


  fare mund te behet per ta parandaluar SRI

  - Te biesh nga pesha qofte edhe pak kile mund te coj ne permiresimin se si trupi mund te perdor insulinen.
  - Permiresimi i dietes. Evitoni te hani karbohidrate me pak fiber dhe konsumoni me shume zarzavate me nivel te larte ne fiber; merrni sasine e duhur te proteinave dhe yndyres.
  - Levizni me shume. Beni te pakten 30 min levizje ne dite. Venia ne levizje e muskujve ndihmon ne uljen e nivelit te sheqerit ne gjak dhe kjo con ne uljen e insulines.
  - Relaksohuni. Stresi mund te rris nivelin e insulines. Gjeni dicka qe ju ndihmon tju relaksoj e cila mund te jete fiskulture, meditim, ose ndonje aktivitet qe ju sjell kenaqesi.

  Burimet marr nga Journal of the National Cancer Institute, National Diabetes Information Clearinghouse, British Medical Journal

  * Karbohidrate me pak fiber I referohen karbohidrateve te perpunuara, te cilave ju eshte hequr fibra dhe nutriente te tjera gjate perpunimit ushqime te tilla si buka e bardhe, orizi i bardhe, disa lloj cereals, disa lloj kekesh, biskotash etj. Megjithese disa nga keto lloj karbohidrate jane pasuruar deri ne fund te procesit te perpunimit, duke iu shtuar disa nutriente si hekur, disa lloj vitamine B etj, perseri kane mungese te madhe te nutrienteve te rendesishme.
  ** HDL - Lipoprotein me Densitet te Larte, ndryshe quajtur dhe kolesterola e mire, pasi ndihmon ne heqjen nga sistemi te LDL Lipoprotein me Densitet te Ulet, qe ndryshe quhet kolesterola e keqe, e cila kapet ne muret e arterieve duke cuar deri ne bllokimin e tyre.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 9. #9
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  C'fare eshte niveli normal i glukozes ne gjak? Mua ne nje test me doli 5.7, dhe nuk ja kam idene se cdmth, di qe im ate ehste diagnozuar me diabet para nja nje viti, e isha kurioz te dija per veten time.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Aragorn 5.55 eshte normale..., mbi 5.55 mund te kesh pre-diabetes...mbi 11.5 likely do kesh diabets....po varet nga cili test bere, pshm random blood test apo 2 ore glukose tolerance test...

  shif kete website

  http://www.ohiohealth.com/healthrefe...7C2A9F1898.htm
  Ndryshuar pr her t fundit nga *~Rexhina~* : 16-02-2005 m 22:21
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #11
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  dua ta di njesine matse eshte mg?dl apo cfare.dhe si e bere esell apo 2 ore pas buke.por ne baze te asaj qe mendoj une nuk ke diabet .
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 12. #12
  Freestyler Maska e auiu
  Antarsuar
  04-09-2004
  Vendndodhja
  Korce
  Postime
  170
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Diabeti

  Pershendetje te gjitheve.
  Nje i njojturi i imi vuan nga semundja e diabetit dhe do te desha te me ndihmonit per ndonje keshille.Vecanerisht te ndonje specialisti ne kete fushe,te me tregonte dicka me teper per dieten(arsortimentet ushqimore)dhe regjimin qe duhet te mbajne personat qe vuajne nga diabeti(ose me saktesisht per regjimin ditor ushqimor qe duhet te ndjeke).

  Faleminderit.

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  auiu,
  personat qe kane diabet me siguri qe marrin keshillat mjekesore per regjimin e ngrenies dhe pijes, pasi qe u eshte diagnostifikuar semundja.

  Une per vete di se ato qe kane semundjen e sheqerit (diabetin) pijne kafene pa sheqer, di qe pijne lengjet pa sheqer, hajne ngrena qe nuk permbajne sheqer, pra i largohen produkteve qe permbajne sheqer ne menyre qe te evitojne ngritjen e nivelit te sheqerit ne gjak.

  Keshille te te them drejte nuk di te te jap, pasi qe nuk kam ne familje te afert persona qe kane diabetin. Te keshilloj qe ky miku yt te bej dy-tri fjale me mjekun per regjimin e hajes dhe pijes.

  Nuk e di sakte, por me duket se edhe semundja e sheqerit ka shkallezimin e vet, pasi qe ka persona qe jane lehte te semure nga kjo dmth kane nivel me te ulet te sheqerit ne gjak dhe ato qe kane nivele me te larta.

  P.S: Nqs shkrimi me larte permban ndonje gabim apo dicka te tille, ma falni, nuk jam doktor.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Diabeti, smundja e sheqerit n gjak

  Alarmi, n 2025-n mbi 300 milion njerz diabetik n bot

  Diabeti, t rejat nga shkenca

  Diabeti i sheqerit sht dy tipesh. Tipi i par, i shkaktohet nga mungesa e insulins, q vjen si pasoj e shkatrrimit t ishujve t Langerhansit nga sistemi imun. Kta pacient jan zakonisht fmij ose adoleshent t dobt. Ndrkoh q diabeti tip II shkaktohet nga mungesa e insulins, q vjen si pasoj e nevojave t shtuara pr insulin. Pacientt me diabet tip II jan zakonisht t rritur dhe mbipesh. Kjo smundje n kuptimin e prgjithshm sht e till q karakterizohet me rritjen mbi shifrat normale t sheqerit n gjak dhe me daljen e tij nprmjet urins. Prve 'rregullimit t sheqernave n diabet 'rregullohen yndyrnat, kriprat dhe 'rregullohet metabolizmi i lndve. Kjo smundje jep ndrlikime akute t menjhershme dhe ndrlikime kronike q zgjasin gjith jetn. N mnyr t prgjithshme ndrlikimet vijn si pasoj e uljes apo e ngritjes s sheqerit n gjak, dhe kur kto jan respektivisht t menjhershme t smurt bien n gjendje kome ose n gjum t thell. Por smundja e diabetit ndikon gjithashtu dhe prek arteriet e zemrs, nga ku mund t shfaqen edhe infarkte t cilat jan smundje tepr t rrezikshme ose kur dmtohen arteriet e kmbs, shfaqet gangrena e kmbs, kur dmtohen arteriet e syrit shfaqet nj ndrlikim nga i cili smuren t dy syt edhe i smuri mund t humb edhe shikimin, kur dmtohen arteriet e veshks shfaqet nj dmtim q n popull njihet me termin azotemia. Pr kt un do t rekomandoja dietat diabetike si edhe disa ilae barna popullore q s fundmi kan dal n treg n vendin ton.
  Barnat antidiabetike
  Insulina. N treg gjenden shum lloje insulinash, por par nga ana fiziologjike ka vetm 4 lloje insulinash: Insulina ultra e shpejt (Insulina lispro, humalog): Nse merret para buke, injektimi bhet 20 minuta para ngrnies. Pas injektimit, niveli maksimal n gjak arrihet brenda 1 ore dhe efekti zgjat 3-4 or. Insulina e shpejt (Regular humulin): Nse merret para buke, injektimi bhet 60 minuta para ngrnies. Efekti zgjat 5-7 or. Insulina e ndrmjetme (NPH, lente): Efekti fillon rreth 2 or pas injektimit, arrin kulmin rreth 8-12 or pas injektimit, dhe zgjat m pas se 24 or. Zakonisht pacientt marrin 2 doza n dit. Insulina afatgjat (Ultralente humulin): Farmakokinetika sht e ngjashme me insulinn NPH: efekti fillon pak m ngadal dhe zgjat pak m shum. Insulina ultralente shpesh prdoret pr t krijuar nj nivel bazal t insulins n trup, dhe pastaj jepet insulin ultra e shpejt para ngrnies; kjo strategji prpiqet t imitoj fiziologjin normale.
  Shkenca/T fundit
  Dukuria "Dawn" (agimi i diellit) dhe efekti "Somogyi": Dukuria Dawn: rreth ors 5-8 t mngjesit niveli i glukozs n gjak rritet. Mendohet se kjo sht pasoj e sekretimit t hormonit t rritjes n kto or. Dukuria "Dawn" ndodh n njerzit normal, n ata me diabet tip II, dhe n 75% t atyre me diabet tip I. Efekti Somogyi: Dozat e larta t insulins n dark mund t shkaktojn hipoglicemi gjat nats; prgjigja hormonale kompensatore e trupit pastaj shkakton hiperglicemi rreth ors 7 t mngjesit.
  (c) Si dukuria Dawn dhe efekti Somogyi shkaktojn hiperglicemi n mngjes. Pr t dalluar njrn nga tjetra, bhet matja e glukozs gjat nats. Nse niveli i glukozs gjat nats sht i lart, shtohet doza e insulins n dark. Nse niveli i glukozs gjat nats sht i ult, duhet ulur doza e insulins n dark. 3. Hipoglicemikt oral: Metformina i prket klass t biguanideve. Vepron me mekanizm t panjohur. Mendohet se ul rezistencn periferike ndaj insulins. Si efekte ansore prmenden pshtjellimi dhe t vjellat, dhe acidoza laktike. Shpesh shkakton humbje n pesh, dhe prandaj preferohet pr trajtimin e diabetit tip II. Klasa e sulfanilureve (p.sh., glyburide, glypizide): kto barna shkaktojn rritje t sekretimit t insulins nga pankreasi. E bjn kt duke bllokuar kanalet ATP-sensitiv t kaliumit n qelizat beta.

  fare eshte diabeti

  Diabeti i sheqerit sht nj smundje endokrino-metabolike, q ka t bj me mnyrn se si organizmi yn e prpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozn) q ne marrim me ushqimet e ndryshme. Defekti qndron n pamundsin e insulins, nj hormon i prodhuar nga pankreasi, pr t mbajtur nivelin e sheqerit n gjak n vlerat normale. Insulina ose prodhohet pak (pamjaftueshmri e pankreasit) ose nuk vepron si duhet pr t futur sheqerin brenda n qelizat e indeve t organizmit (pamjaftueshmri e insulins). Pr rrjedhoj sheqeri sht me tepric n gjak dhe jep shenja t ndryshme (simptoma) si etja, shtimi oreksit, shtimi n pesh, nevoja pr urinim t shpesht, lodhja e shpejt, ulja e vmendjes dhe prqendrimit dhe n prgjithsi nj dobsi e prgjithshme. Kto simptoma nuk sht e thn t jen t gjitha t pranishme tek nj pacient me diabet.

  Keshilla

  1- Pacientt me diabet duhet t kontrollojn peshn
  2- Duhet t kufizojn sheqernat e rafinuara
  3- Duhet t rrisin sasin e fibrs n diet
  4- Yndyrnat duhet t jen vajra me 1 lidhje dyfishe (si p.sh. vaji i ullirit).
  5- Duhet t'i shtojn diets s tyre arra
  6- Efikase edhe bajamet

  Shenjat
  1- Dhimbje barku
  2- Frymmarrje t ngadalta e t thella
  3- Prani e ketoneve n gjak dhe n urin

  Ilaet
  1- Tiazolidinedionet-veprimi sht i menjhershm, por n disa raste mendohet se ulin rezistencn periferike ndaj insulins.
  2- Glinidet-ky lloj bari shkakton sekretim t shpejt t insulins. Merren para buke dhe ndihmojn n kontrollin e glukozs postprandiale (pas ngrnies).
  3- Akarboza- sht frenues i alfa-glukozidazs intestinale q ngadalson ritmin e prthithjes t glukozs n gjak.

  Diabeti

  Shkenca, diabeti i patrashegueshem

  N kuptimin e prgjithshm mjeksor nuk trashgohet diabeti si smundje, por ekziston predispozicioni pr t'u smur. Trashgohen genet q mbartin vetit e organizmit, qoft ato t smura. Q ky predispozicion q trashgohet t bhet diabet sheqeri, duhet q tek njerzit t ndikojn disa faktor mjedisor. Grat q han do dit 30 gram arra, kan 30 pr qind m pak gjasa pr t'u prekur nga diabeti i tipit 2.

  Nderlikimet 5 vjet pas shfaqjes se semundjes
  Sipas specialistve mosha ndikon shum n shfaqjen e diabetit t sheqerit. Diabeti tip 1 z rreth 10 pr qind t t smurve me diabet sheqeri, ndrsa diabeti tip 2 z nj prqindje m t vogl se i pari dhe sht m i shpesht se ai. Diabetikt me diabet tip 2 si rregull kan ndrlikime kronike (t enve t gjakut, qysh n kohn kur vihet diagnoza e diabetit t sheqerit.

  Keshillat, ne 2025-n mbi 300 milione diabetike
  Sipas t dhnave t OBSH-s, n bot n vitin 2025 do jen rreth mbi 300 milion diabetik, ndrkoh q numrohen rreth 170-180 milion diabetik. Aktualisht n vendin ton numri i diabetikve sht gjithmon n rritje dhe nga 0.7 dhe 0.8 pr qind q ka qen n shekullin e kaluar ka arritur rreth n 2-3 pr qind dhe kjo shifr do jet gjithmon n rritje.

  Prgatiti: Blerina KACA

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Si t'i prdorni medikamentet, nga far t ruheni

  22 prgjigje pr diabetin

  Keni vite q vuani nga diabeti dhe do dit ju lindin pyetje t reja rreth smundjes suaj? do dit prballeni me dilemat rreth ushqimeve q duhet t hani? far ndikon n ngritjen e nivelit t sheqerit? Si ta kontrolloni diabetin? Specialistt e shndetsis kan dhn prgjigje pr 22 pyetjet e prditshme t pacientve t sheqerit.

  Si ndikojn emocionet n ekuilibrin e diabetit?
  Ekuilibri i diabetit sht shum i ndjeshm ndaj emocioneve dhe gjendjes shpirtrore. Ekziston nj lidhje e ngusht funksionale ndrmjet sistemit endokrin dhe atij nervor. Qetsia shpirtrore dhe emocionale stabilizon glicemin dhe lehtson kontrollin e diabetit. N t kundrt, shqetsimet, fatkeqsit, grindjet, ankthi dhe frika, n prgjithsi pasohen nga lirimi n gjak i adrenalins dhe kortizoilit, hormone q bllokojn veprimin e insulins, duke u br shkak pr rritjen e glicemis. N kt rast mund t lind nevoja pr t rritur dozn e zakonshme t mjekimit q ju prdorni.

  far masash t shpejta duhet t marr, kur glicemia sht shum e lart?
  Kur glicemia sht shum e lart mund t normalizohet n kt mnyr:
  -Pr t kompensuar humbjen e lngjeve duhet t shtoni sasin e ujit. Edhe kur ndjeheni keq ose keni t vjella, prpiquni t merrni gllnjka t shpeshta uji. Kur t vjellat zgjasin disa or dhe bhen t pakontrollueshme, pr zvendsimin e lngjeve duhet t shtroheni n spital pr t marr infuzion venoz.
  -Injekto insulin neutrale pr t ulur nivelin e glicemis.
  -Matni glicemin dhe acetonin n urin, n intervale t rregullta. N prputhje me rezultatet vazhdoni injektimin e insulins neutrale.

  Si ruhet insulina?
  Megjithse prodhuesit rekomandojn q insulinn ta mbani n frigorifer, injektimi i insulins s ftoht sht m i dhimbshm. Prandaj rekomandohet mbajtja e insulins n temperatur dhome. N kt temperatur, ajo reziston afrsisht nj muaj. Sidoqoft insulina duhet t mbahet larg ambienteve t ngrohta, jo mbi 25-50 grad. Sasia rezerv duhet t mbahet n frigorifer n temperatur 2-8 grad. Evitoni ngritjen, sepse mund ta dmtoj insulinn.

  A jan m t shpeshta smundjet e lkurs tek diabetikt?
  Po, smundjet e lkurs takohen m shpesh tek diabetikt. Nj e treta e tyre, gjat jets kan dmtime t lkurs nga diabeti. M t shpeshta jan infeksionet nga bakteret, infeksionet mykotike dhe kruarjet. Kto lidhen me kontrollin e keq t diabetit. Infeksionet e lkurs nga njra an prishin ekuilibrin e diabetit, nga ana tjetr favorizojn infeksionin. N kt rast sht i domosdoshm prdorimi i antibiotikve. Pr t evituar infeksionet e lkurs, diabeti duhet t mbahet n ekuilibr, si dhe t'i kushtohet kujdes higjiens s lkurs. Kur ajo sht e that, duhet t zbutet me kremra hidratant, si dhe duhen prdorur sapun t prshtatshm.

  Mund t kryejn ndrhyrje kirurgjikale diabetikt?
  Fal kontrollit t glicemis q realizohet sot, diabetikt mund t'i nnshtrohen do ndrhyrjeje kirurgjikale. sht e rndsishme paraprgatitja e mir, kujdesi gjat anestezis dhe monitorimi i kujdesshm gjat operacionit. Me kto masa do gj shkon normalisht, si tek njerzit e zakonshm.

  Pse shkaktohen komplikacionet kronike t diabetit?
  Komplikacionet kronike prbjn smundjen e vrtet t diabetit. Hiperglicemia e zgjatur n koh sht shkaktare e dekompensimit glukomatabolik. Sa m t dekompensuar t jeni dhe sa m gjat n koh, aq m i lart sht rreziku pr komplikacione. Fillimisht ato mund t jen t heshtura, por mbas disa vitesh shfaqen hapur duke dominuar smundjen. Komplikacionet mund t prekin organe dhe sisteme t ndryshme. N mnyrn klasike dmtojn ent e mdha t gjakut duke goditur zemrn, trurin dhe ansit e poshtme, si dhe ent e vogla t gjakut, duke prekur syt dhe veshkat. Ekziston gjithashtu neuropatia diabetike, q dmton veshkat.

  Nse nj diabetik Tip 1, dentisti refuzon t heq dhmballn, sepse ka frik nga ndonj hemorragji apo infeksion, si duhet t veproj?
  Diabetikt duhet t sigurojn higjien korrekte t gojs dhe kontroll t shpesht te dentisti, madje m shpesh se njerzit e tjer, sepse hipoglicemia favorizon shumimin e baktereve n goj, sidomos kur dhmbt nuk lahen rregullisht. sht mir q diabeti t jet i ekuilibruar para mjekimit te dentisti, pr t evituar rrezikun e hiperglicemis dhe hipoglicemis. Por kurrsesi nuk sht e justifikuar frika nga hemorragjia, apo kapaciteti i ult i anestezis, si dhe frika nga infeksioni pas heqjes s dhmbve. Dhmbt te diabetiku kurohen si te t gjith njerzit e tjer.

  Si shmanget hipoglicemia gjat dhe mbas raportit seksual?
  Aktiviteti fizik gjat raportit seksual mund t shkaktoj rnie t sheqerit (hipoglicemi). Kjo nuk do t thot q ju t keni frik dhe t hiqni dor nga jeta seksuale e qet dhe e plot. Pr t qen t sigurt sht mir t matni glicemin para raportit seksual dhe t hani dika, menjher mbas tij.

  A bjn mir zarzavatet e gjelbra pr diabetin?
  Po, veanrisht t gjalla (t paprpunuara) duhet t'i prdorni do dit, n drek dhe dark, n sasi t bollshme. Zarzavatet e gjelbra prmbajn antioksidant, vitamina, kripra minerale dhe fibra. T gjitha perimet prmbajn vitamin C n prqindje t ndryshme, sipas llojit t bimve. Njzet e katr or pas kputjes, ato humbin 10-15% t vitamins C. Gjat gatimit humbin jo vetm gjith vitaminn C, por dhe shumicn e mineraleve. Por uji n t cilin ato jan zier prmban mikromineralet e dobishme, si kaliumi, magnezi dhe zingu, prandaj dhe mund t prdoret pr t gatuar sup. Nisur nga veorit e msiprme, zarzavatet e gjelbra jan shum t dobishme pr diabetikun.

  far pune mund t bj diabetiku?
  Kur diabetiku sht i ekuilibruar mund t kryej do pun, si gjith njerzit e shndosh. Megjithat duhen evituar aktivitete me shum stres dhe shum sedentare. Gjithashtu duhen evituar punt me turne dhe punt q sjellin rrezik pr veten dhe t tjert, nga nj hipoglicemi e mundshme, tek ata q trajtohen me insulin, si mund t jen pun t tilla si pilot avioni, makinist treni, shofer autobusi etj.

  far sht diabeti i Tipit 1?
  Diabeti i tipit 1, m i riu, sht nj smundje auto-agresive n t ciln qelizat e pankreasit q prodhojn insulin jan shkatrruar; i dyti, sht nj sindrom q karakterizohet nga rezistenca e insulins (hormoni q transformon sheqerin n energji) ose nga nj prodhim i tij i zvogluar, dhe nga alterime t ndryshme t metabolizmit, si dhjami n bark, hipertensioni, rritja e kolesterolit t keq dhe zvoglimit t atij t mir, tepric e triglicerideve.

  Kush jan ndryshimet mes diabetit t tipit 1 dhe 2?
  Diabetik sht kushdo q e ka glicemin (nivelin e glukozit) t barabart apo mbi 126 mlg pr decilitr t gjakut, por q n nivelin e 110 mlg duhet t bjer kambana e alarmit.

  Diabeti i tipit 1 (5-10 pr qind t rasteve)
  Quhet ndryshe dhe diabeti i ri, pasi prek moshat e reja, por mund t shfaqet deri n 40 vje. Kjo sht nj smundje autoimune: pankreasi sht i paaft t prodhoj insulin dhe prodhon shum pak, dhe si pasoj rritet shum glicemia. Mekanizmi ndoshta lidhet me antikorpet e drejtprdrejt kundr qelizave t pankreasit.

  Diabeti i tipit 2 (85-90 pr qind t rasteve)
  Ky tip shfaqet n moshn e pjekur, zakonisht mbi 40 vje, por koht e fundit sht vn re nj prekje m e madhe n moshat e reja, e lidhur mbi t gjitha me obesitetin. Disa alterime metabolike dhe t sjelljes t shoqruara me rritjen n pesh, jan shkaqe t ksaj forme t diabetit dhe obesiteti provokon alterime t mtejshme metabolike.

  Keshilla
  1- Pacientt me diabet duhet t kontrollojn peshn
  2- Duhet t kufizojn sheqernat e rafinuara
  3- Duhet t rrisin sasin e fibrs n diet
  4- Yndyrnat duhet t jen vajra me 1 lidhje dyfishe (si p.sh. vaji i ullirit)
  5- Duhet t'i shtojn diets s tyre arra
  6- Efikase edhe bajamet

  Shenjat
  1- Dhimbje barku
  2- Frymmarrje t ngadalta e t thella
  3- Prani e ketoneve n gjak dhe n urin
  Ilaet
  1- Tiazolidinedionet, veprimi sht i menjhershm, por n disa raste mendohet se ulin rezistencn periferike ndaj insulins.
  2- Glinidet, ky lloj bari shkakton sekretim t shpejt t insulins. Merren para buke dhe ndihmojn n kontrollin e glukozs postprandiale (pas ngrnies).
  3- Akarboza, sht frenues i alfa-glukozidazs intestinale q ngadalson ritmin e prthithjes t glukozs n gjak.

  Diabeti

  Kur shfaqet diabeti i shtatznis

  Kjo sht nj smundje e prkohshme q manifestohet gjat shtatznis dhe sjell nj rrezik m t lart t diabetit n vitet q do t vijn. Grat n mbipesh jan m t predispozuara dhe ato prindrit e t cilave vuajn nga diabeti.

  Si ta parandalojm smundjen?
  Nse diabeti i ri nuk mund t parandalohet, pr at madhorin ekzistojn disa zakone t shndetshme: nj diet e balancuar (m pak yndyr dhe sheqer, m shum fruta dhe perime), kontrolli i peshs, jo duhan, ushtrime fizike. Ecja gjysm ore n dit n gjasht dit t javs, zvoglon rritjen e diabetit dhe vdekjen n 45 pr qind.

  Shkenca, diabeti i patrashgueshm
  N kuptimin e prgjithshm mjeksor nuk trashgohet diabeti si smundje, por ekziston predispozicioni pr t'u smur. Trashgohen genet q mbartin vetit e organizmit, qoft ato t smura. Q ky predispozicion q trashgohet t bhet diabet sheqeri, duhet q tek njerzit t ndikojn disa faktor mjedisor.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Per specialistin

  Kam nje shokun tim qe Mban djet per diabet. Kush me ndihmon se fare duhet te pije ky njeri, pasi eshte shume merakli dhe spin asgje.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Leonso
  Kam nje shokun tim qe Mban djet per diabet. Kush me ndihmon se fare duhet te pije ky njeri, pasi eshte shume merakli dhe spin asgje.
  Ta kesh diabetin nuk do te thote automatikisht qe te mos konsumosh sheqerna. Sa i perket lengjeve, ben te perdoret lengu i pemeve qe kane glycemic index me te ulte, si psh. grapefruit, por edhe disa nga ato qe jane te etiketuar si 'pa sheqer te shtuar - no added sugar', por gjithsesi as ato ne sasi te tepruara. Alkooli te mos perdoret ne asnje menyre.

  Pastaj, nuk eshte ne pyetje vec konsumimi i sheqerit ne vecanti, por i karbohidrateve ne pergjithesi, e ketu bejne pjese shume prodhime ushqimore si: produktet nga dritherat, orizi, patatja, etj. Pra, nje diabetik duhet te kete kujdes jo nga ajo qe te mos konsumoje fare karbohidrate, por qe t'i dije vlerat kalorike te tyre dhe t'i balansoje gjate racioneve. Psh. nese ka nje racion me patate, te mos e shoqeroje me buke, etj.

  Ushqimet qe fare nuk bejne dem jane te gjitha ato qe nuk permbajne ose permbajne fare pak karbohidrate si psh: prodhimet e mishit, prodhimet e qumeshtit, natyrisht ato me nivel te ulte te yndyres, si dhe perimet si lakra, speci, domatja, etj. Kete me se miri mund ta dije nje nutricionist, por sa per nje orientim mjafton te kerkoni ne google 'glycemic index food chart'.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-10-2006
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  gipa

  E pershendes perzemersisht MIMI 1. Por une do te kerkosha nga ai dhe te tjeret te me tregojne se ku mund te gjenden tabletat e pershkruara per diabet ato te Garcinia kambogia (HCA) si dhe Cromiumi. Do te u falenderoje shume nese mundet dikush te me tregoi seku gjenden keto barera.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-10-2006
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Unhappy perdorimi i Acidit hidroksicirik ose AHC(ang. HCA)dhe Kromiumi

  Jam diabetik tip.2. Jam i interesuar ta perdor ilaqin qe do te gjendej me emrin Acidi hidroksicirik ose shkurt AHC ose anglisht (HCA) si dhe Kromiumin. Shkrueht se jane te mire per kete grup diabetikesh. A mud te me thot dikush se a gjendet neper barnagoret tona apo gjetiu, me qfar emeri mund te i kerkoi. Gjithashtu e njejta gje vlen edhe per Kromiumin.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Smundja e dashuris
  Nga ~Geri~ n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 20:54
 2. Smundja e quajtur frik
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-03-2010, 18:29
 3. SPIRITUALITETI: Kapitulli VII - Smundja, vuajtja dhe vdekja
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 02:05
 4. Malarja, smundja fantazm e shekullit 21!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-12-2004, 21:27
 5. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •