Close

Rezultati i Sondazhit: A jeni pro apo kundra abortit?

Votues
34. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Pro

  14 41.18%
 • Kundra

  6 17.65%
 • Nuk e di

  1 2.94%
 • kundra por varet nga situata

  13 38.24%
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32

Tema: Aborti!

 1. #21
  vowel Maska e liliella
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  nga korri i fshatit

  The legislation that George Bush said he will sign bans an abortion when the head or significant parts of the body are outside the mother's body. This is a rare procedure employed in a tiny number of abortions. The new law contains an exception for protecting the woman's life but says nothing about protecting her health. In fact, it contains various congressional "findings" that the procedure is never needed to protect the mother's health. Pro-choice groups argue that the wording of the bill is loose enough to open the door to banning other types of abortion. "The way this law is written, it covers all second-trimester abortions that I do," Dr. LeRoy Carhart, the lead complainant in litigation to be brought by the Center for Reproductive Rights, told Reuters. "We've done all this before in the courts." Since 1995, a total of 31 state legislatures have passed laws banning partial birth abortions, but all 21 legal challenges to the laws have succeeded.

  shkeputur nga village voice

  djemt Bush kan marr persiper te luajn doktorrin dhe zotin. kur u bo me ngel ne duar te tyre me mire thuaj tokes hapu e futem vet.

  bush's idea of checks and balances is "the left hand sees everything the right one does" and raises the wrong hand to demonstrate the depth of his stupidity -granted he is not as hollow as he seems
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 2. #22
  vowel Maska e liliella
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Fringo
  O Lili, a justifikohet vrasja e nje femije me qetesi mendore?


  jo pyetja ishte disi retorike dhe u shtrua per te theksuar faktin qe per nje nene gjendja mendore vuan ndac te mbaj femin e ndac jo. damned if u do , damned if u dont.

  ne te njejten kohe jam e mendimit qe aborti nuk duhet te perdoret si shpetim nga ndergjegja pasi eshte shume vone dhe disi pa vlere.
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kisha ne kohen e fundit ka dale me nje qendrim te vetin, ku thote se qe ne muajin e pare te fekundimit te vezes se femres, me nuk lejohet as edhe eksperiment te behet me te edhe pse, sipas mjekeve, nje eksperimentim i tille do te ishte me interes per njerezimin. Edhe feja islame, abortin e ndalon rreptesisht.

  ne te njejten kohe jam e mendimit qe aborti nuk duhet te perdoret si shpetim nga ndergjegja pasi eshte shume vone dhe disi pa vlere.

  Edhe une ndaj te njejtin mendim me ty, liliella. Para se te marresh guximin te besh marredhenie seksuale, duhesh te jesh fare e qarte se nje gje e tille(pra te mbetesh shtatzene) mund edhe te ndodhe. Une menodoj se eshte e njejte sikurse ta vrasesh dike, si te abortosh. Nje jete po merr. Ky eshte mendimi im.

  Sinqerisht Zėri !

 4. #24
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Po ligji nuk thote asnji gje se kush do ja rrisi femijen nje 14-15 vjecareje qe eshte vete akoma femije! Pra ajo mund te mos kete te drejte te votoje, te bleje cigare per veten apo pije alkoolike ( pra mos te kete te drejte te vendosi per veten), por te kete te drejten te lindi nje femije, ta edukoje ( kur akoma dhe vete nuk e ka mbaruar edukimin), ta rrisi ( kur akoma nuk di se si nxirret paraja vete). Dhe mire kur e mban femijen me vetedije ( ose e di se kush eshte i ati i femijes dhe ai ngre pergjegjesine e tij si prind) , por kur babai i femijes nuk e pranon pergjegjesine ( ec e vuri ti pergjegjesi nji 17 vjecari qe shkoi me nje 14 vjecare tani)

  Ligji nuk i jep zgjidhje ose nuk ndalon abortin nga ana praktike. Vetem se hedh bazat e kryerjes se aborteve te paligjshme ( shpesh here dhe nga jo-kompetente). Deri me sot, dicka qe ishte e ligjshme dhe e kontrolluar, do te hidhet ne ilegalitet.
  "Who is John Galt?"

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Re: nga korri i fshatit

  Postuar mė parė nga liliella
  The legislation that George Bush said he will sign bans an abortion when the head or significant parts of the body are outside the mother's body. This is a rare procedure employed in a TINY number of abortions.

  Pro-choice groups argue that the wording of the bill is loose enough to open the door to banning other types of abortion.

  "The way this law is written, it covers all second-trimester abortions that I do"
  kjo eshte thike me dy presa......une jam pro abortit..ne rastin konkret, persa i perket partial birth....do te varej shume nga situata, pavarsisht se argumenti qe femija eshte krijuar tashme si qenie eshte shume i forte.....nese jemi njerez me llogjike duhet te kemi dhe ARSYE po edhe mundesi Per te Zgjedhur.....

 6. #26
  i/e larguar Maska e ardi
  Anėtarėsuar
  27-09-2002
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte turp qe ne vitin 2003 te diskutohet pro apo kunder abortit.

  Nje person ka te drejte qe te bej cfare te doje me trupin e tij/saj, fut ketu edhe vrasjen ne menyre mjeksore (po kjo eshte nje teme tjeter e nxehte).

  Embrioni eshte embrion e jo femije. Nuk dua te futem ne detaja te ketyre ligjeve te bushit. Bushi nga te gjithe presidentet e Amerikes eshte ai qe ka respektuar me pak mendimin e partise se tij, popullit te tij, dhe organizatave nderkombetare. Bushi thote, Iraku ka WMD se them une, ne do ta pushtojm irkaun se them une, i kerkon vendeve aziatike ta nenvlersojne dollarin amerikan (per te rritur eksportet amerikane) pse - se them, dhe tani i thote femrave qe nuk keni te drejte qe te abortoni se them une. Femijet e bushit do te jene keta??? bushi do ti ushqej e do ti ndroj panolinot apo ti suportoje deri sa te behen 16/18???

  Gjithashtu desha te shtoja qe prindi (mashkull) duhet te kete te drejta me te medha ne raste te tilla. Po nuk dua te dale jasht teme dhe eshte goxha vone prandaj e leme per njeher tjeter.

  Gjithe the mirat

 7. #27
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nga mesi i shekullit te kaluar deri para Luftes se Dyte Boterore abortimi ka qene i ndaluar me ligj ne shumicen e shteteve te zhvilluara, ne perjashtim te Kines dhe Indise qe kishin probleme me numrin e popullsise. Si rrjedhoje e kesaj u hapen semundje, epidemi, lendime dhe vdekje nga perpjekjet per abortim ilegal, dhe ritje drastike e numrit te popullsise. Kjo me shtyn te mendoj qe abortimi nuk ka si ndalohet ne menyre absolute.

  Sot fatkeqesisht me shume se 50% e abortimeve behen nga vajza nen moshen 25 vjecare, per arsye ekonomike/socjale dhe jo per arsye mjekesore. Nga arsyet me krysore qe shtyjne te rejat te abortojne jane seksi i bere nen influence te alkoholit/droges dhe shtatzenia e paplanifikuar, seksi i fshehur nga prinderit(kur ato besojne ne virgjerine saj), dhe seksi i bere per arsye materiale. Abortimi eshte vendimi final i nje femre te terminon shtatezanine, megjithate ka miljona raste kur femra shtyhet nga burri, dashnori, prinderit, etj qe te marre nje vendim te tille. A eshte kjo krim? Po! Vritet femija, lendohet psiqikisht dhe nena. 93% e femrave qe bejne abortim bien ne depresjon psiqik pasi te kene be abortin dhe si rezultat i kesaj fillojne dhe pasojat: varesi nga alkoholi, varesi gna droga, varesi nga cigarja, sjellja e dhuneshme, humbja e ndjenjes per intimitet, humbja e dashurise ndaj tjereve, dhune ndaj femijeve tjere (nese ka pas me pare), pagjumesi, humbje koncentirmi, humbje apetiti, e deri ne vendime per vetevrasje.

  Nuk mund nje adoleshtente, e pa martuar, te edukoje nje femije, kur ajo vete ka mungese edukate dhe akoma piqet intelektualisht. Dihet qe femijet e ritur ne rrethana te veshtira ekonomike/familjare, per arsye psikollogjike, ne shumicen e rasteve devijojne dhe revloten e tyre e shprehin ndaj tjereve. Pse duhet te linde nje femije qe neser do vrase, plackise, keqtrajtoje?! Mos abortohet femija se do kujdeset kisha per te, do t’a edukoje sic duhet. OK! Sot behen mbi 50 miljona abortime ne vit. Brenda 10 vitesh do duhet te hapet shtepi femijesh ne Hene, se ndryshe kjo s’ka llogjike.


  Feja, cila do qofte, jane ne ektremitet me realtitetin e socem. Feja islame lejon vetem abortimin me shkaqe mjekesore. Kjo eshte mire, por problemi qendron se jane shkaqet socjale dhe ekonomike qe ngrejne abortimin ne shifra te larta. Te kthehemi prap ne gjendjen e lara Luftes se II Boterore me ato semundje, epidemi, lendime dhe vdekje nga perpjekjet per abortim ilegal…? Feja kishtere deri para 300 vjetesh kishte tezen qe krim quhet kur abortimi behet pasi te ndjehet levizja e pare e femijes ne bark. Para kesaj s’egziston shpirt ne barkun e nenes dhe abortimi nuk ishte krim. Sot feja krishtere eshte kundra abortimit, kundra perdorimit te prezervativave dhe kundra seksit jashte martese.. kur ne cdo kend te rrugices ke nga nje prostitute, ne cdo te 3-tin second kryhet nga nje marrdhenje seksuale dhe cdo i katerti njeri vuan nga ndonje infektim, droga, ose alkoholi.

  Nje here duhen ndaluar shkaqet qe sjellin abortimin - te edukohen gjeneratat e reja, t’ju mundesohet ndihme ekonomike dhe edukative nenave qe kane mungese te tyre, dhe pastaj te gjykohet si fenomen. Fakti qe 93% e femrave qe abortojne bien ne depresjon tregon qe askush nuk e pelqen si dukuri, por shpesh here ngelet si zgjidhje e vetme.

  StterollA

 8. #28
  xumparja
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Mosha
  33
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Postuar mė parė nga StterollA

  Nje here duhen ndaluar shkaqet qe sjellin abortimin - te edukohen gjeneratat e reja, t’ju mundesohet ndihme ekonomike dhe edukative nenave qe kane mungese te tyre, dhe pastaj te gjykohet si fenomen. StterollA

  Miku im, flas per Ameriken, te gjitha ato kushtet qe permende me lart i ke.
  Duke filluar qe nga edukata seksuale ne shkolle, e planning e prevention, e deri ke ndihma financiare qe marrin single mothers, plus dhe baballareve ketu ua kepusin koken po nuk paguan child support.
  Un thjesht personalisht, me botekuptimin tim te kufizuar e shoh si gje shume te urryer dhe te neveritshme, dhe nuk nisem nga asnje fare pikepamje fetare pasi jam lindur e rritur ne RPSSH (lol) kshu qe nuk kam ndonje ndjenje fetare te fuqishme.
  Thjesht me duket si vrasje, personalisht, por respektoj mendimin e te gjitheve.
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 9. #29
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ajo qe ke kuotuar ti eshte konkluzjoni i gjithe postimit dhe per t'u analizuar duhet marrur si terresi. Amerika ka vetem 1.6 miljon abortime ne vit, ndersa numri i pergjithshem i abortimeve ne glob eshte 50 miljon. Nuk eshte as afer asaj qe une shpreha me lart.

  Child support eshte nje nga arsyet qe meshkujt i detyrojen femrat te bejne abortim.

  StterollA

  PS Edhe per mua aboritmi eshte nje lloj vrasje sic eshte edhe ritja e nje femije ne kushte te papershtashme qe me vone do t'a shenderojne ne kriminel.

 10. #30
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po te isha ne nje pozite te tille une sdo isha e zonja ta beja kurre nje gje te tille me dashje, por disa here jane dy anet e te vertetes ne kete rast....
  Sikur femija te ishte i semure dhe doktori te thote qe ta heqesh me mire te vuash ne ate kohe dhe mos te kesh nje morde para syve gjithe jeten ta shikosh ne ate menyre femine tend..
  Dhe ana tjeter eshte nqs e ke nga nje lidhje e jashteligjshme qe do te permbysej bota per ty dhe familjen tende po te merrej vesht nuk ke ku shkon dhe duhet ta heqesh...
  Por edhe aty ka shume siklet sepse lind pyetja sikur tja jap jeten ketij femije bej faj sepse eshte pa baba, sikur tja heq jeten po ashtu bej faj sepse ai eshte krijuar per te dale ne kete bote..
  Lind nje dileme shume e madhe qe te ben te pavendosur dhe shumica e vajzave grave perfundojne per ti majtur ato femi....
  Gjithsesi edhe po ta kisha te jashteligjshem nje femi une do e mbaja ka qene Zoti ai qe e ka sjelle ne ate moment...
  Everything happens for a reason.....Ndoshta mbas atij femi ti smund te lindesh me....do mallkoje veten tende mas ca kohesh per ate xhest....Ato vajza dhe gra qe jane ne nje pozite te tille te mendohen mire para se te marrin kete veprim...
  Se do vije nje dite qe do pendohen keq...!

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  46
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  KUNDRA abortit
  do t ju keshilloja qe kurre mos te pranonit nje abort ,flas kete nga pervoja ime.Para 7 vjetesh pata nje shtatzani te deshiruar dhe zoti me gezoi me nje vajze,por fill 6 muaj me pas une ngela shtatzane prape pa deshiren tone dhe pa e menduar mire ,si une si burri beme abortin sepse edhe kushtet tona te jeteses ishin te veshtira per momentin.
  Por ajo dite e mallkuar ka ngelur ne kujtesen time tani e aq me teper kur kam rreth 4 vjet qe perpiqem te kem nje femije tani e deshira nuk po me realizohet.Vajza ime ma kerkon cdo dite nje vella ose moter ,rend me vrap pas bebave edhe kur i sheh ne rruge .E imagjinoni sa fajtore e ndjejme veten ne tani .
  prandaj do tu lutesha qe ti merrni parasysh keto qe shkruajta me siper dhe mos beni gabimin qe bera une.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Personi - i pavdekshem

  "Ambrida" te falenderoj per guximin qe te na paraqitesh pervojen tende. Shume pak jane ato nena qe e bejne kete. Sille shikimin kah Zoti - e ardhmja, qe eshte burimi i jetes dhe shpreso ne Te dhe deshmo edhe me tutje per jeten dhe nuk dyshoj se do ta gjesh jeten.

  Eshte cudi qe disa edhe pas deshmive te gjalla se te besh abort mbart pasoja te renda, madje per dike deri ne fund te jetes, dhe prap se prap sjellin kushte e pakushte per ta arsyetuar abortin. Dikush deshiron qe vet ta godas murin me koke qe i gjindet perpara vetes. Kuptohet me lehte eshte te thuash me vone "po edhe ligji e lejon" duke ia hedhur fajin ligjit, por ky arsyetim eshte aq i dobet sa qe do te beje qe ta bresh vetveten edhe me shume.
  Per fat te keq, ligji qe duhet te mbroje jeten, sillet kunder jetes. Me nje fjale legalizimi i abortit eshte legalizim i krimit. Madje jo vetem qe legalizon por edhe mbeshtet, sepse cdo ligj jo vetem qe mohon dicka por ai pike se pari obligon - ne rastin tone, ashtu po i bie per fat te keq, nxit vrasjen. Paradoks dhe ironi!!!

  Me duhet edhe njehere t`i perseris disa fjale per ata qe mendojne se per shkak kushteve duhet bere abort. Duhet ndryshuar kushtet shoqėrore, dhe jo tė mbytet fėmija. Standardi nuk guxon tė bėhet ai qė e pėrcakton numrin e fėmijėve. Ata qė kanė mė shumė fėmijė janė mė tė lumtur dhe mė tė kėnaqur se ata qė kanė pak fėmijė. Njeriu ka fėmijė jo pėr shkak tė pareve (lekeve) por pėr shkak tė dashurisė.
  Fėmija qė ėshtė ngjizur me dhunė mund tė pranohet. Ėshtė gėnjeshtėr se nuk mund tė pranohet. Kisha katolike dhe karitasi u kanė thėnė haptas tė gjithė atyre qė janė shtatzėna me dhunė se do t'i pranojė ajo fėmijėt dhe se do tė pėrkujdeset pėr ta.
  Nuk mendoj se e teproj nese i sjell disa shembuj te mrekullueshem ku pikerisht vendimi per ose kunder abortit ka pase pasoja trashanike ne te ardhmen. E kam fjalen per disa njerez te medhenj me fame boterore qe kane qene te padeshiruar te vijne ne jete e megjithate nenat kane pranuar ta lindin keshtu qe kur jane rrite kane arritur merita te medha ne jete dhe sot e kesaj dite permenden ne bote per te mirat qe i kane bere. Nje person eshte nje kozmos!
  IHS

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. A ėshtė aborti vrasje?!
  Nga Gimi3 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 223
  Postimi i Fundit: 16-06-2012, 13:14
 2. Aborti
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
 3. A duhet tė legalizohet aborti?
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-02-2006, 17:47
 4. Aborti dhe e Drejta e Jetės
  Nga xhiko nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 11:27
 5. Aborti ėshtė vrasje
  Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2004, 10:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •