Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
  1. #21
    Pershendetje Darius,

    Keto i lexova ne temat perkatese ndaj dhe me shtyu kureshtja te beja kete pyetje, se a ish percaktuar dicka, apo qoft edhe nje parapercaktim per datlindjen e tyre, si pershembull (ne filan vit) dicka e till...nejse

    Faleminderit per pergjigjen.

    Respekt.
    Kristal...
    ..E bardhë...
    ..Që më mban gjall!

  2. #22
    Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
    Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.

  3. #23
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Dielli yne shkencerisht llogaritet te jete 5 miliard vjecar.

    Ndersa per Token thuhet se eshte 4.6 miliard vjecare. Po keshtu dhe per Henen.
    Me Duket se ke plotesisht te drejt Darius pasi 4.6 miljard vite ishte edhe ne nje liber gjeografik qe e verejta mirepo per diellin nuk ishte e caktuar shkruante disa miljard vite...


    RaPSouL

  4. #24
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Vendndodhja
    Zvicër
    Postime
    1
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
    Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.
    5 Miliardë janë 5000 milion e jo 500 vjet!

  5. #25
    Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

    4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

    Citim Postuar më parë nga Darius
    Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

  6. #26
    Do ju lutesha te mos perfshihet kurani apo feja ne cdo teme, ne cdo nenforum dhe sidomos tek nenforumi i Shkences.

    Per tju pergjigjur shkurtimisht mendimit qe ke shkruar, ajo qe thote kurani nuk e ka shpikur as kurani dhe as ca qindra vjet perpara kuranit. Po ka mijera vjet qe eshte pjese e njohurise njerezore.

    Lexo per me shume librin Gjurmet e Civilizimeve te Lashta dhe do gjesh jo vetem ato shifra por dhe shume me teper se aq. Madje edhe te fenomeneve astronomike.

    Edhe njehere per te mos e 'prishur' cdo teme me fene do ju lutesha ti permbaheshit tematikes se nenforumit.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-02-2007
    Postime
    33
    Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

    4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

    Citim
    Postuar më parë nga Darius




    Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

    ahhahhhhhahaaaaaaaahaahhahahahahahhaahahahhahahhah h
    E Dojn Me Pas Qka Kam Me Than Qka E Tham
    Me Dit Qka N'Kry Kam

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Kapedan Leshi nuk edi sa vjet je por nese ke kalu shkollen fillore te kisha lut me ju kthy matematikes fillestare edhe nje her, nejse nuk jam un me gjyku asken ketu, por darius e ka shum me vend edhe ne kalkulim edhe ne thenjet reth vjetersis se diellit dhe tokes, edhe un kam lexu/ndegju per 5 miliard vjet perafersisht...

  9. #29
    O Kapedan leshi, termi miliard eshte i barabarte me bilion dhe jo me milion.

    Tani se kush po qesh u mor vesh po se kush po qeshin me ate qe qesh kjo ma ha mendja qe do i vije e hidhur disave...

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga Kapedan Leshi
    hahahaha lol nejse te lejohet te bejsh gabim .

    Termi "MILIARD=MILION" , dmth eshte e njejte nese thua 4.57 mliliard ose 4.57 milion .
    Ne Fakt kur folim per vjetersine e Tokes ose Diellit , shifta qe perdoret por te caktur vjetersine eshte fjala " BILION"!!!
    Ne bone te qeshim pak , po ska gajle , secili gabon
    1. Termi "milion/million" ne cdo vend te botes nenkupton numrin 1.000.000

    2. Termi "miliard/milliard"perdorur per here te pare nga matematicieni Peletier,
    nenkupton numrin 1.000.000.000
    (ketu perjashtohen Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, qe per numrin ne fjale perdorin termin "bilion/billion")

    3.Termi "bilion/billion"nenkupton numrin 1.000.000.000 ne Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, ndersa ne vendet e tjera, perfshire dhe Shqiperine, nenkupton numrin 1.000.000.000.000

    Per me shume detaje ndiq lidhjen e meposhtme
    http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-02-2010
    Postime
    6
    noshta toka dhe hena mund te mos ken te njejten moshe sepse thuhet se toka ne te kaluaren esht perplasur me nje planet tjeter toka i ka mbijetuar perplasjes e ndersa mbetjet nga perplasja kane krijuar henen . Kjo provon se toka esht me e vjeter se hene edhe pse kjo teori mund te mos jet e sakt

    kjo teori mund te mos jet e vertet por une tregova ate qe e di
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 05-02-2010 më 10:46

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-02-2010
    Vendndodhja
    berat
    Postime
    7
    me pelqe shume bukur

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-02-2010
    Vendndodhja
    berat
    Postime
    7

    Red face orbiti

    me pelqe shume bukur

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Nje kuriozitet dhe veçori tjeter e tokes eshte se po shkon drejt shkatrrimit ne menyre te parakohshme fale krijeses se saj evolutive.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Citim Postuar më parë nga elda Lexo Postimin
    pika me e larte Mali Everest 29, 028 mbi nivelin e detit
    Mali i Everestit e ka piken me te larte ne 8,848 m mbi nivelin e detit.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    eshte shprehur me njesine kembe o elijsa

  17. #37
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Foto e tokes nga 1 milion milje larg (1 milion e 600 mije km) e marre nga sateliti DSCOVR ku duket pjesa e ndricuar e tokes.

    Emri:  Earth.jpg

Shikime: 962

Madhësia:  48.5 KB

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Citim Postuar më parë nga elda Lexo Postimin
    perimetri: 24,901.5 miles
    diameteri: Afersisht 8,000 miles
    siperfaqja: 196,935,000 sq miles
    perqindja e ujet ne lemshin e tokes: 70%
    perqindja e tokes,afersisht 30%
    pika me e larte Mali Everest 29, 028 mbi nivelin e detit
    pika me e ulet: Deti i Vdekur 1,302 nen nivelin e detit ne 70% te ujet gjendet 97% uje i kripur dhe 3% uje i embel
    Toka rrotullohet rreth vetes dhe kete e ben per 24 ore

    Toka rrotullohet rreth diellit me nje shpejtesi prej 28 mije km ne ore dhe per kete i duhet 365 dite

    Toka bashke me diellin dhe gjithe sistemin toke planetar rrotullohet rreth qendres se galaktikes tone me nje shpejtesi rreth 800 mije km ne ore, per nje rrotullim te plote i duhen rreth 250 milion vjet

    Duke qene toka dhe galaktika jone ben pjese te nje grup galaktikash qe edhe ato rrotullohen rreth vetes dhe ne rrethin e thelbit te madh kozmik shpejtesia shkon akoma me shume se ato qe permenda me siper behet fjale sipas hipotezave shkencore me miliona km ne ore

    kur i kupton keto te duket vetja si ajo kokrriza e reres ne reren e pafund te saharase

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Toka eshte nje krijim artistik i botes se angjejve dhe i takon artit dhe jo shkences. Ashtu si cdo e vertete artistike qe eshte banale dhe rreth se bukures(genjeshtres) ajo nuk te ofron te verteta apo shkence dhe as qe ka lidhje me qiellin.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: Të dhëna mbi rruzullin tokesor.

    Citim Postuar më parë nga Ciarli Lexo Postimin
    Toka eshte nje krijim artistik i botes se angjejve dhe i takon artit dhe jo shkences. Ashtu si cdo e vertete artistike qe eshte banale dhe rreth se bukures(genjeshtres) ajo nuk te ofron te verteta apo shkence dhe as qe ka lidhje me qiellin.
    toka i takon edhe artit edhe shkences ,por mbi te gjitha i takon devocionit qe i jep edhe kuptim krijimit

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Ne Liban
    Nga D@mian në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 670
    Postimi i Fundit: 02-12-2006, 15:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •