Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
  1. #21
    larguar
    Antarsuar
    11-09-2006
    Postime
    535
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Pershendetje Darius,

    Keto i lexova ne temat perkatese ndaj dhe me shtyu kureshtja te beja kete pyetje, se a ish percaktuar dicka, apo qoft edhe nje parapercaktim per datlindjen e tyre, si pershembull (ne filan vit) dicka e till...nejse

    Faleminderit per pergjigjen.

    Respekt.
    Kristal...
    ..E bardh...
    ..Q m mban gjall!

  2. #22
    Deny Ignorance Maska e Darius
    Antarsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Agartha
    Postime
    12,691
    Faleminderit
    20
    205 falenderime n 148 postime
    Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
    Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.

  3. #23
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Antarsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Tetov
    Postime
    17,458
    Faleminderit
    4
    4 falenderime n 3 postime
    Citim Postuar m par nga Darius
    Dielli yne shkencerisht llogaritet te jete 5 miliard vjecar.

    Ndersa per Token thuhet se eshte 4.6 miliard vjecare. Po keshtu dhe per Henen.
    Me Duket se ke plotesisht te drejt Darius pasi 4.6 miljard vite ishte edhe ne nje liber gjeografik qe e verejta mirepo per diellin nuk ishte e caktuar shkruante disa miljard vite...


    RaPSouL

  4. #24
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    12-11-2006
    Vendndodhja
    Zvicr
    Postime
    1
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Darius
    Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
    Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.
    5 Miliard jan 5000 milion e jo 500 vjet!

  5. #25
    Deny Ignorance Maska e Darius
    Antarsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Agartha
    Postime
    12,691
    Faleminderit
    20
    205 falenderime n 148 postime
    Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

    4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

    Citim Postuar m par nga Darius
    Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

  6. #26
    Deny Ignorance Maska e Darius
    Antarsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Agartha
    Postime
    12,691
    Faleminderit
    20
    205 falenderime n 148 postime
    Do ju lutesha te mos perfshihet kurani apo feja ne cdo teme, ne cdo nenforum dhe sidomos tek nenforumi i Shkences.

    Per tju pergjigjur shkurtimisht mendimit qe ke shkruar, ajo qe thote kurani nuk e ka shpikur as kurani dhe as ca qindra vjet perpara kuranit. Po ka mijera vjet qe eshte pjese e njohurise njerezore.

    Lexo per me shume librin Gjurmet e Civilizimeve te Lashta dhe do gjesh jo vetem ato shifra por dhe shume me teper se aq. Madje edhe te fenomeneve astronomike.

    Edhe njehere per te mos e 'prishur' cdo teme me fene do ju lutesha ti permbaheshit tematikes se nenforumit.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    28-02-2007
    Postime
    33
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

    4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

    Citim
    Postuar m par nga Darius
    Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

    ahhahhhhhahaaaaaaaahaahhahahahahahhaahahahhahahhah h
    E Dojn Me Pas Qka Kam Me Than Qka E Tham
    Me Dit Qka N'Kry Kam

  8. #28
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    25-04-2007
    Postime
    632
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Kapedan Leshi nuk edi sa vjet je por nese ke kalu shkollen fillore te kisha lut me ju kthy matematikes fillestare edhe nje her, nejse nuk jam un me gjyku asken ketu, por darius e ka shum me vend edhe ne kalkulim edhe ne thenjet reth vjetersis se diellit dhe tokes, edhe un kam lexu/ndegju per 5 miliard vjet perafersisht...

  9. #29
    Deny Ignorance Maska e Darius
    Antarsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Agartha
    Postime
    12,691
    Faleminderit
    20
    205 falenderime n 148 postime
    O Kapedan leshi, termi miliard eshte i barabarte me bilion dhe jo me milion.

    Tani se kush po qesh u mor vesh po se kush po qeshin me ate qe qesh kjo ma ha mendja qe do i vije e hidhur disave...

  10. #30
    ^ Maska e baaroar
    Antarsuar
    18-03-2005
    Postime
    1,618
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Kapedan Leshi
    hahahaha lol nejse te lejohet te bejsh gabim .

    Termi "MILIARD=MILION" , dmth eshte e njejte nese thua 4.57 mliliard ose 4.57 milion .
    Ne Fakt kur folim per vjetersine e Tokes ose Diellit , shifta qe perdoret por te caktur vjetersine eshte fjala " BILION"!!!
    Ne bone te qeshim pak , po ska gajle , secili gabon
    1. Termi "milion/million" ne cdo vend te botes nenkupton numrin 1.000.000

    2. Termi "miliard/milliard"perdorur per here te pare nga matematicieni Peletier,
    nenkupton numrin 1.000.000.000
    (ketu perjashtohen Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, qe per numrin ne fjale perdorin termin "bilion/billion")

    3.Termi "bilion/billion"nenkupton numrin 1.000.000.000 ne Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, ndersa ne vendet e tjera, perfshire dhe Shqiperine, nenkupton numrin 1.000.000.000.000

    Per me shume detaje ndiq lidhjen e meposhtme
    http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers

  11. #31
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    03-02-2010
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    noshta toka dhe hena mund te mos ken te njejten moshe sepse thuhet se toka ne te kaluaren esht perplasur me nje planet tjeter toka i ka mbijetuar perplasjes e ndersa mbetjet nga perplasja kane krijuar henen . Kjo provon se toka esht me e vjeter se hene edhe pse kjo teori mund te mos jet e sakt

    kjo teori mund te mos jet e vertet por une tregova ate qe e di
    Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 05-02-2010 m 09:46

  12. #32
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    08-02-2010
    Vendndodhja
    berat
    Postime
    7
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    me pelqe shume bukur

  13. #33
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    08-02-2010
    Vendndodhja
    berat
    Postime
    7
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    Red face orbiti

    me pelqe shume bukur

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

  1. Ne Liban
    Nga D@mian n forumin Problemet ndrkombtare
    Prgjigje: 670
    Postimi i Fundit: 02-12-2006, 14:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •