Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19

Tema: Anoreksia

  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ersjada
    Anėtarėsuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    milano
    Postime
    48

    Shume vajza shqiptare................

    S hume vajza shqiptare per te mos u shendoshur heqin dore nga shume ushqime te shijshme. A eshte e drejte kjo?


    .........................
    per mendimin tim nuk eshte e drejte pasi tia heqesh vetes gjithe keto te mira eshte mekat. Ato jane krijuar per ne dhe ne duhet ti konsumojme. Une jam me parimin: HA CTE TE HAHET.
    Jete o tmerr
    nje enderr bosh
    njesoj perhere
    kudo qe te shkosh........

  2. #2
    Fierak Ne Gjak Maska e rolua
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Toronto - Canada
    Postime
    630
    budalliqe bejne!nuk theme jo tek mbajtja e linjave por jo te lene edhe ushqimet e mire si puna e: pastices,taves e kosit!TRAHANAS!E SHUME GJERA TE TJERA SI PUNA E bakllavase e kadaifit!e mualebis e syltjashit...


    ika ika se mua hap oreksi!!!!








    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""'roeli"""""""""""""""""""""""""""""""""
    Fieri eshte qyteti endrrave te mia
    Fieri qyteti ku kaloj femirija
    Fieri qyteti ku jam ritur me mundime
    Fieri qyteti ku kam folur gjuhen time
    Fieri qyteti ku kam thurrur endrren time

    ......................^_R_o_L_u_A_^

  3. #3
    Postuar mė parė nga rolua
    budalliqe bejne!nuk theme jo tek mbajtja e linjave por jo te lene edhe ushqimet e mire si puna e: pastices,taves e kosit!TRAHANAS!E SHUME GJERA TE TJERA SI PUNA E bakllavase e kadaifit!e mualebis e syltjashit...


    ika ika se mua hap oreksi!!!!








    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""'roeli"""""""""""""""""""""""""""""""""
    Ke trahanaja dhe kadaifi me pelqeve

  4. #4
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    para disa kohe u futa edhe une ne rregullat e dietes...nuk eshte se nuk haja por isha shume e keqe me ushqimin...vajn se duroja dot etj etj...tani i kam thene boll pasi nuk me beri mire nga ana shendestore...edhe mendoj qe vetem aktivitete fizike te ndihmojne...lere ushqimi...tani bej vrap 3here ne dit...edhe ne gym po ashtu shkoj...edhe ushqimin...e haj si ta dua edhe sa te dua..edhe akoma me size 8jam...(size 8 ne UK)
    muaqqqq puciii all
    ps.fiskultura te mban trupin ne forme...jo heqja e ushqimit...
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  5. #5
    ** Vijezim Drite ** Maska e Altina
    Anėtarėsuar
    07-09-2003
    Vendndodhja
    Ne kohe, ne diell, ne ere...
    Postime
    158
    "Mendje e shendosh ne trup te shendoshe", dhe nuk them ketu per trupat mbi pesh por per trupa te mire ushqyer. Nese duhet te mbash linjat ka boll metoda me efikase, si gjimnastika P.sh.
    Atij i them vullnet une.
    I vizatoj keto shkronja ....
    Ashtu si ben dita me imazhet e saj, qe pastaj fryn mbi to dhe s'kthehet me pas...

  6. #6
    "KINGU-1"
    i/e ftuar
    "Dieta me e mire eshte gjimnastika"

  7. #7
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510
    une as e kam idene se cfare do te thote fjala ''diete'' lol.....kam nje metabolizem te larte dhe mund te ha cfare te dua dhe mos shendoshem....keshtu qe s'kam problem nga ajo ane....por bie dakort me ate qe tha kingu..dieta me e mire esht gjimnastika!

  8. #8
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    un te them te drejten nuk rri dot pa henger sidomos akulloreve qe sju rezistoj .. (prandaj jam bere 55 kg) lol
    ne rradhe te pare duhet te mesosh ta pranosh trupin tend per ate qe je dhe jo per ate qe mund te jesh
    pak diet duhet ta mbash po jo qe mos te hash fare ose te hash vetem sallat

    1 consiglio
    ragazze mangiate che i ragazzi v amano lo stesso

    baci

  9. #9
    Shkodran Maska e BOY_UK
    Anėtarėsuar
    18-06-2003
    Vendndodhja
    London
    Postime
    196
    o vajza hani mo se keni mu pendua mbrapa :P

  10. #10
    ^ Peek-a-boo ^ Maska e Sirena_E_Vogel
    Anėtarėsuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    565
    Ha sa te duash, po bere fiskulture
    rregullisht, nuk shendoshesh asnjehere
    Cuteness !

  11. #11
    Genius Maska e OP-POWER
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    83
    E hangmja s'ka ransi se ma merr mendja se ca ju del para e hani , po puna eshte fiskultura ta man trupin ne forme edhe taman, Vullneti duhet.
    Siggy Hijacked

  12. #12
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    A ėshtė e drejtė qė vajzat shqiptare tė lėnė ushqimin pėr t'u dobėsuar?
    Jo vetem qe eshte e padrejte, por eshte edhe e pallogjikshme.

    Shendeti jone varet te ushqimi, pra vetem ne qoftese nuk duan te jene te shendetshme (healthy)...le te vrasin trupin e tyre.

    PS: Jam dakort me Kingu-n, menyra me e mire per te ruajtur figur dhe shendet eshte gjimnastika dhe aktivitet me sport.

  13. #13
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Jo vetem qe te mos ndalojne ushqimin por perkundrazi ta shtojne ate...mundesisht te hajne nga dy racione ne vakt dhe pastaj te bejne gjimnastike, te shkojne ne palester, dhe mbas nje viti do te behen te gjitha si Sylvester Stalone mendoje sa bukur do te ishte...

    Mire do te ishte sikur tere femrat shqiptare ti shikoje neper FISH&CHIPS dhe te hanin vetem kebape, ose burger king, ose KFC... Femrat shqiptare.
    Studimi i fundit vertetoi qe njeriu nuk eshte ndertuar te perballoje ushqimet fast-food dhe sidomos ushqimet qe kane bombarduara ne kalori dhe proteina. Nje djete e thjeshte eshte mese e pranueshme. Nese vertete tani nuk ndryshoni, mos u merzitni se ndryshoni pasi te beheni nena, dhe pastaj te porosisim zjarrfiksit tju levizin nga vendi...

    E gerdec medhej ... shikoni LIZ Hurley te kenoq shqirtin , nene me kalamo, dhe o zot i modh,,,mo mire me vdek..dhe ajo ju nenshtrua nje diete te rrepte dhe aktivitetit sportiv...por ama dieta duhet ..hajde shnet trashaluqe

  14. #14
    afer detit Maska e Simpatikja
    Anėtarėsuar
    13-09-2003
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    93
    Qe barku te rrije i thate pa ushqim sikur s'shkon,por edhe qe te hash si i/e babezitur prape edhe kjo sikur s'shkon.Une do te thoja te hame pak ,por me permbajtje te mire,jo te ekzagjeruar kalorike.

  15. #15
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Vajzat shqiptare, ne pergjithesi, e kane mani dieten por u duhet pak kulture per te mesuar si funksionon. Nuk duhet mbajtur diete pa plotesuar moshen 20 vjec, eshte e demshme. Edhe nese vendosin te mbajne diete, kjo nuk do te thote te mos marrin mengjesin ose darken. Njeriu duhet te ushqehet rregullisht ne tre vakte por duhet te kontrolloje kalorite. Keto vajza duhet te dine qe jane ne zhvillim e siper dhe dieta pa kriter ose para moshes qe permenda mund te shkaktoje probleme ne organizem, te padukshme per momentin dhe te pakorigjueshme per me vone. Aktiviteti fizik te persos formen trupore dhe te rregullon bioritmin.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  16. #16
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    PO ..eshte shume e drejte !

    Them keshtu dhe dua qe te me kuptoni tamam qellimin qe kam ne kete shprehje. Shqiptaret hane ushqime me teper yndyre, hane sasi te madhe dhe shume pak cilesi. Neve na duket se qe te jemi te ngopur tamam duket patjeter qe ta ndjejme barkun e fryre lol.
    Une kam kohe qe kam ndryshuar ushqimin totalisht dhe shikoj qe kam nje ndryshim teper te madh tek vetja ( megjithese kjo eshte teme per femrat ). Kam hequr dore fare nga BUKA....nuk haj fare yndyrera dhe po perdor shume ushqimet e detit. Sa per kuriozitet dua te them qe vitin qe shkoi arrita ne 109 kg dhe vetem tuli me mbuloi muskujt etj, kurse tani qe kam 3 muaj qe kam rregulluar dieten kam rene ne 90 kg. Eshte goxha ndryshim dhe ndjehem rehat fare. Vajzat shqiptare kane edhe nje dobesi tjeter te madhe .....Gjimnastiken ....Aerobine... . Mendoj qe femra shqiptare shpenzon shume kohe ulur dhe ne pasivitet dhe kjo sjell ne nje dembelizem qe eshte karakteristike per kombin tone.
    Zgjidhini ushiqimet kur i blini. Mos hani shume embelsira dhe yndyrna. Shtrengojeni veten per pak kohe dhe nuk ka gje qe ju duket barku si bosh sepse trupi i ndjen ndryshimet me vone dhe per pak kohe do kaloni ne stabilitet.

    Pershendetje !

  17. #17
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar mė parė nga Stina
    Te rri une pa buke, bahh lol

    Buka eshte ushqimi me kryesor per te gjithe.

    A ka ndonje menyre si te shendoshesh?
    Pse ja fut kot mi paj Zotin ? ....kush te ka mbushur mendjen ty qe buka eshte ushqimi kryesor. Buka eshte brum mi zemer dhe llac do te te behet ne stomak ( sidomos buka e bardhe ). Ta siguroj une ty qe nese kursen ato para qe shpenzon per embelsira, buke etj dhe blen nje berxolle te skuqur me pak vaj fare dhe pak sallate me perime eshte 100% me efikase per trupin tend sesa te hash buke me fasule etj lol. Ose perdor peshkun , pak sallate ( sepse sallata eshte e domosdoshme ) dhe nje gote vere te kuqe ne cdo vakt dhe do shikosh ndryshim te madh tek vetja , ne gjalleri, shkelqim lekure,etj. Nese perdorni buke ( qe normalisht pak buke edhe eshte e nevojshme ) perdorni vetem buken e zeze dhe jo te bardhe. Gjimnastika ka rolin e saj deciziv por ama edhe dieten duhet ta pasuroni dhe te dini se cfare hani : Hani cilesi dhe jo sasi ..!

    Edhe nese do sinqerisht menyre si te shendoshesh ---> ha buke shume , futi gjellra me yndyre, emblesira me shumice dhe ta garantoj qe per nje kohe te vogel do ngjash si " La Vikinga "

    Pershendetje !

  18. #18
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Shqiptaret hane ushqime me teper yndyre,
    Nuk e di sa mund ta pergjithesosh nje gje te tille....

    Personalisht mund te them se ne familjen time gjithmon kemi perdorur vaje ulliri (i cili eshte shkelqyer per shendetin) dhe me teper perdorim mish vici dhe pule qe gjithashtu jane mire per shendetin, ashtu si dhe sallaten, dhe sidomos "frutat".

    Pra nuk e di se si han shqiptaret tani, por mendoj se ne pergjithesi kan pas ngren mire .....

    Gjithsesi cdo njeri eshte ndryshe, puna eshte mos te kalosh ne egzagjerime. Nuk eshte mire te rrish pa ngren, nuk eshte mire te hash me teper se sa duhet. Plus cdo njeri e ka metabolizmin te ndryshem, keshtu qe ka njerez qe mund te han sa te duan dhe mos te shendoshen fare....

    PS : Ke te drejte per peshkun, peshku eshte i shkelqyer per shendetin, plus eshte shume i shishem .

  19. #19
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    une u be kohe qe si shijoj dot si dua te gjitha ushqimet e prap sjam si duavdes per cokollata e akullore po aha shih me sy e plas me zemer..megjithate sjam per nderprerjen e ushqimit se ato kile si i jep i merr prap ose perfundon si kjo shoqja ime e dhomes qe eshte 167cm 49kg e iduket vetja e shendoshe..s'han pothuajse asgje..mua me vjen keq qe skam pak me shume vullnet e kohe per sport..
    si perfundim mjafton pak me shume kujdes e kontroll ne ushqime,e pak sport per te pasur nje trup te bukur(keshilla nga eksperienca:P)
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

Tema tė Ngjashme

  1. Informacione te nevojshme rreth shendetit
    Nga RaPSouL nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 16-04-2009, 20:17
  2. Anoreksia dhe Bulemia
    Nga *~Rexhina~* nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 24-12-2007, 05:19
  3. Lajme nga mjekesia
    Nga Asteroid nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 11-05-2007, 01:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •