Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  skenar filmi!

  lexoni kete skenar filmi edhe me dergoni nje mesazh:
  nikas@dr.com

  http://skenari.4all.cc/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 02-03-2005 mė 10:31

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Lexova fillimin dhe me pelqeu! Kisha kohe pa lexuar skenare filmash dhe te them te drejten thjesht formati i skenarit me terhoqi

  Do e lexoj te plote sot dhe do te kthej pergjigje me imtesi ne ditet ne vazhdim.


  Pershendetje

  Fiori

 3. #3
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  thanks for your feedback. ne qofte se do hap kete atachmnt. se eshte me format me te regullt!
  Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur

 4. #4
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  po te dergoje edhe dicka tjeter. eshte e njejta history por ama ne shqip. eshte e pa korrigjuar keshtu qe mos i ve re gabimet. ky nuk eshte skenar, por novele. po te dergoje vetem fillimin e noveles...me kupton!

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Nikas fillova te lexoja mesazhin qe me kishe derguar me e-mail. Nuk kam shume kohe neper duar dhe nuk kam arritur ta mbaroj, megjithate ka disa gjera te vogla qe duhet tu vesh pak me shume vemendje :

  1. qe me kujtohet tani eshte se ne fillim kur shkon per vizite ne Shqiperi, thua se udhetimi NY - Shqiperi eshte 120 min (ne mos gaboj), dmth dy ore ?!

  2. dhe gjithashtu nje burre 40 vjecar, nuk mund te shihet si shume i vjeter. Dmth duhet te kesh kujdes kur e vendos duke menduar, pasi menyra si e pershkruan e ben te duket si plak (nuk e di cfare ke ne mendje ne fakt, si e perfytyron ti karakterin).

  3. Per disa emra mundohu ti mbash sa me shqiptare, Menelaus ?!


  4. Une kam zakon qe i lexoj disa gjera gjysem nga fundi dhe gjysem nga fillimi Dmth e di si mbaron, pra ne pergjithesi me pelqeu.


  Me shume ne ditet ne vazhdim....


  Une vetem nje klase filmi kam marre, dhe ajo sa per kuriozitet, megjithese studiuam shume scripte te tilla dhe perseri mund te them se me pelqen "menyra e shkruar"!


  Pershendetje  p.s. Versioni ne shqip me pelqeu akoma me shume.

 6. #6
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  PERGJIGJE PER FIOREN!

  Ke te drejte per moshen. Kur e fillova ta shkruaj skenarin, historia tregohej kur aleksi eshte 70 vjec(2043) edhe mendohet qe teknologjia do te jete shume me e perparuar.(konkordi e ben per dy ore Atlantikun). gjithashtu filmi sgjate dy ore!! Nje direktor me supozoi qe ta ul pak moshen, prandaj e kam bere 40 vjec. jam ne regullim e siper. persa i perket emrave duhet te kuptosh nje gje. sekreti qe ta shesesh ne amerike duhet qe ta amerikanizosh. ne qofte se une perdor emra shqiptaresh atehere ai do tingelloi si Foreign-Film. gjithashtu, tensioni i filmit rritet (kur ta lexosh me teper) me paradoxin (Greek-Albanian!). Versioni ne shqip eshte ndryshe, duhet qe te shqiptarezohet! megjithate thank you for your review. po pres qe ta mbarosh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 15-10-2003 mė 19:29

 7. #7
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  39
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nikas.
  Sapo e mbarova se lexuari skriptin tend. Ne pergjithesi me pelqeu, bile me kujtoi disi veten me Saranden, me ikjet etj.etj. Megjithate nje verejtje te vogel kam.
  E para:
  Eshte e pajustifikueshme qe Alex-i nuk i ka marre prinderit ne telefon prej gjashte vjetesh. Sado keq te kishte qene ai nga ana financiare, ne 6 vjet duhet te kishte gjetur nje menyre per te folur ne telefon. Vec kesaj prinderit ne 6 vjet duhet te kishin bere ndonje perpjekje vete per ta takuar.
  E dyta:
  Mire do beje sikur t'i shtoje nje cike optimizem personazhit te Alex-it Cdo gje qe ka kaluar ai ka qene e zeze.
  E treta:
  Persa i perket vrasjes se Rich-it dhe atij shokut tjeter ne anije, per te cilen akuzohej Alexi, mendoj se duhet gjetur nje fare zgjidhje, sepse cili eshte morali pastaj? Edhe n.q.se ishte vetembrojtje, perseri ne njefare menyre ajo duhet sqaruar si p.sh. e cojne ne gjykate dhe e lene te lire ose dicka e tille. Ne menyren se si eshte tani, per mendimin tim , morali i saj eshte "Vra njerez ne Europe dhe hajde ne Amerike se shpeton". P.sh. aty ku Alexi i shpjegon Andit peripecite e tij, mund t'i thote si i mori dokumentat ne Amerikes.
  Nejse une keto kisha. Te thashe, ne pergjithesi eshte i mire.
  Shendet e te mira
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 8. #8
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pershendetje Jonian. Thanks per “kritiken”! E kuptoj c’do te thuash me zgjidhje te ceshtjeve te dy vrasjeve. Nuk e di sa kohe ke ne amerike edhe sa di nga filmat amerikan. Ky eshte nje filem dramatik per emigrant, Jo mistery!! Ne hollivud gjerat punojne ndryshe. Nuk na intereson se c’fare u ndodh te tjereve, pervecse Alexit. Aleksi eshte nje pergjithesim i emigranteve lindor (nuk i intereson njeriut a eshte shqiptar apo jo). Edhe dicka tjeter, keto jane te gjitha historira te verteta, thjesht une i kam perpunuar sikur i kane ndodhur nje njeriut te vetem. Persa i perket optimizmit, ai eshte nje emigrant, edhe na intereson qe ai te jete pasive, dmthn: rethanat te veprojne perkundrejt aleksit! Persa i perket dokumenteve, sic e permenda edhe me perpara, ato jane hollesira qe amerikaneve nuk u interesojne. Ku i dihet mbase ai s’ka dokumente fare??? Nuk e di po e kuptove por ky skenar eshte vetem pjesa e pare “IDOA-PART I” Pjesa e dyte [“IDOA-PART I,II,III,&IV”]shpjegon gjithshka ndodhi ne evrope(Zgjidhet problemin i vrasjeve) edhe c’fare i ndodhi Aleksit ne Amerike. Mendoj se pjesa e dyte eshte me e bukur!
  Megjithate, faleminderit per analizimin e filmit.
  Ps: Edhe une nuk te shikoja kembet, por kepucet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 17-10-2003 mė 10:03

 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Nikas,

  nga leximi i fillimit te skenarit per mua dalin dy pika qe nuk shkojne.

  Se pari qe babai i fliste djalit 10-vjecar ne kohe te komunizmit per Zotin. Per ata qe e kane jetuar Shqiperine e asaj kohe kjo eshte e pabesueshme, sepse femija eshte femije dhe ideja e Zotit i shpetonte ne ambiente te tjera jashte shtepise. Pra eshte dicka shume me serioze se c’mund te mbaje mendja e nje 10-vjecari.

  Se dyti jane emrat e personazheve, te cilet ke preferuar t’i vendosesh emra te amerikanizuar. Perse? Psh, Alex, Natalie, Menelaus (qe ne Shqiperi me thene te drejten s’e kam degjuar ta perdorin si emer). Nese serish deshiron ta besh te besueshme historine, duhet qe se paku personave qe ne historine e treguar kane lindur ne Shqiperi emrat t’ua vendosesh ne shqip (pa amerikanizime). Nese ke parasysh filmat me historite e emigranteve italiane ne Amerike, emrat e personazheve qe kane emigrua ne Amerike jane te lene ne italisht.

  Me pelqeu per aq sa lexova, se permbante humor te lehte brenda. Psh, batute qe mbetet ne mendje eshte ajo, kur Aleksi i thote te emes qe po e zgjonte nga gjumi, se fajin e kishte ai qe e kish lejuar te martohej me te atin.

  Po lexova dot dhe ne vazhdim, mbase nderhyj edhe me dicka tjeter.

  Urime!

 10. #10
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Smile PERGJIGJE PER DITEN!

  E dashur Dita, thanks per insiativen ta lexosh skenarin edhe te me kthesh pergjigje. Te kuptoj kur thua qe emrat duhen te jene emra-shqiptare. Nje numer shume i madh e kane lexuar skenarin edhe vetem shqiptaret ma kane thene kete gje. Sic e shpjegova edhe me larte, ky eshte nje skenar i amerikanizuar, “Jo nje histori shqiptare”. Ky person perfaqeson emigrantet eastern-europian. Nuk i intereson njeriut a eshte ai shqiptar apo rumun.thjesht rastesi na bie te jete shqiptar! Ketu nuk flasim ne vecanti per Aleksin (One Albanian), por per shume emigrante evropian (pergjithesim) edhe veshtiresit e tyre per te haritur their destination. Kur ta lexosh komplet do ta kuptosh. Po je akoma atje kur alexi zgjohet ne mengjes historia s’ka filluar akoma. Historia fillon kur Alexi harin ne milano.
  Persa i perket Zotit, une nuk e di nga c’vend je ty, se ne Sarande e kemi patur pak me te lire bizeden e zotit. Me kujtohet qe prinderit e mi bizedonin gjithmone per zotin. Edhe nga nje here venim, fshehurazi, ne kishe(ne kishen e piqerasit). Dita, historine po e vure re, e kam shkruajtur edhe ne shqip. Ajo eshte nje histori shqiptare me emra shqiptare. Eshte nje novele[ne perpunim e siper]. Anyway, Faleminderit per keshillat, edhe po pres qe ta mbarosh.

  Keshilla per te gjithe:
  Mos e lexo me mendimin se ai eshte shqiptar, edhe gjithashtu mundohu ta lexosh me syte e nje amerikani. Gjithashtu, mos e lexo fundin se ndryshe nuk ka kuptim!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 18-10-2003 mė 11:35

 11. #11
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  nikas, me duket vetja sikur dola nga kinemaja tani.. Me zhyte ne imagjinate..

  Me pelqeu jasht mase dhe te uroj sukses me skripten dhe pergjithesisht ne jete.

  Nje Korigjim nese lejohet:

  Listen, Spielberg, let's get some
  sleep now, because tomorrow we have
  to wash dishes again. Forget about
  dreams. I am more for reality. Good
  night, Alex.


  Sikur koha, vendi dhe personat qe po diskutonin nuk pershtaten sepse nuk e dinin kush ishte Speilberg.. (s'kishin idene per yjet e hollywoodit, si puna Spielbergut) qe ta diskutonin.. Me duket si kontradikte, apo gabohem?

  StterollA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga StterollA : 12-10-2004 mė 16:14

 12. #12
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Postuar mė parė nga nikas
  po te dergoje edhe dicka tjeter. eshte e njejta history por ama ne shqip. eshte e pa korrigjuar keshtu qe mos i ve re gabimet. ky nuk eshte skenar, por novele. po te dergoje vetem fillimin e noveles...me kupton!
  'NE KERKIM TE PASAPORTES'
  Nga (Al. S. N.)


  "Mė i menēur midis dy injorantėve, ėshtė vetėm ai qė e di"!
  (AL NIKA)
  (E bazuar nė, history tė vėrtetė!)  KAPITULLI-I
  'SARANDĖ'  Po tė mos binte njė shi i rėmbyeshėm, sigurisht qė unė do
  tė merrja rrugėn tatėpjetė pėr nė plazhin e vjetėr. Nuk ėshtė
  edhe kaq i vjetėr si plazh, por ama nuk edi pse e quajnė
  kėshtu. Kur isha i vogėl babai mė merrte me vete edhe sė
  bashku vėzhgonim perėndimin e dyellit pothuajse ē'do mbrėmje.
  O zot, nuk kishte gjė mė tė bukur!


  Duke qėndruar brenda dritares edhe duke pritur shiun qė tė
  pushojė, mendime tė ērregullta me kalojnė nėpėr mend. Po
  sikur tė mos kisha ikur vallė? Po sikur tė kisha qėndruar nė
  Sarandė edhe jeta tė vazhdonte me ritmin e mėparshėm? Hehe...
  mė vjen pėr tė qeshur tani qė po kujtojė bisedat e pafundshme
  qė kishim me Gencin ē'do mbrėmje tek radha e qumėshtit.
  Ėndrrat qė kishim pėr tė ardhmen... uau, e ēuditshme kjo jeta
  e njeriut, humbet edhe me shpejtė se edhe kjo pika e shiut qė
  posa kaloi.
  Tė dashur lexues, e di qė jeni kureshtarė tė dini se kush
  jamė unė edhe ēfarė 'pėrallash' po ju tregojė. Quhem Alex
  Kondi edhe kam lindur nė qershor te 1973 nė qytetin mė tė
  bukur nė botė, nė Sarandė! Lexova diku dikur se 'ē'do njeri
  nė botė ka njė histori tė tregojė , por ama disa nga ato
  history janė mė interesante se tė tjerat' (Al Nika-2002 ).
  Kėshtu qė edhe unė kam njė histori pėr tė treguar, historinė
  e djaloshit 'nė kėrkim tė pasaportės'!
  Mė kujtohet , ishte viti 1981 kur e pyeta babain tim,
  Nikolėn , a vdesin ndonjėherė njerėzit. "Po Alex, vjen njė
  ditė qė njerėzit vdesin, se kėshtu ėshtė e shkruar nga zoti"
  mu pėrgjigj ai. "O babi ē'farė ėshtė 'e shkruajtur nga
  zoti'?" e pyeta unė. Ai u kthye nga unė mė pa drejtė nė sy
  edhe mu pėrgjigj , "ėshtė destynia e jetės sė njeriut Alex,
  ē'do gjė qė ne bėjmė apo nuk duhet tė bėjmė." Atėherė unė nuk
  kuptova se ē'farė ai donte tė thoshte por tani pas kaq vitesh
  sikur e kam kapur kuptimin e atyre fjalėve. Mė vjen keq qė ai
  nuk ėshtė mė nė jetė qė unė t'ja thosha kėtė gjė!
  Deri ne vitin 1990, jeta ime ishte thjeshtė njė jetė e
  zakonshme , jetė Sarandeze , siē e quanim nė Sarandė. Kur
  mbarova shkollėn tetėvjeēare 'Adem Shemja', babai im vendosi
  qė unė tė vashdoja studimet pranė gjimnazit 'Hasan Tahsini'.
  Nuk e kisha edhe shume me qef, por ama isha i lumtur se aty
  kisha edhe gocėn e zemrės sime, Sofinė. Harova tju shpjegojė
  qė nga fillimi por ama unė edhe Sofi, siē mė pėlqente ta
  thėrrisja, u rritėm bashkė. Qė nė fėmini ndjeva diēka pėr tė
  por nuk e dija se ē'farė ishte.


  Do kalonin vite qė unė tė kuptoja se ajo ishte e dashura e
  zemrės sime , e para edhe e vetmja! Kushedi sa mbrėmje do
  shkonim pranė plazhit dhe do luanim me rėrėn e butė tė
  plazhit tė vjetėr. Po tė ishte pėr ne do rrinim gjithė natėn
  atje, por e jėma e Sofit, Natalia, apo 'Vjerra' e Aleksit siē
  e quanin shokėt e mi me shaka, do vinte edhe o ta zinte Sofin
  me shuplaka.

  I ēuditshėm ky truri i njeriut, pak ta ngacmosh edhe fillon
  edhe kujton gjithshka. Sa do doja tani qė tė humbisja nė
  kujtimet e fėminisė, por ama edi qe u kam dhene fjalėn se do
  u tregojė historinė time tė hidhur edhe ēfarė tė bėje, mė
  duhet qė tė mbajė fjalėn.
  Siē e pėrmenda edhe me parė, deri nė 90-tėn jeta ime nuk
  ishte edhe aq interesante. Kisha lexuar kaq shumė libra edhe
  kisha parė kaq shumė filma pėr botėn e jashtme sa qė ėndėroja
  qė njė ditė tė merrja Sofin edhe tė shkonim nė Amerikė, edhe
  kurrė tė mos ktheheshim mė!
  Ndoshta zoti i dėgjoi lutjet e mia, se nė tė njėjtėn kohė
  komunizmi filloi tė mirrte tė tatėpjetėn nė Shqipėri.
  Njerėzit filluan tė shpreheshin hapur. Nuk kaluan as 2-3
  muaj edhe ne mbrėmje te 31 dhjetorit 1990 lajmi se kufiri me
  Greqinė ishte hapur, u shpernda si rrufe! Nė fillim nuk na
  besohej, por kurrė pamė se shumė njerėz po iknin me makina,
  atėhere filluam te kuptonim se me tė vėrtetė diēka kishte
  ndodhur.  KAPITULLI-II
  'NISJA'  Pamvarėsisht se mė tė shumtėt vendosėn tė provonin fatin e
  tyre, prinderit e mi, sidomos nėna ime Rita, ishin mė tė
  pėrmbledhur. Mė kujtohet qė unė dola nė sheshin kryesor
  pranė policisė edhe gjėja e parė qė mė vajti ndėr mend ishte
  qė tė merrja Sofin edhe tė iknim pėr nė Greqi. Rastėsisht e
  pashė qė po vėshtronte e trembur njerėzit qė po hipnin nėpėr
  makina. "Sof, Sofi" e thėrrita. Nė fillim nuk mė dėgjoi, por
  pas disa tė thėrriturave me vuri re. "Aleksi, thashe se kishe
  ikur, ty po tė kėrkoja" mė tha me njė frymė. "Sof, si do ikja
  unė pa ty" iu pėrgjigja. E mora Sofin pėrdore edhe hipem nė
  njė nga 'IFA'-t qė sapo bėheshin gati pėr tu nisur. Megjithė
  zhurmėn qė po behej dėgjova njė zė qė po mė thėrriste. Ktheva
  kokėn edhe pashė prindėrit e mi qė po vinin me tė shpejtė.
  "Aleksi, Aleksi, ku po shkon" mė pyeti babai. "Nė Greqi babi,
  a nuk e biseduam? " "Aleksi mos ik tė keqen mami se nuk i
  dihet se ē'farė ndodhė, ndoshta ju gėnjejnė edhe ju vrasin
  atje nė kufi" mė tha nėna duke iu perdredhur zėri. "O mami,
  unė e kam vendosur tani, nuk ka zot qė tė ma kthejė mėndjen"
  iu pėrgjigja edhe ktheva kokėn nga ana tjetėr qė tė mos mė
  shikonte sytė e pėrlotur.


  Kur makina po bėhej gati pėr tu nisur ndjeva dorėn e Sofit
  tė mė tėrhiqte. Ktheva kokėn edhe pashė tė jėmėn e Sofit tėrė
  inat. "Po ty moj budallaēkė ku shkon?" iu kthye asaj tėrė
  inat. "Mami ty e di qė unė e dua Aleksin, po iku ai do iki
  edhe unė..." iu pergjigj Sofi, por ama fjalėn ia shkėputi nje
  nga ato shuplakat qė vetėm Natalia dinte te jipte. Sofi u
  detyrua te zbriste edhe mua njė ndenjė e ftohtė ma pėrshkoi
  trupin. Ndjeva sikur 1000 thika po mė nguleshin nė zemėr.
  Shoferi i vuri marshin makinės edhe unė duhej tė vendosja
  sa mė shpejtė. A duhej tė qėndroja pėr Sofin apo tė ikja edhe
  tė plotėsoja ėndrėn time edhe njė ditė tė kthehesha .......
  1000 arsye pėr mua qė tė ikja, vetėm njė arsye pėr mua qė tė
  rrija! Vendosa tė ikja. "Aleks, Aleks mos ik tė lutem, mė the
  qė mė do pse po ikėn atėhere...." po mė thėrriste Sofi kur
  makina filloi tė largohej . "Tė dua Sof, tė dua shumė. Tė
  japė fjalėn qė do kthehem edhe do tė marrė me vete" ia ktheva
  unė. "Aleksi kujdes xhani i mamit, po e pe qė nuk bėhet gjė
  kthehu prapė" nėna ime po me thėrriste. Nė atė moment mu
  kujtua qė nė mėngjes nėna mė kishte dhėnė njė kryq tė
  argjentė qė t'ja ndreqia tek ustai. Ia kishte dhuruar babai
  kur ishin martuar. E thėrrita nga larg "O mami harova tė tė
  japė kryqin". "Nuk ka problem Aleks, zoti qoftė me ty". Ato
  ishin fjalėt e fundit qė nėna mė tha se pastaj makina u
  largua edhe une nuk kisha mundėsi te degjoja. Tė vetmet gjė
  qė mund tė shikoja ishin sytė e lotuara tė Sofit qė po
  humbisnin nė errėsirė!
  Shumė herė e kam kaluar atė moment nėpėr mend edhe njė
  pyetje me vėrvitet gjithmonė nėpėr mend; pse, pse nuk zbrita
  atė moment edhe ta mirrja Sofin pėr dore edhe kurrė tė mos e
  lija te ikte prej meje?! Ndoshta kėshtu ishte e shkruar siē
  thoshte babai im, ndoshta!  KAPITULLI-III
  'KUFIRI'  Shumė herė mundohem qė tė sjellė ndėrment se ē'farė ndodhi
  mė mbrapa deri sa harrita nė Greqi, por ama tė vetmen gjė qė
  mund tė kujtojė ėshtė njė gjullurdi qė po bėhej atje nė
  Mursi, nė kufi me Greqinė. Ishte njė errėsirė e tmerrėshme,
  edhe nuk tė linte edhe koha e ftohtė rehat. Megjithatė, ia
  harritėm qėllimit edhe kaluam telat me gjemba. U munduam
  shumė qė tė mos i preknim se mos binte alarmi , kėshtu na
  thanė kėshtu ju them, nejse, mė e bukura e tė bukurave ishte
  se asnjė nga grupi i jonė nuk e dinte rrugėn, kėshtu qė u
  munduam ta gjenim orientimin me hamėndje. Pas nja dy orėve
  brenda kufirit harritėm nė njė gardhė me gjėmba si ato tė
  Shqipėrisė. "Hėy siklet, po edhe nė Gėrqi i kanė kufijtė me
  gjėmba" u shpreh njė fshatar nga Vlora. "Ndoshta kanė frikė
  mos i pushton Shqipėria" iu kthye dikush tjetėr me ironi.
  "Ndoshta" i pėrgjigjet fshatari i parė qė nuk e kapi ironinė.  E kaluam kufirin edhe pas disa minutave harritėm nė njė
  fshat qė na u dukė shumė karakteristik shqiptar. "Mos u
  mėrzisni" na thotė njė Sarandjot qė po na udhėhiqte "Ėshtė
  Sajadha kėtu, po kėshtu duket si fshat Shqiptar". Vashduam
  edhe pak mė tutje edhe shikojmė njė fshatar me gomar. "Pėr ku
  kėshtu o njerėz " na thotė nė shqip. "Ku ėshtė kampi i
  refugjatėve? " i thotė Sarandjoti. "Ē'farė kampi ore shok,
  kėtu ėshtė Konispoli, hahaha....e pėsuat edhe ju si djali i
  Ėsatit... hahaha ". Ajo pėrgjigje na ra si bombė. U kthyem
  mbrapsht me njė frymė edhe u futėm prapė tek vrima qė kishim
  hapur tek teli i gjėmbave. Filluam te vraponim. Diku diku
  dėgjoheshin krismat e atomatikėve qė qėllonin nė ajėr.
  Ushtarėt po talleshin me refugjatėt.

  Gjėja qė do mė ngelet mė shumė nė mėndje nga kufiri janė
  gropat e shumta qė pamė. Nuk na mjaftoi frika qė na zuri kur
  ngatėrruam rrugėn, por edhe njė nga ēunat e grupit na tregoi
  se ato ishin tė mbushura me trupat e atyre qė ishin munduar
  tė arratiseshin para se tė hapej kufiri. Me shumė mundime
  harritėm mė sė fundi nė tokėn Greke. Per fatin tonė tė keq,
  na zuri njė shi i tmerrshėm. Nuk kishte as edhe njė vend pėr
  tu mbrojtur. Vendosėm tė vashdonim rrugėn deri sa harritėm nė
  njė vend ku po bėheshin punime. Pamė disa makina me targa tė
  huaja edhe njė kishė tė vogėl. Atėherė e kuptuam se me tė
  vėrtetė kishim haritur nė Greqi.  KAPITULLI-IV
  Kampi i refugjatėve:'FILAT'  "Pos se lene? " e pyet oficeri Grek refugjatin e parė qė
  ishte nė radhė. "Ē'farė thotė ky ore" i drejtohet ky te
  dytit. "Po hė ore se je edhe nga Vlora, pėr emrin tė pyet a
  derbardhė ...". "Ali mė quajnė o shoku oficer" i pėrgjigjet
  fshatari. "Ali, ė... Ilia dhiladhi". Oficeri shkruan Ilia nė
  regjistėr. "Epomenos" i thėret tė dytit nė rresht. Oficeri i
  kalon tė gjithė me radhė deri sa vjen edhe radha e Alexit.
  "Onoma qe eponimo" i drejtohet oficeri. "Alexander Kondi" i
  pėrgjigjet Aleksi. "Nga je ty Aleks " e pyet oficeri nė
  greqisht. "Nga Saranda" ia kthen Aleksi. "Duket qė e flet
  mirė greqishten mos je gjė vorioipirot? " Aleksi shikon i
  ēuditur, kurrė mė pėrpara si kishte bėrrė njeri kėtė pyetje.
  Ngre supet edhe oficery kur e shikon qe ai nuk kupton i
  drejtohet, "A je Greek apo jo?". "Nėnėn vetėm e kam greke,
  ėshtė nga gjirokastra, babain e kam Shqiptar". "Aa, do me
  thėnė je grek" i drejtohet oficeri Aleksit. "Ē'rėndėsi ka nė
  kėtė moment?" e pyet Aleksi. "Kam urdhėr qė voriopirotat ty
  trajtojė mė mirė...". Aleksi e shikon nė sy pastaj hedh njė
  vėshtrim nga tė dya grupet e ndara edhe shkon me grupin e
  shqiptarėve. Njė plak i moshuar e shikon me admirim.


  Nė mbrėmje, kur tė gjithė po binin pėr tė fjetur nėpėr
  tendat e kampit, Aleksi vendosi te dilte njė shėtitje nėpėr
  kamp qė tė shikonte se ēfarė kishte pėr rreth. Nuk bėnte edhe
  aq ftohtė si natėn e kaluar por megjithatė Aleksi e mori njė
  xhaketė me vete. Koha ishte pak e vrenjtur, kėshtu qė nuk
  kishte edhe shumė dritė. Kur tė gjitha tendat mbaruan edhe po
  i afrohej njė ndėrtese tė vjetėr qė siē dukej nuk ishte
  banuar pėr shumė kohė, Aleksi dėgjon disa shurma. I afrohet
  godinės edhe mundohet tė shikojė se ē'po ndodhte brenda. Pėr
  ēudinė e tij shikon disa ushtarė grekė qė po mundoheshin tė
  lidhnin njė plak tė moshuar. Ai po mundohej t'ju largohej,
  edhe Aleksi s'po kuptonte. Ngrihet nė majė tė gishtėrinjave
  edhe shikon se njė ushtar tjetėr qė po mundohej tė shtrinte
  pėrtokė njė gocė ndoshta jo mė shumė se 15-16 vjeēe. Aleksit
  i ngrihet qimja pėrpjetė, nuk di se ē'farė tė bėjė. Mendon tė
  hyjė brenda edhe ty ndalojė. Hesiton pasi shikon qė ata janė
  tė armatosur. Largohet i dėshpėruar edhe shkon ne tendėn e
  tijė. Gjumi nuk e zė. Mendime tė ē'regullta i kalojnė nėpėr
  mend. "Po sikur tė kisha marrė Sofin me vete, o zot!". Ulet
  pėr tokė edhe puth kriqin qė i dha e jėma.
  Tė nesėrmen nė mėngjes shiu ndalon edhe pėr ēudinė e tė
  gjithėve dyelli del edhe ndriēon gjithshka. Pas disa minutave
  edhe Aleksi del jashtė tendės. Fillon tė bėjė pak gjimnastikė
  por iu kujtua ngjarja e natės sė kaluar edhe fillon tė
  kėrkojė plakushin. Pas disa kėrkimeve e gjėnė jashtė tendės
  se vet. "Mirmėngjes" i drejtohet Aleksi. Plakushi as sytė nuk
  i hedhė por vashdon tė lahet. "Unė pashė gjithshka qė ndodhi
  mbrėmė " i drejtohet pėrsėri Aleksi. Plakushi ngre sytė e
  pėrgjumur edhe ata janė me lotė. "Ndyrėsirt, ma murn ndern e
  familjes. Zoti ma murr grun kurr esha 30 vjeē. Enver Hoxha ma
  vru djalėn e vetm, pse tha ēė nuk kish buk nė dyēan. Nusja
  vru veten kur e morr lajmn. Gjithshka ēė kam nė kėt bot asht
  vetm Alba." Plakushi ulet pėrtokė edhe rėnkon. "Mė vjen shumė
  keq pėr kėtė gjė qė tė ndodhi ... por ama po do, dalė unė
  dėshmimtar, unė pashė gjithshka". "Jo-jo tė lutm mos i thuj
  xha njeriut se mė kėrcnun qė do ta vrasn fare po kallzova" ia
  pret fjalėn plakushi. "Po kjo ėshtė padrejtėsi! " i bėrtet
  Aleksi. "Ndixho or djalosh, kur je na kurbet mundohu ta shush
  fjalėn drejtėsi nga fjalor jot...nejse tė falemndert pėr
  mbėshtetjen."

  Aleksi drejtohet pėr nė zyrat ushtarake. Troket nė derėn
  kryesore edhe ushtari i shėrbimit i hap portėn. "ē'do " i
  thotė ai si nė pėr gjumė. "A ka mundėsi tė shikojė
  komandantin, ju lutem?" i drejtohet Alėksi nė greqisht. "Nuk
  ėshtė kėtu, ē'farė e do?" "Do dėshiroja tė raportoja njė
  p..." Aleksit i merret pak zėri. "Pėrdhunim " e mbaron
  fjalėn. "Ee, nuk ėshtė kėtu tani por do ta lajmėrojė unė, nė
  regull?"


  Aleksi largohet pėr tek menxa e bukės. Futet brėnda edhe
  shikon njė radhė tė madhe. "Aleks ore Aleks" dėgjon njė zė
  qė po e thėrriste. "Genci jam ore". "Genci, po ty kėtu?" "Po
  ja thashė edhe unė ta provoja njė herė s'kisha bėrė
  ndonjėherė gjėra tė tilla" i thotė ai me shaka duke imituar
  Ivan Bregun nga Pallati 176. "Hee, nuk e di po s'mė pėlqen
  mua kėtu" i drejtohet Aleksi. "Po tani kamp ėshtė ore, edhe
  ty ē'pret tė jet, Hotel Turizmi". "O Genco pashė diēka dje,
  po e di qe nuk do ta besosh po ta tregova!" "Po na e thuaj ty
  njėherė edhe mbase edhe e besojmė." "Pashė tre ushtarė grekė
  qė po pėrdhunonin njė gocė shqiptare". "Aman edhe ty, thashė
  edhe unė se ē'do mė thoshe. Unė pashė ca ushtarė grek qė po
  vinin disa ēuna shqiptarė tė bėnin poza erotike me njėrintjetrin!"
  "Uau edhe ata i bėnin?" "Aleks, zgjohu je nė Greqi
  kėtu, je nė vend tė huaj, kujton ty se e ēajnė shumė kokėn
  ata pėr ne? Ne jemi tė huaj kėtu, more vesh? Tė vret edhe
  hajde gjė tė drejtėn ty. Shiko hallin tėnd edhe lėri tė
  tjerėt. Dėgjo, kam njė mėnyrė pėr tė ikur nė Athinė. A do qė
  tė vish?" " Po s'tė lėnė kėta, si do ikim?" "Mos u mėrzit kam
  njė plan" "Nė regull..." ia kthen Aleksi.  KAPITULLI-V
  'Rruga pėr nė Athinė'  Se si harritėm qė ta kalojmė gardhin as unė se morra vesh.
  Nejse, dolėm me Gencin edhe nja dy te tjerė qė as i njyfja nė
  rrugėn kryesore qė tė nxirrte pėr nė Gumenicė, njė zonė me e
  madhe e Greqisė , nė perėndim tė Janinės. Pritėm gjithė
  mėngjesin atje por ama as edhe njė nga makinat nuk ndalonte.
  Pas nja disa orėve njė makinė e madhe me gjethe duhani po na
  afrohej. Genci filloi t'ja bėnte me dorė. Pėr befasinė tonė
  ai ndaloi. "Hė Aleks, ty qė di Greqisht thuaj qė duam tė vemi
  nė Athinė. " "Pėr ku kėshtu?" na pyet shoferi nė greqisht.
  "Pėr Athinė" i drejtohem unė. "Unė deri nė Patėr do shkojė,
  po doni ejani. Biletėn e kam 5 mijė dhrahmi pėr secilin."
  "Genci deri nė Patra vete ky, edhe do 5 mijė pėr secilin."
  "Po mirė mo vemi deri nė Patėr, afėrr Athinės si kur ėshtė,
  apo jo ore Zhulal?" i drejtohet njė djaloshi nė krah. "Po ku
  di unė ore Genci edhe ty, unė as edhe ne Tirane s'kam qėnė
  ndonjė herė!" qeshi Zhulali. "Nejse, as paguajmė edhe shohim
  e bėjmė" e pėrfundon bisedėn Genci.

  Tė gjithė paguam nga pesė mijė edhe hipėm nė kamjon. Genci
  pagoi pėr mua. Nuk e di por pėr herė tė parė nė jetėn time e
  ndjeva veten shumė ngushtė pėr kundrejt Gencit. Nė Sarandė e
  qerasnim njėri-tjetrin gjithmonė , por kėtu ishte puna
  ndryshe. Leku, sidomos ishte edhe dhrahmi , na nevojitej
  jashtė mase. Megjithėse isha rritur me Gencin edhe e kisha
  shokun mė tė ngushtė, mė preku mėnyra se si pagoi.
  Udhetimi pėr nė Patra na mori shumė orė, edhe nė mbrėmje, nga
  ora 8 harritėm.


  Uau, tė gjithė shikonim me habi dritat e qytetit. Nuk kishim
  parė kurrė diēka tė tillė. Ishte njė qytet shume i madh.
  Sigurisht qė Athina ishte edhe mė e madhe , por ama pėr
  momentin Athinėn se kishim parė akoma.
  Zbritėm tė gjithė nga kamioni edhe u drejtuam pėr nė
  stacionin e autobuzave. "Presim nga njė biletė kėtu" mė thotė
  Genci. "Ėshtė vonė tani" ia ktheva une. "Ku gjen mė bileta".
  "Po ku je kėtu mo duēe, nė Sarandė ?!" mė drejtohet ai. Tė
  gjithė qeshėm. Fjala duēe ishte njė fjalė qė pėrdorej vetėm
  nga sarandjotėt edhe jo tė gjithė ishim nga i njėjti vend.
  Haritėm mė sė fundi nė stacionin e urbanit edhe shkuam drejt
  edhe te sporteli. "A keni bileta pėr nė Athinė? " e pyeta
  sportelisten. Ajo na pa me vėmendje. "Nga jeni ju?" "Nga
  Shqipėria " ia ktheva unė. "Ua, nuk kam parė ndonjė herė
  shqiptarė! " mė drejtohet ajo. Pėr befasinė tonė na flet
  shqip. "Unė flasė pakė shqipe, babje eme ėshtė arvanitas, po
  kėtu greqia nuk lė flasi shqipe..." "Po pse?" ia ktheva edhe
  unė nė shqip. "Politika greke nukė do shqipėria, ku di unė,
  nukė kuptoji...". Numuruam paratė edhe pamė qė nuk na harrin
  pėr njė mijė dhrahmi. Joana , siē e quanin sportelisten ,
  buzėqesh edhe na thotė, "Jo problem, unė japė leku". I morėm
  perfundimisht biletat, e falenderuam pėrfundimisht Joanėn,
  edhe hipėm nė urban. Nuk e di por kur hipėm nė autobuz se si
  e ndjevėm veten. Nuk kishim hipur ndonjė herė nė urbane tė
  tilla. Nė Shqipėri i mbanin vetėm pėr turista. Nejse, pas nja
  dy oresh udhetim harritėm nė Athinė.

  Pėrkundrasi nga Patra, Athina ishte shumė e ngatėrruar ,
  shumė lėvizje e madhe. Bėnte shumė ftohtė edhe ne ishim me
  nga njė xhaketė tė hollė. U sorrollatėm vėrdallė stacionit,
  per nja dy ore, mos gjėnim ndonjė vend pėr tė fjetur deri sa
  gjetėm njė lulishte. Genci gjeti disa kartonė edhe ne formuam
  njė kuti tė madhe. U futėm tė gjithė brenda edhe u munduam tė
  afroheshim me njėri-tjetrin. E ftohta po na hinte nė palce!  KAPITULLI-VI
  'ATHINA'  Kur u zgjuam nė mėngjes, bėnte aq ftohtė sa qė kėmbėt na
  ishin mpirė. Duhet tė ketė qenė ora 6-7 e mėngjesit se
  urbanet filluan turnin e tyre. Vendosėm tė ecnim edhe tė
  fillojmė tė kėrkojmė pėr punė. Na mori gjithė ditėn duke
  pyetur nėpėr dyqane edhe punishtera tė ndryshme derisa, nė
  mbrėmje, gjetėm njė magazinė myelli ku kėrkonin puntorė
  krahu. Na morėn tė gjithėve pėr nja 2-3 orė punė. U lodhėm
  shumė por ē'farė tė bėnim, na nevojiteshin paratė pėr tė
  ngrėnė. Kur mbaruam punė, pronari na lejoi tė flinim brėnda
  nė magazinė.
  Kaluan disa ditė edhe ne vazhdonim tė punonim disa orė nė
  ditė tek magazina, derisa njė ditė Genci erdhi edhe mė tha qė
  kishte gjetur punė nė restorant.

  Shkuam atje edhe pas njė bisede me pronarin e restorantit u
  punėsuam qė tė dy. Nė katin e dytė pėrmbi restorantin ishte
  njė dhomė e vogėl qė pronari nuk e pėrdorte. Ramė dakortė me
  tė qė ta merrnim ne edhe ty bėnim ndonjė shėrbim nė shtėpi sa
  herė qė tė kishte nevojė. Roga ditore ishte 4 mijė nė ditė,
  po ē'farė tė bėnim sa kishim ardhė nė Greqi edhe na duhej tė
  sistemoheshim njė herė pėr njė herė. Dy muaj kaluan edhe ne
  vazhdonim tė punonim tek restoranti. Nga njėherė pronari na
  thėrriste tek shtėpia edhe na vinte tė pastronim kopėshtin
  pėrpara oborit, ose ti prisim drutė e thata pėr oxhak.
  Kur kisha kohė tė lirė gjithmonė mundohesha tė shkruaja
  ndonjė letėr shtėpisė, edhe nė veēanti Sofisė!
  "Tė dashur prindėr, motėr e vėlla,
  jamė mirė me shėndet edhe tė
  njėjtėn gjė urojė edhe pėr ju. Tani
  qė po ju shkruaj jamė nė Athinė nė
  njė lagje qė quhet Kifisia. Kam dy
  muaj qė kam ardhur sėbashku me
  djalin e Nexhipit, Gencin. Punojmė
  qė tė dy nė njė restorant Grek edhe
  kemi punė tė pėrhershme. Nga ana
  ekonomike jemi shumė mirė, vetėm qė
  na mungon Saranda shumė edhe
  sidomos familjet tona....."

  Pa mbaruar letrėn mė zuri njė mallėngjim qė mi mbushi sytė
  me lotė. Mė mungonte shumė familja ime edhe sidomos Sofia. E
  mbylla letrėn duke u premtuar se do ty shifja sė shpejti. I
  kėrkova nėnės qė ti bėnte tė fala Sofisė edhe tė mė dėrgonte
  ndonjė letėr se e dija qė Natalia do ja griste po ti dėrgoja
  unė. Nuk harrova ti thosha nėnės qė tė mė puthte motrėn e
  vogėl Margaritėn. Oh, po si harrova t'ju tregojė se ne ishim
  tre fėmijė nė familjen tonė. Unė isha mė i madhi. Minella
  ishte i dyti edhe pastaj vinte Margarita. Qė tė tre kishim
  nga njė diferencė moshe prej tre vjetesh.
  Pa pritur mu kujtua dita qė kisha ikur. Nė mėngjes herėt i
  kisha premtuar Margaritės qė do ta merja tė nesėrmen nė
  plazhin e vjetėr. Ku ta dia unė qė e nesėrmja do mė zinte nė
  FILAT. E ndjeva veten shumė ngushte, nuk ia kisha prishur as
  edhe njė herė qefin!  KAPITULLI-VI (CONT'D)
  'PLAZHI I VJETĖR'  Shiu posa pushoi edhe unė mendojė qė tė shkojė tek plazhi i
  vjetėr pėr njė vizitė tė thjeshtė. Kam kaq vite qė nuk kam
  shkuar. Besoj qė kujtimet do tė jenė edhe mė tė kthjellta po
  tė shkosh tek vendi ku gjithshka filloi....!

  Mė kujtohet, disa ditė para se tė ikja pėr nė Greqi, ishim
  ulur me Sofin nė tė njėjtin vend ku jamė ulur tani, nė rėrėn
  e njomė tė plazhit tė vjetėr. Ishte buzėmbrėmje edhe dyelli
  posa kishte filluar tė perėndonte. "Aleks , Aleksi " mė
  thėrriti Sofi. Bukuria e horizontit mė kishte mahnitur kaq
  shumė sa qė e kisha humbur fare edhe nuk e kuptova qė po mė
  fliste. "Ore mė dėgjon ty apo ty them Ritės qė je palo
  djalė!?" "Aman mos i thuaj se do mė rrahi" ia ktheva me shaka
  edhe e putha. "Po ta falė vetėm qė di tė puthėsh mirė..." mė
  tha duke mė puthur edhe ajo. Papritur u vrenjta edhe Sofi e
  vuri re. "Ē'pate kėshtu, tė ngeli qefi qė tė putha? Mirė
  pastaj, ma jep tė puthurun mbrapsht." "Haha, na bėre pėr tė
  qeshur "ia ktheva , "nuk ėshtė ajo, thjeshtė mu kujtua njė
  ėndėrr qė pashė mbrėmė." "A isha edhe unė atje?" "Posi, por
  ishte edhe njė flokeverdhe tjetėr atje me ne" i thashe me tė
  shpejtė edhe fillova tė vrapoja. "Ta tregojė unė ty
  flokėverdhen ..." mė tha Sofi edhe filloi tė vraponte pas
  meje. Kur mė harriti filloi tė mė guduliste, duke e ditur qė
  mė rėnqethte sa herė qė e bėnte atė gjė. "Haha Sof ndalo...mė
  fal vetėm ty ishe por ishe kaq e bukur sa qė isha qėruar edhe
  mė dukeshin dy". Papritur, ndaloi edhe mė vėshtroi nė sy.
  "Aleks, a mė do?" E vėshtrova nė sy, buzėqesha edhe i thashė;
  "Dy gjera dua nė kėtė jetė ... njėra nga ato je ty." Mė
  pėrqafoi. "Edhe unė tė dua shumė Aleks , nuk mund ta
  parafitirojė jetėn time pa ty......... Aleks? " "Ē'farė" ia
  ktheva. "Ē'farė ėshtė ajo gjėja e dytė qė do shumė?" "Ėėė...,
  s'ėshtė gjė, thjesht ajo leshverdhja qė tė thashė" edhe kėsaj
  here ia ktheva me vrap pėr drejt ujit. "Aaa, po ty or byrazer
  s'vė mėnd" po vraponte pas meje edhe Sofi. Kur mė harrity nė
  ujė pėr ēudinė time nuk mė gudulisi. "Harrove tė mė dėftosh
  ėndrrėn" mė tha.

  U ulėm qė tė dy nė rėrė. "Ishte pak e ngatėrruar si ėndėrr
  por ama shumė e qartė, mu sikur ishte e vėrtetė. Akoma s'po
  mė ikėn nga mėndja" fillova tė tregojė unė. "Ishim tė dy nė
  njė vapor tė madh qė po vinte vėrdallė Sarandės. Papritur,
  unė u hodha nė ujė. Njė vapor tjetėr, mė i madh, po kalonte
  pėr nė Itali edhe pa e kuptuar u gjėnda nė dekun e tij. Gjėja
  qė mė ēudit ishte se po largohej kaq shpejtė sa s'munda tė tė
  merrja me vete Sof. Fillova tė bėrtisja aq shumė sa u zgjova
  edhe nėna u tremb edhe erdhi me vrap." "Ua Aleks, unė besoj
  shume nė ėndra edhe nėna ime thotė qė ka tė bėjė shumė me
  ē'farė ėshtė e shkruajtur. Ėndrat thjeshtė paralajmėrojnė"
  "Ē'ja fut kot edhe ty mė duket, po ėshtė e shkruajtur qė ne
  tė mos jemi bashkė...." e preva bisedėn nė mes pasi vura re
  qė Sofi nuk po mė dėgjonte. "Aleks a imagjinon dot si do
  jemi, le tė themi , pas 30 vjetėve? " "Besoj se do jemi tė
  martuar me fėmijė , edhe ndoshta do jetojmė nė Majami " iu
  pėrgjigja. "Hahaha sa shumė imagjinatė qė ke, ne s'vemi dot
  nė Greqi edhe ty kėrkon tė vesh edhe nė Majami!" Unė, pėr
  ēudinė e Sofit nuk qesha. E ndjeva veten pak te fyer. Sofi e
  vuri re edhe mu kthye e trishtuar.

  "Edhe unė do desha Aleks, por mos kujto se tė gjitha ėndrrat
  bėhen realitet! " "Kurrė nuk i dihet , Sof ,
  kurrė ..." Busėqesha , edhe tė dy filluam tė ecnim drejt
  shtėpisė. Perėndimi i dyellit kishte mbaruar!

  Copyright © 2003 Nika
  All rights reserved.

 13. #13
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Pershendetje nikas...

  Kete problemin e emrave e permendem disa here, por duke qene se dje e printa dhe e lexova te gjithe scriptin, mendoj se emrat vertet nuk jane aq te "masakruar". I vetmi emer qe mund te ndryshohet eshte Menelaus (ne George/Gjergj ndoshta, pasi Menelaus ngaterron dhe vendodhjen kohore disi).

  Historia me pelqeu shume dhe sinqerisht kam qare ne pune duke e lexuar. Peripecite e emigranteve jane shume reale, dhe besoj se dialoget jane "mese" perfekte duke pasur parasysh ketu "reaksionin" qe pata une (lexuesi) duke lexuar.

  Mendoj (mendim personal jo "kopetent"), se ne raste te tilla perderisa tema egziston dhe jep mesazhin qarte, ndryshimet e tjera mund te behen gjate perpunimit dhe xhirimit te filmit.

  Uroj qe scripti mos mbetet thjesht i shkruar, po se shpejti ta shikojme ne forme filmi ne kinemate kryesore neper bote


  Suksese!


  Fioralba

 14. #14
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Talking test

  pershendetje te gjitheve!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Denix422
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  VA, USA
  Mosha
  35
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Hallall vlla

  Nikas une s'kam shume njohuri nga fusha e skenarit dhe nuk di c'kritika te jap. Po dua te them dicka se me ka pelqyer jasht mase si skenar dhe me jane mbush syte me lot duke e lexuar....Hallall ta beft zoti..do ishte fantastike sikur te realizohej si film.... c'do gje eshte e mundur vlla...edhe njehere rrofsh dhe suksese
  Ne Emigrim ne jetojme, por Shqiperine cdo dite e kujtojme!!

 16. #16
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  adresa e skenarit ka ndryshuar, kliko ketu: SKENARI
  gjithashtu, skenari ka ndryshuar disi keshtu qe lexoni versionin e fundit,

  pershendetje

 17. #17
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Per temenSkenar Filmi

  --------------------------------------------------------------------------------
  Pershendetje Fiori. Kjo tema per skenar filmi ka kohe qe nuk vizitohet. Po ka mundesi ti shuash te gjitha pasi une e kam rishkruajtur Skenarin nga e para.Ka ndryshuar jashtezakonisht shume. do deshiroja te ringjallja kete teme. Ky eshte websiti i Skenarit:

  http://www.superatlantis.com/id37.html
  shtyp download qe ta zbresesh!

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Na e bjere emrin e skenarit. Ose me thjeshte idene e skenarit, fabulen. (Te di cilin te kerkoj) Per lexim.
  Cili ishte skenari qe te duket interesant per ne.


  Pa le te shohim...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #19
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Skenari Titullohet:

  A Journey To Heaven

  KLIKO TEK TITULLI PER TA SHKARKUAR!

  PERMBAJTJA:

  LOGLINE:

  After their parents are killed trying to escape to Greece from communist Albania, Alex and Leo revive their Journey to America in their honor.

  The Journey, through the narrative voice of an old man, depicts the two conflicting theories of destiny: the theory of BACTERIA (survivalist), and the theory of STARS (Dreamer). The theories evolve within the brotherhood of two boys whose lifetime ambition has been to reach America.

  Alex and Leo endure the immigrant struggles by subtle sarcasm and relentless courage. It becomes obvious that the distance between their two worlds is insurmountable. One belongs to the sparkling world of dreams and stars, while the other remains perpetually imprisoned within the world of cowards and proud bacteria.

  The jokes, the irony, the vile sarcasm will subside; the only thing that will remain is the agony of their lost brotherhood. They will eventually become indispensable ingredients in each other’s recipes; either to strengthen, or weaken the theories, yet always balancing them to a universal symmetry.

  Production Notes: The script is a mysterious journey through the bizarre and surreal world of our protagonists ALEX && LEO. I feel, is a unique script with an important message that today’s movie-going crowd will readily warm to and find gripping. Yet simply because most of us are immigrants or descended from immigrants, this script is unique and marketable to a wide audience.

  Copyright © 2003 NIKAS!
  PAu-2-737-323
  WGA-VKMA1B9F2714

 20. #20
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mire atehere sepse une paskam shakrkuar nje tjeter.

  Nje pyetje per fillim para se te filloj ta lexoj. Perse ke perdorur termet definuese si: "the theory of BACTERIA (survivalist), and the theory of STARS (Dreamer). " ne vend te konvencionaleve, empirist vs idealist?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Libra te rinj
  Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 20:14
 2. Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-05-2007, 18:22
 3. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 09:34
 4. Analistėt shqiptarė mbi skenaret e 3 korrikut
  Nga Iliriani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 03:43
 5. Femijeria jone si skenar filmi (vetem dialog - jo aksione)
  Nga Toro nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 18-09-2003, 11:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •