Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
  1. #61
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Une thjesht po sjell flamuj te ngjashem me flamurin shqiptar, s'po vendos ne asnje vend pikat mbi i.
    Perpara Kastrioteve c'fare flamuri kishte kombi (?) shqiptar (?) (nqs quhej komb sepse ekzistonin vec se disa principata).

    Nje kronologji e shkurter e shqiponjes me dy koka.



    Sa per punen e Bizantit (duke lene jashte "konvenimet" (?) fetare) nuk ja vlen te diskutohet sepse eshte i konsumuar.
    Ajo ishte nje Perandori qe u krijua nga paraardhesit e shqiptarve, arriti majat prap nen sundimin e paraardhesve te shqiptarve, u rrenua nga selxhuket grek dhe u dogj nga anadollaket.
    white knight une nuk e di pse e ke njefare manie per ta shpalle kete perandori shqiptare. Nuk eshte hera e pare qe shkruan keshtu. A di si kane qene ate paraardhes te shqiptareve ne ate perandori? Njejte sikurse pashallaret e veziret shqiptare ne perandorine otomane. Asnje dallim tjeter nuk ka.

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    white knight une nuk e di pse e ke njefare manie per ta shpalle kete perandori shqiptare. Nuk eshte hera e pare qe shkruan keshtu. A di si kane qene ate paraardhes te shqiptareve ne ate perandori? Njejte sikurse pashallaret e veziret shqiptare ne perandorine otomane. Asnje dallim tjeter nuk ka.
    ni ndryshim i vogel asht se Diokleciani (qe e filloj ndarjen), kostandini, justiniani, komnenet etj ishin perandore kurse veziret e pashallaret nuk u bon dot sulltana.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  3. #63
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Pashallari dhe veziri ka shume ndryshim nga Sulltani ( ne kete rast Perandori).
    Bizanti ne lindje dhe ne majat e veta flet shqip, pune tjeter se si perfundoi dhe ne cilat toka dha shpirt. Dhe nuk eshte aspak mani por eshte realitet i mohuar nga fqinjet tane. Imagjino, Perandoria me jetegjate e njerezimit fliste shqip dikur, mendohu per kete.

    Pershendetje sepse dolem jashte binareve te temes. Te me fali dikush qe si pelqen te devijohen temat ne kete nen forum.

  4. #64
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ni ndryshim i vogel asht se Diokleciani (qe e filloj ndarjen), kostandini, justiniani, komnenet etj ishin perandore kurse veziret e pashallaret nuk u bon dot sulltana.
    Po nejse de se si shembull e mora - nje shqiptar qe sherben ne nje perandori te huaj. Njejte eshte pavaresisht nga titulli! Une vetem ne kete forum po lexoj qe perandoria bizantine ka qene shqiptare edhe pse ajo periudhe nuk o fort fort e qarte, se ka pas mish-mash te shumte.

    Po mbetem me shprese pra qe u kone, po diqysh hic spo ma merr mendja a qejf kisha pase, pse jo?

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Po nejse de se si shembull e mora - nje shqiptar qe sherben ne nje perandori te huaj. Njejte eshte pavaresisht nga titulli! Une vetem ne kete forum po lexoj qe perandoria bizantine ka qene shqiptare edhe pse ajo periudhe nuk o fort fort e qarte, se ka pas mish-mash te shumte.

    Po mbetem me shprese pra qe u kone, po diqysh hic spo ma merr mendja a qejf kisha pase, pse jo?
    eh paqartesit jan te shumta plotsisht e vertet kjo

    po kshtu asht kur ke greket qe te perzihen nper kam e skan lan sen pa manipulu e pa vjedh
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  6. #66
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    kjo teme eshte histori

    dhe per hir te se vertetes postimi i shpirt njeriu eshte i sakt
    aty e ka zanafillen shqiponja me dy koka

    ne disa shtete ka simbol religioz

    tek ne bashkimi i popujve dhe njohja si vend i pavarur nga Skenderbeg
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #67
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Bizanti u krijua më 395 si pasojë ndarjes së Romës mes dy djemve të Teodosit.

    Dinastia ilire bie nga froni më 608 kur hip në pushtet Flavius Heraclius, ky magjupi që i solli serbët dhe kroatët në Ballkan.

    Pra dinastia shqiptare në Bizant zgjati për 213 vite.

  8. #68
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Perse flamuri shqipetar ka nje shqiponje me dy koke?
    -Sepse s'mund te kishte "dy shqiponja me nje koke" mik!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 01-02-2010 më 18:45
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #69
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009

    Për: Pse flamuri shqiptar ka një shqiponjë me dy koka?

    Flamuri i shqiptarëve, ndër më tërheqësit në botë

    Në shumë faqe interneti, flamuri i shqiptarëve konsiderohet si ndër flamujt më të mirë kombëtar në botë. Në shumë renditje, flamuri jonë pozicionohet në një ndër dhjetë flamujt me dizajnin më të mirë, më tërheqës, njofton balkanweb.

    “Guximi, besimi, tradicionalja dhe krenaria janë emocionet që evokohen kur shikoni këtë flamur që është i thjeshtë në mënyrë magjepsëse. Në fund të fundit, ky është flamur beteje, dhe duke qenë një shtet ballkanik, kjo e ka ndjekur në shumë luftëra”, thuhet në blogun rachelbrandon.

    Në faqen kkdesign, thuhet: “Sfondi i kuq dhe shqiponja dykrerëshe e zezë. Shumë simetrike dhe me pasqyrim të fortë. Dizajn i pastër dhe i fuqishëm. Kjo shqiponjë thotë: mos u kap me këtë shtet! Do të të hamë! Do të të hamë dy herë! Ne i kemi dy koka! Mos prek! Shqiponja është përdorur në Mesjetë nga shumë familje fisnike në Shqipëri dhe u bë simbol i shqiptarët”.

    Ndërkaq, në faqen listosaur, theksohet se “shqiponja e zezë krijon kontrast kumbues me sfondin e kuq, duke krijuar një imazh të fuqishëm dhe tërheqës për sy”.

    Në faqen ranker, flamuri është më i pëlqyeri pas atij britanik. Renditjai bazohet në vota, kështu që edhe ju mund të kontribuoni me votën tuaj.

    Mapo

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e shpresa vranari
    Anëtarësuar
    16-12-2007
    Vendndodhja
    boston
    Postime
    95

    Për: Pse flamuri shqiptar ka një shqiponjë me dy koka?

    Te lumte pena TORO...nuk i marr vesh keta shqiptare qe peshtyjne mbi fytyren e tyre.
    elsa vrana

  11. #71
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Pse flamuri shqiptar ka një shqiponjë me dy koka?

    Sepse nen kete simbol Gjergj Kastrioti luftoi me drejtesi.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Diaspora shqiptare në mbrojtje të çështjes sonë kombëtare
    Nga altin55 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  2. Ç'mendim keni për nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  3. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  4. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
    Nga Conquistador në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
  5. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
    Nga pekomeri në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •