Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 92
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku
  D&G,

  me uje me gelqere, e perdorin nikoqiret gjirokastrite,
  por gjirokastitet perdorin recel, jo liko apo gliko.

  Keto terma i perdorin nga Permeti.

  Recel i rradhe qe bente ime gjyshe ka qene Recel Ftoi...
  po pse ne te tjeret...

  jo mer xhuxha edhe ketej nga Shqiperia e mesme me gelqere i kan pas bere keto likote.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e elpida
  Anėtarėsuar
  26-04-2006
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Eni
  1 kg portokalle me lekure te trashe
  1 kg sheqer/1 liter uje

  Pergatija:

  Portokalleve u ferkojme ne rende pak lekuren, sa t'u iki shkelqimi siper i lekures. Portokallet e kaluara ne rende menjehere hidhen ne nje ene me uje te ftohte, ne menyre qe lekura e tyre siper te ruaje freskine dhe te mos nxihet a zbehet.
  Pastaj i ndajme ne copa, kjo varet nga madhesia e portokaleve, ku te medhate kryesisht ndahen ne 6 copa e te voglat ne kater.
  Pasi i kemi ndare ne copa, keto te fundit i shtrydhim qe t'u dale pak lengu.
  Pas ketij procesi, copat e prera i hedhim ne nje tenxhere dhe pasi marrin vale, i leme dhe per nja 5 minuta duke vluar e pastaj i hedhim ne nje kullorse. Ky proces perseritet nja 3-4 here, sa t'u dale portokalleve hidhesira.
  Me pas pergatitet sherbeti, duke hedhur ne nje ene per vlim 1 liter uje e 1 kg sheqer. Shikojme me sy kur sherbeti arrin masen e duhur te trashjes dhe i shtojme copat e portokalleve.
  Kete mase e leme te vloje per disa kohe, derisa sherbeti rifillon serisht te trashet. GJate kohes se vlimit te glikose, me nje luge te paster, i heqim shkumen siper qe procesi i vlimit krijon ne siperfaqe te mase qe vlon.
  Me pas e heqim nga zjarri dhe pas nja 8-10 oresh kete mase e veme dhe nje here te marri vale, ne menyre qe glikoja te njehsohet per nga embelsia. Pra t'u kete hyre sheqeri ne masen e duhur portokalleve.


  Keshtu e bej une glikone e portokalleve.
  Ka ca qe ne vend te copave te portokalleve, bejne gliko po recel cipat. Personalisht kete recel me cipat e portokalleve s'e kam qejf.
  Preferoj glikone me frutin.
  Eni desha vetem te saktesoj se me mire te ziesh ne fillim 3-4 here duke ia nderruar ujin portokalleve pa i ndare, pastaj kur pergatit sherbetin i ndan ne sa thela te duash e ne fund te zierjes perfundimtare sikur ti vije ca gjethe indershaje nuk do beje keq. Ime eme kete ben gjithmone e portokallet i ndan vetem me katersh qe kur te hash likon e portokallit qe ben ajo nuk te bie nder mend per gje tjeter.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar elpida pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  Mire e ka DIXHIJA mer Xhuxho ... harrove ti kur i benin lekurat e shalqinit liko pasi i fusnim njehere ne uje me gelqere? Nese ke harruar ja ta kujtova une .lol

  Liko quhet kur e ben kshu copa-copa si te thate pa sherbetra shume dhe ti nxirrnin n'kohen e lavdise njerezit kur u shkoje per vizita ... kurse receli eshte me i lengesht qe e hanim me buke me gjalpe dhe deri sa ta mbaroje feten e bukes te ngelte gjuha/llapa perjashte duke lepire lengun qe te kullonte neper duar ...

  e vero, e vero.. receli ishte konsumim masiv, i hudhje gjojnat ne tenxhere te madhe me sheqer, e trazoje po me kujdes, g/liko ishte pak e sakte ..ndryshonte texture sepse ishte me forte, fruti ishte i plote e i paprishur si forme (pmvrsht nese duhej gelqere apo jo ..gelqere perdorej per lekurat only, dhe frutat e forta ose te pabeme mire, qe te zbuteshin), dhe lengu i paster me ngjyren e tyre pa asnje berthame apo cope fruti around ..se u prishte lezeti .

  receli ishte me i lengshem se glikoja u hane me buke, ndersa g/liko u hante ne ato pjatkat e vogla prej qelqi only per qerasje dhe jo me teper se dy luge loool ne recel lejohet prezenca e frtutave te coipetuara, biles kjo kerkohet qe lengu te mos jete i vecante por piese e texture ...aman te duken copat dhe mos te jete si past marmalate ku nuk di c'frut po ha loool

  dhe marmalata u bonte me mbeturinat e ktyre dmth ato qe sdilnin mire nga g.likoja dhe fruta shume te pjekura qe su hanin e ishin krimbur ajo marmalata e paketume mollesh ishte si plasteline, lol kur shof ato papaya marmalata te spanjollve ajo me kujtohet, popull fukara

  ndersa per linguistiken, jugoret e kane marr nga greket G tek Liko-ja. lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Larsus : 17-05-2006 mė 10:40
  TBD

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Larsus pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #44
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  une marojsha per recel shalqini ene ftoi.

  po liko me patllixhan keni provu

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar TikTak pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #45
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Duke qėnė se me recetat tė gjithė jemi bėrė ekspertė, po ju vendos ca foto gjatė praktikimit tė recetave.

  Nė vazhdim "Gliko "imoniku" ne progres"....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #46
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  lol ok me gjithe foton e fundit ... ( flm)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #47
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  O Fiori.. Kjo gliko me duket se copat e shalqinit futen ne gerqele apo jo??

  Na i shpjego cik.. se fotot marshalla duken lol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #48
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Bera edhe une pardje, por ti e paske bere me te bukur. Po pertoj tani t'i bej nje foto ( imonikut....lol) , por s'do pertoj te cohem e ti fus ca luge.

  Gelqere eshte ai lengu i bardhe? Aman ku e gjete...Une e bera pa gelqere, duket si gjell me presh, por eshte i shijshem se i kam hedh barbaroze. (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 15. #49
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Pse gjithė sekretet do ti them unė ty : ) pastaj ē'tė mė duash mė po ti thashė lol Edhe atje tek fotoja e mesit sipėr ka barbarozė po si duket nuk e ka marrė fotoja...

  Zemrushe fillove me kritikat ti po ndiq gjithė fotot moj ēupkė dhe tė shpjegohen vetė ato!

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #50
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  i pytje kshu kot nuk ju bo dom ajo gelqerja

  un ma mir po haj preshet e korazonit.
  no glove no love

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar TikTak pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #51
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Tė bėftė mirė, TikTak .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #52
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Rrofshi per keto foto qe keni prure se vallai per to kishim mangut dmth per te na shtuar nepsin lol

  Moj ju te dyja.. do hidhni nje recete ketej apo si e keni hallin lol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #53
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Fiori te hedhe receta, se i ben me te bukura.
  Si s'me kishte shkuar mendja me pare, ta prisja imonikun ne forma . S'kemi organizuar kompetishens ne andej nga Tirana. Ne , men'jen vetem ke e hongermja. (lol) Ndersa ju te Korces s'ju zinte gjumi pa ia kaluar recelit te Violetes, Sandres , Dhorkes a ku di une...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 23. #54
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  Fiori te hedhe receta, se i ben me te bukura.
  Si s'me kishte shkuar mendja me pare, ta prisja imonikun ne forma . S'kemi organizuar kompetishens ne andej nga Tirana. Ne , men'jen vetem ke e hongermja. (lol) Ndersa ju te Korces s'ju zinte gjumi pa ia kaluar recelit te Violetes, Sandres , Dhorkes a ku di une...
  LooooL

  Sa kam qeshur kete qe ke shkruar hi hi hi ...

  ps. o Fior hidhe mi ate receten.. se na ke lene ne mendime lol.. jo per gje po sia vlen te vrasesh mendjen per kto gjera lol :P
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #55
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Po ca recete moj qe u befshi lemsh u befshi Pak here eshte perseritur receta tek kjo teme. Me pak fjale po te ndiqni fotot e kuptoni dhe receten.

  1. Ne fillim pritet "imoniku" ne thela dhe haet ajo pjesa e kuqe

  2. Pastaj lekuren e imonikut e presim ne trekendesha te vegjel si ajo fotoja e pare fare. Pas prerjes ne thela trekendeshe kush eshte nga Korēa e ben dhe me forma te bukura lol Mbani mend ta hani gjithe pjesen e kuqe (ta prisni mire me thike) se ndryshe behet si qull kur zihet dhe ngjyra nuk i duket aq e bukur. Gjithashtu pjesa jeshile i qerrohet, sic mund te qerronit nje molle fjala vjen.

  3. I fut keto trekendeshat e vegjel ne nje kovė me gelqere dhe i le atje per gati nje ore e gjysem dy (ka ca qe i lene me shume po dhe kjo eshte me deshire). Pasi i nxjerr nga gelqerja i shplan mire e mire dhe i ve te ziejne.

  4. Pasi marrin valen e pare, ja u derdh ujin dhe i shtrydh trekendeshat. Mos kini frike se nuk prishen, jane si pune syngjeri ne kete faze (ketu do duken si tek fotoja e pare tek posti #46).

  5. Me pas i fut te ziejne me sheqer kete radhe (dhe sheqeri sipas kerkesave dhe deshires). Pasi ka marre vale u hedh dhe barbarosen.

  6. Kur mbarojne se zieri, dhe jane ftohur kini mundesine te merrni gjithe tenxheren perpara dhe te hani sa te veleni dhe mos i ndieni me shqisat e shijes ne goje, ose mund ta sherbeni si tek fotoja e fundit te posti #46 ose posti #51 : )


  Ju befte mire...

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #56
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  O Fiori.. nji pyetje

  Ku e gjete gerqelen mi dreq :P

  Une pres pergjigje se skam pare te shitet gerqele ne ndonje vend lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-08-2006 mė 11:35
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #57
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  O Fiori.. nji pyetje

  Ku e gjete gerqelen mi dreq :P

  Une pres pergjigje se skam pare te shitet gerqele ne ndonje vend lol

  Mendoj se:

  The Home Depot

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SnoW~DroP pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #58
  shane_Cl
  Anėtarėsuar
  04-07-2005
  Vendndodhja
  UK, Angli, Liverpool
  Mosha
  35
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Question gelqere e shuar apo e pa shuar ?

  pershendetje te gjitheve
  une kam nje pyejtje per autorin qe postoi receten per likone e imonikut me siper.
  te lutem, mund ta sqarosh pak gelqeren?
  Une jamnga Korca, me quajne klajdi e jetoj ne angli, pra me duhet ta blej ketu gerqelen, dhe ne pa mundesi te njohjes se gerqeles ne anglish, perdora nje fjalor anglisht-shqip ne net, qe eshte : http://www.argjiro.net/fjalor/
  tani perkethimi ka dy variante si me poshte:

  English (5 entries.)
  Shqip (5 hyrje.)

  lime
  gėlqere {f}, gėlqere e pashuar

  limestone
  gur gėlqeror

  quicklime
  gėlqere {f}, gėlqere e pashuar

  whitewash (noun)
  gėlqere {f}

  whitewash (verb)
  lyej me gėlqere (kr. thj., pj. leva, lyer)

  keto jane perkethimet, vecse tani del nje problem se kjo me kujtoi se ka gelqere te shuar the te pa shuar!

  Pra pyejtja eshte, sila nga keto perdoret?
  faleminderit, klajdi

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar claedy pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-06-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Thumbs down recelrat

  si behet receli i imonikut?

 34. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar suila pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 35. #60
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Anėtarėsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga claedy Lexo Postimin
  pershendetje te gjitheve
  une kam nje pyejtje per autorin qe postoi receten per likone e imonikut me siper.
  te lutem, mund ta sqarosh pak gelqeren?
  Une jamnga Korca, me quajne klajdi e jetoj ne angli, pra me duhet ta blej ketu gerqelen, dhe ne pa mundesi te njohjes se gerqeles ne anglish, perdora nje fjalor anglisht-shqip ne net, qe eshte : http://www.argjiro.net/fjalor/
  tani perkethimi ka dy variante si me poshte:

  English (5 entries.)
  Shqip (5 hyrje.)

  lime
  gėlqere {f}, gėlqere e pashuar

  limestone
  gur gėlqeror

  quicklime
  gėlqere {f}, gėlqere e pashuar

  whitewash (noun)
  gėlqere {f}

  whitewash (verb)
  lyej me gėlqere (kr. thj., pj. leva, lyer)

  keto jane perkethimet, vecse tani del nje problem se kjo me kujtoi se ka gelqere te shuar the te pa shuar!

  Pra pyejtja eshte, sila nga keto perdoret?
  faleminderit, klajdi
  Tani ti nuk ke nevoje per gelqere te pashuar ne rastin e likose. Gelqerja e pashuar perdoret ne ndertim e duhet pasur kujdes kur i fut ne uje copat e gelqeres, ruaj duart se te behen plage.
  Per liko perdoret gjithmone gelqere e shuar e nuk duhet me shume se nje dore gelqere. E hollon me uje gati njesoj sikur do lyesh si nje here e nje kohe

 36. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar kryenece pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •