Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 92
 1. #21
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Meqenese jemi tek glikote po ju shkruaj nje recete me shume amerikane se shqiptare, e cila tregon nje menyre te thjeshte se si mund te beni marmallatė karrotash.

  Marrmallatė karrotash

  Pėrbėrėsit

  1 pound (456 gr) karrota
  2 limona
  1 portokall
  4 filxhanė sheqer (1kg gati)
  Ujė tė zier


  Pergatitja

  Ne fillim i lan dhe i qerron karrotat. Pastaj pastron limonat nga farat dhe u shtrydh lengun. Cfare mbetet nga limonat (jo lengun) e bashkon me karrotat dhe i grin te gjitha bashke. Me pas pret portokallin ne feta te vogla, u heq farat, i perzjen me masen qe grive me pare dhe i hedh ne nje ene ku eshte duke zier 1/2 gote uji. Kete mase e zien derisa te filloje te ntrashet. Me pas e hedh neper gota dhe e le te ngrije ne frigorifer.

  Receten e mesiperme nuk e kam provuar akoma vete, ndaj nuk e di mire si do dale. : ).


  Pershendetje

  p.s. dime e ke vene re gabim, Vjosen e kam xhan, madje nuk na lidh asgje tjeter pervec homorit forumor si dhe simpatise qe kemi per permetaret.

  Edi thua te kete meshkuj nga Permeti qe rrine vrasin mendje per receta?! (megjithese tani qe mendohem ... )

 2. #22
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  kisha kohe pa shkruar po me sa shof humori forumor dhe simpatia per permetaret spo me le rehat...

  me qe ra fjala Fior kur ta besh ate marmallaten e karotave na bej nje ze se besoj e di, ne permetaret per embelsira ste leme radhe

  dhe dicka tjeter meshkujt nga permeti gatuajn dhe ka raste me mire se femrat...( e kam fjalen per ata nikoqiret).
  LuM i RrEmByEr

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Ledina
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Liko me domate, jane te mira?
  S'kam degjuar ndonjehere mgjse jam permetare , por kur do ti provojme?

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-10-2003
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me thene te verteten une nuk e di receten por do ta gjej dhe do ta sjell se shpejti ketu.
  Edhe une po cuditem si, ti qenke permetare dhe nuk ke nigju per ket gliko(ket e bejne permetaret puro qe ndofta tani jane shume te paket ne Permet)
  :^lulja

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Ledina
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Fleur, jam nga ato permetaret puro-puro, por me te vertete s'kam degjuar. Gjyshja ime i ka qare gliko me gjethe trendafili dhe ate manaferre.Kjo e fundit eshte e preferuara ime.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Postuar mė parė nga FLEUR
  Pse ti kuqalashe nuk qeke permetare me demek
  Jam, oj Lulke???

  Tani une s'kuptoj kujt i thuhet 'gliko' neper grupe te ndryshme. Perkufizimi im eshte ajo llokma e madhe qe hahet me pirun dhe do dy-tre gaca (a me teper nese je gac-vogel si une) qe ta mbarosh. Mund te jete liko arre, portokalleje, kumbulle, bostani etj etj. Por liko me gjethe manaferre e trendafili? Flitet gje per recel ndoshta?

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Ledina
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  o Kuqalashe por jo recel, o zemer por gliko. receli dhe glikoja kane ndryshim ne qartesi. Ne kemi gliko dhe recel kumbulle, po keshtu per Fikun, qershine...A ha kuqalashe na hap oreksin, pastaj na thua i dua me llokma

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Kesaj i thone te kapesh me hic gje, por per hir te argumentit....ku qendron dallimi midis glikose dhe recelit? Pyetja eshte serioze

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Ledina
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ne gliko lengu eshte i qarte dhe kokrat te pa demtuara, ne recel llac, mo c'fare te them une

 10. #30
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Glikoja me Ftua.

  Mirëmbrëma dashamirësve të guzhinës.

  Kam ca ftonj në pjatancën e frutave e dua ti bëj gliko. Nëse ndokush nga ju ka ndonjë ide si përgatiten, do i isha mirënjohëse nëse postonte recetën.

  Ju përshëndes

  Elna.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  recel Ftoi do ti.. ta thom u si bėnet..
  E more ftoin..e mora thuaj.. ama ftua peshkopi-shupenz maqellare.. ose tetov gostivar Poradeci.. se myzeqe e mallakaster durres e tiran i kan ftonjt e krimbur..
  I merr pra ca ftonj i ndan ne katersh.. i qeron me lezet e ja u heq ato berthama e rreth berthames.. dhe i hedh ne nje tas me uj qe mos te nxihen..
  E merr nje tenxhere.. i hedh nje got uj e ve ne zjarr e i hedh sheqer gjisėm qillo a me shume na varesi te nr te ftonjve..
  pasandaj i grin me rende ftonjte dale me ngadale e kte mase e hedh ne tenxhere.. ne te cilen gjat ksaj kohe ka shkrire shekeri.. edhe nashi me nje lug druri perzien sheqer e ftoj te grire.. e i le ne zjarr derisa eshte trashur kjo mase sa ti e sheh te arsyeshme..

  Pastaj e hedh Recelin neper kavanoza.. e nje kavanoz ma nis muan me Imell si ekspert.. qe jam..

 12. #32
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  E marr ftoin une e marr, po nuk kam ku e gjej as ftua peshkopi-shupenz maqellare.. ose tetov gostivar Poradeci, e as ftua mallakaster durres e tiran që janë ftonj te krimbur.. Kam marre një qeskë 2 kg me ftonj Migrosi pa ditur nga vijnë dhe desha ti bënja gliko me copëra që hahen dhe si ëmbëlsrë. Kam ngrenë një herë në Shqipëri kur isha me pushime dhe mjam, mjam...ishin të mrekullueshëm.

  Sa për reçel ftoi, s'po lodhem t'i gatuaj se ka plot nëpër magazina të përgatitura gati.

  Megjithatë ti flm për përgjigjen. Dhe po gjeta si bëhet glikoja të dërgoj një kavanoz si ekspert që je: Ja nëpërmjet webit, ja me postë .

  Të përshëndes.

  Elna.

 13. #33
  Larguar
  Anėtarėsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  hej forumista
  kam zbuluar dicka shume te mire qe duket si liko ne shije po jo aq e embel sa te kapi dhimbja e kokes.

  po ju e sjell formulen me poshte. E bera vete ne shtepi keto dite dhe ju a siguroj mua s'para me pelqejne te emblat nqs s'kane kakao por kjo ishte vertete shume e mire. Lexoni me poshte.


  Eshte lloj embelsire qe duhet te gatuhet 24 ore para konsumimit, mqs kerkon marinim.  Portokalle te karamelizuara  per 4 persona

  6 portokalle
  225 g sheqer
  250 ml uje
  6 karafila
  2-4 liker portokalli or brandy (une i hodha konjak se ate kisha ne shtepi)  1~Grij holle siperfaqen e lekures se portokallit (jo pjesen e bardhe te lekures dhe jo me rende). Une perdora qerues patatesh special qe heq vetem siperfaqen e lekures. Pasi ta keni hequr prijeni rripa rripa shume te holle me thike.

  2~Vijini keto qe thashe me siper ne nje tenxhere e zijini per 5 min me shume pak uje (ndoshta 1/4 e gotes uje). Me pas kullojini dhe ujin ruajeni.

  3~Pastro portokallin me pas nga lekura qe i ka ngelur (qerojeni me thike derisa te dali i paster fare pa lekura fare). Pastaj ashtu sic eshte, priteni ne copa rrethore ne menyre horizontale dhe per cdo portokall vendosni nje kunj dhembes ne mes ne menyre qe copat te rrine bashke sikur te ishte portokall i pa prere. Vendosini ne nje tas te thelle qe duron nxehtesine.

  4~Me pas perzien sheqerin me ujin dhe karafilat (nqs deshironi)per te bere sherbetin. Duke pritur zierjen me temperature te larte uleni me pas e zijeni ngadale deri sa masa te marri ngjyren si karamel. Ketu mund te luani me sheqerin e ujin si te doni por ideja eshte qe sheqeri e ndihmon procesin e karamelizimit. Me pas hiqeni nga zjarri dhe shtojini ujin e lekurave te portokallit qe rezervuat ne fillim.

  5~Vereni dhe nje here ne zjarr qe te miksohet e gjitha perseri per disa minuta ose me gjate (duhet te shihet dhe pak me sy sa nevoje ka) me pas i shtohet Likeri Portokallit ose Brandy (une i shtova Konjak).

  6~Me pas gjithe masen e derdhim siper portokalleve, dhe per dekorim i hedhim siper ato fijezat e holla te lekures se portokallit qe i ziem ne fillim. I mbulojme me leter alumini dhe i leme 24 ore ne frigorifer qe te arrihet te behet marinimi i plote. Here pas here lagini portokallet me lengun karamel qe te marinohen dhe nga siper

  Me pas....


  7~Bonne appetit c'est deliceux
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 14. #34
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Julke, po te jesh e mire ti na gjen edhe ato recetat e glikose se patellxhanit se ka qene e mire shume. Une permetare kot i them vetes se per keto gjera s'ma thote fare, po gjyshja ime ama...... uuuuuiiiiii te lepije te gjitha gishtat me rradhe derisa te te vinte rradha per te ngrene prape

 15. #35
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mo po i thohet gliko apo recel?

  Sikur ka ca kontradikta per terminologjine, :-D.

  Me duket se greket i thone gliko, turqit recel, shqiptaret ose gliko, ose liko, ose recel, si t'u leverdisi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pasiqe : 15-05-2006 mė 15:17

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  I thone liko (s'e kuptoj pse i vini g para) dhe recel. Likoja nxirrej per vizitoret, kurse receli hahej me buke dhe gjalpe (pervec meje qe nuk lija mangut asnjeren). Ajo likoja shalqinit njehere eshte mrekulli.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga gjergj_kastriot
  D&G pikerisht kete mendoja edhe une, po c'e do qe po me hedhin ne ere bindjet disa forumiste.

  Ndoshta hanin likone duke e vene siper bukes, dhe si rrjedhoje kjo nuk quhesh me liko, po merrte statusin e recelit?
  Nuk e di se ca benin, po nje tjeter cilesi e likose eshte qe frutat para se te behen liko futen ne uje me gelqere qe te forcohen dhe mos te behen pelte gjate gatimit.

 18. #38
  Larguar
  Anėtarėsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gio
  Julke, po te jesh e mire ti na gjen edhe ato recetat e glikose se patellxhanit se ka qene e mire shume. Une permetare kot i them vetes se per keto gjera s'ma thote fare, po gjyshja ime ama...... uuuuuiiiiii te lepije te gjitha gishtat me rradhe derisa te te vinte rradha per te ngrene prape
  Julien e ke tironce Gio s'di liko patlixhani. Turshi patllixhani po turshi i ka pas be gjyshja ime e ishiiiiiiiin shume te mira. Po liko s'di, kjo receta ishte liko e jashtme, jo liko veni ndryshon nje cike, mund te hajme dhe vete dmth nuk eshte vetem per miqte

  Sa per gliko apo liko...pjesa derrmonjese e njerzve i thone liko.
  Gliko i thone andej nga jugu me duket, por ja le te flasin jugoret me mire
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga dimegeni
  Pa na e trego Eni njeher si i bejne permetaret te mira apo jo?
  Me sa di une ata vetem rakine kane te mire )))))))))))))
  te lutem per rakin mbahen skrapalinjte

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  Nuk e di se ca benin, po nje tjeter cilesi e likose eshte qe frutat para se te behen liko futen ne uje me gelqere qe te forcohen dhe mos te behen pelte gjate gatimit.
  D&G,

  me uje me gelqere, e perdorin nikoqiret gjirokastrite,

  por gjirokastitet perdorin recel, jo liko apo gliko.

  Keto terma i perdorin nga Permeti.

  Recel i rradhe qe bente ime gjyshe ka qene Recel Ftoi...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •