Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 92
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Kam nje pyetje me qense jemi ke Glikot

    Ato patllixhanat e vegjel fare kur e kan kohen qe dalin???? se dua te bej Gliko me to
    Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anėtarėsuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Citim Postuar mė parė nga ^VJOSA^ Lexo Postimin
    dini gje behen gliko arre ketu ne us,,, dhe si e kan emrin ?

    gliko arre e kan




    PS: kjo glikoja tban dam per dhembet

    si mastic eshte .

  3. #63
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Menyra me e shpejte per te bere recel frutash.
    Ska rendesi lloji i frutes fare, c'te keni ne shtepi, pervec shalqinit dhe pjeprit.

    Po marrim shembull pjeshket, si my favorites edhe qe po i bej tani.

    Merr 5-6 kokrra pjeshke, te medha. Ua qeron me ngadale lekurat, jo si patatet, qe gjysma e patateve shkon ne kosh te plehrave nga shpejtesia.
    Pasi i kemi qeruar, fillojme i presim ne copera te vogla 1 ose 2 cm. I veme ne nje tas dhe siper u shtrydhim lengun e nje limoni. Po ashtu i hidhni nje kuti me SURE-JELL ( me kuti te verdhe) dhe e perziejme tere masen me kujdes disa here. E leme menjane rreth gjys ore.
    Pastaj e marrim tere masen dhe e fusim ne tenxhere dhe duke e perzier ngadale vazhdimisht presim sa te zieje ndersa je duke e perzier. (mos i hidhni asnje pike uje, qe nga fillimi, se leshojne vete ato, aq leng sa u duhet per te valuar). Pasi fillon te zieje, i hedhim siper sheqerin,,,mbase 4-5 filxhane caji,,,une e bej me sy,,,varet sa te embel i do recelrat) e perziejme me sheqerin rreth 2-3 minuta,,,edhe e heqim nga zjarri. Kaq!
    E lini te ftohet, e fusni ne kavanoz dhe pastaj ne frigorifer.

    Morra shembull pjeshket, por une e bej edhe me mix berries. Duket edhe bukur, se ruan te njejten ngjyre. Kete vit kam bere edhe me qershija, por ato jane te lodhshme, se duhet t'u heqesh berthamat.

    Tek kutia e meposhtme ka edhe rectea, por mos i shkoni shume pas atyre, se ju dalin thinjat. (lol)
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Where does a thought go when it's forgotten?

  4. #64
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Me te forten e kam bere une kur erdha ne Itali, pashe nje kosh me recel te dyqani, dhe bleva gati nja vazo plot , kur futa kokrren e pare ne goje nxorra zorret.
    Ishte mostarde
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  5. #65
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga donna76 Lexo Postimin
    Me te forten e kam bere une kur erdha ne Itali, pashe nje kosh me recel te dyqani, dhe bleva gati nja vazo plot , kur futa kokrren e pare ne goje nxorra zorret.
    Ishte mostarde
    dmth mos ta provoj une meqe s'e kam provuar asnjehere deri tani...
    kaq shije te keqe ka?

  6. #66
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Po ca recete moj qe u befshi lemsh u befshi Pak here eshte perseritur receta tek kjo teme. Me pak fjale po te ndiqni fotot e kuptoni dhe receten.

    1. Ne fillim pritet "imoniku" ne thela dhe haet ajo pjesa e kuqe

    2. Pastaj lekuren e imonikut e presim ne trekendesha te vegjel si ajo fotoja e pare fare. Pas prerjes ne thela trekendeshe kush eshte nga Korēa e ben dhe me forma te bukura lol Mbani mend ta hani gjithe pjesen e kuqe (ta prisni mire me thike) se ndryshe behet si qull kur zihet dhe ngjyra nuk i duket aq e bukur. Gjithashtu pjesa jeshile i qerrohet, sic mund te qerronit nje molle fjala vjen.

    3. I fut keto trekendeshat e vegjel ne nje kovė me gelqere dhe i le atje per gati nje ore e gjysem dy (ka ca qe i lene me shume po dhe kjo eshte me deshire). Pasi i nxjerr nga gelqerja i shplan mire e mire dhe i ve te ziejne.

    4. Pasi marrin valen e pare, ja u derdh ujin dhe i shtrydh trekendeshat. Mos kini frike se nuk prishen, jane si pune syngjeri ne kete faze (ketu do duken si tek fotoja e pare tek posti #46).

    5. Me pas i fut te ziejne me sheqer kete radhe (dhe sheqeri sipas kerkesave dhe deshires). Pasi ka marre vale u hedh dhe barbarosen.

    6. Kur mbarojne se zieri, dhe jane ftohur kini mundesine te merrni gjithe tenxheren perpara dhe te hani sa te veleni dhe mos i ndieni me shqisat e shijes ne goje, ose mund ta sherbeni si tek fotoja e fundit te posti #46 ose posti #51 : )


    Ju befte mire...
    une per vete s'e ha shalqinin dhe spara i pelqej shume keto recelnat/likote por po me pelqeka shume shume menyra e pergatitjes keshtu qe do ta provoj patjeter

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    ti rrezik je terheq me shume nga forma trekendore e frutit
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  8. #68
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    ti rrezik je terheq me shume nga forma trekendore e frutit
    jo, me shume nga shtrydhja kur behen si pune sfungjeri

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    i ke qef sfungjerat eh?
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  10. #70
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    i ke qef sfungjerat eh?
    disa shpirtra jane si sfungjerat, nuk mund t'u shtrydhesh asgje tjeter pervec cka kane thithur nga te tjeret... (K.G)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 31-10-2011 mė 20:04

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    haaa, tani si ta marre une kete? mu duk mua apo mos ishte gje cik si me te futur ky muhabeti sfungjerave dhe shpirtrave? Hehe
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  12. #72
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    haaa, tani si ta marre une kete? mu duk mua apo mos ishte gje cik si me te futur ky muhabeti sfungjerave dhe shpirtrave? Hehe
    jo.....

  13. #73
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    dmth mos ta provoj une meqe s'e kam provuar asnjehere deri tani...
    kaq shije te keqe ka?
    tani duhet abinuar me ushqimin e duhur, psh ketu e hane me "lessi" dmth mishra te zjera, dhe nga njecik. une e hengra ashtu sic ishte, pa ditur.
    Ka nje shije te krip/hidhur/embel/te athet ne te njejten kohe. ka shume njerez qe e cmojne shume, biles eshte dhe cik e shtrenjte.
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    hmmmm glikooo cne dreqin pash kete teme, tani dua pak gliko
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    po gelqeria ku blihet? dhe si quhet ne anglisht
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  16. #76
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    po gelqeria ku blihet? dhe si quhet ne anglisht
    'Lime' quhet, por kur ta blesh mos u thuaj se perse do e perdoresh dhe as kur ta besh glikone mos u thuaj se e ke fut ne gelqere.

    Degjo mua! (lol)
    Where does a thought go when it's forgotten?

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    hahah flm mi corazon, besoj se po flet nga eksperienca, what was their reaction ?
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  18. #78
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    hahah flm mi corazon, besoj se po flet nga eksperienca, what was their reaction ?
    Po ti e di qe amerikanet hane cdo gje, por perpara se te hane te pyesin c'eshte e me se e ke bere. Nje here kisha bere une gliko shalqini dhe e cova ne pune. hera e pare ne fakt, se une s'coj kurre gatime ne pune.
    E leu gishtin njera tek sherbeti, i pelqeu dhe morri me ngrene llokmėn. Ndersa po hante me pyeti se si kishte mundesi qe kishte qendruar e forte lekura e shalqinit gjate zierjes.
    E une i thashe i futa ne gelqere.
    U tmerrua e i mbeti ne fyt, sikur i kisha dhene cianur ( cyanide me duket perkthehet).
    Where does a thought go when it's forgotten?

  19. #79

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Jugu i qan glikot
    Sidomos ajo me portokall e preferuara ime.

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Po ti e di qe amerikanet hane cdo gje, por perpara se te hane te pyesin c'eshte e me se e ke bere. Nje here kisha bere une gliko shalqini dhe e cova ne pune. hera e pare ne fakt, se une s'coj kurre gatime ne pune.
    E leu gishtin njera tek sherbeti, i pelqeu dhe morri me ngrene llokmėn. Ndersa po hante me pyeti se si kishte mundesi qe kishte qendruar e forte lekura e shalqinit gjate zierjes.
    E une i thashe i futa ne gelqere.
    U tmerrua e i mbeti ne fyt, sikur i kisha dhene cianur ( cyanide me duket perkthehet).
    hahah mi corazon, lekura e shaqiut per gliko eshte e preferuarrrra ime, mund te me thuash cfare dyqani e bleve, meqe je dhe ne florida dhe besoj se mund te di ndonje common store , plus nese nuk te besdiz me thuaj dhe pak tamam si e bere...jam person qe preferoj te dij ekzaktikisht permasen, pshm kur me thot mami 'ja perzier mjell me vaje e tje... per ndonje gjell dhe me iriton fakti qe sme thot tamam sa duhet lol
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •