Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 104
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    oN aiR
    Postime
    9

    Homoseksualiteti

    Te jesh homoseksual apo jo, per disa (ndoshta pakica) eshte normale, e per disa te tjere (shumica) eshte amorale.....Sipas disa rregullave etike te lidhura me religjion eshte mekat nje gje e tille, kurse etika "moderne" e ka mireprit kete, tradicionet kane pikepamje te ndryshme (me teper e mohojne nje gje te tille), e kultura globale i ka dhene drite te gjelbert.....
    Kurse te shqipetarer kjo dukuri po rritet cdo dite e me teper. Tani kjo gje a ka te beje me trashegimi kulturora nga paraardhesit, apo ka te beje me devijim normash morale tek ne ne kohen me te fundit, a ka te beje me kulture moderne, apo ka te beje siq njihet ne psikologji me crregullim psikik i jetes motivacionale te njeriut (shqipetar).....

  2. #2
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    MORALI

    - Imagjinate, e shpikur
    - Mjet per te mbajtur kontroll tek njerezit
    - Perdoret me shume nga hipokritet
    - Turma kunder 1 personi (shumica vs. pakica)
    - Frike & manipulimi i asaj frike

    Ky eshte morali.

    Tani mund te flasim per homoseksualet.

    Eshte ne gen apo jo?

    S'jam e kualifikuar te flas.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,327
    Postimet nė Bllog
    17
    Te jesh homoseksual nuk eshte dicka gjenetike, nuk eshte as nje semundje, eshte nje perzgjedhje qe njerezit e bejne ne stilin e jetes se tyre. Kjo eshte vertetur shkencerisht.

    Qendrimi ndaj homoseksualeve eshte dicka qe askush nuk mund tu imponoje njerezve si "moral kolektiv". Sic eshte e drejta e dikujt qe te pranoje e simpatizoje nje individ qe eshte homoseksual, ashtu eshte e drejta e dikujt tjeter qe te mos pranoje apo simpatizoje homoseksualizmin ne jeten apo shoqerine e tij.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    oN aiR
    Postime
    9
    Megjithate, morali nuk eshte qeshtje e drejtuar drejt nje individi, por eshte sistem rregullash e parimesh shoqerore qe vlejne per tere shoqerine e jo per individe te veqante, dhe ky sistem u imponohet individve me vlere te veqante ne menyre indirekte pasi qe jane produkt shoqeror dhe pjese e shoqerise me normat e caktuara e specifike, prandaj qeshtjet morale nuk mund t'i quajme gjera te qpifura megjithese se paku nuk dijme edhe autoret se kush i qpifi nese jane te tilla......
    Kurse homoseksualiteti nuk dihet nese eshte i trasheguar, mirepo mendohet te jete produk i kultures dominante te shekujve te fundit, per arseye se edhe nuk kemi ndoshta mjaft te dhena antike qe herepas here e kan vene ne pah qeshtjen e homoseksualitetit qe gjithmone ka egzistuar.......

  5. #5
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anėtarėsuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    Homoseksualitet................................... .

    behet njeriu homoseksual apo linden???
    behet njeriu eteroseksual apo linden???
    eshte vone sot po do te vazhdoj nje dite tjeter tj u shtjelloj keto gjera.
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  6. #6
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Homoseksualiteti e ka zanafillen qe ne femijeri, te pakten keshtu deklarojne nje pjese. Nese nje femije mashkull kerkon te lyeje buzet me te kuq, te veshe kepuce me taka apo fustane mendoj se ka tendence te tille. Eshte gabim qe keto ngasje te mos perfillen nga prinderit. Ne nje rast te tille eshte i domosdoshem nje test hormonal sepse mendoj se njeri nga shkaqet e ketij devijacioni eshte pikerisht ky.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  7. #7
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Po e rihap kete debat meqense para disa ditesh u vendos qe martesa gay te pranohet ne shtetin e massachusetts(ne vermont jane pranuar te ashtuquajturat unione gay)

    Se pari un them se keta individe jane thjesht tipa qe bejn keto gjera per snob. Argumentat qe jepen per gay qe te martohen jane shume feminor dhe pa bazament. Keta njerez shkaterrojn shoqerine sepse jo vetem qe duan te martohen por duan dhe te kene femije. Si mund ta rrisin femijen keta individe? Shoqeria demokratike ka te drejta dhe detyra. Detyra qe te sigurosh mbarvajtjen dhe jo gjera te tilla. Fjala liri kohet e fundit ka filluar te perdoret si nje mjet per te arritur qellimin dhe jo si nje ideal.
    Nuk mund te jepet e drejta e marteses ketyre personave sepse martesa esht nje institucion qe ka ekzistuar ne kete menyre per mijera vjet dhe keta persona nuk kane te drejte ta ndryshojn.
    Esht njesoj sikurse nje protestant ose evangjelist te shkoj ne kishen katolike ne rome e ti thote e di ckeni besoni edhe ju tek zoti ne menyren qe besojm edhe ne sepse ju jeni gabim. Nuk mund te ndryshohen keto lloj gjerash keshtu. Edhe nqs ja japim martesen ketyre individeve nuk duhet te quhet martese por dicka tjeter.
    Kam shume me teper per kete ceshtje pasi kam qene ne nje debat me disa aktizista ketu ne NY per kete ceshtje dhe argumentat qe keta me jepnin pervec anes financiare( qe ciftet gay paguajn shume me teper se ato qe kane statusin e marteses ) nuk ishin fare te bindshme.

    Cili eshte mendimi juaj per martesen ndermjet ketyre personave?
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #8
    legally brunet Maska e maz
    Anėtarėsuar
    14-09-2002
    Vendndodhja
    ne planetin tim
    Postime
    194
    Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
    MORALI

    - Imagjinate, e shpikur
    - Mjet per te mbajtur kontroll tek njerezit
    - Perdoret me shume nga hipokritet
    - Turma kunder 1 personi (shumica vs. pakica)
    - Frike & manipulimi i asaj frike

    Ky eshte morali.

    Tani mund te flasim per homoseksualet.

    Eshte ne gen apo jo?

    S'jam e kualifikuar te flas.
    U r so right lal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SO CLOSE UR EYES AND LET ME KISS U & WHILE U SLEEP I WILL MISS U

  9. #9
    legally brunet Maska e maz
    Anėtarėsuar
    14-09-2002
    Vendndodhja
    ne planetin tim
    Postime
    194

    Re: Homoseksualiteti

    Postuar mė parė nga Psikostudenti
    Te jesh homoseksual apo jo, per disa (ndoshta pakica) eshte normale, e per disa te tjere (shumica) eshte amorale.....Sipas disa rregullave etike te lidhura me religjion eshte mekat nje gje e tille, kurse etika "moderne" e ka mireprit kete, tradicionet kane pikepamje te ndryshme (me teper e mohojne nje gje te tille), e kultura globale i ka dhene drite te gjelbert.....
    Kurse te shqipetarer kjo dukuri po rritet cdo dite e me teper. Tani kjo gje a ka te beje me trashegimi kulturora nga paraardhesit, apo ka te beje me devijim normash morale tek ne ne kohen me te fundit, a ka te beje me kulture moderne, apo ka te beje siq njihet ne psikologji me crregullim psikik i jetes motivacionale te njeriut (shqipetar).....
    Un them se jan te lindur homo pasi njof shum njerez & kam shum shoke gay. disa mundoen te dalin me opposite sex 2 proove that they arent. Mendoj se jan shum cool & jan njelloj si heterosexuals,exept kan ndjenja per same sex. Me kte mentalitet qe ka kjo bot e felliqur se besoj se ata zgjellin te jen gay but they cant help it
    SO CLOSE UR EYES AND LET ME KISS U & WHILE U SLEEP I WILL MISS U

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Dua ta kuptoj kete pune dhe kam ca pyetje qe me kane lindur.

    Po ju kerkoj ketyre moderatoreve qe te me lejojne te pyes.
    Pasketaj po u lejua pyetja dhe ka ndonje qe di mbi ato qe do pyes le te me jape pergjigje.
    You got to be Albanian to get a real tan!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2003
    Vendndodhja
    oN aiR
    Postime
    9
    Koheve te fundit vertet po u jepet e drejta homoseksualesve qe te martohen, madje pa ndonje pengese te madhe. Kjo e drejte po aplikohet ne shume vende te botes, madje edhe ne vendet shqipetare qe kohet e fundit,fatkeqesisht, jane formuar edhe shoqata te tyre.
    Keto cifte madje kane edhe te drejte me adaptuar femije (si thane edhe koleget me lart) dhe t'i rrisin ata. Keshtu jeta e ketyre femijeve, ndergjegjia dher morali i tyre ne te ardhemen e tyre (kur ata rriten) mund te lendohet rende pasi qe ata do i perkasin nje familje te crregulluar dhe amorale. Pozita e ketyre femijeve ne mjedisin shoqeror ku jetojne bie dhe ata do te lihen ndoshta anash nga te tjeret, sepse nuk i perkasin nje ndergjegjie te ndershme dhe te paster sic e kane te tjeret.
    Homoseksualiteti eshte edhe rruga me e lehte per te ardhur deri te perhapjet e semundjeve te rrezikshme (AIDS e te tjera). Prandaj nje perkrahje drejt kesaj dukurie eshte edhe synim qellimplote ndaj rreziqeve shoqerore qe perfshijne vende te ndryshme te rruzullit.
    Se sa do te involvohen ne te radhmen njerezit ne kete dukuri, kjo mund te shihet mjaft qarte pershkak se kohet e fundit po ngritet edhe numiri i homove, kurse cfare perkrahje do te kene keta nga nga institucionet ligjore, e sidomos ne shoqerite shqipetare, mbetet te shihet ne ditet qe vijojne...

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Pse po ngrihet numri i homove???
    Ka ndonje shpjegim llogjik?
    Eshte morali qe na pengon te shohim me qarte?
    Te bejne ēte duan... aspak interesante..nuk me prek..
    Perse nje person behet gay?
    Nuk lind i tille apo jo?
    Perse disa po e disa jo?
    Kush eshte shkaku?
    Nuk jam i kualifikuar te flas...
    akoma nuk kam mbaruar.
    optimizem njerez se ka me shume vajza te lira.
    pakesohet konkorrenca..
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210

    Te nderuar anetar te ketij forumi !

    1. ĒKA ĖSHTĖ ORIENTIMI SEKSUAL?

    Orientimi seksual ėshtė njė tėrheqje e qėndrueshme emocionale, romantike, seksuale ose afektive ndaj njė personi tjetėr. Me lehtėsi dallohet nga pėrbėrėsit tjerė tė seksualitetit duke pėrfshirė seksin biologjik, identitetin gjinor (kuptimi psikologjik i tė qenurit mashkull ose femėr) dhe nga roli social i gjinisė (Ngėrthimi i normave kulturore pėr sjelljet femėrore dhe mashkullore)

    Orientimi seksual ekziston pėrgjatė njė vazhdimėsie qė radhitet prej homoseksualitetit tė plotė deri te heteroseksualiteti i plotė dhe pėrfshin forma tė ndryshme tė biseksualitetit. Personat biseksualė mund tė kenė pėrjetime tė tėrheqjes seksuale, emocionale dhe afektive si ndaj personave tė gjinisė sė tyre ashtu edhe ndaj atyre tė gjinisė sė kundėrt. Personat me orientim homoseksual nganjėherė referohen si gejė (si pėr meshkujt ashtu edhe pėr femrat) ose lezbike (vetėm pėr femrat).

    Orientimi seksual dallon prej sjelljes seksuale sepse i referohet ndjenjave dhe vetė konceptimit. Personat mund ose nuk mund ta shprehin orientimin e tyre seksual nė sjelljen e tyre.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    2. ĒKA NDIKON QĖ NJĖ PERSON TĖ KETĖ NJĖ ORIENTIM TĖ CAKTUAR SEKSUAL?

    Ekzistojnė teori tė shumta pėr origjinėn e orientimit seksual tė njė personi; shumica e shkenctarėve sot pajtohen se orientimi seksual mė sė shumti ngjan tė jetė rezultat i njė ndėrveprimi kompleks i faktorėve ambiental, njohės dhe biologjik. Te shumica e njerėzve, orientimi seksual formohet gjatė fėmijėrisė sė hershme. Gjithashtu ka edhe fakte tė konsiderueshme tė kohės sė fundit qė sugjerojnė se biologjia, duke pėrfshirė faktorėt gjenetik dhe hormonal, luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė seksualitetin e njė personi.

    Si pėrfundim, me rėndėsi ėshtė qė tė dihet se ndoshta ekzistojnė shkaqe tė shumta pėr orientimin seksual tė njė personi dhe se shkaqet mund tė jenė tė ndryshme pėr persona tė ndryshėm.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Pederastat ku e kane vendin e qejfit, tek *****? Dmth atyra ua ndjen ***** ate qe shumica e meshkujve e ndjejne tek penisi?

    Si eshte kjo pune?
    You got to be Albanian to get a real tan!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    3. A MUND TĖ ZGJEDHET ORIENTIMI SEKSUAL?

    Jo. Qeniet njerėzore nuk mund tė zgjedhin pėr tė qenė gej ose heteroseksual. Orientimi seksual pėr shumicėn e njerėzve shfaqet nė adoleshencėn e hershme pa ndonjė pėrvojė paraprake seksuale. Edhe pse ne mund tė zgjedhim nėse dėshirojmė tė veprojmė mbi ndjenjat tona, psikologėt nuk e konsiderojnė orientimin seksual si zgjedhje e vetėdijshme qė mund tė ndryshohet sipas dėshirės.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    4. A MUNDET TERAPIA TA NDRYSHOJ ORIENTIMIN SEKSUAL?

    Jo. Edhe pse shumica e homoseksualėve kanė jetė tė suksesshme dhe tė lumtur, disa homoseksualė ose biseksualė mund tė tentojnė ta ndryshojnė orientimin e tyre seksual pėrmes terapisė, shpesh tė shtrėnguar nga anėtarėt e familjes ose nga grupet religjioze qė tė provojnė dhe ta bėjnė njė gjė tė tillė. Realiteti ėshtė i atillė se homoseksualiteti nuk ėshtė sėmundje. Nuk kėrkon trajtim dhe nuk ėshtė i ndryshueshėm.

    Megjithatė, jo tė gjithė gejėt, lezbiket dhe biseksualėt tė cilėt kėrkojnė ndihmė nga profesionistėt e shėndetit mental dėshirojnė ta ndryshojnė orientimin e tyre seksual. Gejėt, lezbiket dhe biseksualėt mund tė kėrkojnė ndihmė nga psikologu pėr procesin e “daljes haptazi” ose pėr strategjinė pėr t’u ballafaquar me paragjykimin, por shumica e tyre futen nė terapi pėr arsye dhe ēėshtje tė njėjta jetėsore pėr tė cilat edhe heteroseksualėt u drejtohen profesionistėve tė shėndetit mental.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    5. SI QĖNDRON PUNA ME TĖ ASHTUQUAJTURĖN “TERAPIA E SHNDĖRRIMIT”?

    Disa psikoterapeutė qė e aplikojnė tė ashtuquajturėn terapi tė shndėrrimit raportojnė se kanė qenė nė gjendje ta ndryshojnė orientimin seksual tė klientėve tė tyre nga orientimi homoseksual nė atė heteroseksual. Megjithatė, studimi nga pėr sė afėrmi i kėtyre raporteve paraqesin disa faktorė qė hedhin dyshim nė pretendimet e tyre. Pėr shembull, shumica e raporteve tė tilla vijnė nga organizatat me qėndrime dhe kėndvėshtrime ideologjike qė e dėnojnė homoseksualitetin. Gjithashtu, deklaratat e tyre dobėt tė dokumentuara me fakte. P.sh. rezultati i trajtimit nuk ėshtė i pėrcjellur dhe raportuar pas njė kohe qė do tė ishte njė standard pėr ta testuar vlefshmėrinė e cilitdo intervenim tė shėndetėsisė mentale.

    APA (American Psychological Association - Shoqata Amerikane e Psikologėve) ėshtė e shqetėsuar rreth terapive tė tilla dhe dėmeve potenciale qė ato mund tė shkaktojnė nė tė trajtuarit. Mė 1997, Kėshilli i Pėrfaqėsuesve tė Shoqatės ka lėshuar njė rezolutė qė e ridėshmon kundėrshtimin e psikologjisė pėr trajtim tė detyruar pėr shkak tė homofobisė dhe definon tė drejtėn e klientit pėr trajtim tė paparagjykuar dhe pėr vetė-pėrcaktim. Secili person qė i nėnshtrohet terapisė pėr t’u pėrballur me ēėshtjet e orientimit seksual ka tė drejtė qė terapia e tillė tė zhvillohet nė njė mjedis profesional dhe neutral dhe me mosprani tė ēfarėdo paragjykimi social.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    6. A ĖSHTĖ HOMOSEKSUALITETI SĖMUNDJE MENTALE OSE PROBLEM EMOCIONAL?

    Jo. Psikologėt, psikiatrat dhe profesionistėt tjerė tė shėndetit mental pajtohen se homoseksualiteti nuk ėshtė sėmundje, ērregullim mental ose problem emocional. Mbi 35 vite tė hulumtimeve objektive, shkencėrisht mirė tė disenjuara kanė treguar se homoseksualiteti, nė vetvete, nuk ka tė bėjė me ērregullimet mentale, emocionale ose me probleme soicale. Nė tė kalauarėn homoseksualiteti ėshtė menduar tė jetė sėmundje mentale sepse profesionistėt e shėndetit mental dhe shoqėria kanė pasur tė dhėna tė shtrembėruara nga paragjykimet.

    Nė tė kaluarėn studimet e gejėve, lezbikeve dhe biseksualėve kanė pėrfshirė nė terapi vetėm kėta njerėz, duke rezultuar nė konkluzione tė njėanshme dhe tė paragjykuara. Kur hulumtuesit ekzaminuan tė dhėnat pėr ata njerėz tė cilėt nuk ishin nė terapi, ideja se homoseksualiteti ėshtė sėmundje mentale shumė shpejt u vėrtetua se nuk ėshtė e vėrtetė.

    Pėr mė shumė se 25 vite, qė tė dyja asociacionet kanė nxitur tė gjithė profesionistėt e shėndetit mental qė tė ndihmojnė nė largimin e njollosjes sė homoseksualėve si tė sėmurė mentalisht e qė akoma disa njerėz orientimin homoseksual e konsiderojnė si njė gjė tė tillė.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    A ka pederasta apo lesbike qorra, shurdhe ?

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •