Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 71
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  Shenjtrimi i Nn Terezs - Gonxhe Bojaxhiut

  Miratohet kalendari i shenjtrimit n Tiran

  Kshilli i Ministrave, nn drejtimin e Kryeministrit Fatos Nano, miratoi dje vendimin Pr financimin e veprimtarive me rastin e shenjtrimit t Nn Terezs.
  Grupi Ndrinstitucional i Puns pr Organizimin dhe Ndjekjen e Veprimtarive me rastin e Shnjtrimit t Nn Terezs, drejtuar nga Ministri i Shtetit pran Kryeministrit, Blendi Klosi, vendosi pr aprovimin e nj kalendari veprimtarish, t cilat do t realizohen nga institucionet shtetrore me rastin e shenjtrimit t Nn Terezs.

  Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sporteve:
  Koncert me rastin e Shenjtrimit t Nn Terezs
  Veprimtari kulturore n qytetin e Shkodrs Bashkjetesa e Rinis me Komunitetin Fetar Shqiptar
  Realizimin dhe vendosjen e shtatores s Nn Terezs.

  Muzeu Historik Kombtar:
  Ekspozit figurative kushtuar Nn Terezs;
  Realizmi i nj libri-album me format t madh, ku do t paraqiten dokumentet q vrtetojn shqiptarsin e Nn Terezs dhe objektet q disponon Muzeu Historik Kombtar
  Krijimi i Memorialit n hollin e Muzeut Historik Kombtar
  Botimi i bibliografis Nn Tereza dhe Shqipria
  Konferenca akademike pr Nn Terezn n Muzeun Historik Kombtar
  Vendosja e nj pano-je t madhe me fytyrn e Nn Terezs n fasadn kryesore t Muzeut Historik Kombtar.

  Akadamia e Shkencave:
  Konferenc shkencore Nn Tereza dhe Vepra e saj

  Bashkia e Tirans:
  Koncert rekuiem n Katedralen Qndore nga Orkestra Kombtare Madre Tereza
  Koncert i madh simfonik n ditn e Shenjtrimit n Sheshin Nn Tereza.
  Duke u bazuar n preventivat pr secilin aktivitet, t prgatitur nga institucionet e msiprme, vendimi parashikon disa shtesa n buxhetin e ktyre institucioneve me qllim prballimin e financimit t veprimtarive, n nj total prej 15 milion.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Piktori nga Prishtina, Rexhep Ferri, antar i juris q do t deklaroj veprn m t mir pr shtatoren e Nn Terezs, pohon se iniciativa shqiptare pr t pasur nj shtatore t shenjtores s tyre sht e vonuar. Ferri: Shtetart shqiptar e kan ln emrin e saj vetm n nj dekret

  Ferri: Shqiptart, t vonuar pr shenjtoren

  Nga Elsa Demo

  Rexhep Ferri, piktori 66 -vjear q jeton dhe krijon n Prishtin ndodhet n Tiran pr konkursin e shpallur nga Ministria e Kulturs Rinis dhe Sporteve pr shtatoren e Nn Terezs. Ferri sht nj nga antart e komisionit vlersues t projekteve t skulptorve shqiptar, q sht ngritur pran Galeris Kombtare t Arteve.
  Si artist dhe si shqiptar ai e ka ndjekur nga afr konfliktin e mbjell n emr t Nn Terezs, prkatsis s saj shqiptare, qysh prej vitit 67 kur ajo mori mimin Nobel pr Paqen dhe kur nj vit m pas maqedonasit do ta sillnin n Shkup, si bij e ktij vendi. Ferri thot se sheh dika tragjike n kt konkurs, jo vetm pse u shpall n atmosfern e nder q u krijua pak koh m par, me pretendimin maqedonas pr t patur nj shtatore t Nn Terezs, n Rom, por sikur t mos kishte ndodhur ky zgjim i shqiptarve dhe shtetarve t tyre, shenjtorja e shekullit t 21 do t kishte mbetur vetm n dekretet, q kan pagzuar me emrin e saj nj shesh n bulevardin e Tirans, nj qendr spitalore dhe nj aeroport nacional. Kjo sht ajo q artisti e quan vonesa e kahershme e shqiptarve n momente t vshtira e t rndsishme. Pas ksaj vonese q i z n faj, vjen e ngrihet si gjithmon ajo krenaria kombtare dhe legjenda pr nj popull t lasht.
  Disa nga problemet q akademiku Rexhep Ferri v n dukje n kt intervist, lidhen me mungesn e seriozitetit q kan treguar strukturat m t larta t shtetit shqiptar, ndaj figurs s Nn Terezs, me investimin pr t realizuar nj shtatore, me kohn e pakt q skulptort kan n dispozicion pr t realizuar projektin dhe s fundi, ngushtimi i konkursit vetm n rrafsh kombtar.

  Zoti Ferri, si e vlersoni kt konkurs mbarkombtar pr nj shtatore t Nn Terezs?

  Ky konkurs pr mua ka dika tragjike, ka nj humbs t madh n t. Prse kaq von kujtohemi pr gjra kaq t mdha, t cilat jan me pesh kombtare. Si na ka ndodhur q figura e ksaj shenjtoreje t mbetet ve n nj dekret, n nj letr, kur kemi pagzuar me emrin e saj Sheshin Nn Tereza n Tiran, emrin e nj spitali apo aeroporti. T gjitha kto kan qen nj dekret. N asnj prej ktyre nuk ka as bust, as shtatore t Nn Terezs. Iu kemi br buste Haxhi QamilveKjo do t thot se ne shqiptart jemi humbs t mdhenj, deri sa kujtohen maqedont q na zgjojn nga gjumi. Ju duket se sht mllef ky shqetsim imi, por sht dika tragjike.
  Duhej t ishte shteti ai q duhej t merrte prsipr kt konkurs, nse krkon nj shtatore me vler ndrkombtare.

  Ju duket e mjaftueshme koha q artistt kan n dispozicion pr nj projekt t till?

  Koha jo vetm q nuk sht e mjaftueshme, por edhe jemi t vonuar. Pr t br nj vepr monumentale ata duhen stimiluar materialisht. Ju kujtoj se n vitin 1937 mbreti Zog ka shpallur konkursin pr shtatoren e Sknderbeut dhe ishte nj konkurs ndrkombtar. Dhe kan marr pjes emra shum t njohur. Rezultati sht q kemi shtatore shum t mira t ktij heroi, edhe pse jan realizuar n nj koh tjetr nga t tjer autor. Kshtu dua tju them se edhe Nn Tereza e ka merituar nj prkrahje t till.

  Mendoni se pr vlersimin e figurs s Nn Terezs, opinioni publik n Shqipri sht ndezur m shum, i influencuar nga opinioni ndrkombtar q prej vitesh i njeh meritat e ksaj gruaje?

  Ndrsa fluturoja pr n Tiran, doja ta pyesja stjuardesn, nse po zbrisnim n aeroportin Nn Tereza. Do mendonte se ky plak ka rrjedhur nga trut. Nuk di q ndonjra prej tyre t thot tani po zbresim n aeroportin e Tirans Nn Tereza. U bn katr vjet q ky aeroport mban kt emr. As n Kosov nuk kemi br asgj pr kt figur, ndrkoh q maqedont e kan ngritur nj shtatore dhe do t vazhdonin m tej me pretendimin e tyre n Rom. Dhe tani vjen koha q ajo shenjtrohet. N 2000 vjet shenjtrim, ajo sht e vetmja figur q po shenjtrohet kaq shpejt pas vdekjes.
  Por vonesa e shqiptarve e ka sjell Shqiprin edhe Kosovn n kt gjendje q ato jan sot. Flasim pr kohn, pr kto pes vjet. Nse nuk ishte ai inati q na kapi pas reagimit t maqedonve, as un nuk do t isha ktu, as ky konkurs pr t cilin flasim nuk do t bhej. Asnj shtatore nuk do ta kishim ende.

  Ju duket i mjaftueshm q sht nj konkurs vetm me artist shqiptar?

  Padyshim q do t ishte m mir nse do t ishte ndrkombtar. Por kjo pun duhej t ishte nisur dy vjet m par. E ka merituar m par dhe q konkursi t ishte n nivelin m t lart, presidenti, parlamenti shqiptar duhej ta mbshtesnin t part.

  Si e prisni t jet ky monument i Nn Terezs?

  Mendoj se nuk duhet t jet prshkrues, t ket drit antike dhe drit moderne. T jet nj shtatore q ti prballoj shekujt e ardhshm. M tepr t ket zemrn e Nn Terezs, se pamjen e saj. Por duhet t dim se si jan br gjrat gjat historis. Pr figurn e Krishtit sht marr portreti i nj t riu 24- vjear, q sht idealizuar, sepse t gjith ne e mbajm figurn e tij n shpin dhe nuk friksohemi nga nj njeri i gozhduar. Esht shum monumental, i ka t gjitha dritat aty brenda dhe ne nuk na shqetson ai gjaku n trupin e tij.

  Ju keni besim se do t arrihet nj vepr t till?

  Po por duhet q artistt t ken koh dhe t jen t stimuluar. Kemi t bjm me nj figur shum serioze.

  Kur jeni njohur me Nn Terezn?

  Pr her t par kam dgjuar t flitet pr Nn Terezn n vitin 67, kur isha n Paris dhe gazetat shkruanin pr gruan q kishte marr mimin Nobel Pr Paqen.
  Dhe m 68 ishin maqedont ata q e sjellin n Shkup. Ajo vrtet ka lindur n Shkup, por sht bij shqiptarsh. Ather kur ajo ka lindur, Maqedonia, nuk ka ekzistuar. Kosovart kishin krkuan q Nn Tereza t bnte nj vizit n Kosov, por pushtetart e asaj kohe nuk e lejuan. Pas nj kmbnguljeje duke ndrhyr deri n Beograd, tek lideri i ish- Jugosllavis s asaj kohe, Tito, u b e mundur vetm nj vizit dy orshe dhe pa prezencn e asnj gazetari. Ishte gati nj vizit e fsheht.
  Asnjher m pas nuk do t kisha rastin ta takoja. E njjta politik si n 68 sht br edhe s fundi nga maqedonasit.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Presidenti Rugova: Ky tempull do t rrezatoj paqe, dashuri, mirsi dhe solidarsi t veprs s Nns Tereze

  Prishtin, 29 gusht - N kuadr t manifestimeve "Ditt prkujtimore t Nns Tereze - 2003", sot n periferi t Prishtins, (afr fshatit Hajvali), Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova vuri gurthemelin e "Tempullit t paqes", kushtuar humanistet s madhe shqiptare, Nns Tereze. Merrnin pjes edhe ministri italian pr shtje t Bashkimit Evropian, Roko Butilione, ipeshkvi i Ipeshkvis s Kosovs Mark Sopi, autori i ktij prejekti, arkitekti italian Umberto Trenta dhe mysafir t shumt.
  Presidenti Rugova, duke folur n kt solemnitet, tha se vnia e gurthemelit t "Tempullit t paqes i Nns Tereze" do t jet sot nj moment i madh dhe nj dat e shnuar pr Kosovn. "Ky tempull do t jet m i madhrishm, sepse e mban emrin e Nns son t madhe Tereze, nobilistes s paqes, dhe i kushtohet asaj", tha Presidenti Rugova, duke theksuar se "ky tempull do t rrezatoj paqe, dashuri, mirsi dhe solidarsi t veprs e t figurs s Nns Tereze. Ky tempull po nis sot, n vitin e shenjtrimit t Nns Tereze, t Nns shqiptare, t Nns s njerzimit, t Nns universale".
  N vazhdim Presidenti Rugova nnvizoi se "ndrtimi i ktij tempulli do t thot se Kosova sh vend i paqes, dhe populli i saj sht paqsor. Do t thot se Kosova po ndrton paqen dhe lirin e vet', tha ai.
  "Kosova ka tradit paqsore. Pr m shum se dhjet vjet, e frymzuar nga Nna Tereze, Kosova ndrtoi nj rezistenc dhe lvizje paqsore pr liri e pavarsi, dhe shtetin e vet q u mbrojt nga kosovart dhe miqt tan SHBA-t, Bashkimi Evropian dhe NATO", tha Rugova, duke shtuar: "Sot Kosova sht e lir, ndrton ardhmrin e vet dhe pret njohjen formale t pavarsis, q do t sillte paqe, dhe do t qetsne kt pjes t Evrops dhe t bots".
  Presidenti Rugova tha se "ky tempull do t bhet edhe nj vend pr bashkimin e t rinjve t Kosovs, nj objekt - shtpi e kulturs, t paqes e dashuris pr njri tjetrin, i msimit t mirsis q sht filozofi baz e Nns Tereze. Ky tempull do ta zbukoroj kryeqytetin dhe Kosovn, do t jet n shrbim t saj, sipas shembullit t Nns Terze q i shrbeu Kombit t vet dhe i shrbeu gjith njerzimit", tha n fund Presidenti Rugova, duke e prmbyllur me fjalt: "Zoti e bekoft Tempullin e Nns Tereze! Zoti e bekoft Kosovn"!
  Ndrkaq, ministri italian Roko Butilione tha se pr t sht nj gzim dhe nder i madh q t jet sot n mesin e qytetarve t tubuar. "Gzimi dhe nderimi im sht edhe m i madh kur jam n mesin tuaj nn hijen dhe n pranin e Nns Tereze", tha ai. Mirpo, ai tha se sht njeri i politiks, por politika bhet me at q sht e pranishme n zemrn e njerzve: se n zemrn e urrejtjes sht urrejtja, se n zemrn e njerzve sht dshira pr hakmarrje, n zemrn e njerzve sht dhuna, andaj asnj njeri politik nuk do t arrij ta ndrtoj paqen.
  Ministri italian tha se Nna Tereze i kishte thn se paqja sht dhurat e Zotit dhe ai u kumton dhe u dhuron njerzve, prandaj politika ka nevoj pr urat, pr kt ka nevoja Evropa.
  "Ne jemi thell t bindur se Evropa sht fati i Kosovs. E di se shtegtimi drejt Evrops sht i gjat, vshtirsit jan t shumta... por ne e dim se ju jeni Evrop dhe ju keni t drejt n Evrop dhe jeni qytetar t saj dhe keni t drejt t jeni pejsmarrs t plot n at q sht bashkimi Evropian", tha ministri Butilione.
  Imzot Mark Sopi theksoi se nprmjet ndrtimit t tempullit t paqes t Nns Tereze, populli i Kosovs tregon se sht popull paqedashs. Bota do ta kuptoj se populli shqiptar sht paqedashs. "Ne dshirojm nj Kosov me prosperitet sa m t madh n t ardhmen me t gjith fqinjt, pr t par bota ne jemi njerz t paqes dhe duam q paqja t prhapet", tha Imzot Mark Sopi.
  Foli edhe arkitekti Trente, i cili e ka projektuar Tempullin e paqes.

  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Shenjtrimi i Nn Terezs - Gonxhe Bojaxhiut

  Nena e Njerezimit, do te shenjterohet dhe lavderohet ne 19 tetor 2003 nga kreu i Kishes Katolike, Papa Gjon Pali II. Nene Tereza emrin e vertete te saj e ka Gonxhe Bojaxhi dhe ajo eshte vajza shqiptare qe ia dedikoi gjithe jeten e saj sherbimit ndaj te varferve, te urriturve, te semureve ne vendet me te varfera te globit. Ajo eshte shembulli me i mire i besimit ne Zot qe ajo e deshmoi me perkushtimin e saj ndaj gjithe njerezimit, pa marre parasysh ngjyren e lekures, besimin fetar, klasat shoqerore.

  Ne arteriet e saj rridhte gjak shqiptari dhe ne kete gjak levizte Shpirti i Shqiptarit qe ne shqiptaret kemi bekimin e Zotit ta ndajme me te. Keto dy jave qe kane mbetur deri ne Shenjterimin e Saj, une ju ftoj te gjithe ju qe te sillni ne forum materiale, thenie, korrespondenca, episode nga jeta, biografine, pershtypjet e atyre njerezve qe njohen miresine e Saj, e gjithcka qe ka lidhje me jeten e kesaj Shenjtoreje.

  Eshte pergjegjesia jone si shqiptare qe jo vetem te krenohemi me kete Shenjt qe e lavderon gjithe njerezimi, por edhe ta njohim dhe mbajme ate ne mendjet, zemrat dhe lutjet tona.

  Bekimi i Shenjterise se Saj ne zemren e cdo shqiptari!  Floket dhe gjaku i Nene Terezes mberrijne ne Vatikan

  Fije floku dhe nje sasi gjaku te Nene Terezes u derguan ne Vatikan per ceremonite e parashikuara per shenjterimin e saj me 19 tetor, njoftoi dje nje fetare ne Nju Delhi. "Veshje dhe carcafe te Nene Terezes, do te shperndahen me vone per publikun ne Itali dhe ne Indi", shtoi motra Savita e Misionareve te Bamiresise, institucion bamiresie qe ka marre cmimin Nobel per Paqen ne vitin 1979. Nene Tereza do te shpallet "shenjtore" me 19 tetor nga Papa Gjon Pali II, vetem gjashte vjet pas vdekjes, ne perfundim te procesit te shenjterimit me te shpejte ne historine e kishes katolike. Nene Tereza la testamentin e nje besimi te patundshem, te nje shprese te pamposhtur dhe te nje dashurie te jashtezakonshme. Pergjigjja e saj ndaj kerkeses se Jezusit, "Eja dhe ji drita ime", e beri Misionare te Dashurise, "nene te te varferve", simbol te dhembshurise per boten dhe deshmitare te gjalle te dashurise se etur te Hyjit. Me pak se dy vjet pas vdekjes se saj, ne saje te fames se saj te perhapur per shenjteri dhe te ndereve qe jane bere te njohura, Papa Gjon Pali II lejoi hapjen e Ceshtjes se Kanonizimit te saj. Me 20 dhjetor 2002 ai miratoi dekretet e virtyteve te saj heroike dhe mrekullite.

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Per here te pare po lexoj rreth nje shenjterimi dhe te them te drejten me linden shume pyetje, kjo ndoshta dhe fale injorances sime ne kete fushe :

  - Gjaku dhe floket ?!

  Nuk e di pse me kujtojne rituale barbare te cilat njerzit zbatojne neper filmat horore. Respekt dhe krenari per emrin e nene Terezes, po te dua te marr dhe veshje te saj me vete?!

  - Perse?!

  Vdiq njeriu, tani te adhurojme rrobat, se ndryshe perse do me duhen carcafet ? Apo do shperndahen per ata te cilet nuk kane cfare te veshin?

  - Sa veshje ka pasur nene Tereza, dhe si ka mundesi qe veshjet e saj jane ruajtur kur ajo shkonte ne "fund te botes" dhe ndihmonte njerzit ?

  - Cudia e cudirave, si ka mundesi qe Papa Gjon Pali edhe pse vetem nje njeri (si te gjithe ne), mund te shenjteroje nje njeri tjeter dhe besoj ne te njejten kohe mund te kundershtoje kete shenjterim ?

  Ndersa bashkepunimi i qeverise sone ne kete lloj veprimtarie nuk me duket cudi, nuk besoj se kishin rruge tjeter dhe cdo njeri me mendje te shendoshe e kupton kaq gje.


  Ne lidhje me nene Terezen, kam pasur respekt dhe do kem gjithmone, do jete kenaqesi te gjej materiale mbi te gjate kesaj jave, ndoshta do me ndihmojne te kuptoj disa nga pyetjet me lart.


  Fiori

 6. #6
  i larguar
  Antarsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Jeta sht mundsi, prfito nga ajo.
  Jeta sht e bukur,adhuroje.
  Jeta sht ndrr, jetoje.
  Jeta sht sfide, perballu me te.
  Jeta sht loje, luaje.
  Jeta sht detyre, plotesoje.
  Jeta sht e shtrenjte, vleresoje.
  Jeta sht pasuri, ruaje.
  Jeta sht dashuri, shijoje.
  Jeta sht mister, zbuloje.
  Jeta sht dhimbje, sfidoje.
  Jeta sht kenge, kendoje.
  Jeta sht tragjedi, shmangiu.
  Jeta sht fat, perfito.
  Jeta sht aventure, kujdes.
  Jeta sht shume e muar, duaje.
  Jeta sht lufte, mesohu dhe me te.
  Jeta sht jet, lufto pr t..."


  -Nn Tereza
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  i larguar
  Antarsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Biografia e Nene Terezes (Angje Gonxhe Bojaxhiu)

  Gonxhe Bojaxhiu lindi ne Shkup ne vitin 1910, nga prinder shqiptar, per te shkruar historine e fundshekullit te XX ne aspektin e vetesakrifices dhe devotshmerise qe njeh njerezimi. Ajo deshmoi fuqine e miqesise vellazerore, duke nxitur keshtu zhvillimin njerezor dhe shoqeror.

  Qe nga viti 1950, kur ajo themeloi urdhrin e saj te murgeshave, te quajtur Misionaret e Bamiresise, ajo u be nene e te gjitheve dhe jeten e saj do t'ia dedikonte teresisht te varferve. Nene Terezen e do mbare bota, por vecanerisht India ku ajo filloi vepren e saj hyjnore qe nuk ka kufi. Ne Indi Nene Terezen e duan te gjithe sepse e madhe ishte deshmia e saj, sic ishte i madh edhe sherbimi i Bijave te saj shpirterore, te cilat tashme veprojne anembane botes. Per kete ajo njihet kudo si Nene Tereza e Kalkutes. Ajo e shikonte Zotin, e donte dhe e predikonte ate gjithmone dhe ne cdo vend. Ashtu sic ishte e thjeshte dhe e pervuajtur, gjithnje ne udhetim, terhiqte me vete me mijera vajza dhe gra per nje jete te tille.

  Urata e saj plotesohet edhe me veprime shoqerore ne dobi te botes qe peson dhe vuan pa mase. Jeta e Nene Terezes ishte nje kushtim ndaj te semureve dhe te varferve, te cilet ishin gjithnje nen kujdesin e saj. Ajo kujdesej per femije te debuar apo per njerez qe ishin ne buze te vdekjes per te cilet hapi edhe shtepine "Nirmal Hriday". "E di qe jemi nje pike ne oqeanin e mjerimit dhe te vuajtjes njerezore, por nese s'do te ishim ne, kjo pike mjerimi dhe vuajtjeje do te ishte edhe me e madhe", shprehej ajo.

  Vepra e Nene Terezes nuk mund te jete e fshehur. Ate ne radhe te pare e kane zbuluar dhe perjetuar te varferit, te shtypurit, te uriturit, te mjeruarit, por edhe te tjere si njerezit fetare, politikanet, njerezit e artit, te cilet e shperblyen dhe me tituj morale jeten dhe vepren e saj. Nder to permenden titujt "Pamada Shir", "Gjoni XXIII per paqe" te cilen ja dorezoi personalisht Papa Pali VI, "Samaritani i mire" ne Boston, "Shperblimi Nderkombetar Xhon Kennedy" ne Uashington, "Nena e te gjithe nenave", "Balzan", shperblimi "Nobel per paqen", shperblimi me i larte amerikan "Medalja e lirise", shperblimi me i larte i Rusise "Medalja e paqes" dhe shume e shume te tjera.

  Por Nene Tereza nuk e pranoi asnjehere famen. Ajo ka thene se gjithcka e bente per hir te dashurise se Zotit, duke bere nje jete te thjeshte pa pasuri. Egil Aarvik, Sekretari i Komitetit Nobel per Paqen eshte shprehur se, "Nene Tereza na ka deshmuar se c'do me thene altruizem, dashuria per te varferit, vepra me e larte dhe me bujare njerezore, dashuria qe s'pret asgje dhe qe deshmon cdo gje". Nene Tereza eshte nje personalitet i madh boteror dhe nje enderr e njerezimit. Ajo ka enderruar qe njerezit te jene te barabarte dhe te mos vuajne. Prandaj dhe emri i saj u perhap ne gjithe boten, duke u bere shenjtore e gjalle pa vdekur. Nene Tereza vdiq ne Shtator te vitit '97 ne Kalkuta ku dhe ndodhet varri i saj.

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nj shenjtore me emrin Tereza

  Dominique Lapierre

  Ndrsa n Vatikan prgatitej lumturimi i ksaj gruaje tashm t shenjt, me syt e zemrs prej shum kohsh, shoh t ngrihet imazhi i saj sublim, n kmb, me nj fmij ndr krah, n vijn e zjarrit n Bejrut, n zemr t lufts. Papritur armt u ndaln. Musliman e t krishter ndaln urrejtjen e tyre pr ti hapur udh ksaj Nne Kuraj, mesazhere e paqes.
  E kam njohur at 25 vjet m par, n hyrje t Shtpis Zemra e Pastr, ku ftonte t gjith t pastreht e t varfrit q gjente rrugve t Kalkuts. Lante plagt e nj burri, ende t ri, aq t dobt saq i ngjante nj kufome t gjall. Ajo i fliste nn z n gjuhn bengaleze. Nuk do ta harroj kurr vshtrimin e atij burri. Vuajtja e tij filloi t shuhej gradualisht deri n paqe: paqen e dikujt q papritur ndien se e duan. Duke ndier prezencn e dikujt pas shpine, Nn Tereza u kthye. U ndjeva tmerrsisht n siklet. Syt e burrit dukeshin sikur i luteshin asaj q t kujdesej srish pr t. U prezantova. Nj vullnetar i ri evropian kaloi n at moment pran nesh. Nn Tereza e thirri dhe i tregoi burrin q vuante. Duaje!, e urdhroi. Duaje me gjith qnien tnde. I dorzoi t riut pincat dhe fashot q mbante n duar, u ngrit dhe m bri shenj q ta ndiqja n hapsirn e vogl q ndante dhomat e burrave dhe t grave. Ishte e mobiluar me nj tavolin dhe nj minder. N mur ishte varur nj tablo, ku ishte shkruar me dor me boj t zez: Smundja m e keqe e ditve t sotme nuk sht lebra, as tuberkulozi, por ndiesia e t qnit i padshirueshm, i refuzuar dhe i braktisur nga t gjith. Ishte atje, n zemr t qytetit m njerzor n bot, ku ajo kishte filluar 30 vjet m par, kryqzatn e mrekullueshme dhe bota e kishte pagzuar me emrin Shenjtorja e Kalkuts. Nj kryqzat kujdesi dhe dashurie q ajo shprndau n t gjith botn pr t treguar se t varfrit duhen dashur, pasi edhe ata jan krijuar nga dora e zotit pr t dashur e pr ti dashur.
  Anjeze Bojaxhiu, shqiptarja e lindur n Shkup t Jugosllavis, n 27 gusht 1910, bija e nj siprmarrsi, e ndjeu shum shpejt thirrjen pr nj jet kushtuar Zotit. N moshn 18 vjee, mori emrin Tereza pr shkak t admirimit q kishte pr humanizmin e s vogls Tereza t Lisieux-s. Hyri n urdhrin e misionarve t Loretos dhe n 6 janar 1929, zbriti nga nj avullore n molin e Kalkuts, i cili ishte ather metropoli m i madh i Perandoris Britanike, pas Londrs. Pr 16 vjet rresht u msoi gjeografi vajzave t borgjezve bengalez, n nj prej manastireve m elitar t kryeqytetit. Deri sa n 10 shtator t vitit 1946, nj udhtim me tren drejt qytetit t Darjelingut, n kmb t Himalajeve, ku ngjitej do vit pr ushtrim shpirtror, trondit qnien e saj. Nj z kumboi n zemrn e saj: Ngri nj urdhr. Duhej t braktisja komoditetin n manastir, t hiqja dor nga gjithka pr t ndjekur at, Krishtin, pr ti shrbyer nprmjet m t varfrve t t varfrve,- thoshte ajo. Ishte 36 vjee. Shtat muaj m von, merr nga Santa Sede lejen pr t braktisur kuvendin e saj pr t formuar nj urdhr t ri fetar me qllimin t shroj t smurt e t pastreht, t edukoj fmijt e rrugs, t kujdesej pr lypsart dhe t mikpriste t braktisurit.
  Lindi kshtu, fal impulsit t nj fetareje t vetme, e ndjekur nga dhjet bengaleze t reja, kuvendi i misionareve t bamirsis. Nj urdhr q sot numron m shum se 4 mij murgesha, 400 fretr, rreth 3 milion vullnetar dhe m shum se 750 institute bamirsie, t shprndar n rreth 150 vende t pes kontinenteve. Nj urdhr me nj vitalitet t till q po t mundte, do t mikpriste t gjith nevojtart e bots.
  Mikpritja n Shtpin Zemra e Pastr e t braktisurve rrugve t Kalkuts ishte vetm fillimi i veprave t Nn Terezs. Duhej t merrej me t gjallt. Dhe n mnyr t veant me m t dobtit e t pafuqishmit, t porsalindurit t gjetur n agim mes plehrave, npr kanale apo npr dyert e kishave. Nj dit i solln nj t sapolindur t gjetur mbi nj tog mbeturinash t mbshtjell me nj gazet. Peshonte pak m shum se nj kilogram dhe nuk kishte as forcn pr t thithur biberonin. Ishte e nevojshme q ta ushqenin me nj sond. Murgesha u b copash dhe mundi ta shptonte. Shum shpejt dhjetra t braktisur mbushn djepet dhe repartet e shtpis s fmijve, Shishu Bhavan. do dit mbrrinin pes apo gjasht fmij. Motrat e saj, miqt dhe prifti ku ajo rrfehej, filluan t shqetsoheshin. Si mund tu garantonte mbshtetje kaq shum njerzve? Ksaj pyetjeje i prgjigjej me buzqeshjen e saj rrezllitse: Do t mendoj Zoti!. Arritn ndihma pafund. T pasurit drguan shofert e tyre t ngarkuar me thas me oriz, perime dhe peshk. Tereza arriti t vizatonte me ndihmn e motrave disa manifeste, n t cilat bnte t ditur q ajo kishte mirpritur t gjith fmijt q i kishin uar.
  Pas fmijve t braktisur u erdhi radha m t prmuarve mes qnieve njerzore, viktimave t lebrs. N nj cop tok t huazuar nga hekurudha indiane, ngriti nj ndrtes me tulla, ku mikpriti t smurt rnd, t cilve u onte do dit fasha, ilae dhe fjal ngushllimi. Shum shpejt dhjetra dhe m pas qindra t smur u paraqitn n portn e ktij oazi dashurie. Nn Tereza, ftoi t gjith njerzit t bashkoheshin me t n nj fushat bamirsie, n ndihm t ktyre t pafatve t goditur nga kjo smundje e tmerrshme. Sllogani i ksaj fushate ishte: T prekim t lebrosurit me mirsin ton. Rezultatet tejkaluan do lloj shprese njerzore. Ajo arriti t krijoj, 300 kilometra larg Kalkuts, nj qytet vetm pr lebrozt, Shanti Nagar- Qyteti i paqes.
  Murgesha priste vizita nga vende t ndryshme indiane dhe t huaja. Media filloi t interesohej pr aktivitetin e saj. Fama e saj i kaloi t gjith kufijt. Nj det dekoratash, nderimesh dhe shprblimesh nuk vonuan t vinin pr mesazheren e t varfrve dhe t vuajturve. Dhe n emrin e tyre, n vitin 1979, pranoi mimin Nobel, pr paqen. Nga Bejruti n Etiopi, nga Bangladeshi n Kolumbi, shtati i saj i vogl, i veshur me nj rrob t bardh, me vija blu, shfaqej n t gjitha teatrot e tragjedive: luftra, eksode, trmete. Ajo i nisi motrat e saj deri n kufijt e Kins s kuqe, n Siberi, deri tek Fidel Kastro.
  I drgoi madje edhe n kryeqytetet e perndimit t pasur. Atje t varfrit jan shpesh m shum nevojtar e t vetmuar se n Indi, u thoshte atyre q uditeshin. Hapi qendra pritjeje pr t papunt, ngriti mensa pr t varfrit n periferit e rrnuara t Melburnit, Roms, Londrs, Detroitit, Marsejs, Rios, ikagos, Los Anxhelosit
  Nj dit n vitin 1985 lexova nj lajm n nj gazet t Nju Jorkut, q m uditi. Nn Tereza dhe motrat e saj t vogla indiane kan hapur nj qendr pikrisht n zemr t gradaielave t Manhatanit, pr t pritur viktimat e nj t keqeje akoma m t madhe se lebra: SIDA. Gjeta adresn e ktij porti t ri bamirsie. Aty takova at q un kisha shkruar, nj epope fantastike t dhembshuris dhe t shpress, q e pasqyrova n librin tim M t mdhenjt e dashuris. Murgesha kishte gjetur tre mysafirt e par, pas mureve t qendrs s riedukimit n Sing Sing, ku shkmbimi i shiringave t infektuara bnte krdin mes prdoruesve t drogs. Nn Tereza nuk hezitoi t krkonte nga kryebashkiaku i Nju Jorkut q ti lironte ata. Ata i than q kta t smur ishin kriminel dhe mes tyre kishte edhe vrass t rrezikshm. Nuk mendon se duke vuajtur nga kjo smundje ata jan tashm t dnuar mjat rnd?, pyeti. Mjafton q asaj ti vinin n dispozicion nj pron n mes t nj fushe dhe ajo do t kujdesej pr ta. Vall nuk kishte shptuar ajo 178 mij lebroz n kt mnyr?
  Para se t merrte prgjigjen nga kryebashkiaku ajo i jep atij kartvizitn. I habitur funksionari bashkiak, i vendos syzet dhe lexon fjalt e shkruara: Fruti i heshtjes dhe i lutjes, fruti i lutjes dhe i besimit, fruti i besimit dhe i dashuris. Fruti i dashuris sht shrbim ndaj t tjerve. Nn Tereza. Problemi AIDS e oi Nn Terezn n Rumani, ekosllovaki dhe shum qytete t Afriks, ku hapi t tjera qendra n veanti pr fmijt t prekur nga kto smundje. Ky ishte kapitulli i fundit i kryqzats s saj. do vit q kalonte shikoja figurn e saj t prthyer gjithmon e m shum, fytyrn e saj t bukur t mbushur gjith rrudha, gjithmon e m t thella. Kur drita e saj u fik, u ndjeva papritur jetim. Dhe ndrsa n Vatikan prgatitej shenjtrimi i nj gruaje tashm t shenjt, me syt e zemrs, prej kohsh shoh t ngrihet imazhi sublim i Shenjtores s Kalkuts, n kmb, me nj fmij ndr krah, n linjn e zjarrit t Bejrutit, n zemr t lufts. Shum njerz kishin provuar q ta ndalnin t kalonte nga njra zon n tjetrn. Por papritur armt heshtn. Muslimant e t krishtert kishin ln pas urrejtjen e tyre, pr ti hapur udh ksaj Nne Kuraj, sjellse e paqes.


  Zemr e madhe sa pes kontinente
  1910
  N 26 gusht Anjez Gonxhe Bojaxhiu, Nne Tereza e ardhshme, lindi n nj familje shqiptare n Shkup t Maqedonis. I ati, Kola, i diplomuar n farmaci, vdiq kur ajo ishte 7 vjee. U rrit me t vllan dhe motrn nga nna Drane. N 1928 n moshn 18 vjee, krkon t pranohet nga motrat e Loretos, q punonin n Bengal, n afrsi t Kalkuts.
  1929
  Fillon ngjitjen n Darjeling n kmb t Himalajeve.
  1931
  Vjen n Kalkut pr t dhn msim. Ndrron emrin e saj civil me at fetar, Tereza.
  1943
  Gjat Lufts s Dyt, Nn Tereza krkon t shkputet nga kuvendi dhe ti dedikohet trsisht t varfrve.
  1948
  N 18 gusht vjen prgjigja nga Roma. Papa Piu XII pranoi q ajo t linte kuvendin dhe tiu dedikohej nevojtarve. Zhveshi rrobn e zez t murgeshs, pr t veshur rrobn e bardh, si grat e varfra t Indis.
  1949
  N 19 mars vjen Subashimi Das, vajza e par q vendosi ta ndiqte. N 1997, viti i vdekjes s saj, numroheshin 4 mij t tilla nga 123 vende.
  1953
  Nn Tereza hap shtpin Zemrat e Pastra. Pas 20 vjet aktiviteti, numroheshin: 27 mij persona t vdekur n paqe, 14 mij t shruar e t kthyer n jet.
  1958
  Arriti t transferonte lebrozt n nj ndrtes jasht qytetit.
  1965
  M 1 shkurt vjen nj dekret i firmosur nga Papa Pali VI, ku aprovonte urdhrin humanitar.
  1968
  N drejtimin e Papa Pali VI, motrat e Nn Terezs hapin nj qendr ndihme n Rom.
  1973
  Qendrat prhapen n t gjith botn. Jan 600 n pes kontinente.
  1979
  Merr mimin Nobel pr paqe.
  1986
  Papa Vojtila shkon n Indi dhe takon Nn Terezn.
  1989
  Atak n zemr. Nn Tereza rri pr dy muaj n spital.
  1997
  N mars Papa pranon dorheqjen e saj pr arsye shndeti dhe zvendsohet nga motr Nirmala. N 5 shtator, n orn 21.30 vdes n shtpin Nna e Kalkuts. Qeveria indiane krkon funeral t prmasave shtetrore.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  LAJMERIM!

  Me rastin e shenjterimit te Nene Terezes, Shoqata Atdhetare-Kulturore Shqiptare-Amerikane BIJTE E SHQIPES organizon mbremjen me teme

  SHQIPTARJA E MADHE- NENE TEREZA (GONXHE BOJAXHIU)

  Mbremja do te organizohet me 12 Tetor 2003, ora 16:00 ne sallen e Kishes Orthodokse Shqiptare Shen Joan Gojeartit

  Adresa: Kisha Orhtodokse Shqiptare Shen Joan Gojeartit
  237 North 17th Street
  Philadelphia, PA.19103
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ju lumt
  Mendoj se edhe kishat e komunitetet tjera shqiptare s bashku n Amerik, Europ prndimore e kudo duhet t prcjellin shembullin tuaj.

  Tung dhe gjith t mirat
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Shqipria dhe Nn Tereza

  dr.Moikom ZEQO

  Shqipria dhe Nn Tereza prbjn nj paradigm t disa nyjeve konceptuale t drejtprdrejta, substanciale apo t trthorta, t veanta dhe universale. Nuk dua t subjektivizoj at q sht objektive, as t mitizoj nj histori virtuale t Nn Terezs. E dua Platonin, por dua m tepr t vrtetn kjo maksim aristotelike vlen dhe pr personalitetin historik t jashtzakonshm t Nn Terezs. Bn dhe dallimin midis t vrtets retorike dhe t vrtets dokumentare.
  Parimi biografik nuk e shmang origjinn etnike. Ska lindje njerzore abstrakte, madje as klonimi nuk sht i till. Nuk ka kromozome prej ari t nj etnie apo nj individi, apo kromozome prej bakri, apo prej hekuri t nj etnie, apo individi tjetr. Nuk mund t flasim pr politik gjenetike, as pr eugjenizm. N histori prtej t vrtets gjenetike sht harlisur me arabeska t habitshme edhe mtimi i origjinave etnike t personaliteteve t mdha pavarsisht se kto origjina jan t rastsishme dhe jo sipas nj regjistri hyjnor. Pr origjinn e Homerit u grindn 7 qytete. Shekspirin e kan br edhe italian, madje edhe arab. P.sh. emrin Shekspir e kan shpjeguar si ngjizje e fjalve arabe apo perse Sheik apo Pir. Sknderbeun e kan br serb, grek, maqedon, madje edhe italian. Migjenin e kan br serb etj. Nuk po zgjatem me kt dukuri t politizuar, kaq t gjmshme dhe t kot, q dikush mund ta quaj tranvesti elitash. E pr paradoks me rastin e Gonxhe Bojaxhiut. Origjinn e saj t padyshimt shqiptare e konsideron t dyfisht alarmante: nacionaliste, me grabitje t gjoja origjins vllahe a rumune.
  Meqense Nn Tereza-Gonxhe Bojaxhiu prher ka deklaruar: jam shqiptare, ahere del se vet Ajo duhet instrumentalizuar si shkaktare e ksaj tranvesti elitash, pra, vet ajo ka falsifikuar origjinn e saj shqiptare. Kjo marrzi fantazmagorike e poshtron Nn Terezn si gnjeshtare t vetvetes me shum heteronime ose origjina. N nj koncept juridik t patjetrsueshm deklarata nga fillimi deri n fund t jets se jam shqiptare sht e vrteta e vetdijes s origjins. Duke besuar te e vrteta e Zotit, si mund t mos besonte te e vrteta e vetvetes? Tjetr sht origjina, tjetr jan kushtet, q e bn kaq t madh personalitetin e Nn Terezs. Origjinat nuk jan aprioristike.
  Nuk sht knaqsi, por i detyruar jam t ballafaqoj shkencrisht disa teza, q gjallojn dukshm madje edhe n Shqipri pr gjoja origjinn vllahe, arumune t Gonxhe Bojaxhiut. Rebelizmi i tyre bhet si shkak i nacionalizmit shqiptar, pr faktin se shqiptart e quajn Terezn me origjin shqiptare, sikur gjoja, kurr, asnjher, vet Ajo nuk e ka pohuar botrisht urbi et orbi kt gj. Tr biograft e huaj n bot nuk e ven n dyshim kt origjin shqiptare, por biografia n Maqedoni Jasmina Mironski jep nj origjin mikse, d.m.th. nn e Gonxhes qe shqiptare, i jati - vllah, arumun. Dshmia e Dimo Dimcevit se Kol Bojaxhiu sht vllah, prfaqsues i komunitetit arumun n Shkup, ngrihet n artikulim shkencor prfundimtar nga akademiku Tome Serafimovski.
  Montenji i madh q n shek.XVI ka thn n fillim fare linda njeri, pastaj rastsisht francez. Kjo maksim sht homocentrizmi ekzistencial. Edhe un, q po shkruaj kto rrjeshta mund t kisha lindur arumun dhe jo vetm sdo ta mohoja kurr kt gj, por do t isha krenar. Sdo ta mohoja edhe nse do t lindja eskimez, tibetian, rom, apo zezak. T gjith racat, popujt, kulturat, gjuht, qytetrimet kan t njjtn matric antropologjike.
  Un kam shkruar vet pr arumunt e Shqipris dhe t Ballkanit me nj nderim t madh, disa prej tyre, kan luajtur role t veanta n historin e kulturn kombtare shqiptare pa kompleksin e nj tranvestie elitash. Arumunt, vllaht jan t barabart me tr popujt ballkanik dhe t bots, ata meritojn studime t rrafshit shkencor dhe t ridimensionohen edhe n Shqipri. Po t konsiderosh se Voskopoja, qoft dhe metaforikisht qe Jeruzalemi i arumunve sht nj sforcim i njanshm, sepse dihet se Voskopoja qe nj qendr tipologjike n Shqipri, ku shqiptart, arumunt, por edhe kultura shkrimore greke krijuan nj sinkretizm, nj Cita aperta si multietnizmi, apo multikulturalizmi n epokn e sotme globale, (duke e modernizuar paksa kt ide sepse situatat historike jan t ndryshme.) Edhe mendimi i eruditit Karl Markus Gauss, se arumunt dhe arumanishtja jan modele ose situata-simbole pr zgjidhjen n t ardhmen t problemeve t Evrops sht tepr interesant, por kt rol mund ta luajn edhe popuj t tjer jo vetm t vegjl por edhe t mdhenj, gj q ka t bj me vet historin.
  Argumenti se ka arumun me mbiemrin Bojaxhiu duhet marr patjetr n konsiderat dhe nuk duhet prbuzur. Por dihet tashm prfundimisht konvencionaliteti i emrave dhe i mbiemrave t njerzve dhe relativiteti i tyre historik. Mbiemri Bojaxhiu sht konvencional. Mbiemrat nuk prfaqsojn as etnit, as personalitetin e atyre q rastsisht e kan. Po jap nj shembull: mbiemri im Zeqo sht i shum familjeve n Shqipri, n Kosov e deri n Bosnje etj., por nuk lidhen fare me familje time. Mbiemra t till si Prifti, Hoxha, Bojaxhiu, Kasapi, Verdha, Kuqi etj. etj., jan t shum familjeve, q slidhen me njeri-tjetrin n linjn e gjakut. Nj punonjse n Muzeun Historik Kombtar e ka mbiemrin Bojaxhiu, por asaj nuk i ka shkuar ndr mend t afishohet si mbesa, ose e afrme e Nn Terezs. Nse ka dokumente disa brezash n t njjtn familje me t njjtin mbiemr kemi gjenealogji, jo rastsi mbiemrore. Thuhet se prfaqsuesi m n z i arumunve qe Mihal Bojaxhiu, themelues i teoris s latinitetit t arumunve, lindur sipas Maks Peyfuss n Buda m 1770 dhe sipas Candro Venaut n Voskopoj m 1700. Me sa di un, bhet fjal pr Mihal Bojaxhiun, pedagog n Vjen, q m 1813 ka botuar nj gramatik maqedone-rumune, ku me guxim dhe me t drejt i kshillon bashkatdhetart e tij t msojn gjuhn e tyre amtare. Patriarkati me ann e nj enciklike ndaloi shitjet e librit t tij.
  Por le tu drejtohemi dokumenteve. N Arkivin e Shtetit n Tiran, por dhe n familjen Suma, Shkodr ka dokumente nj numr i madh q vrtetojn, se familja shqiptare Bojaxhi, e njohur edhe si Bianki n raportet tregtare me Venedikun dhe Evropn njihej shum m prpara. Familja shqiptare Bojaxhiu n Shkodr ka nxjerr nj femr t jashtzakonshme, t quajtur Tereza Bojaxhiu (Bianki), lindur m 1830 dhe vdekur m 1916. N familjen e doktoresh Terezina Sums, sot 79 vje, ruhet nj portret n piktur i Tereza Bojaxhiut, br nga nj piktor venedikas n shek.XIX si dhe disa punime artistike t vet Nn Terezs, si nj portret i Terezs s Avilias, nj i Shn Stefanit dhe nj i Shn Agustinit. Bejtexhinjt shqiptar t Shkodrs kishin tradit katolike t pashlyer. Tereza, q po flasim, jetonte me 5 murgesha dhe i qe prkushtuar fes dhe bamirsis. Referencat arkivore n AQSH t viteve 1894 1896 dhe 1897 flasin se me kujdesin e saj u krye ndrtimi i disa shkollave, i disa rrugve lidhse t Shkodrs me krahinn si ajo Shkodr-Shngjin, ndrtimi i disa kishave, t nj spitali, si dhe dhurimi i nj kmbane kishs s Obotit. N nj dokument t vitit 1905, Tereza organizoi edhe nj pritje t Mjeds n Shkodr. Kjo Terez shkodrane sht kshtu n nj far mnyre paralajmruese ose paraardhse tipologjike si shmblltyr edhe pr Gonxhe Bojaxhiun. Krkimet hulumtuese dhe pr jetn e t nderuarit Dom Llush Gjergji, intervistimet e Lazr Bojaxhiut me vet Nn Terezn, shpjegojn qart kalimin n Prizren t nj dege t familjes Bojaxhiu t Shkodrs dhe m pas n Shkup (shih botimin e Llush Gjergjit Nna e Dashuris Akademia e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, Prishtin 2000, fq.36-37). Titullari i Kishs katolike n Shkup, m 1939 qe Lazr Mjeda, i cili ka patur lidhje me familjen e Bojaxhinjve dhe vet Gonxhe Bojaxhiun. Kol Bojaxhiu ndrtoi teatrin e par n Shkup, qe veprimtar i lvizjes atdhetare shqiptare, krijues i orkestrs Zani i maleve. Vdiq i helmuar nga shovinistt serb. Kostumi kombtar shqiptar i Prizrenit, q mban t veshur n nj fotografi n moshn 16 vjeare Gonxhe Bojaxhiu, s bashku me motrn e saj Agen, sipas prof.dr.Afrdita Onuzi sht tipik kostum i Prizrenit dhe nj i till ndodhet edhe n fondin e Institutit t Kulturs Popullore.
  Por origjina shqiptare nuk duhet absolutizuar. Duke qen shqiptare Nn Tereza nuk i prket vetm Shqipris, guacka etnike do ta kufizonte. Gonxhja u b qytetarja e bots, e popujve, feve dhe e qytetrimeve, sepse edhe vet mbyllja n nj fe t caktuar do ta zvoglonte. Ktu sduhet harruar se duke qen shqiptare mund t bhesh universale, se humanizmi i krishter i dha mundsi t pakufishme Asaj pr nj humanizm planetar. Mos harrojm, se ka patur edhe mtime pr nj tranvesti fesh. Etnikja e oi Gonxhen te multietnikja, katolicizmi te ekumenizmi. Ajo i kaprceu prmasat e Urdhrit t Saj katolik, aq m tepr po t dihet se katolikt n Kalkut kan nj prqindje t vogl n raport me hindust, apo myslimant. Gonxhja u emrua me emrin e shenjtores Tereza Martini e Elisios n Franc e shek.XIX dhe jo me at t Terezs s Avilias n Spanj t shek.XVI. M vjen keq q kt gabim e kam ndeshur edhe n shkrimet e disa priftrinjve t nderuar kur kan shkruar pr t. Shn Bonaventura i shek.XIII ka shkruar pr Shn Franceskun e Asizit t shek.XII. Nse Thoma Akuini qe Aristoteli me Tosur, Bonaventura qe nj Shn Agustin i dyt. Bonaventura formuloi Apologia pauperum (Mbrojtja e t varfrve). Evokoi shembllyrn e Shn Franeskut t Asizit, kt drit t madhe n kishn e errsuar t mesjets. Kjo qe nj rikthim n krishtrimin apostolik t hershm, rikthimi i nj statusi jetik t zgjedhur me dshir t plot t personave edhe t pasur, pr t ndihmuar t varfrit. Kshtu veproi Franesku i Asizit. Kjo qe dhe rruga e Nn Terezs n Kalkut, shembull i nj ungjillizimi t ri. Varfria sht e vjetr sa bota. Me ndryshimin e varfris merren ekonomistt, politikant, filozoft, teknologjistt, teorit e t drejtave t njeriut q flasin pr barazi juridike dhe barazi natyrore, pavarsisht nga diversitetet e qnies njerzore. Nn Tereza nuk qe reformatore sistemesh, nuk u muarr me teorit pr varfrin, as nuk kishte veskun e revolucionarve t mdhenj, q aspirojn ndryshime. Ajo u muarr me praktikn e varfris. T varfrit ekzistojn, madje dhe po shtohen n kontrast me shtimin marramends t pasuris. A duhet br dika pr ta? T varfrit e harruar e t prbuzur, t uriturit dhe t smurit pr vdekje i ndihmoi, i prkrahu, duke u vn vet n pozitn e t varfrs. N kt mnyr t pashembullt Ajo u b emblema e njerzimit, kuptohet n kt rrafsh, n kt shmblltyr.
  Paradigma Shqipria dhe Nn Tereza sht e disa prballjeve t mdha, e historis 2000 vjeare t krishtrimit n Shqipri dhe n bot, e injorimit t Saj nga ateizmi etatist komunist, njohja e saj m pas dhe tani nj ridimensionim i shqiptarve, por edhe i popujve t tjer n pasvdekjen e saj. Ajo na ka ln disa dokumente t pakta n gjuhn amtare shqipe. Letrat e rinis dhe m pas me familjen n shqip, prshndetje n shqip popullit shqiptar pas fitimit t Nobelit n Oslo m 1979, lutja n shqip, transmetuar nga Zri i Ameriks n Bronx n N.Y., 17 qershor 1978. Dikur Martin Camaj shkroi: O Shn Jeronim, si nuk le t shkruar nj fjali n ilirisht?. Un do t thoja dika t njjt pr Marin Barletin. Edhe filozofi Humbolt i shkroi traktatet e tij n latinisht dhe jo n gjermanisht. Arsye e gjuhve universale sht komunimi i prbotshm. Ekumenizmi fetar i Nn Terezs ka pika lidhse me krishtrimin, fen hinduse dhe myslimanizmin. Por edhe me qytetrimin. Ky ekumenizm t on n integrim. Tereza na on n kt integrim ne shqiptarve. Por pa u zhdukur etnikisht dhe gjuhsisht, (gj q varet nga vet ne dhe jo m nga Ajo). Tereza u b kultura m e lart ndrlidhse e njohjes s shqiptarve n bot. Bill Klinton ka thn botrisht n qershor 2002: Nn Tereza, ishte e para Ajo q m bri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shum krenar q plotsova nj detyr morale ndaj Saj dhe ndaj vlerave t liris. Ja pra, si mundet q shmblltyra e Nn Terezs duke qen apolitike dhe mbarnjerzore t ket nj ndikim historik edhe n politik. Pa qen politikane Ajo ka kuptuar filozofin e historis, ka kuptuar misterin e saj dhe ligjsin e pandashme, se pa humanizm nuk ka jet qytetrimesh n planet, se vetm, kur Njeriu do t realizohet si Njeri, do t harrohet varfria, ose do t kujtohet ashtu si fosilet e dinosaurve t dikurshm.
  Amen!
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nn Tereza kerkoi pashaporten shqiptare

  Nn Terezs, pr t ardhur n Shqipri iu desh t drgonte tri letra. Ajo i kish drguar m par letr Komitetit Shqiptar pr Marrdhniet me Jasht, por nuk mori kurr prgjigje. Nj tjetr letr ia kish nisur ish-Presidentit t Republiks R. Alia, n vitin 1989, kurse letrn e tret ia kish drejtuar kryetares s Frontit Demokratik N. Hoxhs. Nn Tereza e Kalkuts i lutej N. Hoxhs q ta ndihmonte pr t ardhur n Shqipri, pasi donte t shihte varrin e nns s saj.

  Kulmi i lshimeve t R. Alis ishte q e para pasaport e dhn pr nnshtetas t huaj me origjin shqiptare, iu dha pikrisht bamirses s njohur dhe shembullit t gruas katolike Nn Terezs. Kshtu, po n vitin 1989 Gonxhe Bojaxhi do t kryente vizitn e par n dheun am, kt vizit aq t krkuar dhe shpresuar prej saj. Ky personalitet i katolicizmit mbarbotror kishte shtitur mjaft vende t bots, ndrsa t gjith kto shtete i respektonte, por i kishte mbetur merak vizita n vendin e saj, n Shqipri. Fati e ndihmoi t shkelte atdheun vetm n vitin 1989, fal kjo edhe ers s ndyshimeve q kishin filluar t frynin n Evropn Lindore, procese q nuk kishin si t mos ndikonin ndjeshm edhe n vendin ton. N kujtesn e shum njerzve ka mbetur viti 1979, kur Nn Tereza, mori mimin Nobl. Nuk mund t harrohen edhe fjalt e saj n momentin e laureimit, deklaron edhe origjinn e saj shqiptare, kur nj nga klerikt, q merrte pjes n sall, e pyeti Nn Terezn se nga ishte. Ajo deklaroi: Kam lindur n Shkup, jam shkolluar n Londr, jetoj n Kalkut dhe punoj pr t gjith njerzit e varfr n Bot. Atdheu im sht nj vend i vogl me emrin Shqipri.

  Midis t tjerash, ajo i lutej N. Hoxhs me kto fjal: Iu drejtohem juve si grua e si nn t m lejoni t vij n Shqipri. Para se t mbyll syt, pr her t fundit, dua t shoh varrin e nns dhe t motrs sime

  N letrn drejtuar R. Alis, Nn Tereza shkruante: I dashur President i vendit tim. Pr 60 vjet kam vizituar shum e shum vende jasht atdheut tim 16 gusht 1989.

  India i kish dhn Nn Terezs jo vetm pasaportn e vet, por edhe mbiemrin e qytetit m t madh ku banonte: Kalkuts. Vatikani i dha asaj pasaportn e shtetit t vet. N t njjtn koh edhe Italia i dha Nn Terezs pasaport italiane. Para se t merrte pasaportn indiane, italiane dhe at t Vatikanit, Nn Tereza ishte pajisur me pasaportn e Mbretris s Bashkuar t Britanis, ku kish qendruar pr nj koh t gjat e ku qe shkolluar.

  N vitin 1991 presidenca shqiptare mori dy vendime. S pari, t krijoj Urdhrin Nn Tereza t Klasit t Par dhe at t Klasit t Dyt. Ishte nj medalion i thjesht me portretin e Nn Terezs q nj vit m von, nga Presidenti pasardhs u kthye n Urdhrin Nn Tereza e Art dhe Nn Tereza e Argjendt. Ky urdhr do tu jepej atyre njerzve, apo atyre institucioneve t cilt do t jepnin nj kontribut t veant n shrbimet njerzore.

  R. Alia e dekretoi nj urdhr t till, por nuk e dha ndonjher, ndoshta me pretekstin se n Shqipri nuk kish t varfr e nuk kish vend pr shrbime bamirsie. S. Berisha, q zuri vendin e tij, e dha aq shum kt urdhr sa e shprdoroi at. R. Meidani gati e harroi. Sot nuk
  dihet nse ekziston apo jo.

  Pasi i dgjoi t gjith me radh, Presidenti shqiptar n at koh, Ramiz Alia, tha: Edhe un jam plotsisht dakord q Nn Terezs ti jepet pasaport diplomatike e Republiks s Shqipris, mirpo, a e do ajo nj pasaport t till? Po sikur ta refuzoj? Ne kemi qen ata q kemi ndaluar fen me Kushtetut, ne kemi qen ata q deri dje, nuk e kemi ln t vij n Shqipri Nn Terezn. Prandaj, fillimisht, le t ngarkohen dy shok pr t marr kontakt me t, ti thon mendimin ton, si dshir e shtetit dhe e popullit shqiptar, e nse ajo pranon, ather t veprohet.

  Dhe Nn Tereza u prgjigj: E pranoj me knaqsi, sepse sht pasaporta e vendit tim. Atje kam nnn dhe motrn, atje kam miq e t njohur, atje shum shpejt do t hapim misionin ton e un do t jem vet aty.

  Pas ktij pohimi, presidenca shqiptare dekretoi vendimin dhe Zyra Konsullore e Ministris s Punve t Jashtme bri gati pasaportn diplomatike me emrin Gonxhe Bojaxhiu. Kombsia shqiptare. Brenda muajit, kjo pasaport iu drgua Komunitetit t San Exhilios n Itali dhe ata ja dorzuan Nn Terezs. Gjasht muaj m von, me kt pasaport, Nn Tereza erdhi n Tiran. Kur mori mimin Nobl, n vitin 1979, amerikant i ofruan nnshtetsin amerikane dhe njkohsisht edhe nj pasaport. Nn Tereza u prgjigj: Faleminderit, por un kam pasaport angleze, indiane, italiane dhe at t Vatikanit. E m duhet edhe nj pasaport tjetr, kur askush sm pengon t hyj e t dal lirisht n kt vend?. Kshtu, me shum takt e mirsjellje, Nn Tereza e refuzoi pasaportn e shtetit m t madh e m t fuqishm n Bot. Kurse, pasaportn shqiptare e pranoi dhe e mori menjher. T marrsh pasaportn e nj vendi duhet t kesh arsye ligjore.

  N gusht t vitit 1992, kur erdhi pr her t dyt n Shqipri, ajo i shkruan nj letr t shkurtr Ramiz Alis, i cili n at koh, ishte futur n burg: Zoti Ramiz Alia! Ju falenderoj q dhat leje pr hapjen e misionit ton n Shqipri. Tani un mund tju v n dijeni se misioni yn ka shtat deg dhe puna po ecn shum mir. Le t lutemi s bashku pr popullin ton. Lutu edhe ti! Zoti t bekoft! Tereza. Tiran, 27 gusht 92.  7 Tetor 2003
  Gazeta Panorama
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 13. #13

  Antarsuar
  11-01-2003
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  URATA PR MUSLIMAN E HINDUIST

  O Zot,
  T falnderoj pr muslimant dhe hinduistt!
  Dhe pr t gjith miqt e mi t dashur n mesin e tyre!

  do her kur t takojm Ty n urat,
  Ti na bn t krishter m t mir,
  musliman m t mir,
  hinduist m t mir.

  Jepna t gjith neve
  Dhuratn e fes dhe dashuris
  pr t zbuluar Ty!
  Amen!
  Gonxhe Bojaxhiu - Nna Tereze


  PR SHQIPRIN TIME
  (Sipas lutjes m t fundit)

  E tronditur jam
  Se u trondit gjith vendi im
  i mrekullueshm.

  M dhemb zemra
  pr jett e humbura.
  Plag m hapin
  plagt e njerzve.

  I kuptoj andrallat
  Kur humbin parat,
  por un ju prgjerohem:
  mos i sillni vuajtje edhe m njri tjetrit!

  E di pse s'kemi paq tani?
  Kemi harruar t shohim te tjetri vetvehten.

  Q armt dhe bombat
  t jen t panevojshme,
  Te fqinji yn t zbulojm
  Zotin! Nna Tereze
  /Pas ngjarjeve tragjike t v. 1997 n Shqipri./
  Ini, bhuni, prhapni dhe jetoni dashuri!

 14. #14
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Nn Tereza n katedralen e Londrs!!

  N meshn e s djels pr komunitet e huaja q jetojn n Londr, n katedralen e Westminsterit kardinali Cormac Murphy Oconnor u ka mbajtur nj mesh speciale n t ciln u ka lutur edhe pr Nn Terezen me rastin e shnjtrimit t saj.
  Nj porteret i madh i shenjtores shqiptare u ka vendosur prpara altarit t kishesh, ku posht saj qndronte flamuri kombtar shqiptar. M shum se 4.000 londinez ndr ta dhe bresimtar t tjer t komuniteteve etnike kan marr pjes n kt mesh t veant vetm dy jav prpara shenjtrimit t Nn Terezs n Vatikan nga Papa Gjon Pali i II. Ka qn kmbngulja e Father Gary Walshe dhe e kshillit t kishsh n Pimliko ku mbahen mesha n Shqip q n meshn e s djels t kishte nj lutje t veant pr nder t t shnjtores shqiptare. Kardinali OConor i sapo mbrritur nga nj takim me Atin e shenjt n Vatikan ju ka drejtuar t pranishmve n katedrale duke i falenderuar ata pr pjesmarrjen n kt mesh t veant. Jam shum i lumtur q t gjith ju nga komunitete t ndryshme keni ardhur ktu. Dje isha n Vatikan ku u takova me shnjtrin e tij Papn i cili megjithse n kushte jot mira shndetsore vazhdonte t punonte dhe kjo pr t gjith ne sht nj shembull i cili duhet ndjekur. Lutuni dhe forconi besimin tek Krishti ka thn ai.

  Kjo mesh ka qn tejet e veant pr ata qindra beimtar katolik shqiptar q jetojn n Londr t cilt q ort e pasdreks kishin mbushur sheshin prpara katedrales dhe me padurim prisnin fillimin e ceremonis fetare. Pr her t par ata ka prjetuar emocionet e nj veprimtarije kishtare krejt ndryshe sepse Shnjtorja shqiptare Nn Tereza ka qn n mndjet dhe n zemrat e tyre. Prifti kanadez Gary Welsh i cili ka shrbyer n kishn e Korsh pr shtat vjet, pas nj takimi tejet emocional me Nn Terezn n Indi, tani sht n shrbim t katolikve shqiptar q kan emigraur n Londr. Pas mbarimit t meshs i rrethuar nga besimtart shqiptar u shpresh pr Gazetn se sht hera e par pr komunitetin shqiptar t marr pjes n kt mesh ku morn pjes dhe besimtar nga shtete t tjera q jetojn n Londr. Me rastin e shnjttimit t Nens Terez ne sollm n kish edhe foton e saj, gj e cila e bri meshn m interesante dhe t veant pr t gjith t pranishmit. E veanta tjetr do t thoja ishte se pr her t par n prezencn e shum njerzve n kishe ne u lutm n gjuhn shqipe. Jam shum i knaqur nga kjo mesh.

  Jo vetm udhheqsi shpirtror i shqiptarve t Londrs e ka prcjell me emocion dhe gzim kt mesh Dashi nj djal 23 vje tha se Ndjehej shum i gzuar pr vet faktin se origjina e Nn Terezs sht shqiptare dhe se ajo ka ndihmuar njerzit m varfr n Bot. Kjo na bn t ndihemi krenar dhe prezenca e fotos s saj n katedrale ish e vecant. N ditt q do vin n Londr t tjera veprimtari do t zhvillohen n prag t shenjtrimit t nobelistes shqiptare e cila ja dedikoi jetn e saj katolicizmit duke ndihmuar ata t cilt u kishin harruar nga shoqrija dhe jetonin n skamje dhe varfri t plot. T ejten pritet me shum interes hapja e nj ekspozite me portrete t Nn Terezs t punuara nga nj piktore indiane e cila ka qn njkohsisht mike personale e saj.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nderimi i shenjtrve dhe reliktet

  Fiori, ndoshta do t ndihmoj teksti (i prkthyer) q do ta sjell m posht i marr nga nj fjalor teologjik (katolik) n pyetjet q i ke parashtruar. Mendoj se kemi t bjm me shtjen e nderimit dhe mnyrs s praktikimit t ktij nderimi.

  Para se t paraqes kt shkrim shfrytzoj rastin t trhjek vmendjen n prdorimin preciz t termeve "i lum" dhe "i shenjt". Procesi i kanonizimit t nj besimtari nga ana e Kishs katolike (n krye me Papn e Roms) fillon me pranimin e virtyteve heroike t personit, q sht kryesorja, duke kaluar n lumturimin e tij dhe si kurorzim i t gjitha ktyre vjen shenjtrimi. Te rasti i Nn Terezs hapi par sht br, pra miratimi i virtyteve heroike. N kt muaj (me 19. tetor) pason hapi dyt: lumturimi apo beatifikimi i saj (jo shenjtrimi). Pr hapin e tret duhen t miratohen tri mrekulli t bra nga i lumi apo e lumja q t shpallet i/e shenjt.


  RELIKTET, jan sendet e mbetura pas vdekjes s shenjtrve q Kisha me nderim i ruan dhe jan t rrethuara me nj nderim (shih m posht nderimi i shenjtrve) q n t vrtet ndrlidhet me vet shenjtrit. Nj nderim i ktill parimisht nuk guxon t mos prfillet (DS 1822 1867; NR 475 935+). Kjo nuk prjashton q format konkrete t nj nderimi t till t jen shum t nnshtruara shijes kohore dhe t gjithat nuk u plqejn t gjithve. Ky nderim tek e fundit nuk varet nga shtja se a do t prfshij trupi i njeriut q do t ngjallet mbeturina t tilla n vete apo jo.

  NDERIMI I SHENJTRVE. Magjisteri i Kishs flet pr domethnien e shenjtrve duke shenjuar Kishn si shenj ndr popuj dhe duke shikur autenticitetin e saj thelbsisht n shenjtrin e saj (DS 3013+; NR 385 36+). Ky nderim sipas magjisterit sht i lejuar dhe i dobishm (DS 1823 dhe tj., NR 476 dhe tj., LG 50+), mirpo nuk e mson si obligim pr individin. Sipas Shkrimit nderimi i shenjtrve nuk sht vetm krkes morale, sepse shenjtria nuk sht vetm n antart e Kishs s shenjt, por n rend t par sht hir historik, eskatologjik, fitimtar q duhet lavdruar (krhs. Psh. Ef 1,6. 12.14). Nderimi i nj reje dshmitarsh (Heb 12,1) dhe thirrja (n urat) e shenjtrve sipas dhuratave dhe karizmave (dhuntive) t tyre t ndryshme n kt lavd dhe nder i takon vet hirit t Zotit. Teologjia katolike nuk guxon t flas vetm pr njfar mundsie t kulluar pr tu br i shenjt. Deklarimi se shenjtria i sht dhn prnjmend Kishs nuk vlen vetm pr institucionet e saja objektive (psh. sakramentet) apo vetm pr Kishn e hershme (e Par). Kjo shenjtri duhet t tregohet para bots dhe ka historin e vet: shenjtrit e kanonizuar (t shpallur) jan shembujt krijimtar t shenjtris q i jan dhn nj kohe t caktuar, t cilt me stilin e tyre t ri t qenies krishtere iu kan treguar me shembullin konkret t tjerve rrugn pr pranimin krijimtar t krishtrimit n nj mnyr t re. Q kjo mnyr shembullore jete historikisht mund t zbehet apo m qart srishmi t paraqitet, kt e tregon ndrprerja e nderimit t disa shenjtrve, madje edhe humbja e tyre nga lista e shenjtrve. Mirpo kjo asgj nuk flet pr fatin e amshuar t ktyre shenjtrve sepse Kisha kuptohet e pagabueshme n shpalljen zyrtare t t lumve dhe t shenjtrve: n mnyr zyrtarisht t shestuar ajo intervenon ktu mnyrat e vetrealizimit t saj n histori. Kyr pranohet mnyra shembullore e nj shenjti dhe kur ai nderohet, ather flasim pr nderimin apo kultin dulik q rrept dallon nga adhurimi (nga kulti i latris) q i takon vetm Zotit. Meqen se cilsia e shenjtrit q sht pranuar si e denj pr imitim sht dhurat e hirit t Zotit, ather nderimi i shenjtrve sht gjithmon edhe falnderimi dhe lavdrimi i vet Zotit. Ndrmjetsia e shenjtrve pr ne nuk guxon t kuptohet si nj iniciativ e re historike e pavarur nga jeta e tyre historike, por njmendsisht sht thjesht vlera e prhershme e jets s tyre pr botn para fytyrs s Zotit. Njeriu fetar leht i ndjen vshtirsit ndaj nderimit t shenjtrve sepse ai (nderimi) sht i drejtuar n nj njmendsi t krijuar q nuk sht apsolute. N kundrshtim me kt duhet pasur para sysh se nj akt prnjmend i plotsuar fetar mund t gjej edhe krijesn n Zotin sepse me nj afrsi m t madhe t Zotit rritet edhe vlera e nj krijese dhe nuk zvoglohet. Devocioni (prshpirtsia) popullor n t vrtet i lejon shpesh her Zotit vetm ndonj njmendsi prskaj t tjerave dhe nuk lejon t udhheqet n dashurin e vet pr disa shenjtr shpesh her prej shembullit t tyre konkret (q gjithmon sht edhe njfar gjykimi mbi at q i nderon), por epet pas motiveve t pakontrolluara sentimentale apo i lshohet kiit fetar. Mirpo fenomene t tilla t katolicizmit nuk do t duhej t ndalonin nderimin vigjilent t shenjtrve.

  Zoti me ju!
  IHS

 16. #16

  Antarsuar
  11-01-2003
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Gonxhe BOJAXHIU: KUSH JAN T VARFRIT

  T varfr jan t varfrit, ata pa gj dhe pa shpirt,
  T varfr jan t'uriturit, t thart nga etja,
  T varfr jan ata ata q kan nevoj pr veshje,
  T varfr jan ata q s'kan streh dhe mbrojtje,
  T varfr jan t smurt,
  T varfr jan hamenjt e marrzive,
  T varfr jan t vjetrit,
  T varfr jan t burgosurit,
  T varfr jan ata q jan vetm,
  T varfr jan t paditurit dhe ata q dyshojn,
  T varfr jan ata q vuajn,
  T varfr jan ata q s'i ndihmon askush,
  T varfr jan t prsekutuarit,
  T varfr jan viktimat e padrejtsive,
  T varfr jaan t paedukuarit,
  T varfr jan idhanakt,
  T varfr jan ata q mkatojn, q flasin me tallje,
  T varfr jan ata q bjn keq,
  T varfr jan t padshiruarit, t prbuzurit,
  T varfr jan, n njfar mnyre "/ne vet.
  Nna TEREZE

  P R U L S I A I M E

  Ju rrfej prulsin time:
  ja, t flassh sa m pak pr veten,
  t mos przihesh n punt e bots, por
  t jesh bot patjetr,
  t pranosh t t kundrshtojn dhe t prmirsohesh,
  t'i kaprcesh gabimet e t tjerve,
  t'i pranosh fyerjet,
  t'i pranosh dhe harrimet, moskujdesjet,
  mosdashurin.

  Nuk duhet ta krkosh dashurin dhe
  vmendjen e veant,
  t prgjigjesh me guxim edhe kur t ngacmojn,
  dinjitetin e asnjrit t mos e shkelsh,
  mos u grind,
  edhe kur ke drejt.
  Zgjidhe ti m t vshtirn!
  Kjo jam un.
  * * * * * * * * * * * *
  "/dashuria ka vepra,
  mos duaj me fjal!
  Dashuria sht gzim i madh
  q na bashkon"/

  "/dhe zbulojm Hyun ton"!/

  Gonxhja Shqiptare = Nna e t gjith
  varfanjakve dhe t mjerve t Toks

  P.s. Lexues/e e/t dashur/a!
  U lutem t'i lexoni disa her ngadal dhe mendoni mirsin, mshirn, DASHURIN, virtytet q duke u br t mira t tjerve, m s shumti i bjm mir edhe shpirtrave ton.
  Ne si Populli m i lasht n Evrop, kemi dhn mjaft pr civilizimin, dhe nga forcat tona shpirtnore kemi shkuar n ekstreme! Pr dashuri e mirsi kemi lindur Gonxhe Bojaxhiun = Nnn Tereze.
  N skajin tjetr negativ kemi lindur Enver Hoxhn. Sot, ende jemi viktima t murtajs s kuqe pansllave t kamufluar me emrin komunizm, dhe pasi pak e kemi gzuar lirin dhe paqn, na duhet mund, pun e koh pr t'u droguar, pr t'u br shumica t virtytshm! Q t ndryshojm, ne gabojm gati t gjith sepse mundohemi q t ndryshojm t tjert, ndersa e drejt, e vlefshme dhe i mundshm sht ndryshimi, por secili duhet me ia nisur nga vetvetja! Shqiptart dhe t gjith t tjert jan t lodhur dhe t drmuar nga urrejtjet. T mundohemi t lirohemi nga ajo, duke u br DASHURI!!!
  nika
  Ini, bhuni, prhapni dhe jetoni dashuri!

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Me rastin e Lumturimit t Nn Terezs, n katedralen e Shn Palit, do t organizohet nj koncert i madh festiv me pjesmarrjen e emrave t njohur t artit

  Zana ela, nj mbrmje Gala pr Nn Terezn

  A.M

  Pas nj periudhe trheqjeje, ish-drejtoresha e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit, Zana ela, rishfaqet me nj projekt t ri. Bhet fjal pr nj mbrmje Gala n prag t lumturimit t Nn Terezs. Emra t njohur t artit shqiptar, akademik e shkrimtar shqiptar, do t jen pjes e nj koncerti t madh klasiko-modern, i cili do t realizohet n 17 tetor n sheshin e madh t Katedrales s Shn Palit, pr nder t Nn Terzs. Kt mbrmje, Zana ela, do t jet jo vetm ideatorja dhe producentja, por dhe si prezantuesja e ktij koncerti ceremonial, t titulluar Shenjtores Nn Terez, i cili do t vij si nj bashkpunim organizativ mes Bashkis s Tirans, Radio-Televizionit Shqiptar dhe Katedrales Katolike Shn Pali. Zana ela ka zgjedhur regjisorin Pali Kuke pr projektin e saj t radhs, me t cilin ka vite q bashkpunon pr festivalin ndrkombtar operistik "Marije Kraja. Drejtor artistik, i ksaj mbrmjeje t madhe do t jet mjeshtri Robert Radoja. Koncerti do t shoqrohet nga nj formacion orkestral sinfo-xhaz i prbr nga 60 instrumentist. N program jan prfshir 15 pjes orkestralo-vokalo-instrumentale, t cilat do t shoqrohen dhe nga nj kor fmijsh, q do t drejtohet nga Adelina Mula. Repertori i programit sht kuruar me kujdes, n mnyr q t jet i prshtatshm pr nj mas t madhe spektatorsh, jo vetem thjesht faktit se realizohet n nj ambient t hapur, por edhe nga pjest shum popullore q do t orkestrohen enkas pr kt koncert me ritmet e sinfoxhazit, duke i dhn kshtu koncertit nj karakter klasiko-modern. Ve fmijve dhe artistve q do t prcjellin prmes muziks s tyre mesazhe krenarie pr Nn Terzn, regjisori Kuke dhe ideatorja e ktij programi ela kan zgjedhur edhe t tjera elemente, si nj ekran i madh q do t vendoset n fondalin e skens, i cili do t transmetoj gjat gjith koncertit, sekuenca nga jeta e shenjtores Nn Tereza. Prgjat koncertit, i cili mendohet t zgjas m shum se nj or, personalitete t shquar si Ismail Kadare, akademik nga Kosova dhe vise t tjera shqiptare, kryebashkiaku i Tirans Edi Rama, Imzot Rrok Mirdita, etj., n ligjrata t shkurtra do t shprehin opinione, vlersime dhe emocionet e tyre pr figurn e Nn Terezs.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 18. #18
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Esht shprehur n vitin 1997 pr ATSH-n, Artistja e popullit

  Njoha familjen e Nn Terezs


  Klotilda Harka

  TIRANE.- Marie Kraja kngtarja e cilsuar si nj ambasadore e muziks shqiptare, pak dit pas vdekjes s Nn Terezs n Kalkuta t Indis n 5 Shtator t vitit 1997, rrfeu kujtimet e saj me familjen e bamirses s madhe, n nj intervist dhn pr ATSH-n.
  E lindur n Zar t Dalmacis nga nj familje arbreshe (pas mrgimit t familjes s saj q n vitet e vona t 1800-it), ajo ishte ndr t paktat personalitete q kishte patur rastin t kishte miqsi me familjen e Nn Terezs, e cila gjat regjimit komunist ishte par si nj figur e largt dhe e paprekshme nga shqiptart.
  N intervistn e saj dhn ATSH-s m 9 Shtator t vitit 1997, Marie Kraja, rrfen se njohja e saj me Agen, motrn e Nn Terezs, kishte qn vazhdimsi e nj njohjeje dhjetra vjeare t familjeve t tyre. Maria u njoh me Agen, motrn e Terezs kur gjyshrit e tyre, i prezantuan n qytetin e Shkodrs.
  Kngtarja Kraja ather sapo ishte kthyer n Shkodr pas studimeve n Vjen dhe punonte si msuese n shkolln "Donika Kastrioti", ndrkoh q m von punoi n Institutin e femrave n Tiran si dhe dha nj sr koncertesh n muzik klasike dhe popullore.
  N intervistn q Artisja e Popullit Kraja dha n moshn 86 vjeare pr t vetmen agjenci shtypi (ATSH), pohoi t kishte qndruar pr shum koh pran familjes s Nn Terezs, q ajo nuk e pa gjat 50 vjetve, e mohuar nga sistemi komunist n Shqipri.
  "Nga familja e Nn Terezs kam njohur nnn dhe motrn e saj dhe nprmjet tyre njoha dhe shenjtoren e madhe", citohet t jet shprehur Marie Kraja vetm pak dit pasi Nn Tereza mbylli syt n Kalkuta (Indi).
  Ajo tregon m tej se familja Paluca (gjyshi nga e ma e Krajs) ka pasur lidhje miqsore me familjen e Nn Terezs q jetonte n Shkup, lidhje q trashgoheshin prej dhjetra vitesh.
  M pas familja e Nn Terezs u transferua n Tiran, pasi i ati i Terezs vdiq i helmuar gjat nj udhtimi pr n Beograd, ku shkoi pr t hapur nj shkoll shqipe.
  "Kur erdhn nga Shkupi, Age (e motra e Nn Terezs) punoi si redaktore n Radio Tirana, dhe si spikere po aty, por m pas u hoq nga puna, dhe pr t jetuar, u detyrua t bnte punn e rrobaqepses", kishte rrfyer athere artistja e madhe.
  "M kujtohet letra e par q i drgoi Nn Tereza s ms si dhe nj fotografi t vogl, e veshur me petkun e bardh n mes t indianeve: 'sht kjo, tha e ma q s'po e njihte t bijn".
  Mbshtetur n kujtimet e Maries, Nn Tereza e ka quajtur ditn m t bukur t jets s Saj, ditn kur pr her t par, pas 50 vjetsh vizitoi Shqiprin n vitin 1989.
  Prejardhja e saj shqiptare e bri nj t drguar t
  natyrshme dhe t kujdeshme t Paps gjat viteve t pas shembjes s komunizmit dhe ajo bri me t vrtet nj pun t lavdrueshme pr vizitn historike t Paps n Shqipri m 1993, ku ai u shoqrua n vizitn e tij nga Nn Tereza.
  "Falenderoj Zotin q i ka dhuruar bots Nn Terezn", tha ather Papa Gjon Pali n Shkodr.
  Kraja, e njohur n interpretimin e operave t famshme
  shqiptare dhe botrore, ka prmendur gjat ksaj interviste dhe takimet e drejtprdrejta me Nn Terezn.
  "Takimi i par me Nn Terezn, ishte tepr preks, shkuam direkt e ne varrezat ku preheshin ato q e vuajtn madhshtin e saj, nna dhe motra", tregonte ajo.
  "Po gzohem q i nderoni t vdekurit, paska varreza shum t bukura" citohet t'i ket thn vet Nn Tereza, kngtares s madhe.
  "Komshijt, q von e kishin msuar emrin e saj, uditeshin kur shihnin gruan e vogl e me famn e madhe, q shkelte n rrugicn e tyre, me kmbt e zbathura n sandalet me nj gisht, si t Krishtit", citohet t jet shprehur Marija. M tej ajo vazhdonte se "Asaj (Nn Terezs) n fakt nuk i bri prshtyje shtpia ime "biruc", por fakti se, pse jeton ktu nj artiste kaq e madhe.
  "Zoti ju paska ndihmuar thoshte shpesh Nn Tereza",
  citohet t jet shprehur artistja.
  Duke kujtuar nj takim t dyt me Nn Terezs n nj nga spitalet e Tirans ku ajo ishte shtruar n vitin 1991, Marija kujtonte se "erdhi e m vizitoi, kishte sy engjllor, dhe m shum se asnjeher e ndjeva forcn e tyre n ato aste".
  "Kur vdiq nuk qava, vetm u luta, O Nn Tereza, Ti, q
  shkove n Qiell na e jep bekimin ktu". Me kto fjal prfundon kujtimet e saj Marie Kraja, e cila ndrroi jet n Tiran vetm dy vjet pas Nn Terezs, n 24 Nntor t vitit 1999.


  Klotilda Harka

  11/10/2003

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 19. #19
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Portrete shqiptare te nje shpirti te "shenjte"
  Imazhi i Nene Terezes eshte fiksuar ne telajot dhe format e portreteve ne allci e bronx te artisteve shqiptare. Nje eksopozite modeste, e firmosur nga emra te njohur te artit shqiptar. Bamiresja ne syrin e Lumturi Blloshmit, Sali Shijakut, Ilir Ficos, Maks Velos etj. "Portrete te nje shpirti", eshte ne vazhden e evenimenteve te organizuara me rastin e lumnimit te Nene Terezes ne 19 tetor ne Vatikan

  Anduela NIKA

  Nene Tereza e Sali Shijakut eshte e pervuajtur, rrudhat e fytyres se saj duket sikur tregojne dhimbjen e cdo femije qe ka mbajtur ne krahe, apo te cdo te vobekti qe ka ngushelluar neper rruget e Kalkutes. Fare prane saj qendron fisshem "Monumenti i lutjeve" i Lumturi Blloshmit, ndersa "druhet" paksa Nene Tereza e Rudina Prodes. "Portrete te nje shpirti", te derdhura ne telajo dhe ne format e statujave nga artiste te njohur shqiptare, ne kuader te lumnimit te Nene Terezes. Nje ekspozite modeste, e celur ne ambjentet e Muzeut Historik Kombetar ne Tirane, ashtu sikurse vete shenjtorja shqiptarja. Dikush i ka dhene linja te pastra portretit te saj, si ne pikturen e Herald Pojanit, nje tjeter si Ilir Fico luan me ngjyrat dhe dimensionet e tyre ne dy punimet e tij, te pagezuara si "Motrat e engjejve". Momentet e lutjes se shenjtores me koken e perkulur ne ane kane qene frymezim i Xhevdet Dades. Ajo e Maks Velos eshte nje grua e forte, e cila me gjithe permasat e saj te vogla, te jep pershtypjen e nje "viganeje" me njeren dore te mbledhur grusht afer zemres. Pellumbi, simbol i paqes, duket sikur merr tjeter domethenie ne duart e bamireses Gonxhe Bojaxhi. Keshtu eshte Nene Tereza nen imazhin e piktorit Skender Sulku. Ekspozita "Portrete te shpirtit", eshte ne vazhden e aktiviteteve, qe po zhvillohen ne kuader te lumnimit ne 19 tetor te Nene Terezes nga Vatikani. Gjate viteve te rritjes se shpejte, bota filloi t'i drejtoje syte drejt Nene Terezes dhe vepres qe ajo kishte filluar. Punen e saj e nderuan shume cmime, duke filluar me Cmimin Indian Padmashri ne vitin 1962 dhe bujshem me Cmimin Nobel per Paqen ne 1979, ndersa mediat filluan ta ndiqnin veprimtarine e saj me nje interes gjithnje ne rritje. Ajo i terhoqi qofte cmimet, qofte vemendjen "per lavdine e Hyjit ne emrin e te varferve". E tere jeta dhe puna e Nene Terezes i dha deshmi gezimit te te dashurit, madheshtise dhe dinjitetit te cdo personi njerezor, vleres se gjerave te vogla te bera me besnikeri dhe dashuri, dhe vleres se miqesise me Hyjin, qe i tejkalon te gjitha. Por kishte edhe nje ane tjeter heroike ne kete grua, qe u zbulua vetem pas vdekjes se saj. E fshehur nga te gjithe syte, fshehtas edhe nga ata qe ishin shume afer saj, ka qene jeta e saj e brendshme, e shenjuar nga nje pervoje e nje ndjenje te thelle, te dhimbshme dhe te qendrueshme e te qenurit e ndare nga Hyji, madje e menjanuar nga Ai, se bashku me nje deshire gjithnje ne rritje per dashurine e Tij. Ajo e quante pervojen e saj te brendshme "erresira". "Nata e dhimbshe" e shpirtit te saj, qe filloi rreth kohes kur filloi punen per te varferit dhe vazhdoi deri ne fundin e jetes se saj.
  --------------------------------------------------------------------------------
  11/10/2003

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 20. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Diplomacia shqiptare, perkujton Nene Terezen
  Perfaqesite e diplomacise shqiptare ne vende te ndryshme te botes, ne kuader te luminimit me 19 tetor te Nene Terezes nga Papa Gjon Pali II, jane angazhuar ne organizmin e aktiviteteve per lartesimin e figures dhe vepres se shenjtores. Perfaqesues te Ambasades tone ne Buenos Aires, nepermjet kontakteve me perfaqesues te Ministrise se Jashtme, kane marre nismen per emertimin "Nene Tereza" te nje sheshi si dhe vendosjen e nje busti. E njejta nisme mesohet te jete marre nga Ambasadat tona ne Argjentine dhe Peru, si dhe nga Konsujt e nderit ne Brazil dhe Kili. Ne Buenos Aires gjithashtu do te organizohet nje koncert festiv, si dhe do te celet nje ekspozite me fotografi, piktura dhe materiale te tjera kushtuar Nene Terezes. Nuk mbeten me pas Ambsadat tona ne Moske, Zagreb, Budapest, Varshave, Athine, Vjene e Bukuresht, te cilat ne ditet ne vazhdim do te organizojne nje sere evenimentesh ne nder te Nene Terezes; qe nga meshat, koncertet me muzike klasike, kumtesa, ekspozita e filma dokumentare.
  --------------------------------------------------------------------------------
  11/10/2003

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 14:49
 2. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
 3. Nene Tereza: "Une jam nje pende ne doren e Zotit"
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-07-2006, 06:53
 4. Shkodr: Muslimant kundrshtojn bustin e Nn Terezs
  Nga FЯODO n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •