Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
 1. #61
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Antarsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nuk e kuptoj kete prirjen e shemtuar deri diku qe kemi ne shqiptaret: ne mburremi me bemat e te pareve tane, e atyre qe sa jane gjalle mezi i presim neper shtepite tona e pas vdekjes, pasi i ka nderuar nje bote e tere, atehere ne turremi per te perfituar nga respekti qe kjo bote ka per ta. Kujtoj rastin e Skenderbeut psh, qe e kemi krenari kombetare.Persa kohe ai luftoi kunder turqve shume pak nga te ashtuquajturit princa shqiptare i vajten ne ndihme,per te mos thene asnje. Mbare bota e quajti mbrojtes te krishterimit. Ne e kujtojme ende sot!!!
  Ja dhe Nene Tereza tani. Sinqerisht mua me vjen keq, me vjen shume keq per te . Te kerkosh te vish ketu, per te pare nje varr apo dhe per te gjetur ato lidhjet mistike qe cdo njeri i ka me atdheun e te pareve, kjo eshte gjeja me normale ne bote, pas jetes. Por, te te mohohet kjo e drejte kjo eshte jo te mohosh me pas ate kombesi por te mos e kthesh me kurre koken pas.
  Te kota dhe absurde ishin gjithe ato ceremoni koti qe u organizuan sa andej ketej, si kofini pas te vjelave. Ku e kishim kete dashuri me pare ne per Nenen e shenjte? Me kete nuk dua te them se jam kunder nje figure kaq madheshtore dhe te mire, por dua te them se me vjen turp nga vetja dhe te gjitheve ne duhet te na vije turp per ate qe nuk e beme per te. Pse jo, dhe nje falje publike nga ana e atyre qe nuk i mundesuan asaj ardhjen ne Shqiperi.
  Nuk di cte them, por duhet te heqim dore nga emotiviteti i tepert dhe te fillojme te permiresojme genet. Une e dua shume Shqiperine, me kuptoni, por do e doja ende me shume ne rast se gjithe ajo dashuri qe ne kemi per kete vend te shprehej ne nje menyre me njerezore.
  Tingujt e heshtjes s mendimeve te pathna
  perplasen n detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmt keqaz mbulojn
  U mpiksn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 2. #62
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pasuesja e Nene Terezes,moter Nirmala pritet nga Presidenti Moisiu.

  Sonte n dark Presidenti Moisiu priti n nj takim t ngroht e miqsor Motrat e Bamirsis, Motr Nirmala, Eprore e Prgjithshme nga Kalkuta, e emruar nga Nn Tereza dhe shoqrueset e saj.
  Presidenti shprehu knaqsin q i takon n tokn e Nn Terezs vazhdueset e veprs s saj fisnike. Shqiptarja e madhe, e cila vetm pak dit m par u Lumturua nga Papa Gjon Pali II n Vatikan sht krenaria jon kombtare, tha Presidenti duke theksuar se brezi i ri n vendin ton duhet t edukohet me ndjenjat e humanizmit dhe prkushtimit.
  Z.Moisiu theksoi se qeveria shqiptare ka krijuar nj komision t veant pr t nderuar Nn Terezn. Ky vit sht shpallur viti i Nn Terezs, aktivitetet kushtuar asaj vazhdojn dhe po punohet pr shatoren e saj. Urdhri i Nn Terezs sht nj nga dekoratat m t rndsishme t vlersimit q bn Presidenti i Republiks. Presidenti Moisiu ftoi Motr Nirmala n konferencn Ndrkombtare pr Harmonin Fetare q do t mbahet n Tiran n muajin Nntor t ktij viti.
  Nga ana e saj Eprore Gjenerale e Kalkuts, Nirmala u shpreh se ndjehet e lumtur q ndodhet n tokn e Nn Terezs, simbolit t shqiptarve dhe falenderoi Presidentin pr pritjen q i rezervoi. S bashku me Motr Nirmala ndodheshin dhe ndihmsja e saj Motr Liza, Motr Gertrud nj nga motrat e para t Kongregacionit, Motr Nada Eprore rajonale, Motr Anilla Ish Eprore rajonale, kosovare, si dhe Znj. Zhan Petri, [prodhuese e filmit mbi Nn Terezn q u faq n Rom me rastin e Lumturimit t Saj

 3. #63
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Mosmarrveshje ballkanike pr Nn Terezn!!

  Ndrsa t dieln bhet lumturimi i Nn Terezs s Kalkuts, nuk duket se po u vjen fundi debateve q shprthyen n ver lidhur me at se cili vend ballkanik mund ta quaj si t vetn fituesen e mimit Nobel t Paqes.


  Papa filloi procesin m t shpejt t shenjtrimit n historin katolike
  Debatit shprtheu pas nj vendimi t autoriteteve t Maqedonis pr t'i dhuruar qytetit t Roms nj statuj t Nn Terezs e cila ka nj mbishkrim q nnvizon lidhjet e saj me Maqedonin.

  Kjo ka indinjuar shum shqiptar, t cilt besojn se ky formulim sht nj mohim i rndsis s origjins etnike t Nn Terezs.

  Nga ana e tyre, maqedonasit jan t irrituar nga festimet e shumta brenda Shqipris pr t shnuar lumturimin e saj, meq Nn Tereza nuk ka jetuar atje ndonjher.  Duajeni njri-tjetrin, ashtu si Jezui e do secilin.

  Nn Tereza
  "Duajeni njri-tjetrin, ashtu si Jezui e do secilin, dhe dashuria duhet vn n veprim - pun pr dashuri dhe pun pr paqe," predikonte Nn Tereza gjat nj vizite n Belfast dhjet vjet m par duke u prpjekur t pajtonte katolikt dhe protestantt e Irlands s Veriut.

  "Vetm nse do t mund t'i bashkonim ato pr t ndar gzimin e t jetuarit, athere do t vinte paqja."

  Ishte nj mesazh q ajo e prsriti kudo n bot - por q duket se ka rn n vesh t shurdht n rajonin ku ajo lindi.

  Atje, shum maqedonas - q tradicionalisht jan t krishter ortodoks - dhe shqiptart - q kan kryesisht nj prejardhje myslimane - e quajn t tyren trashgimin e murgeshs katolike.

  Debat pr origjinn

  Nn Tereza u lind n nj familje shqiptare me emrin Anjez Gonxhe Bojaxhiu n vitin 1910 n Shkup - tani kryeqyteti i Maqedonis. Athere rajoni ishte pjes e Perandoris Otomane.  Me gjak jam shqiptare, me shtetsi indiane dhe me zemr i prkas Jezu Krishtit.

  Nn Tereza
  As Maqedonia as Shqipria nuk ekzistonin si shtete t pavarur, dhe prkatsia shtetrore nuk ishte e qart.

  Megjithat nuk ka kundrshtime pr identitetin e Nn Terezs - t paktn deri koht e fundit kur sht sugjeruar se i ati i saj mund t ket rrjedhur nga nj familje mikste me origjin t pjesshme vllahe.

  Nga ana e saj, Nn Tereza e prshkruante veten si shqiptare nga Shkupi.

  Por ajo u largua nga qyteti i lindjes - q n at koh i prkiste nj shtetit q m von u b Jugosllavia - n moshn 18-vjeare pr t shkuar nprmjet Irlands n Kalkuta ku ngriti urdhrin bamirs "Motrat e Mshirs" pr t'u kujdesur pr t smurt.

  Si rrjedhim, ajo e ka vizituar si Maqeonin ashtu edhe Shqiprin, ku u vendos m von familja e saj, vetm pak her, dhe pas shum vitesh larg mjedisit t fmijris shqipja e saj nuk ishte e rrjedhshme.

  Ndalimi gjat komunizmit


  Nn Tereza nuk u lejua t vinte n Shqipri deri pas vdekjes s Enver Hoxhs
  Gjat periudhs s komunizmit Nn Tereza u injorua si nga Maqedonia, athere brenda ish-Jugoslavis, ashtu edhe nga Shqipria, diktatori komunist i s cils, Enver Hoxha, ngriti t vet-quajturin shtet t par ateist n bot ku u ndaluan fet.

  Vetm katr vjet pas vdekjes s Hoxhs, Nn Tereza u lejua t shkonte n Shqipri pr t vizituar varrin e t ms s saj.

  Q nga rnia e komunizmit, ka pasur nj konkurenc midis maqedonasve dhe shqiptarve pr ta pasur t vetn fituesen e mimit Nobel t Paqes.

  Maqedonasit theksojn vendndodhjen gjeografike t origjins s saj, ndrsa shqiptart nnvizojn origjinn e saj etnike.

  Rivaliteti i tyre - i nxitur nga krenaria kombtare dhe dshira pr t prvetsuar rrezet e lavdis s Nn Terezs - sht intensifikuar q nga koha kur u b e qart se Papa Gjon Pali II ishte i vendosur pr t br shenjtrimin e saj.

  Lumturimi i saj ditn e diel - vetm gjasht vjet pas vdekjes s Nn Terezs - sht tashm procesi m i shpejt n historin e krishtrimit dhe mund t jet shje e vetm pak viteve deri sa ajo t bhet shenjt.

  Kjo sht e rndsishme pr shum n rajon, dhe pr kt arsye ka prpjekje konfliktuale pr t monopolizuar trashgimin e Nn Terezs.

  N kt proces, praktikisht nuk po i kushtohet asnj vmendje aspekteve m t debatueshme t ksaj trashgimie - prfshir takimet e Nn Terezs me disa udhheqs totalitar n t gjith botn apo theksi i saj pr t'u marr m shum me simptomat e smundjeve apo varfris, sesa me shkaqet e tyre m t thella.

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Falemnderit, Djal (serioz) pr nj tekst shum objektiv dhe interesant. Ju keni prekur disa aspekte reale q vlejn t merren parasysh.
  Dua t bj nj koment. Shqiptart e Maqedonis, si m duket, kan arsye t pyesim: Pse aq shum maqedonas jan t gatshm t pranojn si t tyre nj grua katolike, me kombsi shqiptare, me prindr t ardhur si refugjat nga Kosova? Kush thot A duhet t vazhdoj me B: Logjika krkon q t pranojn si shtetas t mir dhe t nderuar t Maqedonis t gjith shqiptart
  (t cilt mund t vrtetojn t dhnat e nevojshme, kuptohet) t ardhur nga Kosova dhe Shqipria pr t jetuar n Maqedoni?
  Kjo m duket nj pyetje interesante. Por lufta n lidhje me origjinn e Nns Tereze sht e padenj dhe qesharake, kjo prleshje tregon qart se si nacionalizmi negativ mbetet i gjall kudo n Ballkan.... dhe me pasoja negative pr marrdhniet midis popujve.
  Ullmar Qvick

 5. #65
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Vecse ka mbetur qe serbet ta bejne te veten dhe si shkak mund te cekin qe ka lindur ne rrethin e Prizrenit("zemra e Serbise" dhe keshtjella eCar DushaniT).
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 6. #66
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Riareli: Nj kng pr Nn Terezn


  Soprano e njohur italiane Katia Ricareli, pas lumturimit t Nn Terezs, vendos ti dedikoje asaj nj kng. Emocionet e para i ka prjetuar kur kndoi n funeralin e saj n duet me Masimo Ranieri, me titull "Sa e lehte ishte", t ciln nuk pati me mundesi ta kndoj. Projekti q do t vr n kordat e sopranos kngn, kushtuar bamirses s madhe, do t dal s afrmi n tregun muzikor. "Dua t regjistroj nj kng, t ciln do t'ia dedikoj Nn Terezs"-tha kngtarja e madhe. Nj jav pas ceremonis s lumturimit, t krijueses s urdhrit "Misionaret e Bamiresise", sopranoja e njohur italiane Katia Ricareli shpreh dshirn e saj, e cila e ka zanafilln vite m par kur n duet me Masimo Ranierin kndoi n funeralin e Nn Terezs, nj kng t shkruar nga Xhani Togni. "sht paksa e vshtire t flassh pr nj figur t jashtzakonshme si Nn Tereza, nje grua, e cila n Indi i ka dhn jet nj vepre q nuk njeh kufij, ia kushtoi ekzistencn e vet t dobtve, t smurve, jetimve, lebrozve, t varfrve dhe fmijve t braktisur, duke I shrbyer atyre deri n fund t jets", pohoi sopranoja italiane.

  Keni patur mundesi ta takoni?

  "Fatkeqsisht jo. Por, jam e nderuar qe dhashe kontributin tim te vogel, duke pranuar te kendoj bashke me Masimo Ranieri, kengen e bukur te shkruar nga Xhani Togni. Nje kenge, te cilen nuk kam patur me mundesi ta kendoj. Po mendoj te incizoj nje kenge te re, e cila i dedikohet murgeshes se vogel te madhe shqiptare. Keto dite po shqyrtoj ate qe mund ti pershtatet me mire".

  Cfare ju ka mesuar Nene Tereza, fituese e Nobelit te paqes ne vitin 1979?

  "Dashuria e saj pa kufi per te tjeret, deshmia e saj e bamiresise kristiane per te braktisurit, forca e saj, thjeshtesia dhe humanizmi i saj i jashtezakonshem, kane qene shembuj per te gjithe. Mua personalisht me ka mesuar te jem e pergjegjshme ndaj te gjithe atyre qe vuajne dhe ti zgjasesh gjithnje doren atyre qe kane nevoje. Nene Tereza ishte nje deshmi, ndoshta e vetmja, pasi ishte teresisht pa interes; se sa e rendesishme eshte te jepesh e gjitha, ndoshta edhe me shume, per te ndihmuar ate qe vuan. Nje figure ekzemplare, e cila per perulesine e saj eshte krahasuar me San Franceskon".

  Papa, vetem pese vjet nga vdekja e saj ka shpejtuar procesin e lumturimit...

  "E vleresoj dhe admiroj Papa Gjon Palin e II-te, nje figure ekzemplare gjithnje e me afer njerezve dhe nje perhapes autentik i paqes. Di qe mes Papes dhe Nene Terezes ekzistonte nje miqesi e thelle dhe admirim reciprok. Jam shume e kenaqur qe e shkurtoi kohen e lumnimit. Uroj qe Nene Tereza te mos mbetet nje figure unike. Ne nje bote ku mbizoterojne ftohtesia dhe e mira individuale, do te doja qe vepra e bamiresise se murgeshes se vogel, te mos mbetej nje shembull i rralle".
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Nna Tereze shqip dhe suedisht

  Kam nj lajm t kndshm: Libri i Rizah Sheqirit "Zemr krejt dashuri"/Ett hjrta fullt av krlek ka dal nga shtypi n nj botim t prbashkt shqip dhe suedisht. N 102 faqet e librit poezit e Rizah Sheqirit jipen n t dy gjuht paralelisht.
  N koprtinn e par shihet brenda nj zemre t kuqe fotografia e Nns Tereze dhe mbrapa ksaj globi... dhe maja e zemrs gjindet pikrisht n vendlindjen e Nns....

  N kopertinn e prapm shkruhet suedisht dhe shqip:
  "Kt libr me respekt zemrs bujare - nns s t gjithve - nobelistes s par shqiptare pr mirsin e vrtet, pr dashurin e madhe, pr drit e jet!..."

  Pr autorin dhe pr mua si prkthyes, botimi i ktij libri sht nj gzim i madh. Shpresojm se libri do t prhapet prmes librarive dhe bibliotekave kudo n Suedi. Sidomos me vler sht libri pr fmijt shqiptar n Suedi .... ndoshta 10 000. Botimi n t dy gjuht do t jet me shum vler pr propagandimin e ktij libri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ullmar Qvick : 15-11-2003 m 08:28
  Ullmar Qvick

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Shn Albani
  Antarsuar
  27-07-2002
  Postime
  899
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja cka shkruajne maqedonet per N.Terezen

  http://www.realitymacedonia.org.mk/w...e.asp?nid=2806

  lexoni edhe ketu ju lutem: nen rubriken kisha maqedone gjeni kete titull:

  Macedonian
  Church

  http://www.macedonians.co.uk/index.html

  Mother Teresa , a citizen of Skopje

 9. #69
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  Fakte t reja pr Nn Terezn nga vllai i saj Lazri

  E di q ka qen nj tem e hapur pr Nn Terezn por nuk e gjeta dot q ta postoj edhe kt shkrim aty por moderatort do jen t falenderuar poqese e bjn nj gj t till dhe poashtu sygjerimin q temn e Nn Terezs ta drgojn tek forumi Elita Kombtare. Fakte shum interesante dhe shum t vlefshme n lidhje me Gonxhe Bojaxhiun dhe familjen treguar edhe nga vet i vllai Lazri.
  Mendoj se kjo letr duhet ta bj Aurel Plasarin q ti krkoj falje lexuesit shqiptar e vemas familjes Bojaxhiu pr at far ai ka shkruar para disa muajve si dhe herave tjera, t mos bjer aq ult nga ndjenja kombtare dhe profesionalizmi pr 'gj t gjith ne kemi shum respekt.


  Rfimi i vllait: Drama e fshehur e Nn Terezs

  Mbi botimin e shkrimit bazuar n bisedn me vllan e Nn Terezs m 1979

  Shekulli

  Para do kohe ndesha nj shkrim t veant: pr her t par Z. Lazr Bojaxhiu, vllai i Nn Terezs, rrfente pr familjen e vet. Bisedn e zhvilloi gazetari Gaetano Salimbeni n dhjetor 1979 dhe e botoi n revistn javore Gente (Njerz). Pra menjher mbas dhnies s mimit Nobel Nn Terezs. Megjithse i shkruar sot e 14 vjet m par shkrimi jep t dhna me shum inetres.
  Me prjashtim t ndonj pasaktsie t vogl t gazetarit prsa i prket kornizs historike, shkrimi jep t dhna t rndsishme pr jetn e familjes Bojaxhiu dhe pr formimin shpirtror t Nn Terezs.
  Me interes t veant sht dshmia pr her t par e disa t vrtetave t dhimbshme.
  E para sht ajo mbi shkatrrimin e mirqenies t familjes s Nn Terezs mbas helmimit t t atit, Nikoll Bojaxhiut, helmuar si thuhet n shkrim, pr arsye politike.
  E dyta murgeshs s prvuajtur, q pati ndihmuar sa e sa t varfr dhe iu pat gjendur mbi krye n astin e fundit sa e sa t uriturve e t smurve, Shqipria i pat mohuar t drejtn njerzore pr ti ndenjur mbi krye nns s vet n astet e fundit.
  Jo me m pak interes historik jan dshmit e prkatsis katolike dhe bashkjetess s thjeshtsis me gjendjen e mir ekonomike t familjes. Nga rrfimi kuptohet se familja Bojaxhiu sht nj nga t parat e Shkupit; kjo del edhe nga njoftimi pr ndrtimin e Teatrit t par t ktij qyteti nga Nikoll Bojaxhiu. Thjeshtsin dhe themelin e fort familjar e fetar e tregojn harmonia n familje, kushtimi i kohs dhe ndihmat pr t varfrit, thnia e prbashkt e ruzareve e respektimi i rregullave fetare.
  Nga rrfimi i asteve t jets s prditshme e sidomos t atyre m t vshtira ngrihet lart figura e Nan Drandes: shembulli i par i Gonxhes s re n rrugn e prkushtimit ndaj m t varfrve t t varfrve.
  Shkrimi ka ditur t paraqes mir edhe aspekte t tjera t veprimtaris s Nn Terezs. N pak flet autori nxjerr n pah vrrullin e madh shpirtror t Nn Terezs, fuqin e mirsis dhe dashuris t saj.


  Pr her t par flet Lazr Bojaxhiu, vllai i misionares t nderuar me mimin Nobel pr paqen

  NN TEREZA, IME MOTR
  Lazr Bojaxhiu jeton prej tridhjet vitesh n Palermo: u largua nga Shqipria n kohn e fashizmit, mbas pushtimit italian dhe ka qen i dnuar me vdekje si kriminel nga nj gjykat n Tiran. Prej kohe e kam respektuar dshirn pr prmbajtje t Nn Terezs thot, por tani vendosa t flas: bota duhet t njoh mizorin e regjimeve komuniste Megjith ndrhyrjet e politikanve t gjith kombsive pran qeveris shqiptare nna jon vdiq pa mundur ta prqafojm edhe nj her as un e as ime motr. Nn Tereza i ka falur, por sht mir q t gjith ta njohin dramn ton.

  nga Gaetano Salimbeni, n baz t biseds me Z. Lazr Bojaxhiu n Palermo, dhjetor, 1979; botuar n GENTE (NJERZ) dhjetor 1979 (n. 52) dhe janar 1980 (n.1)
  Prktheu shqip dhe pajisi me shnime Pandeli Pasko Kuteli

  Ka nj dram t fsheht n jetn e Nn Terezs t Kalkuts, t ciln nuk e ka ditur asnjeri dhe mbi t ciln ajo nuk ka dashur t flas kurr. Nuk mundi t prqafoj edhe nj her nnn plak n shtratin e vdekjes. sht nj dram q e ka jetuar n heshtje duke e ndar vuajtjen me t vetmin njeri q i ka mbetur nga familja: me t vllan. Pikrisht i vllai na e zbulon kt.

  E di se Nn Terezs nuk do ti plqej ti lexoj kto gjra npr gazeta, thot Lazr Bojaxhiu. Ajo ka qen gjithnj aq e prmbajtur e madje edhe sht drojtur t flas pr familjen e vet. E jan ankthet tona t vogla prpara tragjedis s miliona qenieve njerzore t cilt vdesin do dit pr buk? m thosh gjithnj. Pr vite t tr ia kam respektuar kt dshir prmbajtje dhe ia kan respektuar sidomos politikant t cilve Nn Tereza u fliste pr nnn e saj duke u krkuar t bnin dika. Dhe kta ishin Kened-t dhe De Gol-t. Asnjeri nuk ia doli dot. Ja, shkruaje kt: motrs t vogl e t prulur e cila u pat ardhur n ndihm miliona t braktisurve, ajo q u ka dhn dashuris dhe solidaritet njerzor aq shum njerzve t dshpruar, u ndalua ti qndroj mbi krye t shtratit t vdekjes nns s vet. Dhe kjo grua e gjor vdiq e dshpruar duke shtrnguar n kraharor nj fotografi t vjetr t njomur me lot. Shkruaje: kshtu vdesin n nj vend komunist, n Shqipri.
  Lazr Bojaxhiu, qytetar shqiptar, 71 vje jeton prej tridhjet vitesh n Palermo, ku sht drejtor i degs siiliane tnj enti farmaceutik. sht refugjat politik. La Shqiprin nn fashizm mbas pushtimit italian dhe ishte oficer n ushtrin italiane. Nj gjykat e Tirans e ka dnuar me vdekje si kriminel; pra n se kthehet e vrasin. Nna e tij vdiq n Tiran m 1974. Ishte 83 vje.

  E FSHEHTA E TMERRSHME
  Dua s pari t sqaroj nj pik thot vllai i Nn Terezs. Ne jemi shqiptar, jo jugosllav si shkruajn nga pak gjith gazetat e bots. Keqkuptimi ka ardhur nga q Shkupi, qyteti ku jemi lindur, m par ishte shqiptar dhe pastaj i kaloi Jugosllavis. Po ne t gjith vazhdojm t flasim shqip dhe motra ime (e cila di edhe anglisht dhe pak frngjisht) letrat mi shkruan shqip.
  Andrallat pr familjen ton, kujton Zoti Lazr filluan pikrisht nga kjo luft mes Jugosllavis dhe Shqipris pr zotrimin e Kosovs, krahins ku ndodhet Shkupi dhe q nga siprfaqja sht m e madhe se gjith Shqipria e sotme. Babai yn Nikoll Bojaxhiu, i cili ishte tregtar i kamur dhe kishte edhe nj siprmarrje ndrtimi (pat ndrtuar teatrin e par n Shkup), ishte i angazhuar edhe politikisht: kuptohet, prpiqej pr t drejtat e popullsis s Kosovs, e cila ndjehej dhe dshronte t mbetej shqiptare. sht e qart se kur erdhn jugosllavt iu desh t vuante gjith llojet e shpagimit dhe hakmarrje. Vdiq i helmuar m 1919, gati 46 vje. Dhe sht e qart, edhe pse nuk thuhet n asnj ertefikat mjeksore, u helmua nga jugosllavt.
  M 1919, vitin e vdekjes s Nikoll Bojaxhiut, e ardhshmja motr Tereza (emri i pagzimit t s cils sht Gonxhe, prkthyer italisht Agnese Anjeze) ishte 9 vje me q pat lindur m 27 gusht 1910;
  Lazri, vllai ishte 11 vje dhe 13 vje motra e madhe Agata (vdekur m 1976, dy vjet mbas s ms, edhe ajo e vetme dhe e dshpruar). sht pikrisht kjo drama t ciln motr Tereza e jetoi n heshtje pr shum vite: vdekja e nns dhe motrs.
  Lazr Bojaxhiu nuk do t dshironte t shtonte gj tjetr asaj q pat thn: E di se po hap nj plag ende t pambyllur n zemrn e Nn Terezs dhe q do t mund t mbyllet me vshtirsi, por sht e nevojshme q njerzit ta din si sht vdekja n kt vend. N se vendosa ta zbuloj t fshehtn e tmerrshme (mund ta kisha br qysh n Oslo gjat ceremonis t dorzimit t mimit Nobel nn Terezs), e bj ve pr kt: dshroj q popujt e gjith bots ti hapin mir syt.

  T KALLURA N DHE T GJALLA
  Quhej Drande (emr lule drandofile) nna e Agats, Lazrit e Gonxhe Bojaxhiut. Ish nj grua me karakter t jashtzakonshm, kujton i biri. Shkatrrimi ekonomik q psuam mbas vdekjes s babait nuk e ligshtoi. Nuk mundi t rifilloj veprimtarin e dmtuar, por filloi menjher nj veprimtari tregtare me mjaft tardhura: at t qilimave, qndisjeve dhe prodhimeve t tjera t artizanatit vendas, q lulzonte n gjith vendin. Fundja, u b nn e bab bashk. Dhe kt pun vazhdoi ta bj pr shum vite, sa koh q familjes iu desh puna e saj. Pastaj lufta (lufta e dyt botrore), shkatrrimi i dyt. Nga Shkupi nna dhe motra q tashm kishin mbetur vetm, mbasi Goxhja ishte tashm n Indi dhe un n Itali, u shprnguln n Tiran. Dhe atje, me ardhjen n fuqi t komunistve mbetn t kallura n dhe t gjalla. Kufijt u mbylln pa asnj mundsi komunikimi me ne pr t paktn dhjet vjet. Pastaj, m n fund, nj shenj jete me nj letr e cila m mbrriti n Itali, n Palermo. Iu prgjigja, ju dhash lajme pr mua e pr Nn Terezn. Ishte gj e madhe q po mund t komunikonim. Ato na shkruan prsri. Por egjimi komunist i Tirans nuk toleron tu shkruash m shum se nj letr n muaj t dashurve t tu q ndodhen jasht shtetit dhe prve ksaj, letrat si n drgim ashtu edhe n mbrritje duhet t kalojn nprmjet censurs s Shtetit.
  Nn Tereza (kshtu e quan i vllai apo thjesht nna) i pati hedhur ndrkoh themelet e asaj q do t shndrrohej n organizatn ndihmtare m frytdhnse n bot. Vetm me forcn e saj t madhe q ish forca e dashuris. Prball ksaj motre t prulur me zemr aq t madhe, pat thn Indira Gandi, t gjith ndjehemi t vegjl e t turpruar nga vetja jon. Tashm Nn Terezs i hapeshin gjith dyert: Kenedi, De Goli, mbreti Gustav Adolf i Suedis, ishin jo vetm prkrahs t veprs, por edhe miq t saj. Dhe atyre Nn Tereza mundi tu drejtohet pr tu krkuar ti shkpus motrn dhe t mn nga nj rregjim i pamshirshm, i cili ua bnte t dshpruar vetmin.
  U takuam n Rom m 1960 kujton Lazr Bojaxhiu. Nn Tereza kthehej nga Shtetet e Bashkuara dhe un q nuk e shihja prej kaq vitesh pata dshir t shkoj e ta prshndosh n aeroport duke u przier me turmn e vogl t motrave q po e prisnin. U prqafuam gjat-gjat, me dashuri, po askush nuk na njohu pr vlla e motr: ajo aq e vogl dhe e hajthme, un t paktn dyfish i gjat. Me mua ishin edhe ime shoqe dhe ime bij q nuk e kishin takuar asnjher.
  I thash: Nn, duhet t bjm nj gj pr kto gra t mjera q rrojn aty n Shqipri. Mu prgjegj: Ki besim, tani di mund t bj. Kam shum miq n gjith botn q mund t m ndihmojn.
  Ndenjm katr dit n Rom kujton prsri i vllai. Un n hotel, ajo n kolegjin e motrave. Rrinim bashk disa or n dit, hanim drek n hotel dhe nj her edhe n kolegjin ku qndronte. Ajo kish shum pun, takime n fardo or. Nuk arrita t kuptoj kurr ku e kishte aq forc nj grua e vogl me pamje aq t brisht. Ajo thosh gjithnj: E kam nga Zoti kt forc. I ktheheshim biseds pr nnn. Shkruajtm bashk nga Roma. Shiko se do tia dalim ta nxjerrim nga Shqipria, vazhdonte t m siguronte. Dhe un mendoja si do tu prgatisja nj qoshe n shtpin time n Palermo, ku mund t vendoseshin e t jetonin m n fund t qeta. N Palermo Nn Tereza do t mund ti takonte shum leht.

  GNJESHTR
  Kaluan vite, u takuam edhe her t tjera, prsritm t njejtat biseda, ndrsa letrat q vinin nga Shqipria kishin gjithnj e m shum ankth. Dua tu shoh prpara se t vdes: sht e vetmja lutje q i bj t madhit Zot, shkruante nna. N jet, m thoshte m pas Nn Tereza n nj nga takimet tona, kam arritur gjith kam dashur vetm me forcn e dashuris; por ama ka pengesa t cilat mjerisht dashuria nuk arrin ende ti kaprxej. E hidhte fjaln tek prpjekiet e bra nga Kenedi, nga De Goli, nga mbreti Gustav Adolf i Suedis, t cilat doln t kota.
  Di se n veanti ministri i athershm i jashtm francez Kuv d Myrvil pat br hapa konkrete ndaj kolegut t vet t Tirans: Shqipria, asohere aleate e Kins, synonte t hapej me drojtje ndaj Perndimit dhe qeveria frnge dukej e prirur pr t filluar dialogun. A nuk ishte pra rasti m i mir pr t zgjidhur shtjen e nns dhe motrs t motr Terezs!
  Por as ksaj here nuk u arrit ndonj gj. Ministri i jashtm frng pati kt prgjigje nga kolegu i tij shqiptar: Zonjat Drande dhe Agata Bojaxhiu nuk jan n gjendje fizike q lejon nj udhtim jasht shtetit1). Ishte gnjeshtr. Nna dhe motra nuk ishin t smura, nuk kishin rn n shtrat. E vetmja smundje e tyre ishte vetmia, dshprimi. Dhe vdiqn t dyja t dshpruara: nna m 1974, motra Agata pas dy vitesh.

  T DISH T FALSH
  Kujtime t tmerrshme, t cilat na u shfaqn n mnyr dramatike edhe n mbrmjen e ceremonis pr dorzimin e Nobel-it n pallatin e madh t Stokholmit. Isha gati duke i nxjerr n shesh t gjitha me gazetart, thot Lazr Bojaxhiu. U bllokova nga buzqeshja e Nn Terezs. Ajo sht gjithnj e prirur ndaj faljes dhe i tashm i ka falur.
  Ju buzqeshi t gjithve motra e prulur, e cila as n ceremonin zyrtare nuk hoqi dor nga nga sari i saj i bardh prej pambuku me an ngjyr qielli, kapur n supe me nj kryq. I buzqeshi mbretit t ri t Suedis (nip i mikut t saj t madh Gustav Adolf), u buzqeshi dinjitarve t Oborrit, antarve t Akademis, duke i falenderuar pr nderin e madh q i patn br. E di mir e saktsoi se ky nuk sht mim pr mua, se gjith kto miliona nuk di fare ti bj, meq gjithnj kam jetuar n varfri, po sht pr punn time, dhe pr punn time kto miliona nuk mjaftojn. Sidoqoft un do ti shpenzoj shpejt, i kam br tashm programet; e di se t tjera do t vijn nga gjith bota.
  Nuk pranoi as drekn zyrtare. Parat q keni shpenzuar pr dark, n se doni, mund tua jepni fmijve t mij. Ia dhan. Dhe doli nga skena buzqeshur, si pati hyr. Vllait (dhe mbess q e shoqronte) para se t ndahen i tha: Dashuria, kujtoje, do t thot edhe, dhe mbi t gjitha, t dish t falsh.

  PJESA E DYT
  KUR IME MOTR ISH 18 VJE
  N kt mosh Gonxhja vendosi t bhet murgesh: u nis pr Irland dhe mbas nj viti ishte n Indi me emrin motr Tereza. Shembulli i nns son ishte pa tjetr vendimtar pr thirrjen q ndjeu Gonxhja: q kur ishte vajz ndihmonte t varfrit, iu shpinte prdit pr t ngrn.

  Nn Tereza, thot i vllai Lazr i ka falur vrassit e prindrve tan, ndrsa un nuk di n se do t mund ti fal ndonjher. Ajo ka forcn e madhe t dashuris q e mban, n saje t s cils ka kaprxyer aq shum aste t vshtira dhe fituar aq shum beteja. T duash, kujtoje mir o vllai im m thosh gjithnj do t thot edhe t dish t falsh. Ma tha edhe mbrmjen kur i dhan mimin Nobel n Stokholm dhe un pyes veten n se do t mund ta kem at forc. Do ti krkoj ndihm asaj n se do q edhe un ti fal...
  Pr Nn Terezn e Kalkuts jan shkruar shum libra: pr punn q bn sot e 40 vjet n mes t m t varfrve t t varfrve t bots; pr shtpit q ka hapur, t cilat nga Italia u shtrin n gjith kontinentet, pr fjalimet q mban, letrat, meditimet, msimet. Por ne kemi ditur shum pak pr jetn e saj. Nn Terezs nuk i plqen t flasin pr t kan thn gjithnj biograft. Mu lut t mos bj asgj q do t prfundonte si biografi, ka shkruar englezi Malkolm Magerixh (Malcolm Muggeridge) n parathnien e librit Nj gj t bukur pr Zotin.
  ___________
  1) Pjestar t shrbimit diplomatik amerikan, francez, suedez e sidomos shqiptar t asaj kohe mund t japin dshmi historike pr negociatat e rastit; pala shqiptare e shrbimit t jashtm dhe e mbikqyrjes s brendshme mund t jap t dhna t drejtprdrejta, p.sh. nga dhe si erdhi urdhri pr t lejuar letrkmbimin, pr ta ndrprer e sidomos pr t mos lejuar largimin e dy grave t gjora. (sh.p.)

  JETA E KRISHTIT
  Askush nuk ka cekur ndonjher t vrtetat e tmerrshme t cilat Nn Tereza i ka ruajtur n zemrn e vet pr koh t gjat, duke vuajtur n heshtje: vdekja tronditse e babait, i helmuar nga jugosllavt dhe fundi i dshpruar i nns t ciln rregjimi komunist shqiptar nuk e lejoi t prqafonte bijt para vdekjes. Pr kt pr her t par foli i vllai pr revistn ton. Dhe tani pr shum biograf do t jet mbase m e vshtir t kuptojn ku e gjen forcn e vet kjo motr e jashtzakonshme e vogl e cila sht zhytur aq shum n tiparet e t prbashkta t njerzimit sa q sht identifikuar me vuajtjen njerzore.
  Sipas meje bota sot sht e pshtjelluar dhe vuan shum, ka thn shum her Nn Tereza duke iu folur misionareve t dashuris, urdhr i krijuar prej saj m 1950 sepse n vatrat e shtpive dhe n jetn e familjes ka me t vrtet pak dashuri. Nuk kemi koh pr fmijt, nuk kemi koh pr njri tjetrin, nuk kemi koh as ti gzohemi njri tjetrit. Mendoj se n se do t mundnim ve ti sillnim prsri n jetn prditshme at jet q bnin Krishti, Maria dhe Josifi n Nazaret, n se do ti bnim shtpit t tona tjetr Nazaret, n bot do t mbretronin dashuria dhe gzimi....
  Nazareti i Nn Terezs ish Shkupi, nj qytez e krahins shqiptare t Kosovs, e cila i kaloi Jugosllavis m 1909, pak para se ajo t vinte n jet. N familjen e saj kish dashuri dhe gzim e jo varfri Nazareti. Babai, Nikoll Bojaxhiu, ishte tregtar i kamur lnde ndrtimi; nna, e cila quhej Drande (emr lule n Shqipri), vinte edhe ajo nga nj familje n gjendje t mir: Agi (italisht Agata), e madhja; Lazr, i vetmi mashkull dhe Gonxhe (italisht Agnese), e ardhmja Nn Terez. Gonxhja lindi m 27 gusht 1910, vllai m 1908, motra m 1906.

  T SHTAT JETIMT
  Nj familje jashtzakonish e lumtur, kujton Nn Tereza. Un nuk mund ta harroj nnn time. Zakonisht ishte gjithnj shum e zn me pun, tr ditn. Po kur afrohej mbrmja kish zakon t kryente me ngut punt pr t qen gati t pres tim at. Athere nuk kuptonim dhe qeshnim e madje edhe bnim pak hoka. Sot nuk mund t mos sjell nprmend butsin e dashuris q ndjente pr t ime m: sido q t bhej ajo ishte gjithnj gati pr ta pritur buzagas... Ishte nj grua e dashuruar, shum bujare, me parime t shndosha katolike...
  Shkupi athere ishte shumica musulman; kishte shum ortodoks: shum t pakt katolikt. Ne tregon Lazr Bojaxhiu ishim ndr t paktt katolik t qytetit. Ishte nj kishz dy hapa nga shtpia jon: nna na onte n mesh q t tre, gati prdit n mngjes n orn kur babai dilte pr t shkuar n pun. Dhe n mbrmje, sapo errej, mblidheshim t gjith n sallonin e madh ku rrinim dhe thoshim ruzaret2) me t. Shpesh kish edhe t afrm q i prisnim n nj shtpi tjetr, ciln e ndante nga e jona nj kopsht i madhme shum lule dhe pem. Edhe miqt tan, t prpikt, vinin do mbrmje pr t thn ruzaret me ne.
  Dhe nna, me gjith punt e shtpis, gjente koh edhe pr t shkuar e vizituar t smurt n qytet, pr tu uar veshje t varfrve. Shpesh shkonim edhe ne fmijt. Ju jeni me fat na thosh gjithnj nna: keni shtpi t bukur, buk e veshje, po nuk duhet t harroni se ka shum njerz q vuajn pr buk dhe fmij q nuk kan me se t vishen dhe kur smuren nuk kan as barna pr tu mjekuar.
  Gonxhja, vazhdon m tej tregimi i vllait nuk linte ti ikte as edhe nj nga kto vizita ditore. Ishte nj grua e varfr e ve q rronte me shtat bijt e saj, gati t gjith t vegjl, n nj dhom t errt e t ndyr dhe ishte e smur rnd. Ne fmijve na ndahej zemra m dysh kur i shihnim t gjith atje, grumbull mbi nj shtrat t vetm t madh, q ish nj lloj shtroje mbulesash t lerosura e t ronitur. Ve nj dhom pr tet krijesa me nj biruc pr guzhin dhe madje pa banj, ndrsa ne kishim sejcili dhomzn e vet t bukur, madje kishim edhe vask banje me uj q vinte drejtprdrejt nga rubineti (gj e rall athere pr Shkupin). Gonxhja, kur dilte nga shkolla, shkonte gjithnj tek kta fmij t varfr para se t vinte n shtpi dhe kthehej mbasdite pr t ngrn zemr me ta: kuptohet se zemrn e onte ajo. Kur m pas kjo e gjor vdiq, m kujtohet se t shtat fmijt rronin n t vrtet n shtpin ton.

  JETA IME E RE
  Po edhe pr Bojaxhijt erdhn dit t trishtme. Frkimet mes Shqipris dhe Jugosllavis mbas kalimit t krahins s Kosovs n Jugosllavi nuk pushonin. Im at, i cili merrej edhe me politik, tregon vllai i Nn Terezs i pat mbrojtur pa u tundur t drejtat e ksaj krahine shqiptare pr t mbetur e bashkuar _____________
  Ruzaret tek katolikt, thnia me z apo me mend e disa lutjeve: tre grupe nga pes T falem o Mri q thuhen dhjet her e q paraprihen sejcili grup nga nj Ati Yn, nga nj Lvdue kjoft Ati dhe nga nj prej shenjave. Numurimi i lutjeve bhet me ruzare, shpesh t prgatitura nga petalet e trndafilit.(sh.p.)
  me vendin am, por m pas iu pat dashur t dorzohet prball trupave t Beogradit dhe shpagimeve e hakmarrjeve t padronve t rinj. Siprmarrja e tij falimentoi, familja jon filloi t vuaj dhe m n fund jugosllavt e vran duke e helmuar. Nj mbrmje babai u kthye n shtpi dhe e kapn dhimbje therse. E shtruan n spital, po nuk patn sti bnin. Vdiq mbas pak orsh. Ishte viti 1919. Nikoll Bojaxhiu ishte gati 46 vje. T tre fmijt ishin 13, 11 e 9 vje. Ishte nna ajo q i shptoi nga varfria duke filluar nj tregti qilimash, qndizmash dhe t prodhimeve t tjera t artizanatit t vendit.
  Gjith ne fmijt kujton Lazr Bojaxhiui, jepnim nj dor, por pa ln mbas msimet. Shkonim mjaft mir n shkoll. T tre ndiqnim shkolla jo katolike, por Gonxhja kalonte nj pjes t madhe t kohs s lir n famulli, t ciln e drejtonin jezuitt.
  Si e kujton vllai Gonxhen e ktyre viteve? Kujtoj shum mir thot Zoti Bojaxhiu pr Gonxhen nnt vje. Ishte bufe dhe e rrumbull, e shndetshme, e rregullt, e arsyeshme, madje tepr serioze pr moshn e vet. Ishte e vetmja nga t tre q nuk merrte fshehtaz marmelat. Po ndonjher, si ish e mir dhe bujare, m n fund m ndihmonte, sepse i vetm nuk ia dilja dot t ngreja kapakun e ens s madhe t vendosur lart mbi nj murin n dhomn e buks. Un isha gryks i madh marmelate dhe mblsirash. Shpesh ngrihesha edhe natn pr t llupur ndonj gj dhe ajo mi ndjente hapat n korridor e vinte e gjente n guzhin apo n dhomn e buks dhe m kujtonte se mbas mesnate nuk duhej as t pija dhe as t haja ndonj gj sepse t nesrmen n mngjes duhet t kungoheshim. Asohere ishte i detyruar agjrimi i plot, i cili u hoq
  ve para pak kohe. Un, t them t drejtn nuk u kushtoja rndsi ktyre rregullave, por ajo trishtohej. Krishti, m thoshte shpesh, duhet pritur me nderim t madh dhe duhet t prgatitemi ta presim me dinjitet, edhe duke br sakrifica. Un bja sikur e dgjoja, po edhe natn e mpasme shkoja prsri n guzhin. Por duhet ta them se nuk m tradhtoi asnjher. M donte me gjith shpirt, edhe se disa her i sillja telashe. Kujtoj se kur nna na jepte urdhr ne fmijve t pastronim kpuct dhe un nuk doja, vet ajo pastronte edhe t miat.
  Si i lindi thirrja pr misionare? E kujton vet Nn Tereza n shkrimet e saja: Sdi t them n se n pjekjen e thirrjes sime ka pasur m shum ndikim shembulli i nns sime dhe dashuria e saj pr t varfrit apo prania ime e parreshtur n famullin e jezuitve. sht e sigurt se mendimet e para m erdhn kur sapo pata mbushur dymbdhjet vje. Por ama nuk fola me njeri. Vazhdova t studioj dhe prfundova liceun. Dhe kur isha tetmbdhjet vje ia thash t gjitha nns. N se ky sht vullneti i Zotit, m tha kjo grua shenjtore un nuk do t kundrshtoj. Ishte nj jezuit n Shkup q m foli pr her t par pr Kongregacionin irlandez t Abacis s Loretos q e kish qendrn n Rathfarnham, pran Dublinit. Pra u nisa pr Irland. Ishte 28 nntor 1928 dhe prej tri muajsh kisha mbushur tetmbdhjet vje. Ve nj vit m pas isha n Indi.
  Rishtare n Darjeeling, pran Kalkuts, Goxhe Bojaxhiu prmbush kushtet dhe drgohet t jap msim n Shkolln e Mesme t Shn Maris t Kalkuts. Tashm sht motr Tereza. sht jeta ime e re i shkruan e lumtur nns. Kolegji yn sht i shklqyer, n mes t nj kopshti shum t madh, mes vllajash me lule, pem e shatrvane me currila uji. M plqen t jap msim. Kam ktu prgjegjsin e nj shkolle t tr dhe aq shum vajza, t cilat m duan shum. M vjen keq se nuk jam me ju. Po edhe ti shum e dashur nn duhet t jesh e lumtur: Gonxhja jote e vogl sht e lumtur.
  Shum shpejt do t heq dor nga ky oaz paqe. Duke udhtuar nj dit me tren dhe duke dal pastaj n mbrmje npr rrugt e Kalkuts, do ti shkruaj nj dit nns u kujtova se thirrja ime e vrtet ishte tu shrbej t varfrve. Nj mbrmje eca gjat. Eca pa u ndalur fare derisa nuk mundja m. Athere kuptova m mir se deri n far shkalle raskapitje duhet t mbrrijn ata q jan me t vrtet t varfr, gjithnj n krkim t pak ushqimi, barnash, do gjje... Kujtimi i qetsis materiale q gzoja n Kuvendin e motrave t Loretos mu shfaq para sysh si tundim. U ndjeva e pafuqishme ndaj thirrjes s re. Krishti m donte atje. Dhe nuk pata mdyshje ta ndjek vullnetin e tij.
  Do t kalojn shum vite prpara se Nn Tereza t mund ti kushtohet krejtsisht e pavarur thirrjes s re dhe prfundimtare. Leja pr t ln Urdhrin e Motrave t Zonjs Ton t Loretos i mbrriti nga Roma vetm m 8 gusht 1948. M 21 dhjetor t po ktij viti hapet shkolla e par e saj n rrethinat e Kalkuts; mbas nj viti Qendra e par e grumbullimit t njerzve q ndodheshin n prag vdekjes n nj papafingo t dhuruar nga nj zonj europiane e cila jetonte atje; dhe m 7 tetor 1950 themelon Kongregacionin e ri t Misionareve t Dashuris, i cili vetm mbas 15 vjetsh, m 1965 do t ket miratimin papnor.

  LETRAT E SAJ
  Po sidoqoft, pr t filluar pun Nn Tereza nuk pret miratimin papnor. E kam shtpin time t re i shkruan nns m 1950 dhe sht shtpia e t varfrve: jo e t varfrve, por e atyre m t varfr ndr t varfrit; e atyre t cilve njerzit nuk duan tu aviten nga frika e ngjitjes s smundjeve dhe ers s zhulit, nga q jant mbuluar me mikrobe dhe insekte; e atyre q nuk shkojn t luten, mbasi nuk mund t dalin nga shtpia t zhveshur; q nuk han, mbasi nuk kan m forc t han, q rrzohen rrugve, edhe pse e diin se po vdesin, dhe prbri t cilve t gjallt ecin pa ju kushtuar vmendje: e atyre q nuk qajn m, se nuk kan m lot.
  Gzimi kushtimit ndaj t tjerve sht titulli i nj libri shkruar nga nj spanjoll, ku jan prmbledhur fjalimet, meditimet, msimet e ksaj motre t prulur dhe t vogl, e cila mahniti dhe mallngjeu gjith botn me prkushtimin e saj, me dashurin e saj pr t varfrit, me vrrull jetsor t jashtzakonshm (Ma ka fal Zoti forcn, thot), q fshihen pas pamjes jashtsore t nj karakteri n dukje t brisht e t pambrojtur. Por pjes t meditimeve t saj i gjejm edhe n letrat q Nn Tereza u ka shkruar njerzve t familjes.
  Ja disa nga m domethnset: Pa vuajtje puna jon do t ishte nj veprimtari shoqrore, nj veprimtari shum e mir dhe e dobishme, po nuk do t ishte pun e Krishtit. Ne duhet t shelbojm jo vetm varfrin materiale, po edhe mjerimin shpirtror. Dhe duhet ta marrim parasysh sepse vetm duke u bashkuar fort me t varfrit mund ti shelbojm, duke futur Zotin n jetn e tyre, duke i bartur e uar ndaj Zotit....
  Dashuria sht arma jon: dashuri pr t grbulurit, pr pleqt, pr ata n prag t vdekjes, pr t paralizuarit: pr ata q nuk kan asgj dhe q nuk duhen nga asnjeri....
  Krishti nuk do t na pyes far kemi br, por me sa dashuri i kemi br veprimet tona....
  Ka barna dhe mjekime pr fardolloj smundje. Por nuk ka duar t mira q tu shrbejn dhe zemra bujare q t dashurojn dhe nuk besoj se do t mund t mjekohet ndonjher smundja e tmerrshme e t mos ndjerit t dashur nga dikush...
  Sot m duket se t gjith kemi rn pre e nj furie t tmerrshme, strmundohen pr t arritur synime gjithnj e m t larta dhe pr t grumbulluar pasuri gjithnj e m t mdha dhe gjra t tjera. Fmijt kan pak koh tu kushtojn prindrve dhe prindrit kan pak koh ti kushtojn njeri tjetrit me pasoj q n familje zhduket gzimi pr t jetuar....
  N bot ka shum urrejtje, shum luftra. Nuk do tia dalim dot ti mposhtim urrejtjen dhe luftrat me pushk dhe as me bomba, dhe as me ndonj tjetr arm q shkakton plag: do tia dalim mban vetm me vepra dashurie, gzimi, paqe vllazrimi.
  Hert e para kur m jepnin mime mbeta shum e habitur. Nuk dija ti pranoja apo jo. Por mbrrita n prfundim se duhet ti pranoja mimet n emr t m t varfrve t t varfrve si nderim ndaj t varfrve.
  N se do t duhet t meditosh gjat mbi kto fraza t diktuara nga zemra e nj motre t vogl e t prulur e cila pesdhjet vjet m par e la familjen e vet pr t krijuar nj tjetr edhe m t madhe, at t miliona qenieve njerzore t cilt bota nuk i pranon, t cilt rrxohen prdhe, vdesin rrugve dhe njerzit q kalojn as q ndalen pr tu hedhur syt.  Dshmi e krezmimit t Nn Terezs

  nga Pandeli Pasko Kuteli

  N materialet e shtjes s lumnimit t Nn Terezs pran Kongregacionit pr shtjet e Shenjtrimit gjendet edhe nj dshmi e rndsishme pr jetn e Nn Terezs n vitet e para t saj, kur ajo ishte thjesht Goxhe Bojaxhiu. sht dshmia e krezmimit. Fotokopja e ksaj dshmie u paraqit n Rom n javn e festimeve t lumnimit t Nn Terezs n nj ekspozit fotografike n mjediset e famullis t Shn Antonit. Me q nuk lejohej fotografimi, po paraqes prmbajtjen me fjal dhe disa komente.

  N krye t dokumentit shkruhet serbokroatisht ertefikat Pagzimi, por m pas kuptohet se bhet fjal pr krezmim, i cili sht nj sakrament t cilin katolikt e bjn mbas sakramenteve t pagzimit dhe kungimit. Krezmimi ripohon (angl. confirmation) prkatsin ndaj fes s krishtere. Pra ky dokument vjen mbas atij t pagzimit, i cili duhet t ket qen br zakonisht menjher mbas lindjes, pra qysh m 1910. Dokumenti n fjal sht lshuar m 11 korrik 1928 dhe mban emrin e klerikut q e vrteton: B. Bukovic, i cili mendojm se sht i njejti p. Bukovic i prmendur si prift mbase slloven q shrbente n Shkup n kt periudh (D. Lush Gjergji, Nna jon Terez, Zagreb, 1980). Nga sa shtpasqyruar npr libra t ndryshm mbi Nn Terezn si dhe nga paraqitja dokumetare e fotografike e jets t s Lumes n ekspozitn e famullis t Shn Antonit n Rom, duket se ky sht nga t paktat dokumenta t njohura. Kisha katolike e Shkupit Zemra e Krishtit, ku sipas autorve t ndryshm ka qen pagzuar Nn Tereza, u shkatrrua nga trmeti i 26 korrikut i vitit 1964, pa folur pr bombardimet gjat Lufts s Dyt Botrore. Kjo kish ishte relativisht e re, mbasi nj kish e vjetr katolike kishte mbetur nga ana tjetr e Vardarit, ndrsa shum kisha t tjera katolike t zons ishin shndruar prej kohe n kisha ortodokse e n xhami. Shkupit i pat mbetur vetm qendra e ipeshkvis katolike dhe nj kuvend. Meqense Shkupi nga nj qendr e katolike u pat shndruar n nj zon kufitare t katolikve, kuptohet se edhe humbjet n dokumeta kan qen vrtet t mdha e me pasoja t rnda sidomos pr komunitetin shqiptar n prgjithsi dhe at katolik n veanti. Sa m sipr tregon edhe vshtirsin e krkimeve n fushn dokumentare dhe ngre rndsin e nj shqyrtimi t hollsishm t dokumentit n fjal.

  N dokumentin e krezmimit thuhet:

  Sakrament sv. Potvrde je primila dne 26 novembra 1916 od nabiskupa Lazar Mieda u Skoplju.
  Pra shqip (jo n shqip):
  Sakramentin e krezmimit e mori nga arqipeshkvi Lazar Mjeda n Shkup.

  Dhe m tej:
  Kuma joj je bila Tada Simon irokes.
  Dhe shqip:
  Kumbar e saj ishte Tada e Simon Shiroks.

  N fund shnohet se kjo sht nj dublikat e origjinalit e cila do t jet xjerr nga rregjistri i famullis.

  Komente

  Dokumenti sht tepr i shkurtr pr komente t gjata, por ne e lejohemi t shnojm sa m posht.

  Data e lshimit t dublikats s dokumentit tregon se ai ishte i domosdoshm pr rrugn e jets s ardhshme q do ta shndrronte t ren Gonxhe Bojaxhiu n motr e m pas n Nn Terez t njohur nga gjith bota. Pa u mbushur pes muaj nga marrja e ktij vrtetimi, m 28 nntor 1928 ajo do t nisej drejt Abacis s Loretos n Irland. Edhe dokumenti n fjal duket se sht nxjerr nga arkivat e misionareve.

  Dokumenti prforcon dshmin e vllait t Nn Terezs, Lazar Bojaxhiu n shkrimin e Gaetano Salimbenit (Gente, n.52, 1979, n. 1, 1980) se Gonxhja e vogl shkonte n kishn katolike (pra shqiptare) prpara se ti vdiste i ati, Nikoll Bojaxhiu m 1919 e madje kishte edhe kumbare katolike.

  Emri i kumbares Tada e Simon Shiroks flet pr pr lidhjet e familjes me pakicn katolike, pra shqiptare, n Shkup.

  Mbiemrat shkodran t kumbares - Shiroka e t arqipeshkvit - Mjeda flasin pr lidhjet e forta mes katolikve t Shkupit dhe atyre t Shkodrs. N librin e tij Ipeshkvija Shkup-Prizren npr shekuj (Drita, Zagreb, 1992, f. 203) Dr. Dom. Gaspr Gjini shkruan se: Me arqipeshkvin Mjeda prfundon vargu i arqipeshkve t Shkupit. Me Konkordatin midis Selis s shenjt dhe Mbretris s Serbis, i cili u nnshkrua n Rom m 24 qershor t vitit 1914, dioqeza e Shkupit u desh t bhet sufragane e arqipeshkvis s Beogradit. Pa fjal se ky ndryshim administrativ ndikoi negativisht n mbijetesn e elementit katolik shqiptar n dioqezn e Shkupit dhe ashtu si vren i njejti autor, paksoi numurin e besimtarve katolik dhe t famullive katolike t sapokrijuara n kt zon n dhjetvjeart e fundit t sundimit turk.

  Thellimet e studimit t ipeshkvis Shkup-Prizren dhe t mardhnieve fetare, politike e shoqrore mes njerzve n krahinat prreth t saj gjat shekullit t XX jan me shum interes, mbasi n kt treva ndrthurej jeta e besimtarve t dy feve, t tri etnive dhe t shum m tepr nn-ndasive fetare. Ato do t ndihmojm pr t kuptuar m mir mjedisin ku u rrit dhe ku u brumos Nn Tereza me dashuri pr njerzit e fardo feje. Athere edhe ertefikata q po paraqesim dhe dokumenta t tjera do t mund t interpretohen n nj drit t re. Kto punime presin t kryhen nga studjues t rinj serioz dhe t pandikuar nga ideologji partiake e fetare.  06/01/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #70
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Shum prshndetje dhe prgzime Pandeli Pasko Kutelit pr punn e tij n gjetjen e ktyre fakteve. Jeni duke shkuar hapave t babait tuaj (nse jeni biri i Mitrushit), njrit nga njerzve m t shquar q ka nxjerr kombi jon.
  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #71
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  E Diele, 18 Janar 2004


  NJE BOTIM I RI PER LUMTURIMIN E NENE TEREZES

  Nga Fatmir Minguli

  Ditet e fundit te vitit qe sapo shkoi u botua ne Itali libri i autorit Gjon Gjomarkaj mbi lumturimin e Nene Terezes. Libri titullohet "Lumnimi i Nene Terezes. Kush ihte kjo grua". Eshte nje nga librat me te rinj te botuar rishtaz ne Itali per kete personalitet te botes humane.

  Botimi eshte realizuar nga shtepia botuese "ILA Palma Editore", Palermo. Permban 102 faqe dhe ilustrime te ndryshme. Eshte shkruar ne te dy gjuhet, shqip dhe italisht.

  Autori Gjon Gjomarkaj, gazetar i njohur ne Itali, pershkruan ngjarje dhe vecori nga jeta dhe vepra e Nene Terezes, duke dhene mjeshterisht lumturimin e shqiptares se madhe ne Rome. Gjon Gjomarkaj eshte aktiv ne shoqatat kulturore ne Itali, banon ne Palermo, dhe ka nje te kaluar si promotor i shquar ne levizjen antikomuniste te shqiptareve ne mergim. Qe nga viti 1980 ka qene drejtor i seksionit te gjuhes shqipe ne Radio-Vatikani.

  Shume faqe te librit te tij per Nene Terezen, autori i ka kushtuar takimeve personale te tij me humanisten e madhe si dhe me te vellane e saj, Llazer Bojaxhi, i cili per shume kohe ka jetuar ne Palermo. Me interes jane edhe njohjet, qe paraqiten ne liber, me niprit dhe mbesat e Nene Terezes, te cilet banojne gjithashtu ne Palermo.

  Rreth ketij libri jane shprehur mjaft gazeta me ze ne Itali si "La Republika" Palermo dhe "Bota Shqiptare" Rome.

  Shpresojme qe se shpejti ky liber simpatik te vije ne duart e lexuesit tone.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 14:49
 2. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
 3. Nene Tereza: "Une jam nje pende ne doren e Zotit"
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-07-2006, 06:53
 4. Shkodr: Muslimant kundrshtojn bustin e Nn Terezs
  Nga FЯODO n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •