Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 81
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    [QUOTE=macipaci]me vjen ne mend ajo poezia e Nolit

    Anës Lumenjve

    Arratisur, syrgjynosur,
    Rraskapitur dhe katosur
    Po vajtonj pa funt, pa shpresë,
    Anës Elbë-s, anës Spree-së.
    Ku e lam' e ku na mbeti,
    Vaj-vatani e mjer mileti,
    Anës detit i palarë,
    Anës dritës i paparë,
    Pranë sofrës i pangrënë,
    Pranë dijes i panxënë,
    Lakuriq dhe i dregosur,
    Trup e shpirt i sakatosur.....e te tjera, e te tjera.QUOTE]







    Shoke kemi ne mes tene
    shume armiq e tradhetore
    obobo mos qofte thene
    vec qe s`kane gje ne dore.

    Hiqni dore, hiqni dore
    mblidhni mendjen turperohi
    MOS U BENI TRADHETORE
    se pastaj do te pendohi.


    Keto vargje me erdhen ne mend per momentin.
    Mos e mer per replike personale.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  2. #62
    I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
    Postime
    432
    Citim Postuar më parë nga SaS
    me thuaj ne nje vend qe kisha apo xhamia te thone mos meso edhe mos kontribuo per vendin tend !!!me thuaj nje vend edhe do te jap te drejte !!! !!!
    Plako ne te gjitha vendet por ne menyre indirekte
    1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
    2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
    WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    Shoke kemi ne mes tene
    shume armiq e tradhetore
    obobo mos qofte thene
    vec qe s`kane gje ne dore.

    Hiqni dore, hiqni dore
    mblidhni mendjen turperohi
    MOS U BENI TRADHETORE
    se pastaj do te pendohi.


    Keto vargje me erdhen ne mend per momentin.
    Mos e mer per replike personale.[/QUOTE]


    Nuk e mare jo....por problemi eshte qe ato te mijat kishin nje domethenie per replike ...e prapashtesat e tua ...ia hoqen vleren

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Leila
    Intelektuale? Shqiperia ka plot!!

    ... por nuk eshte bote per intelektuale kjo.
    hahahahahahah qfar humori keni

    ===============================
    Intellektual asht ai njeri qe kupton gjdo gja, shpejt dhe spontanisht,asht nji privilegj te jesh intelektual ,ku inteligjenca predominon per deshir apo per profesion aktivitetin e inteligjences se trurit apo(mendjes ).Intelektuali ka mundesin ti kupton gjerat ndryshe ne relacion te bisedes dhe ngjarjes ..Intelektuali kupton shpejt dhe pergjigjet me nji menyr shum diskrete me nji inteligjence te dukshme (per ata qe kan sy dhe mende ta shofin)Intelektuali edhe jeton me inteligjencê (psh si unê shif nenshkrimin tim ne fund ).intelektuali ka relacion me armikun (ah tash po frigohem, presidenti Rugova e beri ket ...)..
    Dhe ne fund me pelqen nji emision franqez qe titullohet "Kokat e medha" "Les grosses têtes" te prezentuar nga Philippe Bauvard te ftuar jan te gjith qe kan mendje te Hollê (inteligjente,te qdo profesioni )...inteligjena mesohet edhe me humor ,aty prezenrohen edhe libra te reja , komentohen nga te gjith qoft me seriozitet qoft me humor por me inteligjencê...
    Dija dhe Mosdija jan ngjitese , pasi qe jan ngjitse do shkoi te dija te me ngjitet diqka me dije
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    323
    simbas nje emisjoni ne RTF ( France),kalimi ne shkalle te larta intelektualizmi ,jo inteligjence po shtoj un,eshte demprues e bile i rrezikshem,per rruge pa krye qe paraqet

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2007
    Postime
    6
    Morem Pushken Dolem Malit
    Ndryshuar për herë të fundit nga ALK : 02-04-2007 më 20:38

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    ne komunizem u degjenerua edhe fjala intelektual....kjo solli si pasoje qe te gjithe qe mbaronin shkollen e quanin veten intelektuale......(pavaresisht se ne realitet veprat e tyre nuk kishin te benin aspak me intelektin)....

    I vetmi intelektual i mirefillte qe ka shqiperia sot eshte Kadare........
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    ne komunizem u degjenerua edhe fjala intelektual....kjo solli si pasoje qe te gjithe qe mbaronin shkollen e quanin veten intelektuale......(pavaresisht se ne realitet veprat e tyre nuk kishin te benin aspak me intelektin)....

    I vetmi intelektual i mirefillte qe ka shqiperia sot eshte Kadare........

    avash ti more me keto perkufizimet.
    Na nxore komb idiotesh.
    ik lanet se nuk e di ti se cdo me thene intelektual.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  9. #69
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga Akili-A

    I vetmi intelektual i mirefillte qe ka shqiperia sot eshte Kadare........
    Ne letersi mbase!

    Por ne publicistike dhe realitetin e perditshem shqiptar (qe Kadareja ka kohe qe nuk e jeton) ka shume te tjere qe "i'a japin ujin ne bishtin e luges" psh. Sabri Godo!

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Dhe te mendosh se Zoti Godo eshte me aresim te mesem.

    (ne fakt eshte intelektual i mirefillte.)
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  11. #71
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Intelektualet Shqiptar nuk mund ti numerojm me gishtrinj ata jan me shum por si e sa i vleresojm ne ata.Nuk mund te besoj qe nje popull te kete vetem nje intelektual si tha dikush me lart,atehere nese eshte vetem .KADARE intelektual q'pret nje popull vetem me nje intelektual????
    e panjohura

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756

    Wink tema shume interesante

    INTELEKTUAL quhet personi i cili shfrytezon inteligjencen e ti ne pune,studime,reflektime,spekulime,apo parashtron pytje e sjell pergjegje duke ofruar zgjedhje te ndryshme te ideve..
    Hasim edhe ne definicione moderne rreth termit `intelektual`.Psh intelektuali eshte i involvuar thelle ne zgjedhjen e ndonje ideje,analizon librin,sjell mjete te reja apo ide per te jetuar..
    Sipas marksizmit,intelektual quheshin lektoret,profesoret,gjyqtaret,shkencetaret,e lloje te tjera te keti niveli.

    Perkufizim tjeter per intelektualet eshte njeriu ekspert ne kulture dhe art,ata te cilet kane autoritete ne kulture dhe autoritete te flasin ne publike apo edhe kritikojne.

    Ne shek XIX flitej edhe per stausin e nje shtrese intelektuale,jo individi edhe ate te ngjyres se bardhe/races.Perfshiheshin biznismene apo pranare te kompanive te medha e te sukseshme...

    Me nje fjale,"intelektuali"mundet me qene personi i involvuar ne gazetari(siq e permendi dikush ketu) ,ne politike,arte dhe edukim,apo ne sentimente internacionale dhe nacionale.Me nje fjale,vokacioni fiks i kesaj shprehjeje asnjehere nuk u fiksua.
    Disa intelektuale jane deshmuar si anti-akademik,sidomos pergjate studimeve kane qene sinonim te intelektualeve..
    Afera"The Dreyfus "ne France ka qene indikuese dhe emergjente e intelektualeve ne publike,sidomos ne rolin e Émile Zola, Octave Mirbeau-s dhe Anatole France.
    Ky term"intelektual"njihet edhe si atribute e Georges Clemenceau-s me 1898.
    Ndryshuar për herë të fundit nga RTP : 10-04-2007 më 09:28
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    hahaha intelektulale ne shqiperi, po po kemi me bollek

    se shikoni s'jemi akoma ne EU, ca don me!
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e emile
    Anëtarësuar
    26-08-2005
    Postime
    18
    Citim Postuar më parë nga Ervisa
    hahaha intelektulale ne shqiperi, po po kemi me bollek

    se shikoni s'jemi akoma ne EU, ca don me!
    Po çfare lidhje ka fakti qe nuk jemi ne BE me numrin e intelektualeve te Shqiperise? Me sa di une nuk ka ndonje kuote intelektualesh per tu futur ne BE. Fatkeqesia e kombit tone nuk eshte mungesa e intelektualeve, nuk kemi as me pak e as me shume se shtetet e tjera, por mungesa e mjeteve per ti zhvilluar dhe per ti perhapur njohurite. Ne ato fusha ku mjetet nuk jane te shtrenjta (si letersia p.sh.) kemi arritur te nxjerrim figura te medha dhe te njohura ne te gjithe boten, por po te kishim edhe ne mundesine te paguanim me miliona leke per te zhvilluar kerkimet shkencore do te kishim sigurisht edhe shkencetare te njohur.

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar më parë nga emile
    Po çfare lidhje ka fakti qe nuk jemi ne BE me numrin e intelektualeve te Shqiperise? Me sa di une nuk ka ndonje kuote intelektualesh per tu futur ne BE. Fatkeqesia e kombit tone nuk eshte mungesa e intelektualeve, nuk kemi as me pak e as me shume se shtetet e tjera, por mungesa e mjeteve per ti zhvilluar dhe per ti perhapur njohurite. Ne ato fusha ku mjetet nuk jane te shtrenjta (si letersia p.sh.) kemi arritur te nxjerrim figura te medha dhe te njohura ne te gjithe boten, por po te kishim edhe ne mundesine te paguanim me miliona leke per te zhvilluar kerkimet shkencore do te kishim sigurisht edhe shkencetare te njohur.

    e kuptoj perse e ke fjalen emile,
    perse thuaj fatkeqesi? Pra mungese intelektualizmi per politik...nejse megjithate te kuptoj ku do te dalesh, e di qe kemi intelektuale ne aspektin e letersise, por ama per gjera te tjera s'kena. Sic e the ene ti, s'kena mundesi materiale.
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e emile
    Anëtarësuar
    26-08-2005
    Postime
    18
    Kemi edhe ne fushat e tjera si jo? Mundesite materiale duhen vetem ne fiziken, kimine eksperimentale, mjeksine, biologjine, etj., por kjo nuk do te thote qe na mungoje njohurite teorike dhe interesi per ti zhvilluar. Mundohuni ti njihni rrethet e intelektualeve dhe akademikeve shqipetare dhe keni per te pare qe nuk qendrojne poshte ketyre qe ne shohim ketej.
    Sa per politikanet, ne Shqiperi nuk jane intelektuale te mirefillte, se atje per t'u bere politikan mjafton te njohesh nja dy-tre persona ne pushtet, te jesh pak demagog dhe sharlatan dhe kjo eshte e gjitha...

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Këtu
    Postime
    944
    ------------------------------------------

    "Intelektuali" është ai që ka aktivitet cerebral intensiv në punën e përditshme dhe ka rezultate në profesionin e tij. Kam dëgjuar se Sabriu e loz shpesh dhe mirë pokerin. Si rregull ai i përket me të drejtë kategorisë së intelektualëve ...

    ------------------------------------------
    Në botë ka 10 lloje njerëzish: ata që kuptojnë sistemin binar, dhe ata që nuk e kuptojnë!

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,881
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    perSHENDETje
    Kur degjoni nga dikush:"ai eshte intelektual" cfare ju vjen ne mendje? Besoni se ne Shqiperi ka njerez qe e meritojne titullin intelektual, jane shume apo pak?
    falemiNDERit
    Intelektuali është një person që plus zgjuarësisë natyrale plotëson kulturën e tij në të gjitha fushat e jetës e shkencës.Fatkeqësishtë në Shqipëri intelektualët jan të pakët por edhe ata që janë i mbysin injorantët. "Në mes të 100 injorantëve,një intelektual është më injoranti. Në mes të 100 intelektualëve,një injorant është komandant." Paçim buçko!

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    une smund te them qe jam intelektual, po sipas statistikes time ne shqiperi ka me shume klube, pijetore dhe mejhane se sa intelektuale,(po te ishte e kunderta do te kishte me shume vende pune)sipas mendimit praktik i bie qe intelektuali i fundit te kete qene ENVER HOXHA,se ate e sollen intelektualet ne pushtet dhe pseudointelektualet e bene diktator.kurse realisht sot cdo shqiptar e quan veten intelektual. kurse tamam, tamam eshte me mire te jesh kryeplak, se le te tjeret te vrasin mendjen,

  20. #80
    ^MiSter^JO^zi^uk^
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Vendndodhja
    ku jetoj ? NE RRACIZM URREJT DHE JO DASHURI
    Postime
    2
    MIER SE ERDHI ^MiSter^JO^ZI^uk^ DIALI OOOOOHHHHOOOOOO BENI CIK ISO SA TI SUF EDHE NAI DOPJO TIETER UNE

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nisma e kryeministrit Berisha: Shqiperia, 1 €
    Nga DYDRINAS në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 170
    Postimi i Fundit: 31-01-2014, 18:08
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  4. Shqipëria, më pak demokraci se Palestina
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-11-2006, 18:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •