Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 81
  1. #41
    Perjashtuar Maska e kurkushi
    Anëtarësuar
    24-06-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
    Postime
    446
    Citim Postuar më parë nga bebushja
    i/e dashur kurkush ke nje gjuhe te hidhur me bashkforumasit ne te gjitha temat
    embelsia e fjales ne komunikim eshte kultur
    nuk bie vlera e intelektualit shqiptar nga menyra jote e gjukimit te ceket
    gjithe te mirat kudo qofsh
    Jo "bebushja" une s`kam nje gjuhe te hidhur me askend por e verteta eshte gjithnje e hidhur dhe mashtrimi i embel.Nese per ty komunikimi i embel eshte kulture,per mua ky lloj komunikimi eshte i hidhur dhe mashtrim dhe nga kjo pastaj del vertete se eshte kulture,por nje kulture mashtruese,çka une s`e benj dot.Une them ate ashtu si eshte e jo ashtu si dikujt duhet t`ia them qe t`i pelqeje...
    Menyra ime e "ceket" e gjykimit eshte e mjaftueshme te them te verteten se:
    Intelektual te vertete as te pavertete nuk ka,ka vetem Intelektual dhe jo-intelektual! Nuk ka qiell te vertete dhe te pavertete!O ka o s`ka!
    Mungesa e Intelektualeve ne shqiperi dhe çdokund ne bote, eshte fajtore per te gjitha fatekeqesite qe i ndodhin njerezimit dhe anasjelltas!
    Per momentin gjendem ne Liechtenstein-Zvicer!Flm per urimin!
    Edhe ti gjithashtu qofsh mire perhere!
    Edhe ti qofsh mire
    Ndryshuar për herë të fundit nga kurkushi : 06-10-2006 më 05:48

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Une mendoj se fjala "intelektual" eshte tejet e vjeteruar dhe permban nje klasifikim shoqeror komunist qe ndan ne shtresa popullsine.

    Nese te ishe intelektual kishte nje fare vlere ne sistemin komunist, tani fjala "intelektual" s'ka me kuptimin e dikurshem, pasi ne perendim eshte sinonim i "jam-i-zgjuar, po-s'kam-guxim-te-bej-shume-pare, prandaj-punoj-per-te-tjeret".

    Ne fund te fundit c'jane intelektualet? Ata qe nuk ndotin duart?

    Atehere eshte sahatciu intelektual? Jo? Atehere pse duhet te jete inxhinieri mekanik? Po piktori eshte intelektual? C'lidhje ka me historianin?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Pasiqe : 09-10-2006 më 11:57

  3. #43
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Intelektualet jane larguar te gjithe.

    Ketu kane ngelur vetem pseudo intelektualet...

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku
    Intelektualet jane larguar te gjithe.

    Ketu kane ngelur vetem pseudo intelektualet...
    E ke gabim shoku_TOPI.
    Ke mbetur ti ne Shqiperi sa per te dhene ment e per te share bashkekombasit e tu.
    Por po ike edhe ti , atehere vertet qe ky vend behet per te qare hallin.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  5. #45
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga 2043
    E ke gabim shoku_TOPI.
    Ke mbetur ti ne Shqiperi sa per te dhene ment e per te share bashkekombasit e tu.
    Por po ike edhe ti , atehere vertet qe ky vend behet per te qare hallin.
    Hajde pra,shoku katershifror ku je?!
    Hajde dhe shpetoje vendin,qe te mos ngelet ne duart e njerezve si une...

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    323
    Veti e mbrendshme e intelektualit esht se ai merr distsnce nga fakti ( qofte ne se cenohet vete) e diskuton (ose arsyeton qetesisht me vehten) pa zjarr per te (faktin apo çeshtjen )
    Intelektuali ''zgjidhet'',ai jo qe nuk nxiton te jape mendimet e veta por heziton;
    ne se situatat bejn qe sintelektual i/ët ta kerkojne zgjidhjen prej tij, kur u vjen veza...e s'dijn nga t'ja mbajne, ai mund t'a japë nje zgjidhje optimale
    Ka intelektuale gjate historise qe, te paisur me disa cilsi superjore e sidomos morale,dalin vete ne krye te situatave e problemeve socjale dhe çojne shoqerine
    perpara, shenjtore zakonisht por edhe njerez te larte tjere, i tille mund te thohet mbase per Alfons Delamartin,poet rromantik e politikan francez i shekullit 19-të
    kamundesi pa ndonje gabim te madh te konsiderohet i tille Alija Izetbegoviç etj
    pamvarsisht komentesh sintelektuale e partipri.

    Te gjithe,per shkak te diçkaje te papaster te mbrendshme duan te dalin ne krye,
    gjeja me e lehte duke dhene mënd qe si kane fare sidomos sot, kur pseudo kultura esht bere ca si teper normale aq me teper te ne, per arsye jo vetem objektive.
    Po i rreferohemi shkurtimisht disa pikave te nxjerra nga nje shkrim i njerit prej
    pjesmarresve te mirnjohur te F.SH. Z.Albo per disa difekte qe jane vene re ne FSH
    dikur,por qe jane evidente e masive ne shoqerine ku jetojme, pra ne shoqerine shqiptare

    Kto jan te mete e difekte ose te imponuara nga rrethanat pra deri diku te riparushme ose .....

    - Nje prej fenomeneve me te dukshme dhe me regresive ne shoqerine shqiptare eshte ai i "guximit te budallait". Budallai e mban veten per te zgjuarin me te madh ne bote..……

    - Fenomeni i dyte po aq qesharak sa i pari eshte "hajde e diskutojme se cfare mendoj une". Kete fenomen dhe anetaret e infektuar nga virusi i dallon shume kollaj nga tituj qe u vene temave apo……

    - Fenomeni i trete eshte fenomeni i "te drejtes se lindur te fjales" qe eshte i ngjashem me fenomenin e pare por nuk behet thjeshte ne kuadrin e fjaleve, behet ne kuadrin e "patriotizmit" dhe "atdhedashurise". Per shembull, mungesa….

    - fenomeni i katert eshte ai i "boshtit te universit". Hapini duart ne formen e nje kryqi dhe rrotullohuni pa levizur nga vendi me shpejtesi. Pas disa rrotullimesh te shpejta do tu merren mendte dhe do te bini pertoke pa e ditur se si rrate dhe cfare demi pesuat. E njejta gje edhe me shume shqiptare te moshave te ndryshmeve. E vendosin veten ne qendren e universit dhe fillojne e gjykojne toke e qiell, popuj e kontinente, qyteterime e fe, galaksite dhe vete Zotin. Pra me pak fjale, bota rrotullohet rreth tyre dhe duke qene se ata jane ne qender te botes, shikojne gjithcka qe rrotullohet rreth saj por nuk shohin dot vetveten. Kur bien ne toke dhe thyejne hunden nga rrotullimet e shpejta, ata qe qeshin ne fund jane ata qe nuk i shpetuan dot gjykimit te tij.

    - fenomeni i peste eshte ai i "une nuk bej njeri me te zgjuar se vetja". Nuk di tu them se kush eshte me e madhe tek keta njerez, egoja e tyre apo dashuria per vetveten, por di tu them qe toka qe strehon e ushqen….

    - fenomeni i gjashte, "po diskutoj me ekranin e kompjuterit". Forumi eshte i kendshem se mbledh njerez nga me te ndryshem, te moshave te ndryshme, ne vende te ndryshme, me eksperienca jete te ndryshme, nga krahina te ndryshme, me tradita te ndryshme, me shkalle arsimi te ndryshme, me profesione te ndryshme, etj etj. Mirepo, per shume anetare …..

    - fenomeni i shtate eshte ai i "o baba, hajde te te tregoj arrat". Nje anetar i ri ne forum, i kish derguar njehere nje…..

    - fenomeni i tete eshte ai i "qytetarit provincial". E dini kush eshte "qytetari provincial"? E kam te qarte qe do te kujtoni se e kam fjalen per "provincialin qytetar", ate fshatarin e zbritur ne qytet, por ne fakt e kam fjalen per qytetarin qe ka ngelur provincial edhe pse mund te jete "dam baba dem" qytetar. Fjala "provincial" eshte mbase fjala me e keqperdorur.....

    Intelektualet nuk ikin,ata para trimerise fizike zoterojne atë morale,ata jane te
    perhershem se gjurmet e tyre mbeten. Jo ne media-t...

  7. #47
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Shqiperia ka shume njerez me diploma,por shume pak intelektuale.Diploma nuk te ben njeri.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    Shyqyr qe Shqiperia ka djem e vajza qe cane detin e malin dhe pane perendimin, e dalengadale po behen edhe intelektuale se perndryshe.....?????
    Te ishte per shqiptaret do ngeleshim injorante.
    Lum si ne per brezin e ri qe po shkollohet ne perendim.Do zoti keta njerez ti sherbejne Atdheut te vet e te mos ikin pa e kthyer koken pas.

    me vjen ne mend ajo poezia e Nolit

    Anës Lumenjve

    Arratisur, syrgjynosur,
    Rraskapitur dhe katosur
    Po vajtonj pa funt, pa shpresë,
    Anës Elbë-s, anës Spree-së.
    Ku e lam' e ku na mbeti,
    Vaj-vatani e mjer mileti,
    Anës detit i palarë,
    Anës dritës i paparë,
    Pranë sofrës i pangrënë,
    Pranë dijes i panxënë,
    Lakuriq dhe i dregosur,
    Trup e shpirt i sakatosur.....e te tjera, e te tjera...

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    Citim Postuar më parë nga 2043
    Shyqyr qe Shqiperia ka djem e vajza qe cane detin e malin dhe pane perendimin, e dalengadale po behen edhe intelektuale se perndryshe.....?????
    Te ishte per shqiptaret do ngeleshim injorante.
    Lum si ne per brezin e ri qe po shkollohet ne perendim.Do zoti keta njerez ti sherbejne Atdheut te vet e te mos ikin pa e kthyer koken pas.
    me vjen ne mend ajo poezia e Nolit

    Anës Lumenjve

    Arratisur, syrgjynosur,
    Rraskapitur dhe katosur
    Po vajtonj pa funt, pa shpresë,
    Anës Elbë-s, anës Spree-së.
    Ku e lam' e ku na mbeti,
    Vaj-vatani e mjer mileti,
    Anës detit i palarë,
    Anës dritës i paparë,
    Pranë sofrës i pangrënë,
    Pranë dijes i panxënë,
    Lakuriq dhe i dregosur,
    Trup e shpirt i sakatosur.....e te tjera, e te tjera...[/QUOTE]

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    eeeehhhh...

  11. #51
    I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
    Postime
    432
    Citim Postuar më parë nga Leila
    Intelektuale? Shqiperia ka plot!!

    .
    Ja fute kot

    Nuk jane shume sepse::

    Saliu i mesoi se si te behen kriminela,kurse Nanua i mesoj si te behen hajduter

    ka nuk them se nuk ka por sasi e vogel nje pjese nga familjet me tradite
    (jo gjihmone)

    .
    1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
    2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
    WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

  12. #52
    I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
    Postime
    432

    po

    Citim Postuar më parë nga murik
    Shqiperia ka shume njerez me diploma,por shume pak intelektuale.Diploma nuk te ben njeri.
    Po plako jam plotesisht dakort,kercet paraja
    1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
    2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
    WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

  13. #53
    I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
    Postime
    432
    Citim Postuar më parë nga kurkushi
    Shqiperia ka intelektuale me shume se e tere gjermania 80 milioneshe!Profesore,doktore, akademike ka mbi 80 mije...
    I mungon inteligjenca asaj sot te çlirohet nga pushtuesit e jashtem!
    Te lau barku ja fute kot

    Shqiptaret po merren me fete (kishat dhe xhamite),kercet selam alejkum
    si plaku-plakes ne 2 te nates


    Cu duhet shkolla atyre le te shohin hoxhen dhe prifti
    jane te verber nga fete



    .
    1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
    2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
    WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

  14. #54
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga FJORIN
    Te lau barku ja fute kot

    Shqiptaret po merren me fete (kishat dhe xhamite),kercet selam alejkum
    si plaku-plakes ne 2 te nates


    Cu duhet shkolla atyre le te shohin hoxhen dhe prifti
    jane te verber nga fete



    .

    me thuaj ne nje vend qe kisha apo xhamia te thone mos meso edhe mos kontribuo per vendin tend !!!me thuaj nje vend edhe do te jap te drejte !!! kur je ateist mos i pergojo kot si kishat edhe xhamiat !!!
    persa i perket temes une mendoj se intelektual quhet ai qe dijet e veta i konsumon per te miren e kombit !!! nuk e di sa i sakte mund te jem !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    une mendoj se po
    biles ka shume intelektuale te mirfillte ne shqiperi

    se pari:eshte mire te njihen cilet jane ata, te mbeshteten, te respektohen, te vleresohen ....
    sigurisht per ate qe bejne ne sherbim te shoqerise
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  16. #56
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Si ska ere. Ja ismail kadare apo Arber Xhaferriu.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    Citim Postuar më parë nga pitisoms
    Si ska ere. Ja ismail kadare apo Arber Xhaferriu.
    kaq???...nuk ka me????
    atehere me nje perllogaritje te vogel 2 ne perafersisht 3 500 000 shqiptar ne "shqiperi" i bie te jene 0,000057 % e popullates uauuuu...
    Duke lene jasht te emigruarit...

  18. #58
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    ore intelektual jam vet un ajde ajd
    Partizoni

  19. #59
    hej jeta eshte si e krijo Maska e dianausa
    Anëtarësuar
    08-09-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    67
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    Fillimisht, dua te them se bie edhe une ndakort me Kolombin kur thote"Intelektualet jane krenaria e nje kombi". Gjithashtu kam mendimin se disa pjesemares e kane ngatruar fjalen "intelektual" me "inteligjent" (inteligjent mund te jete edhe nje bojaxhi, por intelektual jo)

    percaktimi im...
    Intelektual quhet nje njeri "i shkronjave", njeri qe ka mbaruar nje shkolle, njeri qe ka dije dhe ka shkruajtur dicka me te cilen mund te jet bere i njohur. Intelektuali ka sy kritik, zemer patriotike dhe kerkon te pasuroje trurin e tij me dije. Intelektuali eshte njeri i rregullt- i rregullt edhe me ligjet, nuk mund te jet revolucionar ose kryemafioz. Truri i tij eshte i pasur, shpirti i tij eshte kerkues, mendja e tij shume here iken nga kufinjte qe ven shoqeria e nje vendi. Gjuha qe perdore eshte e pasur, e paster nga fjale te huaja dhe e kuptueshme- jo si gjuha qe perdorin parlamentaret ne Shqiperi- ai vet ndihmon ne pasurimin e gjuhes meme.

    Njerez me keto karakteristika ne Shqiperi sigurisht qe jane te paket, neve dhe njerezit e medhenje qe kemi jane te paret qe e shkatrojne gjuhen shqipe.
    jam plotesisht dakord me kete percaktim

    e para eshte shkollimi te tjerat nga pas
    hej jeta eshte si e krijojme

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga murik
    Shqiperia ka shume njerez me diploma,por shume pak intelektuale.Diploma nuk te ben njeri.
    jam shume dakort me ty ..intelektualet e shqiperise kane marre rruget ,se shqiperia nuk diti ti vleresonte .

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nisma e kryeministrit Berisha: Shqiperia, 1 €
    Nga DYDRINAS në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 170
    Postimi i Fundit: 31-01-2014, 18:08
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  4. Shqipëria, më pak demokraci se Palestina
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-11-2006, 18:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •