Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 81
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-09-2003
  Vendndodhja
  in her dreams
  Mosha
  38
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kisha hapur nje teme per te njohur emrat e disa nga ato qe ju i quani "INTELEKTUALE"!E vetmja pergjigje qe me erdhi ishte emri i nje studiuesi me ORIGJINE(dhe e theksoj me ORIGJINE)shqiptare qe na kish marre mimin Nobel per Mjekesi e Fiziologji.Te them te drejten deri ne sot une nuk kam gjetur ne bibliografine e librave qe studjoj ndonje mbiemer shqipetar perkrah mbiemrave te racave te ndryshmeu rishtroj pyetjen nqs njihni ndonje personalitet shqiptar ?????

 2. #22
  Sapere Aude- Daretobewise Maska e Sharmja
  Antarsuar
  10-11-2004
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  40
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Neo ndoshta ishte faji yt qe zgjodhe terminologjine e gabuar kur shtrove pyetjen ?
  Nuk e di si mendoni ju te tjeret por fjala intelektual ka ngjyrim dhe kuptim te ndryshem per njerez te ndryshem. Prandaj dhe pergjigjet varjojne dhe asnjeri nuk eshte i kenaqur me komentet e tjetrit.
  Psh per mua fjala intelektual rrjedh nga intelekt dmth kuptim jo zgjuaresi por largpamje ose me sakte fjala latine 'intellego, intellegere, intellexi, intellectus- understand'.
  Intelekti nuk ka te beje me nivelin e shkollimit as me vendin e punes as me vendndodhjen (brenda ose jashte shqiperise).
  Intelektual mund te jete dhe nje artist dhe nje politikan dhe nje gazetar madje ne nje moment te caktuar gjithesecili prej nesh mund te jete nga pak intelektual . Jane ato momentet e kthjelltesise absolute te mendimit kur ne kuptojme sesi gjerat qe na rrethojne reagojne/ndikojne me njera-tjetren.
  Sa per pyetjen nese ka intelektuale ne shqiperi sigurisht qe ka. As me shume dhe as me pak se ne ndonje vend tjeter te botes. Edhe idiota ka ne shiperi dhe numri i tyre eshte gjithashu as me i madh dhe as me i vogel se diku tjeter.

  per tju rikthyer pytjes Neo personalitete shqiptare ka por ata qe jane /kane qene jashte shqiperise kane ndryshuar mbiemrat me se shumti ose kane patur qe ne fillesat e tyre mbiemra turke apo greke gje qe e ben te pamundur ti gjesh neper librat e historise apo shkences. Aq me teper qe ne librat shkencore kur shpjegohen zbulimet e ndryshme apo arritjet e njerezve ralle ka vend per rrefimet reth orgjines apo krenarise kombetare.
  "All you need in this life is: ignorance and confidence. Then succes is guaranteed!" --MARK TWAINE
  "If people talk behind your back, it only means that you are two steps ahead."-- JACK RENO.

 3. #23
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Shqiperia ka intelektuale plot sepse ka njerez te zgjuar.
  Intelektual=Dituri

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  35
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  itelektual eshte te kesh dituri ne shume fusha, te kesh studiuar teorite dhe librat e njerzve qe i kane shkruar ose shpikur ato. Intelektual nuk dmth te jesh perkatesisht i zgjuar, domethene te jesh i mbareditur.

  Shqipria ka plote intelektuale.

 5. #25
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Odeon_relax
  Shqiperia ka intelektuale plot sepse ka njerez te zgjuar.
  Intelektual=Dituri
  Kush jane keto intelektuale, dhe ku e shikon ti ndikimin e tyre ne popull?

  C'fare kontributi kane keta intelektuale qe ti po i shikon dhe si ndikojne keta ne trajtimin e problemeve kombetare apo nderkombetare? Sa merren si shmebull nga shoqeria shqiptare?

 6. #26
  bear
  Antarsuar
  18-10-2003
  Vendndodhja
  Oslo
  Mosha
  41
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Leila
  Intelektuale? Shqiperia ka plot!!

  ... por nuk eshte bote per intelektuale kjo.

  Plotesisht dakord.

 7. #27
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga forum126
  Kush jane keto intelektuale, dhe ku e shikon ti ndikimin e tyre ne popull?

  C'fare kontributi kane keta intelektuale qe ti po i shikon dhe si ndikojne keta ne trajtimin e problemeve kombetare apo nderkombetare? Sa merren si shmebull nga shoqeria shqiptare?
  Intelektuali rri jashte jetes se sotshme shqiptare sepse nuk eshte koha e etikes por e vulgarizimit te cdo vlere. Nje intelektual sot ska akoma guximin te ngreje nje problem shoqeror apo te trajtoje nje te tille sepse do shkelet me kembe nga harbutet qe sot na drejtojne.

  Emra intelektualesh nuk po te permend sepse jane te shumte dhe sdo te doja mos permendja qofte dhe njerin prej tyre. pra jane aq shume sa sdo me mjaftonte kjo teme.

 8. #28
  bitter girl Maska e marsela
  Antarsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  cfare kuptoj?
  nje njeri qe ka nje bagazh te caktuar ne fushen per te cilen ka studiuar e eshte specializuar,ka nje nivel te larte edukate e kulture..mund te shtohen shume gjera te tjera po kto jane te pergjithshmet mendoj un.

  persa iperket pyetjes se dyte mendoj se pavarsisht nga largimi i detyrueshem inje pjese mjaft te madhe ne shqiperi ka akoma mjaft intelektuale..tani jo per tu lavdruar por per te dhene shembull konkret
  un kam mamin ekonomiste,edhe babi me un.po spunon ne profesion..,nje halle mjeke,nje farmaciste,me burrat nje shef personeli shendetsor e nje shef te nje sectori te INSTAt,nje xhaxha inxhinjer ,e nje historian,drejtor te muzeut kombetar "GJ.K.Skenderbeu",nje teze specialiste ne min. e financave,nje daje ne min. e rendit..te gjithe kan mbaruar shkolla e specializime,punojne dhe jane vertet njerez te respektuar e qe kane ditur te arrijne diku!
  po ne antiteze me kto kam edhe nje teze qe ka mbaruar gjithashtu mjeksi po si shume shqiptare te tjere eshte detyruar te emigroje ne Greqi..jo gjithmon gjerat jane sic i duam..

  un dhashe pak shembuj po ka vertet akoma shume intelektuale qe megjithe kushtet e veshtira ku ndodhet shqiperia punojne dhe arrijn dicka atje!
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 9. #29
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Thumbs up ajo ishte

  Citim Postuar m par nga Odeon_relax
  Intelektuali rri jashte jetes se sotshme shqiptare sepse nuk eshte koha e etikes por e vulgarizimit te cdo vlere. Nje intelektual sot ska akoma guximin te ngreje nje problem shoqeror apo te trajtoje nje te tille sepse do shkelet me kembe nga harbutet qe sot na drejtojne.

  Emra intelektualesh nuk po te permend sepse jane te shumte dhe sdo te doja mos permendja qofte dhe njerin prej tyre. pra jane aq shume sa sdo me mjaftonte kjo teme.
  mire e ke thene

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Antarsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  36
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Bravo marsela me shembullin personal. Edhe une dhe shume te tjere ketu mund te ofrojne shembuj te tille nga familjet e tyre. Nuk eshte mire qe disa ketu mohojne kaq arbitrarisht vlerat e ketyre njerezve.

 11. #31
  Animateur Maska e kosti_fr
  Antarsuar
  19-04-2005
  Vendndodhja
  Bx=Bordeaux FR
  Mosha
  32
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Intelektuale ka kudo, po duke krahasuar vendet me zhvillime te ndryshme dhe duke krahasuar nivelin e intelktualeve, vihet ne dukje qe potenciali kulturor dhe avancimi ne njohuri i atyre qe i qujame ne intelektuale (ne shqiperi) te mos perfillet fare nga te huajt. Per kete me vjen keq
  pogradecaret.com

 12. #32
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shqiperia ka intelektuale me shume se e tere gjermania 80 milioneshe!Profesore,doktore, akademike ka mbi 80 mije...
  I mungon inteligjenca asaj sot te lirohet nga pushtuesit e jashtem!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e joss
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  312
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Itelektuale jane te gjithe njerezit e zakonshem, te gjithe kane cilesi te mira, por sekreti eshte se si t`i nxjerresh ne pah. Ka nje perkufizim specifik per intelektualin, e kam lexuar shume heret diku por e kam harruar......... ideja ishte qe intelektual quhet ai njeri qe mendon ndryshe nga te tjeret.......dika e tille.

 14. #34
  lepurushe Maska e bebushja
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Intelektual quhet ai person qe
  ka nje intelekt te zhvilluar shum sakt dhe mprejte ne profesjonin e tij .Zgjuarsia, dijet, horizonti , dhe kultura te gershetuara se bashku japin personin intelektual.Nje intelektual i plote eshte pikerishte ai qe idet e tija jan te vecanta nga shumica e mases . Dhe Shqiperise intelektualet nuk i mungojn, Perkundrazi! Mos te ngaterojm kushtet qe keta intelektual te Shqiperise ku jetojn .Ata nuk kan ku ti levroj idet e tyre ne ate shoqeri ku mbizoteron korupsjoni.
  Ne ate shoqeri qe kudo vihet i paafti dhe intelektuali i vertet del ne asistenc, sepse nuk eshte i asaj ryme politike qe eshte ne pushtet.
  Shqiperia nuk vuan per intelektual ,por per nje politik te drejt.
  Si nuk ka intelektual Shqiperia kur nga shkollat e mesme shkojn neper universitete me shum se 80% e studentve??????????
  Po kush nuk di te thote dicka konkrete i bie shkurt duke then ska intelektual ne Shqiperi .
  Me Respekt Bebushja
  Ndryshuar pr her t fundit nga bebushja : 28-09-2006 m 14:26
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 15. #35
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  [QUOTE]
  Citim Postuar m par nga bebushja
  Intelektual quhet ai person qe
  ka nje intelekt te zhvilluar shum sakt dhe mprejte ne profesjonin e tij .Zgjuarsia, dijet, horizonti , dhe kultura te gershetuara se bashku japin personin intelektual.
  Ndoshta!
  Nje intelektual i plote eshte pikerishte ai qe idet e tija jan te vecanta nga shumica e mases .
  Kjo vlene edhe per Forumistat e veqante!
  Dhe Shqiperise intelektualet nuk i mungojn, Perkundrazi! Mos te ngaterojm kushtet qe keta intelektual te Shqiperise ku jetojn .Ata nuk kan ku ti levroj idet e tyre ne ate shoqeri ku mbizoteron korupsjoni.
  Intelektuali i vertete e jo fallso,s`ka `i be as korupcioni as dhuna as...veshtiresite tjera sepse perndryshej ai s`do te quhet intelektual!
  Ne ate shoqeri qe kudo vihet i paafti dhe intelektuali i vertet del ne asistenc, sepse nuk eshte i asaj ryme politike qe eshte ne pushtet.
  Fajin e ka vet "intelektuali" apo joaftesite e tij si intelektual!
  Shqiperia nuk vuan per intelektual ,por per nje politik te drejt.
  Shqiperia vuan per Intelektuale,se intelektualet e bejne politiken e drejte ne tere boten!
  Si nuk ka intelektual Shqiperia kur nga shkollat e mesme shkojn neper universitete me shum se 80% e studentve??????????
  Inteligjenca (intelektualizmi) s`matet me vite shkollimi vula e diploma qe ne 80 % te rasteve jane joreale apo te ...shitura ne tere boten, por me dituri,aftesi!

 16. #36
  lepurushe Maska e bebushja
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  [QUOTE=kurkushi]
  Ndoshta!

  Kjo vlene edhe per Forumistat e veqante!
  Intelektuali i vertete e jo fallso,s`ka `i be as korupcioni as dhuna as...veshtiresite tjera sepse perndryshej ai s`do te quhet intelektual!

  Fajin e ka vet "intelektuali" apo joaftesite e tij si intelektual!

  Shqiperia vuan per Intelektuale,se intelektualet e bejne politiken e drejte ne tere boten!
  Inteligjenca (intelektualizmi) s`matet me vite shkollimi vula e diploma qe ne 80 % te rasteve jane joreale apo te ...shitura ne tere boten, por me dituri,aftesi!
  i/e dashur kurkushi se njifke fare jeten e shiperise
  me keqardhje po te them se vertet ti nuk e njef realitetin e jetes atije
  ti folke si e jema e zeqos nga maja e thanes more kurkushi
  thua se intelektuale spyet nga dhuna e korupsjoni , ose thu intelektuali ska nevoj per diplloma
  kurkushi po nga njifet intelektuali mo nga analfabetizimi
  pse iku intelektuali i shquar isamail kadare nga shqiperia?
  e nuk iku dritero agolli?
  po nuk qe i veshur me pushtet ne shqiperi nuk ben dot nje hap para i/e dashur kurkushi
  nje intelektual i vertet nuk eshte i politizuar
  e ne shqiperi po nuk qe ne politik sta var kush kushdo qofsh ti
  duhet te jesh i binduri i berishes ose nanos ose nuk je askushiiiiii
  Ndryshuar pr her t fundit nga bebushja : 29-09-2006 m 13:08
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e macipaci
  Antarsuar
  07-09-2006
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dito
  Shqiperia ka intelektuale plot sepse ka njerez te zgjuar.
  Intelektual=Dituri
  Dituri = informim.... e dashur

  Me se informohen shqiptaret.....
  Televizioni? - per faqe te zeze
  Universitete? - me keq akoma
  Internet-i? vetem ne Tirane e aty rreth e rrotull Tiranes

  Shqiperis i mungojne mundesit e informimit...ne menyre qe te pergatis intelektual..
  KA PASU ...por eshte ne rrezik per nje brez te ri intelektualesh.
  Universitetet meren me lek...po pergatisim nje brez te ri? - jo sigurisht qe jo...
  Ata qe ikin, ikin per nje te ardhme me te mire....jo me qellimin per tu formuar si intelektual....
  Shqiperia te dashur Shqipetar nuk ka terrenin e duhur, per kultivimin e ketij termi....
  Ndryshuar pr her t fundit nga macipaci : 03-10-2006 m 12:19

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  Citim Postuar m par nga macipaci
  Dituri = informim.... e dashur

  Me se informohen shqiptaret.....
  Televizioni? - per faqe te zeze
  Universitete? - me keq akoma
  Internet-i? vetem ne Tirane e aty rreth e rrotull Tiranes

  Shqiperis i mungojne mundesit e informimit...ne menyre qe te pergatis intelektual..
  KA PASU ...por eshte ne rrezik per nje brez te ri intelektualesh.
  Universitetet meren me lek...po pergatisim nje brez te ri? - jo sigurisht qe jo...
  Ata qe ikin, ikin per nje te ardhme me te mire....jo me qellimin per tu formuar si intelektual....
  Shqiperia te dashur Shqipetar nuk ka terrenin e duhur, per kultivimin e ketij termi....


  Shyqyr qe Shqiperia ka djem e vajza qe cane detin e malin dhe pane perendimin, e dalengadale po behen edhe intelektuale se perndryshe.....?????
  Te ishte per shqiptaret do ngeleshim injorante.
  Lum si ne per brezin e ri qe po shkollohet ne perendim.Do zoti keta njerez ti sherbejne Atdheut te vet e te mos ikin pa e kthyer koken pas.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 19. #39
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  [QUOTE]
  Citim Postuar m par nga bebushja
  i/e dashur kurkushi se njifke fare jeten e shiperise
  me keqardhje po te them se vertet ti nuk e njef realitetin e jetes atije
  ti folke si e jema e zeqos nga maja e thanes more kurkushi
  thua se intelektuale spyet nga dhuna e korupsjoni , ose thu intelektuali ska nevoj per diplloma
  Eh moj Bebushe... Vertete i paskam thene te gjitha ashtu si duhet(tani sapo e kontrollova shkrimin tim edhe nje here) dhe s`kam ti heqi as edhe nje shkronje te vetme...Qe ti s`me ke kuptuar apo s`te duket ashtu e drejte,vazhdo.Per mua intelektuali i ka tera fajet qe e le jointelektualin ta sundoje,deboje etj.I dijturi eshte i forte e jo i Forti i ditur!INteligjanca s`matet fare me diploma dhe vula por me vepra,aftesi!

  pse iku intelektuali i shquar isamail kadare nga shqiperia?
  Sepse kishte qene tere kohen shkrimtari dhe poeti i PPSH-se dhe keto kafshet e demokracise anarkiste do e coptonin po ta zinin!Ai iku ne france sepse atje ikin perhere te gjithe trathtaret e shqiperise dhe shqipetareve!Agolli s`kishte pse te ikte.Ai s`ishte bere shkrimtar i njohur me ndihmen e rexhimit por me vlerat e veta.S`i kishte askujt borxh pushtetit as "miletit".
  po nuk qe i veshur me pushtet ne shqiperi nuk ben dot nje hap para
  Po mire,kush te ndalon te mvishesh.Vishu e dashur,vishu nese mundesh.Nese s`mundesh,mos i merr meni atyre qe kete mund ta bejne!
  i/e dashur kurkushi
  nje intelektual i vertet nuk eshte i politizuar
  Nje intelektual i vertete s`mund te politizohet do te thoja une,sepse ai vet e ben politiken e jo politika ate.Ne kur flasim per Intelektualin,ne flasim per Intelektualin.Intelektual te pavertete s`ka.Intelektuali qe s`eshte i vertete,s`quhet Intelektual por nje mashtrues...etj...etj
  Une kam dhene pergjigjjen vetem per Intelektualin!
  e ne shqiperi po nuk qe ne politik sta var kush kushdo qofsh ti
  duhet te jesh i binduri i berishes ose nanos ose nuk je askushiiiiii
  Nese s`ta vare kush,atehere vet ti ke fajin qe s`di si ti detyrosh te tjeret te ta varin,te mungon dituria, inteligjenca ... !Futu ne politike nese te duket se te ndihmon te ta vare dikush...!
  Une jam i binduri i vetvehtes, as Berishes as Nanos! Gjer me sot s`kam degjuar as dhe nje fjale apo veper te mire nga njeri prej ketyre qe do ia vlente ta shenoj ne "driverin" tim!
  Ndryshuar pr her t fundit nga kurkushi : 05-10-2006 m 15:22

 20. #40
  lepurushe Maska e bebushja
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  i/e dashur kurkush ke nje gjuhe te hidhur me bashkforumasit ne te gjitha temat
  embelsia e fjales ne komunikim eshte kultur
  nuk bie vlera e intelektualit shqiptar nga menyra jote e gjukimit te ceket
  gjithe te mirat kudo qofsh
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nisma e kryeministrit Berisha: Shqiperia, 1
  Nga DYDRINAS n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 31-01-2014, 17:08
 2. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 4. Shqipria, m pak demokraci se Palestina
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2006, 17:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •