Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-07-2005
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  ..qe do ti veme ne ankand dhe shuma e perfituar do te shkoje ne ndihme te femijeve akoma s'kemi vendosur organizaten:)
  Iniciative per tu pershendetur .

  God bless you, Helene .

 2. #22
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  Keto jane dy quilts qe s'i kam bere une, po bashke me nje grup ne nje forum artizanati, qe do ti veme ne ankand dhe shuma e perfituar do te shkoje ne ndihme te femijeve akoma s'kemi vendosur organizaten:)

  Nese te duhen skema ,megjithese besoj se derisa merresh me kete pune duhet te dish ku ti gjesh, me thuaj:)
  Kunote po ti je talent mi //lum si ai qe te ka thuj

  me ke premtu nje jastik(ate me arush) po now kjo per beb me pelqen shummmmmmmmmmm
  e du per gocen :D
  ke afat 2 vjet

  Punime sh te bukura

  Pergezime :)
  o-le-le firma

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Citim Postuar m par nga TiLoNcE
  e du per gocen :D

  e ke gje tye bukur gocen, qe t'ja bojm njenit prej binjakeve ;)

  se si arushi artist jane...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #24
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Meqe i zvogelova shume s'duken dhe aq mire:S
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #25
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Keto jan punime te mbeses tim.Une thjesht po i qis ktu

  Ene kto jan te helene.
  o zot ca mbese kom si yll bote
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  o-le-le firma

 6. #26
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ene kto po nga ajo
  te lumshin dockat mi :D
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  o-le-le firma

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ne Shqiperi puna kryq (si jane keto qendisje) ka filluar ti bien vlerat dhe te rinjte tani nuk jane me te interesuar sepse gjerat jane gati.
  Gjithsesi mua personalisht me pelqejne shume por te them te drejten jo keto qendisjet per kuzhine me perime etj por, me pelqejne me shume mbulesa tavoline, si dhe qendisje pamjesh natyre , pse jo dhe perde.
  Gjithashtu me pelqejne dhe qendisjet me mbushje jo vetem me pune kryq.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pershendetje,per te gjith... pa ju cekur me emra, dhe mir se ju gjta,ne mesin e ketyre punimeve ku vertet me shtuan interes dhe kenaqesi jashtzakonisht, ju lumt ideja dhe puna qe sigurisht ekeni zgjedhur,nga vete deshira...me lejoni nje kompliment,per te gjith ju qe keni sjellur pikerisht keto punime te perbera vertet nga dore e arte e gruas/grave dhe vajzes/zave shqiptare...ku gjithmon kjo tradite, ka pasqyruar, dhe shijuar shpirtin e Femrave Shqiptare ne tere Boten Shqiptare.... sikur dhe jemi krenuar per kte pune, nga shkathesija e magjinuar me vleren e saj, qe ka ni domethenje shum te madhe...keto piktura me zgjuan kujtimet e vajzerise time...sikur mi shtuan mallin dhe kujtimet e motrave dhe shoqeve... e kur dilnim ne bahqe, ner hije te ndoj peme, a po bredhe,me kujtohet kur lidhshim pejnat nyje,me qellim per ta shpejtuar punen,se cila po kalon e para, hahahah ku as ni fjal se folshim me njera tjetren... deri sa e mbarojshim shejen...lol
  ehh dikur ka pas dhe ato bukurite e veta jeta, nder shum qka... mund t'them ma mir se dhe sot!

  Ps.Uroi qe t'ju hece puna, ide shum e qelluar, per mendimin tim'a.

  Jufalemnderit Cdo te mir hajla,
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e elda.turkey
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  Turqi
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vertet shume te bukura. Te lumshin duart.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,931
  Faleminderit
  31
  170 falenderime n 125 postime
  te lumte makina qepese se me duar s' kishe per t'i bere kurre !!!

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-03-2007
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ka ndonej qer mund te me ndihmoj me nje model skematik qe te tregoj se si qepet fustanella?

 12. #32
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Ka ndonej qer mund te me ndihmoj me nje model skematik qe te tregoj se si qepet fustanella?
  O kerpi me mire bleje te gatshme vlla, se kushedi se c do katandiset po ta qepesh vete...do te dali ndonje fystan nusje rrezik (shaka)
  :)
  Nuk jeni vetem ju te pasionuar, por katastrfa eshte se nuk ka nje strategji te mirefillte shteterore per ruajtjen e tradites, per te mos thene qe e kane shkaterruar qellimisht. Veshjen shqiptari e ka pasur gjithmone pike te dobet. Kostumet tona jane me nam ne bote. Si? Nuk ka muzeume apo fabrika per prodhime artizanale ? Mos u merzisni. Ja dhe pak sa te zgjedhin presidentin dhe te ndajne ujkun me gomarin se pastaj sipas rradhes, me traditen do merret naltmandhnia
  -----------------------------
  Ne te fshehtat e nje koleksioni etnografik

  08/06/2007 -gazeta shqiptare
  • Oliverta Lila


  Ato nuk jan thjesht objekte etnografike. Nuk jan vetm veshje t vjetra apo stoli q datojn nj shekull m par. Pas admirimit pr qndismat e tyre, pr punn e kujdesshme dhe format e pazakonta n ditt e sotme, fshihen histori. E bashk me to edhe vlera. Ka qen tingllimi i largt i ktyre tregimeve q e ka shtyr Lindn (t gjith e njohin si pediatre) t jepet me pasion pas koleksionimit t tyre. Ka disa vite q shkon n krahina t Shqipris, ka prjetuar emocionet kur nj ark hapet e nn t zbulohet nj veshje ku dallohen qart motivet e qndisura n ar e argjend. T tilla ka shum n atelien e saj "Linda & Al". Disa prej tyre i ka przgjedhur pr t'i br pjes t ekspozits q ka elur dje n hollin e Muzeut Kombtar. N korniza t mdha apo vitrina qelqi sheh jelek t veshjeve t veriut pr gra q datojn n fund t shek XIX e n fillim t XX-s, prparse xhublete e punuar me dor, xhubleta e ashtuquajtur e bardh, nj ekzemplar i Mbishkodrs e shek XIX, pjes kostumi t nuses s Elbasanit, kostum t nuses s Tirans, qndisme zbukurimi pr dhomn e nuses n ar dhe argjend e shek XX, mbules jorgani e nuses s nj familje aristokrate qytetare, apo edhe fustan me toka e stoli t ndryshme. "Ka shum arsye pse nisa mbledhjen e ktij koleksioni. N momente stresi e lodhje ke nevoj t zhveshsh nj lkur e t veshsh nj tjetr, dhe kjo pun sht mnyra m e mir pr t rilindur. Shqipria ka t veantn se ruan vlera q ende nuk njihen", tregon Linda Spahiu. Ekspozimin e koleksionit t saj e sheh edhe si nj mesazh q do t'u jap familjeve shqiptare q ruajn ende kto gjra t muara se si mund t trajtohen ato. Pr t vendi i tyre nuk sht n nj snduk t vjetr ku harrohen edhe nga syri i njeriut. Ndrsa ana tjetr sht konservimi q u bhet ktyre objekteve dhe veshjeve n rast ekspozimi. T gjitha i quan t muara, por nj lidhje t veant ka me zonn e Beratit. Gjyshja e saj ka qen nga nj der shum e pasur e ktij qyteti. "Shpesh kur ishim t vogla dgjonim tregimet e saj se kishte pasur kt veshje, t qndisur me kto lule, kto stoli t shtrenjta q ishte detyruar t'i shisnin n kohn e zis s buks. Sa her q gjej dika n Berat them se kjo duhet t ket qen e gjyshes time". T parin objekt t koleksionit t saj do ta merrte n form dhurate, ather kur i plqente e shtyr nga kurioziteti fmijror. Ishte vetm 5 vjee kur i plqente t zhbironte me sy arkn e nj gruaje plak t fisit t tyre. "Pr t na hequr qafe ajo m dhuroi nj karfic, nj bizhu shum e vjetr me nj mozaik t ndrtuar me gur", tregon Linda. E ruan edhe sot e ksaj dite bashk me kujtimin q i jep ajo. E quan nj proces t ndrlikuar rrugn q t on te kto objekte etnografike. "E veanta e historis s tyre nis q prej momentit kur mendohet se nj objekt i caktuar tregon pr historin e familjes, prej nga vjen ajo. Pastaj kalon n marrdhnien delikate kur fillon t mendosh nse pronari krkon ta mbaj apo jo, nse ai dyzohet n kmbim t t mirave materiale", - tregon Linda. N kt udhtim ajo ka zbuluar zona q t trheqin me mjeshtri t pashoqe, teknik dhe eleganc, ka zona t tjera q t trheqin me nj modernitet e t tjera me simbolikn q shkon prtej nj stilimi t thjesht. Por nuk mendon se koleksioni q zotron sht i mjaftueshm pr t qndruar brenda e tij e pr ta soditur. Pyetjes se nse do t vazhdoj m tej, i prgjigjet thjesht se "ndrroj t bj nj muze privat".

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga helene
  Keto te dyja me poshte jane piktura qe kam qendisur une, jane me stitch dhe half stitch.Nga sa kam pare, megjithese s'jam e interesuar per shitjet e punimeve me dore, ato qe kane me shume sukses jane quilts si ai qe do postoj me poshte dhe jo piktura si keto , te cilat njerezit mund ti bejne per qejf te tyre se ne shitje mendoj se humbasin me shume sesa fitojne.
  Quilts shiten me shume ne zona si Kanadaja , apo zona ku keto punime jane duke humbur dhe jo shume ne Itali pasi ne Itali ka shume qe merren me kete tregti, pasi e bejne dhe per hobby dhe per te fituar, megjithate shumica qe une njoh, fitojne vetem aq sa u duhet per te blere materialet pa u renduar ekonomikisht.
  Pervec quilts, mund te shiten edhe zbukurime per festat, apo veshjet per femije.
  shum te bukra keto dy punime shum shum...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 14. #34
  i/e larguar Maska e pekomeri
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  66
  Postime
  451
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  dyqani i artizanatit

  Ne ne fund Konfederata e Artizanatit Shqiptar ka dyqanin e saj ne ndihme te te gjithe njerezve te apasionuar mbas artizanatit.Dyqani eshte hapur ne qafen e pazarit ne Gjirokaster ku i jep mundesi te gjitheve qe kane prodhime artizanati ti shesin aty.Ky dyqan sherben per ta mbajtur gjalle artizanatin shqiptar.Mund te komunikoni ne kete adrese:

  Konfederata e Artizanatit Shqiptar
  http://www.kash-alb.org
  E-Mail: pmetohu@kash-alb.org
  tel 00344 4356132
  cel 00355682090300

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-09-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kush ka mundesi te me gjeje disa modele trikosh burrash do ta falenderoja

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e arjan03
  Antarsuar
  02-02-2010
  Mosha
  24
  Postime
  969
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  .......................
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Piktura
  Nga gunman n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-01-2014, 15:35
 2. Piktura Murale e Mesjets n Shqipri
  Nga white-knight n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-12-2008, 13:26
 3. Piktura kameleon e Mikel Temos
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-01-2007, 11:43
 4. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-11-2006, 17:31
 5. Disa piktura, nje qen dhe morali ne sfilate.
  Nga macia_blu n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-02-2004, 00:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •