Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38

Tema: Gėnjeshtrat

  1. #1
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319

    Arrow Genjeshtra !

    Duke ju lutur qe ta kapni kete fjale ne nje kuptim uviversal dhe jo thjesht aq shabllon sic tingellon...do ju pyesja :

    Pse lindi genjeshtra si ves ose si pasion tek njerezit ?
    Sa e veshtire eshte te genjesh dhe sa urrejtje te krijon kur dikush te ka genjyer ....por a mendoni qe ka raste qe genjeshtra eshte e nevojshme ?
    Si mund te mbrohemi nga genjeshtrat e rrezikshme ?

    Genjeshtra i ka kembet e shkurtera - thote Populli.
    Jeni dakort dhe nese po ...Pse ?

    Jeni te ftuar ne diskutim !

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    hmm ok genjeshtra eshte dhe ves dhe pasion ne te njejten koh dhe ka lindur tek njerezit nga nevoja qe te mbulojne gabimet disa here, ose per ti dhene nje situate jo dhe aq te mire ngjyra me te mira...i mean jane disa here qe nje gje te thjesht e bejme te ket me shum interes duke futur disa genjeshtra te vogla brenda.
    Tani sa per ate qe a eshte e veshtire apo e lehte per te genjyer, ajo varet nga karakteri i njeriut...jane disa njerez qe genjejne pa problem fare, ju behet menyr jetese dhe ok disa here genjejne pa e kuptuar...tani yeah mendoj se disa here genjeshtrat jane te nevojshme dhe disa here akoma dhe te detyrueshme...por keto jane vetem genjeshtrat e vogla te cilat nuk prishin pune por rregullojne....une per vete po ta kuptoj qe nje njeri me ka genjyer per nje gje te vogel e cila nuk me demton ok nuk do nevrikosem shum se e di qe do ta ket ber me qellim te mire...kurse genjeshtrat serioze nuk i durroj dot.

    si mund te mbrohemi??? hmmm nuk e di ka dal ndo nje krem kundra genjeshtres keto kohet e fundit?? j/k

    ohh yeah dhe sa per ato kembet e shkurtra qe ka yeah eshte e sakt si shprehje sepse sido qe ta besh...skoma dhe genjeshtari me i mire ne bote te jet dikush genjeshtra gjithmon del ne drit.


    Alda.

  3. #3
    Catch me if u can c me!!! Maska e invisible girl
    Anėtarėsuar
    10-09-2003
    Vendndodhja
    A very invisible place!!
    Postime
    405
    Njersit genjejn gjdo dit
    Genjeshtra lindi nga halli.
    por nga njeher genjeshtra asht e domesdoshme
    por genjeshtra asht me rrezik
    kur mas gnjeshtres vjen mashtrimi
    qe asht kushri i pari i genjeshtres

    LIENG ITS A PART OF YOUR LIFE AND I AM MORE THAN SURE EVERYBODY OUT THERE LIED IN THERE LIFE.

    Asht e rrezikshme te jesh i/e sinqert
    If u r successful,u will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.

  4. #4
    Nuk eshte problemi se genjeve njehere dhe si do ja besh..
    Po pasi e perdore genjeshtren disa here te behet si gje normale, dhe ves... dhe jo vetem qe do genjesh dhe do mashtrosh te tjeret, po nuk do njohesh me veten...
    Keep it REAL!!!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339

    Wink

    Njeriu ka nevoje per genjeshtra si rrjedhoje e te qenit nje qenie te dobet. Me e bukura eshte se ne pergjithesi njerezit qe dijne te genjejne mire kane sukses....shpeshhere jeteshkurter. Une per vete kam mesuar se genjeshtra te ndihmon shume.

  6. #6
    Senior Member Maska e IL_DON
    Anėtarėsuar
    10-02-2003
    Vendndodhja
    ne mal
    Postime
    163
    WOLF
    genjeshtra lind nga halli dhe nga qefi

    1-nga halli
    kur nje njeri bie ne nje situate teper te ngushte dhe nuk ka rruge tjeter pervec genjeshtres do ti duhet patjeter te genjej.

    2-nga qefi
    kur nje njeri do ti duhet te genjej per nje gje vetem e vetem qe te bejne qef(si gocat kur i thojne mamave ne shtepi qe sot jam per dark tek nje shoqe edhe ja fusin per darke tek shoku)
    Keshtu qe i bie qe te lindi si pasion i cili me vone behet ves.

    Vershtiresi ne te genjyer varet nga personi ka njeres qe e kane trurin dyst fare edhe si beht vone fare ka njerez qe kane karakter edhe i skuqet faqja
    por eshte gjithone teper e veshtire te genjesh edhe as e lehte te pranosh qe dikush te ka genjyer,por une gjithmone i jap nje shanc te dyte te shoh nese perseritet gabimi apo jo.

    Nuk besoj se ka njeri qe mos te jete genjyer ndonjehere keshtu qe i bie qe nuk mbrohesh dot,Ose duke verifikuar gjerat ne nje kohe teper te shpejt per te kapur genjeshtren por edhe pak intelekt.

    Genjeshtra kembet e shktra i ka kur njerezit jane te mencur dhe arijne ti kapin ,por kur jane te gjithe budallenj si shumica e shqiptareve as kane per tju shkurtuar ndonje here kembet.
    Pse? thua ti
    Ja shikoje popullin shqiptar qe ka 10-vjet ne pluralizem dhe jemi po ne te njetin vend ku kemi qene fale genjeshtrave qe bejne politikanet,fale mashtrimeve qe bejne politika shqiptare(p.s e mora si shembul se nuk dua te merrem me politike por ky mendim me erdhi ndermend tashti)
    GABIM 404

  7. #7
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Nga halli apo nga qejfi... genjeshtra lind nga deshira per te manipuluar dike, dicka, apo nje situate qe te dali sic e do ti. Pra, lind prej egoizmit.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  8. #8
    Senior Member Maska e IL_DON
    Anėtarėsuar
    10-02-2003
    Vendndodhja
    ne mal
    Postime
    163
    sipas teje i bie qe te gjithe njerezit qenkan egoist?
    nje shembull ja dicka sa per ilustrim te lutem pergjigju pak Leila
    Te vjen dikush dhe te ve armen me koke dhe te detyron te thuash nje gje qe ti e di qe eshte genjeshter.Ti cfare do beje nuk do ta thoje?

    p.s :eshte nje shembull banal qe mora por besoj se e jep qarte ilusrtimin qe njerezit genjejne nga halli
    GABIM 404

  9. #9
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Te gjithe jemi egoiste ne nje fare menyre. C'do akt i joni eshte per perfitimin tone.

    Te vije dikush te me veje armen ne koke e te me detyroje te them dicka? Ne vend!!! Ia them, pa menduar 2 here! Per perfitimin tim e kam... apo jo? Manipuloj situaten dhe cfare kam perpara qe te marr rezulatitin qe dua (qe ne kete rast rezultati qe dua eshte te jetoj).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 22-09-2003 mė 20:21
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Gjithashtu kemi dhe rastin kur genjehet sepse tjetri nuk e meriton te verteten. Genjeshtra nuk eshte komplet negative.

  11. #11
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Ke te drejte. Genjeshtra nuk eshte gjithnje e keqe... po disa njerez s'dine KUR te mos genjejne. Perpiqen per mire, por ndo nje here nuk eshte e mire.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  12. #12
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    E kisha imagjinuar se ne njejete genjeshtare si kjo qe jetojme me te shumtit kane ngritur flamujte e genjeshtres ndoshta per te mbijetuar,per te arritur diku.
    Fatkeqsisht.......................!
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  13. #13
    i/e larguar Maska e pekomeri
    Anėtarėsuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    450
    [B]Njeriu ka nevoje per genjeshtra si rrjedhoje e te qenit nje qenie te dobet. Me e bukura eshte se ne pergjithesi njerezit qe dijne te genjejne mire kane sukses....shpeshhere jeteshkurter.??? Une per vete kam mesuar se genjeshtra te ndihmon shume.

    Eshte mese e vertete,une kam vuajtur shume sepse nuk kam ditur kurre te genjej

  14. #14
    shhhhhhh Maska e Shpirti_l_vogel
    Anėtarėsuar
    16-09-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    6
    ne shume raste te nxjerr nga situata..
    por e peson me vone se kot nuk thone i ka
    kembet e shkurta...
    ~~~X~~~

  15. #15
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar mė parė nga Leila
    Nga halli apo nga qejfi... genjeshtra lind nga deshira per te manipuluar dike, dicka, apo nje situate qe te dali sic e do ti. Pra, lind prej egoizmit.
    Leila..jam dakort me ty aty ku thua qe genjeshtra lind nga halli apo qejfi ( por ama edhe kjo puna e qejfit eshte pak me spec sepse nje njeri qe ndjen kenaqesi duke genjyer te tjeret ka nje dobesi shume te madhe ne brendesine e tij qe nuk e kupton ).
    Deri ketu ishte mire por se kuptoj pse ke dale pak nga teoria qe ke ndjekur duke permendur ate paragrafin e fundit ( Pra, lind prej egoizmit. ) A ma sqaro pak se cdo te thuash me kete ?

    Une vete i urrej genjeshtaret ne mase. Nuk e mohoj qe ka raste qe edhe vete them ndonje genjeshter por.......kurre nje genjeshter me te cilen do i beja keq dikujt cfare do lloj mase qofte ajo. Pastaj mashtrimi eshte nje rang me lart se genjeshtra dhe disa mashtrimin e perkufizojne si ..Art me vete..!

    Nje njeri i ditur ka pas thene. :

    Jane shume lloje genjeshtaresh ne bote.
    1- Eshte ai qe genjen per te bere mire = njeri shenjtor
    2- Eshte ai qe genjen per pune = njeri mondan
    3- Eshte ai qe genjen per ti bere keq dikujt = njeri i lig
    4- Eshte ai qe genjen per ti shpetuar situates = njeri kopil
    5- Eshte ai qe genjen per te kapur femra = ky njeri s,genjen ne te vertete
    6- Eshte ai qe genjen sepse i Pelqen te genjeje = ky eshte tamam genjeshtar

    Tani une do sqaroj pak vetem tipin e pare te genjeshtarit qe sapo e shkruajta me lart...

    Pardje plaka ime kishte 50 vjetorin e lindjes dhe une kisha harruar fare. Tani dua t,ju shpjegoj qe une plaken e marr gjithmone ne cell ne ore 00.00 d.m.th sapo ka hyre dita e re sepse me ka pelqyer gjithnje qe te jem i pari qe ta uroje. Edhe kete gje e kam bere per vite me rradhe. Fatkeqesisht kete vit kisha harruar fare dhe nuk e marr ne cell deri ne mbremjen e neserme. U detyrova qe ta genjeja duke i nxjerre nje justfikim sa me te besueshem dhe i thashe qe nuk munda dot te te telefonoja per X arsye por qe gjoja ne cdo moment e kisha ne mendje. Kjo gje e zbuti shume zemren e saj e cila mezi kishte pritur qe une ta uroja si gjithmone dhe ishte merzitur pak ( megjithese mua s,ma shprehu ). Ama mendoj qe kjo genjeshter e imja ishte nje xhest i nevojshem sepse sado pak me ndihmoi qe nena ime te ndjehej me mire dhe kjo ishte kryesorja...por ama kurre nuk mendoj qe ky veprim do me behet rruge ne heret e tjera...sepse atehere do ishte shume me i demshem se c,duket.

    Tani pikat e tjera po jua le juve per ti diskutuar ose per te shtuar dicka me teper se ato qe u lartpermenden.

    Me respekt Wolfi !

  16. #16
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Ka shume arsye per te genjyer. Se pari do te thoja qe nuk besoj te kete njeri te mos kete genjyer qofte edhe nje here. Disa e kane pasion dhe motoja e tyre eshte: Genje sa me shume se do te vije nje dite qe do ta besosh edhe vete genjeshtren tende. Keta tipa nuk i beson askush sepse kandari i tyre peshon shume nga genjeshtra keshtu qe te vertetat jane te paperfillshme.
    Te tjere genjejne nga halli, ne nje moment kritik. Keto quhen genjeshtra te bardha qe nuk i prshin pune kujt dhe nuk e cenojne personalitetin e autorit.
    Cfar tepron nga genjeshtrat e ketyre qe permenda siper i mbledhin politikanet dhe ja servirin popullit embel e embel.
    Genjeshtra e ketyre te fundit i ka kembet shume te gjata. Dy te tjerat siper aq sa thote populli.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  17. #17
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Postuar mė parė nga WOLF POWER
    Leila..jam dakort me ty aty ku thua qe genjeshtra lind nga halli apo qejfi ( por ama edhe kjo puna e qejfit eshte pak me spec sepse nje njeri qe ndjen kenaqesi duke genjyer te tjeret ka nje dobesi shume te madhe ne brendesine e tij qe nuk e kupton ).
    Deri ketu ishte mire por se kuptoj pse ke dale pak nga teoria qe ke ndjekur duke permendur ate paragrafin e fundit ( Pra, lind prej egoizmit. ) A ma sqaro pak se cdo te thuash me kete ?

    Une vete i urrej genjeshtaret ne mase. Nuk e mohoj qe ka raste qe edhe vete them ndonje genjeshter por.......kurre nje genjeshter me te cilen do i beja keq dikujt cfare do lloj mase qofte ajo. Pastaj mashtrimi eshte nje rang me lart se genjeshtra dhe disa mashtrimin e perkufizojne si ..Art me vete..!

    Nje njeri i ditur ka pas thene. :

    Jane shume lloje genjeshtaresh ne bote.
    1- Eshte ai qe genjen per te bere mire = njeri shenjtor
    2- Eshte ai qe genjen per pune = njeri mondan
    3- Eshte ai qe genjen per ti bere keq dikujt = njeri i lig
    4- Eshte ai qe genjen per ti shpetuar situates = njeri kopil
    5- Eshte ai qe genjen per te kapur femra = ky njeri s,genjen ne te vertete
    6- Eshte ai qe genjen sepse i Pelqen te genjeje = ky eshte tamam genjeshtar

    Tani une do sqaroj pak vetem tipin e pare te genjeshtarit qe sapo e shkruajta me lart...

    Pardje plaka ime kishte 50 vjetorin e lindjes dhe une kisha harruar fare. Tani dua t,ju shpjegoj qe une plaken e marr gjithmone ne cell ne ore 00.00 d.m.th sapo ka hyre dita e re sepse me ka pelqyer gjithnje qe te jem i pari qe ta uroje. Edhe kete gje e kam bere per vite me rradhe. Fatkeqesisht kete vit kisha harruar fare dhe nuk e marr ne cell deri ne mbremjen e neserme. U detyrova qe ta genjeja duke i nxjerre nje justfikim sa me te besueshem dhe i thashe qe nuk munda dot te te telefonoja per X arsye por qe gjoja ne cdo moment e kisha ne mendje. Kjo gje e zbuti shume zemren e saj e cila mezi kishte pritur qe une ta uroja si gjithmone dhe ishte merzitur pak ( megjithese mua s,ma shprehu ). Ama mendoj qe kjo genjeshter e imja ishte nje xhest i nevojshem sepse sado pak me ndihmoi qe nena ime te ndjehej me mire dhe kjo ishte kryesorja...por ama kurre nuk mendoj qe ky veprim do me behet rruge ne heret e tjera...sepse atehere do ishte shume me i demshem se c,duket.

    Tani pikat e tjera po jua le juve per ti diskutuar ose per te shtuar dicka me teper se ato qe u lartpermenden.

    Me respekt Wolfi !
    Wolfi,

    E mban mend ate temen tjeter ne kete forum (timen) ku po diskutoheshe ne ka akte pa perfitim? Shumica ra dakort qe s'ka akte pa perfitim. Genjeshtra per perfitim behet (egoizmi). Une nuk thashe qe egoizmi eshte gje e keqe, se ne fakt nuk eshte. Une egoizmin e quaj si nje arme per te mbijetuar apo motivuar veten. Deshiren per te manipuluar situaten qe te dalin gjerat sic i do ti, e quaj egoizem. S'po flas per ata njerez qe e teprojne egoizmin e s'cajne koken per tjetrin.

    Te ndiheshe mamaja jote keq, do ndiheshe dhe ti keq, pasi ti e do. Keshtu krijove genjeshtren per te te nxjerre nga situata, dhe qe te te jepte rezultatin qe doje. Ne kete rast, rezultati qe ti doje ishte qe mos lendoheshe mamaja jote. Te mos e kishe bere genjeshtren, do ishit merzitur qe te dy... por ai eshte realiteti. Ti e ndryshove realitetin. S'them qe bere gabim, pasi edhe une te njejten gje kam bere (sa ditelindje qe kam harruar une, o Zot... pa ca genjeshtra do me dilte nami i keq ) e akoma do bej.

    Tani qe thashe te verteten... me doli nami i keq po nejse...

    Une personalisht, nuk i ndaj njerezit qe genjejne ne kategorite qe i ke ndare ti, Wolfi. S'e di ne mund ta quaja njeri shenjtor nje qe genjen per te bere mire. E beri per arsye te mira, por perseri, genjeshter eshte. Nejse... s'dua te hyj ne kete subjekt pasi eshte si nje labirinth dhe gjithnje humb andej. Kur kam qene e vogel, lexoja revisten Yllka (sidomos kur rropa lekuren e kembes kur mu kap tek telat e bicikletes, dhe s'ecja dot) dhe aty kishte labirinthe te tilla. Une nuk kerkoja te gjeja rrugen, por merrja lapsin e shkruaja siper kufijve deri ne fund
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  18. #18
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    genjeshtrat jane menyra per ti rene shkurt gjerave. E verteta eshte shpesh shume e veshtire per tu pare, disa here e pamundur. Ne mungese te te vertetes gjejme genjeshtrat...
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  19. #19
    ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Postime
    1,349

    Lightbulb

    Ema**

    ' genjeshtrat jane menyra per ti rene shkurt gjerave. E verteta eshte shpesh shume e veshtire per tu pare, disa here e pamundur. Ne mungese te te vertetes gjejme genjeshtrat... '

    Njeriu nuk duhet te veproj me drejtėsi vetėm ndaj atij qė do dhe me padrejtėsi ndaj atij qė urren. Ai duhet te mbaj drejtėsinė me cilindo, mik apo armik ... !

    Veprimi me drejtėsi dmth veprimi nė bazė tė sė vėrtetės !


    Mungesa e tė vėrtetės ... pa koment !

    PrInCiPiEl
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PrInCiPiEl : 27-09-2003 mė 23:34

  20. #20
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Postuar mė parė nga PrInCiPiEl
    Njeriu nuk duhet te veproj me drejtėsi vetėm ndaj atij qė do dhe me padrejtėsi ndaj atij qė urren. Ai duhet te mbaj drejtėsinė me cilindo, mik apo armik ... !

    Veprimi me drejtėsi dmth veprimi nė bazė tė sė vėrtetės !


    Mungesa e tė vėrtetės ... pa koment !

    PrInCiPiEl
    U merzita me dike kur isha 7 vjec dhe thashe tere inat qe dija shume gjera per ate njeri dhe mund ta lendoja ne baze te ketyre sekreteve (c'femi i lige kam qene!!!)

    Babai im me thote, "Sekretet e shokut mbahen sekret edhe kur nuk jeni shoke me. Nuk eshte e drejte te mbash sekretin sa ke shoqerine."

    Keshtu... bie dakort me ju, PrInCiPiEl.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •