Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Exclamation Poezi te kopjuera

  ME MIRE LUAN DHE I VDEKUR SE LEPUR DHE I GJALLE


  Eh o shpirti im, mos thuaj se u lodhem
  Dhe u mrzitm nga flijimi
  Mos u bj qefin atyre q nuk u ngopen me dhimbjet tona
  Plagt e popullit jan pjes e jona
  Ne do t ngrihemi edhe nga varret
  Q t ndrtojm t nesrmen e merituar
  Si tu lshosh rrugn kriminelve
  Q knaqen n torturat e t pamundurve?!
  Un do t eci i vetmuar mbi plag deri n amshim
  E ti, pusho nse dshiron t pushosh!!


  -
  JU LUTEM MOS POSTONI TEK KY POST
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 17-09-2003 m 09:56

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "vendose zemrn tnde kudo q dshiron n dshirat tua
  se dashuri e vrtet sht vetm dashuria e par (pr ndonj gj)
  mbi sa shtpia mbi kt tok sht e ngjitur zemra e t riut
  megjithat, prgjrimi i tij gjithmon do t jet pr shtpin e par (xhenetin) t tij."

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  VENDOSJANI VETE TITULLIN

  Shum larg je o atdheu im
  Pas diellit
  Larg je ti nga pamja dhe dgjimi im
  Por un t shoh..
  I shoh yjet e qiellit tnd t kaltrt..
  Dhe yjet bien njri pas tjetrit
  Kuajt e tu!! Presin kalorsin e mshirs
  Dhe dgjoj zrin tnd t mrzitur..
  Shushurimen e pllumbit t burgosur!
  M kujton mua..
  Me plagt e djeshme!
  Dhe vdekjen time jasht kohs!!

  Ti je i mrzitur si un
  Si dega q sht thar.. para se t dalin frytat
  I mrzitur si fmija i varfr n fest..
  Pa tesha!
  Pa lojra!
  Pa mblsira!!
  I mrzitur si nna q pyet t shptuarit..
  Pr fmijt e saj t vrar!!
  Prandaj o atdhe.. q vazhdon t qndrosh..
  N zemren time, n brendin time
  Le t mbetet deri n udhtimin e fundit nj kng!..
  N buzt e mia
  Ti ke arsye
  Un do t vij tek ti..
  Q ta ndaj kafshatn e hidhur
  Un do t vij, ngase vdekja
  sht m e mshirshme se t afrmit
  Nse m urrejn mua..
  Nse m akuzojn pr largim..
  Nse urrejn miqt e mi t vdekur..
  T nnshtruar, t zn rob!!
  Un do t vij tek ti..
  Q t jetoj n krahrorin tnd..
  Qoft edhe mbrapa diellit e mureve..
  Gjith jetn!!

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Profetsi t vjetra

  M tha mua
  Ndrkoh q shkruante n fletoren e imagjinuar
  Fytyra ime.. pa goj!!:
  sht nat e frikshme..
  Flladi shprndan heshtjen mbi qytete
  Do t mbyll gojt e njerzve
  Do t pendohet kush flet edhe nj fjal
  Me pendimin m t madh!!

  M tha mua
  Dhe ai prgjon karvanin e njerzve t lodhur
  Q ecin pa qllim.. gdhijn pa streh
  Lvizin si ret!!
  Do t vij koha kur njerzit do t ikun nga vetja e tyre
  Vllai do t haj mishin e vllait
  Koh kur nna do t mohoj fmijt e saj
  N kt koh t pakoh..
  Edhe ata q shohin do t dshirojn t ishin t verbr!!

  M tha mua:
  Vrtet kta njerz do t kthehen ne xhahilijet!..
  Do t urrejn..
  Do t vrasin..
  Do t largohen nga besimi i vrtet..
  N do pllmb toke do t besohen putat srish!!
  Dhe do vit do t ken dy udhtime.. drejt turpit:
  Njra n gjakun e viktimave!!..
  Dhe tjetra n pusin e lotve!!

  Thash: O zotriu im
  Kto profetsi i dija
  Edhe para se t m prenit gjuhn
  Dhe para se n sy t m thyenit lapsin!!

  Kto profetsi i dija
  Qkur u bra i huaj nga vetja
  Dhe familja..
  Dhe toka..
  Q kur shkova pr tu vrar..
  I dorzuar..
  Dhe n kaderin tim i detyruar!!

  Kto profetsi i dija
  Qkur gdhiva pa marr frym
  Ose e shihja at
  Ose e prekja at
  Ose e prjetoja at
  Debat mbi debat!!
  M tha mua:
  A e largove shijen e hidhrimit!!..
  Thash: Po!!
  -A do t ngrihesh nesr?!
  -Ndoshta!!
  M tha: M shto edhe ca!!
  Dhe un nuk arrita!!

 5. #5
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Deri tani

  Qajtn fmijt
  N shkrettirn e zemres sime..
  Si zakonisht!.. Para gjumit
  Dhe n qytetet e varfra..
  Dikush po i ha t vdekurit
  Dhe po fundos gjithka!!
  Qajtn fmijt
  Pr her t dyt
  Pr her t tret
  Dhe i thash asaj: Bj dika..
  Si nn e ktyre gjamave
  Kur uria i bri t qajn ata!! Qau edhe ajo!!
  Ndoshta shiu dhe freskia ju ofron oft edhe pak shpres
  Ndoshta ngjallet babai i jetimve!!
  Ose krenat e popullit
  Nse vijn -si pianec- kt dit
  Q t pyesin pr popullin e tyre
  Lott u dalin..!! Nga turpi i madh!!

  Qajtn fmijt
  Ku t iku nga kaderi im?!
  Dhe n ftyrn time po rrzohen mure t tra
  Dola t iku,
  Kmbt m drguan te nj i moshuar q e njifja
  Q u shiste poezi pushtetarve
  Dhe u pendua!!.. Thash: Ta pyes pr qeshtjen time
  Ndoshta mund t ket di q t udhzoj t hamendurin
  Tha plaku: O biri im
  Mbshtetu n durim e besim
  Dhe mos i hap rrugn djallit
  Q t t arrij qllimin e tij!!,
  Toka e Zotit sht e gjer!..
  Dhe Allahu.. o biri im
  sht furnizuesi m i madh
  Dhe kjo jet nuk sht vetmse mashtrim pr njerzit
  Prandaj lute Zotin tnd q t fal!!

  * * *

  E luta Zotin..,
  Pastaj fillova ti ofrohem qingjit
  Q ishte nisur n drejtim t thertores!!
  Si qengjat e tjer!!
  Dhe kur u ktheva tek fmijt
  Pash se po mbretronte heshtja.. Si vdekja
  Aty gjeta varr mihsit..
  Dhe ata q shesin qefina!!
  Fillova t brtas si i mendur
  Nuk dija far t bja tjetr..
  Fillova me shoqrimin e zemres s piklluar..
  T shpalos dhimbjet!
  Dhe t krkoj nj shok t lodhur si un
  Q t m shoqroj n vrasjen e dhuns..
  N vrasjen e dhimbjes..
  T ngrej flamurin e harress!!
  Por nuk gjeta njeri..
  Q ti ofroj ballin diellit..
  Deri tani!!

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Zotrinjt e mi
  O tregtart e fjalve!
  Mos na mashtroni!!..
  Mos u bni si fallxhort
  Flisni pr paqen!!
  Flisni pr ferrin!!
  Dhe luftn.. dhe shlirimin
  Nuk e di!!
  Por gomari e ka humbur durimin..
  Dhe dgjueshmrin..
  Nuk kuptoj fytyrat e huazuara
  Q varen n te t vdekurit!! Q mashtrojn!..
  Largojn epshet dhe vrullin!..
  Pijn nga gjaku i foshnjeve!
  Mshehin kokn e tyre si makushi!!

  O zotrinjt e mi
  Mos bni gj!!
  Ngase n ditt tuaja!! Nuk do t ndrioj llampadari
  Do vazhdoj t jem i kryqzuar..
  Duke gjurmuar n burgjet e nats.. pr rrezet e drits
  Do vazhdoj t jem i lidhur..
  Duke bartur adren time t zez nga nj dhe n tjetrin dhe
  Duke pyet kaderet..
  A do t vij e nesrmja m e mir..
  Q ta ruaj at pr fmijt e mi t vegjl
  Dhe medet!! Nse t vegjlit nuk e presin!!

  O zotrinjt e mi
  Ah sikur t dinit madhsin e gjembit n zemren e thyer
  Pr familjen, pr tokn q po i dhunohen stint
  Ah sikur t dinit kush sht gjembi i trojeve!!

  O zotrinjt e mi
  Edhe un jam pjes e asaj fregate
  U shkatrruan aniet e mia..
  M rnduan trart
  Dhe jeta po m gjunjzon para kohe!!

  O zotrinjt e mi..
  M lerni t lir n rrugn time..
  ǒt bj me flamurin e bardh..
  Pr atdheun e zn rob?

 7. #7
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  kjo eshte per ju se une spara ndodh qe te merzitem ndonjehere


  ast mrzie

  Rridhni o lot t vajit dhe o plag t zemres..
  Mos pyet cilat shprthime t torturave qetsuan shpirtin tim
  Tashm humba t dashuren e par dhe do t nesrme t bukur
  Dhe nga gota piva pikat e fundit t barrs s rnd

  * * *

  Nna ime!! Duart tuaja dridheshin e un shkoja n pakthim
  Piskata: Ah.. Prit mos shko ti pa shkuar un
  Ende vazhdon brenda nesh dashuria pr ty
  Ja ku ne po i shtrijm gabimet tona mbi varr
  Nuk ka mbet nga rruga jon prvese nderit t arritjes

  * * *

  Nna ime!! Kush sht tani q m udhzon mua nse humbi rrugn
  Kush sht q m flet mua pr ullishtat e atdheun e vrar
  Kush sht q m uron mua pr t m ndihmuar Zoti!!
  O nna ime
  M thuaj ngase un jam i vetmuari i shtpis q pret
  Ngase nuk ka gj q m ngroh.. se dielli im ka prenduar

  * * *

  Nna ime!! Mos qaj!! Dhe kush qan pr jetn e prdhosur?!
  Kjo sht koh pr ata q ballin e kan mbshtjell me pambuk
  Kjo sht koh pr ata q rrin ulur afr flamujve e kolltuqeve
  Sa brtita: O frikacak, prse trhjekja dhe rrahja e tupanave?!
  Mos pastroni turpin e humbjes por pastroni lshimet nga truni

  * * *

  Nna ime!! Po ndgjoj nga mbrapa n munges vringllimn e kuajve
  Dhe po shoh pas tyre nj gjenerat q u prpoq t bnte t pamunduren
  I dhan qiellit hieshin e tij dhe toks ngjyrat e stinve
  Mos u udit, ngase kaloi koha e vajtimeve pr shekujt e shkuar!!

 8. #8
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Fjal me shpirtin

  Eh o shpirti im engjllor
  Sikur t mos kishim pretendimet tona
  Nuk do t kishim shkruajtur poezi pr ty
  Me shkronja nga gjaku i derdhur rrke
  Nuk do t dilnim edhe prkundr dhuns barbare
  Q t prplasemi me terrin e zi
  Nuk do t shkonim drejt vdekjes q nuk na la syt t thahen
  Mbi shkrepa e gjemba q nuk kan t sosur
  Vendi yn sht n fushbetej me t vrarit e pa vorrosur
  Ose me ata q prpeliten nga plagt

  Ah medet pr zemren time t thyer ka prjetuam
  Dhe po prjetojm n kto koh ogure
  Nga kriminelt q zemrat i kan nga hekuri
  Dhe t mallkuarit q fytyrat i kan katran
  Ata kultivuan turpin n fund t shekullit tone
  Ngase ashtu dshiruan zotrit e tyre, atje..
  Ne atyre Zotin do ua lm havale,
  Ngase Ai vonon por nuk harron..
  Edhe kur humbjet tek ne ishin n kulm
  Ata nuk pushonin duke na akuzuar e fyer
  Na mveshn krimet q si kishim br
  E t mdhenjt sikur nuk dinin se kush po vret
  U ulm n pragun e ders s shkrumuar
  Duke prit pafajsin q sdo t vinte kurr!
  Duke fshir dyftyrsin e atyre q nuk kan fytyr
  Q fjalt e tyre shkelen pa u nxjerr nga goja
  Le t thon t duan,
  Furtuna tani varret po zbulon
  Tek qent nuk ka vese t lehura
  E hienat nuk mbulojn dot gjahun e vrar koh m par


  Eh o shpirti im, mos thuaj se u lodhem
  Dhe u mrzitm nga flijimi
  Mos u bj qefin atyre q nuk u ngopen me dhimbjet tona
  Plagt e popullit jan pjes e jona
  Ne do t ngrihemi edhe nga varret
  Q t ndrtojm t nesrmen e merituar
  Si tu lshosh rrugn kriminelve
  Q knaqen n torturat e t pamundurve?!
  Un do t eci i vetmuar mbi plag deri n amshim
  E ti, pusho nse dshiron t pushosh.

  --
  kjo poezi i kushtojet te gjithe popujve qe vuajten dhe vuajne sot ne bote nga lufterat. Kosoves martire Bosnjes Maqedonise Palestines Cecenise Iraku Afganistanit Indonezise Filipineve etj Zoti i ndihmofte dhe ua ndricofte fytyrat ne kete bote dhe boten tjeter.

 9. #9
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Eci me shpres!!
  Mbi prush eci!!
  I trhjek nyjet e mia..
  Nn dyshekun e torturave..
  Kodrave prej zhgnjimi..
  I ngrej duart si ata q pendohen!!
  Drejt Zotit!!..

  Dhe vdekja m pushton mua
  Dhe nga muskujt e mi trhiqen gjarpinjt
  Dhe un lshoj klithmen e fundit
  A kjo e jete mizore?!
  Edhe njeriu e dashuron deri n pafundsi?!
  Pse valle ta duash kur ajo do te iki nga ty?

 10. #10
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Postuar nga useid-

  [Nese do me torturojne]

  "Kenaqesia" e besimit ne zemer do ta kaloje "dhembjen" e tortures dhe do te ndiej kenaqesi dhe jo dhembje.

  [Nese do me burgosin]

  "Trupin mund te ma burgosin por Zemren jo"

  [Nese do me vrasin.]

  "E deshiroj vdekjen me shume se e deshirojne ato jeten"

  Takimi me Zotin eshte me i bukur per mua se sa jeta ne kete bote te prishur dhe e padrejte prandaj ose do te triumfoj me drejtesine ose do te behem martir i saj.

  "Zeri im do te irret dhe do ta humbas derisa drejtesia dhe e verteta te triumfoje .

  Edhe nese jam i vdekur ne enderra do ua mesoj njerzve se kush eshte drejtesia dhe kush e verteta"

 11. #11
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  SHPIRTI

  Kur t dal shpirti, prej trupit t mjer

  Ah un po ndahem, do t thot nj her

  Tre her do thrras, i vdekuri i mjer

  Por ne se dgjojm, at z t prer

  Lutet dhe thot, pr Zotin e vrtet

  Ujin q t m lani t mos jet i nxeht

  Se un e kam trupin tash t drrmuar

  Nga meleku i vdekjes, sapo kam shptuar

  Kam dhimbje n trup, leht t m frkoni

  Shum ju lutem, t mos m drrmoni

  Sikur ta dgjonte, zrin njerzia

  Shpirt nuk do t mbetej, do vdiste gjithsia

  Trupin e atij shpirti sikur ta vshtroj

  Nj melek i vjen, e do ta kuvendoj

  Trupin tnd t vdekur, a e sheh i thot

  Vall si jetove ti n at bot

  Obligimet q duheshin vall a i praktikove

  Apo me gjynahe, jetn ti e cove

  Ia falim namazin pasi e ngrejm

  N varr e mbulojm, ikim dhe e lm vetm

  Ah njeriun e shkret, me dhe e mbulojm

  Pa dyshim t gjith atje do t shkojm

  Vllezr t dashur, t gjith u po shkoni

  T gjith ju po ikni, por mua mos m harroni

  Ku sht dashuria, q m par kishit

  Ku jan fjalt e mbla q ju flisnit

  Babai im ku sht, sa fort q m donte

  Ku sht dhe nna q pa mua sduronte

  Nj fmij t mos ishte, n der do t dilte

  Nj nat t mos ishte, gjum gjith natn ajo skishte

  Sa isha i gjall, n jetn e shkuar

  Me njerz t mir, rrija i nderuar

  N varrin e errt, ah u futa un

  Trupin e kam t zhveshur, qefina kan un

  Asnjri nga shokt si di hallet e mia

  Si qenka kjo vdekja, se di njerzia

  Nga t gjith t ligat na shpto Ti Vet

  N xhenetet e Tua na ndero prjet.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Musliman i ndershem o njeri i mire
  Bukur ti ke shkruar qofsh ti i bekuar

 13. #13
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  o BRAR KE NJE PERSHENDETJE NGA THELLESIA E ZEMRES POR MOS HARRO SE ESHTE ZEMER E BARDHE DHE NGA KJO PERSHENDETJE NDOSHTA DO TE NDRICOJE TY ZEMREN PER NJE SHOQERI TE RE.

  ME RESPEKT KLEVI

  MEGJITHESE KISHA SHKRUAR MOS TE SHKRUAJ NJERI PER MYNYREN SE SI KE SHKRUAJTUR JE I VECANTE DHE E MERITON TE ME SHKRUAJE DUKE E THYER LIGJIN TIM.

  O BRAR DO TE SJELL DISA POEZI TE BUKURA PRAPE, KAM KENAQESINE TI LEXOSH POR SA TI HUDH NE DISKETE.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 10-10-2003 m 17:13

 14. #14
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  PES POROSI .  Nga Hazreti Imam Aliu (r.a.)

  Mos shpresoni asgj

  Nga askush n kt jet,

  Vetm nga i Madhi Zot

  Q sht Nj dhe i Vrtet.  Mos u friksoni kurr

  Nga t ligat e huaja,

  Por t keni frik gjithmon

  Nga mkatet tuaja.  Mos u turproni kurr

  T thoni: Nuk e di !

  Nse ndokush ju pyet

  Pr at q skeni njohuri.  Por, prpiquni t msoni

  Dhe mos ngurroni

  Ta zini at

  Q tka kaluar  Nuk ka mirsi

  Nj trup pa kry;

  As nuk ka besim

  Nj zemr q ska durim

 15. #15
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "Letra e Nenes"

  Biri im, kjo sht nj letr,
  nga nna jote, nj plak e gjor.
  Mbas kohs q na largoi, si asknd tjetr,
  m n fund lapsin mora n dor!

  2.
  Sa her loti rrugn ma preu,
  mjegull e syve shikimin vodhi.
  Diell i zjarrt acarin theu,
  zemr e nns tutje st hodhi!

  O biri im, shoh q je rritur,
  je br i madh, n trup e mendje
  Ve mos harro, gjykim i ndritur,
  tkeqen flak nga shpirti, pa fjal, me endje!

  4.
  Si t gjith nnat, ashtu dhe un,
  shikimin tres tutje, larg, tek e ardhmja
  Kurr mos harro, t dua shum,
  e drejta e nns sht m e madhja!

  5.
  T paktn kt letr, ti bir, lexoje,
  aty, ve dhembjes, ka plot urime.
  M pas, n do, grise, coptoje,
  si ke coptuar dhe zemrn time!

  6.
  Para 40 vitesh, kur nj doktoresh,
  pr shtatznin m lajmroi,
  mes shoqesh u ndjeva si luanesh,
  krah i gzimit botn pushtoi!

  7.
  T gjitha nnat e din se e mira,
  merr tjetr vler kur pret nj fmij.
  Bashk me agimet m t bukura, m t dlira
  dhe det i trazuar i shqetsimeve do t vij!
  8
  N trup t mbajta jo pak, nnt muaj,
  flija e ngrihesha me vshtirsi.
  Si mund t mendoja q do tbhesha e huaj,
  kur vuajtjet m shtonin ve dashuri!?

  9.
  Asgj sma zvoglonte dashurin pr ty,
  dita-dits mezi prisja t t shihja.
  E ku kish m t lumtur se ne t dy,
  pr t varrosur djallin rrmihja, rrmihja!

  10.
  Gzohesha tek ndjeja tmblat lvizje,
  pr peshn tnde, q shtohej do dit.
  T ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
  mes momentesh t mbushura plot shpresa e frik!

  11.
  M n fund erdh asti kur ankthi larg humbi,
  mes dhembjesh q as lapsi, as gjuha smund ti shpreh.
  Mbas shum mundimesh jeta vdekjen mundi,
  dhuratn q ta jep Zoti askush smund ta bjerr!

  12.
  E qara jote u przie me lott e mi,
  t shihja e sngopesha nga gzimi, mrekullia
  Pr vite t tra t mbajta n gji,
  t lava, t shplava me duart e mia!

  Prehrin e bra shtrat pr ty, o bir,
  qumshtin tim ushqimin m t preferuar.
  N nett e gjata ti ndrisje si xhevahir,
  un vigjloja e qet, e lumturuar!

  14.
  Lodhesha aq shum, q ti t gzoje,
  mirsit e msimit prisja t shijoja.
  Prisja me padurim di t m krkoje
  e me gjith shpirt, bir, t ta dhuroja!

  15.
  Kaluan mjaft vite e un me kt gjendje,
  mndesh e gzuar, durimtare e mir.
  Pr ty sndjeja lodhje, mdyshje e hamendje,
  shrbtore e paprtuar, pa sqim, pa smir!

  16.
  Dhe nuk t vonuan shenjat e burrris,
  kish ardhur koha pr t t martuar.
  M n fund po ndaheshe nga kraht e djalris,
  nj agim i ri t ishte afruar!

  17.
  Martesa svonoi, ky ligj i bekuar,
  por, oh, q nditn e dasms zemra mu thrmua.
  Lot gzimi me dhembje rridhnin ngatrruar,
  nj re e uditshme pran mu afrua!

  Dhe sot, sa keq q sje m ai q njoh,
  m braktise dhe e harrove, ti bir, hakun tim.
  Kalojn vite t tra e un nuk t shoh,
  zrin sta dgjoj e kridhem n trishtim!

  19.
  O bir i dashur, st krkoj shum, ve pak,
  kt sjellje nnmira kurr nuk e priti.
  Tashm jam e lodhur, e dobsuar, plak,
  si e mohove at q t rriti!?

  20.
  Nse nj e huaj di do t dhuronte,
  do ti ishit mirnjohs, si ti dhe fmija.
  Vall, si mundi djali kaq shpejt t harronte,
  mirsit e nns, nga zemrligsia!?

  21.
  Sa her q zemra ime pr ty mir dgjon,
  sa shum q gzohet, aq shtang e hutuar.
  far gjynahu kam br q nuk m viziton,
  mos vall hakun tnd se kam plotsuar?!

  22.
  O biri im i shtrenjt, dua t t shoh,
  n mes besimtarsh e jo me qafirt.
  M jep shprblimin e mos m moho,
  mshira e All-llahut sht pr t mirt!
  23.
  A ska ardhur koha q zemra t t zbutet,
  pr nj plak t prvuajtur q e coptoi malli?
  Zemra e njeriut si aspak nuk tutet,
  kur nnn e ka flakur porsi nj gur zalli!?

  24.
  Jo bir, jo, sdo ankohem e lutem kundr teje,
  sdo e shfaq zemrimin, do e bluaj n vetvete.
  Asgj ska fuqi t t ndaj prej meje,
  paka se pikllimi po m tret ndr vete!

  25.
  Dyert e qiellit do t hapeshin shpejt,
  sdo t kish penges pr lutjet e mia.
  All-llahu do ti prgjigjej ksaj nne t shkret,
  mbi ty e familjen tnde do zbriste fatkeqsia!

  26.
  Oh, jo, nuk do ta bj, se ti je im bir,
  ke qen dhe do t mbetesh pranver e jets sime.
  Ke ndritur e m ndrit porsi xhevahir,
  paka se m ke ln mes detit plot gulime!

  27.
  Kthe rrug, biri im, thinjat po t dalin,
  vitet kalojn shpejt e do t bhesh plak.
  Me lot t mrzis ke pr ta lutur dhe ti djalin,
  e vrteta sht e vrtet dhe haku sht hak!

  Ki frik t madhin Zot ndaj nns q t pret,
  besimi i vrtet di ti mposht pengesat.
  Pendohu tek Krijuesi, si rob i sinqert,
  e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

  29.
  Kushdo q bn mir, qoft sa nj thrrmij,
  do ta shoh at, pa m t voglin dyshim.
  Por dhe dnimi shpejt do ta arrij,
  at q bn keq e sngutet n pendim!

  Marre nga libri me titull "Letra e Nenes" te autorit "Behauddin Gashi"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 19-10-2003 m 14:45

 16. #16
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Te vrasin naten dhe te qajne diten

  "Klithi nje ze nga fundi i detit
  dhe zgjoi nga gjumi ndjenjen e poetit
  per shpirtat e mjere qe vajtojne
  dhe per zemrat e pushtetareve qe gezojne

  Qani moj nena ju martire
  per te dashurit e juaj mbuluar me hire
  per jeten e vuajtur te shqiptarit
  per zemren e zeze te pushtetarit


  --------------- klevis2000 11.1.2004 --------------

 17. #17
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Per ty rini !

  --------------------------------------------------------------------------------

  Syri gjak po m pikon
  Zemra ime sht piklluar
  Rini, ndalu! - ku po shkon
  Zotin pse e ke harruar?!

  A s'u ngope me shfrenime
  Jet t quar pa kuptim
  Koh e humbur jan kto aste
  Fundin e ke ve dshprim.

  Kthehu ti nga ardhmria
  Zgjohu, zgjohu oj rini
  Lri veset e kqija
  Se kjo rrug nuk sht pr ty.

  Ti je e ardhmja e ktij ymmeti
  Ti je shpresa q na mban
  Ti je drita e ktij vendi
  Syt n ju, t gjith i kan.

  Ardhmria sht Islami
  Zoti si na ka msuar
  Rruga e drits sht Kur'ani
  Profeti na ka keshilluar.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Xhehenemi thot:

  "A ka dhe m t tjer"  Profile t nxira, t vdekura pa shpres

  Sy t asfiksuar q qajn me dnes

  Trupat t krrusur, para kohe t plakur

  Mushkri t zeza fshehin dhe nj zemr t kalbur

  Harxhojn shum nga koha e rinis

  N zgjedhjen e rrugve t stolis

  U plqen q me vetet e tyre t lozin

  Harrojn se vitet drejt finishit po sosin

  Shoqria ku jetojn, si piramid e lart

  Tregon falimentim, humbje t qart
  Jeta e zymt q bjn me emrin luksoze

  Degjenerim prhap dhe smundje kanceroze

  Se besojn Allahun as Ditn e Gjykimit

  Nuk u bn prshtypje shtja e krijimit

  E quajn veten kafsh, kavie t fatit

  Ardhjen n kt bot, fenomen t rastit.

  Bjn pr zot paran, i shkojn pas fustanit

  Allahu i udhzoft, sa i prulen shejtanit!

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Altini55,

  Do t t them di dhe shpresoj se nuk do t m keqkuptosh.

  Poezia e postuar (si dhe ato t tjerat m sipr nga Klevisi) ka karakter fetar dhe n kt nuk ka asgj t keqe. E ka mesazhin e vet pr t'i udhzuar njerzit n rrug t Zotit, q ata t'iu shmangen mkateve, veseve t kqijave, etj.

  MIRPO, poezia prve MESAZHIT duhet t prmbaj edhe nj element t muar q ndryshe quhet ART. Kt nuk e gjeta n poezin tnde, as n poezit tjera t postuara n kt tem nga autor t tjer... Pra, mundohu t'u japsh poezive nj fines artistike, nj frym, nj shpirt, nj mjegullim, nj... s'di si ta quaj!!! Kshtu si sht shkruar sht ve nj vjersh, rreshta prshkrimesh e porosish, grumbull fjalsh, por... POEZI nuk sht.

  Me qllimin m t mir,
  Shiu

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Shio thnx per keshillen dhe qellimin por mynyra se si njerzit i japin sot asaj qe quhet "art"
  per mua eshte fatkeqesi.
  Shume shkruajne dhe mire qe s'kane qellime te larta ne ate qe shkruajne ose te tjeret nuk perfitojne gje por shumica e njerzve si kupton cfare shkruajne ose vete poetet mbas dy viteve se dine se cfare kane deshiruar me thene ne ate poezi dmth jemi ne shekullin e abstraktes kur piktura eshte figura iluzionare te parregullta dhe te pakuptueshme kur dituria tek njerzit ska standarte ose kritere por shkojne nga te fryej era dhe jane shume te lekundur dine shume por genjshtra.Te vertetes iu jane bere shume konkurente ne mynyre qe ta zhdukin ate por ajo godet ne balle si gjithmone per ato qe duan tju godas ajo.
  Po keshtu arti sot eshte ankandi i milionereve per nje cope relike qe ajo nuk vlen asgje para njeriut dhe vuajtjeve te tij.Pra shiko sa paguajne per nje Bluze te Elvis Preslit dhe sa paguajne per ti ardhe ne ndihme nje te varferi.Sepse jemi ne procesin e lartesimit te materies dhe renies se shpirterores.Kjo shihet dhe ne "baladen tone reale shqiptare" .

  "Zana" i tha Mujit- Cfare deshire ke. Muji i tha - Dua te me japesh "fuqi" .Zana i tha- Po
  pse nuk deshiron te jap "zgjuarsi". Jo
  - tha Muji - Dua fuqi te ngrej kete gur te kote.


  Me respekto T me pelqen arti yt letrar sinqerisht shkruan bukur pergezime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga altin55 : 07-06-2004 m 17:48

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •