Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Gabohesh DITA !
    Ka qene Cija e pazarit. Kizi ka qene vetem KIZ !

    MI corazon ,Kizi ka qene motra e dervish Hatixhes ,içik qeflie dreqi
    nuk e di a o gjalle akoma duhet me pyt keto te forumit qe e kan ne lagje ...
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Nje personazh interesant ka qene dhe Kujtim Demneri,besoj te gjithe ata qe e kane patur shtepine aty ku jane ndertuar nete kateshet i kujtohet ky person qe mbushte shtepine me parrulla te ketij karakteri. NJE MAJI BIE DITEN E PREMTE ,VITI I RI ESHTE TE DIELEN etjTe gjitha parrullat i shkruante vete, ne beze te kuqe dhe boje te zeze.
    Tirana ka qene qytet i vogel dhe keta njerez binin ne sy ,une mbaj mend Sefer Dajen ,bejtexiun me me fame te Tiranes ,ai mbeshteste kurrizin tek furri i piteve ke nete kateshet dhe per pak gje krijonte ne cast nje bejte.Ka njerez qe i mbajne mend bejtet e tija nderkaq nje piktor i ka mbledhur dhe i ka botuar ato.
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ajzberg për postimin:

    fjo.16 (06-04-2015)

  4. #23
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    me i famshmi do mbetet tiranasi bamke topi..

    president i shqiperise dhe 120 metra larg zyres se vet shikon se si rrihen barbarisht 5 or rresht policet e shtetit te vet... dhe si nji dhits i vertet.. tipi i dhitsave tiranas..(ka dhe trima tirana) ben sehir qelbaniku.. e pastaj ne darke del e thote.. ngjarjet ne bulevard..

    ki mi halesh do hyje ne histori si turpi i tiranes..

    ndonse 2 metra burre e me goxha kostumi e kollaresh.. duket si nje zhapik i neveritshem..

    tirana duhet ta shpalle.. bamirin.. qytetar dhjeri..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 16-02-2011 më 13:18

  5. #24
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    me i famshmi do mbetet tiranasi bamke topi..

    president i shqiperise dhe 120 metra larg zyres se vet shikon se si rrihen barbarisht 5 or rresht policet e shtetit te vet... dhe si nji dhits i vertet.. tipi i dhitsave tiranas..(ka dhe trima tirana) ben sehir qelbaniku.. e pastaj ne darke del e thote.. ngjarjet ne bulevard..

    ki mi halesh do hyje ne histori si turpi i tiranes..

    ndonse 2 metra burre e me goxha kostumi e kollaresh.. duket si nje zhapik i neveritshem..

    tirana duhet ta shpalle.. bamirin.. qytetar dhjeri..
    O ZHUL,kush eshte per ty tipik shqiptar?
    Vlonjatet grek,Tironsat dhjaksa...
    Cfar gjaku ke ti merr langaraq,mer urrith ferrash...

  6. #25
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    po gzim kulufin e harrute
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  7. #26
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mos harroni bamir topin..

    qe mbasi poplli dhe ai vet e pa se cfar u be posht kryeministrise.. ai tha.. ngjarjet ne bulevard..

    me kte shprehje ai pis hyri ne histori si dallkauku me i madh qe ka nxjerr tirana..

  8. #27
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    mos harroni bamir topin..

    qe mbasi poplli dhe ai vet e pa se cfar u be posht kryeministrise.. ai tha.. ngjarjet ne bulevard..

    me kte shprehje ai pis hyri ne histori si dallkauku me i madh qe ka nxjerr tirana..
    Harrove ata qe vrane jashte kryeministrise.
    Ca plani ke bere me AntiMafien kesaj rradhe???
    Jo per noi gjo por mbase te ndihmoj...
    Mos u grric me Tironsit ti morr

  9. #28
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933
    Po Ik o kuluf ik,thojn Tironcin ,ose ik o Torre By... ik,jan afer nga perroji Brarit.

  10. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-04-2015
    Postime
    1

    Thumbs up Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    kete emer e degjoj shpesh dhe zakonsht ne shtepine time e perdorin si "Kizi i Katroshve" dhe ishte nje burre ne pazarin e ri qe qeshte shume nderkohe qe fliste prandaj shumicate fjaleve nuk i kuptoheshin( t pakten nga familja ime vetem gjyshja mund ta kuptonte)

  11. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    bamir topi nuk eshte tirons o brar , te bohesh tirons duhet te jesh te pakten tre breza i lindur ne qytet, gjyshi bamir topit eshte i ardhur ne tr dhe ka punu si cirak ne nje familje tironase



    nje dement tjeter ne forum thote se Kizi ka qene motra e Dervish Hatixhes , po si qenkan motra kur dervish Hatixhe ka jetuar ne fund te shekullit te 17

    ky emigracioni i ka lajthit njerzit dhe ka degradu temat ne forum

  12. #31
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    bamir topi nuk eshte tirons o brar , te bohesh tirons duhet te jesh te pakten tre breza i lindur ne qytet, gjyshi bamir topit eshte i ardhur ne tr dhe ka punu si cirak ne nje familje tironase



    nje dement tjeter ne forum thote se Kizi ka qene motra e Dervish Hatixhes , po si qenkan motra kur dervish Hatixhe ka jetuar ne fund te shekullit te 17

    ky emigracioni i ka lajthit njerzit dhe ka degradu temat ne forum
    pse Prezen nuk e kap Tirona?

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar drague për postimin:

    martini1984 (18-12-2015)

  14. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    atehere shen prokopi (ortodoks) qe njihet si shenjti mbrojtes i tirones nga erdhi ore njerez ,mos e solla une , edhe sot e kesaj dite njerzit nuk jane ne gjendje te percaktojne me saktesi origjinen e emrit Tirone,tirona eshte me e vjeter se dokumentet qe njohim sot, bamiri eshte nga dibra me origjine ,kete e dine te gjithe ne tr, perjashtim bejne vetem ata qe lajmet i marrin nga webi
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 09-04-2015 më 05:27

  15. #33
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    atehere shen prokopi (ortodoks) qe njihet si shenjti mbrojtes i tirones nga erdhi ore njerez ,mos e solla une , edhe sot e kesaj dite njerzit nuk jane ne gjendje te percaktojne me saktesi origjinen e emrit Tirone,tirona eshte me e vjeter se dokumentet qe njohim sot, bamiri eshte nga dibra me origjine ,kete e dine te gjithe ne tr, perjashtim bejne vetem ata qe lajmet i marrin nga webi
    ku i ke mor keto lajme te frikshme?

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar drague për postimin:

    martini1984 (18-12-2015)

  17. #34

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Citim Postuar më parë nga fjo.16 Lexo Postimin
    kete emer e degjoj shpesh dhe zakonsht ne shtepine time e perdorin si "Kizi i Katroshve" dhe ishte nje burre ne pazarin e ri qe qeshte shume nderkohe qe fliste prandaj shumicate fjaleve nuk i kuptoheshin( t pakten nga familja ime vetem gjyshja mund ta kuptonte)
    E ashtuquajtura Kizi i Pazarit dhe Katroshet ishin fqinje. Jetonin ne rrugen Siri Kodra qe te nxjerr tek Selvia. Une femije e kisha tmerr Kizin qe te turreshe ndonjehere kot.

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    drague (09-04-2015)

  19. #35
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Ka qen nje shprehje;"je bo si Shabon Qosja",me kuptimin qe "griceshe" o e kerkoje vet qe te't shanin.

    Shabanit,kur e shihnin talleshin dhe i thoshin "hunderr",dhe o nxehej o ankohej tek polici...Por ndodhte shpesh qe njerezit nuk i flisnin o harronin ti flisnin,atehere Shabani i dilte perballe dhe i thoshte;pse nuk me thuaj me "hunderr",nuk ta mba he..?

  20. #36
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    me bo nji liste per budallenjt e Tirones duhet me hap nji forum te ri

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar drague për postimin:

    martini1984 (18-12-2015)

  22. #37
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Shum budallenj ka pas edhe Tirona,por edhe ku nuk kishte ishe i detyrum ti boshe vet.

    Ishte nji ne lagje, (e kishte shpin nga Depo e ujit) dhe kishin shku ça çuna te lagjes duke i mar kumbllat qe kishte ne baçe.kumblulla ishte afer gardhit. Ky,i shef nga brenda shtepis edhe thot:"Gru,(grua)hanxharin se do ti vras". Qe nga ajo dite,sa here qe "zbriste" poshte per ushqime o me ik ne qender,i shkonin kalamojt nga mbrapa dhe i thonin;"Gru hanxharin se do ti vras" U nxefte,dhe na qermonte me vrap,duke then;"kalamoj maskarenj",etj etj. Ishte person normal,vetem se e detyronim te na gjermonte,se i shkonim nga mbrapa dhe i thonim gjithmon;"Gru hanxharin se do ti vras".

    Nji dit e shikojm,dhe i shkojm nga mbrapa; gru hanxharin se do ti vras,gru hanxharin se do ti vras...nuk pergjigjej,vazhdonte te ecte dhe nuk na gjermoi,i shkuam nga mbrapa nja 10 minuta,e pam qe nuk u pergjigjte dhe e lame,u kthyem mbrapsh. Ishim 6-7 veta,njeri nga ne tha;un nuk po kthehem po vazhdoj deri sa ta nxef. Ne u kthyem mbrapsh,dhe ishim ulur tek bordura e dyqanit,kur mbas nja 20 minutash shikojm shokun tone qe po kthehej me vrap,dhe na thot ne vrap e siper;"ikni se erdhi".
    Po boheshim gati per vrap,kur shikojm kete "tipin" qe po gjermonte shokun tone,i skuq ne fytyre dhe duke shajt;nga nona,nga motra,me ze te larte..Te gjithe te lagjes mbeten te habitur,duke dale mileti neper dritare per te pare kush ishte ky i çmendur qe shante me ze te larte....

    Si perfundim ne fund pyesim shokun tone;"ça dreqin i the qe u nxef aq shum ?" Ky qet-qet na pergjigjet; po i thosha;gru hanxharin se do ti vras,nga Mihal Grameno deri tek Rruga Elbasonit,e pash qe nuk pergjigjej fillova ta gjuj me gurra.
    Ndryshuar për herë të fundit nga SERAFIM DILO : 09-04-2015 më 19:51

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Lulke (10-04-2015)

  24. #38

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Ju lutem permbajuni temes dhe mos harroni natyren e nenforumit. Eshte per gjuhen shqipe e jo per ankesa fshese e aspiratori. Bisedat me njeri tjetrin mund t'i beni tek grupmosha e komuniteti, lojra rebuse por jo ne cdo teme qe ju teket juve. E sidmos lerini ankesat per fshirje shkrimesh sepse jane fare pa vend. Askush ska asgje personale me ju. Qellimi i vetem eshte mbajtja e temave te pastra dhe brenda subjektit per te cilen jane hapur.

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:


  26. #39
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Qamushi ka qen tifoz i Dinamos ja fute kot

  27. #40
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe

    Torja Thimi e Baci takohen te 15 katshi ku pi kafen Panajot Kanaci.. ju kujtohen keta personazhe?

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Seksi dhe fillimet e të shkruarit në gjuhën Shqipe.
    Nga shendelli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 26-10-2016, 06:18
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Shkolla e parë shqipe në Labovë, jo në Korçë
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
  4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •