Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  Si te evitoni dhimbjet e qafes!

  Dhimbja e qafės ndonjėherė ėshtė vėrtetė e padurueshme, ndonjėherė na bėn tė ndjehemi keq kur ndodhemi nė ambiente me njerėz dhe nė tė shumtėn e rateve nuk tė lejon tė kesh njė ditė normale pasi duket si njė peshė e madhe qė i ka zėnė rrugėn mendimeve. Dhimbja e qafės sot ėshtė shumė e pėrhapur. Pozicionet jo tė pėrshtatshme tė qėndrimit nė kėmbė apo ulur, mbajtja e takave tė larta, artrozat apo tensionet nervore janė tė gjitha motive pėr tė shkaktuar dhimbje nė kėtė pjesė tė trupit.

  Si shfaqet
  Dhimbja e qafės shfaqet nė forma tė ndryshme. Nė qoftė se dėshiron tė zgjedhėsh terapinė mė tė dobishme, duhet tė studJosh me kujdes simptomat.
  Dhimbja akute, e dhunshme ėshtė e pranishme vetėm nė njė anė dhe shfaqet sidomos kur pėrpiqemi qė tė ndryshojmė pozicion. Jemi tė detyruar qė ta mbajmė kokėn tė pėrkulur nga njė anė. Tė krijohet pėrshtypja se jemi tėrėsisht tė bllokuar dhe tė ngrirė.
  Dhimbja ėshtė e shurdhėt, qafa ėshtė e ngrirė, muskujt janė tė tendosur dhe tė krijohet pėrshtypja se kemi njė peshė mbi shpatulla. Kjo dhimbje pėrgjithėsisht shkaktohet nga qėndrimi nė njė pozicion tė keq pėr njė kohė tė gjatė ose nga stresi dhe tensionet emocionale.
  Dhimbja ėshtė kostante dhe pėrgjithėsisht ėshtė nė tė dyja anėt e qafės. Qafa ėshtė e ngrirė dhe shkakton shumė dhimbje nė qoftė se pėrkulet para apo pas. Dhimbja shtohet me lodhjen apo kur ushtrohen disa lėvizje. Zakonisht ndodh pas njė kontraktimi apo njė nervozizmi. Si pasojė e kėsaj merren dhe dhimbjet e kokės, probleme nė shikim, zhurmė nė dėgjim dhe nevralgji tė vazhdueshme. Mund tė bėhet fjalė pėr shfaqje tė njė traume.
  Dhimbja ėshtė e shurdhėt zakonisht nė tė dyja anėt e qafės dhe irritohet nė vazhdimėsinė e kokės apo nė mes tė shpatullave. Duke e lėvizur kokėn provohen mjaft shtrėngime nė muskuj, ndjehemi tė rėndė dhe na duket sikur jemi tė ngarkuar me plumb. Dhimbja paksohet gjatė pushimit dhe mund tė mos e ndjejmė pėr periudha tė gjata. Ndonjėherė shoqėrohet me mpirje krahu, gjė qė mund tė jetė shkak i njė artroze apo hernie nė tru.
  Qafa ėshtė e ngrirė dhe shkakton dhimbje kur pėrkulet. Kjo shoqėrohet dhe me tė vjella, dhimbje koke, ethe dhe acarim nga drita. Mund tė bėhet fjalė pėr meningjit.
  Shkaktarėt mė tė shpeshtė
  Motivet nga tė cilat shkaktohet dhimbje nė qafė mund tė grupohen nė katėr kategori:
  Kontraktimet muskulare pėr shkak tė stresit, pozicioneve tė kėqija apo tensioneve emocionale. Kjo ėshtė dhe arsyeja mė e shpeshtė e dhimbjeve tė qafės. Dhe pse shkaku mund tė duket i rėndomtė, bllokimi muskular mund tė ēojė dhe nė njė palėvizshmėri totale tė pėrkohėshme.
  Sėmundje si artroza apo herni diskale janė shkaku i dytė i dhimbjeve tė qafės, por qė tė dyja situatat mund tė jenė aktive njėkohėsisht. Kush vuan nga kėto sėmundje mundohet t'i shmangė rrotullimet e kokės dhe lėvizjet e shpatullave pikėrisht pėr dhimbjen qė i shkakton kjo. Nė kėtė mėnyrė muskujt nuk ushtrohen, mpihen dhe ndonjėherė dhe ngrijnė dhe kėshtu dhimbjes sė shkaktuar nga artroza apo hernia i shtohet dhe ngrirja e muskujve.
  Dhimbje tė shkaktuara nga trauma apo mikrotrauma, si goditje tė ndryshme. Kėto mund tė jenė dhe goditje tė marra gjatė aktiviteteve sportive, lėvizjeve tė gabuara apo dhe frakturave tė vogla tė cilat nuk vihen re pėr momentin. Pasojat e kėtyre goditjeve mund tė mbarten me vite dhe mund tė shkaktojnė njė dhimbje qafe kronike.
  Shqetėsime tė tjera tė shkaktuara nga inflamacione tė ndryshme. Sėmundje si meningjiti shkaktojnė dhimbje dhe ngrirje tė muskulaturės sė qafės por qė gjithmonė janė tė shoqėruara me simptoma tė tjera mė tė rėnda.

  Parandalimi
  Nė qoftė se jemi tė kujdesshėm dhe kujtohemi gjatė ditės tonė pėr gjėra tė vogla qė kanė lidhje me pozicionet e qafės, mund tė shmangim njė pjesė tė mirė tė dhimbjeve tė shkaktuara pikėrisht nga ky shkak.

  Tė mbajmė njė qėndrim korrekt. Shprehja e vjetėr "shpatullat prapa dhe gjoksin jashtė" ėshtė akoma nė fuqi.

  Zgjedhja e karriges sė pėrshtatėshme. Karrigia e atij qė kalon shumė kohė ulur duhet tė jetė e tipit qė tė rregullojė gjatėsinė. Kėmbėt duhet tė qėndrojnė tė mbėshtetura nė dysheme dhe kurrizi tė jetė i mbėshtetur nė karrige.

  Tė mbahet mirė telefoni. Duhet tė shmanget ideja pėr tė bėrė njė punė tjetėr nė kohėn qė flasim nė telefon, sepse do tė jemi tė detyruar qė ta mbėshtesim atė me shpatull nė faqe, pozicion i cili ėshtė shumė i disfavorshėm pėr qafėn.
  Tė ngrihesh nga karrigia ēdo orė dhe tė bėsh disa hapa pėr tė ndryshuar pozicionin e kolonės vertebrale. Ėshtė njė ushtrim i detyrueshėm pėr ata qė kalojnė orė tė tėra nė tavolinė.

  Pozicioni gjatė periudhės sė gjumit duhet tė jetė ai me kurriz poshtė ose tė kthyer nė anė. Pozicioni me gjoksin poshtė mban nė tension vertebrat e qafės dhe mund tė shkaktojė dhimbje.

  Tė bėsh ushtrime tė vogla tė pėrditėshme. Bėhet fjalė pėr lėvizje tė kujdesshme tė qafės nė ēdo moment tė ditės qė tė ndodheni dhe sa mė shpesh qė tė mundeni pėr tė shmangur ngrirjen e muskujve.

  Kur duhet t'i drejtohemi mjekut
  Nė qoftė se pėsoni pėrplasje me makinė apo njė traumė gjatė njė aktiviteti sportiv apo duke u rrėzuar pėr ēdo lloj motivi dhe nė qoftė se dhimbja nė qafė ėshtė e shoqėruar me tė vjella dhimbje koke, ethe, padurim tė dritės dhe mpirje tė krahut apo tė pjesėve tė tjera tė trupit.

  Si ta pėrballosh
  Ndėrhyrjet e mėposhtėme janė tė dobishme nė rastet kur dhimbja e qafės ėshtė shkaktuar nga kontraktimi i muskujve apo njė mpirje e tyre.

  Me hidroterapi
  Kur qafa ka inflamacion, bėni njė kompresė me akull pėr dhjetė minuta. Nė qoftė se nuk keni akull, atėherė merrni ndonjė ushqim tė ngrirė, mbėshtilleni me njė copė dhe pėrdoreni si kompresė. Nė kėtė kohė pregatisni dhe njė ēantė uji me ujė tė nxehtė, mbėshtilleni me njė peshqir dhe aplikojeni nė tė njėjtin vend ku vutė akullin, menjėherė pasi ta keni hequr atė dhe mbajeni pėr dhjetė minuta.

  Me anė tė agopunturės
  Agopuntura ėshtė shumė e dobishme nė rastet kur dhimbja e qafės ėshtė shkaktuar nga kontraktimet muskulare si ato tė shkaktuara nga sėmundja e artrozės.

  Me anė tė masazhit
  Teknikat e masazhit janė tė dobishme nė tė gjitha rastet kur qafa dhe shpatullat kanė ngrirė, qoftė pse keni qėndruar nė njė pozicion tė papėrshtaėshėm, pėr shkak tė artrozės, pėr njė qėndrim tė gjatė nė tė njejtin pozicion.

  Me aromaterapi
  Pėr tė shtuar efikasitetin e masazhit, mund tė pėrdoret njė vaj i pėrftuar nė kėtė mėnyrė: Nė 50 ml vaj mandarinash tė ėmbla hidh 20-30 pika lavando ose kamomili. Tė njėjtat vajra, por me masė 2-5 pika mund tė hidhen dhe nė vaskėn e banjės.


  @SPEKTER

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ChuChu pėr postimin:

  emiljano.xhafa (14-10-2013)

 3. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Vetėm tė lexuarit e kėsaj novele qė ke postu te bėn me dhimbje qafe...
  Mė shkurt pipėll, mė shkurt !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime

  Re: Si te evitoni dhimbjet e qafes!

  [QUOTE]Postuar mė parė nga Kuqalashja
  .

  Kur qafa ka inflamacion, bėni njė kompresė me akull pėr dhjetė minuta. Nė qoftė se nuk keni akull, atėherė merrni ndonjė ushqim tė ngrirė, mbėshtilleni me njė copė dhe pėrdoreni si kompresė. Nė kėtė kohė pregatisni dhe njė ēantė uji me ujė tė nxehtė, mbėshtilleni me njė peshqir dhe aplikojeni nė tė njėjtin vend ku vutė akullin, menjėherė pasi ta keni hequr atė dhe mbajeni pėr dhjetė minuta.

  .

  @SPEKTER
  [/QUOTE


  Kuqe kete me akull do te ishte mire mos ta provonte njeri se munde ti sjelli pasoja te medha

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Aman se kam qene me nje dhimbje qafe qe akoma s'po me kalon, u be gati 5 dite...isha dhe tek kiropraktori, me bene masazh, pata nje fare permiresimi per disa ore por jo plotesisht.....ne pozicione te ndryshme nuk kam shume dhimbje por sapo ulem ne tavoline per te punuar ne komputer, kam dhimbje te forta....

Tema tė Ngjashme

 1. Dhimbjet e qafes
  Nga Luti nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-04-2010, 14:58
 2. Spondiliatroza
  Nga [Perla] nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 17:11
 3. Dhimbjet e mesit
  Nga shkodrane82 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-08-2006, 16:51
 4. Dhimbjet e barkut
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-05-2006, 11:09
 5. Nen dhimbjet e jetes!!!!
  Nga MeMySelfAndI nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-11-2003, 07:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •