Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28

Tema: Oscar Wilde

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Oscar Wilde

  Apostull i estetizmit te Ruskinit dhe te Pater, imitues i zgjedhur i melodive te mrekullueshme te Gotjese, Wilde mund te konsiderohet edhe si Balzak apo Hygo, Flober apo Huysmans. Oscar Wilde akoma edhe sot te rremben, te ben per vete me magjine e prozes se tij, sidomos ne pershkrimin e kritiken e pameshirshme qe i ben shoqerise se kohes se tij me ane te ironise e paradokseve te rralla.
  Ne keto aforizma per dashurine dhe grate vijne koha dhe personazhet e famshem te krijuar nga autori, sidomos "heroinat" e komedive te tij, nga ledi Vindermere tek "teze Augusta Bracknell" e kryevepres se tij "Rendesia e te qenit Ernesto".

  Oscar Wilde
  Lindi ne Dublin ne 16 tetor 1854. Poet, romancier, komediograf, ai eshte padyshim shkrimtari me i rendesishem iAnglise Viktoriane. Ne vitin 1895, ne kulmin e fames se tij, ai denohet me dy vjet burg per homoseksualitet, gje qe i solli pasoja shkaterruese ne jeten ekonomike dhe sociale. Vdiq ne ne vitin 1900 i braktisur nga dy femijet dhe nga gruaja. Nje studiues italian tha: Me vdekjen e tij, duket sikur nje epoke zbriti ne varr.
  Midis veprave te tij:
  Salomč,Portreti i Dorian Grej, Rendesia e te qenit Ernesto,, De Profundis,Nje grua pa rendesi, etj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Reality is wrong, dream is for real

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Asteroid pėr postimin:

  bili99 (21-03-2016)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Grate jane te krijuara vetem per dashuri

  Mos u besoni ndjenjave te grave para se te martohen

  Burrat e njohin shume shpejt jeten, grate shume vone

  Ne themel te marteses qendron keqkuptimi reciprok

  Grate adhurojne kur bien ne dashuri, por kur humbasin adhurimin e tyre, ato humbasin gjithēka

  Grate kane nje instikt te cuditshem: enderrojne gjithēka veē asaj qe duhet
  Reality is wrong, dream is for real

 4. #3
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Wilde...Wilde...Wilde...

  Sa te verteta jane keto me poshte?

  Burrat gjithmone deshirojne te jene dashuria e pare e nje gruaje, ndersa grate pelqejne qe te jene romanca e fundit e nje burri.

  Nuk e di nese grate gjithmone shperblehen per te qenit magjepse. Zakonisht, ato ndeshkohen per kete!

  Nje burre eshte i lumtur me nje grua per aq kohe sa ai nuk e dashuron ate.

  Te rinjte duan te qendrojne besnike por lekunden; pleqte duan te tradhetojne por nuk munden.

  E verteta e jetes se Oscar Wilde mund te permblidhet vetem me nje thenie te tij: "Ne kete bote ka vetem dy tragjedi. Njera eshte te mos marresh ate qe deshiron, dhe tjetra, ta marresh ate."

  P.s. "Oscar is much too important a man ever to talk seriously about him" ...sipas "motiveve" te tij:
  "Life is much too important a thing ever to talk seriously about it."
  Vera, of The Nihilists

  Greetings!
  Summertime, and the livin' is easy...

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  Gentian_gr (13-04-2014)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  lexova nje liber nga oskar wild, "the picture of Dorian Gray" dhe me pelqevi shume, flm steroid per kto information
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te qarit eshte streha e grave te shemtuara dhe shkaterrimi i grave te bukura.

  Nje grua do flirtonte me kedo, mjafton qe te kete publik ne plate.

  Triumf i materies mbi shpirtin, ja c'eshte gruaja per filozofin

  Grate perverse na cmendin, te mirat na merzisin. Ky eshte ndryshimi mes tyre.

  Midis burrit dhe gruas mund te kete dashuri, adhurim, armiqesi, pasion... Miqesi? Kurre !

  Grate, thote nje francez mendjeholle, na frymezojne deshiren per te bere kryevepra, njekohesisht na pengojne t'i realizojme ato.

  Mos u marto kurre me nje grua qe i ka floket ngjyre kashte: ajo eshte sentimentale e pandreqshme.

  C'eshte nje grua perverse ? Oh, eshte tipi i gruas me te cilen nje burre nuk lodhet kurre.
  Reality is wrong, dream is for real

 8. #6
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Ne shtratin e vdekjes tha:

  "Drama ime eshte se ne jete kam perdorur gjenine kurse ne vepra talentin"
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 9. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Ka thene njehere:

  "I have nothing to declare but my genius"

 10. #8
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Postuar me pare nga Sokoli"Drama ime eshte se ne jete kam perdorur gjenine kurse ne vepra talentin"
  Dhe kjo pasi, me teper se vepren, Oscar dashuronte JETEN...dhe kaq thellesisht! Ja pse dramaturgu i madh anglez George Bernard Shaw do ta cilesonte si "nje kenaqesi e pamposhtur e shpirtit."

  Nese eshte e vertete thenia: "te jesh i madh do te thote qe te keqkuptohesh" (Emerson), atehere Oscar Wilde eshte nje i tille, qe jo vetem u keqkuptua nga bashkekohesit e vet, por edhe u ndeshkua....dhe vetem sepse ish nje njeri qe lindi para kohes se vet...nje mendje gjeniale qe i perkiste epokes moderne. I vetedishem per kete, ai shpesh do te psheretinte duke u shprehur: "Pse u linda me te tille bashkekohes?"
  Summertime, and the livin' is easy...

 11. #9
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Cupka di ku te flase

  Oscar Wilde, ne kulmin e shkelqimit te tij, hynte neper ballo dhe festa me nje luledielli ne dore. Pas pushtetit qe i dhane shkrimet e tij, dhe emri qe krijoi me to, deshira per te sfiduar moralitetin dhe mentalitetin e shoqerise ne te cilen jetonte filloi te mbizoteronte mbi te tjerat.

  Wilde thote qe shprehu talentin ne te shkruar, dhe gjeniun ne jete.
  Une mendoj se te dyja bashke jane derdhur tek "De Profundis"
  Po citoj nje nga frazat qe me ka mbetur ne mendje (nje nga te shumtat tek kjo veper)

  "I must say to myself that I ruined myself, and that nobody great or small can be ruined except by his own hand. I am quite ready to say so..........
  Terrible as was what the world did to me, what I did to myself was far more terrible still."
  Summertime baby!

 12. #10
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Meqe jemi ke Oscari

  po hap sendyqne e po sjell ketu nje strofe te shkeputur nga poezia ime me titull "Kur" (qe s'di kur do t'a botoj).  Kur Safo tė thurė vargje pėr tė shoqin
  Frida Kahlo do tė lindė njė fėmijė
  Frojdi do tė nevrikoset me Dorėn
  E Oscar Wilde do tė heshtė nė gjyq.

  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Njeriu: lind - dashuron - vdes.

  Dashuria e vertete eshte argetim per grate. Ato nuk e kane njohur kurre dhimbjen e dashurise se vertete.

  Nje vajze te mire, te bukur e te zgjuar thuaji gjithēka perveē te vertetes.

  Te grate duhet ēmuar cilesia e tyre per te jetuar me rrezikun.

  Burri martohet se eshte i lodhur, kurse gruaja martohet se eshte kureshtare. Te dy mbeten te zhgenjyer.

  Qe te jesh gjithmone i dashuruar, mos u marto kurre !

  Historia e gruas eshte historia e tiranise me te keqe qe ka njohur njerezimi: tirania e te dobetit mbi te fortin. E vetmja tirani qe zgjat.
  Reality is wrong, dream is for real

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Burrat vjeterohen, po nuk permiresohen!

  Men become old, but they never become good.
  Lady Windermere's Fan  Mesazhi u editua - Ne kete pjese te forumit mundohuni te sillni vetem informacion ne shqip. Informacioni ne Anglisht eshte i pa fund ne boten e Madhe te Internetit.
  Liebe! liebe, lass mich los!

 15. #13
  i/e regjistruar Maska e forever
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne kemi variantin e ksaj: "pak sinqeritet duhet, po sinqeriteti i tepert eshte budallallik"

  A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal. (The Critic as Artist)
  Liebe! liebe, lass mich los!

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nese do te dish c'ka ndermend nje grua - deshire e rrezikshme kjo - duhet ta veshtrosh e jo ta degjosh.

  Grate ia japin burrit arin e jetes se tyre. Pastaj duan tua kthesh pak e nga pak, ēdo dite e ēdo ore.

  Devotshmeria e gruas nuk ka te krahasuar. Po burrat s'e vene re.

  Dashuria nis duke genjyer veten, dhe mbaron duke genjyer te tjeret.

  Misteri i dashurise eshte me i madh se misteri i vdekjes.

  Kur nje grua martohet per here te dyte do te thote se e urrente burrin e pare. Kur nje burre martohet per here te dyte do te thote se e adhuronte gruan e pare.

  Burrat duan te jene dashuria e pare e gruas, kurse grate duan te jene dashuria e fundit e burrit.  p.s. forever, te ky linku ke te gjitha veprat e Wilde http://www.planetmonk.com/wilde/

  Kurse te ky link mund te degjosh intervisten e Wilde mbas vdekjes
  http://www.xs4all.nl/~wichm/oswilde.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Asteroid : 09-09-2003 mė 14:44
  Reality is wrong, dream is for real

 17. #15
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Postuar me pare nga Ihti--
  Wilde thote qe shprehu talentin ne te shkruar, dhe gjeniun ne jete.
  Une mendoj se te dyja bashke jane derdhur tek "De Profundis"
  Po citoj nje nga frazat qe me ka mbetur ne mendje (nje nga te shumtat tek kjo veper)

  "I must say to myself that I ruined myself, and that nobody great or small can be ruined except by his own hand. I am quite ready to say so..........
  Terrible as was what the world did to me, what I did to myself was far more terrible still."
  Me bere ta rilexoj edhe nje here kete "profound meditation" mbi vuajtjen njerezore. Pikerisht, pikerisht...Oscar e jetoi jeten ne teresine e saj, qe nga majat gjer ne thellesite, nga kenaqesia ne dhimbje, nga fama gjer ne poshterim. Nuk e di cdo te kish qene Oscar Wilde pa "martirizimin" e tij. Vazhdimi i frazes me lart ka mjaft per te thene:

  "Isha nje njeri qe qendrova ne maredhenie simbolike me kulturen dhe artin e kohes. E kuptova kete ne perendim te pjekurise sime, dhe e detyrova moshen ta kuptoje kete dhe me pas. Pak njerez qe ndodhen ne nje pozicion te tille ne jeten e tyre e kane kuptuar kete. Zakonisht kjo vihet re--nese eshte keshtu--nga historianet apo kritiket shume kohe pasi njeriu dhe mosha e tij kane vdekur. Ishte ndryshe me mua. E ndjeva vete, dhe i bera te tjeret ta ndjejne. Bajroni ishte nje figure simbolike, por maredheniet e tij ishin me pasionin e moshes dhe lodhjen e pasionit. E imja ishte dicka me fisnike, me e qendrueshme, nje ceshtje me jetesore, e nje permase me te gjere."
  -----------
  Pasionet e medha jane per shpirtrat e medhenj, dhe ngjarjet madheshtore mund te shihen vec nga ata qe jane ne te njejtin nivel me to.
  --------------
  Gjeja e fundit qe me ka mbetur dhe me e mira: zbulimi i fundit qe kam arritur, fillesa e nje zhvillimi te ri. Me ka erdhur nga vetja keshtu qe e di qe ka erdhur ne kohen e duhur. Nuk mund te kish erdhur as me pare dhe as me pas. Nese dikush do te ma kish dhene, do ta kisha kthyer mbrapsht. Tani qe e gjeta dua ta mbaj. Duhet ta bej kete! Eshte e vetmja gje qe mbart ne vetvete elementin e jetes, te nje jete te re-- VITA NUOVA per mua. Prej te gjitha gjerave eshte me e cuditshmja. Njeriu nuk mund ta kete ate vecse duke dorezuar gjithcka ai ka. Vetem kur i ka humbur te gjitha, ai e di qe e zoteron ate.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 10-09-2003 mė 21:00
  Summertime, and the livin' is easy...

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  Gentian_gr (13-04-2014)

 19. #16
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Oscar wilde

  Mesa pashe une ne forum nuk kishte asnje teme per kete shkrimtar te njohur.

  Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde lindi me 16 tetor 1854 dhe ishte biri i nje shkrimtareje irlandeze dhe nje anglezi.
  Ne vitin 1878 iku perfundimisht nga irlanda dhe ka jetuar ne Londer ,Paris dhe SHBA.Ceshte e verteta ka qene homo.

  Ka shkruar vetem nje novele "Portreti i Dorian Greit"

  Ja ku i keni te gjithe shkrimet e tij:


  Poezi:

  * Ravenna (1878)
  * Poems (1881)
  * The Sphinx (1894)
  * The Ballad of Reading Gaol (1898)

  Drama

  * The Nihilists (1880)
  * The Duchess of Padua (1883)
  * Salomé (versioni francez) (1893)
  * Lady Windermere's Fan (1892)
  * A Woman of No Importance (1893)
  * An Ideal Husband (1895)
  * The Importance of Being Earnest (1895) (text)
  * La Sainte Courtisane

  Proza
  * The Canterville Ghost (1887)
  * The Happy Prince and Other Stories (1888, perralla)
  * Lord Arthur Savile's Crime and Other Stories (1891)
  * Intentions (1891, ese)
  * The Picture of Dorian Gray (1891 e thame qe me perpara)
  * A House of Pomegranates (1891, perralla)
  * The Soul of Man under Socialism (1981
  * De Profundis (1905)
  * The Rise of Historical Criticism ( 1908)
  * The Letters of Oscar Wilde


  Shume i bukur eshte sidomos "Princi i lumtur dhe perralla te tjera"
  Mund te duket si femijeror nga titulli por eshte me te vertete i bukur.
  Vertet duken si cdo perralle por kane kuptim,i cili eshte ndryshem.Do te doja qe secili ta lexonte.

  Disa thenie te tij:

  Nje burre shte i lumtur me nje grua nese ai nuk e do ate.
  Nje njeri cinik eshte ai qe di cmimin e gjithckaje por vleren e asgjeje.
  Nje njeri qe nuk mandon per veten nuk mendon per asgje.
  Gjithe poezite e keqija vijne nga mendime te ciltra.Qe te jesh natyral domethene te jash i qarte e te jesh i qarte domethene to mos jesh artistik.
  Gjithnje fali armiqte se asgje nuk i inatos ata aq shume se kjo.
  Nje njeri i shkelqyer,nuk ka asnje armik dhe asnje shok nuk e do ate.
  Bamiresia con ne nje mori mekatesh.
  Ti vertet mendon se eshte dobesia qe tecon ne tundim? Epo po te them une disa tundime te cilat duan nje force te madhe qe te te cojne tek to.
  Cdokush qe nuk eshte i zoti per te mesuar merret me mesimdhenie.
  Eksperienca eshte emri qe u veme ne gabimeve tona.
  Moda eshte nje menyre aq e patolerueshme e shemtise saqe duhet ndryshuar cdo gjashte muaj.
  Ai jeton ne poezi te cilat nuk i shkruan dot.Te tjeret shkruajne pezi te cilat nuk i kuptoje dot.
  Iluzioni eshte kenaqesia me e madhe.
  Jeta eshte shume e rendesishme per tu marre seriozisht.


  etj etj etj.
  Po ditet ndonje tjeter ,shkruajeni!

 20. #17
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  The Picture of Dorian Gray eshte nje roman shume i mire! E kam lexuar disa here edhe ne shqip edhe ne anglisht dhe them qe eshte nje nga romanet e rralla te zhanrit thriller / horror qe me ka pelqyer!

  Oscar Wilde - rrofsh qe e ke shkru (edhe pse ke vdekur moti)
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 21. #18
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ia ke idene se ku mund ta gjej ne internet ate liber?

 22. #19
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alienated
  The Picture of Dorian Gray eshte nje roman shume i mire! E kam lexuar disa here edhe ne shqip edhe ne anglisht dhe them qe eshte nje nga romanet e rralla te zhanrit thriller / horror qe me ka pelqyer!

  Oscar Wilde - rrofsh qe e ke shkru (edhe pse ke vdekur moti)
  [I]Edhe mua me ka pelqyer shume ky liber ,ideja qe ka trajtuar Wilde sesi mund te deformohet nje karakter jo i qendrueshem ne nje monster vetem dhe vetem nga ndikimet e jashtme...E kam pare dhe te luajtur ne teater... [ /I]
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 23. #20
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  si roman nuk mund te them qe te cmend. por batutat e Henrit jane ne nivel tjeter. te pakapshem.
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •