Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55

Tema: Nazizmi

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  UAU darwin do debat !!!!!!!!!! Me mua qe duhet te "studioj" do ta besh debatin?

  Fillojme me ate studim modest qe kam qe me sa shikoj qendron shume me "poshte" se yti.  Citim Postuar mė parė nga darwin
  Kompleksiteti gjerman?!.. nejse ok, mjafton edhe kjo si arsye.. Tani pyete njecike kete analizen kete analizen qe ke cituar, cfare armpushimi u nenshkruar ne nentor 1918 dhe cfare gjeten ne tavoline gjermanet me vone, ne traktatin e Versajes?
  Pa merak jua nisa pyetjen dhe do me kthejn pergjigje.


  Citim Postuar mė parė nga darwin
  lemsh!

  a) nacional-socializem: Kombi mbi gjithcka!

  b) fashizem: shteti mbi gjithcka!
  Lexo me vemendje darwin Nazizmi u paraqit ashtu po nuk beri ashtu , njesoj si komunizmi jone qe ēdo gje ishte e popullit dhe per popullin dhe populli s'kishte asgje. Ja e ftilluam pakez lemshin po qe ti lidhe prape s'ka problem.

  Citim Postuar mė parė nga darwin
  Forca e keqe, si identifikohet ne kete rast ose me mire, cfare e ben te marre emertimin E KEQE?
  Te djegesh njerez , te vrasesh , te ēmendesh , ti besh kavie , etj etj sepse nuk jane si ty , eshte gje e "mire" me sa kam lexuar kuptohet une nuk kam lexuar sa ty.

  Citim Postuar mė parė nga darwin
  lemsh!

  Nuk di nga ta kapesh.. Lufta e dyte boterore u be sepse ashtu e pergatiten ne Versaje fitimtaret, dhe per kete jane paralajmeruar dhe nga ministra te qeverive te tyre.. Asnjeri nuk e vriste mendjen! Rendesi kishte qe Gjermania te shkallmohej e te shqyhej, se c'behej ne Rusi nuk i interesonte askujt.. (tendence qe vazhdon sote e kesaj dite)
  Uau lemsh tjeter , kush e nisi LIIBoterore ? sa keq per mua asnje liber nuk paskam lexuar dreqi e mori dhe kete ja paskam hedhur Nazizmit .Me fal darwin e filloi Maroku per inat te gjermaneve se ishin race ariane.
  Citim Postuar mė parė nga darwin
  Persa i perket euforise popullore, do te bente mire te mesoje dicka me shume rreth viteve 1933-1939 (kur nuk kishte lufte!)
  Dhe per kete te fundit te premtoj qe do filloj te studioj sipas porosise tende.

  Tani mire do ishte dhe nje parulle qe te rroje nazizmi por i bie te themi rahmet keshtu qe nuk po e vendos

  Kalofsh mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 04-06-2005 mė 18:56
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 2. #22
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  -LE QE NE JEMI DHE RRACA ARIANE OSE SUPERIORE
  Neve raca superiore ? Ēfare dekreti e thote kete ? Po race ariane ē'do te thote ? Cili eshte grupi juaj i gjakut, zj. Zarathustra ? Mos ndoshta nje shkronje e veēante, qe nuk e ka askush ne boten e racave inferiore?
  Duhet dhe dekret per kete pune?!

  Gjithsesi.. raca ariane eshte thjesht nje emertim qe nuk ka pike kuptimi (them si e mendoj personalisht).....
  por,

  natyra na ka pajisur me shqisa, pjese prej te cilave jane nuhatja dhe shikimi.. dhe eshte fare e thjeshte qe tek njerezit arrijme te dallojme ngjyren e bardhe, te verdhe, te zeze, te kuqe, kafe..
  Por ka dhe disa aspekte me "te padukshme"..niveli i inteligjences, dhe ketu "cuditerisht" te gjithe "keto ngjyra", ne baze te testeve te kryera, diferencojne nga njera tjetra ne menyre te dukshme!

  Pra raca e bardhe, ajo negroide dhe mongoloide jane realitete, jo thjesht koncepte "rednecks".
  Dhe FAKTET i japin perparesi races se pare, si raca me e zhvilluar..nuk po perdor fjalen "superioritet" por diferencimet jane kaq te dukshme sa qe eshte absurditet te debatohet ne lidhje me kete gje..

  Shprehja "Te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte" nqs nuk e ka fjalen ekskluzivisht per konceptin anatomik, atehere eshte nje budallallek edhe me i madh nga ajo stenda e emulacionit demokratik qe lexon ne cdo gjykate: "Te gjithe jane te barabarte perpara ligjit".

  Pra, nqs mendojme se njerezit dhe racat njerezore vertet nuk diferencojne atehere me mire te braktiset arsyeja dhe te udhehiqemi nga religjioni..

  uh, jo.. as ne religjion nuk ekziston sepse dhe aty ka te diferencuar, te zgjedhur..diku zgjidhet nje popull, diku me vone zgjidhet nje gjuhe..  -NAZIZMI ESHTE UTOPIK KJO DIHET ASHTU SI DHE KOMUNIZMI...
  JANE TE PAREALIZUESHEM NDAJ DESHTOJNE
  Jo, ato nuk deshtojne ngaqe jane utopike, por sepse ato shkojne kunder natyres se njeriut, sepse ato ngrihen mbi kulturen e urrejtjes dhe vdekjes, dhe jo mbi dashurine dhe jeten...
  Kultura e vdekjes dhe urrejtjes eshte shume e pranishme ne filmat e Hollivudit, sepse realiteti i viteve 1933-1939 deshmon totalisht te kunderten. Nuk me duket se ideali social (i cili filloi te vihet ne zbatim!), qe punetoreve te thjeshte gjermane t'u jepej mundesia qe me ane te punes se tyre te gezonin nje jete dinjitoze per vete dhe familjet, deshmon per nje kulture vdekjeje. Jeta dhe dashuria per kombin, ishin idete fikse qe i jepnin udhe zhvillimit te Gjermanise me ritme te panjohura me pare, ne bote! Mund te thoni cfare te doni po sukseset ekonomike te atij sistemi nuk i ka arritur askush. E megjithate mbase kjo ndodhi ngaqe beheshe fjala per kombin gjerman. Uh, iu kthyem prape asaj punes se racave...nejse,

  e megjithate, nacionalizmi sot konsiderohet "murtaje" dhe luftohet ashpersisht.. E vura re dhe te tema mbi ndarjen e Maqedonise..Mire qe nuk na thane "albanian Archie Bunkers"  Arsyeja kryesore qe Wagneri dhe Nice prishen marredheniet e tyre, ishte Krishterimi (semit, ju pelqen apo jo)! Pra Wagner, nuk pranoi te hiqte dore nga besytnite e tij..Nice filloi ta konceptonte Wagner-in si me karakter te dobet, pikerisht per shkak te ketij besimi (megjithe veprat operistike te Wagner-it me karakter thellesisht pagan).

  Gjynah qe dy gjenite i ndau, feja..

  Ju pershendes me "Destroy, Erase, Improve" - Meshuggah.. duke i degjuar me erdhen keto fjale qe shkrova.
  Prektora

 3. #23
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Se harrova..

  per cfare replikohet ne nje teme, ku autoret kane shkruar para 3 vjetesh, dhe sipas njoftimeve, tani jane larguar ne drejtim te paditur?

  ciao
  Prektora

 4. #24
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  UAU darwin do debat !!!!!!!!!! Me mua qe duhet te "studioj" do ta besh debatin?
  dua debat?!

  jo me.. ngaterrohesh. une po qeshja me cfare po lexoja.


  Lexo me vemendje darwin Nazizmi u paraqit ashtu po nuk beri ashtu , njesoj si komunizmi jone qe ēdo gje ishte e popullit dhe per popullin dhe populli s'kishte asgje. Ja e ftilluam pakez lemshin po qe ti lidhe prape s'ka problem.
  yhy, ketu as Tezeu nuk mund ta zgjidhe lemshin e ri. Kur nisesh me krahasime nac-soc me komunaret futesh me nje territor ku s'do te dish cfare te permendesh..

  Te kuqte, "lugen e floririt" kane patur.. po si ide.. Ato te tjeret, bene gjera qe nuk ishin pare ndonjehere. Zhdukja totale e papunesise dhe importimi i fuqise punetore nga Belgjika dhe Hollanda, dhe me vone nga vende te tjera po demokratike..dhe keto ne 2 vjet e gjysem! ne nje vend qe numeronte 7 milione te papune..pra, te drejtosh dhe rregullosh jo nje biciklete si Shqiperia, por nje tren te vertete mallrash qe nuk ndalon.. ishte kriza qe gjermanet perjetuan fale iluminizmit demokratik Oksidental.


  Te djegesh njerez , te vrasesh , te ēmendesh , ti besh kavie , etj etj sepse nuk jane si ty , eshte gje e "mire" me sa kam lexuar kuptohet une nuk kam lexuar sa ty.
  Edhe keto demokracite e sotme, te njejten gje kane bere, po me nje hipokrizi njecike me te madhe..S'po te permend fare aleatin e tyre, komunizmin.. se pastaj s'ka me filma Hollivudi.

  Nejse, le te supozojme nje gallate.. Supozojme se Hitleri do te kishte fituar luften, dhe pasi te kishte vrare edhe banoret e fundit te kapur te Tokes, pastaj cfare do te bente? Apo nacional-socializmi ishte "Let's kill all!".. ndonje gje, te pakten per gjermanet a kishin menduar?

  Uau lemsh tjeter , kush e nisi LIIBoterore ? sa keq per mua asnje liber nuk paskam lexuar dreqi e mori dhe kete ja paskam hedhur Nazizmit .Me fal darwin e filloi Maroku per inat te gjermaneve se ishin race ariane.

  bobo.. as te qeshesh nuk te vjen!

  Kontrollo njehere historine se kush pale ka bere e para propozime per carmatosje te pergjithshme, nga 1934.. Nderkohe qe Franca dhe Sovietizmi, nenshkronin marreveshje te tilla qe sipas gjyqeve te Nurembergut ishin te njejtat krime lufte per disa nga te cilat u ekzektuan hierarket dhe ushtaraket gjermane.

  Danzig, cfare qyteti ka qene moj Ere? Po ai qe mban emrin Kaliningrad?

  Po, kur ja hoqen keto Gjermanise? Mbyllja e luftes 1 (Versaille... cfare vererash gjen atje!)


  Dhe per kete te fundit te premtoj qe do filloj te studioj sipas porosise tende.

  Tani mire do ishte dhe nje parulle qe te rroje nazizmi por i bie te themi rahmet keshtu qe nuk po e vendos

  po kjo?! c'te gjeti ketu?

  nejse, varja.. hajt ciao, se po ndez nje cigare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 04-06-2005 mė 19:28
  Prektora

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  darwin me zhgenjeve
  Ti beke debat ne nje teme te viti 2002 ?
  Dhe qe ta pish tamam cigaren , une nuk kam shkruajtur qe te qeshesh ti , ti ke shkruajtur qe te qesh une.
  Fatmiresisht une nuk e pi cigaren dhe keshtu qe nuk e nxjerr dot dufin e asaj qe sikur Hitua (me perkedheli Hitleri jot ) etj etj .

  Kalofsh mire darwin.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 6. #26
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  darwin me zhgenjeve
  te zhgenjeva une ty?! boo.. a ka valle ndonje fije rendesie reciprokisht? (qe te mos mbetem vetem ketu..)

  nejse, te pershendes me My Dying Bride "A doomed admirer"

  "My devoted love takes tiny backward steps away.
  Loneliness aplenty spreads before me"..

  hej, mos i merr si personale.. mire?


  Ti beke debat ne nje teme te viti 2002 ?
  po ti lexon, apo hajde.. "gallata tani".. ?!

  une shkrova per ato qe ishin shkruar sot..


  Fatmiresisht une nuk e pi cigaren dhe keshtu qe nuk e nxjerr dot dufin e asaj qe sikur Hitua (me perkedheli Hitleri jot ) etj etj .
  si shkoi puna, mbaruan te gjithe njerezit dhe ai nuk kishte ke te vriste me, apo nuk te erdhi ndonje ide?


  Dhe qe ta pish tamam cigaren , une nuk kam shkruajtur qe te qeshesh ti , ti ke shkruajtur qe te qesh une.
  sa mire.. gezohem.. " I'm not totally useless.. I could serve as a bad example and you could laugh"

  po per cfare dreqin rri dhe une te pergjigjem.. prit nje sekonde te te dedikoj nje foto..
  Prektora

 7. #27
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Kjo eshte atmosfera me keta shoket e mij, qe jane duke te lexuar.. edhe dy postime te tjera, te lutem!
  Mu dogj kjo pamja..

  Ketu s'Lejoheshkan imazhet..

 8. #28
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  darwin, thjesht per te pare ē'mendonte Nietzsche mbi ēifutet, dhe ē'beri Hitleri me to.

  [...] Kalimthi : i tere problemi i Ēifuteve ekziston vetem ne kufijte e Shteteve kombetare, ne kete kuptim qe ketu aktiviteti dhe inteligjenca e tyre superiore, kapitali mendor dhe i vullnetit qe ato kane per kohe te gjate mbledhur brez pas brezi ne shkollen e fatkeqesise, duhet te arrijne te mbisundojne pergjithesisht ne nje mase qe zgjon ziline dhe urrejtjen, aq mire sa ne pothuaj te gjitha kombet e sotme - dhe kjo aq me teper qe keto kombe i japin vetes pamje nacionalizmi - perhapet ky ngulmim i shtypit per t'i ēuar Ēifutet ne thertore si pergjegjes te te gjitha te keqijave te mundshme publike dhe private. Sapo qe nuk behet me fjale per te ruajtur kombet, por per te perftuar dhe rritur nje race te perzier Europianesh po aq te forte sa e mundshme, Ēifuti eshte nje perberes po aq i nevojshem dhe i deshirueshem sa ēfaredo shenje tjeter kombetare.[...]

  [...] Megjithate, do te doja te dija deri ku, ne nje ripermbledhje te pergjithshme, nuk do te duhej shtyre zemergjeresia kundrejt nje populli i cili, jo pa fajin tone te te gjitheve, ka patur midis te gjithe popujve historine me te dhimbshme, dhe te cilit i detyrohemi njeriun me fisnik (Krishtin), te menēurin me te mbledhur (Spinoza), librin me te fuqishem dhe ligjin moral me me ndikim ne bote.[...]

  [...] Nese kristianizmi ka bere gjithēka per ta orientalizuar Perendimin, eshte judaizmi ai i cili ka ndihmuar me shume per ta oksidentalizuar perseri : ēka kjo eshte njelloj, ne njefare menyre, per ta bere misionin dhe historine e Europes nje vazhdimesi te historise greke.[...]

  (Shkeputur nga Njerezore, teper njerezore, perkthyer vete nga frengjishtja, se mos del ndonjeri e me padit per shkelje te se drejtes copyright)

 9. #29
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Highlander, shume gjera paragjykohen.. dhe mbi te gjitha e verteta nuk thuhet e plote sic eshte, pra nuk ka nje ndricim ne kompleks te godines se historise se njerezimit!

  Nuk u mora fare me Nicen, dhe cfare ka thene ai per hebraiket.. a do qe te filloj e te perkthej neser Voltaire se cfare ka thene per ata? Do te vesh duart ne koke!

  Apo do opinionet e nje morie njerezish cfare mendonin ne lidhje me ta..?


  Pastaj, c'me hyn ne pune mua se cfare mendonte Nice per hebrenjte?! Une nuk i kam permendur hebrenjte ketu, pervec se shkarazi ne rastin e zgjedhjes nga zoti i tyre..

  Nice u permend me rastin e Vullnetit per pushtet, dhe nuk funksionon si huadhenes i anti-semitizmit te Hitlerit, sepse nuk ka lidhje fare.. gjithsesi

  Ata jane madheshtore mqs e thote Nice?

  Dmth, me kete logjike asnjeri nuk duhet te bleje Volkswagen, mqs Hitleri dikur per kete makine.................. Ose asnjeri nuk duhet te udhetoje ne autobahnet gratis te Gjermanise, mqs i ka ndertuar e keqja absolute, nacional-socializmi..
  morali i fabules?


  Nejse, historia na nxjerr jo fort-mire ne shqiptareve, se paku.. Dhe kur hapim gojen e flasim ne shqiptaret, atehere kjo eshte me te vertete per te ardhur keq!
  Une kujtoja se ishte vetem Leshatori..

  Nuk me intereson fare internacionalizmi dhe Europa e bashkuar!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 04-06-2005 mė 21:14

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Hitleri ishte 1 fenomen i vecante ,qe nuk ka per tu perseritur me kurre ne bote per arsye se personaliteti i tij qe skizofren.(tej per tej i cmendur).Keto llafe ka shkruajtur ne prologun e saj LENI RIFENSTAL ,femra qe ishte kercimtare, aktore .rregjisore.Rregjisoi tere filmat e Hitlerit ,deklaroi ne 1945 se e adhuronte dhe per kete fraze te saj ju ndalua per tere jeten te rregjisonte me filma.Ishte afer Hitlerit qe para se te ngjitej ne pushtet dhe ne autobiografine e vet shkruan imtesisht per ngritjen dhe renien e nazizmit.Gjermanet e sotshem e kane per turp te thone emrin e LENIT se ne filmat qe ajo xhiroi u tregon gjysherit e tyre duke u bere gati te japin dhe jeten per Hitlerin.
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 11. #31
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Jo darwin, une solla keto fraza te Nietzsche-s per arsyen qe te merret vesh se ē'mendonte ai per Ēifutet, dhe se arsyeja e prishjes se tij me Wagner apo motren e tij me 1884 ishte ky antisemitizem i theksuar i ketyre dy te fundit. Nuk hyj te diskutoj pse ka thene keshtu e pse jo ashtu, por vetem qe te mos ia keputet kot me kot duke thene qe Hitleri ishte lexues i rregullt i Nietzsche-s. Hitleri ishte nje njeri qe nuk arrinte deri tek mendimi i Nietzsche-s. Teper e rende per te. Barre e madhe.
  Pastaj, nuk e di pse thua qe gjithēka beri nazizmi u dashka bojkotuar, WW e kompani. Askush nuk po thote kete. Por thjesht qe si ideologji nazizmi eshte nje ideologji e deshtuar, siē jane fashizmi dhe komunizmi dhe internacionalizmi proletar.
  E sa per Voltaire, e di shume mire, e kam edhe ketu afer bile, ne ate kohe ka qene shume e lehte t'i shash Ēifutet sesa t'i marresh nen mbrojtje. Mos harro qe romancieri francez Céline (vepra e tij e madhe Udhetim ne fund te nates) ishte nje gjeni, por kjo nuk e shpetoi nga nje antisemitizem i shfrenuar (i burgosur ne Danimarke 1945-1951). Keshtu qe Voltaire mbetet nje antisemit si shume e shume te tjere koka te ndritura.

  Keto jane thjesht per debat dhe aspak per te krijuar pershtypje te gabuara mbi kete apo ate (as qe e njoh fare kete Leshatorin).

 12. #32
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Eshte me mire te lexosh ate qe eshte shkruar siper postimit tend.. ajo eshte e verteta.. shumices se gjermaneve u vjen turp qe jane gjermane. Jane i vetmi komb ne bote qe u ndodh dicka e tille. Nuk kam degjuar asnjehere per francezet, anglezet, amerikanet.. per te mos folur per ruset!

  dhe sidomos, HARROJE QE DO TE NDODHE NDONJEHERE ME IZRAELITET !

  E kupton se cfare kane bere 50 vjet bombardim i kombit me sensin e fajit?

  Me pare, po thoja per Shqiptaret.. E vetmja here qe popullsia shqiptare u bashkua ne te njejtin shtet, ka ndodhur gjate kohes se perbindshave naziste. Helbete, duhet te na vije njecike turp besoj.. se na e dhane ata!

  Po te degjosh permendet dite-nate nderhyrja amerikane ne Kosove (me shume te drejte, se mos me keqkuptosh).. Por, ngjarjet e 42-43-44 harrohen menjehere, se me siguri rrezikojme te na shohin me sy te keq. Prandaj them, qe nuk duhet te jemi MOSMIRENJOHES!


  Tani gjithsesi, nqs do e kthejme temen mbi HEBRAIZMIN dhe analizen e perbashket te te mirave dhe keqijave te tij, kalojme te historia edhe sqarohemi shume kollaj.. por, ME FAKTE!!

  dhe do te dalim te ajo shprehja "E verteta, fillimisht vihet ne loje, pastaj kundershtohet egersisht.. dhe ne fund pranohet si fakt i mireqene"


  Shkrova ne kete teme, sepse shikoj shume padituri ne lidhje me keto gjera dhe shoh qe Spielberg ka bere kerdine..

  shendet
  Prektora

 13. #33
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Te kisha pamjen e Hitlerit, edhe une do doja te bej lufte boterore. lol
  Tashi, sa per temen, kur nje popullate eshte aq budalla qe t`i besoj pushtetin absolut nje ksenofobi si Hitleri, pasojat dihen.
  Deutschland uber alles...apo Albania uber alles tingellon shume bukur, mirepo...

  Me kujtohen ca skena nga tre pjeset e Rise of Evil, filmit mbi Hitlerin dhe thene drejte, sado qe kundershtoheshte ne fillim Hitleri, aq me shume force fitonte.
  Gati se si gjithe bemat tjera ne kete bote, "scientology" apo feja apo dicka tjeter, sa me teper kundershtohen, aq me shume simpatizante ose besimtare fitojne.

  Tani, nazizmi si term duheshte shkateruar komplet nga renjet, por kur e gjithe bota eshte e kalbur, s`ke c`pritet.
  Nazizem, kolonializem dhe neo perfaqesuesit e tyre jane "colateral damage" te njejta. C`renjosja e tyre nenkupton arritjen e perfeksionit shoqeror qe eshte aq utopi sa ka qene utopik mendimi i Hitlerit se e gjithe bota duhet te jene gjerman.

  Nejse... se nuk ia vlen edhe te harxhosh kohe per nazizmin.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #34
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin
  E kupton se cfare kane bere 50 vjet bombardim i kombit me sensin e fajit?
  Po mire, e kupton ē'kane bere 2000 vjet bombardim i kombit (ēifut) me ndjenjen e fajit (per vrasjen e Zotit ose deicide)

  Mund te lexosh gjithashtu "Fajesia gjermane" te Karl Jaspers, filozof i madh gjerman, shkruar me 1946.

  Pastaj, ne lidhje me shqiptaret, e vertete qe vitet e fashizmit dhe nazizmit ishin vitet ku ekzistonte nje Shqiperi me trojet tona, por ama kjo nuk me pengon te them qe shume e shume te tjere kane shkuar per sapun dhe abazhure me lekura njerezish. Kjo fjala e popullit "Ai gjarper qe nuk me kafshon mua, ai rrofte 100 vjet" eshte nje fjale popullore qe s'ben dy leke, siē dhe shume fjale te kesaj natyre. Me mire do te ishte : "Gjarperi qe kafshon tjetrin me ka kafshuar dhe mua" e keshtu ndoshta marrim vesh ē'eshte dhimbja ne trupin e tjetrit. Kur degjoj te thuhet qe Hitleri i ka patur qejf shqiptaret, me vjen te qesh dhe te qaj njekohesisht. Pallavra te tilla nuk meritojne dy sekonda dhe me mire eshte qe ai qe i thote keto te lihet rehat ne punen e vet dhe duke e shikuar here pas here sepse kushedi... ndonje Main Keipf i ri dhe pastaj hajde numero kufomat...

 15. #35
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  30 urdhrat e padiskutueshme kundėr nazizmit tė keq

  1.Nazizmi ėshtė i keq
  2.Lexo pikėn 1 dhe mėsoje pėrmendėsh
  3.Nazizmi ėshtė monstruoz
  4.Lexo pikėn 3 dhe pėrsėrite ēdo mėngjes kur zgjohesh, ēdo vakt para dhe pas buke dhe ēdo natė para se tė shtrihesh pėr gjumė.
  5.Gjermanėt nuk vlejnė dy lekė.
  6.Gjermanėt janė popull inferior
  7.Gjermanėt ngaqė janė aq inferiorė ndaj racave dhe kombeve tė tjera kanė komplekse inferioriteti
  8.Nqs. nuk e more vesh gjermanėt janė racė e keqe (mos e harro kėtė fjalė magjike)
  9.Ke pėr detyrė tė flasėsh kudo ku hapet ēėshtje nazizmi, dhe ta shash nga tė katėr anėt e tė gjitha faqet megjithėse nuk ia ke idenė se ēfarė ėshtė nazizmi e ēfarė thotė nazizmi, por e ke pėr detyrė ama tė japėsh mendim edhe pse nuk ke mendim
  10.Nazizmi ėshtė a priori i keq
  11.Nazizmi ėshtė shumė i keq
  12.Nazizmi ėshtė kulmi i tė keqes, nuk ka tė keqe mė tė madhe se nazizmi
  13.Nazizmi pėr nga natyra e keqe (mos e harro asnjėherė kėtė fjalė) nuk ka se si tė ketė nxjerrė intelektualė e filozofė e muzikė e kulturė sepse nga pėrkufizimi i keq ai ėshtė i keq (kurrė mos harro)
  14.Ēdo emėr tė mirė qė do pėrpiqen ta lidhin me nazizmin e keq si psh Hajdeger, fon Karajan, Fyrtvengler e tė tjerė ėshtė e pamundur tė kenė qenė nazistė sepse nazizmi ėshtė i keq (kurrė mos harro) dhe ata janė tė mirė
  15.Nuk ka nazistė tė mirė sepse kjo ėshtė kontradiktore, nazistėt janė vetėm tė kėqinj
  16.Ēdo gjė qė ka prekur nazizmi duhet distancuar menjėherė prej tij dhe duhet rehabilituar
  17.Nė ēdo fjali ku pėrmendet emri nazizėm apo emri Hitler duhet patjetėr tė pėrfshihet nga pas pėrkatėsisht mbiemri "i keq"
  18.Nazizmi i keq dhe furrat e gazit janė sinonime
  19.Edhe pse ti nuk e di se ēfarė janė furrat e gazit, edhe pse faktet, praktika dhe shkenca nuk i njohin kėto furra gazi, ti nuk duhet ta vėsh kurrė nė dyshim kėtė "fakt hyjnor" kėtė monstruozitet kundėr popullit tė zgjedhur, qė ndryshe nga nazizmi i keq ėshtė a priori i mirė (mos harro mbiemrin "i zgjedhur")
  20.Furrat e gazit janė fakt i vėrtetė edhe sikur faktet tė provojnė se ato nuk janė tė vėrteta, ēdokush e pėrdor nė bisedė kėtė fakt, pse jo dhe ti. Mos ki asnjė problem se mos del zbuluar sepse as tė tjerėt ashtu si ty nuk kanė haber nga historia.
  21.Asnjėherė nuk vihet nė diskutim vėrtetėsia e furrave tė gazit
  22.Kush vė nė diskutim furrat e gazit tė deportohet nė Izraelin demokratik
  23.Nazizmi si i keq qė ėshtė, tė bėn tė vjellėsh, ai personifikon demonin, djallin, satanain hebraik, personifikon urrejtjen dhe vdekjen, ai ėshtė kundėrshtim i dashurisė dhe jetės. Nqs sistemet e sotme tė ndritura nga zoti ynė dollari, janė e mira absolute, e vėrteta absolute qė pėrcjellin dashuri dhe dashuri, nazizmi ėshtė qelbėsirė e ndyrė dhe e keqe (mos harro fjalėn magjike) dhe sa herė qė zihet nė gojė emri i tij duhet patjetėr tė shkohet nė xhamikishėn pėrkatėse e tė purifikohet shpirti ynė nga ndotja me kėtė tė keqe diabolike
  24.Niēe ka qenė ateist dhe si i tillė Niēe ėshtė dhe ai i keq
  25.Meqėnėse Niēja ėshtė i keq ashtu si nazizmi i keq, atėherė mos ngurroni t'i lidhni e ti zgjidhni sipas dėshirės e interesit nėpėr biseda
  26.Mund tė thoni se dhe Niēja i keq ishte nazist i keq, mund tė thoni se nazistėt e kėqinj u bazuan te Niēja i keq, por dhe mund tė thoni se Niēja i keq nuk ishte dhe aq i keq vetėm qė ta nxirrni nazizmin akoma mė tė keq, mund gjithashtu tė shpifni ēdo trillim qė t'ju vijė pėr shtat kur bėni lidhje e zgjidhje tė tilla mes kėtyre dy monstruoziteteve gjermane.
  27.Keni parasysh se ngaqė Niēja dhe Hajdegeri po rehabilitohen dhe po dalin ca si tė mirė, detyrimisht, kategorikisht duhet nė ēdo fjali tė bėhet lidhja mes tyre si egėrsisht kundėr nazizmit tė keq sepse dhe sikur ata tė dalin tė mirė atėherė nuk mund tė kenė lidhje me nazizmin e keq qė duhet tė mbetet i keq dhe duhet tė theksohet fort qė ėshtė i keq
  28.Mos harro qė nazizmi ėshtė e keqja universale, e keqja absolute, antimateria e personifikuar nė njė ērregullim universal dhe e kthyer nė materie me veti... tė kėqija (mos harro fjalėn magjike)
  29.Pėr ta dhėnė sa mė mirė keqėsinė e nazizmit, ēdo gjė tė keqe qė hasni sot quajeni nazizėm dhe kėshtu nazizmi i keq (mos harro) njėsohet gjithnjė me tė keqen dhe i ofroni shėrbim shoqėrisė
  30.Dhe mbi tė gjitha: Mos lexo e mos mėso kurrė se ē'thotė nazizmi, apo ndonjė gjė nė lidhje me nazizmin pėrveē faktit tė patundur e tė bekuar qė nazizmi ėshtė i keq dhe gjithmonė kij parasysh qė ėshtė i keq dhe thuaje haptazi kudo qė tė jesh e merr me zor aprovim nga tė pranishmit. Nėse dikush nuk aprovon ka mundėsi tė jetė nazist i keq, njė pėrbindėsh i tėrbuar i etur pėr mish njeriu qė do tė shqyejė ēdo gjallesė qė gjen pėrpara, njė kafshė prehistorike e etur pėr gjak.


  Dodekalogu argumentues kundėr keqėsisė sė nazizmit tė keq

  1.Nazizmi promovon nacionalizmin e kombeve homogjene (kjo bie ndesh me antinacionalizmin dhe "tolerancėn" tonė demokratike tė kombeve heterogjene dhe ne nuk na pėlqejnė homogjenėt ta keni gjithmonė parasysh kėtė)
  2.Nazizmi ėshtė unikultural brenda njė populli qė ėshtė njė komb (kjo bie ndesh me multikulturalizmin e popujve tanė multinacionalė)
  3.Nazizmi ėshtė i keq sepse i jep punė punėtorėve
  4.Nazizmi ėshtė i keq, ky ėshtė argumenti kryesor, sepse po tė ishit aq idiotė sa tė dini e tė pėrdorni argumente, tashmė do ishit nazistė tė kėqinj
  5.Argumenti dhe fakti janė tė kėqija dhe i pėrdorin vetėm nazistėt e kėqinj, ne kemi besimin, emocionin dhe dashurinė. Ndjeni dhe pėrhapni dashurinė, pėrqafoni ēdo njeri dhe ide por jo nazizmin e keq. Njerėzi janė tė barabartė. Nazistėt janė tė kėqinj.
  6.Nazistėt janė idiotė handikapatė (nuk besojmė se ka njerėz handikapatė dhe as idiotė sepse tė gjithė njerėzit janė njėsoj tė barabartė) por kanė dhe mendime gjeniale se si tė sundojnė botėn dhe po nuk i luftuam, ata do tė fitojnė
  7.Ēdo gjė qė thonė nazistėt ėshtė ēmenduri e keqe dhe nuk duhet t'i lėmė tė flasin e duhet t'i ruajmė njerėzit t'i dėgjojnė kėto ēmendurira tė tyre, se ka shumė mundėsi t'i duken tė drejta e tė vėrteta dhe pastaj mund tė votojnė pėr nazizmin e keq
  8.Ēdo nazist pa pėrjashtim ėshtė handikapat social (ne nuk bėjmė dallime), janė tė dėshtuar nė jetė, nuk hanė pykė. Ata urrejnė vetveten dhe prandaj zgjedhin njė ideologji qė nuk merret ekskluzivisht me individin, siē bėn ēdo ideologji tjetėr nė kohėn tonė.
  9.Askujt s'i pėlqejnė nazistėt, tė gjithė i urrejnė nazistėt e kėqinj, tė gjithė e dinė qė nazistėt e kėqinj janė tė kėqinj, por ndonjėherė qėllon qė nė ndonjė rast tė rrallė qartėsie logjike njerėzit mund tė fillojnė e tė mendojnė si nazistė (tė kėqinj) dhe kėshtu duhet tė sigurojmė se kjo nuk duhet tė ndodhė. Nė ēdo rast largojeni mendimin dhe logjikėn me faktin e fortė e tė patundur se nazizmi ėshtė i keq. Tė gjithė mendojnė kėshtu, pse jo dhe ti?
  10.Megjithėse nazistėt janė tė dobėt, degjenerime, idiotė, njerėz me defekte sociale, tė paaftė etj - ata pėrsėri pėrbėjnė rrezik pėr shoqėrinė
  11.Demokracia do e mundi nazizmin sepse nqs themi vazhdimisht se nazistėt janė tė ēmendur e tė kėqinj, njerėzit do votojnė kundėr tyre, por ne duhet ta ruajmė Demokracinė duke luftuar kundėr kėsaj tė keqeje monstruoze qė quhet nazizėm, se pėrndryshe mund tė ndodhė qė njerėzit tė zgjedhin nazistėt dhe pastaj tė bėhen dhe ata tė ēmendur
  12.Ēifutėt nuk duhen kritikuar kurrė, nuk duhen korrigjuar kurrė, nuk duhen gjykuar kurrė, sepse nqs thua gjė kundėr ēifutėve, atėherė dhe ti je nazist i keq monstruoz dhe do tė pushohesh nga puna, do tė ēohesh nė gjyq, ose do tė deportohesh nė Izrael ose do pėrndiqesh nė ndonjė mėnyrė tjetėr demokratike qė tė mos kesh mundėsi tė ndikosh njerėz tė tjerė me mendime tė kėqia naziste dhe t'i bėsh dhe ata tė ēmendur. Mos kujto se kjo nuk ėshtė liri. Ne kemi liri. Nqs thua qė ne s'kemi liri ti je nazist i keq dhe duhesh mbyllur nė burg. Ne kemi demokraci.

  Vdekje nazizmit! Liri tregut!  ps. Sa shet ky Hitleri me nazizmin mėr jau? e ēuditshme, e ēuditshme, mall me vlerė konstante e tė sigurt
  eani eani fmila ime, eani tė blėni, epnani soldet t'ju jėpmė tru tė gajdhurės
  Alle Serben müssen sterben

 16. #36
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  53
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  what a shame

  si ka mundesi qe harxhoni energjite me nje figure te diskredituar edhe per nja dhjetemije vjet te tjere?...ksaj i thone te jesh me katolik se papa... e dini si eshte puna? per sa kohe do kete femije qe rrihen me rripin e pantallonave, fenomeni "Hitler" do na caje kryet prape e prape...kto shifni ju shkencetaret e medhenj, dhe boll me analiza te turpshme qe te vjen per te vjelle kur i lexon...zaten, pas nja dy vjetesh do vini ketu dhe do thoni qe gropat e perbashketa me kufomat e kosovareve nuk kane ekzistuar kurre dhe se sllobodani ishte nje gjeni, nje qenie inteligjente e shkelqyer...plehra
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 17. #37
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Po mire, e kupton ē'kane bere 2000 vjet bombardim i kombit (ēifut) me ndjenjen e fajit (per vrasjen e Zotit ose deicide)
  Cuditerisht, ke ca gabime ne data.. Sipas historise religjioze, ata kane qene te skllaveruar qe ne kohet e Nabukodonosorit.. Edhe personazhi Moisi merr rolin e clirimtarit nga skllaveria egjiptiane dhe eshte autor i romanit te mrekullueshem Exodus.

  (shenim: nuk ka ASNJE TE DHENE HISTORIKE mbi skllaverine totale te cifuteve ne Egjipt, e megjithate kjo eshte feja - E SHPIKUR NGA ATA!)

  Kur thua 2000 vjet, a te shkon nder mend valle qe "vrasja e Zotit dhe udhetimi i Palit" ishte dhe shkaku i rrenimit perfundimtar te Perandorise Romake?
  Qyteterimi greko-romak u shkaterrua teresisht nga kjo shpikje e ketyre elementeve.

  E cuditshme, sesi nje popull ka hasur ne armiqesi kudo qe ka shkuar! E cuditshme sesi edhe Shekspiri edhe Balzaku, sipas standarteve te sotem, dalin anti-semite me Shejloket, Gobseket dhe Nusingenet e tyre (per Rothschild behet fjala, apo jo?)


  Pastaj, ne lidhje me shqiptaret, e vertete qe vitet e fashizmit dhe nazizmit ishin vitet ku ekzistonte nje Shqiperi me trojet tona, por ama kjo nuk me pengon te them qe shume e shume te tjere kane shkuar per sapun dhe abazhure me lekura njerezish.

  Kur flitet ne lidhje me keto gjera, zakonisht prandaj flitet me fakte, sepse eshte shume kollaj te flitet ne ajer. A ka ndonje prove per sapunet, se ajo puna e abazhureve ka dale vetem si nje lajthitje e Ildes?

  A e kupton se fjale te hedhura kaq pa kujdes i bejne njerezit te mendojne se materiali fiziko-gjenetik e ben njeriun (ose hebreun me sakte!) si lenda e pare e nje cilesie te perkryer ne funksion te industrise se sapunit?

  Te gjithe thone "sapun, sapun" po askush nuk e mendon qe po flet non-sense.

  Kur gjermanet zbuluan gropat e Katinit, flisnin per oficere polake te pushkatuar nga Stalini.. sigurisht qe u hodh poshte ne menyre kategorike si "shpifje e ulet" nga sovjeto-anglo-aleatet..
  Por kur komisioni nderkombetar i hetimit shkoi ne vendin e ngjarjes doli ne konkluzione te njejta me ato te gjermaneve, atehere menjehere pas 3 javesh nga ministri sovjetik i propagandes, Ilia Ehrenberg, doli varianti i kamioneve me gaz helmues qe perdorte ushtria gjermane.. sigurisht qe demokracite dhe forcat e jetes, anglo-amerikane as nuk e vune ndonjehere ujin ne zjarr per ata oficeret polake te ekzekutuar me nganje plumb ne koke..

  Me pare lexova ne lidhje "Kultura e vdekjes, asgjesimi i jetes" dhe bera nje pyetje te thjeshte.. A kishin valle ndonje vizion per jeten keta njerez apo thjesht etja per gjak i shtynte perpara? Pergjigja e heshtur ishte se ... nuk mora vesh asgje.


  Kjo fjala e popullit "Ai gjarper qe nuk me kafshon mua, ai rrofte 100 vjet" eshte nje fjale popullore qe s'ben dy leke, siē dhe shume fjale te kesaj natyre. Me mire do te ishte : "Gjarperi qe kafshon tjetrin me ka kafshuar dhe mua" e keshtu ndoshta marrim vesh ē'eshte dhimbja ne trupin e tjetrit.
  Ouu?

  Po mire atehere, valle sovietiket ishin ku e ku me humane, apo ku e ku me keq? E megjithate askush (nga keta te "forcave te jetes") nuk hezitoi per asnje moment ti perqafonte.. dhe ata i futen nje te kafshuar, qe u zymtesua jeta 50 vjet ne Lindje.. (..pune e madhe- c'rendesi ka kjo!! rendesi ka qe jeta dhe demokracia triumfoi ne bote. Ajo eshte rendesia primare..)


  Kur degjoj te thuhet qe Hitleri i ka patur qejf shqiptaret, me vjen te qesh dhe te qaj njekohesisht.

  Ku eshte thene kjo? NUK eshte e vertete. Ai nuk eshte shprehur ndonjehere ne lidhje me Shqiperine ose kombin shqiptar. Te vetmet gjera qe e lidhin me Shqiperine jane harta territoriale e 1942 dhe mercedesi i dhuruar mbretit Zog, me rastin e marteses.


  Pallavra te tilla nuk meritojne dy sekonda dhe me mire eshte qe ai qe i thote keto te lihet rehat ne punen e vet dhe duke e shikuar here pas here sepse kushedi... ndonje Main Keipf i ri dhe pastaj hajde numero kufomat...[/FONT]

  Highlander, me vjen keq qe ka ardhur puna ketu.. A vazhdojme te 'HISTORIA BOTERORE' debatin, nepermjet fakteve, se Toro ka hequr dore nga ai muhabet? Ose fillojme e numerojme kufomat e paleve..
  Prektora

 18. #38
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Eagle, shume e sakte, turp dhe ēfare turpi ! Akoma mohohen filmimet e pirgjeve te kufomave apo hiri i furrave apo mali i flokeve te qethura apo deshmite e te mbijetuarve ai abazhuri aty me pore (eshte ne film zoterinj !) apo eksperimentet e doktoreve te shquar apo qytetaret gjermane duke dalur me duart ne hunde nga depot e kufomave per tu groposur, apo dhe nje femije i vogel 5 vjeē me kaskete me duart lart perpara nje automatiku gjerman apo dhe...

  darwin, nuk me hyn shume ne pune nese Ēifutet ishin apo jo plotesisht te skllaveruar nen perandorine e Egjiptit. Por di qe sa kohe do te kete filma nga fanatike religjioze antisemite si Mel Gibson, sa kohe qe do t'i meshohet akoma dhe akoma fajit te Ēifuteve mbi vrasjen e Krishtit, them se duhen bere syte kater.

  Pse Ēifutet na paskan hasur armiqesi ngado qe kane shkuar ? Eh pra, ngaqe Europa e dikurshme (dhe jo pak e sotme) ka qene nje Europe religjioze dhe per te populli ēifut ishte nje popull djallezor qe kishte kryqezuar Zotin dhe per kete ai nuk do te gjente rehat mbi kete toke. Akoma dhe sot ke plot te tille ne Europe qe e besojne kete.

  Kjo puna e sapunit eshte ne kuptimin e djegies se kufomave qe siē e dime te gjithe kane njefare perqindje yndyre qe nuk digjet, dhe figurativisht thuhet "sapun". Mos deshe te lanim duart me nje sapun ku te shihje perberjen : 100% yndyre ēifuti ?

  Ato historite e ruseve me polaket i dime shume mire dhe nuk di pse futen ketu. Gjithkush e di se edhe per polaket edhe per ruset fati i ēifuteve ishte gje krejt pavlere. Shiko pak filmin "Shoah" te Claude Lanzmann dhe merr vesh mbi qendrimin e polakeve ne lidhje me ēifutet.

  Sovjetiket nuk ishin ku e ku me humane por nje shembelltyre e atyre perballe. Te dy enderronin nje bote ku te ekzistonte lumturia e perjetshme, njeri sipas nje lumturie gjermane dhe tjetri sovjetike. Mirepo, per te shkuar tek keto lumturi duhej kaluar permes "maleve" te tera me kufoma, mes dhimbjesh, vuajtjesh, e jetesh te thyera. Ja keshtu, darwin, ky ishte vizioni i jetes se nazisteve. Nje njeri bjond me sy bojeqielli ka per detyre te sundoje nje tjeter me sy kafe apo me floke brun. Ēudi se me sa kam pare vete Hitleri ishte nje brun me sy kafe, dhe ai Goebels ishte per me teper dhe diēka e shemtuar. Hej bela, t'ia kishin nisur nga vetja me mire... Pamja e gjashte femijeve te Goebels te shtrire te vdekur pertoke eshte nje pamje makabre qe tregon deri ku kishte arritur ēmenduria e Rajhut III.

  Ajo puna e "lidhjes se zjarrte dashurore" ndermjet Hitlerit dhe Shqiptareve eshte degjuar nga veshet e mi ne nje lloj "debati" me dike ne Tirane, ku pasi permenda qe tekefundit Hitleri mendonte te zhdukte nga faqja e dheut nje popull te tere, me ndaloi habitshem dhe pastaj krejt i sigurte me tha : "Ah, ketu te shpjegoj une. Ato nuk ishin njerez, ishin ēifute." E lashe ketu darwin, se sikur te kesh dhe perjetesine ketij njeriu nuk ke ē'ti thuash perveēse qe Zoti te kujdeset per shpirtin e tij.

  Pastaj, e fundit fare, tema ishte nazizmi dhe kjo na lejon te bejme histori, por edhe nje here tjeter me duhet t'ju them qe perseri nuk e njoh kete Toron...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga oiseau en vol : 05-06-2005 mė 07:59

 19. #39
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Legjionar, s'te vjen turp? guxon e flet ashtu fjalesh? di edhe te tallesh ti, he?
  C'te duhet ty unikulturalizmi dhe homogjenizimi? Shume mire ta bejne qe nuk te pergjigjen! Flet edhe shqip ti, pale.. nqs do pergjigje (kete verejtje e ke per te ardhmen!) duhet te shkruash vetem ne esperantisht.. oh, esperanto, me fal.. keshtu mbase do te kete plot te tjere me ideale dhe aspirata liridashese dhe vellazerore qe do te te pergjigjen.... a more vesh?

  Pastaj, ne manualin tend vura re termin "furrat e gazit".. (pika 18-22)
  Cfare do te thote "furrat e gazit"? Furra qe punojne me gaz apo gaz qe hidhet neper furra? Apo eshte fjala per te ashtequajturat dhoma te gazit dhe furrat e djegies-krematoriumet? Apo e ke kopjuar nga ata qe kane shkruar me pare?

  U bere te na tregosh dhe zotin dollar ti..mos po insinuon gje ne lidhje me financat nderkombetare dhe oligarkine financiare cifute?

  Mos guxon dhe ti te jesh mohues i realitetit 6 milionesh te Holokau$tit?

  Mos do me thuash per djegien dhe vrasjen e qindra mijera veteve brenda 14 oreve ne Dresden ne ate qe mbahet si masakra me e madhe e ndodhur ne nje ngjarje te vetme? Apo vete shkaterrimin e nje prej qendrave me te rendesishme kulturore te Europes veriore, Dresdenit?
  Ate e bene, aleatet humanitare, qe te mos harrojme se ishin ne vellazeri te plote me lirine sovietike qe po afrohej, prandaj mbylle gojen dhe leri shakate..

  apo do me tregosh ndonje fotografi femije si kjo me femijen japonez i cili, se bashku me familjaret, po shkon ne ndonje nga kampet e pushimit te ngritur per ta nga amerikanet?

  Cuditesh ti? perderisa ka njerez qe u pelqen aq shume Nice dhe serish jane besimtare, atehere s'para ka shume vend per tu cuditur...mbylle gojen dhe pa insinuata here tjeter!

  ------------------------------------------------------


  Highlander, mua nuk me hyn ne pune fare filmi i Mel Gibson, perderisa eshte ne kuadrin e filmave fiction. Mua me beri pershtypje histeria semite ne lidhje me publikim e ketij filmi.. per cfare dreqin ankohen kur filmi paraqet fjale per fjale "ngjarjen" sipas autenticitetit letrar biblik. Ata vete e kane shkruar biblen, dhe pastaj ankohen kur vargjet e saj dramatizohen ne film!? Pastaj, me beri pershtypje sesi Studiot Hollivudiane, qe njihen per paanesine e pronareve te tyre, refuzuan teresisht te financonin kete film, i cili (po e perseris) pershkruan pike per pike ate qe ka ndodhur sipas fjaleve te autoreve semite.

  Tani, kur thua se cifutet kane hasur ne armiqesi per shkak te mitit te Deicide (jo grupit!) historia e rrezon si fakt..edhe me romaket kane patur shume probleme, edhe me egjiptianet, edhe me babilonet, edhe me filistinet, edhe me asirianet.. e cuditshme, kane patur me te gjithe.. edhe para ardhjes se Birit te Njeriut ketej poshte nga Toka!


  Sapuni, me vjen keq qe po ta them, po e kane permendur ashtu sic te thashe une.. pra, shfrytezimi i materialit te trupit njerezor per prodhimin e sapuneve. Po te them se faktikisht ka nje vazo qe ruan "nje esence te tille njerezore" dhe kjo eshte aty ku sot ndodhet Gjykata Nderkombetare e krimeve te Luftes, ne Hage.

  Po te kete ndonje regjizor te mencur, mos te sajojne filma kot "Mision Imposible" por duhet te sajoje ndonje film se si mund te merret kjo vazo, pasi per t'i bere analiza ne lidhje me ate esencen qe ka brenda, as qe behet fjale..

  Historite e polakeve me ruset, ti thashe qe te perceptosh HIPOKRIZINE PERENDIMORE te cilet as vune ujin ne zjarr ndaj fakteve te tilla ("incidenteve" te Katinit,) por merreshin me ate qe ti e quan, TE KEQEN ABSOLUTE.. dhe kur e barazoni Nacional-Socializmin me Komunizmin, mire qe gaboni tmerresisht, por as nuk merrni mundimin te vini re se komunizmi ishte ulur se bashku me aleatet ne tavolinen tuaj te drejtesise hujnore.

  Edhe ato historite e " vetem njeriu bjond me sy bojeqielli dhe te tjeret te vdesin", nuk i ke shume te qarta.. Sqarohu me Leon DeGrelle ne lidhje me Waffen SS dhe do te shohesh se sa kombe kane marre pjese..

  A te marrim mundimin te flasim njecike per formimin e Izraelit?

  A ke dijeni, se Izraeli me kushtetute nuk lejon emigrantet me origjine jo-hebraike ne territorin e tij? (dhe cifutet promovojne multi-kulturalizmin dhe perzierjet racore)

  A e di se TE PERZENEVE DHE TE DHUNUARVE palestineze u ndalohet perjetesisht kthimi ne pronat dhe shtepite qe u jane marre me force? Po keshtu eshte, kur jane aq budallenj sa te mos shtojne ndonje varg ne Kur'an dhe te thone dhe ata qe "Na tha zoti ne enderr qe eshte toka jone"..
  Prektora

 20. #40
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore, darwin, ti me atė emrin e urryer, unė esperanto™ flas dhe madje seriozisht, por nė raste tė tilla kur duhet sharė nazizmi i keq, pjella e Satanait™ tė ndyrė, atėherė drita e Jahvehut™ duhet tė ndriēojė fuqishėm nė ēdo gjuhė mbi mendjet e vobekta tė kėtyre mendjeēorbėve qė kundėrshtojnė Demokracinė™ e bekuar nga Ai™.

  Furra gazi do tė them, pse ajo tė dogji ty? Po sapunet e tė zgjedhurve tė privilegjuar me tė cilat laheshin bishat naziste e supat kineze me tė cilat ushqeheshin japonezėt monstruozė alienė nga galaksia e panjohur P0K3|\/|0|\|, nuk tė bėjnė pėrshtypje? Dhoma Gazi® + Furra Djegieje® + Sapun® = Furra Gazi™ + Dhoma Djegieje™ + Supė™. Zgjidh e merr. Gjithēka ėshtė e vėrtetė kur flasim kundėr nazizmit (ose ēdo 'armiku' pėr atė punė). Ti e di fare mirė se pėr ēfarė bėhet fjalė. Pastaj dhe sikur tė themi njė apo dy apo tre apo katėr apo ca mė shumė gėnjeshtra, kjo justifikohet, o njeri, se gjithēka ėshtė e vėrtetė kundėr nazizmit tė keq.

  Unė tė mohoj Holokau$tin Inc.? Pėshty, pėshty! Shtije pėrdhe fjalėn e keqe prej shpirtit™ tėnd mėkatar™ nė sytė e Tij™ dhe shpėto™ nga marrėzia dhe fėlliqėsia™ e tė Ligut™. Pėr ēfarė gėnjeshtrash kolosale e ke fjalėn ti qė pėrmend vdekje nė Dresden e pėrdor fjalė pompoze si "masakra mė e madhe", "shkatėrrim qendrash kulturore", etj., etj. Ne jemi tė civilizuar, nuk shkatėrrojmė qendra kulturore, madje kjo ėshtė njė provė mė shumė: Dėgjoni pra, dėgjoni e merrni vesh, se si nazistėt e kėqinj janė aq tė ndyrė saqė e bombarduan vetė Dresdenin dhe na e hodhėn neve fajin. S'ke turp™ darwin qė trillon, shame on you, turp™, mėkat™, s'tė vjen zor™ s'tė vjen.

  Pastaj ēfarė japonezėsh mė thua? Ke cipė apo jo? Nuk dimė gjė pėr japonezė ne! Mos do tė thuash qė rastėsisht po gjykojmė gjė me standarde tė dyfishta? Je njeri™ ti xhanėm a ēfarė je?


  PS. Vetėm diēka s'mora vesh nga kjo temė: Ē'ėshtė turpi?
  PPS. Dhe diēka tjetėr fatkqėsisht: Ēfarė kėrkon hapėsi i temės dhe ēfarė po diskutohet 3 faqe mė pas?
  PPPS. There's no love in your punches
  Alle Serben müssen sterben

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Papa konsideron Islamin tė pareformueshėm!
  Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 20-03-2006, 10:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •