Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Ska ne bote me te mire sesa ti o NENA ime

  Ate qe quhet NENE e ka krijuar ZOTI,vetem te doje,te rrise ,te mekoji,dashuri te pafundme.Vetem zemra e madhe ndodhet prane ,ne gezime e hidherimet e bijve te saj sado larg qe te jene.
  Cilido nga ne te pyesesh,eshte e sigurte,se dritherohemi e renqethemi,vetem nga tingulli magjik i fjales NENE.Ndaj eshte e pafundme edhe dashuria jone per NENAT,per ato,qe na dhane jete nga jeta e tyre,per ato qe degjuan e u mallengjyen me klithmat tona te para,ato,qe naten e bene dite dhe na mekuan me gji nga gjiri i tyre.
  Ndaj une perulem gjithe respekt ne prehrin e gjithe NENAVE te botes,ne ate preher ,ku dhembjet zbuten,loti thahet,trishtimet largohen.
  Kujtoni,dhe peshperisni pak ato vargjet e asaj kenges se thjeshte po kaq magjike<Ska ne bote me te mire sesa ti o NENA ime>,dhe lini nje mesazh,me fjale zemre ,shpirti,per ate te dashuren,te miren te emblen,NENEN tuaj.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 2. #2
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  E kam thene edhe diku tjeter kete :

  Kush ulet ne gjunje dhe puth kembet e nenes ...te jete i sigurte qe sapo ka puthur pragun e parajses

  Permend fjalen nene dhe ke permendur kuptimin e jetes , ardhshmerise , gjithesise ! Ulu prane saj dhe ndjen afersine qe askund s,do e ndjesh ne jete. Preke lotin e saj dhe shpirti i nje gjakatori zbutet. Ka rrenqethje ai lot, ka bukuri , mbart mbi vete nje univers ndjenjash. Eshte nje lot qe mekat kush e le te thahet. Eshte nje lot i kristalte e i madhnishem. Eshte vetem loti i nenave qe ngjall nje shpirt.
  Kalojne nje jete te tere duke menduar vetem per ne. Jetojne ne kete bote por zemra dhe mendja e tyre ndodhet prane nesh. Gjithkush te mohon ne kete jete, por nena kurre. Eshte nje suvenir qe vecantine dhe vleren e tij e njeh vetem i madhi Zot qe e krijoi. Eshte mekat se kur i kemi prane nenat tona kurre nuk ja shprehim ate respekt dhe perulje qe kemi ndaj tyre.Vetem kur largohemi pak shpirti na qan per to.
  Moj nene ! Ti qe me dhe jeten. Ti qe me dhe forme . Ti qe mohove jeten tende dhe na e dedikove neve. Qe kur te gjithe na perqeshin ,ti na qan. Kur te gjithe na qajne, ti na buzeqesh. Ti qe mallkuar qofsha qe nuk di ta ngrej ne piedestakin me te larte vleren qe ke..por vetem e shemtoj sot duke shkruar me keto fjale te varfera. Ti moj nene qe jastek ke merakun per ne. Ti qe jorgan ke dashurine qe te japim . Ti qe vishesh me respektin dhe sjelljen qe ne krijojme ne shoqeri. Ti qe frymen dhe zemren tende e ndave me ne. Ti moj nene qe te kemi inkubatorin e paqes.
  Ti moj rrofsh perjete.Mos pafte syri yt asgje vec drites se bekuar. Mos ndjefte zemra jote asgje vec lumturi. Mos prkte kemba jote asgje vec re te buta. Mos jetofsh ne parajse asgje tjeter ,vec engjell.

  O nene, o emer i bekuar
  me gjithe qenien tende i dashuruar
  Zbuloma zemren se s,po flas dot
  Shiko brenda se te ndjej me lot
  Ma afro ta puth ballin tend me ndritur
  Te te falenderoj per nderin qe me ke rritur
  Prekme o nene dhe vec respekt buroj
  E ndjen ne djerse kur ty te kujtoj
  Ne prehrin tend une mendje e shpirt qetesoj
  Per te madhin Zot ty emrin do ta nderoj
  Me fal o nene se varfer po shkruaj
  Me ndihmo qe madhnishem te te pershkruaj

  Per bese nuk mundem se fort une prekem
  kur emrin te therras befas une mekem
  Zoti vuajtjet ty ti largofte
  Dhe pra Tij te afrofte.

  Qofsh me jete e mos pafsh kurre dite te keqe oj nena ime !

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  wow sa shkrime te bukura!!! Eshte gje e bukur qe i vleresoni kaq shum nenat dhe kame vene re se cunat e duan shum fare dhe e rrespektojne maman, nuk e di pse...anyway une nuk po shkruaj shum ketu sepse fjalori i varfer shqip qe kame nuk me lejon ti shkruaj ato qe dua ashtu si i ndjej per maman time.


  Alda.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-08-2003
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  28
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  bravo te koft

  bravo te koft qasht uduehsh mu kon e jo si dikush mi pshty nenen e vet ne fytyre.
  te pershednes shume shume shume.
  fmerdi

 5. #5
  Hu
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkurt puna, sahere qe te hapet nje teme e lidhur me Nenen, asnjehere s'ka per t'u bere "boze".

  Vetem me hapjen e temes Kolomb, na ngrohe shpirtin e na bere te krijojme ne mendje vargjet me sublime qe mund t'i kushtojme ndonje personi.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-08-2003
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  28
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kurr nuk kam provu me nejt me nenen time sepse
  nuk i kam gjet gjall,
  ju pershendes shume .
  fmerdi

 7. #7
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  vetem nga titulli i temes me ka terhequr....
  si nena nuk ka...
  une cdo mengjes e puthi mamane time....edhe falenderoj zotin...qe akoma e kam ate mundesi..se duke qene ne mergim...shume njerez nuk e kane....
  me vjen shume keq per shume ato njerez...qe kane vite te tera qe vete komunikojne me tl edhe fotografi....nuk e di sesi do e shtyja vete.....
  jeni te forte ...
  muah ju pucii all
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 8. #8
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  31
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kolombi dhe Wolf Power,
  Su kisha lexuar ndonjehre ne flisnit ne kete menyre...vertet me pelqyen shkrimet e te dyve.
  Repektin me te madh keni nga un edhe pse e kishit pat me perpara.
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  nje vote per kolombin and wolfin qe shkruajten kaq bukur
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 10. #10
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Shpesh NENAT tona thone<merr o bir nga ditet e mija>
  Po nga limani i mergimeve te mija,ku fytyren dhe perkedheljet e NENES sime i shikoj vetem neper endrra,do te doja me gjithe forcen e shpirtit qe me ka mbetur te bertisja me force,e tingulli i fjaleve te mija,te uleshin tek prehri i NENES sime,e ulur diku ne cep te nje dritareje per te dalluar nje shenje ,per te pare nje drite,per te ndjere,rrahjet e forta te zemres,si per ti thene se yt bir po kthehet,serish ne kraharorin tend.
  Eshte gjeja me e vogel tju uroj gjithe NENAVE te botes dhe NENES sime<te merrni o NENA nga ditet tona,se ndoshta ca nga ditet tuaja,jua trishtuam,ja u brengosem ,jua pakesuam ne me hallet e deshperimet tona.E keto qe po ju dhurojme jane te qeta te embla,te bardha,asahtu si zemra juaj e madhe.
  Qofshi vetem atje ku paste drite parajse dhe lumturi.
  Nuk do me tretet kurre respekti dhe dashurija,per gjithe NENAT e botes,se eshte me te vertete si nje oqean i pafund.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 11. #11
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Me duhej te shihja imailin dhe te pershendes nga zemra kolomb per kete teme te bukur.


  Kuizi: A je ti nj kundrshtar i prindrve?  Mosrespektimi i prindrve sht prej mkateve te mdha. Thot Muhammedi, alejhis-selam: "Mkatet e mdha jan: Prshkruarja shok Allahut (shirk), vrasja e njeriut dhe mosdgjimi i prindrve."

  Muslimani duhet t jet i pajisur me dashurin ndaj prindrve dhe me mosshkputje t mardhenieve sepse n nj gjendje t till muslimanit i kanoset rreziku i shkatrrimit t vetvetes dhe humbjes s dunjas duke qen n dunja dhe humbjen e xhennetit n ahiret.

  N mnyr q t mos jesh vlla i nderuar dhe ti motr fisnike personazh/e i nj drame t till t hidhur eja me ne q ta zbulosh veten se a je mkatar me sjelljen tnde ndaj prindrve apo jo duke u pergjigjur n pyetjet vijuese. Duke llogaritur pr do prgjigje me A- 7 poena, pr do prgjigje me B- 5 poena dhe pr do prgjigje me C- 3 poena.


  1) Nse prindrit krkojne nga ti di q nuk sht n kundrshtim me parimet islame

  A- nuk u prgjigjesh dhe ik prej tyre

  B- hidhrohesh, prton dhe e vonon kryerjen e asaj shtjeje

  C- iu prgjigjesh menjiher


  2) Nse je i martuar dhe t vijn prindrit n vizit kurse ti ke nj takim, n mbrmje, jasht shtpie

  A- u krkon falje dhe krkon t t vizitojn ndonjher tjetr n koh t duhur

  B- ulesh pak me ta e del duke u arsyetuar pr takimin

  C- perpjekesh pr anulimin e takimit q t qndrosh me ta


  3) Nse t jan plakur prindrit ose njri prej tyre dhe kan arritur moshn e pleqeris s thell

  A- prpiqesh ti drgosh n qendra t pleqve

  B- pajtohesh me vllezrit e tu pr prcaktimin e nj orari t caktuar pr mbikqyrjen e tyre

  C- ua hap dyert e shtpis sate pa asnj prcaktim kohor


  4) Nse babai t ndalon nga ndonj shtje; qoft udhtim apo martes

  A- nuk e respekton dhe e bn ate vepr

  B- me kalimin e kohs, mundohesh ta bindish ate se ajo shtje sht e dobishme pr ty

  C- hjek dor nga ajo shtje


  5) Nse prindrit kan nevoj pr ndonj operim dhe pr kte u duhet nj shum e caktuar t hollash

  A- u krkon falje dhe nuk u ndihmon

  B- ua jep nj pjes dhe u thua q tjetrn ta krkojn nga vllezrit tjer dhe t afrmit

  C- shpejton n dhnien e parave


  6) Nse i sheh shokt e babait tnd n treg apo gjetiu

  A- i shmangesh takimit me ta dhe prpiqesh pr t'u larguar prej tyre

  B- i prshndet dhe takohesh me ta vetm n ndonj ceremoni rasti

  C- i respekton dhe pyet pr ta, mu sikur babai yt do kishte pyetur pr ta


  7) Nse shtron ndonj drek ose dark pr shokt dhe t afrmit

  A- nuk i fton prindrit

  B- i fton ndonjher

  C- ata jan t ftuarit e par


  8) N situata kur gruaja jote krkon di kurse nna krkon t kundrtn e saj

  A- i prgjigjesh krkess s gruas e jo t nns

  B- mundohesh t'i bashkosh dy krkesat e tu prgjigjesh t dyjave

  C- i pergjigjesh kerkess s nns s pari e pastaj shikon pr ate t gruas


  9) Nse bartesh n nj shtpi t re dhe ndahesh nga familja

  A- e konsideron veten, gruan, femijt, shtpin tnde si t pavarur nga familja jote. Nuk i viziton e as q interesohesh pr ta.

  B- dgjohesh me ta nprmjet telefonit, vetm gjat festave

  C- i viziton rregullisht dhe je n lidhje me ta, n t mir dhe n fatkeqsira


  10) Nse paraqitet ndonj problem mes teje dhe prindrve

  A- i nderpret mardhniet dhe nuk flet me ta

  B- largohesh pr nj koh pr ta qetsuar problemin, pastaj kthehesh dhe mundohesh eliminimin e atij problemi

  C- mundohesh aty pr aty ta eliminosh duke mos u shkaktuar atyre asnjfar t keqe apo dm, n asnje form, qoft fjal apo di tjetr .


  * Tani mblidhi poenat e tu. Nse i ke n mes t 55-70. Ke kujdes sepse ti je nj mosrespektues i prindrve dhe mkatar me sjelljen tnde ndaj tyre. Ke kujdes sepse ke rn n njrin prej mkateve m t mdha andaj mundohu t prmirsohesh sa m pare q mundesh.

  *Nese ke mes 40-54. Ti je bmirs ndaj prindrve por tento t prmirsohesh edhe n shtjet e mbetura, shpeshtoje vizitn e tyre dhe prforcoi lidhjet me ta.

  *Nese ke mes 30-39. Ti ke fituar knaqesin e prindrve e s bashku me te, inshaAllah, edhe te Allahut t Lartmadhruar. Vazhdo n kt gjendje q ta fitosh ahiretin tnd.

  Na bft Allahu prej atyre q i respektojn prindrit dhe do here u jan atyre n shrbim. Amin!!!

  kliko ketu dy here
  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=21276
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 03-09-2003 m 13:01

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  37
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ska si nena aq me shume kur e ke dhe shoqe ne te njeten kohe. Shkrime te bukura djema ju lumte.
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 13. #13
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Mire e ke then Kolombi ska si nena , eshte e vetmja qe te do vertet , qe kujdeset per ty dhe te tregon gjithmone te verteten , dhe ti e do ate sigurisht ......apo skam nja 4 vjet e ca pa e pare .....po me vjen te qaj tashi , po iki fare nga kjo teme .....

 14. #14
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  yll bote e kam
  she is my heroine...she is my everything.....
  God bless u mother
  muahhh puciii all
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e dolcecandy
  Antarsuar
  01-08-2003
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume teme e bukur. Ska si nena
  Po ska edhe djem si ty Kolombi.
  Nje djale qe e do dhe e respekton nenen ne ate menyre
  Ka respketin e te gjithe njerezve.
  Gjithe te mirat
  Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.

 16. #16
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  32
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Wolf Power
  shkrimet e tua jane me te vertete te kendeshme
  te bejne ti lexozhe se gjithmone jane kuptim plote
  cdo gje e shkruan bukur edhe krijon hartim me temen
  Bravo te qofte

 17. #17
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  32
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  kur lexova titullin e kesaj teme pernjehere me erdhi ne mendje nje kenge qe e kam mesuar qe ne kopesht edhe akoma vazhdoj ta kujtoj ja ku po jua shkruaj kengen edhe juve

  Ska ne bote me te mire se sa ti o nena ime
  Sa e dashur sa puntore sa e dlire e sa trime
  Me te gjithe ti je e qeshur e nga goja nxjerr vec mjalt
  kur kendoj per ty moj nene per gjithe nenat kam kenduarrrrrrr

  Ti je det o det i gjer plot me enderra enderrime
  Dashurine per atdhen ma rrenjose o nena ime

  Dashurine per atdhen per atdheun tone te shtrenjte
  Ma skalite ti ne zemer se je nenez e vertet
  Ndaj te dua si vet jeta se nga goja nxjerr vec mjalte
  kur kendoj per ty moj nene per gjithe nenat kam kenduar

  Ti je det o det i gjer plot me enderra enderrime
  Dashurine per atdhen ma rrenjose o nena ime  Shpresoj tju pelqej kenga kjo eshte nje nga kenget e mia me te preferuarat edhe vazhdoj ta kendoj qe prej e vogel qe ne kopesht
  edhe do vazhdoj ta kendoj

  llokumja

 18. #18
  LIV
  Antarsuar
  26-07-2002
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  S'ka lumturi me te madhe se te te doje djali keshtu si shoket tane forumista....aaah sikur te mos na humbnin mundim dhe tanet!!!


 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-03-2003
  Vendndodhja
  london
  Mosha
  36
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje te gjithve,,,,

  Sa bukur sa mire qe tingellon fjala NENE,
  kur kisha une dhimbje ti nena ime qaje ,
  dhe me kujtohen lotet qe pikonin dhe binin tek fetyra ime,dhe keto lot me zgjonin nga gjumi,sa te du'a o nene ,sa me mungon o nena ime ,

  Pse jame large teje o nena ime ?
  sa me mungone perkdhelja jote dhe puthjet e tua ,
  edhe nese ti vdes o nena ime ti do te jeshe e gjalle ne zemren time .........

  Me kujtohet kur ti nena ime me thirrje o biri im ,o biri im
  dhe kjo me mallengjen shume me mungon, sa vite nuk e kame degjuar ket fjale ,o bir o bir, du'a te jem prane nenes sime dhe kurr te mos largohem nga ajo ,ta perkdhel ashtu sikur me perkdhelte kur une i sha i vogel ,te kujdesem ashtu sikur eshte kujdesur per mu'a kur une isha i vogel ,ti nena ime u kujdese per mua ,dhe une per ket o nene shume te du'a.

  thuhet ne nje liber qiellor,,,,,,mos u thoni prindrve as of,,,,,
  dhe lere ti thuashe ndonje gje tjeter ,,,,,megjithate une ju falenderoj te gjithve te gjithe jeni te mire nese i doni nenat,,,,KY ESHTE KUSHTI IM NESE NUK I DONI PER MU'A JENI KOT PSE TI KUR NUK DON NENEN TENDE DO ME DUASHE MU'A..................
  [size=0.5]Kure te marresh veshe se une kame vdekur ti mos qaj ,kur te vizitosh varrin tim mos u trishto kur te them se ti ke faj....

  Sot ti s'je me ketu
  DHe qielli nuk eshte me blu ,
  Dielli eshte zhdukur bashke me ty ,
  Une ndiej lotet qe me mlidhen ne sy ,
  Kuptoj se vetmia te shkaterron me Shume se dashuria,

  Fundos koken nen jestekun tend dhe me dukesh ne c'do kend ,
  Shoh mekatet qe me bien c'do dit ,
  Kaluam bashke puthuajse nje vit ,
  Duke menduar se nuk do na ndante asgje ,derisa erdhi e sotmja ti nuk je me.
  E tani qe me nuk te shoh ,
  DHe trupi yt me nuk me ngroh,
  Pres ringjalljen e ndienjave te mia ,
  pres te me vi serisht dashuria.[/size]

 20. #20
  aluando
  i/e ftuar
  ME VONE DO BIE NJE VJERSHE TE BUKUR ME TITULLc" NENA DHE NUSJA"
  Po kam frike so do qani sidomos vajzat se ben fjale per marredheniet midis djalit nenes dhe nuses sepse djali i jep perparesi me shume nuses se nenes.
  Disa mendime per kete konflikt para se te bie vjershen.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •