Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111

    Question Emancipimi i femres

    Po lexoja nje artikull tek nje reviste qe tani nuk me bie ndermend. Fliste per integrimin e femres ne shoqeri qe nga fillimi i kohes. Levizjet e para ne Angli per ti dhene femres te drejten e votes, dhe levizjet pothuajse qesharake ne vitet 70, kur shume femra vendosen te mos vishnin rexhipeta sepse meshkujt nuk veshin te tilla.

    Pyetja qe shtronte artikulli, dhe pyetja qe shtroj dhe une, ky emancipim a po e shvesh shpesh femren nga feminiliteti i saj? Kur e kthen ky emancipim femren ne nje "neo-mashkull"?
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  2. #2
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Varet nga cili kendveshtrim e sheh emancipimin. Femer e emancipuar nuk mund te quhet ajo qe jo vetem recipetat por "harron" edhe ndonje gje tjeter pa veshur. Sivjet kam pare shume "femra te emancipuara" rrugeve te Tiranes qe i kishin ekspozuar te gjitha pjeset provokuese. Mot ndoshta do te dale ne mode gjethja e fikut.
    Femer e emancipuar eshte ajo qe e ka trurin plot dhe ka ambicje pozitive. Ajo qe di te caje ne jete dhe te gjeje vendin qe meriton. emancipimi, nese konceptohet drejte, nuk e zhvesh femren por i jep asaj vlerat qe meriton.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    Nina une nuk them per nje femer sic thua ti qe vishet shume ekstravagante e kam fjalet per ato femrat qe zgjedhin to mos veshin funde, ose heqin dore nga familja per nje pune te mire...

    e kam fjalen per kete lloj emancipimi...
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  4. #4
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Per nje pune te mire ose te ardhura te mira, mund te detyrohesh t'i gjesh sepse duhet te mbijetosh. Dhe puna e mire ose te ardhurat, mund te te marrin shume kohe keshtu detyrimisht largohesh nga familja por kjo nuk do te thote te heqesh dore plotesisht perderisa je anetare e familjes. Ka alternativa; keto femra duhet te plotesojne kushtet per mbarevajtjen e shtepise dhe normalisht mund te merret dikush tjeter me punet e shtepise, kundrejt pageses qe mund t'i ofrosh ne menyre qe femijeve dhe bashkeshortit te mos u mungojne gjerat e domosdoshme.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Mina!
    Femer e emancipuar eshte ajo qe e ka trurin plot dhe ka ambicje pozitive. Ajo qe di te caje ne jete dhe te gjeje vendin qe meriton. emancipimi, nese konceptohet drejte, nuk e zhvesh femren por i jep asaj vlerat qe meriton.


    D.m.th sipas teje "zhveshja" e femres nuk mund te quhet emancipim apo ambicie? D.m.th e perkufizove se me ambicie "te konceptur drejte" femra mer vlerat e duhura qe i perkufizove po ti. Pra nje goce qe fiton me teper besim ne vetvete kur tregon cilesite pozitive qe ka nuk paska vlera. Nje goce qe ka ambicie ti bashkohet pjeses tjeter te botes e mos mbetet me pjese e shekullit te 18-te qenka pa vlere. Ky emancipimi yt i "konceptuar drejte" mos kerkoka qe femra te jete ambicioze drejt karieres dhe te vishet si murgeshe?

    Me vjen shume keq per seksin tuaj, luftuat kaq gjate per te pare emancipim, e tani qe ju jepet mundesia, i shpallet lufte njera-tjetres per ta perkufizuar ate.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  6. #6
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    Postuar mė parė nga R2T

    Me vjen shume keq per seksin tuaj, luftuat kaq gjate per te pare emancipim, e tani qe ju jepet mundesia, i shpallet lufte njera-tjetres per ta perkufizuar ate.
    une po flisja ne fakt per feministet. Njerez qe besojne qe cdo gje qe nje mashkull ben e ben dhe nje femer. Jam shume dakort me kete por feminstet e arrijne ne ate qe une e quaj te zhveshesh femren nga hijeshia e saj.

    psh. del me nje femer dhe nuk paguan mashkulli por femra sepse kjo eshte e "emancipuar"

    kete loj emancipimi i kam fjalen une. duam ne femrat te arrijme aty? apo ka nje lloj kufiri qe duhet rruajtur?

    he cfare mendoni ju femrat, por edhe meshkujt dua ta di?
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  7. #7
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Ky emancipimi yt i "konceptuar drejte" mos kerkoka qe femra te jete ambicioze drejt karieres dhe te vishet si murgeshe?
    --------------------------------------------
    Aspak. Nje femer e emancipuar mund te prezantoje kapacitetin e saj me mire me nje veshje serioze. A e imagjinon dot qe grate e emancipuara dhe me emer te paraqiten ne publik me minifunde fare te shkurtera dhe me kurrizin jashte?!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e InFinita
    Anėtarėsuar
    04-07-2002
    Postime
    28
    Sa di unė, emancipimi ėshtė fjalė romake dhe do tė thot: djali pavarėsohet. Nocioni i sotshėm pėrfshinė mė shumė, pėrkatėsisht fushėn ligjore, politiko-shoqėrore dhe fushėn psikosocioale; shpesh pėrdoret nė lidhje me situatėn e femrave. Emancipim nuk do tė thot ti kesh vetėm tė njejtat tė drejta, por tė marrėsh pjesė edhe ne zhvillimin mendor, politik dhe social tė njė shoqėrie dhe tė vendosėsh me pėrgjegjėsi personale. LIRIMI nga hirarkia ndodhė pra jo vetėm nga ndryshime tė jashtme, ajo duhet tė ndodh edhe nga brenda.

Tema tė Ngjashme

  1. Thėnie kushtuar femrės.
    Nga ZANOR nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 22-12-2023, 04:38
  2. Gruaja nė Islam
    Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  3. Prirjet qe Kundershtojne Rolet e Mashkullit dhe te Femres
    Nga Arb nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-04-2004, 00:16
  4. Pozita e femres ne Islam
    Nga Shėn Albani nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 17-01-2003, 14:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •