Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  Shqiponja Maska e Captain Albania
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Östereich
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow Origjina e gjuhes Shqipe?!

  Gjuha jone klasifikohet si gjuhe e familjes Indo-europiane te gjuheve, por sa e vertete eshte kjo?!

  Shqipja eshte vertet nje gjuhe I-E apo nje gjuhe preindo-europiane?!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  GJUHA SHQIPE

  Lexoni postimet, qe i beri Henry, ketu ne forumin Gjuha Shqipe...dhe dini per historikun e gjuhes sone...

 3. #3
  shake me ... Maska e fisnik
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  illiriani01 u ba mire qe Henri i postoj keto shkrime dhe tash e kuptuam te gjithe se nga e kishe marre gjenialitetin tend rreth Illiristikes dhe shkences tende te re, veē tash mos na thuaj se je vete Nezir Myrtaj. illiriano01 po dua te them se postimet e henrit ta kane qitur dushkin ne toke. Vaj, vaj...

  [...]"Ende m'vrasin fjalėt tua, s'jam e jotja, por tė dua"...

 4. #4
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  fisnik ne dushk

  gjeje ndonje tjeter te bisedosh me te!


  i mire je ti...

 5. #5
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nga ato qe kam studiuar une Gjuha Shqipe hyn ne familjen e Gjuheve Indo-evropiane,dega e Ilirishtes.
  Ende nuk eshte percaktar qarte nese Shqipja hyn ne grupin
  Kentum apo Satem.
  Gjuha Shqipe eshte produkt i mbishtresezimit te Ilireve+Epirioteve me popullsite Pellasge,pra ska sesi te jete preindo-evropinane
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 6. #6
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Gjuha Shqipe

  Eshte e klasifikuar si gjuhe unike qe s'rjedh nga gjuhe te tjera (pavarsisht se shqipja si gjuhe eshte pasuruar me fjale te reja qe i kan munguar) si latinishtja e vjeter gjithashtu eshte gjuhe unike.

  Marr nga mendimet e studiusve te gjuheve unike Londer 1999
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Dardha : 04-08-2002 mė 01:34
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Shqipja gjuhe indoevropiane

  Shqipja i perket familjes se gjuheve indoevropiane,ku bejhne pjese edhe gjuhet romane,gjemanike,sllave,baltike,kelte,indiane,grek e dhe latine.Me keto gjuhe shqipja ka afri dhe bashkeperkim sidomos kur eshte fjala rreth fjalorit.
  Shqipja gjate zhvillimit te saj historik ka marre mjaft risi ne ndertimin e struktures se saj gjuhesore,gramatikor dhe leksikore.
  Por eshte e vertete se shqipja ka pesuar nga ndikimi i gjuheve te huaja sidomos ne leksikun e saj,por eshte e zonja dhe ka aftesi te asimiloj elementet e huazzuara dhe atyre tu jep ngjyren e shqipes.
  Me kete shqipja deshmon forcen dhe vitalitetin e saj .
  Edhe ne kohen e Rilindjes ka pasuruar dhe leruar mjaft fondine saj si dhe ka ruajtur mjaft ne pastertin e saj.

  Prandaj edhe sot ne duhet ta ruajm dhe kultivojme ne te njejten mase kete Gjuhe hyjnore.
  Jam martuar002

 8. #8
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Captain Albania, "origjine" s'ka te beje me "klasifikim". Klasifikimi gjuhe indo- europjane ose indo-gjermanike (sipas gjermaneve), nuk verteton origjinen e gjuheve, por veē renditjen e tyre. Sot gjithmone e me teper mendohet qe ne origjine ka qene nje gjuhe e perbashket. Ne bibel thuhet qe ne origjine kishte Eve dhe Adam. Pra gjuha e pare eshte fjalet qe kembenin ky ēift, kjo kuptohet e reduktuar. Sipas shkences njeriu e artikulloi gjuhen kur ishte akoma ne gjendje te eger, ne nje shkalle pak me eperore se majmunet. Kjo eshte dhe origjina dhe kete asnje s'e di me saktesi. E vetmja mbeshtetje per shkencen, per zbulimin e origjines gjuheve, eshte Arkeollogjia. Zberthimi dhe deshifrimi i dokumentave te vjetra (pllaka guri, muri, papyruse, poēeri, argjendari, gojedhanat antike, letersia antike, etj) mbetet mjeti kryesor qe te shpie tek origjina e gjuheve, ku ben pjese dhe gjuha shqipe.
  Grupimi i gjuheve ne indo-europjane u krye ne fillimet e shekullit 19, kryesisht per qellime politike. Gjermanet duke mos qene nje fuqi koloniale, dhe inferior ndaj gjuhes dhe kultures se tyre, punuan me se shumti per klasifikime te tilla.
  U gjeten disa fjale te perbashketa me gjuhen Sanskrite, te folur ne Indi, menjehere u lidh grupi i gjuheve Indo- gjermane, nga ku nder te tjera erdhen dhe simbolet e nazizmit, kryqi i thyer, etj. Duhet thene s'e atehere, bile kjo vazhon dhe sot por gjithnje e me pak mbeshtetje, mendohej qe origjina e civilizimit europjan, bashke me te dhe gjuheve europjane, greke dhe latine, ka ardhur nga Mesopotamia, nje krahine e cila ndodhet ne MES te lumenjve Tiger dhe Eufrat, pra ne irakun e sotem. Dhe dihet qe India eshte me afer Irakut se Europa Perendimore (Gjermania). Pra qellimi ishte vendosja e gjermaneve sa me afer kesaj qendre. Ketej erdhen dhe teorite e famshme te Arianeve me race superiore, e plot "dokra" te tjera te kesaj natyre.
  Ngjashmeria ne mes gjuheve baze e me te vjetra, te grupit indo-europjan (Sanskrit, grek, latin) , nuk eshte me e madhe se ku shembull qe po jap une.

  EVE = UJA dhe ADHAM = DHEU, pra kemi origjinen e jetes, Toka dhe Uja (deti).
  Personalisht mendoj qe origjina e gjuheve europjiane eshte gjuha SHQIPE. Nga ku del dhe vete origjina e saj parahistorike.

 9. #9
  Shqiponja Maska e Captain Albania
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Östereich
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow indo-europiane apo jo?!

  Te gjithe ata qe kane studjuar arkeologji e dine se kur fiset indo-europiane u dynden ne territorin tone kultura e tyre nuk u be mbizoteruese por u ngjiz me ate qe ishte aty dhe ne kete menyre u krijua kultura ilire qe kish ne vetvete ato para dyndjes si dhe elemente te kultures se re.
  Kete e vertetojne objektet arkeologjike te gjetura ku duket qarte se dyndja e re nuk solli nje ndryshim radikal por vetem nje simbioze qe u be baze per kulturen qe vazhdoi pra ajo pellazge qe mund te quhet konvencionalisht apo Ilire si dhe e njohim me tej.
  Kontakti i metejshem me poopujt europiane ka bere qe gjuha jone te duket teresisht I-E por ne te vertete kjo eshte nje nje nga pjeset e saj dhe jo baza apo thelbi, ne thelb gjuha jone eshte paraeuropiane

 10. #10
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Pyetje

  Cka mendoni ju shqiptare, nese njerezia metevertet rrjedh nga ademi dhe hava, a kane ditur ata me komuniku nepermjet te GJUHES?

  Flm
  albanish by nature

 11. #11
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Muse, pyetje shume e drejte.
  Une mendoj se eshte perdorur e njejta aresye, si te teoria e Big Bangut, pra nepermjet reduksionit te arrihet ne origjine. Kur u shkujt Bibla njerezit nuk ishin budallenj. Qyteterime te madherishme kishin lene gjurmet e tyre. Pra u perdor llogjika; Popujt shtohen nuk pakesohen, yjet hapen nuk bashkohen. Duke ecur ne sens te kundert, arrihet ne nje ēift (eve, adam) per njerezit, si dhe nje yll (big bangu) per boten.
  Sot njerezit jane te ndergjegjshem qe s'qe zoti qe krijoi njeriun, ai krijoi kushtet, keto kushte linden njeriun. Gjithashtu njeriu nuk mund ta dije kurre origjinen e gjerave, sepse nuk eshte krijues, por i krijuar.
  Si Bibla po ashtu dhe Big Bangu jane nje cirk i madh.

 12. #12
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Dhe diēka esenciale,
  Patjeter qe Eva dhe Adami kane komuniku, ndryshe s'do ishin taku, kane komuniku ne gjuhe majmuni. haha!
  Te gjitha speciet komunikojne ndermjet vedi, ndryshe minjte s'do ta dinin ēeshte macja, bile mund ta ftonin per te bere dashuri.

  Librat e fese, bile dhe ata shkencore duhen "marre" me moderacion, si rakia, ndryshe te bien ne koke e te bejne budalle. Vetem prifterinjte dhe shkencetaret e kane kuptuar kete, kjo i ben te fitojne buken e gojes.

 13. #13
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  O ornament, tregom pse une dhe gjithe shqiptaret tjere kurr therasim nje perzon, po shtojm para shkronjen "O"?

  Nese zoti krijoi kushtet, ai patjeter krijoi edhe njeriun, por pyetja ish, a komunikonin ata ndermjet ne ndonje gjuhe, te themi ne gjuhen e "pare", apo komunikonin thjesht vec nepermjet te tingullimeve dhe gestikes e mimikes?,

  SQARIM

  "kjo assesi nuk e mbeshtet teorine e prapambetur dhe primitive te evolucionit"

  Flm
  albanish by nature

 14. #14
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pergjigjen e pyetjes qe kerkon e ke ne kuran + bibel, ne te njejtin kapitull me dinosauret, apo s'e ke lexu.
  Sa per te dyten, nuk bejne te gjithe njerezit "OOOO" perpara se te flasin, varet nga edukata qe kane marre. Po ta veresh me te paedukuarit bejne "O".
  Kjo vjen nga epoka kur njeriu ishte akoma kafshe, majmun.

  gjithashtu une nuk e di, nese ishte zoti qe krijoi kushtet apo kushtet krijuan zotin. I di ca gjera ti muse, po ke tendencen e keqe qe ēdo gje ta perziesh me zotin. A s'te mjaftojne pese here ne dit qe falesh.
  Mundohu ta kapesh ku ndahet serioziteti me shakane. Forumi nuk eshte akademi, as shkolle, po vend per llogje.
  Gjithashtu mos bej vetem pyetje, s'je me femije, thuj diēka nga ato qe di, ose shiko punen.

  Keto mos mi merr per kritike, por qe " ka dhe keshtu".

 15. #15
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  O ornament, shkronja "O" para thirjes se emrit te perzonit nuk ka te beje me edukaten!!!, por eshte mbjelle ne ndergjegjen tone qe moti. Vec tingullimi qe del nga shprehja e shkronjes ka nje domethenie. A nuk e sheh kundershtimin?, ty thua qe vjen nga epoka kur njerezit ishin kafshe, dhe nga ana tjeter thua se keshtu therasin te paedukuarit. Cka tash, jemi akoma KAFSH, apo njerez te paedukuar, dmth KAFSH modern?, gjuha brenda kohes ndryshon, dhe te edukuar, a jo, edhe kjo "vecaneri" do te ish zhdukur qe moti, por realiteti qendron keshtu.

  Natyrisht se edhe ne gjuhet tjera perdoret nje cfare britme para emrit si psh "ej" (kjo do te ish nje sjellje e te paedukuarve), por pse tek shqiptaret shkronja "O"?
  Une nuk di gjera, por ngrej hipoteza, per ate parashtroj para shume pyetje, per te vertetuar vetveten time.

  Dhe gjerat nuk i lidhi me zotin!, ata vet lene ket pershtypje, une edhe nese nuk dua, perseri pershtypja do te mbetet, arsyeja?, une se di ku eshte. Dhe kur thua se eshte tendenc e keqe te lidhesh zotin me gjera qe ketu diskutohen, atehere mendoj se nuk me kuptoni ne cdo rast!!!, lirisht mund te parashtroni pyetje qe mos te ngelen keqkuptimet.

  Per mua zoteri ornamenti, keto gjera nuk jane shaka, se nese ke verejtur, ky forum ka dhjetra tema, ka vend edhe per shaka, edhe per diskutime serioze. NAtyrisht se nuk eshte shkolle, por ka shume student, ku ndoshta dikush mund te gjej inspirime, dhe mendoj se qellimi kryesore eshte ky, qe te inspirohemi njeri me tjetrin.

  A jeni ju musliman?, a falen krejt muslimanet PES here ne dite?

  Flm

  PS: a mund te me tregosh cilin kapitull te Kur'anit ke ndermend?, dhe vec per kuriozitet, a besoni ju ne zot, mendoj ne menyren klassike?, me fal per numrin e pyetjeve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 21-08-2002 mė 06:17
  albanish by nature

 16. #16
  Shqiponja Maska e Captain Albania
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Östereich
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk ju duket se jeni i fije, apo i tro, apo icik, apo pak, jashte teme!

 17. #17
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  kapitano, ne po bisedojm ketu per origjinen e gjuhes shqipe, apo?, nese nje gjuhe ne thesarin e vet ka fjale PRIMITIVE, qe jane te perbera nga NJE shkronje, pse mendon se nje bisedim mbi kete gje eshte larg teme?

  Me lejen e ornamentit te parashtroj nje pyetje:

  Tregoma ethymologjine e fjaleve "Uj" dhe "Zė"?

  Flm
  albanish by nature

 18. #18
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nuh, ke te drejte tema eshte e hapur per te gjithe dhe eshte po aq e gjere sa oqeani.

  Une mendoj se per te gjitha fjalet nje rrokeshe, e sidomos foljet baze: Ha, Pi, Bėj ose Baj, Rri, Shoh, Dhi, Vej, Ki, Pa, Ze, Kap, etj, etj te gjitha shpjegimet ethymologjike jane pothuajse te pamundura, ndoshta zhvillimi i shkences me pas e ben te mundur kete. Sidoqofte keto tregojne nje gje, gjuha e cila i ka ne perberje eshte pa dyshim nje gjuhe e vjeter. Sot per sot, kjo pranohet nga te gjithe. Kur thone qe shqipja eshte gjuhe e vjeter, nuk duan te na bejne qefin por se mendojne te jete e tille.

  shqip; UJ,
  kinez; JU
  turk ; SU
  sanskrit; AP
  romanish ; AP
  pers; AB
  arab ; MA
  Hebre; MAYIM
  suahili; MAJI
  latin ; AQUA
  ital ; ACQUA
  spanj;AGUA
  freng; EAU

  Ajo qe une dua te permend eshte fakti qe; ne muzeun arkeologjik GUARNACCI te qytetit etrusk Volterra, gjendet nje lapidar ku mund te shquajme te gdhendur midis fjaleve te tjera;
  YI = UJ kjo lejon te behet diferenca ne fjalet e lartpermendura.

  ndersa ne nje studim te F. Nolit shiko ēfar gjeta mbi fjalen UJ;

  Lat; UNDA
  grek vjet; HUDÖR
  sanskr; UDAN (duhet shtuar ne ket gjuhe ka shume sinonime te kesaj fjale)
  irl e vjeter; USOE
  irl e mes; ÖA
  got; WATO
  as, WOETER
  nor e vjeter; VATN
  prus e vjeter; UNDA
  lit; VANDŪ
  let; UDENS
  samog; UNDŪ
  sllav e vjeter; VODA
  arm; GOT
  oset; DON
  umbr ; UTUR.
  shqip; UJ, UJA.

  Ne renditjen e dyte (lart) tregohet lidhja e fjaleve (te quajtura baze) te grupit indo- europian ose indo-gjermanik.

  Ndersa per ZĖ sipas studiusit D'Angely vjen nga rrufeja, shkeptima, si dhe ka lidhje me fjalen ZEUS si dhe ate shqipe ZOT.
  Pra kemi:
  ZĖ = ZJARR = ZI
  dmth ; rrufeja qe shperthen, mbas veprimit te saj kemi zjarrin qe shperthen (digjen peme, mullare, shtepi, etj) me mbrapa ZIA (ngjyra e zeze, carboni, qymyri) qe ky zjarr le dhe qe ne konstatojme te ngelet mbas tij.
  Kete dukuri njerezit primitive e quajten ZEUS = ZOT, ndeshkimin qe ata merrnin nga ai.

  Nuh te pershendes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ornament : 22-08-2002 mė 13:28

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nga sa kam germuar kam gjetur se Gjuha shqipe eshte gjuhe indo-europiane dhe qe nuk ka nderprerje me gjuhe te tjera indo-europiane.

  Kjo gjuhe qe eshte nje gjuhe moderne dhe e folur besohet qe te kete pasur origjinen e saj nga Ilirishtja.

  Nga materialet e gjetura atyre qe i kane studjuar u ka dale se shqipja eshte trashegimtarja e vetme e Ilirishtes.

  Kjo gjuhe u mbart dhe mbijetoi neper shekuj me anen e te folurit.
  Kjo ka sjelle qe gjuha e sotme shqipe t'i jete larguar konsiderueshem gjuhes origjine ne nje mase te madhe sa qe me anen e gjuhes se sotme shqipe ka te ngjare qe te jete e veshtire qe te spjegohen shkrime te lashta qe jane gjetur per gjuhe te dyshimta dhe te zhdukura.

  Qe te behen studime eshte mjaft pozitive, dhe linguiste te vendeve te ndryshme po merren me kete problem, si ne Gjermani ashtu edhe ne SHBA e gjetke.

  Zhvillimi i metjeshem i shkencave gjuhesore dhe venia ne perdorim e metodave moderne mund te sjelle ne drite lidhje midis gjurmeve te popujve dhe gjuheve qe histria i ka veshur me mister.

  Te tilla jane problemi i etruskeve, druideve, Kretes etj

  Ajo qe me ka ngacmuar pak ka qene dilentatizmi i disa shqiptareve qe te them te drejten me duken falsifikime te trasha.

 20. #20
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Baobab, kjo qe ti ngre merriton teme me vete, mund ta quash; MOSBESIMI IM dhe FALSIFIKIMI DISAVE. Ke per te pare do kete rradhe me shkrujt.
  Pse mor plak mbush nje faqe pa thene gje. "me sa kam germuar" thua, na i sill pra ato qe ke germuar.
  Per ato te dhenat aty lart, kam blere libra dhe kam humb ore te tera, po ashtu dhe Neziri. Dalin ca tipa muti, dhe thone "une s'besoj".
  Cili je ti zoti Sorge? Kujt po i intereson mosbesimi jot. S'behet stan me lepuj.
  A thua pyeten gjithe kinezet per te aprovuar teorine e Ajnshtajnit.
  Apo s'gjete brime tjeter ne ket forum me shkrujt.
  Per hir te respektit per gjuhen shqipe, JU keshilloj (te gjithe ju mosbesuesve) mos shkruni me ne ket pjese te forumit, te pakten mos mbuloni shkrimet e tjera me mosbesimin tuaj, hapni teme tjeter dhe komentoni dyshimet tuaja te pa bazuara.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
  Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •