Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  39
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Njė major hollandez vizaton njė kapidan shqiptar

  Shqipnija gjithsesi do tė mbesė Shqipni, pse Zoti kėshtu e do e kėshtu e dau Shqipnija do tė mbesė Shqipni pse fuqit pėrfundimisht e kanė s hpallė e temelue tue e kunorue me nji Mbret e Mbretneshė t’emnuem prej sash, e prej atdhetarvet tė vėrtetė

  Nė mars tė vitit 1979, tek mblidhja mate riale gojore (nga bisedat me tė moshua rit, qė kishin qenė vetė pjesėmarės) dhe dokumentare (nė Arkivin Qėndror Shtetėror), pėr tablon “Viti 1914” (220x190 cm) mė ra nė dorė vėllimi “Leka” (Lidhje-Edukatė-Kulturė-Argėtim) vjeti XII, 1940/Shkodėr 1942 – XX – Shtypshkronja “Zoja e papėrlyeme”, ku qysh nė kopertinė prezantohej sekuenca: “Punėt e vogla, me bashkim rriten”. Kjo revistė voluminoze prej 300 faqesh, ishte njė numėr i veēantė, nė vazhdim tė numrave kujtimorė tė XXV vjetorit tė pavarsisė komtare”, qė nė tėrėsinė e saj pėrmbante dokumenta prej 17 majit 1908, gjer mė 1 shtatuer 1914. Nė morinė e tėrė atyre letrave private e zyrtare dhe tė telegrafeve zyrtare e private, qė shkonin e vinin si pikat e shiut, qė nga Stambolli, Vjena e Manastiri, qė nga Durrėsi nė Shijak, nė Tiranė, nė Krujė, nė Shkodėr, Elbasan, Mirditė, Berat, Vlorė etj, dhe anasjelltas; nė faqen 245 pashė njė vizatim tė njė malėsori shqiptar, pikėrisht kėtė qė po e botojmė tė zmadhuar. Nė origjinal, mendoj se duhet tė ketė qenė mė i madh ose tė paktėn kaq sa botimi ynė, ndėrkohė qė nė revistė ėshtė botuar nė dimensionet 8x2.5 cm. Eshtė njė vizatim i thjeshtė dhe i bukur, i trajtuar me shumė dashuri e finesė, qė majori hollandez z. L.Roelfsema i ka bėrė kapidanit Simon Doda. Siē del nėpėr faqet e revistės, kapidan Simoni, ka qenė ndihmės komandar i mirditasve, qė ishin pėrqėndruar nė Durrės, nė periudhėn e mbretėrimit tė Princ Vidit dhe ishin vėnė nė shėrbim tė qeverisė, kundėr forcave “rebele” tė vendosura nė Kodrėn e Rashbullut. (Diku, nė faqen 246, del dhe toger, sekretar i Komitetit tė Mbrojtjes tė Shqipnis). Pėr Simon Dodėn, shkruan edhe diplomati i shquar italian Ferdinando Salleo, nė librin e tij:”Shqipėria: gjashtė muaj mbretėri” (Shtėpia e librit & Komunikimit/Tiranė 2000 – faqe 87). “… dyqind malėsorė katolikė e mirditorė, tė udhėhequr nga Simon Doda… u dėrguan (bashkė me tė tjerėt) tė kapnin kodrat e Rrashbullit, qė zotėronin Durrėsin…”. Duhet tė ketė qenė figurė interesante dhe dinamike, sa kohė qė shumė letra e telegrafe, i drejtohen atij T’Ndriēmit Zotni Hotel Europa Simon Doda - Durc Durazzo Si asht miku ynė Kroon? Ah, sa herė mendoj pėr tė, pėr atė besė e dashtni tė flaktė qi i ka shqipnis! Tė marrmen lajmin e zi tė Gjen. Tomson, un i kam telegrafue (me Markonin), pėrdhimbtimet e mija Kroon-it pse njimend i ndjeri Tomson meriton nji kujtim e nji monument tė pėrjetshėm prej shqiptarėsh. Ēka me ta, kėshtu na po i bjerrim miqtė e vėrtetė tė Atdheut tonė… Mė njeh gjithėherė mik tandin tė dashtun. Jak Sereggi Argj. Shkodėr 10 korrik 1914 ose Fort i dashtuni Simon Shqipnija gjithsesi do tė mbesė Shqipni, pse Zoti kėshtu e do e kėshtu e dau Shqipnija do tė mbesė Shqipni pse fuqit pėrfundimisht e kanė shpallė e temelue tue e kunorue me nji Mbret e Mbretneshė t’emnuem prej sash, e prej atdhetarvet tė vėrtetė, shqiptar tė brohorinun, tė dashtun e tė njoftun…. Shum keq na ka ardhė pėr dekė tė Gjeneral Tomsonit…. Miku i yt shum i dashtun D. Loro Spathari Famullitar i Mazrekut Mazrek 13.VII.1914 Apo nga: Midat Be Frashėri, Ahmet Dakli, Avdi Be Toptani, Esad Be Toptani, Hamid Be Toptani, Kapidan Marka Gjoni, Prenk Bibė Doda, Ahmet Zogu, Mustafa Kruja, Major A. Shevketi, Bedri Pejani, Dum Herri, Mahmut Beshiri, Sami Vrioni, Imzot Luigj Bumēi, Shefqet Daci etj. Autori i vizatimit L.Roelfsema (nga njėherė edhe L. Rolfsema) me gradėn major, organizator pėr qytetin e Durrėsit, ėshtė njė nga tėrė ata majorė e kapitenė, qė kishin ardhur nga Hollanda, pėr tė drejtuar ushtrinė dhe xhandarmėrinė e qeverisė sė Vidit, pėr tė dhėnė kontributin e tyre si: koloneli Thompson, Koloneli Philipps, majori Kroon, majori i xhandarmėrisė sė Korēės Snellen Van Vollen hoven, kapitenėt Fabius, Ser, Reimers etj. Pėrsėri nė librin e tij, qė sipėr thashė, Ferdinando Salleo, duke folur pėr ngjarjen e 23 majit 1914 nė faqen 88 shkruan:”… Nė vijėn e zjarrit pėr mbrojtjen e qytetit tė Durrėsit ishin rreshtuar dyqind e pesėdhjetė burra tė komanduar nga majori Roelfsema (i cili gjatė pėrleshjes do tė binte rob, nė duart e kryengritėsve)…” Edhe kapiteni anglez i Princ Vidit, Heaton Armstrong, nė librin e tij me kujtime:”Gjashtė muaj mbretėri-1914”, botuar nga “Onufri”- Tiranė 2001, nė faqen 118, ndėrsa kujton sulmin e 14 qershorit 1914, kur u vra koloneli Thompson, thotė:”… Majori Roelfsema, sė bashku me z. Artur Mur, i gazetės “The Times” kishin vrapuar mes plumbave dhe e kishin tėrhequr deri tek vendi i mbrojtur, kolonel Tomsonin, qė ishte goditur nė grykė pėr vdekje…” Pra Roelfsema ishte oficer i lartė hollandez, i cili nė ndryshim nga shokėt e tij, siē ndodh rėndom nė kėsi rastesh, veē aftėsive ushtarake, kishte dhe dhuntinė e tė vizatuarit. Siē e ka shėnuar dhe vetė autori, nė anėn e djathtė tė fletės, vizatimi ėshtė bėrė nė Durrės me 13 qershor 1914, njė ditė para se tė vritej koloneli Thompson dhe gati dy muaj e ca, para largimit tė Princ Vidit dhe vetė Roelfsemės, nga Shqipėria. Jemi tė mendimit, se ky nuk duhet tė jetė i vetmi vizatim i tij. Me siguri me atė pasion tė vizatuari dhe shkathtėsi tė linjės, majori Roelfsema duhet tė ketė bėrė edhe shumė e shumė punime tė tjera si: portrete, figura nė lėvizje, peisazhe, e pse jo edhe skica momentesh nga luftimet. Por mė pas, kur ėshtė kthyer nė vendlindje nė Hollandė, a ka vazhduar tė vizatojė e tė pikturojė? A ka tė botuar ndonjė album me punimet e tij dhe diēka mė gjerė, qoftė edhe pėr jetėn? Piėrisht ky ėshtė dhe qėllimi i kėtij shkrimi, pėr tė tėrhequr vėmendjen e Ambasadės Hollandeze nė vendin tonė, qė brenda mundėsive tė ndihmojė me tė dhėna interesante, kryesisht pėr jetėn artistike tė kėtij majori tė talentuar.


 2. #2
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Exclamation

  Ja nje Bosson shqiptari !


  Behet fjale per koka prej argjile e allcie te krijuara nga firma angleze Bossons Company dhe konkretisht koka shqiptarit u nxorr per publikun ne vitin 1962 dhe u prodhuan te tilla deri ne 1969-n. Skulpturat u bazuan mbi skica te ndryshme prej te cilave u arrit te nxirrej edhe modeli.

  Kjo firme ka bere koka allcie qe perfaqesojne kombesi te ndryshme dhe kjo me callme (turban) u zgjodh nga firma per te paraqitur shqiptaret. (besoj duke pasur parasysh qe zyrtarisht jemi vend/komb me shumice muslimane)

  Dicka me teper mund te lexoni =>KETU

  Nje foto mund ta gjeni ketu

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 3. #3
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nje shqiptar ne Perandorine Osmane.  The present plate represents an Albanian, who inhabits one of the most western parts of the Turkish dominions, with his yellow boots, his golden girdle, and his pipe, which, as he stands, reaches to the ground.

  Dalvimart, Octavian. Picturesque representations of the dress and manners of the Turks : illustrated in sixty coloured engravings, with descriptions (London : Printed for James Goodwin, [1814?]). This work was published in larger size in 1802 with title: The costume of Turkey. "The drawings, from which these plates have been engraved, were made ... about four years ago, by Monsieur Dalvimart" (p. iv). The text has been attributed to William Alexander (1767-1816), Assistant Keeper of Antiquities, British Museum
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 4. #4
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Veshje kosovare ...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 5. #5
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Veshje te shqiptareve te Malsise se Madhe e se Vogel

  Vizatime te hedhura nga vete Franz Nopcsa ne librin e tij "Shqiperia. Ndertesat, veshjet dhe orendite e Shqiperise se Veriut" (Albanien-Bauten, Trachten und Geräte Nordalbaniens) Berlin & Leipzig. 1925.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kjo skice dhe te tjerat me poshte jane shkeputur nga libri "High Albania" (Shqiperie e Eperme") botuar nga e nderuara Edith Durham ne 1909.
  Skicat jane bere nga vete zonja Durham ....


  - - -

  "Plaku i Shoshit" (Dukagjin)
  Pershkruhet me emrin Nik Luci, per te cilin thuhej se ish 100 vjec dhe nder burrat me me ze te katundit si dhe kryeplaku i tij qe kish fjalen kryesore ne vendimet qe merreshin ne kuvendet e burrave.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 7. #7
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  It is recorded that in very early days the Illyrians shaved their heads.
  Head shaving was still practised by Greeks, Slavs, and Hungarians in the seventeenth century. The custom prevails to this day throughout Albania and Bosnia, and has only recently died out among the Orthodox Montenegrins. It is practised by Moslems, Catholics, and Orthodox.

  Among the North Albanian tribes a patch of hair, called perchin, is usually left, varying in shape and position according to district.

  Among the Catholic tribes the first shaving of the head is thought even more important than baptism. When the child is about two years old, a friend is invited to be kumarii i floksh. (In Montenegro the relationship was called Shishano Kumstvo, and prevailed till fifty years ago.) The child's hair must have never before been cut.

  In the case of a Catholic Albanian, the kumarii, sitting on the ground, takes first another child on his knees (to ensure that his godchild be not the last that its parents have), then takes his godchild and cuts from its head four locks of hair, one to each of the points of the compass–north, south, east, and west–thus marking a cross. The Moslems, I am told, cut three locks–a triangle is a favourite Moslem tattoo pattern. Girls as well as boys are shaven, but girls have a fringe left over the forehead.
  Dy modele qethje flokesh nga Shkodra.
  (zona e Shkrelit dallohej per modele te vecanta gjithashtu)

  Ne tekstin e mesiperm thuhet:
  Thuhet se ne kohet e hershme iliret e rruanin koken.
  Kjo menyre ish ruajtur edhe nder greke, hungareze e sllave deri ne shekullin e 17-te. Zakoni mbizoteron edhe sot e kesaj dite ne Shqiperi e Bosnje dhe eshte zhdukur se fundi nga tradita e ortodokseve malazese. Praktikohet nga muslimanet, katoliket e ortodokset.

  Mes fiseve te Shqiperise veriore, lihet nje tufe flokesh (ne koken e rruar), e quajtur perchin dhe qe ka forme e vendndodhje te ndryshme ne koke, ne varesi te zones ku banojne ...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, hidhni tok dollare,
  te mos mbetemi te share.

  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.

  Bijte e beses Skenderbeut,
  qe i dalin zot atdheut!

  Do te ndihim pa kursyer,
  per ty, nena jone e vyer,
  qe me drit' e nder te thuresh,
  dhe me bijt' e tu te mburresh.
  - Fan Noli -

 8. #8
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  A superb Miquelet pistol circa 1800 also known as and Kubur.
  Barrel length 13 ½ inches, Total length 20 ½ inches, all mounted with cast and chiseled silver in high relief. A masterpiece.
  A very similar pistol is shown in R. Elgood "Firearms of the Islamic World", Page 94 fig. 58.

  Perseri koburja shqiptare e tipit Miquelet rreth viteve 1800. Gjatesia e tytes rreth 34 cm ndersa e gjithe arma eshte rreth 51.3 cm e gjate e punuar ne argjend. Nje kryeveper....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Arrow

  Nje pushke e gjate shqiptare e shekullit te 18-te ... Vetem tyta shkon ne 110 cm.


  Pjesa mbyllese e poemes "Perse mendohen keto male" e Kadarese, ne anglisht:

  What are these lofty mountains thinking about,
  These enigmas of ridges stretching north and south?
  I continue on my way
  In the shadow of the long rifle,
  That long rifle:
  Your Archimedes' lever, Albania.

  Through the sight of his rifle
  The Albanian observed the horizons and the times,
  The solitary whistling of his musket
  Forced the centuries to duck.

  This rifle barrel
  On the Albanian's back
  Has grown there like a long sharp bone
  Transplanted to his spine by a difficult destiny,
  An extension of his backbone,
  This awesome iron limb,
  A proud atavism of ancient times.

  The fearless Albanian has crossed the centuries,
  With destiny on his back,
  Trudging in his ancient sandals
  Across the ageless land holding the graves of our forefathers.

  This land which has brought forth
  More heroism than grain through the ages,
  This land...
  That is what these lofty mountains are thinking about,
  As evening falls in the distance beyond the highway.
  [Pėrse mendohen kėto male, from the volume Pėrse mendohen kėto male, Tirana: Naim Frashėri 1964, translated from the Albanian by Robert Elsie, and first published in English in An elusive eagle soars, anthology of modern Albanian poetry, London: Forest Books 1993, p. 88-96]

  U perkthyen nga anglishtja prej Robert Elsie-t dhe botuar per here te pare ne anglisht ne vellimin "Nje shqiponje e pakapshme ngjitet si shigjete, antologji e poezise se sotme shqiptare", Londer 1993.

  Per poezine e plote ==> KETU
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #10
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Exclamation

  Thika shqiptare (Xhambija) - Albanian Jambiya Dagger

  Nje kame/thike tipike shqiptare e shekullit te 19-te me doreze te fildishte (nga dhembet e lopes se detit - thuhet).
  32,5 cm teh prej celiku turk (sham) nderkohe qe per xhambije te tjera eshte perdorur edhe celiku i Damaskut (Sirise).
  Doreza eshte 17,5 cm e gjate dhe 7,5 cm e gjere....

  Jambiya dagger, with very large 13 inches blade forged from Sham, the Turkish version of Wootz (Damascus) steel. Massive, 7 inches long 3 inches wide handle cut entirely from a single piece of walrus ivory, with extended corners of the cross guard and pommel sides (Typical Albanian style).
  Wood scabbard covered with dark brown fabric (later) and mounted with very elegant chased silver mounts. Total length 21 inches (in scabbard).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #11
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Marre nga www.oriental-arms.com

  Nje tjeter model i thikes shqiptare. Kjo ka teh te drejte (gati 17 cm) dhe eshte e zbukuruar me ar. Kellefi eshte prej tunxhi dhe dallohet per stolisjen me motive osmane/turke....

  This is a nice an interesting Kard knife, Balkan, probably from Albania. The blade is straight, single edge, 6 ¾ inches long decorated with gold koftgari. The grip is a single piece of walrus ivory, carved from the inner core of the tusk and showing the clear marble like structure of the ivory. The bolster is brass (clear Ottoman influence). The scabbard is wood covered with the original green velvet (faded and worn) and the locket and chape are steel inlaid with silver wires in a very typical ottoman style. The Albanian attribution is derived from the pommel shape of the hilt, which has resemblance to the classical Albanian jambiya’s hilts.
  Koftgari - Ornamental work produced by inlaying steel with gold, -- a variety of damascening much used in the arts of India.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Polifonia Popullore
  Nga Eni nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. kostumet popullore
  Nga olimpiadisti nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 19:27
 4. Piktura Murale e Mesjetės nė Shqipėri
  Nga white-knight nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-12-2008, 13:26
 5. Zgjedhjet lokale 2005
  Nga babadimri nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2005, 12:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •