Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  tetove
  Mosha
  35
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Intervist me njrin prej udhheqsve t shoqats s homoseksualve

  Gazeta "JAVA" me dat 13 mars 2003 botoi intervistn me kryetarin e shoqats s homoseksualve t Kosovs. Ketu po e japim transkripcionin n origjinal siq sht botuar n gazet
  __________________________________________________ __  Intervist me njrin prej udhheqsve t shoqats s homoseksualve


  D-YLBERAT E KOSOVS

  ELIRA HOXHA

  Shoqata "Elysium & Sappho" asht shoqata e vetme n'Kosov q e ka krijue nji faqe ninternet, n t ciln trajton problemin e homoseksualitetit. Gjithmon dukuni ekzistuese, por edhe nji tem e ndalueme. Pr homoseksualitetin edhe sot nuk flitet ose flitet shum pak n shoqnin ton. Tue u mundue me e lirue veten e tyne nga gjith ato pengesa q u kan vu prpara religjioni e tradita, kta djem e vajza mundohen n shoqnin kosovare me e informue dhe me i dhan fakte mbi t qenit homoseksual. Natyrisht, i gjith ky mundim vlen pr ta mbas nji trajtimi t njajt dhe mundsin e shprehjes s lir t vetes s tyne ktu nKosov.
  Martin Berisha asht njani prej antarve kryesor t ksaj shoqate q e ka da menn me fol. Por, tash pr tash jo tue e shplue identitetin e tij. Emni Martin Berisha asht pseudonim. Megjithate, ai e pranon se asht biseksual. Ai thot se e ka kuptue shum heret natyrn e tij, n kohn e pubertetit.
  Thjesht, jam edukue nat mnyr q me pranue veten ashtu qysh jam
  Tash e mbas edhe n Kosov kan me u ba t njoftuna pr opinionin ngjyrat e Ylberit, me t cilat identifikohet gay-shoqnia n tan botn.

  Urbania: Shoqata quhet Elysium dhe Sappho. ka asht Elysium e ka Sappho?

  Berisha: Faktikisht asht bashkveprim i dy shoqatave. Elysium shoqata e gayve, dhe Sappho shoqata e lezbikeve, shoqata q ka egzistue edhe ma hert si LP (Lesbian of Prishtina). Elysium ka kuptimin e nji vendi ku shkojn shpirtrat e mir, nji lloj parajse. Ndrsa, Sappho ka qen nji poete lezbike greke.

  Urbania: Kur u themelua shoqata?

  Berisha: Skemi ndonji dat t sakt. Skemi mbajt kongres pr me than se prej ktij momenti jemi shoqat. Inicijativa asht nis n Maj t vitit t kaluem. N fillim kemi qen tre veta, e m von numri i antarve asht rrit.

  Urbania: Sa antar ka kjo shoqat? A ka antar t kombsive t tjera?

  Berisha: Skemi ndonj numr a lista tantarve si krejt shoqatat e zakonshme. Nuk prdorim lista pr shkak t diskrecionit. Jemi nj numr jo shum i madh, deri 200 (vrejtja jon, numri sht shtypur gabim, nuk sht 200 por 20) veta, q punojm e q jemi tangazhuem n kt shoqat. Por, na konsiderojm se dokush q i takon ktij orientimi seksual asht edhe mundet me qen antar i ksaj shoqate. Tre ose katr antar thuej q sjan tangazhuem drejtprsdrejti n punn ton, po ma shum na prkrahin, japin ide, na ndihmojn.

  Urbania: Shoqata juej i pranon vetm homoseksualt?

  Berisha: Jo, antar t ksaj shoqate munden me qen edhe heteroseksualt dhe mjafton me na prkrah.

  Urbania: Cili asht synimi i shoqats?

  Berisha: Synimi i shoqats asht prfaqsimi dhe mbrojtja e t drejtave t komunitetit homoseksual nKosov. Njerzit duhet me kuptue se na sjemi njerz t degjeneruem. Identiteti i secilit njeri nuk asht seksualiteti. dokush ka pamjen, karakterin, inteligjencn. Dikush asht i keq, dikush i mir. Po me qen homoseksual sdo me than q je i keq. Edhe homoseksualt munden me i kontribue shoqnis n t njajtn mnyr si heteroseksualt. Ata sdallojn n aspektin social.

  Urbania: Qysh e arsyeton shkenca homoseksualitetin?

  Berisha: Po shkenca thot se ekzistojn tre lloj faktorsh q ndikojn n krijimin e homoseksualve: faktort gjenetik, hormonal dhe ambiental.

  Urbania: A ka statistika pr numrin e homoseksualve n Kosov?

  Berisha: Deri tash kurrkush nuk ka ba hulumtime pr numrin e homoseksualve n Kosov. Ky hulumtim asht shum zor me u ba, sepse homoseksualt nuk deklarohen. Ndoshta n tardhmen na kemi me e hulumtue kt ashtje, nse natyrisht kemi me pas fonde. Ndrsa, n baz t disa statistikave q ekzistojn, rreth 10% e popullsis s prgjithshme n bot jan homoseksual.

  Urbania: Sa bashkpunoni me shoqatat e tjera n Kosov?

  Berisha: Po, zakonisht bashkpunojm me shoqatat q na prkrahin si PSI. Me kt shoqat kemi bisedue disa her. far mundemi me ba shohim ma von, se personat me t cilt na kemi pun momentalisht sjan ktu.

  Urbania: E me shoqatat n bot?

  Berisha: Me tri ose katr q nuk i di prmendsh. Asht nji shoqat n Holand, COC, me t ciln kemi bashkpunim, dhe e cila na ka ndihmue me e gjet donatorin. Donator dhe bashkpuntor tjetr e kemi shoqatn pr t drejtat e njeriut HIVOS n Holand, e cila na ka ndihmue pr me krijue websiten.

  Urbania: Sa ju prkrahin institucionet tona?

  Berisha: Nuk kemi kushedi far kontaktesh me institucionet. Kemi bisedue disa here me KMLDNJ, organizat q ende nuk ka qndrim t caktuem pr kt problem. Pr mu, kjo asht shum e uditshme, sepse ky asht institucioni kryesor pr mbrojtjen e t drejtave t tan njerzve pa dallim nKosov. Un jam i bindur se n tardhmen kur t kaprcejn krejt kto tollovi, skan tjetr vese mu marr me probleme si ky. Kemi informacione, megjithse jo t drejtprdrejta, se ka institucione q na prkrahin ose fundi i fundit edhe nse nuk na prkrahin, nuk jan kundr. E di q Bashksia Islame asht shum kundr, po kjo ndodh n krejt botn. Religjioni n do vend ndalon homoseksualizmin.

  Urbania: Sa interesohen mediat pr kt tem?

  Berisha: Prej momentit q e kemi krijue faqen nInternet, mediat jan interesue ma s shumti. Jo t gjitha, po shumica. Dhe, zakonisht, mediat kan qndrim pozitiv ndaj ktij problemi, tue e prjashtue revistn Kosovarja, e cila simbas disa artikujve mendoj q asht shum jasht tems. Nuk e kupton homoseksualizmin, skan informacione, sdijn pr kt pun. Bile, asht mungesa e informacioneve, jo ve te Kosovarja, po te krejt njerzit q jan homofob, ajo q ban me pas paragjykime, mu tut prej homoseksualve.

  Urbania: A ka ligje q mbrojn homoseksualt n Kosov?

  Berisha: Ka shum vende q mbrojn t drejtat e homoseksualve m ligj. Ka ndodh q shtete t caktueme kan mbyll lokale, sepse nuk i kan pranue homoseksualt. Ndrkoh, q ka shtete t tjera ku homoseksualt dnohen me burgim. NAfganistan, n kohn e sundimit t talebanve, ata dnoheshin me vdekje.
  Te na t drejtat e homoseksualve mbrohen n dy rregullore t UNMIKut. E para asht rregullorja e puns, e cila slejon diskriminimin e homoseksualve n vendet e puns dhe e dyta, ajo pr shoqrin civile, ku gjithashtu mbrohen t drejtat e tyre.

  Urbania: far t drejtash krkojn homoseksualt?

  Berisha: As ma shum e as ma pak se krejt t drejtat q i kan t tjert.

  Urbania: A hyn ktu edhe martesa?

  Berisha: Po, natyrisht

  Urbania: A asht shoqnia kosovare e gatshme mi pranu homoseksualt?

  Berisha: Na jetojm n nji sistem patriarkal. Edhe n nj vend ku mbizotron ky lloj sistemi asht vshtir mu pranu leht homoseksualt, se nuk i kuptojn. Megjithse Kosova asht shum ma liberale se vendet e tjera t Ballkanit, prapseprap asht hert pr homoseksualt me dal publikisht. Njerzit largohen prej tyne, nse e kuptojn se jan homoseksual. Shembull, rasti i Lorikut, i cili mbas daljes publike si homoseksual n televizion, ka pas probleme t mdha, jo ve me familjen, po edhe me shoqnin edhe me krejt. Njerzit filluen me e kqyr si jashttoksor.

  Urbania: A je ti homoseksual?

  Berisha: Jo, un jam biseksual.

  Urbania: A e keni pas ju zor me e pranue veten tuej si biseksual?

  Berisha: Jo. Une e kam kuptue shum hert natyrn teme n kohn e pubertetit, athere kur njeri e kupton seksualitetin e vet. Kam pas fat q kam pas literatur pr edukatn seksuale serbisht e anglisht. Thjesht, jam edukue nate mnyr q me pranue veten ashtu qysh jam.

  Urbania: A e di familja seksualitetin tuej?

  Berisha: Nuk e dijn. Mendoj me ju kallxu, po n momentin e duhun. Puna asht se deri tash problemi jem ka qen i parandsishm, se ka pas probleme shum ma t mdha, probleme egzistenciale.

  Urbania: A asht kjo arsyeja pse ju spo pranoni me dal n foto dhe po flisni me pseudonim?

  Berisha: Po, nji ndr arsyet. E thash edhe ma hert, nuk asht ve pr shkak t familjes, po nuk asht momenti me dal publikisht. N t vrtet, ky asht qllimi yn, po pr me dal publikisht duhet me e prgadit terrenin. E na ve jemi nis nkt rrug.

  Urbania: A e keni formue kt shoqat pr me fitue pare apo mi mbrojt t drejtat e homoseksualve?

  Berisha: Kjo shoqat i promovon t drejtat e biseksualve dhe homoseksualve. Jo q sprfitojm, po krejt puna jon asht vullnetare. Krejt ka donatort kan ba jan pagesat pr hosting e sende tjera nInternet, por ska mundsi prfitimi. Bile edhe nji i huej, q sasht gej e ka ba dizajnin e faqes me bashkpunue pa pare.

  Urbania: Tash krejt ka ju keni asht website. Po cilat jan planet e jueja q kan me ndikue n kalimin e ktij terreni?

  Berisha: Krijimi i websitet asht projekt i par, me t cilin donatort, pos tjerash, kan dasht me e pa seriozitetin e puns ton. Ky projekt vazhdon deri kah fundi i Majit, e masnej projektet e tjera kan me qen ma intensive, ma interesante. Si ide e projektit t ardhshm asht ndrtimi i komunitetit ton. Faktikisht ne mendojm me e ngrit vetdijen e homoseksualve pr natyrn e tyre, me pranue dhe me respektue veten. Shumica tuten mi thon vetes homoseksual, le ma tjetrkujt. Krejt kte po mendojm me e organizue n form mbledhish te vogla, ku marrin pjes katr-pes veta, pr trajnimin e t cilve kemi planifikue me sjell ekspert nga jasht. Kta ekspert me metoda psikologjike kan me ba edukimin e ktyre njerzve. Kta njerz, masnej kan me shrbye si mbshtetje pr homoseksualt e tjer, si dikush ku ata munden me gjet ndihmn e duhun. Pastaj kemi mi organizue disa aktivitete sociale, kemi n plan me botue edhe nji libr me kt tem etj.

  Jepni komentin tuaj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  tetove
  Mosha
  35
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  oki
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  tetove
  Mosha
  35
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jepni komentin tuaj !
  -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

 4. #4
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  beko djali, si intereson kujt!!!


  , pastaj e njejta teme ekziston vec ne nje rubrik tjeter. Per kete lus moderatorin kete teme SKAJORE dhe me pak rrendesi ta cvendos nga kjo rrubrike apo ta fshije.

  flm
  albanish by nature

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  tetove
  Mosha
  35
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga Nuh Musa
  beko djali, si intereson kujt!!!


  , pastaj e njejta teme ekziston vec ne nje rubrik tjeter. Per kete lus moderatorin kete teme SKAJORE dhe me pak rrendesi ta cvendos nga kjo rrubrike apo ta fshije.

  flm
  qesharake dhe marezi nga ju....!

  ponese nuk do te te kish interesuar ty ateher nuk do te lexoje kete teme,bile kete e vertetopn me ate qe thua se ekziston edhe diku tjeter.pra ponese nuk te intereson nuk ka nevoj te lexosh kete,ose perndryshe mos e ia ndero kuptimin temes.ok ???

  me mirekuptim !
  -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

 6. #6
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  cfare mirkuptimi don bre?, hajt shko ne ka.... me xhith temen, je leshi uditet niher!

  ponese nuk do te te kish interesuar ty ateher nuk do te lexoje kete teme -- leleeeeeee, po ene llogjik na paske taj be!, respekt!!!, atehere llogjiko PSE nderhina ne kete menyre!


  Flm
  albanish by nature

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 2. Bedri Blloshmi: Bode, kryetar i shoqats Enveri
  Nga Maars n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 03:11
 3. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
  Nga pekomeri n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16
 4. Intervist me ministrin e prfolur t Kosovs, Astrit Haraqia
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 10-06-2006, 18:39
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-10-2004, 18:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •