Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
  1. #21
    e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
    Anėtarėsuar
    29-10-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    230
    Citim Postuar mė parė nga macia_blu
    me vjen shume keq qe e lexova kete teme... sepse me e keqja e gjithekesaj keqardhjes time eshte , se nuk rri dot pa thene ;(pervec asaj qe-mua nuk me duket aq e mire , as aq etalentuar sa thuhet ketu pergjithesisht, madje me duket shume e dobet, pls te me falin adhuruesit e saj .... pasi po e theksoj , "mua me duket") , mendimi im behet bindje , kur them se ; Eris Rusi , njeri nga anetaret e forumit tone , eshte dhjetra here me i mire, dhjetra here me artist.
    ... Duke iu kerkuar ndjese edhe nje here adhuruesve te brunildes, dhe atyre qe e vleresojne brunilden vetem e vetem qe paska bere dicka,(packa se kjo dickaja eshte mjaft e dobet-per mendimin tim -prap, iu pershendes te gjitheve. Ndersa ndjej keqardhje per veten qe e lexova kete teme, dhe sidomos qe shkrova , sepse kushedi c'do me shkruani.

    v.o. Fior, c'u bere moj???
    Macia_blu, edhe une jam nje mendimi me ty.... me duket qe eshte e dobet sepse ka vetem perseritje te historive ne romanet e saj.. eshte me teper letersi konsumi per mua, jo ndonje gje qe mbahet mend gjate....
    edhe nje mendim tjeter qe: librat e saj do dilnin shume filma apo telenovela te bukura duke u nisur nga shijet e publikut sot....
    Ajo qe shkruan ajo...(per mendimin tim, se po na ben theror ndonje ketu me gjithe mend), nuk eshte letersi e niveleve te larte.....
    eshte thjesht kalimtare...
    Ju pershendes te gjitheve..
    Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
    embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
    Fjalet e Urta 16:24

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e geakronos
    Anėtarėsuar
    12-01-2006
    Postime
    3
    ....Eshte nga Bajram Curri,Tropoje dhe di qe ka studiuar per mjekesi eshte nje e re shume e talentuar dhe nje shkrimtare e cila ne Panairin e Librit ne Korce rezultoi me e shitur nga Kadare!?I uroj te gjithe te mirat e suksese ne krijimtari,,,....

    "FALJE O PERENDI! Jepna vullnetin te mos flasin kur nuk kemi c'themi"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 17-03-2006 mė 19:05

  3. #23
    shumė romantike...... Maska e fjollita
    Anėtarėsuar
    12-09-2006
    Vendndodhja
    diku nė zemren tėnde.....(pejė)
    Postime
    91
    kam lexuar 2 libra nga kjo shkrimtare
    1 cmimi i perjetesise
    2 jetoj ne haresen tende
    ishin me te vertete fantatike, librat me te bukur qe kam lexuar. dh ju rekomandoj edhe juve ti lexoni
    ChMM Addiction

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Eshte me pak se mediokre.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    kam lexuar nje nga librat e saj DASHURI APO URREJTJE .ne ate kohe me pelqeu aq shume sa nuk ju ndava per 24 ore sa e lexova ...
    kurse sot e pash para 1 jave ne sirtar nuk kisha me deshir ta lexoja sic kisha ne fillim..ai liber per ate kohe beri shume buje ,derisa u fut dhe neper shkolla si bisedim letrar .....po sot nuk me ngjall ndonje kureshtje te vecant ....

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-09-2006
    Postime
    5
    Para nje viti dikush me dhuroi librin e saj te fundit,me sa kuptova.Fillova ta lexoj me nje fryme shume e kenaqur pasi jetoj jashte dhe librat ne gjuhen shqipe jane nje ngushellim.Nejse!Pak nga pak filloi te me duket sikur po shikoja nje telenovele te shkruar.Nuk di cfare trajtojne librat e saj te tjere por besoj se mbajne gjithmone te njejtin stil.Pak interesant e gati te lodhshem.

  7. #27
    * Yllėza e forumit *
    Anėtarėsuar
    02-10-2004
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    454
    Une kam lexuar dy romane te saj "Ēmimi i perjetesise" dhe "Matilda".
    Jam tejskajshmerisht e kenaqur,gjuha qe ajo iu mvesh personazheve eshte aq e gjalle,aq humane sa te behet se po jeton ne mabientet ku zhvillohen ngjarjet.
    E them pa medyshje se eshte nje nga prozatoret me te mira shqiptare.
    ArsGothicė

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-07-2009
    Postime
    1
    EDHE UNN E ADHUROJ BURNILDENN ESHTE ME TE VERTET NJE SHKRIMTARE SHUMM E MIRE..
    UN KAM LEXUAR SHUMM LIBRA TE SAJJ DHE ME KAN LEN SHUM MBRESA...Ju them te gjithvee qe ti lexoni librat e saj see me te vertet jan te mrekullushem.
    Librat qe kam lexuar un jan :
    Labirintet e Medeas
    Lindur Femer
    Endrra e pa perfunduar e nje gruaje
    Nje tjeter
    Matilda
    Jetoj ne harresen tende
    Dashuri apo urrejtje


    SHPRESOJ TI GJEJ EDHE TE TJERT...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-04-2009
    Postime
    384
    Edhe una i kam lexuare te gjithe librat e Brynildes dhe deshnja te theshnja dy fjale:

    Dy fjale per ca me lart qe nuk e duan: te kishit shkruar yve kaq shume sa Brynilda, kushedi sa boria vaporesh do degjonim tani. Por shyqyr zotit nuk keni katranosur gje dhe na kane shpetuar veshet.
    Do theshnja se nuk eshte e lehte te shkruash, qofte dhe budalliqe. Ka ca qe nuk dine te shkruajne fare, e nisin per gjera te zgjuara dhe iu dalin budalliqe. Kurse Brynilda e nis me vetedije per budalliqe por halli se i dalin budalliqet e bukura.
    Tani, me thoni, kush eshte me mire : yve qe mateni te haheni me perendite dhe beni nje m... te madh, apo Brynilda qe niset te beje nje m... te madh por qe i del bukur? Mendoeni, mendoeni, dhe pasandaj ejani me shani Brynilden.
    Nese Brynilda ka lexues te shumte, i lumte. Te pakten ajo ben dicka kunder analfabetizmit. Po yve me lart, sidomos caze, e dini qe ini vete analfabete?
    Madje una mendoj se per te dale nga analfabetizmi, duhet tia nisni nga Brynilda dhe pastaj ta mbyllni me "Finnegans Wake", qe te vjen truri verdalle nja 247 dite e 13 ore. Mire cupa? Mire.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e shpresa vranari
    Anėtarėsuar
    16-12-2007
    Vendndodhja
    boston
    Postime
    95
    Ndersa une kam lexuar vetem nje roman te saj "Matilda".Ajo vertet eshte 25 vjece dhe ka shkruar 2000 faqe ,lexova pak me lart,por kjo nuk do te thote se eshte e shkelqyer si rrefyese.Une sinqerisht u lodha me ato zgjatje te saj te perseritura.Dhe sa per panairin,qe e ka lene prapa edhe Kadarene,nuk tregon asgje efikase.Libri ka nje tregues qe e dime te gjithe.Kur e mbaron dhe e mbyll dhe ai eshte i gjithe brenda teje,po ai eshte liber,ndersa une ,jo vetem qe u lodha po te me pyesesh nuk me mbeti asnje cast brenda vetes(nga ky liber).Dhe me keto nuk dua te hedh pluhur mbi te por te jemi realiste,te dime te gjykojme.E megjithate kjo nuk d te thote qe ajo nuk do arrij te shkruaj nje liber te madh qe te mbetet tek te gjithe ne,
    p.sh.libri i Fransua Moriak"Tereze Deskeiru"eshte vetem 134 faqe,por sa shume qe thote ne ato pak faqe,sa te ben qe here pa here te kthehesh e te gjesh dicka te re.Ja ky eshte ai lloj libri qe JETON GJATE.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shpresa vranari : 28-09-2009 mė 19:56 Arsyeja: korrigjime
    elsa vrana

  11. #31

    Bruilda Zllami

    Brunilda Zllami eshte nje shkrimtare shume e mir.Dora e saj dhe shkrimet e saj janė te arta .Mos i lini kurr pa i lexuar jan shum mbresėlenės.Do ti lexoni me shum se 1 herė
    Dashuri apo urrejtje
    Labirentet e Medeas
    etj. Pėr ty


    Ne heshtjen e piset te mbytur nga lumi

    ...I fjaleve te thena e te pathena

    ......Mendova per ty

    Ne tisin e erret te nje nate

    ...Qe fshihte dashuri e mekate

    ......Mendova per ty

    Ne syte e fjetur te Botes

    ...Qe dhe ne dasmen e saj vesh fustan te zi

    ......Mendova per ty

    Kur para syve te mi u shfaqe ti


    Kur bota te shembet e te rilinde perseri

    ...do jem aty

    ......Per ty

    ...Vetem per ty!




    dDUA...
    ...Jetova per ty Tek shoh oren qe ecen me vjen cudi qe minutat nuk perplasen me njera-tjetren, ashtu si ne. Mendoj me vete se duhet te egzistoje nje ligjesi qe i ben gjerat e perjetshme. I ben te kene nje ryme te tyre duke ruajtur nje dinamike qe ne tokesoret e vdekshem e duam, mundohemi ta imitojme, por nuk ia arrijme dot. Ka kaq shume gjera qe nuk i shpjegojme dot, por prape vazhdojme si te nemitur nje lufte qe nisi kushedi se kur, kush e di se nga kush. Luften per te ditur me shume per veten dhe per te tjeret. Qe i vogel, i ulur prane teleskopit kam dashur te vezhdoj pafundesine ku jemi zhytur pa pasur frike, si per te zbuluar se ku duhet te jete vendi yne ne kete mjegullnaje. Ciles pjese i takojme? Apo pafundesia nuk mund te kete pjese, se eshte e pandare? Nje gje kaq e madhe si gjithesia eshte bashkuar, kurse ne, pjeseza kaq te vockela te saj mundohemi te krijoje kufinj, ndarje, luftera te kota.
    Syte tradhetare shikuan serisht nga teleskopi. Ata nuk e donin filozofine dhe abstraksionin, por dicka reale qe mund ta perkedhelin me butesine e tyre, ku truri dhe veprimet boshe jane dicka e kote dhe absurde.
    Yjesia e Balenes. Ajo me fton te le kete planet dhe te hidhem ne pafundesi, prane asaj shtrige te shumekerkuar, por te pazbuluar ende. Kam menduar shpesh se dicka te ne duhet te jete shume e vecante, pasi kemi nje pafundesi dhesirash qe ne fillim lindin tek ne si nje sembim ne zemer, pastaj kthehen si pa kuptuar ne obsesione. I kemi gjithmone si flutura plotngjyreshe ne mendje, ca si relike, ca ne levizje. Cdo te benim sikur te mos egzistonte fjala "DUA", qe na jep zemer te kerkojme gjithmone e me shume ne jete?
    Ndihem i merzitur. Sonte eshte nje nate e ftohte dhe kjo ndihet me shume ne Observatiorin "Remer". Kupola ngjyre argjendi eshte e mbyllur, por gjithsesi pamja eshte e bukur. SIkur kupola te hapej do te dukej pamja eshokante e qiellit dhe yjeve qe ne nje nate te ftohte duken si te gdhendur ne nje pasqyre blu. e ndiej se jam i mberthyer ne kete karrige, megjithate mundohem ta imagjinoj veten sikur po rrokullisem mes planeteve te galaktikes qe enden te pashqetesuar ne hapesire. Serisht per te njemijten here me erdhi ne mendje Kashta e Kumtrit. Nje emer i cuditshem qe iu vu nje galaktike te sistemit diellor tokesor. Nga Kashta lind Qumeshti, dhe krijohet rruga magjike e qumeshtit. Po kush e kishte ushqyer diellin tokesor qe te behej me i deshiruar ne te gjithe diejt e Universit? Nuk e di, por me tremb ajo qe te gjithe diejt ndonje dite, sado te fuqishem, duhet te kthehen ne xhuxhe te bardhe. Sa here qe shoh qiellin mendoj me vete se si nuk na behet jeta monotone. Neper botet e ndryshme te universit ka kaq shume gjera per te zbuluar, kurse forca jone eshte shume e vogel per te mundur t'i shetisim te gjitha, te mesojme nga pafundesia se si mund te jetohet perjetesisht.
    Si nuk merzitemi kur biem ne gjume cdo nate dhe ngrihemi cdo mengje ssikur asgje te mos kishte ndodhur, si per te vazhduar nje punte te organizuar ne menyre robotike, e cila nuk na kenaq aspak, por na jep nje gezim te vargullt, te mjere. Nuk merzitemi as kur dallojme thinjen e pare, rrudhat ne fytyre, dridhjet sklerotike te nje mase te squllet mishi qe perpelitet mes jetes dhe degradimit te plote. Si nuk trishtohemi aspak kur shohim nje arkivol te mbuluar me nje cope te vjeter qe niset gjoja per ne boten e pertejme, por ne fakt eshte drejt rruges per t'u bere produkt i pare i asaj qe krijoi. DHe me e keqja eshte se te gjithe e dime se aty eshte nje njeri qe me pare e kmi cilesuar si mik, i kemi falur shume minuta te vyera nga jeta jone e varfer. Per mua eshte nje ankth i parrefyer vdekja, por nuk dua ta mendoj. Gjithmone kam qene i mendjes qe kur dicka mendohet shume kthehet ne nje te vertete sikur te ishte nje bestytni e trasheguar biologjikisht neper ato copeza te vogla qe quhen ADN.



    L.B

  12. #32
    Rrugė trandafilash
    Labirentet e Medeas
    Dashuri apo urrejtje

  13. #33
    Brunilda Zllami shkrimtare shqiptare. Ka lindur nė qytetin e Bajram Curri (Tropojė) dhe ėshtė diplomuar pėr mjekėsi dhe vazhdon fakultetin juridik. Romanet e saj, qė nė fillimet e botimit prej vitit 1996, kanė gjetur lexuesin e tyre tė tė gjitha moshave. Fabula, tematika, stili i veēantė, mėnyra e trajtimit tė problematikes, zgjidhja e intrigės nė njė mėnyrė tjetėr, sinqeriteti dhe origjinaliteti i zgjidhjes sė konflikteve nė romanet e veta e bėjnė atė tė afėrt dhe tė dashur pėr lexuesin.

    Botimet e shkrimtares Brunilda Zllami janė :

    Dashuri apo urrejtje (1996)
    Fantazma te shpirtrave te etur (1996)
    Ėndrra e papėrfunduar e njė gruaje (1997)
    Puthja e hėnės (1998)
    Hijet (1999)
    Labirintet e Medeas (1999)
    Dinozauret e ndėrgjegjes (2001)
    Ēmimi i pėrjetėsisė (2002)
    Dua (2003)
    Matilda (2003)
    Jetoj nė harresėn tėnde (2004)
    Njė tjetėr (2004)
    Dikur ishim bashkė (2005)
    Rruga e trėndafilave (2007)
    Lindur femėr (2007)
    Lakmia (2009)
    Nė shpirtin tim bėn ftohtė (2010)
    L.B

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •