Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556

    Meshkujt Qe E Bejne Kete Jetojne Me Gjate

    MESHKUJT QE E BEJNE KETE JETOJNE ME GJATE

    Meshkujt qe jane te martuar kane me pak shanse te vdesin se sa shoket e tyre beqare, Reuters reporton mbi studjimet nga Universiteti Warwick i Britanise. Pse? Martesa eshte e mire per shendetin e nje mashkulli.

    Duke perdorur informacione prej me shume se 12,000 te rriturve nga banoret e Anglise (British Household Survey & British Retirement Survey), ekonimistet Andrew Oswald dhe Jonathan Gardner gjeten qe burrat e martuar jane 6.1% me pak te mundshem te vdesin brenda nje periudhe te 7 vitesh se sa burrat e pamartuar.

    Grate perfituan nga martesa, gjithashtu, por martesa i uli riskun e vdekjes vetem 2.9%. Pra, pse jane njerezit e martuar me te shendetshem? Studiuesit jane te pasigurte por spekulojne qe nje bashkeshorte mund te uli stresin e nje burri dhe inkurajoje (gjithashtu: te bezdisi) nje jete te shendetshme. Por ata mendojne qe ka me shume ne kete situate. Vetem se nuk e kane gjetur c'fare!!

    "Se si saktesisht martesa mund ta bej kete akoma rendron misterioze," shkruajten ne reportin e tyre qe njoftonte rezultatet. "Ndoshta nje marredhenie e forte personale permireson shendetin mendor dhe ndihmon njeriun te largoje semundjet fizike. Duhen me shume studjime ne kete ceshtje." Reuters gjithashtu thote qe pasuria s'ka te beje me jetegjatesine. "Harroje parane. Eshte e sigurte prej studjimeve qe martesa, jo leket, eshte c'fare mban njerezit gjalle," tha Oswald.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  2. #2
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anëtarësuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjëkundi
    Postime
    297
    Sikur me duket se e kane gabim ata studjusit ..
    Sipas tyre ,cdo i martuar duhet te ishte me i moçëm se një,beqar.
    Por ne dimë plot beqare ,që jane pleq dhe të forte fizikisht.
    Kush arrin ta spjegojë??
    Ndersa përsa i përket femrave,dihet që ato rrojnë me shumë se burrat.
    Çfare do të thoshit po të keni rastin e rrallë të shikoni ndonjë plak të vetëm pa plakën??
    Mos do thoshit se ai ka qene disa here i martuar qe e paska jeten me te gjate??
    Mos e kanë studjuar mbrapsht ata Anglezët??
    LOL

  3. #3
    . Maska e *DJ-ALDO*
    Anëtarësuar
    03-03-2003
    Vendndodhja
    Asgjëkundi
    Postime
    297
    Për pak harrova!!
    Me pelqeu ajo figura ne fund te shkrimit.
    LOL
    Shume domethenese.

  4. #4
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Dicke te tille e kam lexuar dhe me pare por nuk e mbaj mend se ku. Per mendimin tim eshte i vertete fakti qe martesa i ben njerezit te kene nje jetegjatesi me te madhe sesa beqaret... dhe per kete nuk do te merrja shembullin e ndonje plaku beqar qe i ka vdekur plaka

    Jam dakord me artikullin qe solli Leila pasi nje burre i martuar ndjek nje jete me me rregjim sesa nje shok i tij i pamartuar.

    Nje burri te martuar i hiqet verejtje nga e shoqja kur vjen ne shtepi i pire, keshtu qe ka te ngjare qe nuk do te degjoje te thirrurat e nuses cdo nate, keshtu qe nuk dehet aq shpesh sa ekuivalentet e tij beqare.

    Nje burre i martuar e ka guzhinieren ne shtepi, qe i gatuan ushqime dhe nje diete te balancuar me te gjitha vitaminat.... i thone sallate dhe gjelle me zarzavate dhe mish o njerez, jo thjesht nje hamburger ose byrecke e blere ne pazari.

    Nje burre i martuar po te doje e ka gati nje partnere seksi te disponueshme, te rregullt. Mund te kete seks te rregullt kur t'ja doje qejfi dhe jo kur te gjeje rast sic mund te beje nje burre beqar... aq me keq kur beqari shkon me ndonje prostitute qe mund te kete semundje veneriale (flas ne ndonje rast ekstrem ketu sigurisht). Akti seksual ndihmon ne leshimin e endorfinave qe largojne stresin dhe te relaksojne.

    Keto arsye po me bien nder mend tani per tani... por ne pergjithesi do te thesha se nje burre i martuar ndjek nje rregjim jetese me te rregullt se nje burre i pamartuar, i cili ka te ngjare te abuzoje me teper me shendetin e tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angeldust : 06-08-2003 më 20:06
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  5. #5
    Eh c'na futet ne telashe mer amani... A do ndonjera ketu te martohet a jo? Se vdiqem te rinj vdiqem..

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anëtarësuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277

    Re: Meshkujt Qe E Bejne Kete Jetojne Me Gjate

    Postuar më parë nga Leila
    MESHKUJT QE E BEJNE KETE JETOJNE ME GJATE

    Meshkujt qe jane te martuar kane me pak shanse te vdesin se sa shoket e tyre beqare, Reuters reporton mbi studjimet nga Universiteti Warwick i Britanise. Pse? Martesa eshte e mire per shendetin e nje mashkulli.

    Duke perdorur informacione prej me shume se 12,000 te rriturve nga banoret e Anglise (British Household Survey & British Retirement Survey), ekonimistet Andrew Oswald dhe Jonathan Gardner gjeten qe burrat e martuar jane 6.1% me pak te mundshem te vdesin brenda nje periudhe te 7 vitesh se sa burrat e pamartuar.

    Grate perfituan nga martesa, gjithashtu, por martesa i uli riskun e vdekjes vetem 2.9%. Pra, pse jane njerezit e martuar me te shendetshem? Studiuesit jane te pasigurte por spekulojne qe nje bashkeshorte mund te uli stresin e nje burri dhe inkurajoje (gjithashtu: te bezdisi) nje jete te shendetshme. Por ata mendojne qe ka me shume ne kete situate. Vetem se nuk e kane gjetur c'fare!!

    "Se si saktesisht martesa mund ta bej kete akoma rendron misterioze," shkruajten ne reportin e tyre qe njoftonte rezultatet. "Ndoshta nje marredhenie e forte personale permireson shendetin mendor dhe ndihmon njeriun te largoje semundjet fizike. Duhen me shume studjime ne kete ceshtje." Reuters gjithashtu thote qe pasuria s'ka te beje me jetegjatesine. "Harroje parane. Eshte e sigurte prej studjimeve qe martesa, jo leket, eshte c'fare mban njerezit gjalle," tha Oswald.
    pse sthua ti qe u gjet dje ilaci i jetegjatesise , por pyetja ime eshte nqs marohemi dy here jetojme akoma me gjat apo........

  7. #7
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Aha... nqs. je ne Amerike duhet te paguash child support, ta ndash pasurine me ish-gruan (dmth. te mbash 2 shtepi me nje rroge) etj...

    Kjo dhe vete divorci e gjyqet te shtojne stresin ... mendimi im sigurisht... Po pastaj po te grindeni e te therrisni cdo dite te Perendise ne shtepi me gruan... nqs. martesa s'ju ecen hic, patjeter qe divorci do t'ju shtonte jeten.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  8. #8
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    StterollA,

    Forumi ka vajza plot
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Shmeki
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    175
    Une po e shkruj me t'nime...Nje plaku i kishte vdekur gruja(plaka) dhe pasi qe vijn njerzit e ngushtllojn dhe gjat ceremonis së varrimit duke e percjellur kufomen per te varri,Plaku po qeshte dhe ishte i gzuarë dhe ne disponim,njjerzit re habitur për këtë gjë quditen dhe e pysin përse gzohesh keshtu dhe je i disponuarë,kur pikrishtë gruan tende po e varrosim sot,?ai ia kthen pergjigjejen; Qe sa vite jam martue me të është hera e parë qe marr rrugë e nuk ia ndij zonin nuk llomotit me t'a lodh koken....!!! hahahaha,ketu len te kuptohet se sa ta zgjat jeten bashkshortja (femra) (pak shaka)
    Shkenca na e premton të vertetën...por ajo kurrë nuk na e premton as paqen as fatin!

  10. #10
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Deri me sot kujtoja dhe degjoja nga pleqte e mocem qe thoshin ,se gruaja eshte shkaku qe burrat vdesin me shpejte.
    Tani na paska dal temena e re.Sdi i shkreti njeri cfare te bej.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  11. #11
    100%...Shqiptare Maska e Monica
    Anëtarësuar
    24-05-2003
    Vendndodhja
    New York, USA
    Postime
    39
    Me pelqeu shpjegimi i AngelDust....Mendoj qe eshte e drejte.
    Familja ka influence pozitive ne cdo kendveshtrim!
    The best and most beautiful things in the world cant be seen or even touched, They must be felt with the heart!

  12. #12
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kolombi, po s'e ditke ti? C'do problem ne bote, ia vejme fajin seksit tjeter.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  13. #13
    ga ga Maska e bunny
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    e para Warwick universety nuk ka gabuar ne studimet,mendoj une..pasi eshte nje nga universitetet me te larte te britanise te madhe, edhe e dyta po te mendoshe llogjikishte ajo eshte e vertete...nje burre i martuar vjen nga puna edhe zakonisht e ka darken te shtruar nga gruaja gati per ty ngrene...kurse nje beqar han me shume junk food.
    edhe femrat qe jatojne vetem dmth te pa-martuara po ashtu mund t evdesin me shpjet sesa ato te martuara...pasi kur gatuan per 2 shtyn edhe gatuan dicka me nice,kurse kur je vetem..ehu fubt dicka ne marcowave...shpejt e shpejt per 10mins eshte gati...qe nuk ka aq vitamina sa dicka e fresket edhe sapo e gatuar....
    nje shoqa ime ka ikur ne universitet larg shtepise..edhe kur erdhi em pushime kishte mbaruar fare....ehuu ja ben vetem ne pub jami nuk njeh kush ushqip te ngrohte...te fresket vetem take aways...edhe junk food....
    muahhh pucii all
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anëtarësuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korçë
    Postime
    755
    mbase kjo gje eshte e vertete, se ata qe martohen, presin qe t'iu vije nje dite e bardhe, deri sa te mbaroje kjo pune...
    MtrX ubicumque felix

  15. #15
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Boo... sa negativ meshkujt!

    Une mendova se do gezoheshit qe e gjetet nje menyre si te jetoni me shume.

    Pa te shohim kush flet?? Aaahhh... beqaret! LoL! Qendroni beqare, djema!

    Kur do dalin te martuarit te flasin? (Te fejuarit nuk numerohen!)
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  16. #16
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Deshe te martuar ti Leila....Gati jam.....sidomos tani qe ke kaluar ne frontin armik......vdes per keto te moderuarat.

  17. #17
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Ujku, i martuar qenke ti??

    Wow... beqari me i kerkuar i forumit s'qenka... beqar. LoL! Ke thyer shume zemra sonte, Ujku.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  18. #18
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar më parë nga Leila
    Ujku, i martuar qenke ti??

    Wow... beqari me i kerkuar i forumit s'qenka... beqar. LoL! Ke thyer shume zemra sonte, Ujku.
    Ta di qe jam me i kerkuari i forumit u divorcova neser......them neser se sot duhet te mendohem per nje pretekst te forte.

    Nuk thyej zemra une mi rrusho ..... vetem ngjall

    Dhe kur te martohem...nese martohem...do i ftoj me shpirt disa ketu ne forum se me te vertete qe me kane bere per vete.

  19. #19
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjëSikurDielli
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Nese pyetni per te martuar... i propozova njeres sonte, po me tha "u gotta be kidding me", dhe une s'ja prisha fare e i thashe "sure i gotta be kidding u".

    ula koken dhe fola me veten..

    "ah none oj none,.. ku me gjet nje gru une"

  20. #20
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Leila dhe une e kam lexuar kete,megjithse shumica e djemve e mendojne si qesharake dhe e shoqerojne me pasthirrmen,,,Come on!!,,,,(po flas per te shkolles time,jo te forumit).Martesa te neveritet kur nuk ke gjetur njeriun e pershtatshme,sepse nuk thon kot."Gruaja e mire ia shton ose gruaja e keqe ia pakson jeten burrit".

Tema të Ngjashme

  1. Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 1058
    Postimi i Fundit: 30-11-2023, 15:26
  2. Pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt?
    Nga Lumis në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 25-09-2010, 17:58
  3. Meshkujt që martohen me femra shumë më të reja, jetojnë më gjatë!!!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 28-09-2009, 06:40
  4. Femrat dhe meshkujt komunikojnë ndryshe
    Nga Xhuxhumaku në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-04-2009, 10:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •