Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Horoskopi Dhe Astrologjia

  6- Kapitulli pėr astrologjinė  Dijetarėt e hershėm muslimanė e quanin fushėn e yjeve dhe llogarive planetare nė tėrėsi me emrin Tenxhim dhe ata e ndanin atė nė tre kategori kryesore pėr qėllim analizimi dhe klasifikimi sipas ligjit Islam.

  1- Kategoria e parė paraqet besimin se qėniet tokėsore influencohen nga trupa qiellorė dhe ēfarė do ndodhė nė tė ardhmen mund tė parashikohet nga vėzhgimi i lėvizjeve tė kėtyre trupave.[104] Ky besim, qė njihet me emrin astrologji dhe qė e ka origjinėn e tij nė Mesopotami nė mijėvjeēarin e tretė p.e.s., arriti zhvillim tė plotė nė civilizimin grek. Gjithashtu forma mė e vjetėr Mesopotamiane e tij arriti nė Indi dhe Kinė nė shekullin e 6 p.e.s., por nė Kinė u adoptua vetėm parashikimi i tė ardhmes nga yjet. Nė Mesopotami astrologjia ishte njė institucion mbretėror nė tė cilin shenjat nė lidhje me mirėqėnien e mbretit dhe popullit tė tij merreshin nga shenjat nė qiell. Besimi bazė nė Mesopotami ishte se trupat qiellorė ishin zota tė fuqishėm. Kur kėto yje-zota u paraqitėn nė Greqi, nė shekullin e 4 p.e.s., u bėnė burim pėr besimin planetar grek. Gjithashtu nė Greqi astrologjia si njė “shkencė” e pėrcaktimit tė sė ardhmes u pėrhap dhe jashtė oborrit mbretėror te ata qė mund t’a kapnin atė. [105] Pėr mė shumė se 200 vjet astrologjia kishte njė influencė dominuse mbi fenė, filozofinė dhe shkencėn pagane e mė pas pati ndikim tė madh te Europa kristiane. Tė dy Dante dhe sh.Thomas Aquinas, evpropianė tė shekullit tė 13, pranuan shkakun astrologjik nė filozofitė e tyre respektive (d.m.th. pranuan astrologjinė sh.p.). Ky besim mbahej edhe nga Sabianėt tek tė cilėt u dėrgua i dėrguari Ibrahim a.s. Sabianėt hyjnizonin diellin, hėnėn dhe yjet dhe i bėnin sexhde atyre. Gjithashtu ata ndėrtonin vende tė veēanta adhurimi nė tė cilat vendoseshin statuja dhe piktura qė paraqisnin trupa qiellorė. Ata besonin se shpirtrat e trupave qiellorė zbritnin te idhujt, komunikonin me ta dhe plotėsonin kėrkesat apo nevojat e njerėzve. [106] Kjo formė e astrologjisė konsiderohet kufėr sepse shkatėrron teuhidin Esmaa ues-Sifaat. Besime tė tilla i japin planeteve, yjeve dhe galaktikave disa prej cilėsive tė Zotit. (Cilėsia e Zotit qė i jepet mė shumė krijesave nė kėto besime ėshtė Kaderi). Ata qė praktikojnė astrologjinė janė kafira sepse ata deklarojnė se dinė tė ardhmen e cila dihet vetėm nga Allahu. Duke ia atribuar vetes disa prej cilėsive tė Allahut ata iu “ofrojnė” atyre qė besojnė te ta njė mundėsi fallse pėr tė mėnjanuar tė keqen tė cilėn Allahu e ka pėrcaktuar pėr ta dhe pėr tė fituar tė mirėn tė cilėn Allahu nuk e ka pėrcaktuar pėr ta. Astrologjia klasifikohet harram bazuar nė hadithin e Ibn Abasit ku resuli s.a.u.s. ka thėnė: “Kushdo qė merr dije nga ndonjė degė e astrologjisė ka marrė dije nga njė degė e magjisė. Sa mė shumė qė e shton (rrit, zmadhon) dijen nė kėtė gjė aq mė shumė ai e shton (rrit, zmadhon) gjynafin.” [107]

  2- Nė kategorinė e dytė futen ata qė thonė se Allahu ka dashur (ka bėrė) qė lėvizja e trupave qiellorė tė tregojė ngjarjet qė ndodhin nė tokė.[108] Ky ėshtė edhe besimi i astrologėve muslimanė tė cilėt mėsuan dhe praktikuan shkencėn babilonase tė astrologjisė. Astrologjia u shfaq nė oborrin mbretėror nga halifėt e vonshėm Emevij ashtu siē u shfaq te Abasitė e parė. Secili halif, nga kėta qė u pėrmendėn mė sipėr, kishte njė grup astrologėsh qė duhet t’a kėshillonin atė pėr punėt e ditės dhe t’a paralajmėronin pėr rreziqet qė afroheshin. Pėr shkak se masat muslimane e dinin se astrologjia nė formėn e saj origjinale ishte kufėr kėta muslimanė qė donin t’a praktikonin atė bėnė njė kompromis qė ajo tė dukej nga ana Islame e pranueshme. Dhe ky kompromis ishte thėnia se parashikimet astrologjike ishin sipas dėshirės sė Allahut. Por edhe kjo formė e astrologjisė ėshtė harram dhe ai qė e praktikon atė konsiderohet kafir. Sepse nė tė vėrtetė nuk ka ndryshim nė esencė midis kėtij besimi dhe atij tė paganėve. Nė kėtė lloj besimi fuqia e Allahut i jepet trupave qiellorė dhe ata qė thonė se interpretojnė informacionin e kėtyre trupave pohojnė se kanė dije pėr tė ardhmen, dije e cila i pėrket vetėm Allahut. Megjithatė disa dijetarė tė vonshėm u bėnė tė dobėt nė zbatimin e ligjeve hyjnore dhe lejuan kėtė formė tė astrologjisė pėr shkak se ky besim ishte bėrė i pranueshėm nga shumė muslimanė.

  3- Nė kategorinė e tretė dhe tė fundit futet pėrdorimi i informacionit tė yjeve nga lundėrtarėt ose udhėtarėt e shkretėtirave nė mėnyrė qė tė pėrcaktojnė drejtimet, ose nga fermerėt pėr tė pėrcaktuar arritjen e stinėve nė mėnyrė qė ata tė dinė kur tė kultivojnė drithėrat etj. [109] Kėto ose praktika tė ngjashme me to paraqesin aspektin e vetėm tė astrologjisė qė ėshtė hallall pėr muslimanėt nė pėrputhje me Kur’anin dhe sunnetin. Argumenti pėr kėtė ėshtė ajeti i mėposhtėm i Kur’anit.:  ] ę åę ĒįŠģ ĢŚį įßć ĒįäĢęć įŹåŹĻęĒ ČåĒ Żģ ŁįćĒŹ ĒįČŃ ę ĒįČĶŃ …[  “Ai ėshtė, qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė ose nė det … “ (6:97)  Buhari transmeton thėnien e mėposhtme nga Kataadeh:[110] “Allahu i bėri yjet pėr tė treguar drejtimin (e udhėtimit) dhe pėr goditjen e shejtanėve. Kėshtu qė, kushdo qė kėrkon ndonjė gjė pėrtej kėsaj ka spekulluar. Ai ka lėnė fatin e tij, ka humbur pjesėn e tij tė jetės sė mirė, dhe ka marrė pėrsipėr atė pėr tė cilėn ai nuk ka dije. Me tė vėrtetė, ata qė e bėjnė kėtė janė njerėz injorantė ndaj urdhėrave tė Allahut. Ata kanė shpikur hyjnizimin pėr yjet, duke thėnė se kush martohet sipas filan ylli do t’i ndodhė kjo ose ajo gjė, ose kush udhėton sipas filan ylli do tė gjejė kėtė ose atė gjė. As yjet, as kafshėt e as shpendėt nuk dinė ndonjė gjė prej tė padukshmes. Allahu duhet t’ia kishte mėsuar atė Ademit n.q.s. Ai do donte t’ia mėsonte atė dikujt. Allahu e krijoi Ademin me duart e Tij, i bėri melekėt t’i pėrkuleshin atij dhe i mėsoi atij emrat e gjėrave.”

  Kufizimet e vėna nga Kataadah pėr pėrdorimin e yjeve bazohen mbi ajetin 98 tė sures En’aam qė u pėrmend mė sipėr. Gjithashtu ajo bazohet nė ajetin e mėposhtėm:  ] ę įŽĻ ŅķäĒ ĒįÓćĒĮ ĒįĻäķĒ ČćÕĒČķĶ ę ĢŚįäåĒ ŃĢęćĒ įįŌķĒŲķä…[  “Ne qiellin me tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriēues) dhe ata i kemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, … “ (67:5)

  Resuli s.a.u.s. ka shpjeguar se xhinėt ndonjėherė udhėtojnė nė qiell dhe pėrgjojnė melekėt kur ata bisedojnė midis tyre pėr ngjarje qė do tė ndodhin nė tokė. Xhinėt pastaj kthehen nė tokė dhe informojnė ata qė merren me parashikimin e tė ardhmes. Ai gjithashtu ka shpjeguar se Allahu pėrdor goditjet me yje pėr t’i larguar ata (xhinėt) dhe pėr tė parandaluar pėrgjimin pėrveē rasteve tė rralla. Resuli s.a.u.s. ka thėnė edhe se parashikimet e fallxhorėve janė pėrzierje e pak tė vėrtetave me qindra gėnjeshtra. [111] Prandaj muslimanėt janė tė detyruar tė ruhen nga pėrdorimi i yjeve pėr qėllime tė tjera veē atyre qė janė pėrcaktuar qartė nga Allahu.

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Argumentet e astrologėve muslimanė  Muslimanėt e ngatėrruar me astrologjinė janė pėrpjekur tė shfrytėzojnė disa ajete tė Kur’anit pėr tė mbėshtetur dhe justifikuar praktikat e tyre. P.sh. surja Buruxh ėshtė pėrkthyer nė Anglisht si kapitulli i “shenjave zodiakale” [112] dhe ajeti i saj i parė ėshtė pėrkthyer si njė betim hyjnor: “Pasha shenjat zodiakale.”

  Ky pėrkthim i fjalės “Buruxh” ėshtė njė pėrkthim i pasaktė, i gabuar dhe qė tė prin nė rrugė tė shtrembėr. Kjo fjalė nė tė vėrtetė ka kuptimin “konfigurimet e yjeve” dhe jo “shenjat zodiakale”. Shenjat zodiakale janė vetėm forma kafshėsh qė i vihen konfiguracioneve yjore dhe kėto shenja janė tė marra nga Babilonasit dhe Grekėt e lashtė. Prandaj ky ajet nė asnjė mėnyrė nuk mund tė mbėshtesė praktikėn pagane tė adhurimit tė yjeve. Paraqitja nė forma kafshėsh nuk ka lidhje me konfiguracionet e yjeve, jo vetėm kaq, por lėvizja e yjeve nė qiell mund tė shkaktojė qė konfiguracioni i yjeve tė ndryshojė krejtėsisht me kalimin e kohės.

  Nė kohėt e hershme ajeti i mėposhtėm pėrdorej pėr tė justifikuar astrologjinė nė oborret e halifėve.:  “Vuri edhe shenja tė tjera (pėr orientim ditėn), ndėrsa (natėn) ata orientohen me anė tė yjeve.” (16:16)  Astrologėt “muslimanė” thoshin se ky ajet do tė thotė se yjet janė shenja qė tregojnė tė padukshmen dhe nga kjo dije njerėzit mund tė udhėhiqen nė tė ardhmen e tyre. [113] Ibn Abasi, tė cilin resuli s.a.u.s. e ka quajtur pėrkthyes tė (tė kuptimit) Kur’anit, ka thėnė: “Shenjat”, e pėrmendura nė kėtė ajet nėnkuptojnė shenjat e rrugėve ose shenjat e vendeve nė orėt e ditės. Ato nuk i referohen aspak yjeve. Ai vazhdoi tė thoshte se pjesa “…ndėrsa (natėn) ata orientohen me anėn e yjeve” do tė thotė se ata orientohen pėr tė gjetur drejtimin e udhėtimit tė tyre gjatė natės, nė tokė ose det, nga yjet.”[114] Me fjalė tė tjera kuptimi i kėtij ajeti ėshtė i njėjtė me atė tė ajetit 98 sure El-En’am. Nė ēdo rast, pėrdorimi i kėtyre ose ajeteve tė tjera tė Kur’anit pėr tė mbėshtetur studimin dhe aplikimin e pseudoshkencės sė astrologjisė, ėshtė krejtėsisht i pa vlefshėm. Ky pėrdorim kundėrshton shumė ajete tė tjera nė Kur’an tė cilat pohojnė se vetėm Allahu e di tė ardhmen dhe shumė hadithe ku qartė ndalohet mėsimi dhe besimi i astrologjisė dhe i pseudoshkencave tė tjera tė ngjashme me tė. P.sh. Ibn Abasi, shok i resulit s.a.u.s., transmeton se ai ka thėnė: “Kushdo qė mėson njė degė tė shkencave yjore ka mėsuar njė degė tė magjisė.” [115] Ebu Mihxham gjithashtu trasmeton se resuli s.a.u.s. ka thėnė: “Ajo pėr tė cilėn frikėsohem mė tepėr pėr umetin tim pas kohės sime ėshtė: Padrejtėsia e udhėheqėsve tė tyre, besimi nė yje dhe mohimi i Kaderit.” [116] Kėshtu qė, besimi nė astrologji ose praktikimi i saj nuk janė tė bazuara nė Islam. Kushdo qė pėrpiqet tė shtrembėrojė fjalėt e teksteve fetare pėr t’ia pėrshtatur dėshirave tė devijuara tė tij bėn atė qė bėnė ēifutėt. Ata morėn vargjet e Teuratit jashtė kontekstit dhe ndryshuan kuptimet e tyre me vetėdije (Shiko nė Kur’an 4:47 ; 5:13 ; 5:41).

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Vendimi Islam pėr horoskopin  Siē u pėrmend mė lart jo vetėm astrologjia ėshtė harram, por edhe shkuarja te astrologu, dėgjimi i thėnieve tė tij, blerja e librave tė astrologjisė ose leximi i horoskopit janė tė ndaluara. Pėr shkak se astrologjia ėshtė pėrdorur kryesisht pėr parashikimin e tė ardhmes ata qė e praktikojnė atė quhen falltorė. Pra, kush kėrkon horoskopin e tij futet nė rregullin qė pėrmban thėnia e resulit s.a.u.s.: “Namazi i kujtdo qė i afrohet njė falltori dhe e pyet atė pėr ndonjė gjė, nuk do t’i pranohet pėr 40 ditė dhe netė.” [117] Ashtu siē e kemi sqaruar mė parė ndėshkimi nė kėtė hadith ėshtė (thjesht) pėr afrimin dhe pyetjen e astrologut, bile edhe n.q.s. personi ėshtė nė dyshim pėr vėrtetėsinė e thėnieve tė astrologut. N.q.s. personi ėshtė nė dyshim pėr vėrtetėsinė ose fallsitetin e informacionit tė astrologut ai ėshtė nė dyshim se a e dinė apo jo tė ardhmen dhe tė padukshmen tė tjerė veē Allahut. Kjo ėshtė njė formė shirku, sepse Allahu ka thėnė qartė:  ] و عنده مفا تح الغيب لا يعلمها إلا هو …[  “Ēelėsat e fshehtėsisė janė vetėm tek Ai, atė (fshehtėsinė) nuk e di kush veē Tij …” (6:59)  ] قل لايعلم من فى السماوات و الأرض الغيب إلا الله …[  “Thuaj: “Askush veē Allahut as nė qiej as nė tokė nuk e di tė fshehtėn …” (27:65)  N.q.s. ndonjė beson nė parashikimet e horoskopit tė dhėnė nga njė astrolog ose tė shkruajtur nė librat e astrologjisė, gazeta etj. ai bie nė kufėr siē ka thėnė resuli s.a.u.s.: “Kushdo qė i afrohet njė falltori dhe beson nė ēfarė ai thotė, nuk ka besuar nė ēfarė iu shpall Muhammedit.”[118] Ashtu si hadithi i mėsipėrm edhe ky hadith nė pamje tė parė i referohet falltorėve, por ai ėshtė po aq i zbatueshėm dhe pėr astrologėt. Tė dy thonė (parashikojnė) tė ardhmen. Thėniet e astrologėve e kundėrshtojnė teuhidin tamam si ato tė falltorėve. Ata thonė se personalitetet e njerėzve janė pėrcaktuar nga yjet dhe veprimet qė do bėjnė dhe ngjarjet e jetės sė tyre janė tė shkruara nė yje. Falltorėt e rėndomtė thonė se format e kafesė nė fund tė filxhanit i tregojnė atyre tė ardhmen. Nė tė dy rastet individėt shprehin aftėsinė pėr tė lexuar nė format fizike tė objekteve tė krijuara dijen pėr tė ardhmen. Besimi nė astrologji dhe llogaritja e horoskopit janė nė kundėrshtim tė hapur me kuptimin dhe shpirtin e Islamit. Ėshtė shpirti i zbrazėt qė nuk ka shijuar besimin e vėrtetė ai qė kėrkon kėto rrugė. Kryesisht kėto rrugė paraqesin njė pėrpjekje tė kotė pėr t’i shpėtuar Kaderit duke besuar se n.q.s. ata dinė ēfarė do t’i ndodhė nesėr mund tė pėrgatiten qė sot. Nė kėtė mėnyrė ata pėrpiqen tė mėnjanojnė tė keqen dhe tė sigurojnė tė mirėn. Allahu i ka thėnė resulit s.a.u.s.:  ] قل … و لو كنت أعلم الغيب لاستكثرت من الخير و ما مسنى السوء إن أنا إلا نذير و بشير لقوم يؤمنون [  “Thuaj: “… Sikur t’a dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.” (7:188)  Pra muslimanėt e vėrtetė janė tė detyruar tė qėndrojnė larg kėtyre gjėrave. Vathėt, zinxhirėt etj. qė kanė shenja zodiakale nuk duhen (veshur) vėnė edhe n.q.s. personi nuk beson nė to. Ato janė pjesė dhe njė kontigjent i njė sistemi tė fabrikuar qė propogandon kufėr dhe qė duhet hequr qafe nė tėrėsi. Muslimani qė beson, nuk duhet t’a pyesė tjetrin ēfarė shenje ka ai ose tė orvatet tė llogarisė shenjėn e tij e as tė lexojė horoskopet nė gazeta apo tė dėgjojė kur ato lexohen. Muslimani qė lejon parashikimet astrologjike tė pėrcaktojnė veprimet e tij duhet t’i kėrkojė falje Allahut dhe tė pėrtėrijė Islamin e tij.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Marmara
  Anėtarėsuar
  12-06-2003
  Vendndodhja
  Ne Rrugen e Zotit
  Postime
  230
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Klevis,une per veten time jam i pasionuar me keto materiale te cilat i ke pergaditur ne ket forum,te lumte,jam kurioz thjesht dua dua ta di,sa kohe ke kaluar pran computer-it per te i shkruajtur te gjitha keto materiale,Zoti te bekofte

 5. #5
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjeja qe kurr nuk i kam besuar as nuk i besoj.
  Klevisi me pelqyen shume ato qe ke shkruar me siper,,Allahu te ndriqofte rrugen kudo qe ndodhehs apo te shkosh.

  ^^Gjalica^^

 6. #6
  chacha Maska e diviner
  Anėtarėsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
  Mosha
  33
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gjallica
  Gjeja qe kurr nuk i kam besuar as nuk i besoj.
  Klevisi me pelqyen shume ato qe ke shkruar me siper,,Allahu te ndriqofte rrugen kudo qe ndodhehs apo te shkosh.

  ^^Gjalica^^

  MBASE DO TA BEJA NJE REPORT ASTROLOGJIJE FALAS PER TY MBASE SBESON PO VETEM NESE DAKORDOHESH , DHE MBASE FLASIM PASI TE LEXOSH REPORTIN ....

 7. #7
  chacha Maska e diviner
  Anėtarėsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
  Mosha
  33
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Klevis2000
  Shiko Astrollogjija Esht I Cik Me E Thkelle E Ato Qe Thua Ti Se Jan Falltore Ato Meren Me Tranzitet E Planeteve Ndersa Ne Astrollogji Ajo Esht Pika E Fundit , Por Me Ane Te Astrollogjise Mund Te Njohesh Vetveten Nje Nga Shum Menyrat ... Nuk Po Flas Per Ato Horoscopet Ditore Javore Apo Vjetore Por Per Ate Se Ku Kan Qene Planetet Ne Momentin Qe Je Lindur E Ktu Nuk Shoh Un As Nje Lloj Falli

  Edhe Ajo Oferta Per Reportin Ende Vlen Dhe Me Fal Se Mendova Se Nuk Beson Ne Astrollogji Por Ne Te Vertete Ajo Nuk Besoka Ne Shkrimin E Klevis2000

Tema tė Ngjashme

 1. Mistere
  Nga Darius nė forumin Fenomene Paranormale
  Pėrgjigje: 129
  Postimi i Fundit: 18-06-2012, 10:28
 2. horoskopi i luleve
  Nga bombona nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 13:48
 3. Cfarė shėnje horoskopi jeni?
  Nga LeNNoN nė forumin Votime dhe sondazhe
  Pėrgjigje: 234
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 13:09
 4. Fiks Fare I
  Nga Ferdinandi nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 351
  Postimi i Fundit: 26-08-2003, 05:18
 5. Ky jam unė
  Nga ZEUS_1 nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 13-07-2002, 23:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •