Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 138
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Konstantin
    Anėtarėsuar
    11-12-2010
    Postime
    447
    Ismail Kadare shkrimtari me i preferuar perfshir edhe te huajt, nuk ben nena te dyt me, libri i fundit i tij qe kam lexu 'Ura me tri harqe'!

  2. #102
    DESTINY Maska e freiheit
    Anėtarėsuar
    20-11-2010
    Vendndodhja
    al
    Postime
    229
    .....kadareja, brilant dhe i jashtezakonshem, orakulli modern i shqiptareve, lideri shpirteror i nje kombi..... s'di c'te thuash
    Liebe -die schwankungen in mir wenn ich deine Schritte höre

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anėtarėsuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Biografia nuk eshte krijim artistik, por dokument autentik i kohes se cdo njeriu. Ajo s'mund te tjetersohet nepermjet intervistave, bisedave, krijimtarise. (Kaq sa per intervisten e Helenes).
    -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e gjirfabe
    Anėtarėsuar
    23-06-2004
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    576
    Citim Postuar mė parė nga BOKE Lexo Postimin
    Helena Kadare: Kohė e pamjaftueshme, jeta me Ismailin

    Nga Admirina Peēi

    Kohė e pamjaftueshme...", shkruan Ismail Kadare nė njė poezi tė hershme tė tij. Me tė njėjtin titull, Helena Kadare, bashkėshortja e shkrimtarit, sapo ka botuar nė Francė njė libėr tė pazakontė, kurioz, ngacmues, tė sinqertė, me dėshmi, kujtime, letra dhe rrėfime mbi jetėn e pėrbashkėt me gjeniun e letrave. Njė libėr kujtimesh prej saj, ngjan si ftesė pėr tė hyrė nė njė botė ku gjallojnė qindra histori, kėndvėshtrime e pėrjetime tė panjohura, tė vėrteta tė fshehura, por edhe fakte e dėshmi tė shumėpėrfolura, e njėkohėsisht ende tė pazbuluara deri nė fund… Por ēfarė ėshtė ky libėr, botuar fillimisht nė frėngjisht nga "Fayard" me titullin "Le Temps qui manque" (Kohė e pamjaftueshme)? Nė kėtė rrėfim pėr "Gazeta Shqiptare", shkrimtarja Helena Kadare zbulon shumė linja tė tij...

    Znj. Helena, nuk mjaftojnė pak fjalė pėr tė zbėrthyer njė libėr si ky, ndaj do t'ju pyes fillimisht si lindi kjo vepėr? Kur keni nisur t'i shkruani kujtimet tuaja? Janė bazuar nė ditarė mbajtur vit pas viti, apo nė kujtime tė depozituara nė memorien tuaj qė nga fillesat e njohjes me shkrimtarin Ismail Kadare?
    Mendimi pėr tė shkruar kujtime nuk mė ka ardhur aspak papritur. Nė kohėn e sotme njė tundim i tillė qarkullon nė ajėr, aq mė tepėr kur bashkėjeton me njė njeri tė njohur. Mjafton tė hedhėsh njė sy nėpėr librari dhe sheh se ato janė tė mbushura me kujtime tė tilla. Nuk e fsheh qė shpesh mė ka shkuar mendja, megjithatė ka njė datė kur vendosa tė merrem me gjithė mend me to, seriozisht dhe pa u ndalur: pesėmbėdhjetė vite mė parė. Nga kjo kohė fillova tė punoj rregullisht. Qysh nxėnėse gjimnazi e kam pasur zakon tė mbaja ditarė, tė cilėt i kam vazhduar nėpėr vite, por jo nė mėnyrė sistematike, me periudha. Tė gjithėve, besoj, iu ndodh njė gjė e tillė, por jo tė gjithė kanė durimin apo kujdesin t'i fiksojnė dikund ato. Tek unė ka qenė pėrherė njė llambė e ndezur pėr t'i qėmtuar e pėr t'i mbledhur. E gjitha kjo, mendoj se ka qenė njė ndihmė e ēmuar pėr atė punė tė gjatė qė erdhi mė pas.
    Si ka qenė njohja mes jush? A e imagjinonit atėherė se do tė qėndronit njė jetė tė tėrė pėrkrah atij burri? Ē'ėndrra kishit? Ē'ndjesi?
    E kam pėrshkruar njohjen nė fillim tė librit. Ka qenė disi e pazakonshme: Ai ishte student nė Moskė, unė nxėnėse nė gjimnaz tė Elbasanit, kur mė erdhi fare papritur njė letėr e shkurtėr prej tij, ku mė uronte pėr njė tregim tė botuar nė gazetėn "Zėri i rinisė". Pėr kėtė letėr ai ka thėnė vetė mė vonė se "letra mė e pasinqertė e jetės sime, mė ka sjellė shansin mė tė madh". Nė libėr e kam shpjeguar pėrse letra nuk ishte fort e sinqertė. Thelbi ishte ky: motivimi pėr tė mė dėrguar atė letėr, siē doli mė vonė, nuk ishte vėrtet tregimi im i botuar, por pamja e vajzės qė e kishte shkruar atė. Kėtė ma konfirmoi me gjysmė shaka Dhimitėr Xhuvani, qė ishte bashkė me tė nė Moskė, por edhe ai vetė.
    Edhe pse njė gjeni, autor i njė vepre ndėr mė tė rėndėsishmet tė letėrsisė botėrore tė shekullit XX, Kadare gjithsesi nuk ėshtė njė burrė i pėrsosur. Pėr mė tepėr ėshtė njė karakter i vėshtirė. Nė kėtė drejtim, ju e ngacmoni kureshtjen e lexuesve qė nė fillim tek e pėrshkruani vizitėn e tij tė parė nė familjen tuaj me fjalėt "...si tė kishte mbartur me vete njė erė tė akullt, prania e tij e ngriu atmosferėn..."
    Znj. Helena, si do tė ishte njė portretizim i shkurtėr por shumė pėrshkrues i Ismail Kadaresė pėrtej portretit tė shkrimtarit?
    Episodi i mėsipėrm tregon se unė nuk i kam shkruar kujtimet pėr t'i bėrė lavdėrime, gjė pėr tė cilat, mendoj se I. Kadare s'do tė kishte nevojė, por pėr tė folur pėr tė dhe pėr gjithė jetėn tonė tė pėrbashkėt, pėr jetėn nė pėrgjithėsi, nė mėnyrė reale dhe tė besueshme. Prej tij kam mėsuar, midis tė tjerash, njė gjė tė rėndėsishme nė letėrsi: tė dish, por dhe tė pranosh tė bėsh humor me vetveten, me njerėzit e tu tė afėrm. Kjo gjė nuk ėshtė shumė e njohur nė letėrsinė tonė. Ismaili e ka bėrė shpesh nė veprat e tij dhe, disa herė jam pėrpjekur ta bėj edhe unė nė novelat e mia tė para, gjė qė mė ka shkaktuar edhe probleme me fisin tim.
    Nė kėto kujtime kam dashur tė jap njė portret tė tij tė saktė, me karakter tė vėshtirė vėrtet, siē e thatė edhe ju. Ky karakter, sidomos pakujdesia nė sjellje, i ka krijuar shpeshherė probleme me njerėzit. Vetė profesioni i shkrimtarit, nė kushtet e njohura tek ne, bėhej shkas i natyrės sė mbyllur e tė nervozizmit tė tij. Ėshtė lehtė qė kryeneēėsinė apo mosvėmendjen e njeriut ta marrėsh pėr shpėrfillje, sidomos kur tjetri ėshtė shkrimtar. Nuk dua t'ia justifikoj kėtė anė tė karakterit, qė mė ka qėlluar ta provoj nganjėherė edhe vetė mbi shpinė. Ka qenė nga gjėrat qė bashkė e kemi folur shpesh dhe jam pėrpjekur, aq sa kam mundur, t'ia vė nė dukje pėr t'ia shmangur keqkuptimet.
    Ju jeni dėshmitarja mė e afėrt, qė mund tė rrėfejė sot se si janė shkruar kryeveprat mė nė zė tė shkrimtarit. Cila prej tyre ka reflektuar mė fort nė marrėdhėnien tuaj me Kadarenė?
    Si njeriu mė i afėrt do tė dija gjėra qė s'mund t'i dinte askush, qoftė pėr zanafillėn e veprave, qoftė pėr ndėrlikimet e krijuara mė pas. Kėshtu pėr shembull, janė pėrshkruar kushtet si u krijua njė nga veprat e para problematike tė tij "Pėrbindėshi", rastėsia e botimit tė saj, ndalimi dhe interpretimet shpeshherė tė habitshme. Po ashtu ka dėshmi kurioze pėr vepra tė tjera, sidomos ato, dorėshkrimet e tė cilave ai arriti t'i nxirrte jashtė shtetit nėpėrmjet botuesit tė tij francez, Claude Durand, i cili bėri dy udhėtime nė Shqipėri enkas pėr kėtė gjė. Shumica e veprave kanė nga njė histori tė tyren tė veēantė, shpesh tė pangjashme nga njėra-tjetra.
    Jeta e tensionuar e shkrimtarit nė diktaturė pas plenumeve, kritikave, autokritikave, besojmė ėshtė njė prej kapitujve qė ka lėnė shenja tė thella nė jetėn tuaj familjare. Ē'dėshmi mund tė sillni mbi kėto raste? Mbledhjet, plenumet, diskutimet e veprave, disa herė dėnimet e tyre, kanė qenė pjesė e jetės sė shkrimtarėve dhe artistėve shqiptarė. Pa kėtė tension tė vazhdueshėm as qė mund tė pėrfytyrohet ndonjė stinė e kėsaj jete. Jam pėrpjekur ta jap kėtė atmosferė, duke mos u kufizuar vetėm me atė ēka na ndodhte ne, por ēfarė iu ndodhte tė gjithėve. Nė kėtė libėr janė kujtuar dhjetėra e dhjetėra ngjarje e shumė personazhe tė njohur e mė pak tė njohur. Disa nga shkrimtarėt dhe artistėt e dėnuar kanė qenė miqtė tanė tė afėrt.
    A kishte miq besnikė e tė sinqertė nė familjen tuaj nė atė kohė? Paralelisht me kėtė, a kishte dilema, dyshime, zhgėnjime, pabesi? Kaq vite mė vonė, sa prej tyre mbetėn miq tė vėrtetė?
    Njė nga gjėrat mė tė ēmuara nė jetėn tonė kanė qenė pa dyshim, miqtė dhe besnikėria e tyre. Miqėsia ishte njė gjė kaq e ēmuar, sa pa tė jeta do tė dukej si njė vazo e zbrazėt. Ishte pikėrisht ajo qė krijonte njė drejtpeshim tė fuqishėm, nė njė jetė qė, nė pamje tė parė, dukej aq e pasigurt, aq e kėrcėnuar. Shumica e miqve tanė kanė qenė miq me tė vėrtetė besnikė dhe ky ka qenė njė gėzim i rrallė dhe i vazhdueshėm, i domosdoshėm pėr tė qėndruar nė kėmbė, do tė thosha. Ne iu kemi qenė gjithmonė mirėnjohės, deri nė fund kėtyre miqve dhe besnikėrinė e tyre e kemi ēmuar mbi gjithēka tjetėr. Tė gjithė ata qė kanė qenė pranė nesh, por edhe ata qė kanė qenė disi mė larg, e dinė fort mirė se sa e pėrkushtuar dhe e devotshme kam qenė ndaj tyre. Por, natyrisht, ka pasur edhe zhgėnjime. Pavarėsisht nga natyra disi e tėrhequr e shpėrfillėse e Ismailit, shtėpia jonė ka qenė e hapur. Shumė njerėz hynin e dilnin atje, shtroheshin nė biseda me mirėbesim tė plotė, shumė prej tyre ftoheshin bujarisht nėpėr drekat e darkat, aq tė zakonshme tek ne. Njė numėr i vogėl, fare i vogėl mes tyre, ka qėlluar qė nuk kanė qenė tė sinqertė. Si zonjė shtėpie nuk kam pėrtuar kurrė t'i pres me ngrohtėsi dhe pa m'u rėndur aspak. Ndaj dhe zhgėnjimin, besoj se mė shumė se Ismaili, e kam ndier unė. Ai, si moskokėēarės qė ishte, mė duket se e ka kaluar mė lehtė.
    Ē'kuptim i jepet sot censurės dhe autocensurės? Nėse kthehemi pas nė kohė, ē'ndodhte nė tryezėn e shkrimtarit sa herė ulej tė shkruante? I imagjinojmė kėto dy koncepte, tek shtriheshin gjithkund nė hapėsirat e krijimit nė ato kohė... Si i kapėrcente ato Kadare pėr tė na dhuruar mė tej kryeveprat e tij?
    Ashtu siē e ka shpjeguar edhe Ismaili vetė, problemi kryesor nė njė vend tė vėshtirė nuk ėshtė censura, por autocensura. Me censurėn edhe mund tė luftosh, tė arrish ta shpėtosh njė pjesė tė veprės, kurse po tė vuri poshtė autocensura, nga ajo nuk shpėton dot. Duke qenė se punoja si redaktore nė njė shtėpi botuese, e kam ndier se sa e lehtė ishte tė bije pré e kėsaj tė keqeje. Kur ka qėlluar t'i bėj Ismailit ndonjė vėrejtje tė kėsaj natyre, pra si "redaktore", nga vetė reagimi i tij jam bėrė e ndėrgjegjshme se sa rrezik real mund tė kishte qenė infektimi prej saj. Kjo mė ka ndihmuar tė kuptoj shumė gjėra dhe ta shihja artin nėn dritėn e shenjtė qė kėrkonte ai.
    Vetė Ismaili ka ngulur kėmbė qė nuk e ka njohur autocensurėn dhe kjo ishte e vėrtetė. Gjithė ai qė quhet sot "mister", nė rastin e tij, qėndron te kjo mosnjohje. Sipas tij, autocensura nuk tė lejon tė shkruash qoftė edhe disa faqe letėrsi tė vėrtetė, pa le pastaj njė vepėr tė tėrė. Siē e ka thėnė vetė, ai pėrpiqej tė shkruante letėrsi sikur shteti tė mos ekzistonte. I kam para syve ato mėngjese tė largėta kur unė nisesha nė punė dhe e lija atė vetėm para oxhakut tė ndezur, me fletėt e bardha mbėshtetur mbi gjunjė. Mund tė them se ishin ēastet mė tė bukura, kur, i shkėputur nga bota qė na rrethonte, ai fillonte atė punė tė shenjtė, i patrazuar nga asgjė, i bindur se po bėnte atė qė duhej.
    Nė kėto kujtime pra, jam munduar tė pėrshkruaj procesin e tij tė krijimit, atė qė shihja unė, natyrisht: ditėn e punės, oraret, gjendjen shpirtėrore. Kjo e fundit pėr shembull, nė kundėrshtim me natyrėn e tij, gjatė procesit tė krijimit ishte e qetė dhe e ekuilibruar.
    Ēfarė ka ndodhur nė atė vizitėn e shumėpėrfolur nė shtėpinė e diktatorit Hoxha? Sa i vėshtirė ka qenė raporti mes tij dhe shkrimtarit? Si reflektonte tek ju? Si perceptohej?
    Ajo vizitė ėshtė pėrshkruar nė njė shkrim tė vitit 1984, njė vit pėrpara vdekjes sė E. Hoxhės. Ka qenė i vetmi takim mes tyre (pa pėrmendur takimet nė grumbull, dhėnien e dorės nė plenume apo aktivitete). Tė gjithė atyre qė iu kishte ndodhur njė gjė e tillė, iu kėrkua ta pėrshkruanin. Pra, merrej me mend qė E. Hoxha mund t'i lexonte vetė shkrimet e tyre. Pėrshkrimi qė i ka bėrė Ismaili kėsaj vizite ėshtė i saktė, mund ta lexojė gjithkush. Nė njė emision televiziv me gazetaren E. Vasili pas rėnies sė komunizmit, ai e ka shpjeguar ashtu siē ka qenė atė takim. Nė po atė emision ka folur pėr temėn shumė delikate, atė qė quhet raport i njė sunduesi me njė shkrimtar tė njohur.
    Pėrtej caqeve tė kėsaj jete me tension, a mund tė rrėfeni ēaste tė lumtura, kujtime tė bukura nga ajo kohė?
    Duke qenė e tensionuar, jeta jonė nuk ka qenė aspak e ngrysur dhe pa gėzime. Pa llogaritur gėzimet familjare, qė asnjė epokė, sado e ashpėr tė jetė, nuk mund t'i shuajė dot, takimet me miqtė, darkat e pasdarkat me ta, bisedat e paharrueshme, nga mė tė ēuditshmet e mė interesantet qė mund tė bėhen, ne kishim edhe njė tjetėr gėzim tė madh e tė pakrahasueshėm me asgjė: botimin e librave. Duke qenė i ndėrgjegjshėm pėr vėshtirėsitė, ēdo botim tė tij Ismaili e quante njė triumf tė vėrtetė. Ai mbetej i tillė edhe kur botimi krijonte probleme mė pas. Ata qė kanė marrė pjesė nė plenumin ku u dėnua "Pallati i ėndrrave", e mbajnė mend gjakftohtėsinė e tij. Ishte nė tribunė, pranė Ramiz Alisė, kur ky i fundit i drejtoi haptas kėrcėnimin: "Partia tė ngriti nė Olimp, partia tė rrėzon nė humnerė". Fytyra e tij qėndroi e palėvizshme dhe unė qė e ndiqja nga salla, e dija fort mirė arsyen. Nėse romani nuk do tė ishte botuar, me siguri shqetėsimi i tij do tė ishte shumė mė i madh. Por romani "Pallati i ėndrrave" ishte botuar dhe shitur komplet nė 20.000 kopje. Dhe kjo krijonte njė tjetėr gjendje, njė qetėsi tė veēantė.
    A ndiheni e sakrifikuar sa i takon botės suaj tė shkrimeve? Njė jetė pranė njė shkrimtari tė madh kėrkon sakrifica...Ka qenė e vėshtirė tė jeni njėkohėsisht shkrimtare, bashkėshorte e njė shkrimtari tė pėrmasave tė Kadaresė, nėnė, grua, intelektuale...?
    Jo, nuk mund tė them se ndihem e sakrifikuar. Nė radhė tė parė sepse herė pas here kam shkruar dhe kam botuar letėrsi. Pėr t'i thėnė gjėrat siē janė, natyrisht, po tė mos isha gruaja e tij, ndoshta do tė shkruaja pak mė tepėr, por sinqerisht nuk mė vjen keq pėr kėtė. Nuk do ta ndėrroja kėnaqėsinė e tė shkruarit me atė kėnaqėsi qė krijohej prej vetė faktit qė isha e pranishme, mė afėr se gjithkush tjetėr, nė krijimin e njė vepre tė rėndėsishme, qė niste e merrte jetė, aty, fare pranė meje.
    Sa pėr tė tjerat, nė preokupimet e mia si nėnė, si zonjė shtėpie e tė tjera, nuk mund tė them qė ai mė ndihmonte, por kishte njė gjė tė mirė qė nuk mė ndėrhynte nė kėto gjėra. Pėrgjithėsisht bėja atė qė mendoja dhe qė kujtoja se ishte mirė ta bėja.
    Ka qenė njė periudhė dramatike arratisja juaj drejt Francės. Askush nė Shqipėri asokohe nuk e dinte ku ndodheshit... A zė vend nė librin tuaj kjo periudhė? Ē'ishte pėr ju Shqipėria atė kohė?
    Kjo periudhė zė njė vend tė dukshėm te Kujtimet. Krahasuar me tmerrin e arratisjeve, s'kishte ndonjė gjė vėrtet dramatike. Megjithatė ka qenė periudhė jo e lehtė. Unė kisha lėnė nė Shqipėri vėllain, me tė cilin isha e lidhur shumė dhe, natyrisht qė mė hante meraku pėr tė dhe familjen e tij. Kurse Ismaili e kishte mė tė vėshtirė. Lajmi mė i hidhur qė na erdhi pas disa ditėsh, ishte bastisja natėn e apartamentit nė Tiranė, ku banonin motra dhe nėna e tij, gjysmė e verbėr. Pėrfytyroni qė dy gra tė vetmuara shikonin se si po kthehej shtėpia pėrmbys, pėr tė sekuestruar gjithė dorėshkrimet e tij. Pėr fat tė mirė, dorėshkrimet nuk u dėmtuan dhe na u kthyen tė plota mė pas.
    Ju mė pyesni se ē'ishte pėr mua Shqipėria nė atė kohė? Do tė mė duhej tė flisja gjatė pėr kėtė...Kjo gjithashtu zė njė vend tė gjerė te Kujtimet.
    Pas asaj arratie, si ishte kthimi nė Shqipėri? Dhe mė tej, si vijojnė tė jenė kthimet nė atdhe vit pas viti, stinė pas stine...? Sikurse dhe kishte deklaruar Ismaili, ne u kthyem fill pas rrėzimit tė komunizmit. Emocionet e atij kthimi edhe sot i kam tė freskėta... Tani ne e ndajmė jetėn gjysmė pėr gjysmė, nė Francė dhe nė Shqipėri. Njė gjė mbetet e pandryshueshme: edhe pse vijmė aq shpesh, emocionet e ardhjes nuk arrijnė tė zbehen, ato janė pėrherė bashkė me mua. Kur vij, ndihem e lumtur dhe ditėn e fluturimit drejt Tiranės e pres me padurim... Ismaili gjithashtu, por ai ka shumė mė tepėr punė nė Paris.
    Polemika e debate tė shumta janė hapur e mbyllur, duke e lakuar shpesh emrin e shkrimtarit Ismail Kadare. Si janė pėrjetuar nė familjen tuaj sulmet ndaj shkrimtarit, kritikat e hapura, apo edhe akuzat, sidomos nė dhjetėvjeēarin e fundit? Ku gjendet burimi i tyre sipas jush?
    Kjo ėshtė e vėrtetė, por ne jemi pėrpjekur tė mėsohemi me to. Nė njė farė mėnyre ėshtė njė gjė e njohur dhe e kuptueshme, ėshtė taksa qė duhet tė paguajė njeriu i njohur. Ē'ėshtė e vėrteta, nė Shqipėri kjo taksė ėshtė tepėr e lartė. Fakti qė nė shumicėn e rasteve akuzat e kapėrcejnė ēdo logjikė, nė vend qė tė na acarojė, disa here bėn tė kundėrtėn. Njė mbrėmje, pėr shembull, rasti e solli tė shohim nė lajmet televizive se si nė njė sallė mbledhjesh promovohej njė libėr, titulli i tė cilit ishte pėrafėrsisht: I. Kadare kundėr UCK-sė dhe Kosovės. Besoj, nuk ka nevojė tė shpjegoj ose tė bėj ndonjė koment. Nuk po zgjatem me shpifjet fare vulgare, si ajo qė gjoja ka thėnė pėr refugjatėt, e fabrikuar nga shteti, pėr ta armiqėsuar shkrimtarin me popullin e vet, sidomos pas ikjes sonė.
    Tė gjitha kėto njihen, siē e thashė nė rastin e shkrimtarit, por, ka diēka qė unė personalisht, si nėnė, meqenėse po mė pyesni, nuk mund ta harroj dhe nuk mund ta fal kurrė edhe sikur tė kisha pėr tė jetuar dy jetė bashkė: Ėshtė fjala pėr njė emision televiziv, vite mė parė, kur ndodhi njė gjė ēnjerėzore, qė rrallė ndodh nė botė, tė godasėsh fėmijėn e shkrimtarit, pėr tė dėmtuar tė atin. Unė nuk e njoh ndjenjėn e urrejtjes, as tė hakmarrjes, por, nė kėtė rast, mė duhet tė pranoj, nuk e kapėrceva dot.
    Si e pėrjetoni muajin tetor tė ēdo viti, kur nė Stokholm gėlojnė diskutimet pėr ēmimin 'Nobel', kur emri i Kadaresė lakohet vazhdimisht si pretendent pėr ēmim, e qė gjithsesi nuk shpallet fitues...
    Shpresova se nuk do ma bėnit kėtė pyetje...Janė tepėr tė rralla ku nė intervistat qė jep Ismaili, nė ēdo vend e nė ēdo kohė, tė mungojė kjo pyetje. Kam vėnė re se ai nuk bezdiset prej saj. Nė fund tė fundit njė gjė tė tillė e quan nder. Kur kėtė vit ēmimin e mori Vargas Llosa, qė ne kemi pasur rastin ta njohim dhe e ēmojmė shumė, Ismaili, qė ndodhej nė Londėr, mė tregoi nė telefon pėr habitjen qė kishte treguar Llosa kur mori vesh lajmin. Ngaqė kishte ca kohė qė nuk ia kishin bėrė pyetjen e famshme, tregoi me sinqeritet se e kishte mbledhur mendjen, ngaqė kujtonte se e kishin harruar.
    Kthehemi sėrish tek libri, qė besoj gjithēka thamė mė lart, nė njė formė a nė njė tjetėr ka gjetur strehė nė faqet e tij. Pse e botuat fillimisht nė Francė? Si e priti botuesi juaj atje, shtypi francez, opinioni publik?
    U botua fillimisht nė Francė, sepse kėshtu ka qenė kontrata me botuesin francez, qė ka tė drejtėn botėrore pėr librin.
    Libri ėshtė ndėrkaq nė tė gjitha libraritė franceze dhe shtypi ka nisur tė shkruajė pėr tė pozitivisht. Nga letrat e shumta qė vijnė shoh se ai po lexohet me interes. Tė njėjtėn pritje e kam parė edhe nė takimet me lexuesit. Promovimi i kėtij libri fillimisht u bė nė Strasburg, nė librarinė e madhe "Kleber". Ndėrkaq, ditėt e ardhshme do tė ketė promovime tė tjera nė Monte Carlo, nė Nice e nė Bruksel.
    Cili ka qenė gjykimi i parė i Kadaresė mbi kėtė libėr? Ju ka pėrkrahur, kritikuar, vlerėsuar...?
    Pikėrisht pėr kėtė kam folur nė Hyrje tė librit. Nuk ka qenė kundėr dhe kjo ma ka lehtėsuar shumė punėn. Ky ėshtė libri i jetės dhe i kujtimeve tona tė pėrbashkėta dhe, merret me mend se pa miratimin e tij s'do ta nisja punėn. Nė libėr ka shumė letra tė tij, sinopse veprash, qė u shkruan ose nuk do tė shkruhen asnjėherė, si edhe shėnime tė tij nga tre udhėtime tė ndryshme.
    Ndėrkaq gjatė viteve qė merresha me tė kemi folur bashkė pėr episode tė veēanta, por librin, ashtu tė tėrė, tė pėrfunduar, ai e lexoi veē nė fund fare, madje, pėr tė qenė sa mė i distancuar nė gjykim, e lexoi pasi u krye pėrkthimi nė frėngjisht. Mė propozoi tė shkurtoj rreth 100 faqe, pėr tė cilat u mendova gjatė para se t'i hiqja. Pėr tė cilat ende nuk jam krejtėsisht e bindur...
    Dhe sė fundi, kur do tė jetė ky libėr edhe nė duart e lexuesit shqiptar?
    Nė Shqipėri, libri do tė botohet vitin qė vjen. Natyrisht, prej botuesit tashmė tė mirėnjohur "Onufri".

    Ballkan Web


    Helena Kadare: Deklaratė dashurie njė shkrimtari tė zymtė.


    Nga Jean-Louis Gouraud



    Ka deklarata dashurie qė pėrmbajnė disa rreshta, madje disa fjalė. Ajo qė Helena Kadare i adreson sot bashkėshortit tė saj, shkrimtarit tė shquar shqiptar, ėshtė kaq e gjerė, saqė nuk e ka tė lehtė tė shpalosė gjithēka, madje edhe nė shtatėqind e pesėdhjetė faqet e dendura tė njė libri qė sapo ėshtė botuar nėn njė titull tė bukur - huazuar nga njė poezi e bashkėshortit tė saj - "Kohė e pamjaftueshme". (Fayard)


    HELENA KADARE

    Ėshtė e vėrtetė qė ky libėr nuk ėshtė thjesht njė deklaratė dashurie: ai ėshtė njė pėrjetim i gjithė jetės sė njė ēifti - gati njė gjysmėshekull - gjithė jeta e marrėdhėnieve intime me njė njeri tė veēantė. I veēantė, qė nuk do tė thotė i pėrsosur.

    Pėrkushtimi qė ka Helena pėr bashkėshortin e saj nuk ėshtė i verbėr. Ismail Kadare, edhe pse ėshtė njė gjeni, autor i njė vepre ndėrmjet mė tė rėndėsishmeve tė letėrsisė botėrore tė shekullit XX, ai nuk ėshtė pa tė meta. Sė pari, njė karakter i vėshtirė: i paparashikueshėm, i ēuditshėm, i mbyllur. Kur ai ia beh pėr herė tė parė nė familjen e asaj qė do tė bėhet gruaja e tij, pėr shembull, kjo e fundit dėshmon (faqe 85): "Si tė kishte mbartur me vete njė erė tė akullt, prania e tij e ngriu atmosferėn".

    Shpesh i ftohtė, ai nuk ėshtė gjithnjė gazmor: por ai do tė kishte njė temperament tė gjallė, tė tillė e zbulon Helena ndėrsa tregon pėr vitet kur i riu Kadare ndodhej me studime nė Institutin 'Gorki', nė Moskė.
    Duke lexuar librin e saj, ne pyesim herė-herė: si ka mundur qė dashuria me njė tip kaq tė vėshtirė, tė vazhdojė kaq gjatė? Sepse ajo ėshtė fisnike. Ajo nuk ėshtė njė viktimė mashtrimi, larg kėsaj, ajo ėshtė e informuar mirė, ėshtė e vetėdijshme, por ajo fal. Inteligjente, ajo di tė vlerėsojė siē duhet vlerėn e cilėsive tė bashkėshortit tė saj gjenial, nė krahasim me tė cilat, huqet e tij tė vogla e tė mėdha nuk llogariten aspak.

    Nė kėtė libėr kujtimesh, Helena Kadare jep njė provė jo vetėm tė njė aftėsie tė madhe pėr tė falur, por gjithashtu edhe tė njė aftėsie tė madhe pėr tė admiruar. Bashkėshorti i saj, natyrisht vepra e tij, mendimet, dėshirat, idetė dhe projektet e tij - madje dhe ėndrrat e tij, qė ajo i mban shėnim me kujdes (faqja 174, pėr shembull), apo skicimet e veprave tė tij, qė ajo i koleksionon me dashuri (veēanėrisht faqja 301). Por, gjithashtu edhe botėn nė tė cilėn jeton, dhe njerėzit qė ajo takon. Ajo mahnitet nga ēka i ndodh asaj, njė vajze adoleshente nga njė qytet i Shqipėrisė, e shtėnė shumė pas poezisė, qė do tė kishte dashur tė vijonte njėlloj rrugėn e letėrsisė, nėse hija gjigante e bashkėshortit nuk do ta kishte bindur tė bėhej shoqja, bashkėshortja, e besuara e njė prej shkrimtarėve mė tė mėdhenj tė shekullit.

    E ka bėrė ngaqė iu bind zgjedhjes sė saj? Jo tėrėsisht: e angazhuar pas njė bashkėshorti tė trazuar, tė ndėrlikuar, gjithėpushtues, Helena Kadare ka gjetur megjithatė energji pėr tė shkruar disa libra - nė tė cilėt njė roman i bukur, qė ėshtė pėrkthyer nė frėngjisht: "Njė grua nga Tirana". (Stock, 1995) Pa folur pėr lindjen e atyre qė ajo i konsideron si kryeveprat e saj tė vėrteta: dy vajzat, Gresa dhe Besiana, prej tė cilave na pėrcillen nė pėrmbledhjen e saj tė kujtimeve disa anekdota shumė tė kėndshme, si kjo (faqe 213): nė vitet gjashtėdhjetė, pėr shqiptarėt, "udhėtimet nė njė vend tė huaj ishin njė ngjarje kaq e pazakonshme, saqė me kėtė rast, gjithė familja shkonte nė aeroport pėr tė shoqėruar udhėtarin". Njė ditė, Helena dhe vajza e saj mė e madhe e shoqėrojnė Ismail Kadarenė, qė ishte i ftuar pėr tė shkuar nė Vietnam. "Mė kujtohet, tregon ajo, qė duke mbajtur Gresėn pėr dore, me kokat e ngritura pėr tė parė avionin gjigant qė ngjitej nė qiell, kur ai kishte arritur lartėsitė dhe dukej tashmė si njė trumcak, Gresa, e tmerruar, u kthye nga unė pėr tė mė thėnė: Po tani ku rri babi?".

    Shihet qartė: Helena ka njė kėnaqėsi tė dukshme pėr tė rrėfyer histori, pėr t'u kredhur nė kujtimet e saj, dhe jep njė provė tė plotė tė njė talenti tė vėrtetė.
    Por interesi kryesor i librit tė saj nuk ėshtė nė kėtė grumbullim anekdotash, sado me shije e tė kripura qė tė jenė ato. Interesi shumė i madh dhe shumė i gjerė i kėsaj vepre ėshtė, qė ajo na zhyt nė njė realitet shpesh tragjik tė krijimit letrar, posaēėrisht kur ai kryhet, madje - dhe ky ėshtė paradoksi i madh - kur ai lind nė njė kontekst kaq tė tmerrshėm, siē ishte diktatura komuniste nė Shqipėri, e kohės sė Enver Hoxhės. Njė pėrparėsi shumė e madhe e kėsaj vepre ėshtė ndihma qė ajo na jep pėr tė zbuluar njė pjesė tė asaj qė ne e quajmė misteri Kadare. Qė mendimi i tij, nėse s'ėshtė misterioz, mė sė paku ėshtė kompleks, kėtė e dėshmon qartė e gjithė vepra e tij - njė shumėsi romanesh dhe esesh, mė tepėr se njėzet mije faqe tė botuara, pa llogaritur shėnimet e panumėrta, sinopset dhe korrespodencėn e pabotuar.

    Por kėsaj i shtohet njė enigmė tjetėr, politike, filozofike e letrare njėkohėsisht, qė, njė eseist rus, A. J. Roussakov (cituar nga Helena nė faqen 189), e ka pėrmbledhur nė njė frazė: "Kadare shpalos njėkohėsisht tiparet e shkrimtarit mė tė madh zyrtar dhe ato tė mė tė madhit shkrimtar disident tė Shqipėrisė". Ėshtė ky ambiguitet, pa dyshim qė deri tani e ka pėrmbajtur jurinė e Nobelit, pėr t'i dhėnė atij mė nė fund ēmimin e famshėm, pėr tė cilin ai ka qenė shpesh kandidat.

    A ishte Kadare njė shkrimtar antikomunist nė njė regjim komunist?

    Helena propozon mė parė termin "a-komunist".

    Kundėrshtarėt e tij si brenda ashtu dhe jashtė, kanė besuar tė bėjnė tė mundur pėrcaktimin e Ismail Kadaresė nėpėrmjet tė kundėrtave: kur ai botoi romanin "Koncerti", kujton Helena (faqe 214) "e qortuan atė se ishte anti-kinez. Pėr shkak tė romanit "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur", atė e trajtuan si anti-italian. Pėr shkak tė romaneve tė tjerė si anti-turk. Pėr shkak tė romanit "Dimri i vetmisė sė madhe", si anti-rus. Anti-jugosllav, kjo vetėkuptohej pėr shkak tė Kosovės, por ashtu siē e ka vėnė re ai vetė, atė e kanė cilėsuar mbi tė gjitha si antishqiptar"!

    Pėrgjigjja mė e mirė ndaj gjithė kėtyre akuzave ėshtė dhėnė nga vetė Kadare dhe, ashtu siē rrėfen gruaja e tij (faqe 292), ai nuk e ka konsideruar veten kurrė as si njė shkrimtar zyrtar e as si njė shkrimtar disident, por thjesht, njė shkrimtar. Kjo nuk ėshtė njė piruetė e thjeshtė apo njė formulė e shkathėt. Kadare nuk e pėrdor kurrė kėtė shprehje pa u thelluar. Ai ka njė ide tepėr tė lartė pėr rolin e shkrimtarit nė shoqėri. Ai e vendos shumė lart pėrgjegjėsinė e kėtij tė fundit, dhe akoma mė lart pushtetin e letėrsisė.

    Duke mos pasur kurrfarė dyshimi pėr vendin e tij personal nė linjėn e shkrimtarėve mė tė mėdhenj, Homer, Dante, Shekspir, Dostojevski, Ismail Kadare shfaq dukshėm njėkohėsisht modestinė mė tė madhe dhe jomodestinė mė tė madhe, duke refuzuar, pėr shembull, pas rrėzimit tė komunizmit nė Shqipėri, qė tė merrte postin e Presidentit tė Republikės. Atyre qė ia propozuan kėtė post, Kadare iu pėrgjigj, se ndihej i paaftė pėr ushtrimin e kėtij posti, sepse duke qenė shkrimtar, "ėshtė mėsuar tė punojė vetėm, pa dėgjuar e pa u kėshilluar me askėnd". Shkurt, pėrfundon ai me njė humor acid, qė pėr tė ėshtė i zakonshėm, "shkrimtari ėshtė detyrimisht i njė natyre intolerante, pra, pak i pajtueshėm me demokracinė!"
    .
    Rrėfyer nga Helena (faqe 205), kjo vėrejtje thotė shumė pėr kompleksitetin e njeriut tė jetės sė saj. Pėr ta pėrcaktuar mė mirė kėtė gjė, njė anekdotė tjetėr meriton tė citohet ende. Gjatė njė darke, njė ambasador i bėn Kadaresė njė nga ato pyetje qė ai nuk i ka fort pėr zemėr, tė llojit: "Ēfarė po shkruani nė kėtė moment", "Ēfarė po shkruaj? - pėrgjigjet Kadare. Unė jam duke bėrė mė parė tė kundėrtėn: jam duke zhbėrė njė vepėr". Me shijen e paradoksit qė e karakterizon atė, ai deklaron, rrėfen Helena, (faqe 300) qė nė tė vėrtetė, "shkatėrrimi i veprave qė nuk meritojnė tė jenė tė shkruara ėshtė ndoshta misioni kryesor i shkrimtarit".

    Duke shpalosur kėshtu episode zbuluese tė shumta, madje zbulime tė shumta, si dhe gjėra tė reja, tė panjohura tė mjeshtrit dhe bashkėshortit tė saj, libri i Helena Kadaresė ėshtė jo vetėm njė dėshmi e dorės sė parė mbi krijimin e njė vepre me rėndėsi universale, por gjithashtu njė homazh i bukur pėr mjaft miqėsi tė bukura, tė atilla si ajo shumė e merituar, qė ēifti Kadare shfaq pėr Claude Durand-in, i cili ka qenė pėr ta, shumė mė tepėr se njė botues i mirėfilltė: njė i besuar, njė bashkėpunėtor, njė interpretues, njė pėrkthyes, njė mik i sinqertė, kurajoz dhe pa interes.

    Nė kėtė ansambėl tė gjerė qėndron sidoqoftė njė pjesė e vogėl e misterit. Ndėrmjet ekstravagancave tė sjelljes sė bashkėshortit tė saj gjenial ėshtė njėra, pėr shembull, qė Helena e lė tė pashpjeguar: "Gjatė njė periudhe tė shkurtėr, Ismaili ishte i joshur mbas kuajve", shkruan ajo (faqe 705), pa shpalosur as arsyen mė tė vogėl pėr kėtė interesim tė papritur. Unė jam i lumtur tė ofroj kėtu, pėr tė pėrfunduar, njė ndihmesė personale nė sqarimin e enigmės.
    Pėrveē Claude Durand, Ismail Kadare mund tė ishte gjithnjė i sigurt mbi besnikėrinė e pathyeshme tė disa miqve francezė, nė mėnyrė tė veēantė, nė atė tė njė poeti, Anatole Bisk, i njohur mė tepėr me emrin Alain Bosquet (vdekur mė 1998). Po ashtu, romancier, eseist, kritik, Bosquet ishte i apasionuar pas garave tė hipizmit. Shumė herė ai arriti ta bindė mikun e tij shqiptar qė ta shoqėrojė atė nė hipodrom (gjė qė e konfirmon Helena nė librin e saj, nė faqen 574), pa mbėrritur megjithatė qė tė nxisė te Kadareja njė pasion tė vėrtetė.

    Helena rrėfen gjithashtu (faqe 408) qė njė tjetėr nga miqtė e tyre tė mėdhenj, aktori Michel Piccoli, i ka ftuar shpesh nė shtėpinė e tij nė Normandi, ku "kuajt e bukur dhe madhėshtorė ishin kashaisur dhe ushqyer me kujdes nė stallat e tyre". Por edhe atje spektakli nuk ngjalli shumė entuziazėm te Kadare.
    Jo, pėrgjegjėsi i vėrtetė pėr maninė e tij tė shkurtėr hipike, ėshtė autori i kėtyre radhėve! Njė ditė, nė fakt, Kadare mė tregoi njė histori tė jashtėzakonshme: Nė kohėn e diktaturės sė Enver Hoxhės, njė kundėrshtar i regjimit u arrestua dhe u dėnua. Nė mėnyrė qė dėnimi tė ndihej mė mirė, bashkė me tė deportuan dhe kalin e bukur qė ai zotėronte: kafshėn e degdisėn nė njė fermė, ku iu nėnshtrua gjithashtu punėve mė tė rėnda. Kjo histori (e vėrtetė) mė entuziazmoi deri nė atė pikė, saqė pėr njė kohė tė gjatė nuk pushova sė qepuri Ismail Kadaresė, derisa ai e tregoi atė nė njė tekst, tė cilin mė pas unė e botova. E botova unė. Kėsisoj arrita njė pėrfitim nga kjo ēėshtje. Ky tekst ndodhet nė librin tim, "Kali, kafshė politike", (Favre, 2009)

    Disa vite mė parė pata marrė nga ai njė tjetėr tekst tė vogėl pėr lavdinė e kalit, nė tė cilin, Kadare jep edhe njėherė provėn e gjenisė sė tij. Nė vend qė tė mė kallėzonte konsiderata banale mbi bukurinė e kėsaj kafshe ose mbi shėrbimet e mėdha qė ajo i ka bėrė njeriut, Kadare pyet: "Ēfarė do tė ndodhte nėse papritur, kuajt - dėshmitarė, tė qetė tė tė gjitha mbrapshtive njerėzore - tė fillonin tė flisnin? "Kjo do tė ishte sigurisht njė fatkeqėsi shumė e madhe pėr njerėzimin", formulon ai me njė ton epik dhe solemn njėkohėsisht, ton qė karakterizon njė pjesė tė madhe tė veprės sė tij.


    Marrė nga revista e pėrmuajshme franceze "La revue".

    Pėrktheu Fatmir Alimani


    Marrė nga Gazeta Shqiptare
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e Ke-ler
    Anėtarėsuar
    16-04-2012
    Vendndodhja
    Bolonje
    Postime
    243
    Citim Postuar mė parė nga marsela Lexo Postimin
    edhe kjo pjese e shkurter e marre po nga romani "Hija"i Kadares me ka pelqyer:

    ..E njihja mire c'ishte dashurimi,athere kur brumi me te cilin qene sajuar gjer dje ditet dhe netet e tua kembehej befas me nje brume te ri.gjithe universi riperterihej aty per aty per te pritur te ftuaren e re.Ndryshoheshin oret,kahja e tyre e pastaj me rradhe pershtateshin ditet,javet e pa dyshim stinet.Merrej me mend se dendesia me te cilen te kujtohej vajza behej perher e me e madhe,cdo minute cdo 10 sekonda,cdo sekonde,sa vinte nje cast dhe ty te dukej se koha nuk mjaftonte me per te dhe se padyshim dicka do te shperthente nga gjithe ajo trysni,ose truri yt ose vajza ose bota krejt..
    Eshte e ēuditshme...!Madherisht mahnitshem,ky shkrimtar,shkruan ne menyre te pakohet.Cdo gje qe shkruan mund ta lexoje nje njeri i lindur ne vitin 1444 ose ne vitin 2084.

  6. #106
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Kam kthyer permbys internetin duke kerkuar nje poezi te Kadarese nese nuk gaboj ne titull "Turkesha",nese dikush munt ta sjelle do ta falenderoja jashtzakonisht.Jam ne mes te nje projekti artistik dhe me duhet ta recitoj patjeter.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  7. #107
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga kolombi Lexo Postimin
    Kam kthyer permbys internetin duke kerkuar nje poezi te Kadarese nese nuk gaboj ne titull "Turkesha",nese dikush munt ta sjelle do ta falenderoja jashtzakonisht.Jam ne mes te nje projekti artistik dhe me duhet ta recitoj patjeter.
    Germo tare germo...

    Kthe 10 here permbys internetin dhe nuk do ta gjesh. Nuk do ta gjesh sepse nuk eshte e shkruar nga Ismail Kadare por Dritero Agolli. lol

    Ja ku e ke:

    Turkesha

    1)
    Dikur kam njohur njė Turkeshė
    Nga vendi i largėt Adana
    Me sy te zezė e vetull zezė
    Me flokėt lyer me kėna
    Ajo ne vesh mė pėshpėriste
    Si fėrfėrima nė zabel
    Po fėrfėrima ish turqishte
    Si varg divani "ēok gjyzel"

    Ēudira pranė saj mendoja
    Ēudirat merrnin rrugėn vrap
    Kėtė turkeshe kur pushtoja
    Unė Anadollin, bėja zap.

    Nga buzėt rridhte njė turqishte
    Si rrjedhin rimat nė gazel
    Turkesha kėngėt pėrshpėriste
    "Ah, Arnaut , gjyzel gjyzel"

    2)
    Turkesh e dashur, kjo qė ndodhi
    Tė kishte ndodhur atėherė
    Kur Krujėn digjte Anadolli
    Ē'do kishim bėrė moj e mjerė?

    S'do mend qe kokėn Skenderbeu
    Ma kishte prerė si karpuz
    "Tani kur flakė digjet dheu
    Ti puth Turkeshėn mor domuz?"

    Dhe ti mbi trupin tim do bije
    Do shaje Krisht e Muhamet
    Mes kujės faqet do t'i ēirrje
    "Ah! Arnaut! medet medet."
    Por gjer kėtu s'do kisha rėnė
    S'do kisha kohe pėr sevda
    Pusi diku do kisha zėnė
    Atje mbi muret ne kala.

    3)
    Kjo histori ėshtė e trilluar
    Kur isha largė nė Adana
    Betohem, hiē s'kam dashuruar
    Ndonjė turkeshė me kėna!
    E ku ta lija njė lanete
    Njė xhinde Shkodre, njė kaproll
    Ajo me not do ēante dete
    Dhe do mė gjente nė Anadoll!

    Po kjo s'do thotė se si dua
    Syzeskat turke si gazel
    Kur ēel si bahce, rrjedh si krua
    Nga buzėt verbi "Cok gjyzel".

  8. #108
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga kolombi Lexo Postimin
    Kam kthyer permbys internetin duke kerkuar nje poezi te Kadarese nese nuk gaboj ne titull "Turkesha",nese dikush munt ta sjelle do ta falenderoja jashtzakonisht.Jam ne mes te nje projekti artistik dhe me duhet ta recitoj patjeter.
    Per ta gjetur paske me ate autoresi.

    TURKESHA

    Dikur kam njohur nje Turkeshe
    nga vendi i larget Adana
    Me sy te zeze e vetull zeze
    me floket lyer me kena
    Ajo ne vesh me peshperiste
    si ferferima ne zabel


    Po ferferima ish turqishte


    Si varg divani"cok gjyzel"
    Cudira prane saj mendoja


    Cudirat merrnin rrugen vrap


    Kete turkeshe kur pushtoja


    Une Anadollin , beja zap
    Nga buzet rridhte nje turqishte


    Si rrjedhin rimat ne gazel


    Turkesha kenget pershperiste
    "Ah, aranut , gjyzel gjyzel"

    Turkesh e dashur ,


    kjo qe ndodhi


    Te kishte ndodhur atehere


    Kur Krujen digjte Anadolli


    C'do kishim bere moj e mjere?

    S'do mend qe koken Skenderbeu


    Ma kishte prere si karpuz"


    tani kur flake digjet dheuTi puth Turkeshen mor domuz?

    Dhe ti mbi trupin tim do bije


    Do shaje Krisht e Muhamet


    Mes kujes faqet do t'i cirrje"Ah!


    Arnaut! medet medet
    Por gjer ketu s'do kisha rene


    S'do kisha kohe per sevda


    Pusi diku do kisha zene


    Atje mbi muret ne kala




    Kjo histori eshte e trilluar


    Kur isha large ne AdanaBetohem,


    hic s'kam dashuruarNdonje turkeshe me kena!
    E ku ta lija nje lanete


    Nje xhinde Shkodre, nje kaproll


    Ajo me not do cante dete


    Dhe do me gjente ne Anadoll!


    Po kjo s'do thote se si dua


    Syzeskat turke si gazel


    Kur cel si bahce, rrjedh si krua


    Nga buzet verbi"Cok gjyzel"




    Dritero Agolli
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #109
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Eh si jane miqte e vjeter,si puna e veres me kalimin e kohes.........lol.Thashe te KADARESE,jo te AGOLLIT..........
    "Ti ze pyet e thua prape
    ka poet arnaut stani
    te pergjigjem kish poet
    qe kur priste jatagani"

    keto jane disa prej vargjeve.............
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  10. #110
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga kolombi Lexo Postimin
    Eh si jane miqte e vjeter,si puna e veres me kalimin e kohes.........lol.Thashe te KADARESE,jo te AGOLLIT..........
    "Ti ze pyet e thua prape
    ka poet arnaut stani
    te pergjigjem kish poet
    qe kur priste jatagani"

    keto jane disa prej vargjeve.............
    Atehere te uroj fat, kolombi. Nuk jam ne dijeni per at' poezi.

  11. #111
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga kolombi Lexo Postimin
    Eh si jane miqte e vjeter,si puna e veres me kalimin e kohes.........lol.Thashe te KADARESE,jo te AGOLLIT..........
    "Ti ze pyet e thua prape
    ka poet arnaut stani
    te pergjigjem kish poet
    qe kur priste jatagani"

    keto jane disa prej vargjeve.............
    "Trendafilat e turkeshes"

    1. Kėnga e parė

    Marmaraja bojėgjelbėr, bojė e ēallmes sė sulltanit
    Ndrit nėn gjunjėt e Stambollit, portes plakė tė vatanit

    Cipė e trupit tėnd tė bukur e lėmuar si tespie
    Shket nė varkėn e pėrgjumur, feks me naze dashurie.

    Ti mė thua se pėr varkat s'bėj dot vjersha unė i ziu
    sipas teje vjersha bėnte veē poet Orhan Veliu.

    Tė pėrgjigjem se Orhanin e njoh mirė e ma ka enda
    Ky pėr varkat bukur shkruan, unė kėndoj ē'ka varka brenda.

    Ti zė qesh e thua prapė "ka poetė Arnautstani"
    Tė pėrgjigjem kish poetė qė kur priste jatagani.

    Nė Stamboll nėn jataganin ngrinte kėngė e ligjėrime
    Njė sulltan i poezisė, Naim Beu i tokės sime.

    Marmaraja bojėgjelbėr, bojė e ēallmes sė sulltanit
    Pėrkund varkėn tek turkesha i kėndon Arnaut-stanit.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  12. #112
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Fjalet e teperta jane fukarallek...........Je fenomenale Core.Ma gjej te plote pls...........hugs.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  13. #113
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Pėrkthyesi: Librat e Kadaresė ishin tė ndaluar nė Rusi










    5

    Specialee Shtunė, Korrik 28th, 2012




    Pėrkthyesi rus Vasilij Tjuhin

    Pėrkthyesi rus Vasilij Tjuhin, i ftuar nga gazetari Qafoku

    .

    “Pas ‘Dimrit tė Madh’ konsiderohej shkrimtar antisovjetik, u botua vetėm pas vitit 1980”

    Vasilij Tjuhin ėshtė gazetari qė ka pėrkthyer veprėn e Ismail Kadaresė “Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur” nė rusisht dhe qė ka marrė pėr herė tė parė nė intervistė kėtė shkrimtar nė Rusi. Por tashmė ai vjen vetė nė rolin e tė intervistuarit pėrballė gazetarit Roland Qafoku, nė televizionin “Planet”.
    Cila ėshtė arsyeja e vizitės suaj nė Shqipėri?
    Mė ka ftuar Bujar Hudhri, botuesi i librave tė Ismail Kadaresė, pėr tė diskutuar pėr librat e tij dhe pėr situatėn nė pėrgjithėsi, sepse nė Rusi Kadare nuk njihet mirė dhe unė mendoj se ai ėshtė njė ndėr shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė botės.
    Pėrse vendosėt qė tė pėrkthenit Ismail Kadarenė…

    (Artikullin e plotė e lexoni ne gazeten “Panorama” ne numrin e sotėm tė versionit print).

    Me shume nga kjo kategori:
    ■“Nė Kodrėn e Kuqe ishim katėr, jo tre sa thotė Enveri”
    ■Dokumenti i gjyqit: Halim Xhelo i ka bėrė presion Enverit. I biri: Kam 20 vjet qė kėrkoj eshtrat.
    ■Halim Xhelo, Gjenerali qė i shkroi Enverit: Na ke vėnė litarin nė fyt
    ■Dokumenti sekret i Sigurimit: “Kufomat e tė vrarėve nė kufi mos ua jepni familjarėve”
    ■Telegramet qė shpallėn pavarėsinė nė Elbasan para Vlorės
    ■Dorėshkrimi i Kadaresė te Arkivi i Shtetit
    ■Nexhmija: Dorėshkrimin e ruaj me dosjet e Enverit
    ■Artan Hoxha, letėr tjetėr pėr SHISH: Pse e dua dosjen
    ■Biznesmeni: Policia mė trafikoi gruan e mė rrėmbeu fėmijėt
    ■Meksi: Akti i Pavarėsisė u firmos nga 40 veta, nė fletėn pas janė 6 emra






    5



    Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

    Beni nje Koment





    Emri (duhet)

    Email (nuk do te publikohet) (duhet)

    DmMrb6fX

  14. #114
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972
    Citim Postuar mė parė nga Ke-ler Lexo Postimin
    Eshte e ēuditshme...!Madherisht mahnitshem,ky shkrimtar,shkruan ne menyre te pakohet.Cdo gje qe shkruan mund ta lexoje nje njeri i lindur ne vitin 1444 ose ne vitin 2084.
    Cdo Shkrimtar qe shkruan per Dashurine dhe Vuajtjet e njeriut mbetet gjithmone i pakohe. Ovidi shkruajti Artin e Dashurise ne shekullin e fundit BC. Nje veper qe edhe sote eshte akoma aktual, po te shikosh pertej personazheve dhe emerave mitologjik.

    Kadareja eshte produkt i sistemit komunist. Para disa ditesh nexhmia hoxha i tha se nuk duhet te mari neper goje sistemin e vjeter sepe ai ka qene shkrimtari me i perkedhelur i komunizmit. Pra ai ka qene klysh e pertej klysh komunisti, sepse i sherbeu atyre me zell. Jo vetem qe nuk kishte asnji far konkurrence por edhe sote ngaqe mbeturinat e ati sistemi akoma kane qeverine ne dore dhe gjith infrastukturat e tjera e mbajn ne piedestal sikur te ishte ky nje idhull i vertet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 07-08-2012 mė 11:30
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  15. #115

    Poezi Nga Ismail Kadare


    NE 70 VJETORIN E TIJ



    Ismail Kadare lindi nė qytetin e Gjirokastrės mė 28 janar 1936. Atje ai kaloi fėmijėrinė dhe kjo la gjurmė tė thella nė gjithė jetėn dhe krijimtarinė e tij. Shkollėn e mesme e kreu nė gjimnazin "Asim Zeneli". Mė pas kreu studimet e larta nė Fakultetin e Historisė e tė Filologjisė nė Universitetin e Tiranės, pastaj nė Institutin "Gorki" tė Letėrsisė Botėrore nė Moskė. Kėto studime iu ndėrprenė pėr shkak tė krizės politike ndėrmjet Shqipėrisė dhe ish Bashkimit Sovjetik. Nė fund tė vitit 1990, dy muaj pas rėnies sė shtetit diktatorial, Kadare u largua sė bashku me familjen nė Paris, por mbajti lidhje mjaft tė shpeshta me Shqipėrinė. Ismail Kadare ėshtė njė nga personalitetet mė tė shquara tė kulturės shqiptare, ambasador i saj nė botė. Kadare ėshtė shkrimtari qė i ktheu mitet legjendare nė realitet, shkrimtari qė bėri histori prej prehistorisė; pa rėnė nė kundėrthėnie me vetveten dhe gjykimin modern, ai arsyetoi estetikisht nė mėnyrė tė pėrkorė dhe pėr kohėn absolute. Ismail Kadare ėshtė autor i shumė veprave nė poezi e prozė, laureat i shumė ēmimeve dhe nderimeve kombėtare dhe ndėrkombėtare, kandidat i ēmimit Nobel pėr shumė vite me radhė, anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė dhe Anėtar i Akademisė Franceze tė Shkencave Morale. Vepra e Ismail Kadaresė ėshtė pėrkthyer nė 40 gjuhė tė huaja duke arritur kėshtu njė rekord tė pėrhapjes nė tėrė botėn e qytetėruar.

    Mė 28 janar kolosi i letrave shqiptare mbushi 70 vjeē. Me kėtė rast i urojmė jetėgjatėsi dhe krijimtari, qė ta pasurojė edhe mė tej thesarin e letėrsisė sonė kombėtare me kryevepra tė tjera.


    VALLJA SHQIPTARE



    Tri herė opinga rrahu dheun

    sikur kėrkoi leje prej tij

    pastaj shamia palėt ndehu

    me qetėsi dhe madhėshti.



    Kėshtu mes qiellit dhe tokės

    vallja u lind, vallja u shpall

    kėmba sinjale i jep tokės

    dhe dora qiellit i jep lajm.



    Dhe vallja rrokulliset tutje

    mbi kohra hedhur si hobe

    prilli pėrsipėr i hedh lule

    dhjetori borėn shkund atje.



    Valle shqiptare, shenja nė erė

    ylbere tirqesh tej-tėhu

    kush ju kėrceu ju njėherė

    dhe kėmbėt rob mbenė tek ju.



    Kush ra midis vorbullės suaj

    dhe s'u pėrshit dhe s'u pėrflak

    ju bubullima me opinga

    qė nėpėr shekuj brodhėt varg.



    IKJA E MOISI GOLEMIT



    Kjo rruga pėrdridhet

    si gjarpėr i zi

    pėr ku po vrapon

    gjeneral Moisi?

    Pelerinėn era

    ta ngre me tallaz

    gjeneral Moisi

    pluhur shumė lė pas.



    Kali pėrpin udhėt

    muzgu bie ngadal

    pse tė dridhet freri

    dorės gjeneral?

    Leshrat gjithė pluhur

    tė godasin sytė

    mbi boshllėk tė tyre

    balli i ftohtė i yt.



    Nata zbret mbi udhėt

    larg zjarre ēobenjsh

    gjeneral Moisi

    pėrse shpatėn zhvesh?

    Udha ėshtė e gjatė

    tutje teri nxin

    i ndėrgjegjes troku

    prapa oshėtin.



    Larg dy-tre shkėndija

    patkoi shkrepėtit

    ndan udhės sė madhe

    ndėrgjegjja jep shpirt

    Moisi ndėrgjegjes

    vallė si i re?

    Ajo ngrihet, bie

    mbytur gjak pėrdhe.



    Nata ėshtė e shkretė

    troku natėn mbush

    veē ndėrgjegjes sate

    prapa s’tė ndjek kush

    Nė kalldrėme shekujsh

    troku yt i zi

    Moisi i Golemėve

    Gjeneral Moj-Zi.



    DIMRI



    Dhe vjeshta i shkoi "fletėt e saj"

    i vėrtit era, i pėrpjek

    dimri si perandor kinez

    ngjyrėn e verdhė kudo e ndjek.





    Dhe kėto ré qe tani vijnė

    ndryshe nga retė e gjertanishme

    tė shkreta janė pa vetėtima

    porsi djerina tė mėrzitshme.



    Veēse nėn to qyteti zien

    me drita, zhurma dhe trafik

    dhe flokėt e tymta tė uzinave

    mbi supe i bien madhėrisht.



    Ja horizonti i bardhė i dimrit

    pėrballė peisazhit qė lėviz

    harxhon tė fundmen vetėtimė

    si reporteri tė fundit blic.



    KRISTAL



    Ka kohė qė s'shihemi dhe ndiej

    Si tė harroj unė, dalngadal,

    Si vdes tek unė kujtimi yt

    Si vdesin flokėt dhe gjithēka



    Tani kėrkoj unė posht' e lart

    Njė vend ku ty tė tė lėshoj.

    Njė strofė, notė a njė brilant

    Ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.



    Nė s'tė pranoftė asnjė varr

    Asnjė mermer a morg-kristal.

    Mos duhet vallė prap tė tė mbart

    Gjysėm tė vdekur, gjysmė tė gjallė?



    Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh

    Tė gjej njė fushė a njė lulnajė

    Ku butėsisht porsi polen

    Gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndaj.



    Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu

    Dhe tė tė puth e t'ik pa kthim

    Dhe nuk do tė dimė as ne, askush

    Harrim ish ky, a s'ish harrim.



    MALL



    Ca pika shiu ranė mbi qelq.

    Pėr ty unė befas ndjeva mall.

    Jetojmė tė dy nė njė qytet,

    Dhe rrallė shihemi sa rrallė.



    Edhe m'u duk pak e ēuditshme

    Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.

    Qiejt e ngrysur pa lejlekė

    Dhe shirat pa ylber nė mes.



    Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit

    Seē m'u kujtua sot pėr dreq:

    "Tė zgjuarit janė bashkė nė botė,

    Kurse tė fjeturit janė veē".



    Nė ē'ėndėrr kemi rėnė kaq keq,

    Qė dot s'po zgjohemi vallė?...

    Ca pika shiu ranė mbi qelq

    Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall



    NĖ PARKUN QĖ E MBULUAN FLETĖT



    Nė parkun q'ė mbuluan fletėt

    Tė dy ne ecim qetėsisht,

    Pas shijes saj ka shtruar vjeshta

    Qilim tė verdhė natyrisht.



    Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė

    Ju fanit njė muzg i vonė

    Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt

    Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.



    Nga vagabondėt me cigare

    Ti mos u tremb e dashur kot

    Imazhin tėnd as dinosaurėt

    Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.



    Qė ti tė vije kaq e bukur

    Me kėta flokė, me kėtė hap

    Toka tė egrėn klimė e zbuti

    Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.



    Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe

    Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.

    U desh tė zhdukeshin pėrbindshat

    Qė te kjo botė tė vije ti...



    TETOR



    Ti ike udhės sė pafundme

    Ku zverdhin drurėt gjetherėnės

    Mbi gjokse pellgjesh tani tundet

    I arti medalion i hėnės.



    Lejlekėt ikėn, fill pas teje

    Si stof i keq u zbeh blerimi

    Dhe ngjajnė toka, pylli, reja,

    Me negativin e njė filmi.



    Tani nė fusha shkoj menduar

    Ku nis tė fryjė erė e ftohtė,

    Ku ca mullarė tė gjysmuar

    Duken qė larg si Don Kishotė.



    Ē'tė bėj, po them me vehten time,

    Nė kėtė orė tė vonė tė muzgut,

    Ku qerrja baltave bėn shkrime.

    Tė lashta sa tė Gjon Buzukut?



    Do tė shkoj tė ulem pėrmbi pellgjet,

    Tė pi nė gjunjė duke rėnė,

    Nė grykė e di, do tė mė mbetet

    I ftohti medalion i hėnės.



    TI QAVE



    Ti qave dhe mė the me zė tė ulėt

    Se unė tė trajtoja si prostitutė.

    Athere lotėve tė tu s'ua vura veshin

    Tė desha, pa e ditur se tė desha.



    Veē njė mėngjes tė beftė kur u gdhiva

    Pa ty dhe bota krejt e zbrazėt m'u duk,

    Athere kuptova ē'kisha humbur,

    Ē'kisha fituar kuptova gjithashtu.



    Mė rrezėllinte si smerald mėrzija,

    Dhe lumturia ngrysej si njė muzg me re...

    Nuk dija kė tė zgjidhja nga tė dyja

    Sepse secila m'e bukur se tjetra qč.



    Se ish i tillė ky koleksion bizhush

    Qė dritė e terr lėshonte njėkohėsisht,

    Qė njėqindfish etjen pėr jetėn shtonte,

    Por dhe qė vdekjen ndillte njėqindfish.



    TĖ HUAJ JEMI



    Tė huaj jemi ne prej kohėsh

    Ē'ish pėr t'u thėnė ėshtė thėnė.

    Si gurėt qė zėnė vend nė tokė

    Njė jetė vend ne kemi zėnė.



    Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur

    Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet

    Si dy qytete mesjetarė

    Me mure, heshta dhe me pirgje.



    Por natėn kur i lodhur truri

    Portat i Mbyll me qetėsi,

    Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda

    Njė shteg qė vetėm ti e di.



    Futesh dhe si n'rrugica parqesh

    Shėtit mes cirkonvolucionesh.

    Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,

    Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.



    Po kur mėngjesi zė ofrohet

    Nis shqetėsohesh befas ti.

    Dhe heshturazi del pėrjashta

    Nga shtegu qė veē ti e di.



    E dita vjen. Rrjedh prap jeta

    Dhe ne tė dy si dhe mė parė

    Tė ftohtė rrimė e tė pamposhtur

    Si dy qytete mesjetarė.



    Pėrgatiti pėr botim Hiqmet Meēaj
    (Botuar nė “Gazeta e Athinės”, shkurt 2006)

  16. #116
    gabim materiali
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Askusho : 05-09-2012 mė 08:43 Arsyeja: gabim materiali

  17. #117
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Kadare, ēmim pėr humorin e zi dhe kafkian

    Shkrimtari Ismail Kadare vlerėsohet me ēmim pėr sensin e humorit tė zi dhe ironisė kafkiane nė letėrsinė e tij. Drejtori i Javės Ndėrkombėtare tė Letėrsisė dhe Artit Humoristik, “La Risa de Bilbao”, shkrimtari Juan Bas, ka deklaruar se ēmimi i festivalit do t’i akordohet shkrimtarit shqiptar, fitues i ēmimit “Princi i Asturias” dhe kandidat pėr ēmimin “Nobel”, Ismail Kadare, qė pėrmes njė “humori tė zi dhe kafkian” ka denoncuar “barbarinė nė Shqipėri”. Ismail Kadare do tė jetė i pranishėm nė ceremoninė e dhėnies sė ēmimit dhe do tė flasė pėrpara publikut bashkė me shkrimtaren Carmen Posadas. Nė kėtė edicion, me njė buxhet prej 350.000 eurosh do tė zhvillohen edhe tri sesione mbi temėn “Dialogu mes shkrimtarėve”. Tema e edicionit tė sivjetshėm ėshtė humori si armė kundėr barbarisė, nė cilėndo formė qė ajo shfaqet. Edicioni i tretė i kėtij festivali zhvillohet nga data 2-7 tetor dhe ka zgjedhur si kėndvėshtrim tė kėtij viti humorin si “njė armė sa mbrojtjeje, ashtu edhe sulmi” kundėr “barbarisė nė formėn e totalitarizmit, terrorizmit, margjinalizim kulturor…” dhe nė formėn mė tė pėrgjithshme “gjithēka qė ēon nė shkatėrrimin e kulturės dhe tė qytetėrimit”.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  18. #118
    Ky eshte nje cop debili i rrjedhur.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  19. #119
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Rikthehet “Gjenerali i ushtrisė vdekur”

    Hidhet nė qarkullim versioni i parė i “Gjeneralit tė ushtrisė sė vdekur” i Ismail Kadaresė qė pa dritėn e botimit pėr herė tė parė nė Revistėn “Nėntori” 1962.
    Njė vit mė vonė do tė botohej romani qė njeh lexuesi i gjerė: njė gjeneral dhe njė prift italian vijnė nė Shqipėri tė tėrheqin eshtrat e ushtarėve qė gjetėn vdekjen gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

    Bota me tė cilėn ndeshen merr pėrmasėn e njė zbulimi mė sė shumti psikologjik. Ėshtė vepra e parė e pėrkthyer e Kadaresė nė disa gjuhė tė huaja e qė i dha atij njohje ndėrkombėtare. Qysh atėherė vepra ėshtė ribotuar shumė herė nė Shqipėri dhe Kosovė. Ndėrsa tregimi, tri herė nė revistat letrare “Nėntori”, “Zėri i Rinisė” dhe “Jeta e Re”.

    Botimi i ri vjen nga shtėpia botuese “OM”, enti mė i ri botues nga Kosova. Lexuesi merr nė dorė versionin e tij tė parė, qė do tė thotė njė tekst burimor pothuajse i harruar. Tregimi botohet edhe me ilustrimet qė e kanė shoqėruar atė nė revistėn “Nėntori”. Pra, pėrveē dizajnit qė ėshtė i ri, gjithēka ka vlerėn e mbrojtjes sė tekstit burimor. Vihet nė qarkullim teksti, nga i cili doli vepra mė e njohur shqiptare. “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” shoqėrohet nga njė parathėnie e gjatė dhe analitike e Ag Apollonit, studiuesit, poetit e dramaturgut shqiptar.

    Parathėnia fillon me gjenezėn e “Gjeneralit...”, siē e quan shpesh Apolloni, pėr tė vazhduar mė tej me njė studim tė detajuar tė kėtij tregimi. Botimet kritike (“critical editions”) janė niveli mė i lartė i botimit tė njė vepre, sepse shoqėrohen me njė analizė tė thellė kritike dhe dallohen pėr seriozitetin dhe pėrkushtimin qė kanė ndaj tekstit dhe autorit.

    Drejtori i shtėpisė botuese “OM”, Xhemajl Avdyli na siguron se pėr kėtė botim kritik ėshtė punuar me seriozitet dhe pėrkushtim tė madh, ndaj edhe priten reagime pozitive. “Gjithsesi, njė falėnderim tė veēantė meriton shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare, i cili me kėnaqėsi na e dha lejen pėr botimin e tregimit tė tij”, thotė pėr “Shekullin” Avdyli. Ndryshimet qė ka sjellė koha e qė pa dyshim shoqėrohen edhe me kėrkesa tė tjera ndaj librit e ka bėrė stafin e kėsaj shtėpie botuese tė jetė e vendosur pėr t’i sjellė lexuesit libra tė njė rėndėsie tė veēantė, qoftė nė prozė, poezi, dramė, apo edhe nė studimet letrare, tė cilat i kanė munguar mjaft lexuesit shqiptar. Pritet qė javėn e ardhshme “Gjenerali...” tė qarkullojė edhe nė libraritė e Tiranės.

    Shekulli
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Ku ti kerkoj rrenjet e tua Parti?
    ...........
    .......
    Etj
    Etj

    Me te vertete, ku ti kerkoj? Ska mbet as nam as nishan.

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  2. Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
  3. Leter drejtuar Ismail Qemal bej Vlores
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:14
  4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
    Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
  5. Historia fetare pėrmes historisė dramatike (nga Ismail Kadare)
    Nga macia_blu nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 13-01-2004, 12:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •