Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
  1. #41
    Big Green Ivy
    Anëtarësuar
    05-01-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1

    Universitetet me prestigjoze ne Amerike.

    Liberal Arts And Sciences Universities

    Harvard
    Princeton
    Yale
    Stanford
    Dartmouth College



    Liberal Arts and Sciences Colleges

    Dartmouth College
    Amherst
    Williams
    Swarthmore
    Wellesley



    Tech

    MIT
    CIT
    Haverford



    Investment Banking

    Dartmouth College
    UPenn

    MIT
    Harvard
    Stanford

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    universitetet me te mira per sa di un jan MIT CALTECH(california inst of tech), UCLA at Berkley dhe Princeton. Po te kesh nje diplom nga keto e ke 100% te sigurt vendin e punes.

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Hidhini nje sy Drexel University .

    lol c'me kujtove Drexel hill (aty afer drexel univeristy), Pennsylvania

    Shumica e klasave jane shume te vogla 25-30, ke me shume mundesi te komunikosh me mesuesin per gjera qe nuk i merr vesht
    Dharma, une jam ne universitet dhe kam disa klasa vec 24-40 student, pranda jo vetem community college ofron keto (po te kerkosh, mbase gjen )...por disa student qe duan te jene me te pergatitur per colegj besoj se do ju ndihmoj...per mendimin tim eshte kohe e humbur, qe te besh disa vjete dhe pastaj te shkosh ne universitet...por mbase e kam gabim meqe skam shkuar vete

    Me cfare kam degjuar
    Harvard dhe Yale jane me te mirat
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #44
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Të mbarosh shkollë sot në një nga shkollat më të mira në botë, së pari duhet të shikosh degët/drejtimet/programet që kanë shkollat e ndryshme. Ta zgjedhësh njërin nga to e pastaj të shikosh vlerësimet e ndryshme se cila shkollë është më e mira për atë degë/drejtim/program që do të studiosh, dhe ta zgjedhësh atë shkollë pastaj.

    Është e kotë të shkosh të studiosh psh. në Harvard (edhe pse e ka emrin e madh) për një degë/drejtim/program që ata mund të jenë në fund të pusit.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #45
    Kohë me ty Maska e Pog17
    Anëtarësuar
    30-08-2004
    Postime
    74
    Une nje gje nuk kuptoj ktu ju doni t'ia ngrini vlerat vetes duke na treguar ne se ne c'shkolle shkoni. Nuk e kuptoj pse e mbroni dicka qe nuk eshte e juaja dhe qe nuk beni pjese ne te. Nuk e kuptoj pse veproni me ate mentalitet 'demode' te ulesh tjeterin per te ngritur veten.

    Veshtroni listen e atyre qe nuk e kane mbaruar shkollen: William Faulkner, Albert Einstein, John F. Kennedy, Thomas Edison, Bill Gates.

    Ne e kemi zakon te leme veten te impresionohemi nga universitete ose njerez qe kane tituj te medhenj. Besojme se nje titull, doktor ose docent, te jep mencurine dhe urtesine. Por po them dicka timen. Disa nga njerezit me budallenj qe kam njohur, kane mbrojtur nje shkalle kualifikimi pas-universitar dhe jane titulluar docente. Dhe disa nga njerezit me te mencur e te urte qe kam njohur ende nuk e dine as se c'eshte nje docent!
    To repeat what others have said, requires education; to challenge it, requires brains.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    Une kam degjuar se universiteti me i mire eshte ai i Harvardit.

    Por i lexova me deshire e me vemendje mendimet e te gjitheve sepse ndoshta na duhen ndonje dite per kalamajte

    sinqerisht
    hope31
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  7. #47
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Citim Postuar më parë nga Pog17
    Une nje gje nuk kuptoj ktu ju doni t'ia ngrini vlerat vetes duke na treguar ne se ne c'shkolle shkoni. Nuk e kuptoj pse e mbroni dicka qe nuk eshte e juaja dhe qe nuk beni pjese ne te. Nuk e kuptoj pse veproni me ate mentalitet 'demode' te ulesh tjeterin per te ngritur veten.

    Veshtroni listen e atyre qe nuk e kane mbaruar shkollen: William Faulkner, Albert Einstein, John F. Kennedy, Thomas Edison, Bill Gates.

    Ne e kemi zakon te leme veten te impresionohemi nga universitete ose njerez qe kane tituj te medhenj. Besojme se nje titull, doktor ose docent, te jep mencurine dhe urtesine. Por po them dicka timen. Disa nga njerezit me budallenj qe kam njohur, kane mbrojtur nje shkalle kualifikimi pas-universitar dhe jane titulluar docente. Dhe disa nga njerezit me te mencur e te urte qe kam njohur ende nuk e dine as se c'eshte nje docent!
    Ne rralle te pare Einstein ka mbaruar shkolle per mesues matematike dhe fizike ne Zyrih.
    John F. Kennedy po ashtu ka mbaruar ne shkollat me prestigjoze ne bote e cila eshte e Harvard-it. Dhe sot kjo i ka vendosur Shkolles se Politikes emrin JFK school of government.
    Bill Gates po ashtu ka shkuar ne Harvard pasi ka bere dy vjet iu krijua rasti per te blere Sistemin e kompjuterit Apple per 50 mije dollare ne ate kohe (pra licensen) qe dhe sot Apple i bje kokes me grushta. Gates nuk e mora diplomen ngaqe duke qene ne shkolle iu dha rasti per tu hapur biznesin e tij, dhe vazhdoi ate karriere. Ngaqe ishte i sukseshem nuk u kthye fare ne Harvard per te vazhduar me tej, te njejten gje dhe une e ti do te benim. Nese ai nuk do te ishte i sukseshem do te shkonte perseri ne Harvard sepse kane ligje shkollat per 7 vjet te presin per tu rikthyer.
    Pra keta kane shkolla, PhD eshte dicka qe do te specializohesh. Me shume meson duke punuar se sa ne PhD program. Pra PhD nuk eshte shkolle por eshte me shume specialitet, ti i tregon profesorit dhe jo profesori ty. Profesori thjeshte te jep keshilla por ti duhet te gjesh nje teme per ta mbrojtur me cfare ke mesuar ne shkolle deri ne ate kohe.
    Te kesh nje PhD nuk do te thote se je njeri i dashur me njerezit ose i urte por thjeshte ke me horizont ne fushen tende. Nje njeri pas shkolle nuk mund te bisedoje rreth Matematikes me dike qe ka nje PhD ne matematike.

    Sot kane ndryshuar gjerat, ato kane qene dikur me pare. Sot shkollat kane avancuar dhe nuk te marrin kompanite serioze parasysh nese nuk ke shkolle. E para qe shikojne eshte se a ke shkolle keshtu i diskualifikojne gjysmen e aplikimeve. Pastaj shikojne se cfare dege mbroni nese i pershtateni se cfare kerkoje ata. E fundit eshte se ne cfare shkolle keni mbaruar. Nuk mund te mbarosh ne nje Community College dhe te shkosh te punosh ne nje kompani prestigjoze si psh. GE, Honda etj. kur ne Community College nuk te jepet njohuri fare rreth deges se inxhinierise. Dy vjet qe shpenzohen ne Community College jane thjeshte Matematike, Fizike por jo lende zanati. Ju mund te thoni se ka dhe Accounting, Nursing e ca gjera te tjera por perseri Community College ngelet Community College, nuk eshte se po e them une por keshtu eshte raliteti sot. Nese nuk e dini Uren e Brooklinit e ka rregulluar nje inxhinier pa shkolle fare, por ne ate kohe nuk ka qene shkolla sic eshte sot.
    Une deshire kam qe gjithe kompanite ti marrin ata njerezit e mencur dhe pa shkolle ose me community college se eshte shume me e lehte te marresh diplomen ne nje community college qe eshte pak a shume si shkolla e mesme, sesa ne Harvard, Princeton apo MIT. Une fitoj per veten time Por nuk funksionojne gjerat keshtu ne boten e sotme. Pa shkolle nuk te shikojne fare. Nuk do te thote se kur mbaron ne Community College nuk mund te gjesh nje pune por do gjesh pune per cfare te trajnojne atje ne shkolle, por jo me $80000 per vit sic fillojne nxenesit qe mbarojne ne Harvard, ose MIT.
    Arsyeja pse shkollat e mira kane rreputacion eshte thjeshte fare. Psh. Presidenti Bush ka bere ca shkolle ne Harvard, dhe Yale me "C" ka mbaruar por tani ai quhet Alumni i atyre shkollave dhe keta tendojne te marrin me shume ne pune nxenes qe mbarojne ne shkollat ku kane mbaruar vete. Pra me te njohur por ndermjet shkollave prandaj pasaniket japin miliona dollare "donation" vetem per ta futur dajlin ose vajzen ne nje shkolle si Harvard ose Princeton, sepse si te futesh atje pastaj nuk te shikon njeri notat. Ti shikojne kur te krahasojne me nxenes te tjere tek ajo shkolle por jo ne shkolla te tjera. Kjo u siguron nje vend pune. Donald Trump psh. ka mbaruar ne University of Pensylvania, ky nuk do marre nje qe ka mbaruar ne Harvard pare nje personi qe ka mbaruar ne Pensylvania pra eshte kjo "stereotype", nepermjet shkollave.
    Kur vleresohet nje shkolle nuk shikohet se a ka nxjerre nje koke, apo nje Einstein, por shikohet figura e pergjithshme. Sa kompani kane hapur nxenesit e asaj shkolle, sa te sukseshme kane qene ato kompani etj etj.
    Psh. nxenesit qe kane mbaruar ne MIT kane krijuar rreth 500 kompani Amerikane nese nuk jam gabim, kjo te ben te mendohesh pak rreth kesaj shkolle.
    NASA ka te detyruar qe njerezit te kene PhD per disa poste ne organizaten e tyre.

    Pershendetje,

    Miri.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  8. #48
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    O Pogu... po deshe mos shko ne universitet, ti xhan... behu president.
    Planifikimet dhe konkurimet lerjua atyre qe duan te shkojne.
    Nje historian nga nje kolegj komuniteti ne Wyoming s'eshte aq i paguar dhe i deshiruar se sa nje historian nga Harvard apo Yale (etj.)
    Work with the system.

    P.S.: Ahhh... prandaj Rutgers ka kaq shume parties, jocks, and cheerleaders! Megjithese nuk eshte aq poshte sa ta krahasosh me gjimnazin. Rutgers per pharmacine/mjekesine eshte shume e veshtire, dhe ka program te mire per keto dega si edhe shkencat sociale. Oh, te mos harrojme edhe ushqimin e mire nqs do te jetosh ne konvikt, se kam vajtur ne PA, si edhe pak me ne jug ketej (Virginia), dhe ushqimet i kane patur horrible... nga une qe s'bej naze.

    Edhe dicka tjeter, Miri. Po ata qe jane mire ne shkolle, por jo Top 5 apo Harvard material? Apo per keta lloj njerezish u bene keto state universities si Rutgers? Duhet hapur edhe nje teme per kete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 08-01-2005 më 03:38
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  9. #49
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17
    Citim Postuar më parë nga miri
    University of Penn. eshte numri 1 per business.
    Drexel nuk eshte ndryshe ne asnje drejtim sepse Co-op kane gjitha shkollat, pra qe do te thote qe nxenesit do kene reseme dhe diplome. Kam patur mundesi te ik ne Drexel por sinqerisht te them ka rreputacion mbrenda permbrenda PA. UPENN ka shume kredi vetem nga B. Franklin edukimi nuk eshte sic ka qene me pare, flas duke e krahasuar me shkollat Harvard Princeton dhe Stanford, megjithese ne busniess eshte 1'shi.
    Pershendetje.
    Ti besoj se ke shkuar ne te gjitha keto shkolla dhe je ne gjendje qe ta besh dallimin midis tyre?! Apo lexon ndonje fjale ne Internet dhe kaq mjafton per te krijuar pershtypjen per nje shkolle?

    Drexel eshte shkolle me nam ne deget e inxhinierise dhe informatikes ne gjithe Ameriken dhe gjithe boten dhe studentet i vijne qe nga Vermonti e deri ne California, pa harruar edhe studentet nderkombetare qe vijne nga Rusia, Ukrahina, Korea e Kina. Logon e Drexel e gjen ne korridoret e shume shkollave te mesme ne Amerike ne diten e rekrutimit. Eshte shkolle private dhe relativisht e shtrenjte krahasuar me shkolla te tjera private. Para disa vitesh i biri i presidentit kinez vazhdonte shkollen ne Drexel. Studentet vine ne Drexel jo vetem per emrin por edhe per origjinalitetin e mesimdhenies. Ne Drexel nuk ka simestra, ka terma nga 10 jave nje. 2 terma nga 10 jave perbejne nje vit shkollor. Ate qe studentet ne shkollat e tjera e bejne me hap me te ngadalte per 10 muaj, studentet e Drexel i bejne per 5 muaj. Gjysmen tjeter te vitit studentet e Drexel e kalojne ne pune ku paguhen nga kompanite qe i punesojne. Pa mbaruar dy sezone co-op (pune) Drexel nuk te jep diplome edhe sikur te kesh mbaruar studimet teorike. Kerkesa eshte shume e larte dhe studentet jane shume te pergatitur. Reputacionin me te mire Drexel si shkolle nuk e gezon ne rrethet akademike, por ne rrethin e biznesit qe ka ngritur nje partneritet te ngushte me shkollen pikerisht nga niveli i studenteve qe kjo shkolle ka nxjerre ne vite. Avantazhi i Drexel dhe motoja e rekrutimit te kesaj shkolle eshte pikerisht, se ndryshe nga shkollat e tjera, kur mbaron Drexel nuk fiton vetem nje diplome, por edhe nje rezume, fale eksperiences se punes ne fushen tende.

    Shkruaj per ate shkolle qe shkon vete ti dhe jo per ato shkolla qe ka Amerika pasi jane shume.

    Albo

  10. #50
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300

    .

    Po e kuptojme se don ti rrisesh vlerat shkolles ku ke mbaruar ti por ne po flasim per shkollat me te mira ne Amerike ne kete teme besoj.
    Nese Drexel eshte ne keto shkolla atehere ke te drejte te flasesh.
    MIT, CalTech, Stanford, Berkley dhe jane nja 40 shkolla tjera qe i'a marrin Drexel per reputacion ne Amerike.
    Nuk po te them se nuk gjen nje vend pune por Drexel si shkolle nuk rradhitet me shkollat me te mira ne Amerike ate po te them. Pyet nese ke njerez qe kane mbaruar per inxhinieri dhe do te tregojne se sa ndryshon nje student qe mbaron ne Drexel, me nje nxenes qe mbaron ne Stanford, MIT, CalTech etj etj.
    Nese don te flas per shkollen time Stevens ka nxjerre koka qe kane marre cmimin Nobel, dhe kur e pyeten Edisonin se cfare mendonte per Stevens Institute of Technology u pergjigj:
    "Nese kerkoni inxhinieret kimik me te mire shkoni e kerkoni tek Stevens." Dhe sa per dijenine tuaj 99% e studenteve gjejne pune sapo mbarojne shkollen me $55000 ne vit mesatarja qe jane fakte. Por perseri Stevens nuk rradhitet ne nder 5 shkollat me te mira dhe as Drexel.

    "Ate qe studentet ne shkollat e tjera e bejne me hap me te ngadalte per 10 muaj, studentet e Drexel i bejne per 5 muaj." Nuk e di nese keni lexuar por ne c'do shkolle nese je i afte te arrish programin me shpejt nuk te pengon njeri. Mund te marresh dy diploma ne 3 vjet, pastaj varet cfare lloj "coriculum" ka shkolla.

    Ata qe shkruajne ne internet nuk flasin ne ere keshtu fare por i studiojne shkollat me mire se une dhe ti dhe marrin opinione nga administratoret e shkollave dhe nxenesve qe shkojne ne ato shkolla dhe kur e krahasojne Drexel me MIT del qe Drexel eshte si shkolla e poleteknikut te Tiranes.
    Kot te pyes ku punojne nxenesit e Drexel, dhe cfare detyrash kane ?

    "Ti besoj se ke shkuar ne keto shkolla ...." Jo une nuk kam shkuar por i di historine, pse ti ke shkuar ne MIT apo CalTech? Sa per dijeni tuaj CalTech e ka prone te tij Johnson Space Laboratory qe kerkon technologjine me te fundit per NASAn. Ne MIT nuk ka mbaruar djali i presidentit te Kines por ka mbaruar presidenti vete, ka mbaruar Kofi Anan e miliona koka te tjera. Pastaj cfare eshte djali i presidentit te kines ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga miri : 08-01-2005 më 18:02
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  11. #51
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300

    .

    Ja dhe ca profile te shkollave qe ti shikosh mire se cfare studenti shkon ne Drexel dhe cfare studenti ne shkolla te tjera. Keto jane fakte qe i rraporton shkolla.

    MIT:
    SAT I - Verbal Range (25-75%): 680-760
    SAT I - Math Range (25-75%): 730-800
    Average High School GPA: 3.90

    Princeton:
    SAT I - Verbal Range (25-75%): 680-770
    SAT I - Math Range (25-75%): 690-790
    Average High School GPA: 3.83

    Harvard:
    SAT I - Verbal Range (25-75%): 700-800
    SAT I - Math Range (25-75%): 700-790


    Drexel:
    SAT I - Verbal Range (25-75%): 520-620
    SAT I - Math Range (25-75%): 550-660
    Average High School GPA: 3.26

    Stevens:
    SAT I - Verbal Range (25-75%): 560-660
    SAT I - Math Range (25-75%): 630-710
    Average High School GPA: 3.80


    Si mund ta shikosh dhe vete ne drexel me 3.2 mesatare nuk eshte veshtire te rregjistrohesh, kurse ne MIT me 3.9 dhe me 730-800 Math SAT duhet te jesh nxenes i shkelqyer te futesh atje. Pastaj djali i presidentit te kines mund te jete ne Drexel po nuk me intereson mua kur ka 3.2 mesataren, sepse ne po kerkojme shkollat qe kane kokat e te ardhmes se Amerikes e jo djemte e presidenteve qe e kane koken me brum.
    Pra shkollat e mira i marrin kokat qe ne shkollat e mesme dhe atje kompanite do te shkojne te marrin inxhiniera dhe jo ne Drexel.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  12. #52
    --Senior04-- Maska e Soccerluv04
    Anëtarësuar
    21-11-2004
    Vendndodhja
    Wherever I please
    Postime
    32
    Me sa duket ju shqiptaret qenkeni shume te pasur pasi te tere paskeni vajtur ne universitete qe ne fillim. Bashkohem me Dharmen 100%. Po me duket qe shqiptaret ketu ne AMerike paskan aq shume para sa vene ne universitete worth 15-25 grand a year. Oh well, pse s'na i jepni ca neve ato parat e shkreta....being sarcastic in case y'all don't get it.
    As long as you get an education, guys......it doesn't matter.

  13. #53
    Kohë me ty Maska e Pog17
    Anëtarësuar
    30-08-2004
    Postime
    74
    Ai i madhi fare nqs ju i besoni atij (Zoti) nuk do ju shikoje gradat, titujt, dhe diplomat por "cilesite" qe keni.

    Prandaj ne kete teme doja te thoja se lidhja e njeriut me shkencen nuk shihet si te ishte e detyruar per t'u perulur perpara koncepteve dhe ideve duke i vene forcat e tij ne sherbim te tyre; ne te kunderten, "dituria" shihet ne sensin se njeriu duhet te pushtoje boten e ideve, duke i futur ato nen sundimin e tij per t'i sherbyer atij ne qellimet humane qe i kapercejne ato thjesht shkencore. Prandaj nuk ka rendesi se ku ke mbaruar shkolle por e rendesishme eshte qe ti vesh ne praktike idete qe ke mesuar ne sherbim te njerezimit.

    p.s Albert Einstein ka mbetur ne shkolle kur ishte reth 12 vjec por qe te mos bie edhe ne kontradikte me nenshkrimin tim do theksoja nje fjale te mencur ku ai shprehet se njeriu nuk duhet vleresuar ne baze te thithjes se njohurive por duhet te vleresohet se sa eshte ne gjendje te beje me ato qe di. Ne kete spekter qe po e shikoj une kete teme nuk do te thote se jam kundra shkolles, por jam i besimit se ka njerez shume te zgjuar jashte akademikes dhe nje njeri per mua qe te jete i edukuar plotesisht nuk jane vetem librat por edhe natyra eshte nje mesuese e shkelqyeshme.

    Leila nuk kam lindur ne usa keshtu qe kjo me eleminon direkt per president, por shpresoj qe te miratohet nga kongresi rezoluta e Arnoldit atij guvernatorit te Kalifornise qe deshiron te ndryshoje kushtetuten duke e hequr si kriter lindjen ne usa per tu zgjedhur president.

    Ju perqafoj te gjitheve, nuk mbaj inate une
    Ndryshuar për herë të fundit nga Pog17 : 10-01-2005 më 03:42
    To repeat what others have said, requires education; to challenge it, requires brains.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e gocpersmari
    Anëtarësuar
    22-11-2003
    Vendndodhja
    Boston, U.S.A
    Postime
    135
    Harvard is my dream school, I would love to have a graduate of arts in Economics and Finance. I know I am being biased and reasoning out of non-knowledge but I can't deny my affinity to boston schools to others. This is where it all happened, history was made here, and the future is being constructed accordingly...
    I like nothing but the truth
    Socrates

  15. #55
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    pa pa pa c'jemi ne shqiptaret...cdo gjeje do i veme patjeter nje radhitje dhe nje note... lol

    Mendoj se shkollave te ndryshme i takon te jene ne rangje te ndryshme simbas degeve te caktuara, nuk mund ti fusesh gjithe keto qindera e mijera universitete amerikane ne jen thes dhe te zgjedhesh 5...dhe c'ne vetem pese xhanem, se edhe rangjet qe jepen zakonisht perfshijne me shume... lol

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e gocpersmari
    Anëtarësuar
    22-11-2003
    Vendndodhja
    Boston, U.S.A
    Postime
    135
    Citim Postuar më parë nga diikush
    pa pa pa c'jemi ne shqiptaret...cdo gjeje do i veme patjeter nje radhitje dhe nje note... lol

    Mendoj se shkollave te ndryshme i takon te jene ne rangje te ndryshme simbas degeve te caktuara, nuk mund ti fusesh gjithe keto qindera e mijera universitete amerikane ne jen thes dhe te zgjedhesh 5...dhe c'ne vetem pese xhanem, se edhe rangjet qe jepen zakonisht perfshijne me shume... lol
    True...Ke te drejte
    I like nothing but the truth
    Socrates

  17. #57
    mos harroni George Mason Univ. It's school of public policy eshte nje nga top tre te USA-s.

    hajt ciao tani per tani...
    coli

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga Soccerluv04

    As long as you get an education, guys......it doesn't matter.
    Patjeter qe ka shume rendesi. Dy gjera te vlejne kur kerkon pune: 1. Njohjet ( qe pjesa me e madhe e shqiptareve ne USA nuk i kane) dhe 2. shkolla qe ke mbaruar. Nese nuk eshte shkolle me emer atehere zere se i ke hyre detit me kembe dhe vetem shansi mund te te ndihmoje per te gjetur pune si duhet.

  19. #59
    peace :)
    Anëtarësuar
    07-05-2005
    Vendndodhja
    US
    Postime
    55
    1. Harvard
    2. Yale
    3. Princeton
    4. Stanford
    5. MIT
    Never for the sake of peace and quiet deny your convictions

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Muslimanët në Amerikë para Kristofor Kolombos!
    Nga Florim07 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
  2. JONUZ NDREU - shqiptare në Amerikë, në rrjedhën e viteve
    Nga CEZARND në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
  3. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
    Nga wittstar në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
  4. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
  5. Marrdhëniet Izraelo-Palestineze hyjnë në një erë të re.
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 181
    Postimi i Fundit: 29-10-2003, 12:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •