Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 59
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    204
    Can't stand me anymore?

    What do you prefer as an answer?Is it "Screw You" or just "Shut up" what you deserve?

    Njeri pa stil

  2. #22
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Master a ke mbaruar shkollen tetvjecare apo punon akoma me "construction" si bejne shoket tu?
    Persa i perket stilit nuk kam stil por kam super stil that I can show to females only preferably those who have little kids .
    Little red pepper in here but I hope you will have water to dilute it.

    Se cfare me dordollis mua me nje IIT nuk po te kuptoj fare ti pse nuk ke cfare te thuash mos thuaj njeri pa stil thuaj kam pare enderra aq, te kuptoj une se shqiptar jam. Mos merr thjeshte shkrime nga fiset indiane qe jane nxjerre ne faqet e internetit.

    Pershendetje

    PS. Ku jane studentet e tjere qe nuk flasin fare ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga miri : 16-08-2003 më 22:58
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    204
    Postuar më parë nga miri
    Master a ke mbaruar shkollen tetvjecare apo punon akoma me "construction" si bejne shoket tu?
    Persa i perket stilit nuk kam stil por kam super stil that I can show to females only preferably those who have little kids .
    Little red pepper in here but I hope you will have water to dilute it.

    Se cfare me dordollis mua me nje IIT nuk po te kuptoj fare ti pse nuk ke cfare te thuash mos thuaj njeri pa stil thuaj kam pare enderra aq, te kuptoj une se shqiptar jam. Mos merr thjeshte shkrime nga fiset indiane qe jane nxjerre ne faqet e internetit.

    Pershendetje

    PS. Ku jane studentet e tjere qe nuk flasin fare ?
    Ta tregoj une mire ate muhabetin e shokve te mi ty.
    Debat me ty me nuk bej.
    Une jetoj ne USA jo ne Bombay dhe ndonjhere rraaaalle shoh TV (can you afford one?). Te Time dhe Newsweek jam i abonuar.Plus kam mesues dhe shoke ne biznes po ty keto jane emra qe i degjon per here te pare.
    E di ti o pallosh qe gjsyma e PhD qe jepen ne USA u jepen studenteve internacionale? Po emrat e atyre qe mbarojne per comp.science ose com +software engineering i lexon ndonjehere? Dhe as gjsyma e tyre s'jane amerikane.
    Kuksioni po kuksion ngel po me e keqja qenka kuksioni qe na hiqet dhe si intelektual.
    Mos me repliko me...u lodha me ty...qenke i bezdisshem.

    P.S.
    A per "construction" mos e hap kte muhabet se une kudo ku kam qene kam jetuar me napolona floriri qe dergohen nga ALB...nevoje per te punuar s'kam pas
    Ndryshuar për herë të fundit nga master : 17-08-2003 më 20:35

  4. #24
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Mire mos u pergjigj vetem lexoje:
    1. Per veten nuk po flas ik lexoje prezantimin tim.
    2. Po te ishe ti intelektual nuk do vije fare ketu ne chat.
    3. Ajo qe the me siper nuk kishte fare lidhje me temen.
    4. 80% e shkencetareve vijne nga fshatra. Por dicka te kesh parasysh ti sepse njerezit gjykohen nga menyra e sjelljes, rrespektit dhe aftesive qe kane. Une besoj se po te krahasohem me te tjeret jam nga ata qe i marr sot ne pune njerezit qe jane ne moshe me babane tend.

    Bye tani dhe mos u pergjigj.


    PS. Ne si duket po flisnim rreth MIT dhe IIT thjeshte krahasim por qenke nje "skuth" i keq shume, ne nuk po u japim as po ua heqim piket shkollave dhe besoj as nuk jemi ne gjendje ti gjykojme por ti mos dil nga hekurudha thuaj thjeshte qe nuk kam cfare te them me.
    Ndryshuar për herë të fundit nga miri : 18-08-2003 më 17:54
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  5. #25
    rrotull asgjekundi
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    61
    [QUOTE]Postuar më parë nga miri
    [B]Tani me fakte:


    Doktorr

    1. Harvard University (MA)
    2. Johns Hopkins University (MD)
    3. Washington University in St. Louis



    John Hopkins, me duket se eshte shkolle vetem per shkenca politike. Nje nga me te mirat per International Studies

  6. #26
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Dhe per Mjekesi Cruel gjithashtu dhe Duke University eshte nje nder shkollat me shume rreputacion ne fushen e mjekesise.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  7. #27
    ne kerkim
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    10305
    Postime
    242
    Vleresimet e shkollave ashtu si shume elemente te tjera te shoqerise bazohen shume mbi mendimin mbizoterues te shoqerise qe do s'do nuk mund ti shmanget paragjykimeve. Nqs Amerikanet vleresojne universitetet e tyre si me te mirat lind nga fakti se Amerika eshte e vetmja superfuqi ne bote sot si nga ana ekonomike ashtu dhe nga ana politike. Kjo mrekulli e ekonomise dhe makines politike Amerikane nuk ka se si mos te bazohet pjeserisht ne sistemin Amerikan shkollor te larte.
    Edhe cmimi Nobel nuk duhet te merret si barometer zotesie i profesoreve Amerikane per arsye se ekzistenca e tij eshte bazuar mbi arritjet e civilizimit Perendimor misherimi i te cilave eshte Amerika e sotme. dhe nqs nje dite nje JoPerendimor fiton ate cmim do jete si rrjedhoje e punes se tij ne Perendim. (nje nga arsyet qe ndoshta Kadare nuk do ta marre kurre ate cmim eshte se ai i perket Orientit dhe duke qene Shqiptar nuk eshte as nje nga figurat kryesore te Orientit)
    Nqs nje Indian apo Kinez vjen ne nje universitet prestigjioz te Amerikes mundesite e tij per nje te ardhme te sigurte financiare jane pothuajse 100%. nqs ata qendrojne ne vendet e tyre mundesite e tyre jane shume te pakta pasi raporti i vendeve te punes qe u ofrohen me numrin e te graduuarve eshte shume i vogel. Edhe ato vende pune qe u ofrohen jane ta paguara shume me pak ne krahasim me ekuivalentet e tyre ne Amerike.
    Nje shembull eshte numri i studenteve pas-universitare ne Amerike qe ne fushat shkencore eshte prone e Aziatikeve (kryesisht Kineze dhe Indiane). Diku lexova se ne Unversitetin e Michigan ne programin e tyre per Master ne Physics kishte 120 studente nga te cilet vetem 3 ishin Amerikane dhe pjesa tjeter Aziatike.
    Fakti qe nje Universitet eshte relativisht i ri ne krahasim me te tjeret nuk ia ul vlerat atij. Mos harroni se Evropa i ka universitetet e saj kryesore qindrashekullore (Bolobgna, Sorbonne, Cambridge, Oxford) por megjithate ato jane mbrapa sot ndaj universiteteve Amerikane ashtu si universitetet Amerikane nje dite mund te jene mbrapa IIT ose universiteteve Kineze.
    Bota nuk eshte vetem Perendimi pavaresisht se ne jetojme ne te dhe duam te jemi pjese e tij.

    Z...
    timeo Danaos et dona ferentes

  8. #28
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Pershendetje!

    I lexova me vemendje temat e hapura nga miri dhe me pelqyen por disa kane marre drejtim te keq dhe niveli i diskutimit eshte si i nxensit te shkolles fillore e jo i nje studenti ne universitete private.

    Universitetet dhe community college ne SH.B.A jane fantastike. Njof disa studenta nga azia qe studiojne ne community college dhe e vlersojne sistemi amerikane te arsimit. Nuk eshte me rendesi se sa e forte eshte programi universitare por eshte me rendesi menyra te cilen ta ofron sistemi amerikane i arsimit programin dhe mundesit per te absorvuar me shume njohuri nga programi universitare. Njof disa qe fitojne me shume para me 2 vite ne community college se sa disa qe kane mbaruar nje universitete 4 vjeqare shteteror apo private ne Information Technology. Studentet qe diplomojne nga community college kane mundesi te fitojne me shume pare ne nje afat te shkurte se sa studentet qe diplomojne ne universitetet 4 vjeqare.

    Studentet ne community college kane mundesi per nje periudhe 2 vjeqare (po flas ne Information Technology) te mesojne dhe tij marrin gjithe certifikatat e Microsoftit, CISCO-se, ORCALE, etc dhe te mesojne 2 gjuhe programmuese dhe te marrin nje internship ne kompanite te ndryshme siq: Lockheed Martin, Microsoft, Dell, neper campuse te college-it, Sprint, Comcast, AOL etc etc. Ndersa studentet e Universiteteve 4 vjeqare nuk e kane nje rast te till.

    miri me sa po shoh ju me shume po fliteni me te ndegjime nga te tjeret.
    Dharma pajtohemi plotesishte me mendimin tende. Ms. Rice (National Security Ad.) ka mbaruare Ph.D para te 20-tave.

    miri a ke ndegjuar per United State Air Force ACADEMY, apo Air Force Community College, USMA, a ke ndegjuar per programet Air Force R.O.T.C apo Army R.O.T.C qe jane ne mbi 1000 universitete ne SH.B.A. Keta jane te cilet e ndryshojne jeten tone, ushteria amerikane eshte ajo qe i bene zbulimet me te medhja ne shkencat fizike, kimike, biokimike, medicine, kompjutera etc etc.
    MIT, IIT e shume e shume tjera punojne per Departamenti e Mbrotjesqe ka nje buxhet billion billion dollar. DoD ka bere investime 300 milion $ ne laboratoret e MIT dhe shume studenta amerikane qe studion ne IIT apo MIT jane me bursa te DoD nen programin R.O.T.C. Internetin se pari ne vitete '60-ta e ka zbuluar DoD dhe eshte perdorure vetem nga ushteria Amerikane deri ne fillim te viteve '90-ta

    Neqofse eshte ndonje shqipe ne ndonje program si R.O.T.C te me lene nje postim ketu, te pakten te komunikojme.

    p.s. ketu kam perfshire gjithe keto tre tema te hapura nga ju miri.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  9. #29
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    ILovePeja duhet te theksosh dicka.
    Ushtria Amerikane per mendimin tim eshte e para qe perdor gjerat qe zbulohen por nuk i zbulon vete Air Force ne NY apo ndonje universitet tjeter. Shkolla me shume rreputacion jane te dyja ata qe ke permendur me siper eshte shume veshtire te futesh ne to. Nje person qe don te studioje atje don te kete nje leter rrekomandimi nga State Governor por mos harro ato shkolla jane 100% free tuition per ato nxenes qe kane fatin te futen. Keto jane fakte. Tjeter une kur plotesova pasi mbarova shkollen e mesme per tu pranuar ne college isha ne pozite shume te veshtire sepse vetem tek Steven, Columbia dhe Cornell kisha plotesuar dhe nuk kisha asnje Backup universitet. Atehere fillova ti them vetes se ne fund te fundit dhe Community Colleges jane per njerez dhe atje behet mesim. Ok tani jam ne vitin e dyte te shkolles se larte dhe librat qe studiojne ne vit te dyte ne community colleges ose gjuhen e programimit qe ata bejne une e kam mbaruar ne simestrin e pare te universitetit. Sa per njohurite tuaja ne Community College akoma jepet PreCalculus qe i jepet nxenesit te vitit te dyte te shkolles se mesme. Universitetet pristigjoze nuk krahasohen me Community College. Thjeshte nuk di ti ne cilin universitet je por po te degjosh nje seminar nga nje guest ne universitetet e mira te ben te mendosh ne nje menyre tjeter.

    PS. Ti ndoshta ke degjuar nga te tjeret por une i kam perjetuar vete gjitha keto gjera qe po flasim tani ne. PhD nuk jepet nga community college e dini ju pse ???
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  10. #30
    ~@~ROZ@F@~@~ Maska e DhArMa
    Anëtarësuar
    01-06-2003
    Vendndodhja
    22031
    Postime
    98
    Community college, une them qe jane nje zgjidhje shume e mire:
    kur nuk ke mundesi financiare ose nuk do te harxhosh aq shume para per te njejtat klasa qe ben ne nje universitet 4 vjecar.
    Shumica e klasave jane shume te vogla 25-30, ke me shume mundesi te komunikosh me mesuesin per gjera qe nuk i merr vesht, ne krahasim me klasat prej 100 -150 nxenesh ne universitetet e medha (ketu flas per klasa te ketilla qe merren ne 2 vitet e para te shkolles se larte comp, math, eng, scie, electives, ect.) Persa i perket Precalc edhe Calc, une vete kam dhene kompjuter test se cfare niveli ishe ne math, si edhe per English te bejne nje test tjeter. Mvaret cfare degree merr, nqs merr Associate in Arts, ke matematike te lehte, nqs me A. Science te duhet sezben Calc (kuptohet nqs do te vazhdosh me tej)
    NQs i ke notat e mira, e ke lehte te transferohesh ne universitet prestigjoz edhe te japin transfer scholarships.
    Whoever said money can't buy happiness simply didn't know where to go shopping!

  11. #31
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Dharma pajtohem me ty por jo sic thoshte Peja qe punet ne Microsoft i marrin ata qe kane vetem Community college sepse ajo ishte per te qeshur. Njoh dike une qe ka mbaruar shkelqyer ne nje community college qe kemi ne ketu dhe ka ikur ne Yale. Nuk them qe eshte kot por nese nuk eshte i shoqeruar me nje Bachelor's Degree nga nje kolegj prestigjoz atehere eshte e kote community college. 1 kolegj 2 vjecar ne Amerike qe njihet dhe ai eshte Deep Springs College nese e keni degjuar kurse pjesa tjeter jane pak a shume te nje niveli.

    Peja dhe dicka ROTC e dini cfare eshte ? ROTC eshte nje klase qe thuaj nga 100% e universiteteve Amerikane ofrohet per nxenesit dhe ata marrin vetem nje lende me shume e cila i ben reserve officers training corps. Shume njerez kane me shume leverdi te marrin Master's Degree ose Double Degree sesa te jene ROTC.

    PS. Per mendimin tim Z... ja kishte vendosur kapakun kesaj pune dhe eshte e kote te merremi me kete teme .
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  12. #32
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17
    Hidhini nje sy Drexel University nese jeni te intersuar per Inxhinieri, Artikekture apo Informatike. Ndryshe nga shkollat e tjera, kur mbaroni Drexel keni ne dore nje diplome dhe nje rezume.

    Nese vazhdoni per mjekesi University of Pennsylvani eshte mbase numri 1 ne bote.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  13. #33
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    University of Penn. eshte numri 1 per business.
    Drexel nuk eshte ndryshe ne asnje drejtim sepse Co-op kane gjitha shkollat, pra qe do te thote qe nxenesit do kene reseme dhe diplome. Kam patur mundesi te ik ne Drexel por sinqerisht te them ka rreputacion mbrenda permbrenda PA. UPENN ka shume kredi vetem nga B. Franklin edukimi nuk eshte sic ka qene me pare, flas duke e krahasuar me shkollat Harvard Princeton dhe Stanford, megjithese ne busniess eshte 1'shi.
    Pershendetje.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  14. #34
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anëtarësuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    [QUOTE]Postuar më parë nga Cruel
    [B]
    Postuar më parë nga miri
    Tani me fakte:


    Doktorr

    1. Harvard University (MA)
    2. Johns Hopkins University (MD)
    3. Washington University in St. Louis



    John Hopkins, me duket se eshte shkolle vetem per shkenca politike. Nje nga me te mirat per International Studies
    e ke gabim. Une shkoj aty. Kane program shume te mire per shkencat politike por njihen me shume per mjeksine.

    Universitet i mire per mjeksi sic tha the Miri eshte Duke University. nese me kujtohet mire mua ata jane numbri 3 dhe jo Wash. U. nejse...
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  15. #35
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Numri 1 per mjekesi ngaqe jeni kaq shume te etur eshte Universiteti i Milanos ne bote.
    Pershendetje.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3

    Thumbs up O

    UCLA,MASTERS COLLEGE,CHICAGO RIVERSIDE UNIVERSITY.THIS ARE THE BEST ONES OF ALL AMERICA

  17. #37
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Iceman- are you drunk ?
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-11-2002
    Postime
    90
    Sa per te hyre ne muhabet. Ne liste duhet perfshire edhe Missouri School of Journalism, Columbia. Si shkolle nuk eshte kushedi se cfare, por kur vjen puna ne journalism, media e communication sciences jane vertet shume t kompletuar, qofte si programe, qofte ne trajtimn e nxenesit. Por edhe nje pjese e mire e profesoreve kane qene , ose jane figura ne media si CNN, FOX, New York Times etc. Shtojeni edhe kete ne liste, se mund t'i duhet ndonjerit. Tjetra eshte pastaj qe Columbia Mo eshte nje fshat i bukur ne mes te USA, por prap fshat mbetet. Kaq kisha.
    Thanks

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Gjermani - Leipzig
    Postime
    148
    E car merreni me renditje te kota ? Gjeja me e mire qe munde t'ju theme eshte se ne jete gjithshkahe varet nga individi e jo nga shkolla qe shkone. Ka revista te panumerta qe flasine se si 80 % e studentave te harvardite, po mos te kishine alumni connection nuke do arrinine kurre te gjenine pune, sepse shumica e atyre studentave futene me miqesi ose dhe kur mbarojne nuke kane sensine praktike e teorise qe mesojne ne shkolle.

    Individi bene gjithshkahe ne jete e jo universiteti. Ketu kame takuar para shume koheshe Princeton University Head of Admission per Graduate School. Shprehimishte me tregoi se ndryshime mese 100 shkollave te para, ku ketu futene dhe shkolla shteterore si Pennstate, Rutgers, UCLA dhe SUNY qe mbahen me ne ze, nuke eshte me shume se 2-4% +/-. Megjithate disa mbahene me emrin. Nese mbarone ne Harvard dhe nuk ke nevoje te "cashe" ne jete preje lidhjeve, atehere kjo thjeshte tregon qe per shkollate e tjera do duhet pake me shume kohe qe te gjeshe vendin e pershtatsheme, por nese je i mire, nuke ta ha njeri hakun.

    Dhe si perfundim ne shkollate prestigjoze do futja dhe Middlebury, nje nga me te pasurate gjithashtu, ku kame nje persone timin qe shkone atje. Sic thashe njera ane eshte prestigji dhe emri, pjesa kryesore do mbetete individi.
    "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua më vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates së Shqiptareve "Marko Boçari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuçemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
    Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

  20. #40
    63n700 Maska e werewolf
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    164
    eh, ce do qe sjam ne usa......jo per gje po me pelqen MIT


    mjafton ti hedhesh nje sy ketyre dhe te mbushet mendja qe eshte no1 per engineering & computer science

    http://web.mit.edu/newsoffice/2003/usnews.html
    http://web.mit.edu/newsoffice/special/firsts.html

    etj.......
    The truth may be out there, but lies are inside your head.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Muslimanët në Amerikë para Kristofor Kolombos!
    Nga Florim07 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
  2. JONUZ NDREU - shqiptare në Amerikë, në rrjedhën e viteve
    Nga CEZARND në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
  3. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
    Nga wittstar në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
  4. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
  5. Marrdhëniet Izraelo-Palestineze hyjnë në një erë të re.
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 181
    Postimi i Fundit: 29-10-2003, 12:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •