Close
Faqja 5 prej 26 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 509
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga Neandertal
    bek smajli

    ketu ku jetoj une lulezon homoseksualiteti, prandaj do s'do do e kesh nje fare kontakti ta.

    faktet qe kerkon nuk mund te ti jap pasi jane pak banale, plus cfaredo te te thoke ty ti paske marre flamurin ne dore dhe qeke i vendosur t'i shkosh ne mbrojtje deri ne fund ceshtjes shume te rendesishme te homoseksualeve(kjo eshte e drejta jote).PLUS kjo teme me ka trashur.

    falemnderit per mirekuptimin
    faliminderit qe me detyrove te them dhe kete fjale qe doja ta them por nuk mundesha,por tash i detyruar nga ky koment yti qe mos e le qetesine te tregoje te verteten,une po them kete ne vend te heshtjes: jam 20 vjecar dhe punoj si ndihmes i te derguarit per homoseksualitin ne nje organizate maqedonase ne Maqedoni.perndryshe e ndiej per deryre dhe obligim moral per te punuar ne favor te homoseksualve dhe lezbikeve shqiptare kudoqe jane,edhe pse detyra ime eshte vetem per Maqedoni. vertet une nese nuk e kam mbajtur flamurin ne shesh,ne msheftesi e mbaj,dhe do ta mbaj i pari ponese nje dit do te me jeper shansi dhe ate me plot krenari do ta bej.Kete nuk e them per ta mare ju si levdate kete ndaj meje apo dicka te ngjshme,por ate guxim kam dhe do ta kem cdohet,do te kundershtoj cdogje qe te jet kundra legalizimit ke kesaj pune.
    Asnjė homoseksual dhe lezbike nuk e ka aspak lehtė tė jetojė nė trojet shqiptare ne pergjithesi.
    ---------------

    Jetojmė nė botėn e stereotipeve. Shekulli 21 e ne ende gjykojmė bardh e zi.

    Mendimet fluturojnė, koha shkon e ne mbetemi ata qė jemi, e fakt nuk mund ta mohojmė atė qė e ndiejmė thellė nė shpirt dashurinė pėr njė mashkull. Po kujt t’i them se, a mund ta shpreh unė atė, a guxoj ta bėj njė gjė tė tillė.
    A guxoj tė jem ai qė jam.
    Po natyrisht se guxoj, nuk dua tė mbetem viktimė e homofobėve seksualisht tė papėrcaktuar qė tė zezės i thonė bardh.

    E di qė e kam vėshtirė dhe do ta kem vėshtirė por unė dua tė pėrjetoj kėnaqėsinė, ėshtė e drejtė e imja, e jo ta aktroj atė.

    Do tė luftoj dhe do tė sakrifikohem nėse ėshtė nevoja pėr t’ia mundėsuar gjeneratave qė ndihen homoseksualė ta kenė ma lehtė se unė.

    Vėshtirė, vėshtirė por patjetėr se njė ditė do tė jetė lehtė. As shtetet mė tė pėrparuara ku gejėt e jetojnė jetėn e tyre pa paragjykime nuk e kanė pasur lehtė pėrpara.

    --------------------

    ky eshte komenti im i fundit per kete teme,ju lexues te nderuar,mereni kete si te doni,per te mire apo per te keqen tuaj,por mos haroni nje dite mendoni dhe ju per kete ! Dhe pyeteni veten "A jam une homo? A mund femiju im te jete homo? a mund ndonjeri nga bashkefamiljaret te jet homo,vellau,motra,nena,babai,gjyshi,nipi,mbesa,... ? cka do te bej ateher un ???" Mos e haroni dhe kete se 82 deri 83 % e banoreve (ketu kemi parasyshe vetem meshkujt dhe femrat e moshes 13 deri me 72 vjecare ne gjith boten) nje her ne jeten e tyre u lind ideja (kur themi "u lind ideja) pra ketu eshte me se e vertet dhe e spjeguar nga shum shkenctar e te ngjeshem) qe te provojne seks me te njejten gjini. OPra duke u bazuar ne kete,mendoni ju per vete A mund te ndodh kjo dhe tek une ??? pra ju litem lexues te nderuar mendoni pak per kete dhe mos flisni pa menduar se pari per veten,pa mos e ditur se ku jetoni dhe ne cfar bote po jetojme !!! kete po jua them me plot pergjesi,te kaluaren e dime,te tashmen e shohim a kurse te ardhmen e enderojme.Ndodh qe ate qe e enderojme te vije e kunderta e saj !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga pyetesi
    Do e marrin ndonjeri mundimin te me tregoje se pse duhet qe martese te quhet lidhje vetem midis dy personave dhe jo me teper se dy?

    une mendoj se tek njeriu ne pergjithese per disa shkaqe sigurije per mos me u paraqitur lloj-lloj semundje seksualisht te trensmetueshme njeriu qe ne koherat me te vjetra e ka pa te arsyetueshme dhe ka vertetuar se nje person nuk mund te mare infeksione seksualisht te transmetueshme nga partneri/ja e vet ponese ai/ajo jane te bindur se eshte krejt ne regull ne lidhje me shendetin e tyre,kub fjala eshte per semundjet seksualisht te transmetueshme.per ate shkak se ekzistojne disa infeksione te tilla dhe ato perhapen ne menyre shume te shpejt ponese i njeti person ka me teper partnera/e dhe ajo gje ne fillim eshte dyfish e me radhe ritet per at numer ne fuqi sa qe jan ne infektuar nga i njeti person.per kete shkak qe njeriu mos te transmetoj ashtu infeksuione nga njeri/a pertner/e ne tjeterin/en eshte e ndaluar martesa apo bashkimi i me teper se dy personave. per shkak se nese nje cift eshte i paster nga keto infeskione dhe semundje te ketilla sic eshte HIV-i,AIDS-i,Gonorea,Sifilisi...e te tjera, ateher nuk mund te krijohet nje semundje apo infeksion i ri qe deri me sot nuk njihet.pra te njejtat semundje trashiqohen seksualisht dhe per te nderprere apo per mos me i dhene shanse semundjete te tilla qe mos te perhapen ne menyrte te pakontrolluar ,p.sh: sic eshte fakti ne Afrike ku nje person i semure nga AIDS-i eshte mendohet se mund te gjeje sherim ponese ka mardhenie seksuale me nje person pa pervoje seksuale(virgjin/e) prandaj eshte bere obligim shoqeror,moral qe martesa te jete vetem dy persona,por jo dhe ligjor.

    une ketu do te lidh me kete teme kete lidhje mes dy personave.ne asnje vend te botes,asnje shtet nuk ka (mendoj para se me u legalizuar kjo lidhje apo e ashtuquajtur martese) cituar fjalen "martese mes nje femre dhe nje mashkulli". per ate dhe kjo gje tash "keqtrajtohet" sic mund ta quajne ata qe jane kunder homove,po ata pra homot mund ta quajne kete si shfrytezim i rastit pasi qe at nuk permendet fjala "lidhje apo martese mes nje mashkulli e femre dhe kjo gje ne disa vende me te zvilluara te botes shfrytezohet rasti qe te komentohet kjo gje me teper dhe me ne fund dhe kane aritur qellimin homoseksualet.
    pra nuk permendet askund as fjala bashkim,apo lidhje apo martese mes nje mashkullui e nje femre".
    pra ndoshta najkuish mund te keje martese me dy e me teper femra ose nje femer mund te martohet me dy e me teper meshkuj.kjo gje nuk eshte e cituar dhe shfrytezohet rasti(por pak ne menyre pak me te rende lejohet kjo) qe te martohet me dy e me teper apo me te njeten gjini.

    -----------------------
    ky eshte mendimi im dhe njekohesisht kete gje e kane shfrytezuar dhe ato te ashtuquajtura shtete pak me te zhvilluara ne kulturen e tyre.qe ne kete menyre kane bere dhe legalizimin e lidhjeve(marteses) mes homoseksualeve,si dhe me deshiren e tyre(pra nese deshiron najkush) e shfrytezon rastin te lidhet me dy e me treper partnere/a,apo me farte dhe mundet edhe ajo qe nje mashkul, te bashkohet me nje mashkull dhe nje femer,dhe e kunderta.

    kjo ishte e gjitha sipas mendimit tim dhe sipas asaj qe ka ndodhur kjo gje ne gjith boten qe po shfrytezohet rasti i ketille per keto pune.
    ------------------------
    pershendetje !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Si quhet shteti ne te cilin lejohet martesa e nje grupi njerezish?

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    nuk kam informata te sakta ne lidhje per kete,ponese me te vretet je i interesuar per kete gje mund te bisedosh ne menyre korekte dhe serioze dhe jo ne forum per kete gje!,se fundi nuk jemi ne qender per informim !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  5. #85
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    nuk e di nese ndonjeri ketu nga ato qe jetojne ne usa e ka pare lately kete show " quir eye for the straight guy " .... flet per everything ne lidhje me gay people ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #86
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar mė parė nga Pink_Girl
    nuk e di nese ndonjeri ketu nga ato qe jetojne ne usa e ka pare lately kete show " quir eye for the straight guy " .... flet per everything ne lidhje me gay people ...
    A nuk te duket i shpifur , Pink? Me mire me pa Howard Stern- in , se kete....
    Where does a thought go when it's forgotten?

  7. #87
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Pak me siper diskutimet i kishe te gjata dhe me nje bindje per tu admiruar. Kurse tashti nuk qenke i informuar.

    Ato shtete ne te cilat lejojne martese midis dy meshkujve apo dy femrave i perjashtojne te gjitha lidhjet e tjera.

    Keto vende (perfaqesuesit e tyre), kane gjykuar se lidhja ne martese e nje grupi cfaredo njerezish (apo forma te tjera, perfshi lidhjen brenda familjes) nuk eshte nje e drejte dhe per kete aresye e kane perjashtuar nga perkufizimi.

    Prandaj natyrshem lind pyetja.

    Ne qofte se martesa eshte e drejte per dy persona, pse nuk duhet te jete e drejte per me teper se dy?

    Dhe perse nuk duhet te jete e drejte qe babai apo vellai te martohet me cupken, me mamaken dhe gjyshen njekohesisht?

    Perse keto vende kane gjetur te padrejte keto lloj lidhjesh dhe kane gjetur te drejte ate midis dy personave ?

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga pyetesi
    Pak me siper diskutimet i kishe te gjata dhe me nje bindje per tu admiruar. Kurse tashti nuk qenke i informuar.

    Ato shtete ne te cilat lejojne martese midis dy meshkujve apo dy femrave i perjashtojne te gjitha lidhjet e tjera.

    Keto vende (perfaqesuesit e tyre), kane gjykuar se lidhja ne martese e nje grupi cfaredo njerezish (apo forma te tjera, perfshi lidhjen brenda familjes) nuk eshte nje e drejte dhe per kete aresye e kane perjashtuar nga perkufizimi.

    Prandaj natyrshem lind pyetja.

    Ne qofte se martesa eshte e drejte per dy persona, pse nuk duhet te jete e drejte per me teper se dy?

    Dhe perse nuk duhet te jete e drejte qe babai apo vellai te martohet me cupken, me mamaken dhe gjyshen njekohesisht?

    Perse keto vende kane gjetur te padrejte keto lloj lidhjesh dhe kane gjetur te drejte ate midis dy personave ?
    zotri i nderuar PYETESI !
    me duket se qenkeni per te psikologu.mew vjen shume keq qe keshtu me duhet te shprehem po mesiguri ai do t'ju tregoj te verteten dhe ndoshta do te ju keshilloj qe mos te beni keshtu pyetje qe nuk kane pergjigje ose qe pergjgjia e tyre eshte aq e gjate sa qe nuk kemi kohe per te diskutuar per kete ceshtje ne.me ne fund kete pyetje mund ta besh duke hapur nje teme te re dhe mund te maresh informata te ndryshme nga sejcili.
    ------------------------------
    une po te nthem se kjo martese (lidhje) mes dy familjareve eshte e ndaluar.sigurisht se do te pyesesh se PERSE ? shume e qarte eshte: sepse bashkimi i gjakut te njete sjell pasoja katastrofale ne familje.kete e tregon dhe e spjegon me se miri medicina,duke u bazuar ne ligjet dhe ne theniet fetare islame,krishtere,...e te tjera.une kam bindjen se sejcila fee(religjion) nuk e lejon lidhjen midis dy familjareve;babai me cupen,motra me vllaun,nipi me tezen....e te ngjashme.per kete i ka regulluar vete Zoti disa pune dhe keto kane mbetur ligje te natyres.ne si njerez qe jetojme ne kete bote nepergjithesi ponese nuk iu nenshtrohemi ligjeve te natyres ajo vete automatiklisht do te na shkele.natyra do te na shkel.analizo pak dhe do te kuptosh pak se si,ku dhe pse ...?! ose per ndryshe drejtohu tek psikologu per me shum informata!.

    kerkoj mirekuptim ,pershendetje !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Bekim, apo edhe ndonje tjeter qe pretendoi se u morr me pergjigjen e pyetjes sime.

    Po qe se nuk ke ndonje pergjigje mos u merr fare me problemin.

    Po te keshilloj qe te mos e humbesh toruan.

    Qe njeriu te kete besim tek njohuria qe ka kjo eshte shume e mire, por po aq e mire eshte qe te njohe se eshte i gabueshem dhe se mendimi i tij mund te jete jo i drejte.

    Une e di qendrimin e fese per ceshtjen e lidhjeve brenda familjes.

    Meqenese ti iu referoke fese per pjese te pyetjes sime atehere duhet ti referohesh edhe per pjeset e tjera perfshi edhe ate pjese ku fete perjashtojne lidhjet midis personave te te njejtit seks.

    Me sa duket ty deri ketu te pelqeka.

    Eshte si te thuash te kujdesesh vetem per ****** tende.

    Mirepo demokracia ka nje parim te madh i cili pohon barazine midis individeve ne keto shoqeri.

    Meqenese edhe une si qytetar i botes demokratike jam i informuar dhe i interesuar per te drejtat e gjithesecilit e di se
    e drejta eshte per te gjithe dhe jo vetem per disa.

    Po keshtu edhe per martesen.

    Nese kjo do te konsiderohet se eshte nje e drejte qe u takon te gjithe njerezve atehere nga parimi i barazise se njerezve del natyrshem edhe problemi qe kam parashtruar une ne formen e nje pyetjeje.

    Nese ekzistojne nje apo dy aresye se pse nje dicka nuk u takon te gjitheve atehere kjo nuk ngelet me e drejte por privilegj.

    Prandaj ne shoqeri privilegjin nuk mund t'a gezojne te gjithe por vetem ata qe plotesojne kriteret.

    Ketu une po shtroj pyetjen.

    A eshte martesa nje e drejte apo nje privilegj ?

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga pyetesi
    Eshte si te thuash te kujdesesh vetem per ****** tende.

    CKA DON TE THOTE KJO ME KETO YLLA ZOTRI I NDERUAR PYETESI ?!
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Eshte nje shprehje popullore shqiptare per ata qe nuk shohin me shume se interesin e tyre

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    mendoj se ndoshta ekziston naj fjal konkrete ne vend te atyre yjeve ! mund te thuash ate konkretish ?!
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Dymbėdhjetė faktet mė tė rėndėsishme mbi homoseksualitetin

    1. Orientimin seksual nuk mund ta “marrė” askush e as qė mund t’i mėsohet dikujt.

    "Frika e familjes nė zėnien e homoseksualitetit ose se mund tė merret nė shkollė a gjetiu ėshtė shkencėrisht absolutisht e pabazė".

    ~ Dr. Jack Weinberg, kryetar i Shoqata Amerikane e Psikologėve, 6 tetor, 1977.

    2. Orientimi seksual nuk ėshtė zgjedhje.

    Orientimi seksual ėshtė i ngulitur thellė dhe nuk ėshtė diēka qė dikush mund ta zgjedh pėr tė qenė ose pėr tė mos qenė.

    ~ Dr. Alan P. Bell,autor i vjetėr i broshurės“Parapėlqimi seksual”, Bell, Weinberg & Hammersmith, Indiana University Press, 1981.

    Hulumtimet sugjerojnė se orientimi homoseksual merr vend shumė herėt nė ciklin jetėsor, ndoshta, madje edhe para lindjes.

    ~ E marrė nga Raporti i Shoqatės Psikologjike Amerikane mbi orientimin seksual, korrik, 1994.

    3. Besohet se janė disa faktorė qė e pėrcaktojnė orientimin seksual.

    Orientimi seksual ngjan tė jetė rezultat i disa faktorėve tė ndryshėm, duke pėrfshirė ata gjenetik, hormonal dhe mjedisor. Asnjė prej kėtyre faktorėve vetėm nuk janė pėrgjegjės nė pėrcaktimin e orientimit seksual. Ndikimet psikologjike dhe sociale vetėm nuk e shkaktojnė homoseksualitetin.

    ~Tineke Bodde', "Pse fėmiu im ėshtė gej? " Federata e Prindėrve dhe e Miqėve tė Lezbikeve dhe Gejėve, Inc., 1988.

    "Ekziston dėshmi se nėn kushte normale tė edukimit, prindėrit kanė shumė pak ndikim nė ndėrtimin e orientimit seksual tė fėmijėve tė tyre”.

    ~Prof. dr. June Machover Reinisch,. (Reagimi nga broshura) " Pse fėmiu im ėshtė gej?" Federata e Prindėrve dhe e Miqėve tė Lezbikeve dhe Gejėve, Inc., 1988.

    4. Gejėt dhe lezbiket e zbulojnė orientimin seksual vetė. Ata nuk rekrutohen e as nuk binden (nuk iu “shpėrlahet truri”) pėr tė hyrė nė “stilet jetėsore-gej”

    Fėmijėt gejė dhe vajzat lezbike shpesh janė tė vetėdijshėm pėr tė qenurit tė ndryshėm nė njė moshė shumė tė re. Ata nė pėrgjithėsi bėhen tė vetėdijshėm pėr orientimin e tyre seksual gjatė adoleshencės (mosha 18-25 vjeēare) ose edhe diēka mė vonė.

    ~ R.R. Troiden, "Formimi i identiteteve homoseksuale ", Gazeta mbi homoseksualitetin,
    17, 43-73.

    5. Homoseksualiteti nuk ėshtė ērregullim mendor ose emocional.

    Hulumtimet mbi homoseksualitetin janė shumė tė qarta. Homoseksualiteti nuk ėshtė as sėmundje mentale e as shthurje morale. Thjeshtė ėshtė njė mėnyrė si njė pakicė e popullatės tonė e shpreh dashurinė njerėzore dhe seksualitetin. Janė bėrė studime pas studimeve pėr shėndetin mental tė meshkujve gejė dhe tė lezbikeve. Studimi i tė gjykuarit, stabilitetit, besueshmėrisė, mbėshtetjes dhe tė adaptimit social dhe profesional, qė tė gjitha tregojnė se meshkujt gejė dhe femrat lezbike funksionojnė nė secilėn sferė jetėsore sikurse edhe heteroseksualėt.

    ~ Shoqata Amerikane e Psikiatėrve dhe Shoqata Amerikane e Psikologėve, korrik 1994.

    6. Pėrpjekjet pėr ta ndryshuar orientimin seksual janė jo tė efektshme dhe mund tė jenė tė dėmshme.

    Tė arriturat hulumtuese sugjerojnė se pėrpjekjet pėr t’i riparuar homoseksualėt janė asgjė mė shumė se paragjykim shoqėror i mveshur nė petkun psikologjik.

    ~ E marrė nga raporti pėr orientim seksual i Shoqatės Amerikane e Psikologėve, korrik, 1994.

    Nuk ekziston kurrėfarė evidence shkencore qė do ta pėrkrahte efektshmėrinė e ēfarėdo terapie qė tenton t’i shndėrrojė homoseksualėt nė heteroseksualė.

    ~ John C. Gonsiorek dhe James D. Weinrich, botimet., Homoseksualiteti: Implikimet e hulumtimit pėr strategji publike,: Sage, 1991

    Tė gjitha tentimet dėshtojnė kur gejėt mundohen tė bėhen heteroseksualė.

    ~D. C. Haldeman, "Praktika dhe etika e terapisė sė shndėrrimit tė orientimit seksual ", Gazeta e kėshillimit dhe psikologjia klinike, 62, faqe.221-227, 1994.

    "Grupet qė pėrpiqen ta ndryshojnė orientimin seksual tė njerėzve pėrmes tė ashtuquajturrės terapi shndėrruese janė tė drejtuara gabimisht dhe nxisin rrezikun e shkaktimit tė njė mase tė madhe tė dėmit psikik atyre tė cilėve janė duke u munduar t’u ndihmojnė”

    ~Dr. Raymond Fowler, drejtor ekzekutiv i Shoqatės Amerikane tė Psikologėve

    Pėrvoja klinike tregon se personat tė cilėt kėrkojnė terapi tė shndėrrimit ndodh ta bėjnė njė gjė tė tillė pėr shkak tė paragjykimit shoqėror qė ka quar deri te homofobia internalizuar, ndėrkaq, gejėt dhe lezbiket qė e kanė pranuar orientimin e tyre seksual nė mėnyrė pozitive janė adaptuar mė mirė sesa ata qė nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė.

    ~ Shoqata Amerikane e Psikologėve

    7. Prania e homoseksualitetit ėshtė konstante pa marrė parasysh praninė e ligjeve tė reja ose tė qėndrimeve shoqėrore.

    Homoseksualiteti ėshtė gjetur nė pėrreth 10% tė popullatės, shifėr kjo qė befasisht ėshtė konstante nėpėr mjedise tė ndryshme kulturore, pa i marrė parasysh vlerat dhe standardet e ndryshme morale tė njė mjedisi tė caktuar kulturor. Pėrkundėr asaj qė disa lėnė tė kuptohet, prania e homoseksualitetit nė njė popullatė nuk duket se mund tė ndryshojė me praninė e kodeve tė reja morale ose me tė ardhurat shoqėrore.

    ~ E marrė nga raporti i APA-sė mbi orientimin seksual, korrik, 1994.

    8. Rinia homoseksuale dhe lezbiket janė nė rrezik mė tė madh nė kryerjen e vetėvrasjes.

    Rinia homoseksuale dhe lezbiket kanė prirje pėr tė bėrė vetėvrasje dy-tri herė mė shumė sesa moshatarėt e tyre heteroseksualė. Tė rinjtė gejė dhe tė rejat lezbike pėrbėjnė rreth 30% tė rasteve nga numri i pėrgjithshėm i vetėvrasjeve tė tė rinjėve.

    ~Departamenti i SHBA-ve pėr Shėndetėsi dhe pėr Shėrbime Njerėzore. "Raporti i forcės sė detyrės sė sekretarit mbi vetėvrasjen te tė rinjtė", Washington D.C., 1989.

    9. Gejėt dhe lezbiket janė po aq tė aftė pėr tė qenė prindėr tė mirė sa edhe prindėrit heteroseksualė.

    Fėmijėt qė rriten nė shtėpitė e gejėve ose lezbikeve nuk dallojnė nė asnjė aspekt psikologjik, shoqėror ose nė zhvillim seksual nga fėmijėt qė rriten nė familjet heteroseksuale.

    ~C.J. Patterson, "Fėmijėt e baballarėve gejė dhe nėnave lezbike ", Zhvillimi i fėmiut, 63, 1025-1042.

    35 studime tė ndryshme kanė treguar se fėmijėt e prindėrve gejė dhe tė lezbikeve nuk kanė gjasa mė tė mėdha tė bėhen homoseksualė krahasuar me fėmijėt e heteroseksualėve dhe janė tė adaptueshėm nė po tė njėjtėn masė se edhe kėta tė dytėt.

    ~Jane Gross, "Sfida e re e rinisė: Rritja nė shtėpitė e gejėve ", New York Times, shkurt 11, 1991.

    10. Meshkujt gejė dhe femrat lezbike rrallė se ndonjėherė pėrfshihen nė keqpėrdorim seksual.

    Nė SHBA, 90% nga tė gjitha abuzimet seksuale janė tė kryera nga meshkujt heteroseksualė. Keqtrajtuesit janė pothuajse gjithmonė anėtarėt e familjes, shokėt e afėrt tė familjes ose dashnori i nėnės.

    ~P.J. Falk "Nėnat lezbike: Presupozimet psikologjike nė ligjin e familjes ", Psikologu Amerikan, 44, 941-949, 1989.

    ~Mary Koss me autorė. "Nuk ka parajsė tė sigurtė: Dhuna e mashkullit ndaj gruas nė shtėpi, nė punė dhe nė shoqėri, Shoqata Amerikane e Psikologėve, 1994.

    11. Njerėzit gejė nuk e kanė obsesion seksin.

    Meshkujt gejė dhe femrat lezbike e ndajnė po tė njėjtėn sasi tė interesit pėr aktivitetet seksuale sa edhe personat heteroseksualė, hiq mė shumė e hiq mė pak.

    ~Alan P. Bell dhe Martin S. Weinberg, pėr Institutin pėr Hulumtime Seksuale, “Homoseksualiteti: Njė studim nė shumėllojshmėrinė njėrzore”, Simon dhe Schuster, 1978.

    12. Nuk ekziston njė stil jetėsor i vetėm gej.

    Stilet e jetės sė meshkujve gejė dhe femrave lezbike janė tė shumėllojshme sikurse edhe stilet e heteroseksualėve.

    ~Linda D. Garnets dhe Douglas C. Kimmel, "Kėndvėshtrimet psikologjike nė pėrvojat e lezbikeve dhe tė meshkujve gejė", Columbia University Press, 1995.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Deklarata e Shoqatės Psikologjike Amerikane pėr homoseksualitetin

    Nga deklarata e publikuar mė 26 janar, 1990 nga Bryant Welch, J.D., Ph.D., Drejtor ekzekutiv pėr Praktikė Profesionale, Shoqata Psikologjike Amerikane (American Psychological Association).

    Hulumtimet mbi homoseksualitetin janė shumė tė qarta. Homoseksualiteti nuk ėshtė as sėmundje mentale e as shthurje morale. Thjeshtė ėshtė njė mėnyrė si njė pakicė e popullatės tonė e shpreh dashurinė njerėzore dhe seksualitetin. Janė bėrė studime pas studimesh pėr shėndetin mental tė meshkujve gejė dhe lezbikeve. Studimi i tė gjykuarit, stabilitetit, besueshmėrisė, mbėshtetjes dhe tė adaptimit social dhe profesional, qė tė gjitha tregojnė se meshkujt gejė dhe femrat lezbike funksionojnė nė secilėn sferė jetėsore sikurse edhe vetė heteroseksualėt.

    Homoseksualiteti nuk ėshtė as ēėshtje e zgjedhjes individuale. Hulumtimet sugjerojnė se orientimi homoseksual merr vend shumė herėt nė ciklin jetėsor, ndoshta, madje edhe para lindjes. Homoseksualiteti ėshtė gjetur nė rreth 10% tė popullatės, shifėr kjo qė befasisht ėshtė konstante nė mjedise tė ndryshme kulturore, pa i marrė parasysh vlerat dhe standardet e ndryshme morale tė njė mjedisi tė caktuar kulturor. Pėrkundėr asaj qė disa lėnė tė kuptohet, prania e homoseksualitetit nė njė popullatė nuk duket se mund tė ndryshojė me praninė e kodeve tė reja morale ose me tė shtuarat shoqėrore. Tė arriturat hulumtuese sugjerojnė se pėrpjekjet pėr t’i “riparuar” homoseksualėt janė asgjė mė shumė se paragjykim shoqėror i mveshur nė petkun psikologjik.

    Tė gjitha objektivat e diskriminimit, qofshin ata zezakėt, femrat, tė hendikepuarit ose sektet religjioze kanė njė shtrirje specifike dhe tė tmerrshme nė vuajtjen e tyre. Kjo, poashtu, ėshtė e vėrtetė edhe pėr meshkujt gejė dhe lezbiket. Psikologjikisht, seksualiteti dhe orientimi seksual pėrfaqėsojnė forcat jetėsore tė cilat e formojnė gurthemelin mė tė ndjeshėm tė qenies sonė. Ata jo vetėm qė u japin formė qėndrimeve dhe pasioneve tona por janė edhe aq themelore pėr strukturėn tonė tė personalitetit ashtu qė nė pjesė tė madhe e pėrcaktojnė ndjenjėn e unitetit personal dhe shkallėn tonė tė komoditetit nė rreth. Ata janė forca shtytėse me tė cilėn ne shprehim dashurinė, punojmė dhe krijojmė.

    Pėr pacientėt (nė psikoterapi), pretendimi social se homoseksualiteti “ėshtė” sėmundje dhe/ose imoralitet krijon njė burg emocional, ndjesor dhe spiritual ku vetėshprehja, dashuria dhe format mė tė thella tė lidhjes budallallepsen pėrmes fajit tė ankthit dhe tė vetėneveritjes. Pėr ata nga ne nė psikologji qė kanė pasur kėtė lloj pėrjetimi nė punė me meshkujt gejė dhe lezbiket, ndikimi ka qenė shumė i thellė. Pėr mė shumė se dy dekada, Shoqata Psikologjike Amerikane ka pėrkrahur eliminimin e diskriminimit tė gejėve dhe lezbikeve.

    Sė fundi, nėse dikush mendon pėr problemet e shumta reale qė e konfrontojnė shoqėrinė tonė dhe qė sulmojnė strukturėn e familjes sonė—probleme si dhuna nė familje, shkurorėzimi, keqpėrdorimi i drogės dhe i alkoolit, abuzimi i fėmijėve, njerėzit e pastrehė dhe izolimi bėhet e qartė se individėt qė janė tė preokupuar pėr sė tepėrmi me atė se si njė pakicė e qytetarėve tonė e shprehin dashurinė dhe seksualitetin natyrisht kanė krijuar njė numėr tė prioriteteve mė tė veēanta si pėr vetėn e tyre ashtu edhe pėr tė tjerėt.

    Heteroseksualėt e shėndoshė dhe tė sigurtė nuk ndihen tė rrezikuar nga homoseksualiteti.


    Heteroseksualėt e shėndoshė nuk ndiejnė nevojė t’i shtypin homoseksualėt.


    Heteroseksualėt e shėndoshė nuk kanė nevojė t’i “riparojnė” homoseksualėt.
    Ēėshtja e vėrtetė me tė cilėn ballafaqohet shoqėria jonė sot nuk ėshtė pse njerėzit e kėrkojnė dashurinė dhe kuptimin kur tanimė e bėjnė atė, por pse pėr disa ėshtė aq e vėshtirė tė dashurojnė dhe tė kuptojnė.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  15. #95
    Homoseksualiteti nuk ėshtė as sėmundje mentale e as shthurje morale.

    Shuthrje morale per amerikanet nuk eshte, por per kulutren dhe etiken shqiptare kjo eshte shthurje e pertej shthurjesh.

    Homoseksualiteti nuk ėshtė as ēėshtje e zgjedhjes individuale.

    Hulumtimet sugjerojnė se orientimi homoseksual merr vend shumė herėt nė ciklin jetėsor, ndoshta, madje edhe para lindjes.

    Sugjerimet s’jane fakte! Homoseksualiteti mund te jete i lindur dhe mund te krijohet gjate jetes si rezultat i rethanave te ndryshme: perfitime materiale, perdorim drogash, shoqeri prej 2 - 3 homoseksualesh, etj. Fakt per kete kam nje shokun tim qe si pengon te tregon arsyen se per here te pare shkoi me mashkull se kish nevoj per para, dhe kish qene nen ndikim droge.

    Tė gjitha objektivat e diskriminimit, qofshin ata zezakėt, femrat, tė hendikepuarit ose sektet religjioze kanė njė shtrirje specifike dhe tė tmerrshme nė vuajtjen e tyre.
    Diskriminimi ndaj homoseksualeve vjen si rezultat i trembjes se populates nga e ardhmja e dyshimte qe sjell homoseksualiteti (semundje, droga, degjenerim, etj). Megjithate, pjesa dermuese e shqiptareve i pranon homoseksualet ne shoqeri si te barabarte, por, martesa eshte gje e shenjte ne fene e cdo shqiptari, qofte ajo krishtere apo muslimane ne te cilat besojme. Po te lejohet martesa mes homoseksualesh, do thyhet shenjtesia e fese sone. Asnjeri s’do diskriminoje veten per te mbrojtur interesat e homoseksualeve. Ne fakt as homoseksualeve nuk ju interson se po diskriminojne principet fetare shqiptare, kujdesen per interesat personale te tyre.



    Pėr pacientėt (nė psikoterapi), pretendimi social se homoseksualiteti “ėshtė” sėmundje dhe/ose imoralitet krijon njė burg emocional, ndjesor dhe spiritual ku vetėshprehja, dashuria dhe format mė tė thella tė lidhjes budallallepsen pėrmes fajit tė ankthit dhe tė vetėneveritjes.
    Une me plot bindje them qe ai shoku im PAK.. VETEM PAK t’ju kishte shkuar pas keshillave te ciles do feje, ose te degjonte prinder, shoke e psikologe, sot do ishte i paster.

    Heteroseksualėt e shėndoshė dhe tė sigurtė nuk ndihen tė rrezikuar nga homoseksualiteti.
    Fals. Shembulli me lart tregon per kete. Mandej ka dhe manjake te tille homoseksuale qe perdhunoje femije te mitur.. perdhunojne edhe te ritur. Bota mendon keshtu: do te martohen dy burra, do te adaptojne femije dhe do e risin me kulture homoseksualesh. Femija do behet homo, do martohet me homo, do adaptoje femije tjeter dhe do ta edukoj me kulture homosh…… Me vone do t’ju merzitet homoseksualiteti dhe per tu be me interesant do kerkojne martesen me kafshe, maresten me krastaveca… etj.. Keto jane ndikime negative qe priten nga homoseksualizmi, DEGJENERIM!! Kesaj ja kemi friken.

    Te uroj fat ne dashuri Beko

    Me’t maira

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    vetem nese ke fol prej inatit ziotri i nderuar,perndryshe keto gjera,droga,...dhe gjerat tjera nuk ekzistojne tek homot,per ate une neser do te te bie disa fakte qe kundershtojne gjith keto gjera qe ke cituar ti.falimnderit per urimin ne dashurine time
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Shuthrje morale per amerikanet nuk eshte, por per kulutren dhe etiken shqiptare kjo eshte shthurje e pertej shthurjesh.
    ketu nuk behet fjale per amerikanet por vetem per shqiptaret.kjo nuk eshte shthurje as per amerikanet sic thuani ju e as per shqiptaret,thjjesh eshte nje fenomen qe duhet te pranohet me se paku sic eshte as me pak e as me shum .kjo eshte realiteti dhe duhet te pajtohemi me ate qe ekziston.



    Sugjerimet s’jane fakte! Homoseksualiteti mund te jete i lindur dhe mund te krijohet gjate jetes si rezultat i rethanave te ndryshme: perfitime materiale, perdorim drogash, shoqeri prej 2 - 3 homoseksualesh, etj. Fakt per kete kam nje shokun tim qe si pengon te tregon arsyen se per here te pare shkoi me mashkull se kish nevoj per para, dhe kish qene nen ndikim droge.
    po ti sic the ...[B]shoqeri prej 2 - 3 homoseksualesh,[B]... ti i thua vetes se je homoseksual qe thate se ...kam nje shokun tim qe ... aterher del se dhe ju jeni i tille dhe persei nuk pranoni veten si te till apo ??? sic thate se ai shku juaj ka pat nevoje per para dhe ka qene nen ndikim droge,une mendoj dhe them me plot pergjegjesi se kjo gje (droga)nuk ka vend tek homoseksualet. fjala eshte per ata homoseksuale/e qe jane te vetedijshem se jane te tille dhe seksin dhe dashurine e tyre e bejne me deshir,me dashuri e jo si prostituta te rugeve. per prostituta nuk mei fjalen ketu dhe nuk bisedodhet per ta.thjesht per ata qe jane te tile,qe ndiehen te tille dhe qe duan ta jetojne jeten sic duan ne ate menyre dhe te jene te lire ne bote.thjesht shqiptaret.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Diskriminimi ndaj homoseksualeve vjen si rezultat i trembjes se populates nga e ardhmja e dyshimte qe sjell homoseksualiteti (semundje, droga, degjenerim, etj). Megjithate, pjesa dermuese e shqiptareve i pranon homoseksualet ne shoqeri si te barabarte, por, martesa eshte gje e shenjte ne fene e cdo shqiptari, qofte ajo krishtere apo muslimane ne te cilat besojme. Po te lejohet martesa mes homoseksualesh, do thyhet shenjtesia e fese sone. Asnjeri s’do diskriminoje veten per te mbrojtur interesat e homoseksualeve. Ne fakt as homoseksualeve nuk ju interson se po diskriminojne principet fetare shqiptare, kujdesen per interesat personale te tyre.

    Mungesa e tradites per te diskutuar hapur per tema te rendesishme krijon edhe mentalitetin se nuk duhet te flitet per to. Thjesht nuk ka vend debati per kete sepse dikush para 14 shekujve ka thene se homoseksualizmi eshte i ndaluar dhe denohet me vdekje (a thua si do ta egzekutonte denimin me vdekje Imami Kosovar: ndoshta me gjuajtje te gurreve - stoning. Ashtu siq do u bente femrave te cilat kane treguar gjurin ne menyre publike.

    Islamizmi eshte nje religjion i cili ka nevoje te jashtezakonshme per reformim. Ashtu sikurse feja krishtere ne Evropen Perendimore e cila ka kaluar reformimin. Keni parasysh se krishteret e mesjetes kan patur te njejten pikepamje per homoseksualet sikur ky imami yne Kosovar. Por jo vetem per ta por edhe per femra. Por barazia e femrave beri qe perendimi te lulezoi, e lindja te mbes pas, per shkak se gjysma e popullsise eshte e mbyllur ne shtepi.

    Por me kohe ata jane reformuar dhe tani ka kisha te cilat jan plotesisht te dedikuara vetem per personat homoseksual. Mendimi religjioz krishter tani thote se Zoti i don te gjithe pa dallim. Homoseksualet gjithashtu kan te drejt te besojne ne Zot.

    Merreni me mend se si to dukej situata nese Xhamia ne Kosove do te pranonte ne gjirin e vet edhe personat homoseksual, bile te kete Imam homoseksual. Ishim shku te na fryej Hoxha te gjithe!!!

    Kjo eshte vertete e tepert per te imagjinuar.
    Per pakes me doli imagjinata nga kontrolli.

    Ti kthehem perseri temes, por me shume realitetit.


    Une me plot bindje them qe ai shoku im PAK.. VETEM PAK t’ju kishte shkuar pas keshillave te ciles do feje, ose te degjonte prinder, shoke e psikologe, sot do ishte i paster.
    ketu nuk ka pasterti e as ndytesi,cdo gej qe behet fjale per seks dhe dashuri nuk mund te qyhet e paster apo e ndyre,thjesht ajo eshte deshire e shpirtit,nevoje e trupit,dhe kenaqesi e zemres.

    Fals. Shembulli me lart tregon per kete. Mandej ka dhe manjake te tille homoseksuale qe perdhunoje femije te mitur.. perdhunojne edhe te ritur. Bota mendon keshtu: do te martohen dy burra, do te adaptojne femije dhe do e risin me kulture homoseksualesh. Femija do behet homo, do martohet me homo, do adaptoje femije tjeter dhe do ta edukoj me kulture homosh…… Me vone do t’ju merzitet homoseksualiteti dhe per tu be me interesant do kerkojne martesen me kafshe, maresten me krastaveca… etj.. Keto jane ndikime negative qe priten nga homoseksualizmi, DEGJENERIM!! Kesaj ja kemi friken.

    pak si qesharake kjo!
    po ty te pengon dic kjo qe thua : do te martohen dy burra, do te adaptojne femije dhe do e risin me kulture homoseksualesh. Femija do behet homo, do martohet me homo, do adaptoje femije tjeter dhe do ta edukoj me kulture homosh…… Me vone do t’ju merzitet homoseksualiteti dhe per tu be me interesant do kerkojne martesen me kafshe, maresten me krastaveca… mendoj se asgje nuk eshte ne favor "tuajin" apo te tjereve dhe as kunder "jush".kjo per "ju" do te jet vetem nje koriozitet ne fillim dhe nje normalitet ne fund.per ate as nuk te hyn e as nuk te del prej xhepit dicka ty dhe te tjereve qe per momentin nuk ndiehen homo.po u martofish ata bvejne punen etyre,po u shkurorezofshin perseri ata bejne punen e tyre,ti nuk ke asgje kunder tyure dhe asgje ne favor te tyre.thejsht ti dhe gjith te tjeret qe nuk ndiehen homo nuk kane te drejte te nderhyne ne bashkimin e tyre.po ata bene seks dhe do te kerkojne martese mes njerezve me kafshe perseri eshte pune e tyre,ty nuk te pengon gje ajo pasi qe sejcili ka trupin e tij,sejcili ka shpirtin eb tij,sejcili ka jeten e tij.pra sejcili eshte ZOT i vetvetes.


    dhe falimnderit per urimin e dashurise sime,gjithashtu te oroj dhe ty personalisht fat dhe lumturi ne jete!
    te keshilloj qe radhen tjeter na sjlell fakte lidhur me ate qe do te thuash !
    pershendetje te gjitheve !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  19. #99
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Une kisha nje pyetje , Nese nje mashkull qe eshte normal behet gay nga kushtet dhe ambjenti ku jeton , psh eshte ne burg , ne lufte apo whatever . A behet gay pergjithmone apo vetem per ate periudhe qe psh ne burg etj....., dmth nese ai del nga burgu a thua do shkonte me nje femer apo behet gay dmth pelqen vetem meshkujt ????

  20. #100
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga Flavia80
    Une kisha nje pyetje , Nese nje mashkull qe eshte normal behet gay nga kushtet dhe ambjenti ku jeton , psh eshte ne burg , ne lufte apo whatever . A behet gay pergjithmone apo vetem per ate periudhe qe psh ne burg etj....., dmth nese ai del nga burgu a thua do shkonte me nje femer apo behet gay dmth pelqen vetem meshkujt ????
    shume qarte eshte pyetja.njejt do te jet dhe pergjigjia.
    femiu kur lind nena se pari i jep qumesh,pastaj ushqime te lengeshme e me vone dhe ushqime pak me te forta,dhe me ne fund dhe buke.ponese nena i nje femiju e meson qe te haje nga cdo ushqim i dobishem per organizmin e njeriut,ateher ai femije kur do te ritet nuk do ta haje ate ushqim,apo te njetin do ta haje perhohesisht apo vetem i detyruar nga ambienti.pra me kete perfundojme se: nje person "normal" i ashtuquajtur keshtu,sepse te gjith jane normal pa mare parasyshe orientimin seksual te tyre.njeri jonormal ehste ai njeri i cili eshte me te meta psiqike....pra nje person me orientim heteroseksual ponese eshte i detyruar nga ambienti i jashtem,sic eshte shembulli i cituar me lart si ne burg,periudhe lufte,apo te ngjashme,dhe i detyruar nga ato kushte,pra sepse nuk ka psh ne ate vend femer,apo mashkull per femra,ateher "ndoshta" do te deshiroje te provoje seks me mashkull dhe kete do ta bej ponese thot "fundi i funfit..." dhe ne ate rast ai do te ket deshire te jet vetem aktiv ne mardhenie seksuale. ponese i njejti person do te beje kete gje,ponese do te provoje nje seks te tille,dhe pas disa here mardhenie seksuale me te njejten gjini atij do ti lind ideja,apo deshira qe cdo moment eme teper ajo deshire do te zmadhohet dhe do te behet e zjart qe i njeti per provoj te jet dhe pasiv.pinese ai provon kete gje,te jet dhe pasiv,kthim brapa s'ka.qe don te tjote se onese nje konzerve hapet,celet,ateher ajo nuk nuk mund te mbyllet ashtu sic ka qene e mbyllur fabrikisht.qe don te thotese homoseksualet me se shumti ndiejne kenaqesi kur ne mardheie jane pasiv.por ketu mos te kuptojme ate se te gjith e duan kete,don te tjote se ka prej tyre qe me se shumti u pelqen aktiv ose prej tyre qe duan vetem aktiv te jene ne mardhenie seksuale.pra e ketrille eshte deshira e tyre.me kete pefundojme se ponese nje person me orinetim seksual si heteroseksual ne rethana te ndryshe i detyruar nga XXX shkaqe ne ambient te padesiruar,ai mund te provoje seks me te njejten gjini vetem nese ai eshte i dyshimte ne veten e tij per orientimin e tij seksual.pra ai/ajo i/e pavetedijshme per orientimin e tij/saj seksual do te bej nje gje te tille.por njersonat e tille jane te pavetedijshem se cka kerkojne ne fillim,cka duan dhe cka dunan te jene,si dhe ku...pra me kete perfundojme :Heteroseksualėt e shėndoshė dhe tė sigurtė nuk ndihen tė rrezikuar nga homoseksualiteti. pra qe do te thote se ai/ajo nuk eshte e vetedijshme per punet qe ben.pra i/e njeti/a se ao do te ket te njeten deshire dhe pasi te clirohet nga ajo situate ne te cilen ka bere ate pune,mvaret nga kenaqesia e tij/saj qe ka perjetuar.ponese ai/ajo ka patur kenaqesi shpirterore,seksuale dhe trupore,ateher sigurisht se ai/ajo te njeten gje do ta beje edhe ne "liri",pra kur te clirohet nga ajo situate kur ne te njejten ka provuar mardhenie seksuale me te njeten gjini.ponese te njejtin/es nuk ka ndiere kenaqesi ne mardhenie te tilla ai/ajo nuk do te vazhdoje per me tej,dhe i/e njejta do te nderpres ate gje duke u penduar perse e ka bere ate ne fillim.ne ate rast vetes do ti thote JO dhe vetem JO.ponese pas nje kohe te njejtit/es do ti lind deshira perseri per te njeten gje ateher ai ne ate rast do te luftoje kunder vetes dhe ndienjave te tij/saj.ne njeren ane i ka thene vetes JO a kurse ne anen tjeter deshira ne ate rast vetem ritet,ateher ai me ne fund do ti thote vetes: perse nuk jam ai/ajo qe dua te jem...?c'ka lidhje kjo?perse nuk e bej ate qe me pelqen ??? ne ate rast ai/ajo pranon veten si te tille dhe ne ate rast eshte vulosur orientimi i tij/saj.se do te jet biseksual,apo do te jete vetem homoseksual,se do te jet heteroseksual...aty mvaret nga deshira qe lind,mjetet sociale,gjendja e brendeshme familjare,shoqerore,ekonomike....ai do te vazhdoje dhe do te gjeje rugen e tij/saj per te jetuar jeten e tij/saj sic deshiron,pa qene i vetedijshem se perse e ben kete. pra vetem per te qene i lire ne te ardhmen e tij/saj pas gjith asaj situate qe e ka mbisunduar ne ate kohe kur ka qene nen detyrim te disa rethanave te ndrushe te pacituara.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

Faqja 5 prej 26 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrkufizimi i dashurisė!!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 233
    Postimi i Fundit: 13-03-2024, 07:04
  2. Martesa Ne Islam!!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 08-06-2009, 13:30
  3. Thėnje tė bukura pėr dashurinė
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 483
    Postimi i Fundit: 20-07-2007, 09:21
  4. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
  5. Martesa
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •