Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Whatever.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Shkenca dhe psikologjia

  Ne Universitete nuk studiohen vetem shkencat. Ka edhe lende te tjera qe nuk jane shkenca.

  Shumica e inxhinierive dhe lendeve qe studjohen aty nuk jane shkenca.

  Megjithese ka plot disiplina shkencore qe quhen shkenca, ne fakt shume prej tyre ka kohe qe jane larg te merituarit te ketij emri.

  Disa nga aksiomat e biologjise jane

  1. Jeta bartet nga lenda organike
  2. Qeniet e gjalla kane ne baze te tyre qelizen

  Etj.

  Jeta ka plot veprimtari te tjera. Jo cdo gje eshte shkence.

  Fakti qe studjues te ndryshem perdorin metoda statistikore apo eksperimete nuk e klasifikon kete veprimtari ne nje shkence te mirefillte.

  Une nuk mendoj se universitetet tallen me veten.
  Zhvillimi shkencor njeh edhe deshtime edhe suksese.
  Qe te kesh sukses apo deshtosh duhet te supozosh dhe perpiqesh te provosh.

  Pra duhet qe te formulosh nje te themi teoreme, dhe mandej t'a provosh ate.

  Une ne objeksionin tim nuk dua te hedh poshte psikologjine dhe vlerat e saj.

  Problemi qe une ngre eshte se grumbulli i madh i informacionit mbi fushen e psikologjise eshte larg nga te pranuarit e perbotshem.

  Shkenca eshte nje per te gjithe dhe ka ligjesi qe nuk varen nga deshirat e njerit apo tjetrit.

  Po ti Anton mos u merzit se te gjitheve profesioni i tyre u duket me i rendesishmi.

  Po te shikosh gjerat ne menyre relative ke per te pasur sukses me te madh.

  Suksese

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Baobabit

  A e di perkthimin e fjales psikologji? Po nuk e dite, thjesht pyet. Nqs e di, vete fjala ta shpjegon nese psikologjia eshte shkence apo jo. Nuk eshte ne kompetencat e mia apo te tuat te deklarojme nese psikologjia eshte shkence. Thjesht hap fjalorin dhe e ke pergjighen aty.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Edhe Skerdi

  Pohimi mbi profesionin i shfaqur ne dy rreshtat e fundit te postimit tim te meparshem nuk ka perfshire edhe psikologun Skerdi.

  Si do t'a klasifikonit psikologjine ne nje relacion renditjeje me ufologjine.

  Kush shitet me teper psikologjia apo ufologjia

  Suksese

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e skerdi
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Re: Edhe Skerdi

  Postuar m par nga baobabi
  Pohimi mbi profesionin i shfaqur ne dy rreshtat e fundit te postimit tim te meparshem nuk ka perfshire edhe psikologun Skerdi.

  Si do t'a klasifikonit psikologjine ne nje relacion renditjeje me ufologjine.

  Kush shitet me teper psikologjia apo ufologjia

  Suksese

  Po iu pergjigje pyetjes time te meparshme, do te te pergjigjem edhe une. Dhe, nuk jam psikolog.
  Suksese edhe ty, doktor.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Fjalori dhe shkenca

  Nuk dua te debatoj kot me perkufizime nga fjalori apo nga librat e psikologjise.

  Cfare zgjidhje shkencore jep psikologjia per problemin e krimit qe t'a ndihmoje njerezimin te shpetoje nga kjo e keqe.

 7. #27
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ne momente te caktuara une kam kerkuar ndihmen e psikologut dhe kam arritur ne konkluzion se psikologu te kthjellon mendimet. Zgjidhjet i ka ne dore personi i deprimuar sepse sado receta te te japin, jane rrethanat ato qe te detyrojne te ndrydhesh dhe keshtu nuk hedh dot asnje hap perpara.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 8. #28
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  I nderuar Baobabi,

  une kam mbaruar dhe matematiken dhe nje nga lendet qe kam pasur me qejf ka qene logjika matematike qe e jepte Mishel Fundo.

  Ne po flasim per shkencat.

  Ato qe ti ke permendur tek biologjija jane ligje natyrore e jo aksioma.
  Ne thelb aksiomat jane pohime arbitrare.
  ( ke degjuar gje per gjeometrine absolute?
  apo Kurt Gdel)

  Kriteri me i qarte qe dallon shkencat natyrore dhe shkencat ne pergjigthesi nga pseudoshkencat eshte eksperimenti.

  Dhe mbi te gjitha zbulimi i ligjeve natyrore, shpjegimi i fenomeneve dhe parashikimi i te ngjarjeve ose pasojave ne te ardhmen.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Po problemi i krimit

  Nje nga problemet qe ka njerezimi eshte krimi.

  Krimet kategorizohen ne disa lloje (shih nje kod penal)

  Shumica e krimeve jane veprime te ndergjegjeshme.

  Pra individi qe e kryen mendon per t'a kryer kete veprim duke e ditur fare mire se cfare po ben.

  Ne analize te fundit krimi eshte rezultat i mendjes njerezore.

  Duke iu referuar perkufizimit tuaj mbi psikologjine duhet qe kjo "shkence" te na jape nje nivel shkencor njohjeje per te ndihmuar njerezit te shpetojne nga krimi.

  Ne fakt njerezit nuk kane pritur qe te shpikej psikologjia qe te shpetonin nga krimi por kane ndertuar sisteme politike qysh heret.

  Do jepni ndonje zgjidhje per kete problem?

  Ti po ta kishe dashur matematiken nuk do i ishe hedhur psikologjise. Qe te caje me matematike ne shqiperi ka qene e veshtire se mesues do punoje, dhe kuptohet se cfare rroge do merrje.

  Ose do i ishe futur politikes sic ka bere Mejdani, Gjinushi, Klosi, e pothuajse gjithe fakulteti i shkencave.

  Gjithe universiteti thuaj.

  Ketu ku lendet mesimore jane si tek tregu i ushqimeve, paguan per ate qe te pelqen do ecesh me shume se me matematike

  Psikologjia ka gallate prandaj ke per te pasur kliente gjithmone.

  Valoja Anton valoja dhe mos e shit lire

 10. #30
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Menyra se si psikologu arrin ,ta sheroje shpirtin njrezor eshte vetem me ane te fjales ,komenteve ,konsultat qe do te te japi ,por kjo gje do pak kohe derisa ai te arrije te futet ne shpirtin tend .
  Se nuk eshte shume e lehte ta njohesh njeriun vetem je takim apo thjesht nje flas bisede.....
  Psikologu mund ta sheroje shpirtin njerezor ......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 11. #31
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  A do me fol per shkence apo do me fol permbi mua?

  Cudi e madhe se me sa profesionizem flet e hidhesh sa nga nje dege ne tjetren.

  Sa per sherimin, nuk eshte vetem biseda e keshillimi metode e punes se psikologut, por ka dhe sisteme te tera terapie.

  Problemi me i madh eshte se shumica e semudjeve psiqike jane akoma te pa kuptuara plotesisht, shumica e tyre kane nje shumllojshmeri shkaqesh dhe historia e lindjes dhe zhvillimit te tyre eshte ne pergjithesi shume e gjate.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Meqenese me bere pak biografi matematike t'a kam permendur edhe une lidhjen me te.

  Po qe se do te merresh me shkence eja e perdorim psikologjine per problemin e krimit i cili eshte rezultat i veprimtarise mendore te njeriut qe pretendon se studjon psikologjia.

  Po qe se ke bindjen se psikologjia per te cilen ti je kaq partizan eshte larg nga zgjidhja e problemit te krimit dhe nuk jep ndonje zgjidhje per te atehere eshte e kote te vazhdojme diskutime apo debate te kota.


 13. #33
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  me shkrite se qeshuri s'i kisha lexuar keto une
  Baobai, ti dukesh qe ke je inteligjent, por ke goxha tendenca. American kane nje shprehje : "We are not going to re-invent the wheel here" qe do te thote, ata qe shpiken rroten shekuj me pare e bene ate pune, ne tani nuk eshte nevoja te shkojme prap aty lol
  Ai replikuesi ta ka shpjeguar shume qarte dhe me detaje se c'eshte shkenca, dhe se c'e ben psikologjine te jete shkence.
  Tani eju mund te diskutoni gjithe diten, por ata qe u morren me 'shpikjen e rrotes' ne rastin tone te kategorizimit te psikologjise, e kane quajtur ate shkence te pakten dhjetera vjet me pare.
  Ju po deshet beni ndonje perkufizim/kategorizim te ri, dhe mbase ju pranohet nga 'partia' e ketyre puneve

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-10-2003
  Mosha
  49
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lere qe nuk munden por psikologet me te vertet kane nevoje per nje kirurg shpirteror .

 15. #35
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Duke lexuar kete temen e vjeter me lindi pyetja....si ka mundesi qe ne shqiptaret disa gjera, per te cilat nuk kishim shume njohuri (fale komunizmit dhe mbylljes) tani i perqafojme edhe pa i analizuar mire bile, disa prej tyre te mira, disa te gabuara, thjesht se keshtu ben Amerika dhe Evropa. Ama, kur vjen puna tek ceshtje si Psikologjia dhe terapia, ve re qe nje pjese e mire e shqiptareve, edhe nga brezi i ri biles, jane shume te rezervuar ta perqafojne si ide dhe koncept, packa se kjo shkence ka lidhje direkte me njerezit dhe jeten e tone. Aq me teper ne Shqiperi, ku kjo shkence eshte shume e pazhvilluar dhe aty natyrisht qe njerezit kane mjaft nevoje, sidomos disa breza apo individe qe kane kaluar jete dhe trauma te mirefillta.....

  Mos valle e rrefuzojme nen preteksin e 'sedrit te semure' apo macizmit, d.m.th. "ne nuk jemi te dobet apo te lajthitur si Amerikanet dhe evropianet", apo arsye te tjera?

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Antarsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pyetja ish-A mund te sheroje nje Psykolog shpirtin?
  Nje psykolog punon ne kte menyre-Bashkebisede(Bisedimterapik)...
  Kjo,ne menyre qe se bashku te gjejme thelbin
  e problemit,e zgjidhjen e tij..Relax,
  Hypnoze dhe analize endrrash jane disa menyra tjera...
  Nje person qe mendon se ka probleme qe ne syte
  e tij nuk kane zgjidhje
  , dhe qe i shkaktojne symptoma psyqike dhe fizike
  dhe qe eshte 100%ne dijeni te kesaj,ky person
  duhet te kerkoje nje Psykolog...
  Psykologu ka shume njohuri ne lidhje me mardheniet
  mes njerezve...ndjenjat...si ne sillemi ne grup...dhe si zhvillohemi...
  Eshte nje ndryshim i madh midis
  nje Psykologu..Psykiatri...Kuratori...Dhe Psykoterapist...
  Nje Psykiater eshte mjek njesoj si nje Pediater,Gjynekolog,etj...
  Dhe ka specialitet semundjet dhe cregullimet psyqike...
  Ai ka te drejte te shkruaj medicine(psykofarmaka)..
  Gje qe as psykologu dhe as kuratori smund ta bejne...
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2004
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Talking ncuq

  Per Mendimin Tim Sa Per Ate Pytje Prgj Eshte Jo.
  Edhe Nqs E Sherojne Psikologet Shpirtin Njerezor E Kane Bere Ose Me Sir Ose Me Magji.dhe Mbas Nje Jave E Kane Ndjere Veten Prape Te Semure.
  Eshte Gje Koti.hihihihihihi.

 18. #38
  .
  Antarsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Duket se sa me shume zhvillohet shoqeria ,aq me shume shtohen te semuret ,si rezultat edhe nevoja per psikologet behet me e madhe.
  Sa me shume zhvillohet shoqeria, aq me e vrullshme behet jeta, dhe aq me shume pakesohet koha qe i mbetet njeriut te merret me veten e vet (derisa te vije dita, nese eshte thene te vije, per tu terhequr ne ndonje shtepize te qete per te shijuar vitet e mbetura te pensionit ). Ndaj dhe te marresh pak kohe e t'ia kushtosh vetes per me teper nen miratimin e dikujt te dedikuar per te degjuar vetem TY, kthehet ne nje spa luksoze per veten "e harruar".
  E sigurisht qe psikologu ben cudira, mundet dhe te sheroje-edhe pse ne shumicen e rasteve nuk ka semundje gjekundi, vetem harrese apo ndryshkje.

 19. #39
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Mire, po kete pyetjen ne lidhje me tendencen e shqiptareve per te refuzuar ose mospranuar psikologjine nuk e moret parasysh....

  Citim Postuar m par nga diikush
  ....si ka mundesi qe ne shqiptaret disa gjera, per te cilat nuk kishim shume njohuri (fale komunizmit dhe mbylljes) tani i perqafojme edhe pa i analizuar mire bile, disa prej tyre te mira, disa te gabuara, thjesht se keshtu ben Amerika dhe Evropa. Ama, kur vjen puna tek ceshtje si Psikologjia dhe terapia, ve re qe nje pjese e mire e shqiptareve, edhe nga brezi i ri biles, jane shume te rezervuar ta perqafojne si ide dhe koncept, packa se kjo shkence ka lidhje direkte me njerezit dhe jeten e tone. Aq me teper ne Shqiperi, ku kjo shkence eshte shume e pazhvilluar dhe aty natyrisht qe njerezit kane mjaft nevoje, sidomos disa breza apo individe qe kane kaluar jete dhe trauma te mirefillta.....

  Mos valle e rrefuzojme nen preteksin e 'sedrit te semure' apo macizmit, d.m.th. "ne nuk jemi te dobet apo te lajthitur si Amerikanet dhe evropianet", apo arsye te tjera?

 20. #40
  ssses Mdchen Maska e Pink^ Pearl
  Antarsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  .
  Mosha
  35
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Besoj qe jo por mund te te hipnotizojne e te mundohen te te bejne te ndjehesh me mire ....

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 2. Nese jeni te sinqerte me sqaroni keto vargje Biblike.
  Nga Gostivari_usa n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 16-05-2009, 10:45
 3. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:16
 4. Mbi priftrin
  Nga I KTHYERI n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 09:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •