Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Antarsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Gjuhet indoeuropiane jane gjuhet me te populluara ne bote, flitet nga rreth 3 miljarde njerez.Nese shqipja eshte origjina e mbi 3 ,miljarde personave atehere per amnalogji, ne ne histori duhet te ishim dikushi.Sorry por faktet tregojne se jemi askushi?!!!!!!!!!!!!!!
  Sa gjuhe te botes jane zhdukur ose pakten te Evropes Jugore?...ne duhet jemi krenar pakten qe e ruajtem gjuhen midis civilizimeve te shumta qe jane munduar te na zhdukin dhe eshte e pabesueshme si arritem ta ruajme gjuhen ke kemi jetuar midis 2 civilizime te medha dhe me vone qyteterime (feve) te medha.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fishtani1 : 05-10-2010 m 01:37

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Familja -Europiane e gjuhs sht m e studiuara, ndonse prpjekjet pr t caktuar vendodhjen fillestare t saj kan uar n prfundime mjaft t ndryshme. Shkenctart arrijn n prfundimin se prhapja e gjuhve Indo-Europiane prputhet me fillimin e prhapjes s bujqsis 9500-10000 vjet m par. Duke u nisur nga metoda dhe n koh t ndryshme, shkenctart arritn n t njjtn pem t t 63 gjuhve Indo-Europiane, e cila paraqitet n Figurn 2 ku boshti i poshtm tregon vitet. N mnyr t qart shihet se gjuha Shqipe sht m e vjetra dhe i prket kohs s fillimit t prhapjes s bujqsis. (Sqarohet lexuesi se ar-brs = ar-banas = arbresh sht emri i vrtet i bujqve q diskutohen nga shkenctart joshqiptar. Rrjedhimisht dhe lehtsisht kuptohet se far gjuhe kan folur ato bujq t strlasht dhe ato para e pas tyre. shnimi im).

  Figura 2 edhe nj her ripohon lidhjen q egziston ndrmjet biologjis dhe gjuhsis. Biles arls Darvini n librin e tij Origjina e Llojeve pat shprehur n mnyr t kthjellt se n qoft se dihej pema biologjike e prejardhjes s grupeve njerzore, athere mund t nxirrej pema prkatse gjuhsore. Nj prpjekje e till nuk u b deri n vitin 1988, kur Prof. Luigji dhe shkenctar t tjer vrtetuan lidhjen q egziston ndrmjet gjeneve, popujve dhe gjuhve vetm pasi ato ndrlidhn t dhnat botrore t grumbulluara n gjenetik, arkeologji dhe gjuhsi. Pikrisht mozaiku gjenetiko-gjuhsor i zbuluar shpreh qart shkmbimet dhe pasojat e zgjerimeve t shumta q kan ndodhur n historin njerzore.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 05-10-2010 m 03:07

 3. #63
  Arberor Maska e dias10
  Antarsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Une nuk kam perse A hiqem, pasi e kam shprehur dhe here te tjera,te me kishte pyetur mua perendia do ti thoja te me bente Francez dhe te flisja gjuhen e Getes,
  Gete ka folur frengjisht po aq.......


  , fundja le te me bente grek dhe ne gjuhen e Homerit mire do te ndjehesha.

  ........sa flasin greket gjuhen e Homerit.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 4. #64
  Arberor Maska e dias10
  Antarsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Meqe ra fjala tek gjuha e Homerit, po te sjell nje rresht nga ai, qe pretendohet qe eshte gjuha e tij (te transcriptuar me poshte):

  μῆτερ ἐμή, τί νύ μ᾽ οὐ μίμνεις ἑλέειν μεμαῶτα

  mter eme ti nu(k) mu mi m()nies e lejn mema jota


  tani, meqe ti deshiroje te flisje gjuhen e Homerit, mundohu njehere, kushedi ndoshta e flet.


  http://sacred-texts.com/cla/homer/greek/ody11.htm
  Ndryshuar pr her t fundit nga dias10 : 05-10-2010 m 10:34
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga dias10 Lexo Postimin
  Meqe ra fjala tek gjuha e Homerit, po A sjell nje rresht nga ai, qe pretendohet qe eshte gjuha e tij (te transcriptuar me poshte):

  μῆτερ ἐμή, τί νύ μ᾽ οὐ μίμνεις ἑλέειν μεμαῶτα

  mter eme ti nu(k) mu mi m()nies e lejn mema jota


  tani, meqe ti deshiroje te flisje gjuhen e Homerit, mundohu njehere, kushedi ndoshta e flet.


  http://sacred-texts.com/cla/homer/greek/ody11.htm
  Eh, nuk do te thote asgje pasi fjale te ngjashme mund te gjesh ne te gjitha gjuhet indoeuropiane.Ajo qe une dua tju them, eshte se mos u mbushni me nje krenari te rreme qe gjuha jone polli te tjerat , kur vet mbeti e pa fuqishme per te shpjeguar dhe trashegimine kulturore te popullit te vet.Shqiptaret nuk kane nje kulture te trasheguar te tyren por te integruar ne dy kulturat me te fuqishme te kohrave , si ajo greke dhe romake.Prandaj dhe une them se vetem kemi marre dhe nuk kemi pase per te dhene.
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Origjina Pellazge e Gjuhs Ilire e Shqipe


  Ne librin "Shqiptart…" autori francez Edvin Zhak, nxjerr lidhjen q ekziston ndrmjet gjuhs shqipe dhe asaj pellazge. Gj t ciln, fatkeqsisht, studjuesit shqiptar, njerzit e gjuhsis, me tituj dhe grada, nuk e pranojn madje ironizojn kur autor t tjer nxjerrin kt fakt tashm i studjuar dhe i konkluduar nga shum burime. Se cili sht qndrimi i gjuhtarve shqiptar, mjafton t shikoje reagimin e zotit Mancaku n emisionin Top-Show, pr katragjysht e shqiptarve. Ai kundrshtoi zotin Aref, autorin franko-shqiptar q ka br nj libr pr prejardhjen e shqiptarve, pr konkluzionet e tij pr lidhjen shqiptaro-pellazge, q autori e ka nxjerr pas nj studimi 30 vjear, por q historiant e lashtsis e kan thn me koh dhe mjafton vullneti dhe dshira pr t'i lexuar dhe interpretuar drejt faktet e thna pr t kuptuar historin reale. Zoti Mancaku kundrshton faktin se kuptimi i fjals Athina sht i lidhur me shqipen dhe studjues t huaj i japin kuptim at-thna etj. Sipas studjuesve shqiptar jan tabu studimet e deritanishme t bra pr historin dhe gjuhsin shqiptare nga studjues t izoluar dhe do tez e hedhur ndryshe bn reaksion. Duket q shqipen e shikojn t influencuar nga latinishtja dhe q kuptohet greqishtja sht m e vjetr dhe gjuha e Homerit sht ajo greke. Ktyre studjuesve nuk u ka rn fare n vesh fakti se vet emri i Homerit spjegohet nga shqipja, apo q studjues t ndryshm dhe vet babai i historis Herodoti e konsideron Homerin si pellazg q unifikoi gjuhn dhe kulturn pellazge. Se interesimi i tij pr pellazgt vjen nga fakti se ai vet ishte i till. Se Homeri i kndon nj periudhe kur grekt as q ishin n Ballkan. Por t gjitha kto jan t huaja pr studiuesit shqiptar. Lexoni autorin francez q t'u vij turp pr studiuesit shqiptar.


  Pellazgt

  Termi i vjetr "pellazg" vazhdon t mbetet m i mistershm se kurr, pasi studiuesit e kan ende t vshtir t gjejn kuptimin e tij t sakt. Pr kt arsye, shum gjuhtar t njohur preferojn ta zvendsojn at me termin "parahelen", kur flasin pr gjuhn e popullit q ishte m i hershm se grekt n Ballkan. Megjithat, Herodoti dhe Straboni kan ln dorshkrime t shumta rreth pellazgve. Po kshtu edhe Tuqididi, Dionisi i Halikarnasit, Plini Plak, Hesiodi, Homeri, Eskili, Sofokliu, Europidi, Virgjili e shum t tjer. Duke qen se jetuan shum m afr asaj periudhe t historis njerzore, dshmia e tyre pr pellazgt duhet t ket m shum pesh. Pellazgt erdhn n Ballkan n koht parahistorike para ilirve dhe quhen nga Korkuti "paleoindoevropian". Ata ishin pararends t ilirve, q m pas u bn pararends t shqiptarve. Sipas shkrimtarve t hershm, pellazgt banonin t shprndar n rajonin Ballkano-Egjeas, duke prfshir ktu t gjith Ballkanin, bregdetin Egje t Azis s Vogl dhe Kretn. Gjuha e tyre pellazge cilsohej si "barbare", d.m.th. jogreke. Studimet gjuhsore tregojn se ky popull la gjurmt e tij n Ballkan nprmjet terminologjis paragreke t emrave t njerzve, vendeve dhe hyjnive - emra, q nuk kan asnj lidhje me greqishten, por q mund t shpjegohen nprmjet ilirishtes dhe shqipes.


  Lidhjet e shqiptarve me pellazgt


  Studiuesi i par i kohs son, q i prcaktoi shqiptart e sotm si pasardhs t pellazgve, ishte Johan fon Han, i cili i vazhdoi krkimet e veta historike e gjuhsore gjat 40 vjetve q shrbeu si konsull i Austris n Janin. Poeti dhe studiuesi arbresh n Itali, Jeronim De Rada, mbrojti t njjtn tez, duke provuar se toponimet pellazge mund t shpjegohen vetm nprmjet gjuhs shqipe. M 1879, nj vit pasi Kongresi i Berlinit mohoi legjitimitetin e Shqipris, Pashko Vasa e mbshteti kt argument, duke botuar n Paris dhe n Berlin, n gjuhn frnge e shqipe, veprn e tij t njohur E vrteta pr Shqiprin dhe Shqiptart. Ai vuri n dukje se, kur njerzit jan t detyruar t shprngulen, ata i emrtojn vendet e reja sipas atyre t vjetrave, t cilat u duhej t'i braktisnin. Kshtu, emri i lasht i Maqedonis ishte Emathia (shqip: e madhja) dhe pellazgt, t detyruar t shprngulen n drejtim t trevave t sotme shqiptare, e emrtuan krahinn malore Matia ose Mat. Virgjili pohon se heronjt e mundur t Trojs bn t njjtn gj kur u shprnguln n Butrint; po kshtu edhe arbresht kur mbrritn n Italin e Jugut.  Studiuesi J.Thomopullos radhiti nj numr emrtimesh t tilla dhe, ve ksaj, tregoi se si fjalt etruske kishin t njjtn rrnj me prgjegjset e tyre n shqip. Nj tjetr studiues modern, Spiro Konda, vuri n dukje shembuj nga Odiseja e Homerit, ku emrat e maleve jan kompozita t prbra nga nj emr shqiptar me prejardhje nga banort vendas pellazg dhe nga prgjegjsi i tij n gjuhn e banorve grek, q erdhn n vend t tyre. Kshtu, mund t prmendim kompozitn Gyropetra, t prbr nga fjala shqipe gur dhe ajo greke petra, e cila do t thot gjithashtu "gur'. Po kshtu, ndeshet edhe fjala Megallopetras Gyres, nj kombinim i "gur i madh" n greqisht dhe "gur" n shqip. Ve ksaj, ka shum variante t fjals shqipe mal dhe prgjegjses s saj greke oros, si p.sh., Maleiaon oros. Duke vn n dukje prhapjen e gjer t gjuhs dhe t popullit pellazg, ai vrejti nj kompozit t ngjashme edhe n emrtimin e malit Maliegy, afr Budapestit, ku mal sht n gjuhn shqipe dhe egy sht prgjegjsi i tij n hungarisht. Nj tjetr studiues, Xhaxhiu, ka vn n dukje, gjithashtu, variantet e shumta t fjals shqipe pyll, t gjetura n ishullin pellazg t Lesbos dhe n Epir. Ai sht shprehur si m posht: "Fakti q pellazgt, t sulmuar nga farefisi i tyre grek, u detyruan t trhiqeshin nga ultsirat pr n pyje dhe n male, shpjegon prdorimin e gjer t emrave t vendeve, q kan rrnjt shqipe pyll, mal dhe gur."


  Studiuesit vn n dukje se gjuht e vdekura zakonisht ln gjurm nprmjet emrtimeve t lumenjve, t maleve dhe t dukurive t tjera t qndrueshme t natyrs, ashtu si ka ndodhur me emrtimet e indianve t Ameriks. Nj emrtim i till sht Larisa, fjala pellazge pr "kala", q prdorej gjersisht n botn e lasht pr t shnuar nj qytet t fortifikuar. Kjo fjal, q ndeshet ende npr harta, vrteton prhapjen e gjer t popullsis pellazge. Atlasi i Bots Klasike i Sheperdit paraqet njmbdhjet qytete apo vendbanime me emrin "Larisa". Nj Laris e till ndodhet n Asiri, n bregun e lumit Tiger, dhe shum t tjera n Azin e Vogl. Njra prej tyre, q ndodhet afr Trojs, prmendet nga Homeri si shtpia e "pellazgve t ashpr nga fushat e pasura, pjellore t Lariss". Qytetet e Ballkanit, q mbanin nj emr t till, ishin: njri n lumin Peneus, n viset e Argosit pellazg, n Thesalin Qndrore; nj Larisa Kremaste, n pjesn jugore t Akeia-Ftiotis, dhe nj tjetr, q sot quhet Tekos, pran lumit Larisos, i cili derdhet n Detin Jon, posht kepit veriperndimor t Gjirit t Korintit, n Elia t Akeas. Kjo mund t na ndihmoj t vlersojm pohimin e rndsishm t albanologut Otto Blau, se mbishkrimet e lashta mbi pllakat e gurit, t zbuluara n Kret e Lemnos m 1897-99 dhe pr nj koh t gjat t padeshifrueshme, mund t deshifrohen nprmjet gjuhs shqipe.


  Ve ktyre q tham m lart, del edhe problemi i gjuhs s mistershme t etruskve t lasht n Italin Qndrore. Pr nj koh t gjat mendohej se ajo nuk ka patur asnj lidhje me gjuh t tjera t njohura. Megjithat, vitet e fundit, nj studiues italian, Filipo Koareli, n shkrimet e tij rreth Qyteteve Etruske t Italis, deklaroi se gjuha misterioze e etruskve ishte ngushtsisht "e lidhur me gjuhn parahelene t Lemnosit". Lemnosi sht nj ishull pellazg n perndim t Trojs pellazge. Studiuesja bashkkohse me origjin shqiptare, Nermin Vlora Falaski, sht autore e nj studimi t dyt rreth qytetrimit evro-mesdhetar, t titulluar Gjuha Etruske, nj gjuh e gjall. Duke shfrytzuar veprat e studiuesve t tjer, q nga lashtsia deri n ditt e sotme, dhe duke analizuar epigrafet e shumta etruske, ajo arriti n prfundimin se etruskt ishin pasardhs t drejtprdrejt t pellazgve, q populluan pjesn m t madhe t trevave mesdhetare. Teksti prej 176 faqesh, n italisht dhe anglisht, sht ilustruar me 49 fotografi me ngjyra dhe 53 riprodhime origjinale t mbishkrimeve etruske. Gjithashtu, jepet edhe nj transkriptim me shkronja latine i do fjale etruske, prgjegjset e saj n italisht, anglisht e shqip, si edhe nj pasqyr e alfabeteve prkatse. Teza e saj mjaft bindse pretendon se kto mbishkrime etruske mund t interpretohen vetm nprmjet idioms pellazgo-ilire, t ruajtur n gjuhn shqipe. Studiuesit shqiptar mund t mos jen shum objektiv, por fakti sht se, pas studimit t epitafeve mbi varret, kolonat dhe qeramikn etruske, t gjetura n Peruxhia e gjetk n Toskan, ata mund ta krahasonin kt gjuh vetm me dialektin tosk t shqipes. Edhe vet emrtimi italian pr kt trev etruske sht Toskana, vendi i Toskve, emr ky identik me at t shqiptarve t jugut. Megjithat, kjo shtje u takon specialistve. Sidoqoft, mund t thuhet se, padyshim, ktu nuk bhet fjal pr nj koincidenc t rastit.


  Hulumtimi i fjalorit karakteristik t ktij populli parahelen bri q studiuesi francez Luis Benlov t arrinte t njjtin prfundim n librin e tij La Grce avant les Grecs (Greqia para grekve), t botuar n Paris m 1877. Ai vrejti se "shum emra vendesh, malesh, lumenjsh e figurash legjendare, t cilat nuk mund t shpjegohen nga etimologjia e fjalve greke, mund t shpjegohen fare mir nprmjet nj gjuhe jogreke. Deri m sot vetm nj gjuh sht e aft t hedh drit mbi kto emra: kjo sht gjuha shqipe. Prandaj autori i ktij punimi sht i detyruar t mbshtes tezn se shqiptart e sotm jan pasardhs t popullsis, e cila jetonte para ardhjes s grekve n trevat prgjat Adriatikut e deri n Halis" (x,xi). Halis ishte nj lum n lindje t Azis s Vogl.


  Verifikimi i alfabetit pellazg


  Shkrimi i nj gjuhe t folur prbn nj histori mjaft interesante. Alfabeti pellazg, me sa duket, ka ardhur te ne nprmjet fenikasve. Pasi, ashtu si e perfeksionuan zejtart fenikas zejtarin egjiptiane, n at mas sa mbreti Solomon i thirri pr t ndrtuar tempullin e tij n Jerusalem, po n at mnyr fenikasit zvendsuan hieroglifet e ndrlikuara egjiptiane me alfabetin e par, n t cilin do tingull shprehej me an t nj simboli t thjesht. Madje, edhe mallrat e tyre m t muara prej metali, qelqi e fildishi nuk ishin aq t rndsishme sa ky sistem shkrimi, q u prhap nga tregtart e tyre anemban pellgut t Mesdheut. Shum nga popujt q huazuan simbolet fenikase, i modifikuan ato n mnyr q t shprehnin tinguj t ndryshm t gjuhs s tyre. N t vrtet sht pohuar se "do alfabet i bots s qytetruar e ka prejardhjen nga alfabeti fenikas". Karakteret apo simbolet pellazge nuk kan mbijetuar n dorshkrime, por ato jan gjetur n mbishkrime mbi gur, qeramik e, m von, n monedha. Alfabetet e ndryshme, gradualisht, u bn shenja dalluese t kulturave apo qytetet-shteteve t ndryshme. Pr rrjedhoj, kur kolonit greke e rrethuan pellgun mesdhetar e, madje, kaluan edhe prtej tij, secila prej tyre prdorte shkrimin karakteristik t shtetit nga e kishte prejardhjen. Kshtu, p.sh., shkrimi kalkidik, i prdorur n Kumae dhe Neapolis, n Kampinia t Italis s Jugut, ishte ai i qytetit t origjins, Kalkis, n ishullin grek t Eubeas. Shkrimi dorik, i gjetur n Korkyr (Korfuz) dhe Sirakuz, ishte nga qyteti i origjins, Korinti. Mirpo, kto alfabete t ndryshme shpeshher shtonin ose humbisnin simbole gjat prshtatjes s tyre me dialektet vendase. Edhe alfabeti etrusk nuk u zbulua nga mbishkrimet npr vazo, t importuara nga Athina e Korinti dhe t gjetura n varret etruske, por nga ato n varret e monumentet e tyre prej guri. Kto mbishkrime, sipas autoriteteve shkencore, prcaktojn origjinn e alfabetit etrusk nga Kalkisi i Eubeas.


  Tabelat krahasuese dshmojn pr origjinn e njjt t alfabetit etrusk dhe t katr alfabeteve t tjera italike: latin, faliskan, umbrian dhe oskan. Nga krahasimi i ngjashmrive dhe i ndryshimeve t ktyre katr alfabeteve, Isak Tejlor pati mundsi t rindrtonte alfabetin am, t prdorur nga kolont e par n Itali, dhe e cilsoi at si "pellazg". Alfabeti pellazg i rindrtuar sht krahasuar me at etrusk dhe katr t tjert n t njjtn tabel. Ve ksaj, monedhat e prera n Kalkis prmbajn shkronja, nga t cilat mund t rindrtohet edhe alfabeti i tyre. Tejlori pohon se nj krahasim midis dy rindrtimeve prcakton prfundimisht se alfabeti pellazg i Italis e kishte prejardhjen nga alfabeti primitiv i Kalkisit. Ky prfundim mbshtetet, gjithashtu, nga fakti se monedhat e hershme etruske ndoqn standartet e peshs dhe format numizmatike t monedhave eubease, kur mbishkrimet prdornin t njjtin alfabet. Nga ky studim krahasues i disa alfabeteve t lasht shohim se grekt dhe romakt i bazuan alfabetet e tyre n at fenikas dhe, ve ksaj, prfitojm alfabetin pellazg t rindrtuar. Gjithashtu, prcaktojm origjinn pellazge t popullsis etruske n Itali, gj q mbshtet shkencrisht pohimet e Tuqididit, Dionisit, Virgjilit e t tjerve.


  Fjalori dhe gjuha pellazge


  A.J. Van Vindekens, profesor n Universitetin e Luvenit, n Belgjik, ka shkruar rreth nj gjuhe t lasht indoevropiane, t ciln e quan pellazge. Ai nguli kmb se shum fjal n greqishte mund t shpjegohen si t prejardhura nga nj gjuh parahelene, t ciln e quajti pellazge. Struktura morfologjike e emrave t prvem dhe e toponimeve prkon me nj gjuh paragreke. Ata q u vendosn t part n pellgun e Egjeut, para ardhjes s grekve, i quan "proto-indoevropian". Pjesa e par e punimit t tij prfshin studimin fonetik t zanoreve dhe t bashktinglloreve pellazge. Pjesa e dyt merret me formimin e emrave, n mnyr t veant me prapashtesimin, emrat e prvem dhe toponimet. Emrin e perndeshs Athina, pr shembull, e shpjegon si t prejardhur nga fjala at (baba), e gjetur n shqipe e n gjuh t tjera indoevropiane, por me nj prapashtes femrore, q e bn at nn. Van Vindekens vrejti se toponimet pellazge gjenden t prhapura nga Azia e Vogl e deri n Itali, por veanrisht n Iliri dhe n Greqin e sotme. Kto emra vendesh ndeshen n Greqi m me shumic se n do vend tjetr, kurse emrat pellazg t njerzve dhe t hyjnive gjenden vetm n greqishte. Kjo e bri Van Vindekensin t besonte se popullsia m e dendur, q fliste gjuhn pellazge, ndodhej n Greqi. M tej, ai shtoi se gjuha ilire ishte zhdukur, duke ln pas vetm disa emra t prvem, t cilt gjenden n dorshkrimet greke e latine. Sikur gjuha ilire t ishte ruajtur si greqishtja, ai besonte se numri i emrave t prvem dhe i fjalve t tjera do t dshmonin se popullsia pellazge n Iliri do t kishte po at dendsi t madhe si n Greqi.


  Grekt, ilirt dhe italiant gjetn n brigjet mesdhetare nj gjuh, nga e cila huazuan nj numr t madh fjalsh q shnonin sende t njohura e t panjohura. Ata e asimiluan qytetrimin pellazg, duke e pasqyruar kt n fjalorin e huazuar. Jan identifikuar shum fjal pellazge, q prdoren pr t shnuar kafsh t tilla si: gomar, derr, pllumb, salamandr e hardhuc, si edhe fjal t tjera q shnojn bim, minerale, vegla muzikore, lojra, lundrim, tregti, ndrtim, artin e lufts, gjueti, familje, shoqri e besim. Prania e kaq shum huazimeve dshmon se grekt, ilirt dhe italiant as e zhdukn dhe as e dbuan menjher popullsin pellazge, t ciln e gjetn n ato treva. Pushtuesit duhet t ken bashkjetuar me vite t tra me pellazgt, duke huazuar, kshtu, nj pjes t mir t fjalorit t tyre.


  Van Vindekens arriti n prfundimin se grekt, ilirt dhe italiant nuk mund t ken qen indoevropiant e par, q u vendosn n Evropn Jugore dhe n Azin e Vogl. Ata jan paraprir nga pellazgt. Ndonse nuk e datoi ardhjen e pellazgve, ai ishte i sigurt se ata u vendosn n gadishull para ardhjes s fiseve helene t Jonve, aty midis viteve 2000 e 1600 p.e.s. Vetm ather kur pakica jone u prforcua me ardhjen e eolve dhe akejve, rreth vitit 1500 p.e.s., si edhe me dort lufttar, rreth vitit 1000 p.e.s., ata ishin n gjendje t nnshtronin pellazgt e t zvendsonin qytetrimin e tyre. Autori sht i bindur se pellazgt u larguan nga djepi i tyre indoevropian n t njjtn koh me hititt, shprngulja e t cilve sigurisht q i paraprin asaj t grekve.


  Origjina indoevropiane e gjuhve pellazge, ilire dhe shqipe


  Familjet e gjuhve


  Studiuesit e gjuhsis vn n dukje se gjuht moderne nuk jan t izoluara, por i takojn nj familjeje t veant gjuhsh simotra, disave prej t cilave mund t'u gjendet edhe gjuha am e prbashkt. Duke shkuar sa m thell n kt proces rindrtimi historik, del e qart se shum prej ktyre gjuhve am e kan prejardhjen nga nj gjuh e pashkruar, edhe m e lasht, t ciln studiuesit e quajn "indoevropiane". Nj diagram skematike, q pasqyron marrdhniet midis gjuhve t ndryshme indoevropiane, tregon, pr shembull, se gjuht marathi, urdu, hindu dhe bengali bjn pjes n familjen sanskrite, ndonse vet kjo e fundit tani ka dal jasht prdorimit. Por sanskritishtja ishte pjestare e familjes indike dhe, s bashku me iranishten, formonin grupin indo-iranian, i cili, nga ana e tij, e kishte prejardhjen nga nj baz indoevropiane. uditrisht, ky diagram tregon se ndr 47 gjuh moderne me baz indoevropiane vetm dy prej tyre, shqipja dhe armenishtja, kan nj prejardhje t drejtprdrejt nga indoevropianishtja, pa ndonj prind t ndrmjetm gjuhsor. Aspektet teknike t ksaj shtjeje u takojn specialistve. Mirpo duket i pakundrshtueshm fakti q shqipja sht nj nga gjuht m t vjetra indoevropiane dhe shqiptart jan ndr popujt m t vjetr indoevropian.


  Karakteristikat e familjes indoevropiane


  Gjuht indoevropiane, pra, prbjn nj familje gjuhsh, disa t gjalla e disa t vdekura, t cilat kan lidhje farefisnie me njra-tjetrn dhe paraqesin ngjashmri midis tyre. Gjuht indoevropiane kan disa shkall ngjashmrie n fjalorin e tyre, n sistemin fonetik e n strukturn gramatikore, sigurisht me ndryshimet prkatse si rezultat i evolucionit shekullor. Strukturat e tyre gramatikore, pr shembull, karakterizohet nga sistemi i gjinis, i numrit dhe i rasave pr emrat, premrat e mbiemrat, si edhe nga sistemi i zgjedhimit pr foljet. Fondi indoevropian ka kontribuar, gjithashtu, pr fjalorin e pasur t gjuhve simotra, duke prfshir edhe shqipen. Fatkeqsisht, ky fond nuk arriti t merrte kurr trajtn e nj gjuhe t shkruar. Por specialistt e gjuhsis nuk e kan ndrprer punn e tyre t madhe hulumtuese. Ata jan t bindur se, duke krahasuar nj fjal n disa gjuh simotra, shpesh mund t arrihet te nj rrnj e prbashkt. Prapashtesat dhe mbaresat e ndryshme, q i shtohen rrnjs, dshmojn se kto gjuh simotra kan nj sistem t zhvilluar lakimi apo zgjedhimi, ashtu si greqishtja e vjetr dhe latinishtja, ose edhe shqipja e sotme. N kt mnyr, studiuesit kan zbuluar me qindra fjal t parme, t cilat mendojn se e kan origjinn n nj gjuh t prbashkt. Disa prej ktyre fjalve n shqipe jan: dit, nat, dimr, i leht, i thell, pun, zemr, ujk, uj, i rnd, jam, kam, bie, ha, pi e shum t tjera. Ky fond i trashguar arrin n m shum se 2000 fjal t parme, q nuk jan pak po t kemi parasysh se prej tyre jan formuar fjal t tjera t prbra, si p.sh., nga "pun" kemi: puntor, punonjs, punim, punishte, mbipun, puntori, pundore, dit-pun e shum t tjera. Pr shkak se fjal t tilla t parme gjenden n gjuht e folura nga Evropa Veriore gjer n Indi, ather gjuha e prbashkt hipotetike sht quajtur indoevropiane.


  Zbulimi i vendit t origjins


  Ku e ka burimin fondi indoevropian? Zbulimi gradual i ktij fjalori indoevropian u ka dhn dor shkenctarve t rindrtojn mnyrn indoevropiane t jets dhe t prfytyrojn mjedisin e tyre. Ekzistenca e nj rrnje t prbashkt pr fjalt fush, kal, shtpi dhe mjalt etj., dshmon pr njohjen e objekteve t tilla jo vetm nga prdoruesit e sotm t ktyre gjuhve, por edhe nga ata t kohs parahistorike indoevropiane. N t kundrt, mungesa e nj rrnje t prbashkt pr disa fjal t prshkrimit t mjedisit mund t jet me domethnie t madhe. Indoevropianishtja duket se ka nj rrnj t prbashkt pr fjal t tilla si: bor, ujk dhe lis; ndrkoh, nj rrnj e till mungon pr fjalt det, ishull, pr pemt e kafsht tropikale si, palma, arra e kokosit, tigri e deveja. Kjo i bri studiuesit q, logjikisht, ta prcaktonin qendrn ose bazn indoevropiane prreth maleve t Kaukazit apo Uraleve. Megjithat, mungesa e dorshkrimeve e bn t vshtir nj prcaktim m t sakt e m dogmatik.


  Prcaktimi i kohs s shprbrjes


  Kur filloi gjuha am indoevropiane t degzohej e t shprbhej n gjuh t tjera t vjetra t mvonshme, prej t cilave do t zhvilloheshin gjuht e sotme simotra? Pranohet prgjithsisht se gjuha ka tendencn e ndryshimit me kalimin e shekujve. Pr shembull, gjuha angleze e katr shekujve m par, e prdorur n dramat e Shekspirit, tani sht arkaike, por ende e kuptueshme; kurse anglishtja e vjetr e 12 shekujve m par, q ndeshim te Beovulfi, sht fare e pakuptueshme. Njohja e ritmit t ktyre ndryshimeve gjuhsore e pajis studiuesin me nj mjet mats t prafrt, me an t t cilit ai mund t prcaktoj kohn q duhet pr kalimin nga nj gjuh n nj tjetr. Gjuht m t vjetra indoevropiane t shkruara, t dshmuara rreth vitit 1400 p.e.s., ishin hititishtja, sanskritishtja, gjuha mikenase dhe greqishtja. Kto gjuh tashm kishin ndryshuar shum nga njra-tjetra. Gjuhtart llogaritin se duhet t jet dashur nga 2000 deri n 3500 vjet q nj gjuh am t merrte forma t ndryshme. Kjo do t thot se indoevropiant, si fols t nj gjuhe t prbashkt, datohen rreth vitit 4000 ose 5000 p.e.s.


  Shihet qart se gjuhsia hedh edhe drit edhe hije n krkimin ton pr origjinn parahistorike t popullit shqiptar dhe t gjuhs s tij. Prandaj, n kt pik, edhe ne po ua lm specialistve q t merren me misterin e ksaj shtjeje. Por duhet theksuar se bashkprkimi i prgjithshm i mendimeve shkencore sht se populli shqiptar dhe gjuha shqipe jan pasardhsit modern m t afrt t ilirve, pellazgve dhe fillesave indoevropiane. Kjo e bn edhe m t qart arsyen prse ky popull i vjetr sht mbajtur i patundur pas gjuhs dhe kulturs s tij t lasht. Ndonse atdheu i tyre sht pushtuar shpesh nga grekt, romakt, sllavt e turqit dhe ndonse ata shpesh kan prdorur gjuhra tregtie, t importuara gjetk, njerzit, q sot njihen si shqiptar, kan ruajtur me vendosmri e sukses gjuhn, zakonet, traditat dhe identitetin e tyre t lasht, pellazg e ilir.


  *Edwin Jacques "Shqiptart Historia e popullit shqiptar nga lashtsia deri n ditt e sotme" faqe 43-50

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Gjuha shqipe ndodhet n t gjitha gjuht evropiane
  Elena Kocaqi
  Roli pellazgo-ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve Evropiane
  Historiant flasin dhe shkruajn pr kulturat e krijuara nga popuj parahistorik dhe historik, por n lidhje me etnin e popujve q krijuan kto qytetrime, ata flasin pak ose aspak. Me ose pa qllim ata e trajtojn problemin e etnis s ktyre popujve si shtje jo parsore. Duke ln pasdore nj tem t till, shpesh jan br edhe gabime trashanike n histori, pasi nuk sht studiuar kultura dhe gjuha e kombeve, q jan pasardhs direkt t ktyre popujve antik, me qllim q t nxirret n pah e vrteta historike.
  Historiant shqiptar nuk shkojn prtej ilirve?!
  Kan qen historiant e huaj dhe veanrisht austriakt, gjermant dhe s fundmi amerikant, q i kan mshuar me t drejt rolit t etnis m t vjetr evropiane. Kjo shtje fatkeqsisht nuk sht par fare nga historiografia shqiptare, pasi historiant shqiptar jan marr m tepr me vrtetsin se shqiptart jan pasardhsit e ilirve, gj q nuk diskutohet fare nga qarqet e historis botrore, duke ln pasdore shtrirjen dhe rolin etnik pellazgo-ilir dhe kulturn e tyre.
  Historiant shqiptar duhet t jen t part q t shkruajn, pasi nj mangsi e historianve t huaj sht mosnjohja e gjuhs shqipe, e cila sht elsi i zbrthimit t ksaj historie. Historiant dhe spcialistt e huaj edhe nse ata do t dinin shqipen, nuk do njihnin dot dialektet dhe nndialektet e saj t cilat edhe un q jam shqiptare, nuk i njoh n nivelin e duhur. Sigurisht q historiant dhe gjuhtart e huaj, nuk din se shqipja gjendet n t gjitha gjuht e Evrops dhe n t dy gjuht klasike antike, t cilat pa shqipen shpesh nuk kan kuptim. Kjo gjetje e shqipes n kto gjuh sht justifikuar nga disa historian q nuk din asnj fjal shqip, si huazim q ka br shqipja dhe n mnyr tepr naive edhe gjuhtart e Shqipris, vazhdojn tu mbajn kngn duke mos br asnj studim serioz n lidhje me kt shtje.
  Fakti q shqipja, ndodhet n t gjitha gjuht evropiane dhe n t gjitha gjuht e quajtura nga studiuesit si indo-evropiane, tregon se sht gjuha mm e tyre. Ajo gjendet kudo dhe ka rolin shpjegues t kuptimit t ktyre gjuhve, t emrave t vendeve, maleve dhe lumenjve.T dhnat arkeologjike kan treguar se kultura e bronzit n Evrop ka qen uniforme. Varrimi me tuma dhe spata dytehshe dhe shum materiale arkeologjike, gjenden n t gjith Evropn dhe Azin Qendrore, madje gjurm t tyre jan gjetur deri n kontinentet amerikane dhe aziatike. Sipas t gjitha t dhnave historike, arkeologjike, gjuhsore dhe antropologjike, popullsia q krijoi kt kultur t bronzit ishte e etnicitetit pellazgo-ilir.
  Edhe n Bibl thuhet pr nj popull q lundron t gjitha detet e bots dhe q lidhet me nj popullsi t racs evropiane, e thn m qart at pellazgo-ilire, q themeloi edhe kulturn m t vjetr evropiane. Pa frik mund t thuhet se epoka e bronzit, ishte periudha e dominimit t ksaj popullsie n t gjith territoret e zhvilluara t bots antike, nga Gjibraltari deri n Indi e ndoshta m tej. Ata jan krijuesit e qytetrimeve t para etnike evropiane si atij t Krets, Trojs, Mikens dhe Etrusk. T dhnat tregojn se jan ata q kan themeluar dhe ngritur qytetrimet e para n Egjipt dhe Mesopotami, pasi antropologjia, arkeologjia dhe historia, tregojn pr pranin e ksaj popullsie n kto vende.
  Fal maleve dhe krenaris shqiptare, sot bota ka t gjall gjuhn substrat
  Pothuajse t gjitha kombet antike evropiane jan me origjin nga substrakti pellazgo-ilir. Ktu, nuk bn prjashtim as Greqia e Roma, pasi t dhnat tregojn se popullsia paragreke, por edhe ajo antike greke, ka nj prejardhje pellazgo-ilire, po ashtu dhe ajo romake. Qytetrimi greko-romak, do ishte m drejt q t quhej nj nga fazat e zhvillimit t qytetrimit pellazgo-ilir. Ai nuk sht gj tjetr, ve fundi i ktij qytetrimi mijravjear. Njihet qytetrimi antik, pasi ai ishte m afr historis dhe kshtu t gjitha mrekullit e nj kulture mijra vjeare etnike evropiane, me pa t drejt mbshtillen n nj epok, n at greko-romake.
  Ajo q kam trajtuar n kt studim, sht roli i ilirve n krijimin e kombeve t Evrops, si dhe roli i gjuhs shqipe n lindjen e gjuhve evropiane.
  Pra katr jan tezat q kam si qllim t vrtetoj:
  Substrakti pellazgo-ilir i Evrops parahistorike dhe antike. Origjina pellazgo-ilire e kombeve antike evropiane duke prfshir at romake dhe at para-greke dhe antike-greke. Origjina ilire e shum kombeve moderne evropiane. Shqipja apo dialektet e saj, ka qen gjuha q ka folur ky substrat evropian, nga u krijuan gjuht moderne.
  Pr t vrtetuar kto teza kam shfrytzuar t gjitha burimet historike q vijn nga antikiteti si dhe kronikat mesjetare. Jam mbshtetur dhe n t dhnat arkeologjike dhe antropologjike, pr t nxjerr ngjashmrit kulturore dhe antropologjike. Risia e ktij studimi sht fakti se kam analizuar edhe gjuht m kryesore evropiane antike dhe moderne pr t nxjerr n pah, ngjashmrit q ato kan me shqipen dhe kam shpjeguar kuptimin e fjalve t tyre me an t shqipes. Kto prkime dhe prkthime gjuhsore i kam realizuar nga gjuht letrare aktuale t ktyre kombeve, se nse do t njihja dialektet e tyre pa frik mund t thuhej se nga ato mund t dilnin thesare. Si do e shikojm, shqipja luan rol kryesor n formimin e ktyre gjuhve, pasi ajo sht pasardhsja direkte e substraktit pellazgo-ilir t Evrops. Fal maleve dhe krenaris s shqiptarit, sot bota ka t gjall gjuhn substrat, q mendon se sht zhdukur, por q pr shum gjuhtar dhe historian, ashtu si dhe pr mua, ajo sht e gjall dhe ruhet tek gjuha shqipe dhe atyre q dyshojn iu themi ta msojn shqipen dhe pastaj t flasin. Manjani e quan shqipen si: ajo gjuha e mrekullueshme q i prngjan nj vendburimi t pasur, mbi t cilin mjafton t prkulesh dhe t mbledhsh kokrriza ari filologjik


  Kombet antike evropiane, jan krijuar mbi bazn e ktij substrakti pellazgo-ilir, nga lvizjet e fiseve t njjta etnikisht brenda ktij territori, gjat epoks s bronzit, por edhe t hekurit. Nga Atlantiku deri n Kaukaz, Evropa e bronzit ka folur nj gjuh pellazgo-ilire, nga trungu i s cils do krijoheshin dialekte dhe m pas gjuh dhe kombe. Ky substrakt ka luajtur rol vendimtar n krijimin e kombeve moderne evropiane. Emigrimi n mas, i popullsis ilire, drejt perndimit, njihet n histori me emrin dyndjet gjermanike. Territoret q popullsia ilirike u detyrua t l bosh, u mbushn nga dyndjet e popullsive iraniano-mongoliane, t cilat jan quajtur si avare, sllave, turke dhe q prfunduan n pjesn lindore t Evrops vetm n shekujt XIII.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime n 21 postime
  [QUOTE=Anesti_55;2885029]Une nuk kam perse te hiqem, pasi e kam shprehur dhe here te tjera,te me kishte pyetur mua perendia do ti thoja te me bente Francez dhe te flisja gjuhen e Getes, ne pa mundesi do ti thoja se pranoja dhe Italine ku te isha ne krah te Berluskonit,
  gey dreams!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga MARGUS : 12-12-2010 m 23:27

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Shqipja (e vjetr) - si trashgimi e gjuhve t vdekura

  Qendra pr studime dhe projektime Austrian Science Fund FWF, ka pr qllim t hulumtoj dhe studioj gjuhn e vjetr shqipe, e cila sht konsideruar si e rndsishme pr zhvillimin e shum gjuhve t Ballkanit. Pr t konfirmuar kt teori jan br studime t shumta. Njohurit dhe hulumtimet e pakta, t cilat jan br pr kt gjuh t vjetr jan kryer para se t krahasohen m gjuht e tjera t Ballkanit. Rezultatet e hulumtimeve dhe t studimeve do t ofrohen nga leksiku i shqipes dhe sistemi foljor i vjetr i saj.

  Gjuht e ndryshme n Ballkan kan nj shtrirje t njjte gjeografike, t cilat, shpesh jan t caktuara si t ngjashme pavarsisht nga origjina dhe dshmit q ofrojn. Ky fenomen sht njohur me termin Sprachbund", n regjionin e Ballkanit, i cili sht paraqitur si nga fjalt dhe strukturat e tyre gjuhsore n shqipen, greqishten, maqedonishten dhe rumanishten. Pyetja sht se kto gjuh kan pasur influenc nga ndonjra prej tyre ose nj gjuh e veant, specifike ka qen kryesore n formimin e gjuhve t tjera?

  Departamenti i gjuhsis n Vjene ka br nj projekt pr hulumtim dhe studim t shqipes se vjetr, (pr qllim t saktsimit) e cila ishte me m ndikim n gjuht e Ballkanit. Gjuhtari dr. Stefan Schumacher dhe kolegu i tij dr. Joachim Matzinger jan duke studiuar dhe hulumtuar n dy fusha kryesore. N periudhn fillestare hulumtojn dhe studiojn pr shqipen e vjetr.

  Mirpo, ky hulumtim sht jashtzakonisht i rndsishme edhe pr shqipen moderne. Sistemi foljore i shqipes se vjetr ishte burimi i shkrimit apo studimit t par t natyrs religjioze. N fazn e dyt t hulumtimit jan br krahasime n sistemin foljor t gjuhve t tjera, t cilat kan ngjashmri ndrmjet gjuhve n Ballkan.

  Ndikimet nga gjuha shqipe

  Udhheqsi i projektit dr Schumacher n hulumtimin e br ofron shpjegime dhe sht duke ofruar rezultate n kt fush: " Kshtu q, deri me tani nga puna e br dhe njohurit e arritura t shqipes se vjetr jan rezultate t krahasuara nga njohurit ekzistuese dhe nga studimet e arritura me par. Ne kemi zbuluar gjithashtu nj sistem shum t gjer foljor, i cili tashm konsiderohen si element gjuhsor i vjetr ose kan qen i humbur prmes ristrukturimit t tyre. Andaj, deri me tani elementet gjuhsore kan qen t klasifikuara gabimisht.

  Forma foljore e historis s gjuhsis shqiptare sht vendimtare pr prdorimin e saj t brendshm. Sidoqoft, elementet e gjuhs mund t hedhin n drit nj marrveshje t re. Ndjekja e hulumtimeve nga studiuesit na siguron se gjuha shqipe ka luajtur rolin kryesor n t ashtu quajturn Sprachbund t Ballkanit.

  Gjuha shqipe ka afrsi me parashtesat dhe nyjn e shquar m rumanishten, bullgarishten dhe maqedonishten, mirpo elementet gjuhsore n fjal kan qen t shqipes se vjetr.

  Norbert Jokli e kishte kuptuar rndsin e pasuris se gjuhs te pastudiuar t shqipes

  Ky projekt sht bazuar n tr boshtin e literaturs se shqipes se vjetr t shekullit XVI dhe XVIII. Studimi i br nga studimet dhe studiuesi i vjetr t prfshir deri n 1.500 faqet t teksteve, prej t cilave jan analizuar, studiuar dhe me kujdes t shtuar nga Dr Matzinger, i cili ka dshmuar se: "Deri m tani, shum pak hulumtime apo studime jan kryer n tekstet e vjetra, si kemi t bjm pothuajse ekskluzivisht me literatur t fes krishtere, e cila fillimisht ishte harruar dhe m von, n kohn e komunizmit sht br tabu se studiuari.

  Projekti i FWF ka si rol kryesor hulumtimin dhe mbshtetjen e rezultateve nga tekstet e vjetra. Andaj, Profesori austriak Norbert Jokli, vrtet e kishte kuptuar rndsin e pasuris se gjuhs te pastudiuar t shqipes, i cili ishte vrar nga nazistet dhe njhersh sht i njohur si baba i albanologjis.

  Jokli si edhe studiues t tjer pa dyshim q do t kishin qen krenar po t kishin apo ishin paraqitur si t part e studimit t sistemin foljor t shqipes se vjetr dhe si e till n nj trsi t studimeve t gjera indo-europiane.

  (a. Dr. Stefan Schumacher, University of Vienna; b. Mag. Stefan Bernhardt , Austrian Science Fund FWF; c. Copy Editing & Distribution, PR&D - Public Relations for Research & Education . Prkthim m prshtatje nga anglishtja: Shklqim Millaku)

 10. #70
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  nje pyetje per ju

  sa prej jush jane profesore te shquar ne universitete te larta te botes dhe sa prej jush jane vecse femije me pak (ose shkolle te mjaftueshme por jeni te verber per arsye te ndryshme) shkolle qe hiqen sikur e dine historine e botes, "pellazeve" si dhe njohuri teper te zvhilluar mbi gjuhet e botes, pra?

  Teori qe perjashtohet nga shkollaret e sotshem.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Per Gjuhen Shqipe

  Thuhet ne Vol 2, fleta nr._416 tek libri qe vijon:
  ----------------------------------- Libri -------------------------------
  Monograph
  NAME(S):*Broughton, John Cam Hobhouse, 1st baron, 1786-1869
  TITLE(S): Travels in Albania and other provinces of Turkey in 1809 & 1810
  EDITION: A new edition, revised and corrected, 1858.
  PUBLISHER: London, J. Murray, 1858.
  DESCRIPTION: 2 v. illus., plates (part double, part col.) 2 fold.
  maps, music. 23 cm.

  SUBJECTS: Albania--Description and travel

  ================================================
  http://gdz.sub.uni-goettingen.de/dms...N=PPN253735815

  shenim: ju lutem, nese ka perseritje, mos e lini postimin.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe
  Nga bela70 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 648
  Postimi i Fundit: 15-05-2016, 10:50
 2. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 3. Shqipja, Gjuha Q Lindi Gjuht Indoeuropiane
  Nga iliria e para n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 15:48
 4. Shqipja, Gjuha Q Lindi Gjuht Indoeuropiane
  Nga Kuksjan_forever n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2003, 14:39
 5. Pastrtia e Gjuhs Shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •