Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    anëtar i RASTËSISHËM... Maska e besjon
    Anëtarësuar
    29-06-2002
    Vendndodhja
    Bruksel, Belgjikë
    Postime
    40

    Angry A është e përparuar shoqëria Shqiptare?

    Unë personalisht banoj në Belgjikë dhe kam vënë re diçka tepër interesante... Shqiptarët sapo vijnë në Belgjikë, akoma pa bo 2-3 vjet, integrohen plotësisht në jetën e këtij vendi. Dhe jemi nga racat e vetme që arrijnë të integrohen kaq shpejt... Bile unë njoh gjithashtu edhe një familje me 7 fëmijë të ardhur nga një fshat shumë i thellë karakteristik i shqipërise dhe për çudinë më të madhe, pas 5 vjetësh ( pak a shumë ) qëndrimi në Belgjikë ata janë krejt të integruar...
    E pyes veten a është thjesht një rastësi apo shqiptarët kanë me të vërtetë një aftësi të madhe integrimi. Edhe rinia shqiptare që jeton në trevat Shqiptare në Ballkan po njeh një zhvillim të paparë. Mos harroni se rreth vitit '92 në Shqipëri nuk mund të shihej TV e huaj... dhe tani, 10 vjet më vonë Shqipëria renditet ndër vendet e para në Europë për rritjen konstante të përdoruesve të celularëve dhe SIDOMOS Internetit...
    Atëhere si mendoni juve:
    A është me të vërtetë rastësi apo kemi me të vërtetë një potencial të madh zhvillimi????????????????????????
    brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  2. #2
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Toni222us
    Anëtarësuar
    16-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    68
    mbase kemi potencial te madh zhvillimi por zgjuarsine tone e nuk e perdorim aty ku duhet.... jemi si ata femijet e keq, zevzeke

  3. #3
    anëtar i RASTËSISHËM... Maska e besjon
    Anëtarësuar
    29-06-2002
    Vendndodhja
    Bruksel, Belgjikë
    Postime
    40
    Edhe kjo është e vërtetë...
    brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  4. #4
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    une kam vene re ktu ne amerike qe shumica e shqiptareve dalin me mesime shume mire... ne krahasim me amerikanet... Ne kemi shume potencial..qe vendosim ta shfrytezojme kur jemi larg vendit...kur behet fjale per vendin tone...zgjedhim me mire te rrime kembekryq..
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  5. #5
    anëtar i RASTËSISHËM... Maska e besjon
    Anëtarësuar
    29-06-2002
    Vendndodhja
    Bruksel, Belgjikë
    Postime
    40
    Turp e faqja e zezë për ata Shqiptarë që nuk kujtohen pak për atheun e tyre dhe Zoti i beloftë ata që kujtohen sadopak... Por hajt mos të bëhemi pesimista, dita jonë do vijë!!!
    brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  6. #6
    keepin it real Maska e krize04
    Anëtarësuar
    30-05-2003
    Vendndodhja
    london
    Postime
    81
    belgjika o ma keq se shqiperia....
    une qe kur kom ardh ne angli para 1 viti e kom ndje veten te integru. une mendoj se shumica e familjeve qytetare shqiptare jane 100000000 here me te civilizuar se shumica e ketyre trapave anglez qe vetem me pi birre dine....
    jam shume krenar qe jam shqiptare dhe gjithome e them me ball lart se nga jom jo si kto katunaret knej qe thone se jane italiane apo greke kur gjejn naj viktime qe i beso...
    anyway kjo o teme qe sdi me pushu se foluri kshu qe po e lej me kaq.
    rispect nga kriza
    never give up your dreams, cos 1 day you will find out that it's all you have got left.....

  7. #7
    anëtar i RASTËSISHËM... Maska e besjon
    Anëtarësuar
    29-06-2002
    Vendndodhja
    Bruksel, Belgjikë
    Postime
    40
    hahahahahahaha më shkrive fare ti mor/moj se s'di ça je...
    Kam qenë edhe unë në londër nja 4 muaj, në west ham. është shumë e vërtetë se Anglezët janë pak si shumë të trashë... Po ç'ti bësh që janë pak si më të mençur se neve se mbretëria e tyre është shteti i 2të më i fuqishëm në botë pas Sh.B.A. dhe shkollat e tyre janë ndër më të mirët në botë... Po ç'ti bësh kështu është kjo jetë...
    Përshëndetje nga Besjoni, Bruksel.
    brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  8. #8
    Vajza e trendafilave Maska e Zonjusha
    Anëtarësuar
    25-03-2003
    Vendndodhja
    Belgium
    Postime
    390
    eshte e vertet se ne shqipetaret jemi te mencur dhe integrohemi shpejt dhe femijet shqipetar kudo ne shkolla i ke me te paret vihet re dh enej gje se shqipetaret ne kudo qe vemi i mesojme shume lehte gjuhena atij vendi ku jetojme kurse keta te huajte ua thuanje fjale ne shqip sdine me ta then kuree sic duhet.
    Une jam Puro shqipetare
    me mua nuk te ecen fare!!

  9. #9
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anëtarësuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    Postuar më parë nga BaBy_BiRbA
    une kam vene re ktu ne amerike qe shumica e shqiptareve dalin me mesime shume mire... ne krahasim me amerikanet... Ne kemi shume potencial..qe vendosim ta shfrytezojme kur jemi larg vendit...kur behet fjale per vendin tone...zgjedhim me mire te rrime kembekryq..
    Ke shume te drejte! Kjo gje ndodh sepse ketu ne amerik i ke kushtet te gjitha per te marr nje edukat te mire, kurse ne shqiperi nuk ke dhe aq mundesira...prandaj shqipetaret ketu e shfrytezojne kete gje. Ma merr mendja se Shqipetaret jane nje nga popujt me te zgjuar ne gjithe boten.
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-10-2002
    Vendndodhja
    far away from the things that i love
    Postime
    42
    Po mer po bejani qefin vetes 100 here ne dite, po sa vlere ka???
    Shih ku jemi ne cfare reputacioni kemi ne europe e shihni vendet e tjera!!!!!!!!!!!!
    Un bacio crea una bella storia d'amore, ma la poesia la rende infinita!!!!

  11. #11
    besoj, e ke parasysh vallja jone luhet dy hapa para nje hap pas.. Deri sa shoqeria shqiptare luan kete valle, nuk ka si qahemi..

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    62
    Eshte shume e vertete qe ne shqiptaret integrohemi shpejt kudo qe shkojme. Gjithashtu eshte e vertete qe jemi shume punetore dhe te mencur, megjithate nuk mund te them "me gojen plot" se shqiptaret jane te paret ne shkolla ketu ne amerike. Eshte e vertete qe ka shume nxenes shqiptare te cilet kane qene nxenes te mire ne shqiperi dhe vazhdojne te jene te tille edhe ketu Por pjesa tjeter lene per te deshiruar... Mundet qe shqiptaret te jene me mire se amerikanet ne shkollat e mesme sepse kane nje "background" te pasur qe nga shkolla ne Shqiperi, por duhet te kujtojme gjithashtu qe shqiptaret shkojne vetem ne shkolla publike dhe nuk kane patur mundesine te konkurojne me shume amerikane "te tjere". Ndersa ne kolegj duket tamam aftesia e tyre. Dhe ketu e theksoj edhe njehere qe(vetem) ata shqiptare qe kane qene nxenes te mire dhe sistematike dalin ne krye te klases se tyre. Jo te gjithe jane "zheni" sic deshirojme ne te themi apo te "levdohemi" ne shqiperi.
    Edhe persa i perket shoqerise shqiptare ne Shqiperi , nuk diskutohet qe nje pjese e saj ka shkuar perpara. POr nga ana tjeter, fatkeqsisht, shef qe nje pjese e mire e saj eshte akoma mbrapa. Cdo dite ne gazeta lexon qe behen vrasje brenda familjes per ceshtje te "pajustifikueshme". (Vret babai vajzen sepse dashuron me nje djale, nderkohe qe i ishte dhene besa dikujt ne nje familje tjeter etj)
    Life is either a daring adventure or nothing.

  13. #13
    Larguar.
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    A është e përparuar shoqëria Shqiptare?
    Jo, nuk besoj se ka perparuar shoqeria Shqipetare (te pakten jo ne Shqiperi). Mendoj se pervec atyre mungesa qe ka patur ne te kaluaren, ka filluar te humbasi disa gjera te tjera qe mund te vleresoj une. (fatkeqesisht)

    Megjithate ndoshta duhet te biesh nje here ne vend qe te ngrihesh lart.

  14. #14
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Toni222us
    Anëtarësuar
    16-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    68
    shoqeria shqiptare ka humbur sensin e respektit ndaj cdo individi ne ate shoqeri. Cflisni ju per perparesine dhe integrimin e shqiperise kur shkon ne nje restorant i shoqeruar nga gruaja dhe femijet per te ngrene nje darke/dreke dhe ne qoshen tjeter te restorantit degjon nje femer ordinere tek shpreh lirshem kafshaten qe i ka ngel ne fyt "S'me plasy b_tha hic per ate ****"

    Pse keshtu do integroje shoqeria jone? Tek ne i eshte hequr vize edukates familjare.

Tema të Ngjashme

  1. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  2. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  3. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  4. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •