Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1

    Smile Te ftohte apo te nxehte?

    Kur goditemi, cfare duhet perdorur e ftohta apo e ngrohta?--Pergjigja eshte te dyja.
    Pas nje goditjeje, shembjeje (ne trup) ku vendi i goditur mund te skuqet-nxihet ose enjtet eshte mire qe te perdoren te dyja, edhe e ftohta edhe e ngrohta. Vendosja e te ftohtes ne vendin e goditur e ul qarkullimin e gjakut duke ulur ne kete menyre enjtien dhe dhimbjen. Ndersa e ngrohta shton rritjen e qarkullimit te gjakut dhe rrjedhimisht furnizimit me oksigjen dhe me element te tjere ushqyes perberes te tij vendin e goditur. Ne kete menyre ndihmon ne pastrimin e vendit te goditur nga qelizat e demtuara dhe riperteritjen e indeve.
    Por e rendesishme eshte te dihet koha e aplikimit te te dyjave. E mira eshte qe te vendoset akulli (e ftohta) brenda 20 min te goditjes. Ne 72 oret e para duhet vendosur e ftohta per intervale kohe 10-20 minuta disa here.
    Duhet pritur rreth 24 ore (per goditje te lehta) dhe 72 ore (per goditje me te forta) perpara se te vendosni te ngrohten ne vendin e demtuar. Te ngrohten vendoseni per intervale kohe 15-20 min nje here ose dy here ne ore.

    Me e mira eshte te evitoni goditjen

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Une them te cosh te vaket u know mos te lodhesh kot ndero nga e ftota ne te nxeht.

    Kissesssssssss

    Alda

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    60
    Mire e ke ti , lali.
    Por kur goditesh per vdekje, si p.sh kur i bie shkembit te detit me koke, dhe pastaj e perqafon me trup, mbulohesh me gjak si rrjedhoje e kesaj sa askush nuk e di cfare te ka ngelur ne det, etj etj , si i behet hallit?
    Nejse, si rrjedhoje e kesaj une kam nje te care ne balle, qe i qofsha fale asaj tetes ne sarande te ciles i erdhi keq te na prishte bukurine dhe ka bere pune fantastike me qepje sa eshte e veshtire ta dallosh. Por sa per trupin dhe sidomos kemben e majte akoma vazhdoj ta masazhoj sipas mendjes sime, se per ate Zot nuk kish te nxehta dhe te ftohta qe ti bente derman.

    ne fund te fundit, si do qe te veprosh, ajo do marri rrugen e vet.
    E sotmja, mesim i se djeshmes:
    E nesermja, mesimi tjeter

  4. #4
    Ke te drejte angel82, procedura me lart eshte per ato raste qe ka shembje.
    Me vjen keq per sa te ka ndodhur, por gezohem qe cdo gje ka perfunduar mire.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

Tema të Ngjashme

  1. Turizmi në Shqipëri: 1 milion turistë në sezonin veror të 2012
    Nga Eglantina_A në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 150
    Postimi i Fundit: 24-09-2012, 16:17
  2. A është bota sot më e sigurtë sesa gjatë Luftës së Ftohtë?
    Nga Humdinger në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 23:05
  3. Pershendetje nga un ujku_|20|
    Nga Sulmues në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 11-12-2005, 12:40
  4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
  5. Tek Uji Ftohte ne Vlore..
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-03-2004, 23:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •